» «
כיכר ארמנדו דיאז
כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז
#על הכיכר של אסיפות העיר

כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז (Piazza Armando Diaz) היא הכיכר המרכזית של אנאקפרי. כאן נערכו בעבר האסיפות של תושבי העיר. היום יש כאן בעיקר חנויות ומסעדות, שאליהן מתנקזים תושבי העיר והתיירים המבקרים בה.

בכיכר נמצאת הכנסיה הגדולה ביותר באנקאפרי, המוקדשת לכבוד הקדושה סופיה (Santa Sofia) ונבנתה בשנת 1510.

הכיכר נקראת על שם ארמנדו דיאז (Armando Vittorio Diaz), גנרל איטלקי, שנולד בנאפולי בשנת 1861. דיאז הוא דמות צבאית חשובה באיטליה של תחילת המאה ה-20. הוא מילא אז את תפקיד ראש המטה הכללי של הצבא המלכותי של איטליה. במלחמת העולם הראשונה הוא פיקד על הצבא האיטלקי. בסוף המלחמה הוענק לו האות הגבוה והחשוב של "דוכס המלחמה" (Duca della Vittoria).

בשנותיו האחרונות, החל משנת 1924, היה דיאז חבר בממשלה ושר המלחמה האיטלקי. הוא מילא גם את תפקיד ה"מרשל של איטליה" (Maresciallo d'Italia), הדרגה הגבוהה ביותר בצבא האיטלקי. בשנת 1928 מת דיאז ברומא, בירת איטליה, ונשאר חרוט בזיכרון האיטלקי הקולקטיבי, כאחד המצביאים החשובים של איטליה ואולי החשוב שבמפקדי הצבא שלה, במאה ה-20.
הבית האדום
הבית האדום
#על בית הקולונל האמריקאי עם גלריית האמנות המקומית

בית הקאזה רוסה, או הבית האדום (Casa Rosso) הוא בית אחוזה היסטורי שצבעו אותו באדום פומפיי. יש בו צירוף מדהים של כמה סגנונות אדריכליים שונים.

בקאזה רוסה התגורר בסוף המאה ה-19 קולונל אמריקאי בשם ג'ון קליי מקקואן (John Clay MacKowen). הקולונל המכובד השתקע כאן בבית, באי קפרי, בשנת 1899, אחרי מלחמת האזרחים בארצות הברית.

הקולונל מקקואן נהג לאסוף ולרכוש פריטים ארכיאולוגיים, שאיחסן בבית. עד היום מוצגים בבית ממצאים עתיקים שונים, שאסף הקולונל האמריקאי שהתגורר כאן לפני יותר ממאה שנה.

בבית האדום תוכלו לבקר גם במוזיאון נחמד ולא גדול, עם מגוון ציורי השמן, המתארים את האי קפרי וצוירו החל מהמאה ה-19. בציורים תוכלו לראות תיאורים של נופים באי, שבילים עתיקים ואתרים יפים, מקומות ופינות בקפרי, לצד תיאורים מצוירים ביד אמן, של תמונות מחיי היומיום באי של אותם ימים, אי-שם בין המאות ה-19 וה-20.

הציורים הללו מוצגים במסגרת תערוכת הקבע שבבית האדום, תערוכה הנקראת בתרגום חופשי "האי צבוע: טיול מאוייר בקפרי ואנאקפרי". הציורים בתערוכה הזו הם פרי מכחולם של אמנים איטלקיים חשובים, כמו בארט, קארלי, Montalant, Carabain, Lovatti וקצ'יארו.

אגב, אם אין לכם זמן, לא נורא. הבית יפה להפליא. גם אם לא תיכנסו לתוכו, תנו הצצה בבית המיוחד והיפה הזה מבחוץ, לפני שאתם ממהרים להמשיך בדרככם הלאה.


#טיפים
תוכלו להיכנס למוזיאון ללא תשלום אם ברשותכם כרטיס למערה הכחולה או לרכבל שמוביל אל הר סולארו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b1KoNd9YuL4
כנסיית סן מישל
כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ
#על הכנסייה עם ציור הרצפה הענקי

כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ (Chiesa San Michele Arcangelo), או כנסיית סַן מִישֶל, היא כנסייה מהמאה ה-18, שנמצאת בפיאצה סן ניקולה (Piazza San Nicola) בעיירה אנקאפרי.

הכנסייה הזו, שצורתה מתומנת, נבנתה בשנת 1719. היא בנויה בסגנון הבארוק והוקדשה למלאך מיכאל, סן מיקלה.

הדבר המיוחד ביותר בכנסייה הזו היא הריצפה המצויירת והמיוחדת מאד. מצויירים בה אדם וחווה, המגורשים מגן העדן. מדובר בציור רצפה מרשים ויפה להפליא, שכולו מורכב ממאות אריחי קרמיקה, המצוירים בסגנון המג'וליקה המיוחד של איטליה. למעשה, האמנות הזו נולדה בהשפעה ספרדית, לאחר שנולדה בעיר מיורקה שבספרד. משהובאה אמנות המג'וליקה לאיטליה, ניכסו אותה אמני האזור לעצמם. כאן הם הפכו את המיוליקה להצלחה מסחררת. מכאן שווקו האריחים הללו לכל פינות אירופה והעולם.

גם הציור הספציפי הזה, שכאן בכנסיה, הוא עבודה אמנותית וססגונית מאד, יפה להפליא ואף מרגשת. דומה שהסיפור המקראי מעולם לא צויר באופן כל כך יפה וכה מלא חיים.

כדי לצפות בפרטי הציור מקרוב, תוכלו לפסוע מסביבו בקומת הכניסה ולקלוט מקרוב את הפרטים הקטנים והמיוחדים שעל הריצפה המצוירת. אם תרצו, תוכלו לעלות למרפסת מיוחדת, הממוקמת ממש מעל לציור הרצפה הענקי. צפו ממנה אל הציור מלמעלה. המראה שלו מכאן, וזו הבטחה שלנו, הוא פשוט מהמם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yxDpmm9TxQU?t=20s
המדרחוב של אנאקפרי
המדרחוב של אָנָאקַפְּרִי
#על המדרחוב של אנאקפרי

המדרחוב של אָנָאקַפְּרִי (Via Giuseppe Orlandi), הוא מדרחוב שניצב על רחוב היסטורי בעיירה, רחוב ויה ג'וזפה אורלנדי (Via Giuseppe Orlandi) המרכזי כאן. זהו רחוב להולכי רגל, שחוצה את המרכז ההיסטורי של אנקפרי (Anacapri).

לאורך המדרחוב משובצות שלל חנויות אמנים קטנות ומיוחדות. יש בו גם מספר תחנות שבהן שווה לעצור ואף לבקר. ביניהן הבית האדום, כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז וכנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ, עם ציור הרצפה האייקוני שבה.

התחילו את הסיור בכיכר ויטוריה (Piazza Vittoria), שבה נמצאת תחנת האוטובוס שמגיע מהמרינה הגדולה.


מבט בטיול מיוחד באי:

https://youtu.be/zyEsItxE614

סיור אנה קפרי

אנה קפרי
אָנָה קַפְּרִי
#על העיירה הגבוהה של האי קפרי

אחרי אספרסו בפיאצה של העיר קַפְּרִי שלמטה, שמזכירה תמונה מסרט איטלקי, תוכלו לטפס במדרגות שבין הווילות, עד שתגיעו לאָנָאקַפְּרִי (Anacapri), העיירה העליונה והציורית של האי קאפרי, הממוקמת על הר סולרו (Mount Solaro), כמעט בפסגה.

בדרך תראו יופי ים תיכוני של ממש. מאחוריכם שימו לב לנופים המהממים ומקדימה לגינות היפות ולעצי ההדר האופייניים לאיזור. הליכה בסימטאות הקטנות והמפותלות של העיירה היא תענוג של ממש.

אנה קפרי, אנקפרי או אנאקפרי, יושבת על הגבעות הגבוהות שבמערב קאפרי. מכאן גם שמה של העיירה, שפירושו "מעל-קאפרי". היא אכן גבוהה כ-150 מטרים מעל שאר האי, הרבה יותר שקטה וציורית מהעיירה קאפרי המפוצצת בתיירים.

המגיעים ברכב יכולים לעלות בכביש הצר מקאפרי, עד לאנה קאפרי. אפשר גם להגיע אליה במיניבוסים הצפופים או במונית, שהן יקרות כאן להפליא.

כמו בקאפרי, גם באנה קפרי, יש המון חנויות יוקרה ושווקים, אבל המחירים כאן יקרים יותר בהשוואה לשאר העיירות בסביבה, מה שאומר שתקנו הרבה פחות משתראו...


#טיפים
עלו ברכבל הכיסאות אל התצפית הנפלאה שבראש ההר, בה תהנו מהנוף המשגע.


מבט מקרוב על אנה קפרי:

https://youtu.be/cnN5FpX5kHI


רכבל הכיסאות:

https://youtu.be/fqoCS70o_OA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.