» «
חומוס אבו חסן
חומוס אבו חסן
#על חומוסיית הפועלים שהפכה לאימפריה

חומוס אַבּוּ חַסַן (Abu Hassan) ביפו נחשב לאחת החומוסיות הפופולריות בישראל. המקום ששמו האמיתי הוא מִסְעֶדֶת עַלִי קַרַוַאן, מחזיק כבר שנים רבות קהל סועדים נאמן וגדול, יהודים וערבים, שממתינים בסבלנות למנת החומוס המיוחלת שלהם.

המסעדה הקטנה והפשוטה היא סוג של מסעדת פועלים, אבל מתמחה בחומוס בלבד. כמו שנהוג במסעדות פועלים רבות, אתם עשויים למצוא את עצמכם בישיבה משותפת עם סועדים זרים, סביב אותו השולחן.

השירות מהיר ויעיל והרעש של המלצרים הוא חלק מהעניין כאן.


#מה אוכלים?
באבו חסן מגישים 4 מנות בלבד: חומוס, מסבחה, פול ולבנה. יש גם מנה שנקראת "משולש" שכוללת חומוס, פול ומסבחה, זה לצד זה.

ההמלצה שלנו היא המסבחה הנהדרת, שבעיני רבים היא מנת הדגל של אבו חסן. כמו את החומוס, גם אותה אוכלים עם פיתות טריות ובצל. במיוחד במסבחה הוא שמכינים אותה על המקום, עם ההזמנה. לכן היא מגיעה טרייה וחמה וטעימה להפליא.


#תולדות המקום
אבו חסן זו אימפריה, עם היסטוריה והכל. היא נולדה מעגלת חומוס ופול, שסחב עלי קרוואן ברחובות יפו, בסוף שנות ה-50. בשלב מסוים הוא החליט להתיישב במקום של קבע וב-1971 הוא פתח את המסעדה ברחוב הדולפין ביפו.

ללא מאמץ או פרסום ובלי מתכון סודי מלבד מוצרים טריים, עברה השמועה על החומוס שלו והוא הצליח. מאד הצליח. המקום זכה לכינוי "אבו חסן", על שם בנו הבכור של עלי. רבים רואים בו את החומוס הטוב בישראל ועם השנים נפתחו סניפים נוספים, ברחוב שבטי ישראל שבסביבה. מנהלים אותם בניו האחרים של עלי.

עלי קרוואן הלך לעולמו ב-2007. לבניו הוא הותיר מורשת של חומוס במחיר זול ובאיכות מעולה, בלי שטויות ובלי מיתוג. פשוט אוכל טוב, בריא ומהיר.

בתיאבון!


#טיפים
אל תיבהלו מהתור הארוך המשתרך בכניסה. הוא עובר מהר.

פתוח מ-8:00 ועד שנגמר החומוס, לרוב בשעות אחר הצהריים המוקדמות.

כאן יושבים ביחד עם זרים באותו שולחן. אל תיבהלו - זה יכול להיות ממש כיף!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/L6nVIIJo3pA?t=8&end=2m07s


הדרכה:

https://youtu.be/7uVx08khWZA


בלוגר:

https://youtu.be/NZ1dPdRHxME?t=42s&end=4m36s
גן מאיר
גן מאיר
#על הגן התל אביבי האהוב מכולם

בין הרחובות המלך ג'ורג' וטשרניחובסקי שבמרכז תל אביב שוכן לו גן שליו ומקסים בשם גן מאיר. הגן הוא פינה של שקט בהמולת העיר. תראו בו אימהות ומטפלות עם פעוטות, קשישים נחים בשמש, כלבים ובעליהם מגיעים לגינת הכלבים, זוגות בהפוגה ואנשים היושבים לקרוא בו ספר. העצים הגדולים שבמרחביו מספקים שפע של צל ליושבים על ספסלי העץ, ליד פינות הפיקניק ושולחנות הפינג-פונג. במרכזו בריכת נוי גדולה, מוקפת צמחייה ירוקה ומעוטרת בשושנות מים מרהיבות.

גן מאיר נקרא על שם מאיר דיזינגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב. הוא נמצא על שטח שתרמה משפחת שלוש לשם כך. את הגן תכננה העירייה להקים לכבוד יום הולדתו ה-70 של דיזינגוף, אבל הקמתו לא הייתה פשוטה והיא התעכבה כל כך עד שזמן קצר לפני שנפטר, תבע דיזנגוף בזעם שלא לקשור את שמו עם הגן הזה. לבסוף, יותר מעשור אחר כך ושנים אחרי מותו של האיש, נחנך הגן בשנת 1944.

ב-2004 נוצרה מסורת בגן מאיר, של משחקי ילדות שכונתיים בלילות. המשתתפים, בוגרים מגילאי 20 ומעלה, משחקים בו במשחקים של ילדותם, כמו קלאס, מחניים, מחבואים ודג מלוח.


#על פרשיית הרצח בגן מאיר של שנות ה-40
היום קשה לזהות את הגן השליו שבו משחקים פעוטות ויושבים זוגות מאוהבים, עם זירת פשע אלימה, אבל בשנת 1949 התרחשה כאן פרשה שהסעירה את תושבי העיר וידועה בשם הרצח בגן מאיר. הפרשה שהייתה הפשע הראשון מסוג זה בתל אביב הקטנה, הטילה צל גדול על הגן היפה והתמים.

זו הייתה פרשיית אונס ורצח שהחרידה את תל אביב הצעירה. היא נולדה בקיץ 1946, כששני צעירים, דניאל פקטורי ונעמי שטיין, נפגשו בגן מאיר. השניים גילו כמה שבועות לפני כן, שהם אחים למחצה.

לפתע ניגש אל השניים סוטה מין בשם דוד יעקובוביץ'. הוא היכה את דניאל פקטורי במקל על ראשו ואנס את נעמי, כמו שבדיעבד הסתבר שעשה לא פעם בעבר. דניאל הגוסס הצליח להגיע לבית אמו הסמוך ושם התמוטט. כל הלילה הוא גסס בבית החולים ולמחרת הוא מת.

המדהים הוא שיעקובוביץ', יווני נוצרי מקפריסין, ששמו כריסטוס ניקולאידס והוא רק התחזה ליהודי, היה מאלו שדיווחו למשטרה על ה"צעירה שנאנסה ונמצאה בגן". משהתברר שהוא שיקר לגבי זהותו, הוא נחשד, ולבסוף זוהה על ידי נעמי. במשפט, שהסעיר את היישוב כולו, הורשע יעקובוביץ' ברצח ואונס ונידון למוות. זו הייתה הפעם הראשונה ששופט ישראלי גזר עונש כזה.

הפרשה עוררה הדים גם בחו"ל, שכן הרוצח הגיע לארץ במסגרת שירותו בצבא הבריטי והתחזה ליהודי. נמצא אפילו מתנדב בריטי שביקש לשמש כתליינו.

אלא שגזר הדין לא הוצא אל הפועל. בית המשפט העליון קבע שמכיוון שיעקובוביץ' הרג את פקטורי, כדי למנוע מהאחרון להפריע לו בביצוע פשע האונס, הוא לא רצח אותו אלא הרגו. וכך, נגזר דינו ל-15 שנות מאסר בלבד. יעקובוביץ' שוחרר מהכלא כעבור עשר שנים בלבד.

בשל האונס והרצח בגן מאיר נפגע המוניטין של הגן קשות. במשך שנים פחדו תושבי תל אביב לעבור בגן בלילות ומה שהיה פינה של אושר הפך לצל מאיים של אימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d5vMQPqvZbI
סביח טשרניחובסקי
סביח טשרניחובסקי
#סביח נהדר ומושקע בתל אביב

אם אתם צמחוניים, אתם יכולים להתחיל לחגוג - סביח טשרניחובסקי (Sabich Tchernichovsky) הוא אחד מבתי הסביח הטובים, המצליחים והאהובים בתל אביב. רבים רואים בו את הסביח הטוב ביותר בישראל.

הסביח הוא מאכל יהודי עיראקי. בארץ הוא נמכר כפיתה מלאה בחצילים וביצים קשות, ביחד עם מבחר סלטים ותבלינים.

המקום הזה, סביח טשרניחובסקי, היה ידוע שנים בתור המקום של אפי, מי שנודע כ"מסבח האיטי ביותר במזרח התיכון". הוא נהג למלא את המנה לאט ובהקפדה, יש שיאמרו באהבה רבה - מה שהפך את סביח טשרניחובסקי למקום הכי לוהט מסוגו בעיר. אפי היה גם מי שהקים את סביח פרישמן, המתחרה התל אביבי הכי חריף של טשרניחובסקי ומכר אותו הרבה לפני.

אבל אפי עזב... ועדיין, סביח טשרניחובסקי נשאר אחד מבתי הסביח הטובים בארץ. גם כיום נשאר המנהג לאסוף כאן את הפיתה לאט ולהוסיף שכבה אחר שכבה את החצילים, הביצים, הסלטים והתבלינים. אין הרבה מנות כאלה ביקום!

הסיסמה כאן היא: "אין מכירת סביח ללא חציל". ונשאלת בכל זאת השאלה: למה שמישהו ירצה סביח בלי חצילים?


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ml3FkE0M8Us


ביקור במקום:

https://youtu.be/7-qjb4jnRek


בלוגר:

https://youtu.be/NZ1dPdRHxME?t=5m15s&end=9m07s
ארטה גלידריה
ארטה גלידריה
#על הגלידריה הטובה בתל אביב

גלידה עם טעמים ומרקם מושלמים בתל אביב? - יתכן שהגעתם למקום הנכון. בגלידה ארטה אין בגלידה צבעי מאכל, או חומרים מתחלבים, מה שהופך את הגלידה לטעימה ורכה ביותר, הטעמים מאוזנים ובעל מרקם נהדר וגם קישוטי הגלידה המרשימים עוצבו בבית.

ארטה גלידריה (Arte Italian Ice Cream) היא גלידריה תל אביבית קטנה ואיכותית שהוקמה על ידי שני מומחים, אחד מהם מרקו קאמורלי האיטלקי שבא במקור ממילאנו שבאיטליה.

בגלידריה ארטה מציעים את הגלידה האיטלקית המוצלחת והטעימה בתל אביב. היא מתבססת על מתכוני גלידה מובחרים ואיכותיים שמרקו הביא מאיטליה, חלקם שמיוחדים לאזורים כמו סיציליה, טוסקנה וכדומה.

בנוסף לגלידות הטבעיות של ארטה, יש כאן מענה בגלידה, כמעט לכל צורך ומגבלה, כולל גלידות ללא גלוטן, גלידות מפירות אורגניים, גלידות טבעוניות וגלידות ללא תוספת סוכר.


#טיפים
נסו את טעם "עוגת הדוכס" המעניין.

בכל יום חמישי יש מופע ג'אז חינם בגלידריה.

סיור אוכל רחוב בתל אביב

חומוס מגן דוד
חומוס מגן דוד
#חומוס טוב במחיר שווה בשוק הכרמל


חומוס מגן דוד הוא חומוסייה בהגשה עצמית, בלי שטויות ובלי מלצריות ששואלות אם הכל בסדר. במדינה שיש בה כל כך הרבה חומוסיות טובות ומעולות, חומוס מגן דוד מצטיין דווקא באווירה הנעימה של המקום, בית כנסת לשעבר שנשאר עם העיצוב הדתי, בהגשה העצמית, בשפע המקום, באווירה העממית נעימה ובמחירים ההוגנים. זאת לצד חומוס טעים ממש ולעניין, כולל חומוס עם פול, מסבחה ועוד.

אלפי התיירים שפוקדים את המקום בכל חודש, עטים על החומוס הזה, בעיקר מפני שכל מדריך וספר טיולים בינלאומי ממליץ עליו. דתיים מגיעים אליו כי המקום כשר וכולנו נמשיך להגיע בזכות הטעם והניקיון. זה המקום לאכול חומוס טוב באזור שוק הכרמל. בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iQYB4pIxcrc


קבלו הצצה לחומוס מגן דוד:

https://youtu.be/dC_4WgYH464?t=2m7s
השומר 1
השומר 1
#דוכן הסנדביצ'ים הקלאסי עם הטאץ' המעודכן של שוק הכרמל


השומר 1 הוא הדוכן שאתר הביקורות ב-5 מילים דיסקבר הכתיר במשפט "כשאתה מעולה וזול, זה מושלם!"

ואכן, אין שום זיוף בתדמית העממית של "השומר 1" - מהמיקום ועד לאוכל, לגישה וכמובן למחיר, כך צריך להיראות ולתפקד דוכן אוכל אותנטי בשוק הישראלי ביותר.

"השומר 1" מנוהל בידי השף הצעיר נאור כהן. תפריטו מבטיח "אוכל מהשוק" ומקיים בהצלחה. יש כאן מבחר של כריכים מעולים בתוך חלה יהודית מתוקה ולא גדולה מדי. החלה מציעה בתוכה מבחר של מאכלים ישראליים פופולריים ובעלי שורשים מהמרחב הים-תיכוני, אבל עם טיפול של מטבח קטן וחכם. כאן גרים בכיף הגרסאות הכיפיות והטעימות להפליא של כמה מהמאכלים של ישראל שהושחתו על ידי לא מעט מטבחים לא מוצלחים ומצליחים להיוולד מחדש - מקבבונים, ששום חתונה מאוסה לא שלמה בלעדיהם, דרך שניצל, מעורב ירושלמי שמשתדרג המון וממותג כאן כ"מעורב פועלים ירושלמי" ועד מבחר מאכלים אלוהיים כמו חציל שרוף, ברבוניות וקציצות עיג'ה.

אבל רוצים המלצה שלנו? - אנו ממליצים בחום על הסנדביץ' המדהים עם קציצות ערוק. מדהים!

השומר 1 שוכן בפינה שבין שוק הכרמל לסמטת השומר. דאגו להגיע לשם בביקור בתל אביב ולהמתין בסבלנות, גם אם יש תור. ככה זה כשמושלמים...

השומר 1. השומר 1, שוק הכרמל, תל אביב. פתוח: א'-ו' 8:30 עד אחרון הלקוחות.


קבלו הצצה לדוכן הסנדביצים המושלמים של שוק הכרמל:

https://youtu.be/cvmdfe3esoU
פלאפל רצון
פלאפל רצון
#פלאפל טוב בזיל הזול

בפלאפל רצון, שנמצאים ברחוב קינג ג'ורג' 17, בין שוק הכרמל ודיזנגוף סנטר, מוכרים מנת פלאפל זולה וטובה ב־6 שקלים בלבד. במחיר הזה תוכלו לאכול שם מנה טעימה, זאת אחרי שתצלחו תור שתמיד ממתין כאן ובצדק.

אז ככה תוכלו לקבל פלאפל טוב ונקי, במחיר מצחיק, ברחוב התל אביבי היחיד שנקרא על שם מלך אנגליה, במקרה הזה המלך ג'ורג' החמישי. במחיר הזה ועם התמורה לכסף הטובה בעיר, דומה שכולנו מלכים!
שוק הכרמל
שוק הכרמל
#על השוק הכי פופולארי של תל אביב

תיירים, מוכרים צועקים, היפסטרים במשקפי שמש וחולצות פסים ותיירים המומים משלל הירקות והפירות הצבעוניים - כל אלה ורבים אחרים מתקבצים להם בכל יום בשוק הכי מסעיר וצבעוני של תל אביב.

שוק הכרמל הוא השוק המפורסם ביותר בתל אביב והפך בשנים האחרונות לאחד ממתחמי המזון המרכזיים והגדולים ביותר בתל אביב. זהו שוק הומה אדם, צבעוני, ריחני, צעקני ומלא באנרגיות טובות וים-תיכוניות. בשנים האחרונות הוא הולך ומתמלא בדוכני מזון רחוב מצוינים, במסעדות קטנות ואיכותיות, ברים הומי צעירים ודוכנים עם מוצרי מזון אתניים ומיוחדים. רוצים לאכול בדוכן מצוין? - ראו את המסעדות בסביבה בתפריט הראשי של גיידול.

שוק הכרמל נמצא ונקרא על שם רחוב הכרמל בתל אביב. עם השנים הוא התרחב גם לרחובות הסמוכים לו, בשכונות כרם התימנים ונחלת בנימין. היום פועל השוק 6 ימים בשבוע ותמצאו בו מגוון חנויות - מזון, לבוש, אביזרי בית, פרחים, ממתקים, מסעדות, מעדניות ועוד.


#היסטוריית השוק
בשנות ה-20 הגיעו סוחרים יהודים רוסים שרכשו קרקעות בתל אביב בתמורה ל-1000 רובל. הם פחות חשבו על עלייה לארץ והתגוררות בבתים אלו, אלא יותר חעל הצאצאים שלהם ועל הקרקעות שיוכלו להוריש להם. לאחר המהפכה הבולשביקית שהתחוללה ברוסיה בשנת 1917, לא הייתה להם ברירה והם נאלצו להגיע לארץ. לא היה בידיהם שום רכוש מלבד המגרשים שקנו.

בנוסף לקשיים הכלכליים, הם גם לא הצליחו להשתלב בשוק העבודה המקומי ולכן פתחו באזור כרם התימנים שוק קטן - "הכרם". מטרת השוק הייתה לספק עבודה בסחר בפירות וירקות. מאיר דיזינגוף, שהיה ראש העירייה באותה העת, הפך את המקום לרשמי ומסודר בשנת 1920 וכינה אותו בשמו "שוק הכרמל". כבר באותה התקופה היה השוק מפותח והכיל דוכני דגים ועופות, פירות, ירקות ומאפים.

הסוחרים הערבים של יפו, שגילו את הצלחת השוק המקומי, הקימו שוק מתחרה שהיה לא פחות טוב מהמקורי - שוק גדול, צבעוני, חי ובועט. לא מעט מקרי אלימות התרחשו בעקבות תחרות השוק המוצלח, מה שהעיב מעט על האידיליה המקומית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JZgFX5NyZSY


האנשים:

https://youtu.be/FCk8L6Z0x5E


ביקור במקום:

https://youtu.be/u6oCdDbS1oc


הדרכה:

https://youtu.be/9kE9B2dcfTM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.