» «
גבעת הפניקס
גבעת הפְּנִיקְס
#על הגבעה בה התכנסו אזרחי אתונה לדיונים והצבעות

על גבעת הנימפות או בשמה המוכר הפְּנִיקְס (Pnyx), שלמרגלות האקרופוליס, נהגו להתכנס אסיפות העם בדמוקרטיה האתונאית העתיקה, מה שנחשב לאקט הדמוקרטי הראשון בהיסטוריה ונקרא ביוונית "אקלסיה טו דימו".

לכאן הגיעו אזרחי העיר והורשו להיכנס רק הם. לא היו כאן נשים או עבדים, כי הדמוקרטיה של אתונה לא הייתה ממש כזו, אלא יותר רפובליקה, אם להשתמש במונחים של ימינו.

בפְּנִיקְס דנו בענייני העיר, על בניה ומלחמה, התקפה והגנה. כאן דיברו אזרחי העיר פוליטיקה, שאפילו היא מילה יוונית, והשמיעו את דעותיהם זה לזה. כאן הצביעו בתום הדיונים וקיבלו החלטות היסטוריות.

לאתונה, שבה הכל התחיל, לא היה אקלסטריון, שהוא מבנה מיוחד לדיונים פוליטיים כמו שעתיד להיבנות בערי מדינות אחרות בהמשך ההיסטוריה. בתחילה התקיימו אסיפות העם של אתונה באגורה שלה. עם הזמן, ככל שהתגבשה הדמוקרטיה בעיר, עברו הנאספים להתכנס על גבעת הפְּנִיקְס, שבמרוצת הדורות הפכה למעין סמל של הדמוקרטיה האתונאית.

על במת הנואמים (Speakers' platform) שכאן נאמו אישים מהידועים בהיסטוריה. עמד ונאם כאן פֶּרִיקְלֵס, המדינאי והנואם בחסד ומי שהיה המצביא עטור התהילה של אתונה. דמיינו את עצמכם מאזינים כאן לדֶּמוֹסְתֶנֶס (Demosthenes), הדמגוג היווני שנחשב לגדול נואמי יוון הקדומה ומהנואמים הנערצים בהיסטוריה. ממש כאן התגבשה הרטוריקה, צורת הנאום והשכנוע הפרלמנטרי לדורות ומכאן תצא בשורת ההצבעה הדמוקרטית.

בסמוך לפניקס עברה, אגב, דרך המסחר מנמל פיראוס, אל אתונה של אותם ימים. אם להזכיר עוד משהו שנקשר בגבעה הזו, המיתולוגיה היוונית מספרת שממש כאן הביס תזאוס (Theseus) את האמאזונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jiMG5bsdzOw?t=2m39s
גבעת המוזה
גבעת המוּזָה
#על הגבעה עם האנדרטה

על גבעת המוּזָה או המוזות (Hill of the Muses) שברובע פלאקה ניצבת אנדרטת זיכרון המנציחה את שמו של הקונסול הנדבן הרומי אנטיוכוס פִילוֹפָּאפוּס (Gaius Julius Antiochus Philopappos). גובהה של האנדרטה 12 מטר והקוטר שלה 10 מטרים לערך.

האנדרטה הזו הייתה דרכם של האתונאים להודות ולהעריך את מי שהיה הקונסול הרומי בשנים 114-116 לספירה ושבאחריותו על העיר אתונה, העניק להם זכויות וקידם את רווחתם וחייהם הטובים בעיר. במהלך תפקידו בנה פִילוֹפָּאפוּס, במקורו נסיך יווני ממוצא סורי, לא מעט בעיר, כולל מבנים ומונומנטים מלאי הוד.

צורת האנדרטה עשויית השיש היא קעורה לכל אורכה. יש בה גומחה שבה הוצבו פסלים של פִילוֹפָּאפוּס ושל סבו, אנטוניוס הרביעי. את המגדל של האנדרטה מקיפה רצועת עיטור נאה. עליה גם תבליט שיש, שבו נראית מרכבת ברזל. על המרכבה מופיעה דמותו של הקונסול פִילוֹפָּאפוּס, בעת כניסתו לתפקיד בשנת 100 לספירה. לשמאלו נראה אביו, אנטיוכוס אֶפִּיפָאנֶס ה-4.

למעשה, שרדה והשתמרה האנדרטה עד המאה ה-15. באותה עת ביקר מושל ירושלים בעיר והוא הורה להסיר את שלושת לוחות ההקדשה שהיו עליה.

החפירות הארכיאולוגיות כאן החלו בשנת 1898 והמשיכו עד שנת 1940. גם אז לא הפסיקו וחפירה נוספת גילתה, בין השאר, שחלק מאבני האנדרטה שימשו את התורכים העות'מאנים לבניית צריחו של מסגד המינרט שבפרתנון (Minaret in the Parthenon).

מהגבעה ניתן לצפות בימים בהירים על העיר אתונה ועל סביבתה, בקו ישר עם גבעת האקרופוליס.


ביקור במקום:

https://youtu.be/gBL9H7wTSUw
סיורי עתיקות
סיור באקרופוליס באתונה
#סיור באקרופוליס של בירת יוון

הסיור הזה מציע מפגש עם האתרים הארכיאולוגיים המפורסמים והמרתקים ביוון.

הסיור העצמי יוצא ממוזיאון האקרופוליס החדש ומבקר בכמה משכיות החמדה של העיר העתיקה, בירת יוון הקדומה.

נתחיל? אתם ליד מוזיאון האקרופוליס החדש? - היכנסו לתגית "סיור אקרופוליס" והתחילו לנווט!
פרופילאה
פְּרוֹפִּילֵאָה
#על מבנה השער של האקרופוליס

פְּרוֹפִּילֵאָה (Propylaea) הוא מבנה שער מונומנטלי שנמצא בסמוך למקדש אַתֵנָה נִיקֶה באקרופוליס של אתונה. הפרופילאה שנבנתה במאה ה-5 לפני הספירה נבנתה כשער הכניסה לאקרופוליס והיא למעשה פותחת בהדר ופאר, את התחום הקדוש של ריכוז המקדשים שבאקרופוליס הקלאסי.

הפרופילאה מלאת ההוד מטפלת בהפרשי הגבהים שבכניסה אל האקרופוליס ומרשימה את הנכנסים אליה. המעניין הוא שמעולם לא סיימו את בנייתה לחלוטין. במאה ה-17, היא אף ניזוקה מאוד בפיצוץ תחמושת ובכל זאת היא משאירה רושם ראשוני רב.

שימו לב מצד שמאל, לפני הכניסה אליה, למונומנט של מרקוס אגריפה, או אגריפס. הוא היה סגנו, שותפו לשלטון וחתנו האהוב של הקיסר אוגוסטוס. עד מותו המוקדם, היה מרקוס אגריפה המועמד לרשת את אוגוסטוס ואפילו התחתן עם בתו הסוררת של הקיסר, יוליה. המעניין הוא שההיסטוריה יודעת לספר שאותו מרקוס אגריפה, אהוב פשוטי העם אך מי שאצילי רומי בזו וקינאו בו, הזמין בעצמו את הפסל הזה לכבודו, כאילו בני אתונה הם שהעריצו והעמידו אותו כאן לכבודו.


#אדריכלות הפרופילאה
הפְּרוֹפִּילֵאָה של האקרופוליס מזכירה חזית מקדש בן 6 עמודים. הרווח בין העמודים המרכזיים גדול מכיוון שהמתכננים חשבו על מעבר של מרכבות וחיות לקורבן.

ההשערה היא שבנין הפרופיליאה נבנה על מבנה כניסה קדום יותר, שלא ברור בדיוק מה היו קווי המיתאר שלו.

רוב העמודים בפרופיליאה הם בסגנון דורי. רק העמודים האמצעיים, הגבוהים יותר, הם עמודים יוניים. יש סברה שהם ניבנו בסגנון זה, כדי שלא ייראו מסורבלים מדי.


#מהי פְּרוֹפִּילֵאָה?
פרופילאה הוא מבנה שער מונומנטלי, שנהגו לבנות בימי קדם, הן באדריכלות היוונית והן בבנייה הרומית שהתבססה עליה. בפשטות, זהו מבנה שער עם עמודים.

פירוש השם פְּרוֹפִּילֵאָה הוא בצירוף של פרו - כלומר "לפני" ו-"פילאה" שפירושה "עמודים". הצירוף הזה ניתן בראשונה לפרופילאה שלפניכם, שער הכניסה של האקרופוליס שבאתונה, ממש זה שאתם רואים כאן.

בהמשך החלו להשתמש במושג גם במקומות אחרים, אם כי משמעותו הפכה בפשטות ל"שער". ואכן, מבני פרופילאה הוקמו בעת העתיקה במקומות רבים. ביניהם נמצאו פרופילאות באתרים עתיקים כמו מיקנה ובעל בק.

המעניין הוא שגם באדריכלות המודרנית המשיכו להשתמש בעקרון הפרופילאה של האקרופוליס באתונה. שער ברנדנבורג, אולי המבנה המוכר ביותר של ברלין, הוא פרופילאה המבוססת על המבנה ההיסטורי שכאן.


ביקור במקום:

https://youtu.be/fyy0UmvnIxo

סיור אקרופוליס

אקרופוליס
אקרופוליס
#על האקרופוליס ש"מעל העיר"

אתם נמצאים באחד המקומות המרשימים והמפורסמים בעולם וללא ספק אחד השרידים המלהיבים שנותרו מהעולם העתיק - אקרופוליס (Acropolis). כאן, מעל העיר כולה, נישא ברוב פאר והדר, מתחם בן יותר מ-2,500 שנה, מלא הוד ורושם וּמקדשים ומבני פאר עתיקים.

המושג "אקרופוליס" פירושו ביוונית: העיר העליונה. זוהי גבעה מבוצרת שהייתה בערי-מדינה רבות ביוון העתיקה. למעשה, בתחילה שימש האקרופוליס כאזור המגורים של תושבי אתונה. גובהו ומצוקיו התלולים הפכו את האקרופוליס למבצר מושלם והוא סיפק לתושבי אתונה הגנה מפני פולשים. על גבעה נהגו המלכים לבנות את ארמונם ומסביבם גרו התושבים. רק כשאוכלוסיית אתונה גדלה, החלו התושבים להתגורר גם למרגלות האקרופוליס ובהדרגה הוא הפך למרכז הדתי של בעיר. אז נבנו באקרופוליס גם המקדשים של העיר.

זה בדיוק המתחם שאתם רואים מסביב - אוסף של מקדשים ומבנים מלכותיים מאתונה הקדומה, כשחלק מהם נבנו אף בזמן השלטון הרומי, כמו הספרייה של הקיסר אדריאנוס, שנבנתה בצד הצפוני של האקרופוליס, בשנת 132 אחרי הספירה.

פירוש המילה אקרופוליס ביוונית הוא "מעל העיר". ראו בתמונות שלנו, עד כמה האקרופוליס של אתונה מדגים זאת.


#טיפים
כרטיס הכניסה לאקרופוליס מקנה, בנוסף לכניסה לכל האתרים שבו, מאפשר כניסה ללא תשלום לעוד מספר אתרים נוספים באיזור, כמו האגורה, המוזיאון הארכיאולוגי של קאראמייקוס ועוד.

הכניסה חינם ביום א' הראשון לכל חודש. בעונת התיירות, בחודשי יולי-ספטמבר, הכניסה חופשית דווקא ביום א' השני לכל חודש. בנוסף, בין ה-1 בנובמבר ל-31 במרץ, הכניסה חופשית בכל יום א' הראשון לכל חודש.

במיוחד בשעת שקיעה ומגובה 150 מטר מעל פני הים, האקרופוליס הוא תצפית נפלאה על העיר אתונה הנפרשת לפניכם.


צפו באקרופוליס מהאוויר:

https://youtu.be/yXAI1-zSYbs
פרתנון
הפַּרְתֵנוֹן
#על מבנה המקדש המושלם בעולם והסמל של אתונה

הסמל של האקרופוליס של אתונה והמבנה המפורסם ביותר כאן, הוא ללא ספק ה"פַּרְתֵנוֹן" (Parthenon), שניצב ממש במרכז האקרופוליס.

הפרתנון הוא השריד העיקרי של אתונה העתיקה. זהו מקדש שנבנה במאה ה-5 לפני הספירה, כאות תודה לאלה אתנה. בבנייתו הודו האתונאים לאתנה, הפטרונית של העיר אתונה, על שנתנה להם את הניצחון במלחמתם נגד פרס. הפרתנון נבנה ממש במקום שבו ניצב קודם לכן מקדש עתיק יותר, שהפרסים הרסו במלחמה.

אגב, כמו מבנים עתיקים רבים בעולם העתיק וכמו יצירות אמנות יפות לאורך ההיסטוריה, הפרתנון בנוי בפרופורציות של "יחס הזהב", על פי חוקיות האסתטיקה חוצה התקופות הידועה כ"פרופורציה האלוהית".

חוץ מהפרתנון יש באקרופוליס של אתונה שרידים נוספים של מבנים קדומים, כמו מקדשי אתנה והאֶרֶכתֵיאוֹן (Erechtheion). יש כאן גם 2 תיאטראות ומגוון גדול של פסלים מהעת העתיקה.


#אדריכלות הפרתנון
אם יש משהו שהפרתנון בולט בו הוא הבנייה המרהיבה והעצומה שנעשתה בו. המקדש הזה נבנה בשנים 438-447 לפני הספירה, בנקודה הגבוהה ביותר באקרופוליס. את כל השיש לבניית הפַּרְתֵנוֹן הביאו מהרי פלניקוס הסמוכים לאתונה.

הוא נבנה בסגנון דורי, שתוכלו לראות במיוחד בכותרות העמודים שלו. הפרתנון בנוי מ-8 עמודיים דוריים לרוחבו ו-17 עמודים לאורכו. בסגנון הדורי הוא מהווה את הבנייה המרהיבה ביותר ששרדה עד ימינו והוא ללא ספק, המבנה הדורי המושלם ביותר בעולם.

בעת העתיקה הכיל הפַּרְתֵנוֹן שני חדרים. הראשון, "חדר הבתולות", הוא גם פירוש שמו "פרתנון". השני "חדר האוצר", היה המקום שבו שמרו את אוצרות המסים שגבתה אתונה. במרכזו של המקדש ניצב אז פסל של אתנה, שיצר הפסל המפורסם פִידִיאַס (Phidias), גדול אמני התקופה ומי שפיסל אגב, את הפסל של זאוס באולימפיה, פסל שהיה אחד מבין שבעת פלאי תבל. זה היה פסל גדול, עשוי עץ ומצופה שנהב וזהב.

הפרופורציות המושלמות של הפרתנון ועמודיו ומיקומו המדהים, כמו גם המקום הגבוה באקרופוליס, הם מה שהפך את הפרתנון לאתר חובה בכל ביקור באתונה.


#תולדות הפרתנון
הפרתנון נבנה במאה ה-5 לפני הספירה, כאות תודה לאלה אתנה וכמקדש לה. בבנייתו הודו האתונאים לאתנה, הפטרונית של העיר אתונה ומקור שמה "אתונה", על שנתנה להם את הניצחון במלחמתם נגד פרס. הפרתנון נבנה ממש במקום שבו ניצב קודם לכן מקדש עתיק יותר, שהפרסים הרסו במלחמה.

אם להיות מדויקים, בניית הפרתנון החלה בשנת 447 לפני הספירה והוא הוקדש סופית 9 שנים אחר כך, בשנת 438 לפני הספירה.

במהלך השנים מאז שימש הפַּרְתֵנוֹן בהתאם לשינויים ההיסטוריים שחלו באתונה. בתקופה מסוימת הוא היה גם כנסייה, מסגד ואפילו מחסן תחמושת...

במהלך השנים, אגב, על אף ששרד בשלמותו, הוא גם ניזוק לא מעט. זה קרה בעיקר כשהופצץ, בזמן המצור הוונציאני על אתונה, בשנת 1687. הפרתנון כמעט ונהרס אז לחלוטין, אבל שרד בחלקו.


#טיפים
אם תגיעו לאזור דווקא בשעות הערב, אחרי השעה 18:00, תרגישו הקלה בעומס התיירים הפוקדים את המקום. אז גם מואר הפרתנון בתאורה מיוחדת.


הנה הפרתנון וממצאים שנמצאו בו:

https://youtu.be/G1D5hbxa8CM


וכך הוא היה בימי קדם:

https://youtu.be/aGitmYl6U90
מוזיאון האקרופוליס החדש
מוזיאון האקרופוליס החדש
#על המוזיאון המודרני שמציג את ממצאי האקרופוליס העתיק

במתחם המקדש העתיק, נפתח בשנת 2009 מוזיאון האקרופוליס החדש (New Acropolis Museum). המוזיאון המרשים והמודרני החדש, מנוגד באופן ברור לאתר ההיסטורי והעתיק.

מוצגים כאן מעל 4,000 ממצאים ומוצגים מהאקרופוליס ומאתונה העתיקה. יש כאן עושר של הסברים וממצאים מרתקים, ממקדש הפרתנון ועד לשכונות העתיקות של אתונה.


#אדריכלות המוזיאון
המוזיאון תוכנן בידי האדריכל השווייצרי ברנרד טשומי, שבסיועו של היווני מיכאל פוטיאדיס, יצר בניין בן 23 אלף מטרים רבועים, העשוי בטון חשוף, זכוכית, מתכת, וריצוף עשוי שיש בהיר וכהה. היפה כאן שגם בבניין המודרניסטי שאנו נמצאים בו, הצליח טשומי לצטט ולהתכתב בצורה מכבדת ומרתקת, עם אדריכלות המקדשים היווניים של אתונה.

האדריכל שילב כאן בצורה נפלאה את שרידי רובע המגורים העתיק שנחשפו בשטח הבנייה, במהלך הקמת הבניין. הוא גם השקיע לא מעט מאמצים בחווייה הוויזואלית של המבקרים, אם זה ביצירת קשר עין אל האקרופוליס ואל הפרתנון שבו, ואם זה בקשר העין שבין המבקרים לבין עצמם, בתוך המוזיאון.

יש כאן גם תכנון נפלא של המבנה, שמסתמך היטב על מקסימום התאורה הטבעית של אור השמש, שבא מבחוץ.

המוזיאון, אגב, הקפיץ באופן משמעותי את מעמדה של השכונה שבה הוא הוקם. בתוך זמן קצר השכונה הפכה משכונה סתמית באתונה, לשכונת יוקרה נחשבת בעיר.

מיקומו של המוזיאון, בסמוך לקצה הדרומי-מזרחי של האקרופוליס ולתחנת הרכבת התחתית, מזרים אליו מעל 5 מיליון מבקרים בכל שנה, מה עוד שהוא ממוזג היטב בקיץ ומחומם בחורף, שלא כמו האתרים המפורסמים והפתוחים לחלוטין.


#תצוגות המוזיאון
המוזיאון בנוי ב-4 מפלסים:

קומת המרתף - רצפת זכוכית המאפשרת צפייה בשרידי רובע מגורים ביזנטי, שהתגלה בחפירת היסודות לבניית המוזיאון.

קומת הכניסה - שרידים מהחפירות שבמורדות צוק האקרופוליס, מחוץ לעיר העליונה. יש כאן בעיקר כלי חרס, מהתקופה הנאוליתית ועד הרומאית. בנוסף, ממצאים ממקדש הנימפות, שנמצא ליד תיאטרון הורדוס אטיקוס, ומהאסקלפיון שנחשף ליד תיאטרון דיוניסוס.

קומה שנייה - ממצאי האקרופוליס הקדום, שנהרס בידי הפרסים, כמו פסלים מהפרתנון הקדום, של המאה ה-6 לפנה"ס. שימו לב ל"חיוך הארכאי", הקפוא, שמאפיין חלק גדול מהפסלים הללו, שהיו בחלקם קבועים בגמלוני המקדשים. על חלק מהפסלים שתראו כאן, ניתן עדיין לראות את סימני הצבע המקורי, מלפני 2,600 שנה. בקומה זו מוצג גם אוסף של פסלי נערים ונערות עשויי שיש, שהוקדשו למקדש הקדום.

קומה עליונה - זו קומת הפרתנון. מוצגים בה מבחר ממצאים מהמקדש המפורסם בעולם. מרבית הפריטים המקוריים, אגב, נמצאים במוזיאון הבריטי, אבל ניתן לצפות בהעתקים מדוייקים, לצד ממצאים כמו האפריז המפוסל שהקיף את הפרתנון, המֶטוֹפּוֹת, שהן לוחות מלבניים עם תבליטים מפוסלים מהפרתנון והשרידים של פסלי הגמלונים.

עוד בקומה זו מוצגים פסלים ותבליטים ממקדש אַתֵנָה נִיקֶה, מבנה הפְּרוֹפִּילֵאָה ומקדש האֶרֶכְתֵיאוֹן, שתוכלו לראות חמישה מתוך ששת פסלי הקְרִיאַטִידוֹת, פסלי נשים יפהפיים, שעיטרו את המרפסת הדרומית שלו.


#שעות פעילות
שני 8:00-16:00
שלישי-חמישי 8:00-20:00
שישי 8:00-22:00
שבת-ראשון 8:00-20:00.


ביקור במקום:

https://youtu.be/49TsjfebAH0
מקדש אפטרוס נייקי
מקדש אַתֵנָה נִיקֶה
#על המקדש העתיק ביותר באקרופוליס

מקדש אַתֵנָה נִיקֶה, או המקדש של אַפּטֵרוֹס נָיִיקִי (Temple of Apteros Nike), הוא מקדש יווני, קטן יחסית ויפהפה, שניצב על מצוק קטן באקרופוליס.

הוא הוקדש לאלה אתנה ונבנה בכדי להבטיח את הניצחון לאתונה וכדי שהניצחון לא יברח ממנה. שיהיה בלשון הציורית של יוון הקדומה "ניצחון ללא כנפיים".

מקדש אתנה ניקה נבנה בשנת 424 לפני הספירה ונחשב למקדש הכי עתיק באקרופוליס.

אגב, מרבית הפסלים והתבליטים של המקדש הועברו אל מוזיאון האקרופוליס החדש, שנמצא למרגלות ההר.


#אדריכלות מקדש ניקה
כבר משנת 424 לפני הספירה, עמד מקדש אתנה נָיִיקִי, או בעברית "אתנה של הנצחון", על הביצורים שהגנו על הכניסה אל המקדש הפנימי. יש לו אכסדרה שלה 4 עמודים בכל אחד מחלקיה, הקדמי והאחורי, בעוד קירותיה שבצדדים סגורים.

מדובר במקדש עם ארבעה עמודים בחזית וארבעה מאחור, "טטרסטילוס אמפי פרוסטילוס" ביוונית עתיקה. הכותרות שלו בסגנון יוני ואת הכותרות שבעמודים הקיצוניים מתחו מעט לצדדים, בכדי לטשטש את ההבדל שבין הצלעות השונות.

מקדש אתינה מוכר בעיקר בזכות התבליטים שעל המעקה שלו, "מעקה נייקי". רובם מוצגים כיום במוזיאון האקרופוליס החדש, שנמצא למרגלות ההר.


#סיפור הטרגדיה של אֶגֶאוּס
במקדש אַתֵנָה נִיקֶה הגיעה לשיאה אחת ההתרחשויות הטרגיות של יוון העתיקה. לפי המיתוס של אֶגֶאוּס כאן המתין המלך לראות אם בנו תֶזֶאוּס חוזר מנצח ממלחמתו במינוטאור שבכרתים.

תזאוס יצא להרוג את המיניטאור, לאחר שנודע לו שמינוס מלך כרתים גובה מאתונה, אחת לתשע שנים, שבעה נערים ושבע נערות, כדי להקריבם ליצור האיום שבארמונו. במקום להילחם במינוס, בעל הצי החזק שלו יצא תזאוס להרוג את המינוטאור.

תזאוס, שהצליח במשימתו, נמלט מכרתים יחד עם אריאדנה אהובתו ושב בשיט לאתונה. בשמחתו על שניצח בקרב, הוא שכח את הבטחתו לאביו, שאם יתגבר על המינוטאור, הוא יסמן לו זאת כבר מרחוק, על ידי מתיחת מפרשים לבנים על ספינותיו השבות הביתה. הספינות נותרו עם מפרשים שחורים.

דמיינו את אגאוס, בעומדו כאן, על האקרופוליס, כשהוא ממתין בדאגה לשוב בנו. כשראה את המפרשים השחורים שעל ספינות בנו, סבר המלך שתֶזֶאוּס אהובו מת. הוא קפץ לים, הקרוי מאז על שמו, הים האגאי, ומת. רק מששב תֶזֶאוּס החי אל העיר הבין את גודל טעותו והצטער צער רב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/fP5lbjC31vk


ומודל המקדש:

https://youtu.be/nMun9YM83PA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.