» «
הכפר הפרעוני
הכפר הפרעוני
#על החיים בכפר פרעוני מימי קדם

"כפר הפרעונים", או הכפר הפרעוני (Pharaonic Village), הוא מוזיאון פתוח לחיים במצרים העתיקה. דרך נחמדה לחוות את ההיסטוריה המצרית העתיקה בדרך מעט אחרת. במיוחד לילדים, אבל לא רק. כל בני המשפחה יוכלו ליהנות מטיול והיכרות עם החיים בכפר מצרי קדום, כל גיל ופעילויותיו.

הכפר הפרעוני נמצא על הגדה המערבית של הנילוס בגיזה. בעונת הקיץ, הוא מציע היכרות עם המנהגים, החיים, המקצועות והמסורת המצרית העתיקה, בסביבה כפרית עתירת צמחייה, מים, טבע וציפורים.

כפר הפרעונים הוא מפעל חייו של ד"ר חסן רגב, שחלם להקים כפר חווייתי המקרב את המבקרים לחיי הפרעונים. בנוסף ליצירת הכפר הפרעוני אפשר להכיר כאן עוד מהמצאותיו ורעיונותיו של הדוקטור רגב, כולל מכונת פענוח ושחזור פפירוסים שיצר למען המבקרים.

הביקור בכפר נמשך כ-3 או 4 שעות. במהלכו ילווה אתכם מדריך, לסיור הדמיה אינטראקטיבי שמשחזר את תקופת הפרעונים במצרים ואת אורח חייהם.

המדריך יסביר וינחה אתכם בתחנות השונות ויציג לכם אטרקציות נחמדות, במסכת על חיי המצרים הקדמונים והפרעונים, המוצגת ע"י שחקנים ובתפאורה אותנטית. את ההצגה התיאטרלית הזו מלוות פעילויות כיף שונות, כמו מרכז פעילות ויצירה, המסעדה של תות, הפוטו סטודיו של קליאופטרה, קולנוע ב-9 ממדים (...) ועוד.


#טיפים
מחיר הכרטיס משתנה בהתאם למספר התחנות שתפקדו.

יש מסעדה וקפיטריה בכפר, במחירים די גבוהים. אין להכניס מזון לכפר, למעט מים וממתקים מעטים בתיק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-37RebZugmc
הפירמידות של גיזה
הפירמידות של גִיזָה
#על פלא העולם העתיק שליד קהיר

בסמוך לקהיר, על הגדה המערבית של הנילוס, נמצא מתחם הפירמידות בגִיזָה. פירמידות גיזה (Pyramids of Giza) הן קברי הפרעונים מהשושלת ה-4 של מצרים העתיקה. יש כאן 3 פירמידות ענקיות, מהגדולה של ח'ופו, הבינונית של חָאפְרוֹ והקטנה יותר של מנכאורע, פרעה ששלט במצרים העתיקה, במהלך השושלת הרביעית.

ליד המיפרמידות של ח'ופו, חאפרו ומנכאורע עוד מספר פירמידות קטנות של בני משפחת המלוכה. לצידן שומר הספינקס, גופו חיה וראשו אדם.

במבט על הפירמידות, קשה לתפוס כיצד נבנו מבנים כה גדולים ומסובכים, עם חומרי בנייה שהובאו ממרחק של מאות קילומטרים וללא שימוש במנופים ובולדוזרים מודרניים.

באתר זה, שהוא חובה לכל מבקר במצרים, נמצא גם הספינקס, פסל אדיר, שגובהו 22 מטרים, צורתו של גוף אריה וראשו ראש אדם. הוא נחשב לשומר הנאמן של הפירמידות.

בשנת 1979 הוכרזו ממפיס, סקארה ושדה הפירמידות מדחשור ועד גיזה, על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#פלא הפירמידות
פתגם מצרי עתיק אומר שכל אדם מפחד מהזמן, אבל הזמן חושש מהפירמידות. אתם אכן נמצאים באחד המקומות האייקוניים, החלומיים, הבלתי נתפסים, שכל בן תרבות בעולם מכיר וחולם לראות מקרוב.

כשמדובר על גיזה, הפירמידות או הספינקס, זכרו שאתם מביטים באתרים שניצבים כאן מעל 5,000 שנה. ישו הגיע רק לפני 2,000 שנה ומוחמד 500 שנה אחריו - אתם מביטים במותג הכי מוכר בעולם מהעת העתיקה.

הפירמידות מייצגות את השלב הראשון, הקדום ביותר, של הציוויליזציה המצרית העתיקה. לאחר הממלכה העתיקה, הפרעונים כבר הבינו שפירמידות מושכות שודדי קברים והחליטו שנצח והנצחה צריכים תנאים אנושיים כדי להתקיים. לכן הם חדלו מבנייה של פירמידות ענק חדשות.

אבל הפירמידות המשיכו לעמוד במקומן ולמשוך תיירים ונוסעים כבר מהתקופה הפרעונית המאוחרת, דרך התקופה הרומית, ימי הביניים ועד ימינו. רק לשם השוואה, החומה הגדולה בסין, למשל, הפכה לאתר תיירות רק לפני 200 שנה.

אבל המראה המדברי של הפירמידות קצת מטעה. למעשה, הן ניצבות על פיסת מדבר זעירה, שצמודה לפרבר גיזה. הפרבר עצמו הוא עירוני, צפוף, מאובק ולא נקי. ההפתעה הגדולה של לפגוש דווקא פרבר כזה, בסמוך לערש התרבות האנושית, היא מההפתעות של קהיר ושל מצרים כולה.

את הפירמידות עצמן יהיה קשה שלא להעריץ. הן מלאות הוד ומרשימות יותר מכל תמונה או סרט, במיוחד אם תבחרו להתבונן מהן ממרחק מה, על רקע המדבר ופסל הספינקס, שכבר 4,000 שנה משגיח ושומר על שלומן.

אז קחו אוויר, תפסו נקודה, התעלמו מכל הבזאר שמסביב, מהמדריכים המטרידים, מרוכבי הגמלים והסוסים ומהידענים שינסו להדריך אתכם, שאפו מאוויר המדבר ותנו לעצמכם להתרשם מהגודל האדיר והפרופורציות הבלתי מוכרות שלהן.


#כיצד נבנו הפירמידות?
עוד מימי העת העתיקה נחשבות הפירמידות במצרים לפלא אמיתי. במשך שנים רבות לא הצליחו החוקרים להבין כיצד ניתן היה לבנות מבנים עצומים שכאלה בעזרת הטכנולוגיה של הזמן העתיק. החוקרים טוענים שהמצרים בנו פירמידות, על ידי בנייה של סוללת ענק חזיתית שגובהה הלך ועלה. הייתה מגבלה לגובה של סוללה שכזו ולכן לבניית החלק העליון של הפירמידה הגדולה של גיזה, נדרשה עוד סוללה פנימית סיבובית, בת 100 מטרים נוספים.

חוקרים אחרים העריכו שהסוללה שבנו לצורך העמסת האבנים הייתה לוליינית דווקא ונבנתה מסביב למקום הפירמידה. כך ניתן היה לגרור את האבנים העצומות לגובה הרצוי.

גם לגבי גרירת האבנים אל הפירמידה יש שאלות הנדסיות. תיאוריה שמדברת על "חול רטוב" מסבירה את האפשרות לגרור את אבני הענק לצורך בניית הפירמידה. באמצעות מים שהרטיבו את החול ניתן היה להעביר אבנים גדולות במאמץ קטן יותר. שחזור שנעשה בידי פועלים בני זמננו הדגים זאת.

בכל מקרה, דומה שהדיון על שיטות הבנייה והטכנולוגיות המצריות הקדמוניות עוד לא הסתיים. ואגב, גם בתכנון, במקרה או לא, המצרים הקדמונים תכננו את הפירמידות על פי הפרופורציות המלבניות של "יחס הזהב", יחס מתמטי שמסתבר שאמנים ואדריכלים רבים לאורך ההיסטוריה אימצו כמודל יופי והוא זכה אף לכינוי "הפרופורציה האלוהית".


#טיפים
ניתן להגיע אל הפירמידות בגיזה בעזרת המטרו של קהיר. סעו לתחנת גיזה וקחו משם מונית קצרה לפירמידות.

ממול לשער התחתון יש בית קפה שכיף לשבת בקומה השלישית שלו, או על הגג ולסעוד ולשתות אל מול נוף הפירמידות.

שווה לוותר על הכניסה לפירמידות עצמן. המחיר יקר והטיפוס המייגע, לא פעם בקומה שפופה. התוצאה - חדר אבן קטנטן, שכל מה שרואים בו היא תיבת קבר ריקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RTP_Mfkeqic


מהאוויר:

https://youtu.be/onWRXXg7QZg


ועוד מבט:

https://youtu.be/p4n2Yr-zt5c


והנה סרטון על בניית הפירמידות:

https://youtu.be/zfYFwXqknjM
מקדש העמק של חפרן
מקדש העמק של חֵפְרֵן
#על המקדש בו חנטו את פרעה חאפרו

מקדש העמק של חֵפְרֵן (khafra's Temple of the valley), או חָאפְרוֹ, נמצא בגִיזָה, ממש ליד הספינקס המפורסם שבעמק הפירמידות. למעשה, זהו המקדש היחיד ששרד מתקופת הממלכה הקדומה והוא שירת את טקסי החניטה.

הרי הפירמידות לא נבנו לבדן. מסביבן נבנו פירמידות קטנות, עבור בני משפחתו של המלך ומסטבות ומגדלים שונים, בהם נקברו אנשי החצר.

הפירמידות הוקמו תמיד על החוף המערבי של הנילוס. לשם, למערב, נודד המת במותו, לפי האמונה המצרית העתיקה, ממש כמו השמש השוקעת במערב.

שם, על שפת הנהר בצד המערבי, נהגו לבנות בנין שכונה "מקדש העמק". בו נהגו לחנוט את המת ולהפוך אותו למומיה. אז היו מעבירים את המומיה במעבר מקורה שהוליך ממקדש העמק אל מקדש הקבורה שליד הפירמידה.

מקדש העמק שכאן השתמר יפה. הוא נבנה בידי פרעה חָאפְרו והיה חלק ממכלול הקבורה שלו. המקדש שימש להכנת המומיה של חפרן, לפני שייקבר בפירמידה האמצעית. מקדש העמק הוא מעין מסטבה הבנויה אבן גיר, עם אולמות שבהם עמודי גרניט מונוליתיים ופסלי המלך בתוכם. בתוך המקדש היו אזור פולחן לאוסיריס, אזור חניטה ואזור לקיום טקס פתיחת הפה.

בחזית המקדש ניצבו בעבר ספינקסים קטנים ובחללו הפנימי היו 23 פסלי פרעה. בפנים היה גם מקדש מוות, מקום שבו ערכו את טקס האשכבה, דלת מדומה, שמובילה אל הפירמידה, ומחסנים לחפצי לוואי שונים.

כמו אצל רבים ממלכי מצרים, מקדש העמק שימש כתחנה הראשונה במסלול שעברה גופתו של פרעה חָאפְרוֹ, המופיע לעתים בשם חפרן, אל עבר הפירמידה שנבנתה כדי לשמש כתחנתו האחרונה במסלול.. כאן במקדש, נערכה חניטת הגופה. אחרי כן היא עברה אל מקדש המוות, שם נערכו ההספדים למלך.


#מי היה חָאפְרוֹ?
חָאפְרוֹ, חאפרע, או חֵפְרֵן, היה פרעה במצרים העתיקה מהשושלת הרביעית. בירתו הייתה מוף המקראית והפירמידה שלו היא הפירמידה המצרית השנייה בגובהה ובגודלה במתחם הפירמידות בגיזה שבמצרים העתיקה.

לא ידועה בוודאות תקופת שלטונו, אך חלק מהחוקרים סבורים שמדובר בשנים 2558 - 2532 לפני הספירה.


אז והיום:

https://youtu.be/PO25ePf4wV4


ביקור במקדש העמק של חפרן:

https://youtu.be/nTPvBSThWEA
סיורי עתיקות
סיור בפירמידות של גיזה
#סיור אל הפירמידות והאזור של גיזה

הסיור מתחיל מהפירמידות בגיזה וממשיך ליעדים המעניינים באזור הפירמידות וגיזה. התחילו אותו ברובע גיזה או בכניסה למתחם הפירמידות.

תוכלו להגיע מקהיר לתחנת גיזה במטרו ומשם לקחת מונית, או אוטובוס מקומי, עד לפירמידות.

נתחיל? אתם בפירמידות בגיזה? - אז היכנסו לתגית "סיור בגיזה".

סיור בגיזה

הספינה של ח'ופו
הספינה של ח'ופו
#על המוזיאון שנבנה לספינתו של ח'ופו

מוזיאון ספינת ח'ופו (Cheops boat Museum) נמצא בגִיזָה, ממש ליד הפירמידה של המלך. הספינה של ח'ופו נקברה ממש כאן, לאחר שמת.

ליד כל פירמידה בגיזה נמצאה ספינה קבורה, של המלך שנקבר בפירמידה. המצרים ראו בספינה הזו כלי תחבורה שישמש את רוחו של פרעה בשיט אל השמיים. לפי האמונה המצרית, כשפרעה מת, עולה נשמתו מהפירמידה לשמיים וצופה בטקסים שנערכים לכבוד פרעה המת ובהתנהלות של מצרים אחריו. הוא שט בספינת השמש שלו בעולם הבא.

המוזיאון נבנה כדי לשמר את הספינה הנדירה ומשתמש בטכנולוגיה חדישה ומוכחת כדי לשמור על העץ השברירי ששוקם במצב טוב להרבה שנים קדימה. בד בבד המוזיאון כם מצליח להציגה בםני הקהל הרחב שמגיע כדי לחזות בפלא הארכיאולוגי הייחודי והנדיר הזה.


#על הספינה
הספינה הפרטית של ח'ופו נחפרה והתגלתה בשנת 1954. תודות לאקלים המצרי היבש השתמרה ספינת העץ די טוב, מאז נקברה לרגלי הפירמידה, 4,000 שנה לפני כן, עם קבורתו של המלך.

זוהי ספינה שנבנתה מארז הלבנון ושימשה את המלך ובני ביתו בשיט מפנק על הנילוס. אם תרצו זו מעין יכטה קדומה מהימים ההם. קבורתה באדמה נועדה לאפשר את מסעו של פרעה ח'ופו אל המרכבה השמיימית של אל השמש רע.

הספינה של ח'ופו היא מהגדולות והשמורות שבספינות מצרים העתיקה שהתגלו כאן. עבודת העץ המופלאה הזו היא בת 44 מטר אורך ורוחב של 6 מטרים. היא תוכננה לשוט בשמיים. מיסטיקנים וחובבי מיסטיקה תוהים האם מדובר רק באמונה מצרית עתיקה ותמימה, או שלמצרים היה ידע ממשי בתעופה? ואם כן, אז למה היא פורקה?

בניגוד לספינות אחרות במתחם, הספינה של ח'ופו נשמרה במצב מעולה. כיום ניתן לראותה כפי שהיא שוחזרה והיא מרשימה ביותר ומהגדולות שהתגלו במצרים!

אתם נמצאים במוזיאון המיוחד הזה, שנבנה במיוחד להצגת הספינה, ממש במקום שבו נמצאה, כשהיא קבורה ומכוסה בגושי שיש עצומים. היא נקברה כשהיא מפורקת ליותר מ-1,000 חלקים, עם הירוגליפים שנועדו להסביר את הדרך להרכיב אותה מחדש. במוזיאון תוכלו לא רק לראות אותה, אלא גם ללמוד על גילויה, בידי אדריכל מצרי מפורסם.

לאחר שהוצאה מקברה, שוחזרה ספינת העץ על ידי הארכיאולוגים המודרניים והורכבה מחדש. מה שאתם רואים הוא הספינה המקורית. על ההרכבה והשחזור המסובך והקפדני של ההשלמות שלה תוכלו ללמוד בתמונות ובתצוגה שלמטה. לידם תוכלו לראות חבלים מקוריים וחלקים נוספים, בני אלפי שנים, מהספינה המרתקת הזו.


#טיפים
המוזיאון ממוזג היטב. כשחם מאד, תוכלו ליהנות ממנו מאד.

התשלום לראות את הספינה הוא בנפרד מהכרטיס הרגיל לפירמידות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/QiGONYdFAic


ועוד אחד:

https://youtu.be/VfbzrCUwO5Q?t=1m57s


הדרכה:

https://youtu.be/0Q8dhYriBYw


על חשיפת הספינות הללו:

https://youtu.be/NsZa-O-j7gE
כפרי סקארה
כפרי סקארה
#על הכפרים הפשוטים שמחוץ לקהיר

ביקור בכפרים שבאזור סקארה (Saqqara villages) יאפשר לכם להכיר צד פחות מוכר במצרים. מדובר בביקור בכפרים הקטנים, שבהם חיים ומתגוררים הכפריים בבתים מוקפי חצרות גדולות, שבהן מתנהלים חיי המשפחה. באזור סקארה לבדו יש לפי הערכה 10 מיליון עצי דקל תמר, עמוסי תמרים בעונה, עד הגדיד המתקרב.

מי שראה פעם בחייו סרט מצרי יזהה את האנשים שרואים בסרטים הללו. שימו לב כאן לתושבי הכפרים ולחיתוך הדיבור השונה מזה של המצרים העירוניים.

בשדות תראו את הפלאחים, האיכרים המקומיים. הם לובשים ג'לביות חומות או לבנות ואת ראשם מעטרים טורבנים לבנים. רובם עוסקים בחקלאות של פעם, לא פעם בשיטות קדומות ממש ואפילו פרימיטיביות. בהמות משמשות כאן לא פעם בתפקידים שבעולם המערבי נעשים כבר מזמן באמצעים ממוכנים.

בכפרי סקארה, כמו באלפי כפרים במצרים, תוכלו לראות את המצרים הפשוטים והפחות מודרניים, במיוחד בהשוואה לתושבי קהיר או אלכסנדריה. הכפריים במצרים חיים בצנעה ולעתים גם בדלות. לרוב הם מסתפקים במועט, גם אם המצב הכלכלי והמעמד שלהם מאפשרים לחלקם להעלות את רמת חייהם ולחיות בתנאים טובים יותר ואף ברמת חיים אירופית. זו המסורת והם מתחברים אליה בעומק אישיותם.

הכפרים הללו הם, במידה מסוימת, מצרים האמיתית. בולטים בהם מאד החיבור למסורת החקלאית והפשטות הצנועה שבה חיים התושבים, באופן די דומה לחייהם של המצרים הקדמונים, רק בלי האלילים אלא עם אללה.
הפירמידה הגדולה של גיזה
הפירמידה הגדולה של גיזה
#על הפלא היחיד ששרד מפלאי העולם העתיק

הפירמידה הגדולה של גִיזָה (Pyramid of Giza) מוכרת כפירמידה של המלך ח'ופו. היא מתנשאת לגובה של כ-140 מטרים, מה שמגדיר אותה כפירמידה הגבוהה ביותר בעולם. מבין שלוש הפירמידות, זוהי הפירמידה שנמצאת בסמוך לספינקס.

פירמידת גיזה נבנתה לפני יותר מ-4,000 שנה. הפירמידה הזו היא אחד המבנים העתיקים הגדולים בעולם ובמשך 3,800 שנים היא הייתה המבנה מעשה ידי-אדם הגבוה ביותר בעולם.

היא שרדה מאז ימי מצרים העתיקה והפכה לסמל של עידן שבו עשו דברים מדהימים בעזרת טכנולוגיה שלא תמיד מובנת, אפילו בימינו.

הפירמידה של ח'ופו שבגיזה מכונה גם "הפירמידה הגדולה של גיזה". גובהה של הפירמידה של חופו הוא 137 מטר. בעבר היא הייתה אפילו עוד יותר גבוהה - 147 מטרים. אך במשך אלפי השנים היא נשחקה ונהרסה מעט ולכן היא נמוכה משהייתה בזמן שהסתיימה בנייתה. תרם לכך גם אחד הסולטנים הטורקיים, ששלט במצרים ופירק ממנה את שכבת הציפוי העליונה.

פירמידת ח'ופו הייתה בשעתה אחד משבעת פלאי העולם העתיק והיא פלא העולם היחיד מתוכם, ששרד עד ימינו. בשנת 2007 היא קיבלה מעמד של כבוד במסגרת שבעת פלאי תבל החדשים.


#כמה נתונים על הפירמידה הגדולה
הפירמידה הזו, שהיא בעצם המצבה של פרעה ח'ופו, היא הישג הנדסי כמעט בלתי נתפס. יש בה יותר חדרים ומעברים פנימיים מכל פירמידה מלכותית אחרת במצרים.

בנייתה החלה באמצע האלף ה-3 לפני הספירה והיא נמשכה בין 20 ל-25 שנה. לבניית הפירמידה נדרשו אלפי פועלים, יותר מ-20 שנות בנייה ומעל 2 מיליון לבנים, שכל אחת מהן שוקלת בממוצע יותר מ-2 טון!

את גושי האבן לבניית הפירמידה הגדולה כרו באסואן. השיטו אותם בסירות, על הנילוס, ממקום כרייתם ועד לכאן. מהנילוס הם הוסעו לאתר בניית הפירמידות על גבי גלגלות עץ, שהוסעו בכביש שנסלל במיוחד לשם הבנייה.


#תולדות פירמידת ח'ופו
אם שאר מלכי השושלת שלו האמינו שלאחר מותם יהפכו ל"אלי השמש", היה זה המלך ח'ופו, בונה הפירמידה הגדולה ביותר, שהכריז על עצמו עוד בחייו כ"אל השמש".

כמו כל קברי מצרים העתיקה, גם הפירמידה של ח'ופו נבנתה בגדה המערבית של הנילוס, האמונה של הדת המצרית העתיקה ראתה במערב, המקום בו שוקעת השמש, את ממלכת המתים.

הפירמידה נועדה לשרת את פרעה בחיים שלאחר המוות. ההגות המצרית גרסה שגם לאחר המוות, ממשיכה הנשמה להתקיים. זו הסיבה שמשאבים ותקציבים כל כך גדולים הוקדשו במצרים העתיקה לבניית קברים. הפירמידות הן הגדולים והמפוארים שבהם.


#מה עוד במתחם הפירמידה?
מערכת מבני הפירמידות נבנתה לאורך ההיסטוריה, או לפחות מאז ימי פרעה סְנֶפְרוּ (Pharao Snefru), לפי מתכונת קבועה. תמיד בנו את הפירמידה במתחם, כשהכניסה הייתה במבנה העמק, השוכן בגבול המתחם ודימה את הארץ המעובדת. דרך גישה מובילה ממבנה העמק אל מקדש המתים, שניצב תמיד למול הפאה המזרחית של הפירמידה.

מקדש המתים שבמתחם של הפירמידה הגדולה של גיזה, הרוס ברובו. תוכלו עדיין לראות את שרידי החצר המרוצפת בזלת שחורה שלו ועמוד גרניט אדומה שנותר ממנו.

את קבר העמק מהמתחם לא חפרו עד היום, מכיוון שמעליו בנוי כפר מצרי. רובו, לפי הערכת המומחים, הרוס בכל מקרה.

אגב, במתחם הפירמידה, ממש בסמוך לפירמידה, נחפרה והתגלתה הספינה הפרטית של ח'ופו בשנת 1954. זוהי ספינה שנבנתה מארז הלבנון. כיום ניתן לבקר במוזיאון מיוחד שנבנה להצגתה, במקום שבו נמצאה הספינה ולאחר ששוחזרה.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/TWaReNkjTLk
הספינקס
הספינקס הגדול של גיזה
#על השומר הנאמן של הפירמידות בגיזה

הספינקס (Sphinx) הגדול הוא פסל אבן עצום שנמצא ברמת גיזה שליד קהיר, על הגדה המערבית של הנילוס. זהו פסל של יצור מיתולוגי, ספינקס שמו, שיש לו גוף של אריה וראש אדם.

הסיפור ההיסטורי הוא שעם השנים הספינקס כבר כוסה בחולות המדבר ונשכח לגמרי, אבל אז הוא התגלה, מכוסה כולו חול. זה היה בתקופת המלך תחותמס ה-3, שציווה לגלותו והחזיר את החיוך לפניו...

אחת הסברות של החוקרים היא שפרצופו של הספינקס הוא למעשה הקלסתר של המלך חופי, שמלך כאן במאה ה-28 לספירה. חופי, או ח'ופי כמו שנכון להגות את שמו, הוא בן השושלת ה-4 של מלכי מצרים.

כיוון שפסלים נוספים ודומים לו הוצבו ליד מקדשים, פירמידות וקברים נוספים, החוקרים סבורים שהספינקס שימש כשומר סמלי לאתרי הקבורה הקדומים. פניו, אגב, הם של המלך הפרעוני פרעה חאפרו, שקבור בפירמידות שליד.


#נתונים יפים יש לספינקס
הספינקס, שומר המתים של גיזה, הוא פסל המונולית הגדול ביותר בעולם, כלומר הוא עשוי מגוש אבן אחד. אורכו 73.5 מטרים ורוחבו כ-6 מטרים. גובהו של הפסל המרשים הזה 20.22 מטרים.


#מי שבר את אפו של הספינקס?
הספינקס המצרי הוא הפסל שבנוי מאבן אחת הגדול בעולם. אין עוד בתבל פסל מונולית כל כך גדול. אבל על צורתו וגודלו העצומים מעיב האף השבור של הפסל המרשים הזה.

האגדה מספרת שהמצביא הצרפתי נפוליאון הוא ששבר את האף המלכותי, כשכבש את מצרים. ככל הנראה הייתה זו יריית פגז תותח של צבא נפוליאון, ששברה את האף. לא ברור מי נתן את ההוראה, אבל בין אם זה המצביא המפורסם שהורה לעשות זאת, או סתם חייל צרפתי טיפש שהפגין את יכולתו לקלוע למטרה, נראה שהסיפור אינו נכון. ההוכחה: כבר בשנת 1755, הרבה לפני שצבאו של נפוליאון כבש את מצרים, התפרסם ציורו של הצייר הדני פרדריק לואיס נורדן (Frederic Louis Norden), בו מופיע הספינקס ללא אפו...

הצרפתים, אגב, מעדיפים דווקא גרסה המספרת על חייל בריטי שעשה את המעשה. אחרים מספרים שחייל טורקי הוא הוואנדילסט שעשה זאת. ויש גם מי שמאשימים את הממלוכים. בקיצור, כל אחד מעדיף שהטיפש יהיה מצבא אחר...

אבל הארכיאולוגים מצידם מספרים שהאף נשבר כפי הנראה הרבה לפני כן, בין המאה ה-11 למאה ה-15. שרידים של שני מוטות חדים שנמצאו בחפירות ליד הספינקס, חיזקו את סיפורו של ההיסטוריון המצרי בן המאה ה-15, אל-מקריזי. הוא כתב כבר אז שהיה זה מנהיג מוסלמי סופי, שיים אל-דהאר (Sa'im al-Dahr), שהורה ב-1378 לשבור את אפו של הספינקס. זאת לאחר שדווח לו שהאיכרים המוסלמים מהסביבה סוגדים לספינקס, בכדי שיגדיל את יבולם. אגב, אותו אל-דהאר, פנאט ומחמיר וכנראה לא חכם גדול, שילם בחייו על מעשה הוונדליזם שפגע באל של האיכרים הללו. בזעמם והחשש על שבגללו לא יצמח היבול בשדותיהם, עשו בו האיכרים הללו לינץ' והרגו אותו.

אז לא ברור לגמרי מה גרם לשבר המסתורי של אף הספינקס. ככל הנראה, התשובה לא תיוודע בביטחון גם בעתיד. מצד שני, אולי חלק מהקסם במדע הארכיאולוגיה הוא הניסיון המתמיד למצוא תשובות שחלקן לא יימצא לעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZmHnL-vqwxc


ומהאוויר:

https://youtu.be/onWRXXg7QZg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.