» «
אודאיבה
אוֹדָאִיבַּה
#על אי המלאכותי של טוקיו

אוֹדָאִיבַּה, או אודאייבה (Odaiba), הוא אי מלאכותי במפרץ טוקיו, שנבנה בעבר כדי לחסום את כניסתן של ספינות זרות לנמל טוקיו. עם הבניינים העתידניים ורובוט ה"גוֹנְדַאם" הענק שניצב למול אחד מהקניונים שבו, האי עצמו נראה כאילו נלקח מסרט מדע בדיוני, אך מעבר למראה, יש בו כמה מוקדי עניין של ממש, ביניהם:

"גשר ריינבואו" - שממנו ניתן להשקיף על קו הרקיע של העיר הגדולה.

אולם התצוגה של טויוטה - שנקרא "טויוטה מגה ווב" ובו אפשר ללמוד הכל על מכוניות החברה ועל עולם הרכב היפני ותולדותיו. לעתים יתכן שאפילו תגלו דגם חדש של החברה, שתהיו מהראשונים שנחשפים אליו.

בניין הטלוויזיה של פוג'י - בניין שסגנונו האדריכלי עתידני משהו וביחד עם עיצובו המודרני הם מעניינים מאד. מקומת התצפית שלו אפשר להשקיף אל העיר.

העתק של פסל החירות האמריקאי - דגם קטן יותר מהמקור. הוא ניצב אל מול המפרץ ונחמד להצטלם איתו.

מיראיקאן - המוזיאון של טוקיו לחידושים, המצאות ומדעי העתיד.

Palette Town - מרכז קניות בסגנון הרנסאנס האיטלקי, אחד מכמה מרכזי קניות שיש באי. יש כאן פארק שעשועים, עם מתקנים ואטרקציות שונות, כשהבולט הוא הגלגל הענק, שממנו תוכלו לצפות בנופי העיר.


#תולדות האי
אודאיבה הוא אי מלאכותי גדול שנוצר במפרץ טוקיו, על ידי שיקוע זבל, שזו טכניקה ותיקה בתחום הזה. זה היה בשנת 1853 כשהשוגונות טוקוגאווה יצרו סדרה בת שישה מבצרים שמטרתם הייתה להגן על טוקיו בפני פלישה מהים. האיום העיקרי שממנו חששו השוגונים היה זה של צי הספינות השחורות בפיקודו של הקומודור האמריקאי מת'יו פרי. הלה הגיע אז ליפאן והיה חשש ממנו. למעשה, השם "דאיבה" מגיע מיפאנית, משמותיהן של סוללות התותחים שהוצבו על האיים.

בשנת 1928 שופץ מה שאז נקרא "דאי-סן דאיבה", כשהפירוש מרמז לאותן סוללות תותחים, "סוללה מס' 3". הסוללה אכן נפתחה לציבור בתור הפארק העירוני דאיבה, פארק שהוא עצמו פתוח עד היום.

לאחר הצלחת התערוכה העולמית אקספו 85 בצוקובה, החל מחדש הפיתוח המודרני של אודאיבה. הכלכלה היפאנית של אותה תקופה שגשגה במיוחד ואודאיבה תוכננה אז כחלון הראווה של חיי העתיד בעולם וביפאן. בבניית האי והאתר מחדש, הושקעו בשנים ההן מעל 10 מיליארד דולר. שם האתר כונה אז T3 והוא תוכנן כעיר עצמאית בת למעלה מ-100,000 תושבים.

אבל בשנת 1991, כשכלכלת הבועה החלה להתנפץ, החלה אודאיבה להנטש על ידי רבים. בשנת 1995 נראתה כבר אודאיבה כאזור שומם, דל באוכלוסייה ועמוס במגרשים ריקים. הוא התעורר לחיים כשטוקיו גילתה את שפת הים שמעולם לא הייתה לה. ב-1996 שונה הייעוד של האזור מעסקים בלבד, למצב שכך אודאיבה יכיל גם פעילות בידור ומסחר.

מאז החלה ההתעוררות של אודאיבה, נפתחו בו מגוון של מרכזי קניות, בתי מלון ואטרקציות שונות ומשונות. במהלך השנים הבאות, נוצרו גם קשרי התחבורה אליו. מספר חברות גדולות אף עברו אל האי. ביניהן הייתה אז רשת הטלוויזיה "פוג'י", שהעבירה את המטה שלה לאי.

כיום שייך אודאיבה אדמיניסטרטיבית, לרבעים מינאטו, קוטו ושינגאוואה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aFaN8GWvrPU


ועוד מבט:

https://youtu.be/UF3IEHtyNFk
גשר ריינבואו
גשר ריינבואו
#על הגשר שמוביל אל האי אודאיבה

אין כל ייחוד לגשר ריינבואו (Rainbow bridge) לעומת גשרים אחרים בעולם. אבל עובדה אחת הופכת את הגשר הזה, שמוביל אל האי אודאיבה, למשמעותי לתיירים בבירת יפאן. מגשר ריינבואו נשקף נוף קו הרקיע המדהים של טוקיו.

לא פחות יפה, אגב, זה לצלם את הגשר מהטיילת של אודאיבה, מהאזור של העתק פסל החירות האמריקאי שניצב בה, ביחד עם העיר היפה.

בכל מקרה, מדובר בתצפית מקסימה על אחת הערים הגדולות והמרשימות בעולם. מהגשר תוכלו לצלם תמונות נהדרות של העיר המודרנית והגבוהה הזו.

גשר ריינבואו, בעברית "גשר הקשת בענן", הוא גשר תלוי, המזכיר חלק מהגשרים של ניו-יורק. הוא חוצה את צפון מפרץ טוקיו, בין אזורי שיבאורה שבמינאטו ואל האי המלאכותי אודאיבה.

אורך הגשר, שמגדליו צבועים לבן, הוא 798 מטרים. בנייתו החלה בשנת 1987 והושלמה ב-1993. השם "גשר ריינבואו" ניתן לו על ידי תושבי העיר, על שום האורות הצבעוניים שבהם הוא מואר בכל לילה. הללו נוצרים משילובי נורות סולאריות שנטענות ביום ומאירות בלילה, בצבעי אדום, ירוק ולבן. אגב, את שמו הרשמי תתקשו ודאי לזכור, כי הוא משהו כמו "הגשר המחבר של נמל טוקיו, בציר דאיבה מס' 11 של הכביש המהיר שוטו"...


#טיפים
תוכלו להגיע אל הגשר ברגל מתחנת טאמאצ'י או דרך תחנת שיבאורה-פוטו (יוריקאמומי).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oHqBbv1i1GY


ועוד מעט ממנו:

https://youtu.be/P5vN5HhAEFs
פסל החירות של טוקיו
העתק פסל החירות
#על פסל החירות של אודאיבה

באי המלאכותי אודאיבה תמצאו העתק של פסל החירות האמריקאי (Odaiba Statue of Liberty). זהו דגם מוקטן של פסל החירות שניצב על אי החירות שנמצא מול האי מנהטן שבניו-יורק.

מכיוון שהוא רק העתק ואין בו ייחוד או סיפור של ממש, אין מה לומר עליו הרבה, אבל אל הטיילת שעל שפת מפרץ טוקיו, באי אודאיבה, מגיעים לא מעט יפאנים ותיירים, שנהנים להצטלם ליד העתק של פסל החירות האמריקאי שצופה לעבר העיר, ממש כאילו שהם בניו-יורק.

ובכלל הטיול על הטיילת שבאזור הפסל הוא תענוג לשעות הערביים. מצד אחד תהנו מבריזה נעימה שבאה מהים ומנגד -לא פעם מתקיימים כאן מופעי רחוב על הטיילת. לצפות בשקיעה הנהדרת, מעל מפרץ טוקיו, באחת הערים המרשימות בעולם, כשלידכם העתק פסל החירות של עיר מדהימה אחרת - לזה קוראים תענוג!

אז אם חלמתם על שניים במחיר של אחד - הנה משהו מניו-יורק בטוקיו. לסלפפפייי...


#טיפים
אחת ההנאות באודאיבה היא הצפייה והצילום של השקיעה היפה לצד העתק פסל החירות והעיר טוקיו שברקע.


מבט מקרוב על הפסל שעל קו החוף של האי:

https://youtu.be/Rl0XPL6zqE4
מגדל פוג'י
בניין הטלוויזיה של פוג'י
#על הבניין העתידני משרדי חברת פוג'י בטוקיו

בניין פוג'י טי.וי. (Fuji TV Building), או מגדל פוג'י, הוא בניין עתידני במראהו שממנו יש תצפית מרהיבה של 270 מעלות אל המגה-עיר טוקיו, או מה שנקרא "טוקיו רבתי".

הבניין עצמו הוא אייקון של ממש ביפאן. בראשו נבנה, בגובה של 124 מטר, כדור תצפית בקוטר 32 מטרים, שממנו תוכלו לצפות במגהפוליס הענקית. כדור המתכת שאליו מחוברות רצועות המבנה, מזכיר מולקולה כימית והוא מעיד על אדריכלות העתיד של העבר, זו שקיבלה מהמדע ובמקרה זה מהכימיה השראה לעיצוב ולתכנון של מבנים עתידיים ומרשימים.

הבניין של Fuji TV, מערוצי הטלוויזיה המסחריים המובילים של יפאן, מכיל את אולפני הטלוויזיה שבמקום, אלו שבהם מצולמות תכניות הטלוויזיה הפופולאריות ביותר ביפאן. אמנם כתיירים ייתכן שתמצאו בזה פחות עניין, אבל לכו תדעו מתי ייצא לכם להגיע ולהיכנס לאולפני טלוויזיה של ממש. יש כאן גם תערוכות על תכניות הטלוויזיה הפופולאריות ביפאן וסיורים מודרכים באולפנים.


#טיפים
הכניסה לבניין היא בחינם. יש לשלם רק עבור הכניסה לאולפנים ולתצפית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rpNg0LAyy9g


ומצגת וידאו מרהיבה:

https://youtu.be/Y3mt8158eaA


מופע האורות של הבניין:

https://youtu.be/SDkUQfs9hmo

סיור באודאיבה

פאלט טאון
פָּאלֶט טאון
#על הקניון עם גלגל השעשועים הענקי

פָּאלֶט טאון (Palette Town) הוא מתחם קניות ובילויים באי אודאיבה שבמפרץ טוקיו והוא מכיל כמה מהאטרקציות הנחמדות באי המלאכותי הזה.

יש כאן, בין השאר, את מרכז הקניות בסגנון האיטלקי של המאה ה-18 ושמו "ונוס פורט" (מצודת ונוס). יש את מרכז התצוגה והטכנולוגיה הענקי של יצרנית הרכב "טויוטה". תוכלו להכיר את ההיסטוריה של כלי הרכב של טויוטה ולהכיר את הדגמים החדשים שלה, ללמוד על מושגים בעולם הרכב, על אביזרים מתקדמים ועל לא מעט טכנולוגיה חדשנית שלה. הכניסה חינם.

באזור השעשועים והנאות החיים הפשוטות, יש ב"פאלט טאון" גם גלגל ענק, שהוא אחד מהגדולים בעולם. בסיבוב שאורכו כרבע שעה תוכלו לקבל תצפית מרהיבה על טוקיו, על המפרץ ועל האזור כולו. יש כאן גם מתחם בילוי גדול ועתיר משחקים ושעשועים, עם מגוון גדול של מכונות משחק, מכוניות לילדים, קריוקי שהומצא ביפאן וידוע כתחביב היפאני הלאומי, בית רוחות, בית נינג'ה, טניס שולחן ובאולינג.

כמובן שכל המרכז הגדול הזה מכיל לא מעט מסעדות ומזנוני אוכל. רעבים, אנחנו מבטיחים, לא תשארו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/q1tnj_UVquY


הגלגל הענק שכאן היה בשנות ה-90 הגדול בעולם:

https://youtu.be/8DrGfUsfi-s
מצודת ונוס
מצודת ונוס
#על הקניון האיטלקי של אודאיבה

"מצודת ונוס" (Venus Fort), או "ונוס פורט", הוא מרכז קניות שמדמה את העיר ונציה בתקופת הרנסאנס.

מדובר בעצם בקניון ונוס - מרכז קניות גדול ומפואר שמזכיר את איטליה של המאה ה-18. יש כאן מזרקות המשלבות פסלים בסגנון הרנסאנס האיטלקי, אכסדרות ומרפסות בתים "עתיקים", כיכרות אופייניים ותקרה המדמה שמיים כחולים ועננים ששטים בהם. מדי פעם אף תראו זיקוקים בשמיים...

הביקור כאן שווה כל רגע וההשקעה בשחזור התקופתי ניכרת ומרהיבת עין. בנוסף, יש כאן מאות חנויות מעוצבות ומושקעות, שהביקור והקנייה בהן הן כבר עניין אישי.

ילדים ייהנו כאן מחנות הלגו-לנד שבה יוכלו לבלות זמן איכות עם לבני הפלסטיק המפורסמים ולבנות בלגו כרצונם.


#טיפים
את חנויות ה-Outlet תמצאו בקומה העליונה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PuPLbMjRvJs


ועוד מבט:

https://youtu.be/mUS6tjzCkzc
מיראיקן
מִירָאִיקַן, המוזיאון
#על המוזיאון שמציג את מה שקורה בעולם ובעתידנו בו

מִירָאִיקַן (Miraikan), שנמצא על האי אוֹדָאִיבַּה, הוא המוזיאון להמצאות ומדעי העתיד של טוקיו. המוזיאון נועד להיות המוזיאון היפאני למדע העולמי ולשינויים שעובר העולם בעידן האינטרנט, ההתחממות ועוד תופעות מרתקות, המוצגות כאן בדרך חדשנית.

במוזיאון מיראיקן מוצגות שלל תצוגות ותערוכות אינטראקטיביות על חלל, אינטרנט, רובוטים, גנטיקה, אסטרונומיה ועוד. תוכלו להכיר וללמוד כאן כיצד פועלים ומתרחשים תהליכים מדעיים, פיתוחים טכנולוגיים ומערכות חדשניות. מההתחממות הגלובלית ועד לדרך שבה פועל האינטרנט - כאן לומדים ומתנסים בתהליכים וחידושים טכנולוגיים מתקדמים ומעוררי עניין, באנושות, מדעי החיים, מדע, עתיד, סביבה, גבולות ועוד.

כבר בכניסה ניצב גלובוס בעל קוטר של 6 מטרים שעליו 800,000 נורות לד, שמאפשרות להציג בזמן אמת את שינויי האקלים שעל פני כדור הארץ.

בהמשך תוכלו להכיר כאן גם את החידושים שתורמת יפאן לעולם, כמו הרובוטים המפורסמים שלה, עם הרובוט "אסימו", את רכבת ה"מגלב" המהירה בעולם ועוד.


מבט מקרוב במיראיקן - המוזיאון למדע עולמי מתפתח:

https://youtu.be/CGuaL1M4RHk
טויוטה מגה ווב
טויוטה מֵגַה וֶובּ
#על מתחם חברת טויוטה המלהיב שבאי אודאיבה

טויוטה מֵגַה וֶובּ (Toyota Mega Web)שבאי אודאיבה הוא מרכז התצוגה של ענקית הרכב טויוטה. האמת היא שההגדרה הזו לא מגדירה את החוויה שמקבלים כאן המבקרים, כי טויוטה ווב הוא מתחם עתידני, שבו מציגה חברת טויוטה את מיטב החידושים הטכנולוגים שלה. מטכנולוגיות חדשניות שהיא מפתחת, דרך כלי הרכב החדישים ביותר שלה, חלק מהם דגמי קונספט ואחרים שנמצאים בשלבי פיתוח שונים.

תוכלו ליהנות כאן מסימולטורים שידמו בעזרת משקפי תלת מימד ומציאות מדומה, את הנסיעה במצבים שונים, מתנאי עבירות קשים ועד מצבים מדומים לחלוטין. יש כאן שלל חוויות נוספות, גם לילדים, ביניהן רכבי קארטינג ותחרויות מרוץ מכוניות, אתגרי בטיחות בדרכים ושיעור נהיגה לילדים, שבסופו יקבלו הילדים "רישיון נהיגה מקומי". אגב, זו הפעילות היחידה שהיא בתשלום כאן, אבל המחיר סמלי והשיעורים הללו מחייבים הרשמה מוקדמת.

כדאי לבקר במוזיאון שימור המורשת והשחזור של רכבי טויוטה וכלי רכב אחרים. תוכלו לראות כאן כיצד משחזרים מכוניות ישנות ועתיקות ומכינים אותן לתצוגה ולצרכים שונים של היצרנית המצליחה. חובבי רכב יאהבו במיוחד את המכוניות המשוחזרות מכל פינות העולם. ה"פריקים" של ממש ימצאו עניין גם בספריית טויוטה, שבה אפשר לעיין בכמעט כל מגזין או ספר שתורם מידע על רכבי החברה.


#טיפים
יש בטויוטה מגה ווב סיור של שעתיים עם הדרכה באנגלית - ללא תשלום.

ניתן להירשם לסיור החל מ-3 חודשים ועד שבועיים לפני הסיור, בקישור שלמטה.

הרשמה מראש הכרחית לשיעור הנהיגה לילדים והיא מחייבת תשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HfjI70lfXS0


והמכוניות המוצגות שם:

https://youtu.be/CineZ5vw1Vo


מופע האורות של גונדאם
מופע האורות של גונדאם
#על הרובוט הענקי שמאיר בטוקיו

מופע האורות של גונדאם (Gundam) הוא מופע של רובוט עצום, בגובה של כמעט 20 מטרים, הניצב בפתח חנות "The Gundam Base" שבטוקיו. גם מי שלא מטורפים על גיבורי-על מצוירים מהסוג של "גונדאם", ייהנו כאן מעוד חוויה שהיא מאוד יפנית ומאוד טוקיו.

במופע האורות תוכלו לחזות בפלא של רובוט ענקי, העומד בכניסה למרכז הקניות, כשהוא מהבהב בשלל צבעים מתחלפים, מאחוריו ניצב מסך ענק, המחליף צבעים גם הוא ומציג תפאורות משתנות.


#טיפים
הצפייה במופע היא בחינם.

לחוויה המלאה של מחזה האור הססגוני, מומלץ להגיע בערב.

אך המופע חוזר על עצמו, כ-8 פעמים ביום, בין השעות 12:00-21:00.

אורכו של המופע משתנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eSTbMjJ4AF0


ביקור במקום:

https://youtu.be/CZyMOJgVn6A


חנוכת המופע:

https://youtu.be/XCQsvfaWGiM


בלוגרים - על הרובוט הענקי ועל חנות צעצועי הגנדאם הענקית שליד:

https://youtu.be/Wh77DMD4gxE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.