» «
סיורי חוויה
סיור במרכז העיר קופנהגן
#סיור במרכז העיר

הסיור הלא ארוך מתחיל מכיכר העיריה של קופנהגן וממשיך לאתרים המעניינים שנמצאים באזור מרכז העיר.

אגב, אם אתם עם ילדים, בחרו לפי הטעם בין הפלנטריום ומוזיאון ריפלי. שניהם יקחו זמן...

ועוד דבר - אם מקדישים לו יום שלם אז מומלץ לסיים אותו בגני טיבולי הנהדרים והמתאימים לשעות אחה"צ והערב.


נתחיל?
אתם בכיכר העיריה? - אז היכנסו לתגית "סיור במרכז קופנהגן".
מזרקת הדרקון
מזרקת הדרקון
#על מזרקת הדרקון הלוחם במפלצות הנורדיות

במרכז כיכר העיריה של קופנהגן בולטת מזרקת הדרקון (The Dragon Fountain). זוהי מזרקה משולבת בפסלים נהדרים, שנוצרה מדגם בשנת 1889 ובנייתה הסתיימה ב-1923.

המזרקה הזו נועדה במקור לכיכר אמרטורב (Amagertorv), אך לבסוף הוצבה כאן. היא נוצרה בהשראה ברורה של הפיסול היווני הקדום. על שפת האגן שלה הוצבו שלושה פסלי דרקונים.

החלו לבנות את המזרקה הזו בשנת 1908. רק בשנת 1923 סיימו לעצב אותה סופית, עם פסל השור הלוחם בדרקון, כשמסביב, כאמור, עוד מספר מפלצות מהמיתולוגיה הנורדית.


#טיפים
כדי לקבל את התמונה המלאה של הדרקונים, שווה להקיף את המזרקה מסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7tXKeyyfvkI
שעון ינץ אולסן
שעון ינץ אולסן
#על השעון המכני המדויק ביותר בעולם

שעון ינץ אולסן (Jens Olsen's World Clock) הוא שעון אסטרונומי מתקדם המוצג בקופנהגן סיטי הול. מדובר בשעון המכני שנחשב לשעון המדויק ביותר בעולם מסוגו!

את השעון תכנן ינס אולסן, מי שהיה מנעולן מקצועי וכלל לא עסק בשעונים. רק בהמשך חייו, כשלמד את רזי השעונים, הוא החליט לבנות שעון. הוא חישב ותכנן את השעון ובהמשך אף השתתף בבנייתו. אבל בשנת 1945 הוא מת, עשור לפני שבניית השעון הושלמה.

ב-1955 השעון נחנך על ידי המלך הדני פרדריק התשיעי ולצידו בירגיט - נכדו הצעיר ביותר של ינץ אולסן. מאז הוסיף השעון מימד חשוב לשימוש הציבורי של בניין העירייה. מיקומו באולם העירייה שדרג את המקום מסתם מוסד ציבורי למקום פתוח שאליו יכולים תושבי קופנהגן לבוא ולהביא את אורחיהם, ללמוד וליהנות.


#דברים מעניינים על השעון המדהים
שעון ינץ אולסן הוא השעון המכני הכי מדויק בעולם. רק שעונים אטומיים הם מדויקים ממנו.

השעון הזה יודע לחשב את תאריכי החגים הדתיים של דתות שונות ואת מועד הירח המלא במהלך השנה הקרובה, כשהחישובים מוכנסים אליו בערב הסילבסטר.

בין חלקיו הרבים יש חלקים המכילים במצטבר, לא פחות מ-4 קילו זהב. בנוסף, כל חלקי המתכת בשעון מצופים ברודיום. זוהי אחת המתכות היקרות והנדירות בעולם ויתרונו של הרודיום הוא העמידות המדהימה שלו בפני קורוזיה, מה ששומר על השעון מבלאי והתחמצנות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sYhFxk8uMUo


השעון מקרוב:

https://youtu.be/n2CtSWchTIs


כך מכוונים אותו:

https://youtu.be/Qu7mm0safMk


הדרכה:

https://youtu.be/D_YEfJaDnjQ
מזרקת גאמל טורב
מזרקת אמלטורב
#על המזרקה העתיקה ביותר בקופנהגן

מזרקת אמל טורב (Gammel Torv), שיש ההוגים אותה בטעות גאמל טורב, נבנתה בכיכר העתיקה ביותר בקופנהגן. היא מציינת את המקום שבו עמד השוק העתיק של העיר בימי הביניים ונחשבת בעצמה למזרקה העתיקה ביותר בעיר.

שמה הנוסף "קאריטאס וול" (Caritas Well), בעברית "מזרקת קאריטאס", הוא על שם אלת הצדקה הנורדית.

זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שהוקמה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי, כאשר אמלטורב הייתה הכיכר המרכזית של העיר. באותה תקופה הייתה המזרקה חלק ממערכת אספקת המים של העיר.

כיום המזרקה היא לנוי בלבד. באירועים חגיגיים, דוגמת ימי ההולדת המלכותיים, נוהגים "להרקיד" כאן תפוחים מוזהבים, המקפצים להם על זרמי המים של המזרקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-HdWFG3yj9k

סיור במרכז קופנהגן

מוזיאון ריפלי קופנהגן
מוזיאון ריפלי לדברים מוזרים
#על המוזיאון של ריפלי בקופנהגן

מוזיאון הדברים המוזרים בקופנהגן (Ripley's Believe It Or Not Copenhagen) הוא הסניף הדני של מוזיאוני ריפלי - תאמינו או לא (Ripley's Believe it or not), הידועים בעולם כולו כמקומות של הנאה וחוויה לכל המשפחה.

כלי נשק נגד ערפדים, חיות עם שני ראשים, דגים עטופי פרווה, טוסטים מצוירים, סרטונים של אנשים עושים דברים מדהימים או דיוקן של שחקן מעשן מאפר של סיגריות - כל אלה ועוד שלל חוויות שונות, משעשעות ומשונות מוצגים במוזיאון הזה בקופנהגן, הנמצא בסמוך לבית העירייה. תיהנו כאן ממוצגים והפעלות אינטראקטיביות, שימחישו תופעות מוזרות ומשונות מרחבי העולם והזמן.

מוזיאון ריפלי, מוזיאון הדברים המוזרים, נולד בלונדון. בה החל הצייר רוברט ריפלי לתעד בטור קריקטורות יומי בעיתון שלל ארועים מוזרים, מטורפים ולא שגרתיים שאירעו או התגלו בעולם. עם הזמן החל האיש לחקור את התופעות הללו, תוך כדי טיוליו בעולם כולו. הוא חפר וחיפש בכל מקום את התופעות והמוצגים המוזרים, המדהימים והמפתיעים שבו.

לאחר שתיעד וצילם את כל אלה ואף הציגם בתכניות הטלוויזיה שלו, הוא הקים את רשת המוזיאונים הזו בערים שונות בעולם. בכל מקום הוא מציג את התופעות הללו במוזיאון, אל מול עיניהם המשתאות של המבקרים.


#טיפים
את ריפליז אוהבים במיוחד צעירים, נוער וילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BI33j_PveVw


ביקור במקום:

https://youtu.be/b_s9UXkho0E
כיכר המלך החדשה
כיכר המלך החדשה, קונגנס ניטורב
#על הכיכר הגדולה בעיר

קונגנס ניטורב (Kongnes Nytorv), בעברית "כיכר המלך החדשה" (King's New Square), היא הכיכר הגדולה של קופנהגן.

הכיכר נבנתה בשנת 1680, אך את המראה הנוכחי שלה היא קיבלה לפני יותר מ-300 שנה, עת נחפרה תעלת המים נוּהָאבְן, שנועדה לחבר אותה אל נמל קופנהגן ולקרב את הים למרכז העיר. התעלה אפשרה אז לסוחרים להביא את הסחורה בקלות, ישירות אל מרכז העיר ולכיכר המרכזית הזו.

את הכיכר מקיפים כמה בניינים עתיקים ומרשימים, שנבנו גם הם במאה ה-17. ביניהם בולטים בית האופרה, התיאטרון המלכותי וארמון שרלוטנבורג המרשים של קופנהגן (Charlottenborg). הארמון הזה, ארמון המלך, בנוי בסגנון הבארוק ההולנדי. כמו הכיכר, גם הוא נבנה במאה ה-17.


#יריד האמנים בכיכר
בכל שבת נערך בקונגנס ניטורב יריד אמנים נחמד מאד, בו מציגים ומוכרים רבים מאמני ואומני העיר את פרי עבודתם ויצירותיהם. רבים מהתושבים והמבקרים כאן נהנים וגם קונים.

הגיעו לכיכר הגדולה ותוכלו לשוטט כאן בין מגוון של עבודות אמנות. יש כאן ציירים, פסלים, תכשיטנים, אמני בד וטקסטיל, מעצבי אופנה עצמאיים ועוד. שווה למצוא כאן דברים ייחודיים ולתת פרנסה לאנשים טובים.

היריד מתקיים בכיכר בין 10:00-17:00 בכל שבת וביום א' הראשון של החודש בשעות 9:00-14:00.


#טיפים
בבית מספר 2 בכיכר תמצאו חנות שוקולד ועוגות מובחרת, שנקראת "לה גלאס". שווה טעימה...


מבט בלילה:

https://youtu.be/rFuk7FonC7g
כיכר גאמלטורב
כיכר אמלטורב
#על כיכר השוק העתיקה של קופנהגן

כיכר אמלטורב, או גאמלטורב (Gammeltorv) היא כיכר גדולה ומרווחת, הנחשבת לכיכר העתיקה ביותר בעיר. הכיכר נבנתה במאה ה-12, אך מרבית המבנים בה נבנו לאחר השריפה הגדולה של 1795 בעיר.

כיום מוקפת הכיכר המרובעת במבנים מרשימים בסגנון ניאו-קלאסי, שרובם מתחילת המאה ה-19. היא יושבת ממש על רחוב השופינג העיקרי של העיר, מדרחוב סטרוייט.

במרכז הכיכר תוכלו לראות את הקאריטאס וול (Caritas Well), "מזרקת קאריטאס". זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שנוצרה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי.

בכיכר שלל בתי קפה ומסעדות. שבו על הספסלים ותיהנו מהאורבניות הנהדרת והרגועה של קופנהגן. כיף לכם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-e0ZLR9ZPBU


ביקור במקום:

https://youtu.be/cAy17uymmIw


המזרקה:

https://youtu.be/zoeZhMQIZ-0
כיכר העיריה
כיכר העיריה
#על הכיכר המרכזית בקופנהגן

כיכר העיריה (Radhuspladsen), שבשדרות האנס כריסטיאן אנדרסן, היא למעשה מרכז העיר הרשמי. בה ממוקם בית העיריה של קופנהגן.

זוהי הכיכר הגדולה מבין כיכרות העיר. כאן נוהגים להתאסף התושבים לחגיגות ספונטניות, לרוב אחרי ניצחונות במשחקי כדורגל או באירועי ספורט חשובים במיוחד.

הכיכר ממוקמת בקצה המערבי של העיר העתיקה ומהווה ציר תחבורה חשוב במרכז קופנהגן.

בכיכר בולטת מזרקת הדרקון, המציגה פסל של שור הלוחם בדרקון, כשמסביבם מפלצות נוספות מהמיתולוגיה הנורדית.

עוד בכיכר העירייה גם פסלו הצנוע והמעט נחבא של סופר הילדים המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן. הוא ממוקם ליד המדרכה, בפינת הארמון, משקיף לגני טיבולי.


#טיפים
מהכיכר יוצא מדרחוב תוסס, ששווה לשוטט בו לבילוי וקניות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rho3hnmfY48


פסל הנס כריסטיאן אנדרסן
פסל הנס כריסטיאן אנדרסן
#על פסלו של כותב סיפורים הנפלאים לילדים שלא זכה להיות אבא

פסלו של הנס כריסטיאן אנדרסן (Statue of H.C. Andersen), מוקדש לסופר הילדים הנודע, בן המאה ה-19, מי שנחשב לבן העיר המפורסם ביותר ולסופר הלאומי הדני.

הנס כריסטיאן אנדרסן, סוג של גיבור לאומי בדנמרק ומי שחיבר עשרות אגדות ילדים המוכרות בכל העולם, נולד בשנת 1805 וגדל בעוני בעיר אודנסה. חיי הרחוב, המסורות המקומיות ותיאטרון הבובות של אודנסה הותירו בו חותם לכל חייו. אבל העוני בו חייתה המשפחה, חייב אותו לצאת לעבוד בגיל צעיר. זה כמעט ולא הותיר לו אפשרות ליהנות מחינוך בבית הספר. התחליף שהוא מצא היה בתחביבים כמו ריקוד, תפירת בגדים, שירה ובנייה והפעלה של תאטרון בובות.

בגיל 14 הנס עזב את ביתו ויצא לבדו לקופנהגן. כשהצליח להתקבל ללימודים בבית הספר המלכותי, הוא הצטיין ואף זכה ממלך דנמרק למלגה שאפשרה לו לעשות את מסעו הראשון בחו"ל.

אחרי עוד כמה שנים קשות ועניות הוא החל לזכות בהערכה. בהדרגה החלו אחרים לזהות את כשרונותיו וכמו "הברווזון המכוער", מהאגדה שהוא כתב, למעשה על עצמו, הוא החל הופך לברבור של ממש. כך הוא זכה, בשנת 1835 ובגיל 30, להצלחה באוסף האגדות הראשון שפרסם.

הנס המשיך להתגורר בקופנהגן רוב שנותיו. ביחד עם אהובתו, הזמרת השוודית ג'ני לינד, הוא החליף בה דירות רבות ומכאן יצא רק למסעות וטיולים.

בחייו אנדרסן כתב 168 אגדות ילדים, מהיפות והאהובות ביותר בעולם. במהלך השנים הוא התגלה לא רק כסופר ילדים מוערך, אלא גם כמבקר ועיתונאי. על עשרות המסעות שערך ברחבי אירופה ומחוץ לה, הוא נהג לכתוב גם מאמרים וספרי מסע מרתקים ופופולריים. הצלחת הספרים הללו מחקה את הדאגות הכלכליות שלו לתמיד.

אגב, לא רבים יודעים שאנדרסן היה גם אמן מגזרות נייר. בספריה המלכותית בקופנהגן (Royal Library) ניתן לראות עד היום מעל 200 מגזרות נייר מרהיבות מעשי ידיו. את רובן, אגב, הוא גזר בזמן שסיפר את סיפוריו או שוחח עם חברים... משפחה, עם זאת, הוא לא הקים ומת ערירי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0F3ApBJ7Ek8


הוא מדבר:

https://youtu.be/I2bumZZOks4
פלנטריום טיכו ברהה
#על הפלנטריום החדיש של קופנהגן

פלנטריום טיכו ברהה (Imax Tycho Brahe) שבקופנהגן הוא אחד הפלנטריומים המתקדמים באירופה. מציגים בו, על מסך כיפה ענקי, תצוגות מרהיבות של מערכת השמש, כוכבי הלכת והגלקסיות השונות. ללמוד וליהנות.

בפלנטריום יש גם בית קולנוע איימקס (Imax Tycho Brahe), המקרין סרטי 360 מעלות על מסך ענק. החווייה כאן מאפשרת לכם להיטמע בתוך הסרט ולהרגיש שאתם חלק ממנו.

בפלנטריום תבקרו גם בתצוגת הקבע, שגם היא מוקדשת לאסטרונומיה ולחלל.


#מי היה טיכו ברהה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
טיכו ברהה (Tycho Brahe) היה מלומד ואסטרונום דני מהמאה ה-16, שהיה אחרון האסטרונומים הגדולים שצפו בכוכבים בעין בלתי מזוינת, בעידן שלפני המצאת הטלסקופ. ברהה היה המדויק ביותר מבין האסטרונומים שלפני עידן הטלסקופ ואחד מהמדענים החשובים ביותר, שתרמו למהפכה המדעית.

בנערותו ראה ברהה, בן אצילים, ליקוי לבנה. הליקוי התרחש לפי תחזיות האסטרונומים וטיכו כל כך התרשם ממנו, עד שהחליט להיות אסטרונום. בני משפחתו התנגדו, שכן טענו שלא יאה שבן אצילים כמוהו יעסוק במדע. הוא נשלח ללמוד משפטים, אבל המשיך ללמוד ולעסוק באסטרונומיה בסתר. בעת לימודיו באוניברסיטה השתתף ברהה בדו-קרב עם אציל אחר ואיבד בקרב את אפו. לאורך כל חייו הלך מאז, עם אף תותב ודבק ששימש להדביקו לפניו.

כוכבו של ברהה דרך לאחר שהוא מצא כוכב חדש והוכיח ש"הספירות השמימיות" משתנות, בניגוד למחשבה המקובלת עד אז, לפי התיאוריה האריסטוטלית השלטת, שאין שינויים בכוכבים. תגלית זו של ברהה, שגם קבע את המונח "נובה" לכוכב חדש, הכתה את העולם המדעי בשוק והפכה אותו לגמרי. הנובה של 1572 הוכיחה שעולם הכוכבים הקבועים משתנה ועוד איך. הצעיר הדני הפך לאסטרונום בעל שם וזכה מאז ליוקרה רבה.

מחקריו ותמיכת הפטרונים שלו הפכו את ברהה לאדם עשיר ומבוסס בתקופתו. הוא ביצע תצפיות מדויקות בכוכבי הלכת. את ממצאיו המשיך לחקור, אחרי מותו, עוזרו יוהנס קפלר, שיהפוך לאסטרונום ידוע בזכות עצמו. קפלר גילה מהתצפיות של ברהה תגליות מרתקות, כמו זו שכוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול שצורתו אליפסה ולא עיגול, כמו שחשבו החוקרים לפניו.

לפי עדות קפלר, עוזרו הנאמן, מילותיו האחרונות של ברהה היו: "לא חייתי לשווא".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5xaxhrwcB-c


ביקור במקום:

https://youtu.be/werWe4ibknA


הנה סיפורו של טיכו ברהה:

https://youtu.be/7QDvKzY4aqA
קתדרלת קופנהגן
#על הכנסייה חסרת הצריח של קופנהגן

את קתדרלת קופנהגן (Vor Frue Kirke), שנקראת בעצם "כנסיית גבירתנו" (Church of Our Lady) תראו בלב העיר העתיקה. המבנה שלה מודרני יחסית, עגול בחלקו ובשאר מרובע. חשוב לדעת, הכנסייה הזו נשרפה בעבר בהפגזה ונבנתה מחדש, ללא צריח ומסיבות תקציביות.

הכנסיה, בפי המקומיים "וור פרואה קירקה", שוכנת במבנה שבסטנדרטים האירופיים של קתדרלות בערי בירה אירופיות נחשב צנוע. העיצוב החיצוני שלה פשוט, חף מקישוטים ובעל קווים ישרים יחסית.

אבל בפנים מצב העיצוב שונה בתכלית לעומת החוץ. היופי המיוחד שלה מתחיל מכך שהכנסיה לבנה לחלוטין, ללא קישוטים או ציורים, המקובלים במרבית הכנסיות בעולם.

לאורך כל האולם המרכזי ניצבת שורת פסלי שיש עצומים. הפסלים, מעשה ידי אמן בשם ת'ורוואלדסן, מציגים את ישו ותלמידיו השליחים, כשכל אחד מהם אוחז בידו כלי שמאפיין את שליחותו: גרזן, פטיש, צלב, משור וכדומה.

אם נוסיף לבוהק הקירות הלבנים של הכנסייה העצומה, את צינורות המתכת הבוהקים של העוגב ואת פסלי הענק שלאורך קירותיה נראה עד כמה הכנסייה הזו מיוחדת ויפה.

זו דוגמה טובה ושווה ביקור להיכרות עם מסורת העיצוב הצנועה והחכמה של הדנים. גם אם כאן ספציפית מדובר בתולדה של מחסור היסטורי בתקופה שבה הכנסייה הזו נבנתה, זו הוכחה יפה לעוגנים המסורתיים רבי-השנים של העיצוב הדני הצנוע ופשוט, אך מלא עומק ויופי.


#על ההפגזה הבריטית והשריפה שגרמה
הכנסייה ניצבה כאן מאז המאה ה-12. שריפה שהתרחשה כאן בתחילת המאה ה-19 פגעה בה קשות.

השריפה הזו התרחשה בשנת 1807. מתח מדיני בין דנמרק ובריטניה הובילו לחשש ממלחמה בפתח. כשהגיע הצי הבריטי לחופי דנמרק, הוא קיבל פקודה והפציץ את קופנהגן באופן קשה. ספינות הצי עזבו אז את האזור, כשהן גוררות איתן את מרבית האוניות של הצבא הדני.

ההפצצה בקופנהגן גרמה לשריפות קשות ולאחר שעזבו הספינות האנגליות, רוב המאמץ הוקדש לכיבוי השריפות שפרצו בעיר בעקבותיה.

אז הסתבר שהקתדרלה נהרסה בהפגזה הזו ובהמשך בנו אותה מחדש בסגנון הניאו-רנסאנס.

וכך יצא שהכנסייה נבנתה בהדרגה מחדש, אבל בגרסה חסכונית ופשוטה. לראשונה היא הושלמה ללא הצריח המחודד שהיה לה בעבר וללא ציפוי הנחושת היקר שציפה אותה.

עד היום אין לכנסייה הזו צריח. הפער בין הפשטות של המבנה מבחוץ וצניעותו העיצובית, לבין האדריכלות הפנימית שלו הוא מרתק. הוא נוצר כתוצאה מהמצב של דנמרק שהייתה אז קרובה למצב של פשיטת רגל - מה שהביא לבנייה מחדש של הקתדרלה, אבל בתקציב מוגבל מאוד ופשרות עיצוביות מורגשות ואף מודגשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aDE8jAWvApo


ביקור במקום:

https://youtu.be/Z7dO10EsjGg


העוגב:

https://youtu.be/KYLLxUHyfAc
פסל כריסטיאן החמישי
#על פסל הרוכב שבכיכר המלך החדשה

פסלו של המלך כריסטיאן החמישי, שניצב במרכז כיכר המלך החדשה (King's New Square), מוקדש למלך שחיבר את הכיכר החדשה הזו אל הים.

כריסטיאן החמישי הוא שהקים, לפני יותר מ-300 שנה, את נמל נוּהָאבְן (Nyhavn). הוא הורה לחפור את התעלה שחיברה את הים אל צידה המזרחי של הכיכר החדשה. בכך אפשר המלך לסוחרים להביא את הסחורה שהביאו בספינות, היישר למרכז העיר. זה היה חידוש משמעותי בחיי העיר ובחוויית תושביה.


#מי היה כריסטיאן החמישי?
מלך דנמרק, כריסטיאן החמישי, מלך בדנמרק ונורווגיה החל משנת 1670 ועד מותו. הוא היה המלך הדני הראשון שהוכתר מתוקף ירושה. לכבוד ההכתרה שלו הוא הזמין וקיבל כתר וחרב חדשים ויקרים.

כמי שנמשח בטירת פרדירקסבורג והיה המלך הראשון בדנמרק-נורווגיה, הוא הפך למונרך אבסולוטי, הראשון מאז מיסוד העליונות של המלוכה הדנית. המוטו שלו היה "אדיקות וצדק", או בלטינית "Pietate et Justitia".

כריסטיאן החמישי חיזק את מעמד המלוכה אל מול האצולה הדנית, בכך שהרחיב את הנוהג של אביו לפתוח את שערי המשרות הממשלתיות, גם לאצילי הושלטיין ואפילו לפשוטי העם.

כריסטיאן החמישי התעניין מאד בענייני צבא וציד, אך מצד שני הוא דיבר רק דנית וגרמנית ומעולם לא יצא מגבולות דנמרק. עובדות אלה הוציאו לו שם של מלך לא משכיל ובעל אופקים צרים. חוסר יכולתו לתקשר עם דיפלומטים זרים שביקרו אצלו הפך אותו למלך מקומי, מוגבל מבחינה מדינית ותלוי מאוד ביועציו.

אולי משום כך, הפגין כריסטיאן החמישי את כוחו באמצעות הבניינים שבנה. חלומו הגדול היה להקים גרסה דנית של ארמון ורסאי.


הכיכר בלילה:

https://youtu.be/rFuk7FonC7g


וביום:

https://youtu.be/jXWAyhG7xhQ
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
#על המוזיאון הסובב את סיפורי הסופר הנודע

מוזיאון "עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן" (H.C. Andersen Eventyrhuset) הוא מוזיאון המספר את סיפור החיים, המרתק יש לומר, של אחד מגדולי סופרי הילדים בכל הזמנים.

המוזיאון, המוקדש לסופר הדני המפורסם, ממוקם בתוך המתחם של ריפלי (Ripley). הוא מציע תצוגות אינטראקטיביות והמחשות מסקרנות אודות האיש וההישגים המופלאים שהשיג, ביצירתו ובכשרונותיו הרבים.

הנס כריסטיאן אנדרסן כתב מאות סיפורים נפלאים לילדים. הוא היטיב להבין את עולמם אך בעצמו לא זכה להקים משפחה ולהיות לאב. בתור מי שבא מבית עני מאד, הוא הוצא בגיל צעיר מבית הספר בשל מחסור בכסף. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו וכשרונו הביא לו הערכה והצלחה גדולים. במוזיאון תוכלו לראות חלק מכתבי היד המקוריים של סיפוריו הידועים של אנדרסן, לצד מהדורות הבכורה והעותקים הראשונים של כמה מספריו האהובים.

לצד המוצגים ההיסטוריים שלו, במוזיאון הזה תוכלו לא רק לטייל בין סיפורי האגדות הנפלאים שכתב אנדרסן ולהיזכר בהם, אלא גם לגלות את הרקע לכתיבה של רבים מהם וכיצד הם משקפים לא פעם תהפוכות ורגעים שחווה הסופר הדגול בחייו שלו. כך למשל תגלו שמראהו החיצוני של הנס כריסטיאן אנדרסן היה מאתגר משהו. הוא נחשב כעור ולא מושך. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו, עת כשרונו הביא לו הצלחה והערצה רבים. לא רבים יודעים ש"הברווזון המכוער", אחד מסיפוריו היפים ביותר, הוא סוג של אוטוביוגרפיה סמלית ושבו הוא מספר בעצם את סיפור חייו שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/diR_kPrldtI
בית העירייה
#על בית עיריית קופנהגן

בית העירייה המפואר של קופנהגן (Rådhus) עוצב בהשראת בית העירייה של העיר האיטלקית סיינה. זהו בניין לבנים מרשים בגודלו, המשלב מספר סגנונות בנייה ונבנה במהלך תחילת המאה ה-20.

בנייתו של בית העירייה כאן הושלמה בשנת 1905. מבחוץ שימו לב לשעון האסטרונומי העתיק שעל קיר המבנה. מעל המרפסת בכניסה תראו פסל מוזהב של הבישופ אבסאלון.

בנוסף לתפקידיו העירוניים, משמש הבניין כיום גם כמרכז לכנסים ולאירועים רשמיים.

בית העירייה ממוקם במרכז העיר, בכיכר העירייה, שנקראת על שמו Rådhus Pladsen ונמצאת על שדרות הנס כריסטיאן אנדרסן. בכיכר הזו ממוקמת גם תחנת האוטובוסים המרכזית והמודרנית של קופנהגן.

מבפנים שימו לב לחללו הפנימי של בית העירייה, המזכיר תאטרון. תוכלו להמשיך ולסייר בו בחינם ואף לקבל הדרכה בתשלום.

בקופנהגן סיטי הול תוכלו לראות שעון אסטרונומי מתקדם המוצג כאן. זהו שעון ינץ אולסן (Jens Olsen's World Clock), שנבנה על ידי שען מומחה הן העיר ונחנך ב-1955.


#תצפית מראש מגדל הפעמונים לנופי העיר
בבית העירייה ניתן לעלות בתשלום אל ראש המגדל של המבנה, לתצפית מרהיבה על העיר.

העלייה אל ראש המגדל אפשרית במעלית, או ב-300 מדרגות עץ צרות. החווייה למעלה מושלמת. כאן תקבלו הזדמנות ייחודית ונהדרת לקבל מבט מעין הציפור על קופנהגן הנפלאה.


#למי יש יותר גבוה? - אנקדוטה קטנה
סיפור חביב מספרים בקופנהגן על מגדל העירייה, שהוא למעשה המגדל הגבוה בעיר.

המגדל הזה, 105.6 מטרים גובהו, עבר את גובהו של המגדל שמעל ארמון כריסטיאנבורג. בשלב מסוים התקנא המלך כריסטיאן, שבנה את הארמון, בראש העיר. העובדה שראש העיר בנה מגדל גבוה משלו, הצליחה להדיר שינה מעליו.

אז הורה המלך לאנשיו להוסיף עוד 3 כתרים בראש המגדל "שלו", כתרים שהונחו שם אחד מעל השני. כך הצליחו אנשיו להגביה את מגדל הארמון לגובה של 106 מטרים, מה שהפך אותו שוב למגדל הגבוה ביותר בעיר.

עתה, לאחר שהובהר מי כאן המלך, יכול היה המונרך של דנמרק לישון היטב. ההיררכיה בממלכה נשמרה מאז, גם בזקיפות קומתם של מגדלי קופנהגן. מסתבר שהגובה אכן קובע...


#טיפים
הכניסה חופשית.

הסיור המודרך בתוך בית העירייה הוא בתשלום. הסיור האחרון הוא בשעה 14:00.

העלייה לראש מגדל השעון גם היא בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8h9DL8lTk8I


כיכר בית העירייה:

https://youtu.be/LXt2VvY0fxA
מדרחוב סְטרוֹיֶט
#על מדרחוב הקניות והבילויים הארוך באירופה

רחוב סְטרוֹיֶט (Strøget) שבמרכז העיר קופנהגן, הוא רחוב הקניות הראשי של קופנהגן וטוען לתואר "המדרחוב הארוך בעולם". יש בו שפע של חנויות, מסעדות ובתי קפה. הליכה בו בעונת הקיץ תציג לכם שלל אמנים והופעות רחוב חביבות.

למעשה, מדרחוב סטרויט, המשתרע מכיכר העירייה ועד כיכר קונגנס ניטורב, מורכב מ-5 רחובות. המבקרים בו וברחובות המסתעפים ממנו זוכים בשילוב של מרכז שופינג מעולה עם מקום בילוי נהדר, שהוא הלב הפועם של קופנהגן השמחה.

במדרחוב סטרוייט תמצאו את החנויות של רשתות האופנה והלייף-סטייל העולמיות, לצד חנויות של רשתות דניות מעולות, גם אם פחות מוכרות מחוץ לדנמרק.

בסטרוייט גם שלל דוכני מזון מהיר, סלסלות דובדבנים ותותי יער למכירה.

לצד השופינג, יש כאן תמיד מגוון של אמני רחוב, החל מנגנים וזמרים, ציירי פורטרטים, נוכלי קלפים ושחקני שש-בש, פסלי אדם נהדרים, מתופפים וכדומה.

ואם ביום מדרחוב הסְטרוֹיֶט הוא אזור השופינג המרכזי של העיר, בשעות הערב והלילה הוא הופך למוקד הבילויים שלה, עם שלל מקומות בילוי תוססים.


#מה יש כאן?
אמנם המחירים בקופנהגן אינם זולים במיוחד, אך עדיין אפשר למצוא הזדמנויות. בסטרוייט תוכלו למצוא לא רק בגדים אופנתיים, אלא גם בגדי יד שנייה זולים יחסית.

נסו למצוא מוצרים מעניינים של מעצבים דנים, הידועים בעולם בסגנונם המיוחד. במיוחד בעונות הסיילים יש סיכוי למציאות וסיילים ואלו לא רק בגדים ששווה לחפש כאן, אלא גם כלי בית ורהיטים מעוצבים, ממיטב השיק הדני.

ברחוב תמצאו את ה"אילום" (Illum) וה"מגאסן" (Magasin), שני בתי הכל-בו הגדולים של קופנהגן. בהם תוכלו למצוא את מיטב הבגדים ואופנת המעצבים, מוצרי טיפוח ומגוון אקססוריז.

עוד במדרחוב נמצאת גם חנות הדגל של "לגו" בקופנהגן. ברחוב גם חנות העיצוב "Hay" וחנות כלי הבית היוקרתית של דנמרק "רויאל קופנהגן".


#תולדות הרחוב
על המפה שמו הרשמי והמקורי של הסטרויט, מדרחוב הקניות של קופנהגן, הוא רחוב פרדריקסברגדה (Frederiksberggade). הוא נמשך עד מזרקת גאמל טורב (Gammel Torv), שנבנתה בעיר בשנת 1663 במקום בו שכן אז השוק המרכזי של העיר העתיקה.

השוק כבר אינו כאן יותר, אבל בכיכר עדיין מוכרים פירות, פרחים ותכשיטים.

במהלך השנים אירעו בעיר שריפות גדולות, שהשמידו אזורים גדולים בקופנהגן העתיקה. במהלך המאות ה-18 וה-19 ובעקבות שריפות אלה, נבנו מבנים רבים, בסגנונות שונים ומגוונים.

אם תרימו את עיניכם למעלה, תוכלו להתרשם ממגוון סגנונות הבנייה של בנייני העיר העתיקה שכאן. מבט בוחן יזהה לכם מבנים בסגנון הבארוק, הרוקוקו ובסגנון ניאו-קלאסי.

למעשה, מדרחוב סטרויט שנמצא כאן היום נוצר בשנת 1962 מהרחוב המסחרי הרגיל הזה. הוא נולד מרעיונותיו של אדריכל ומתכנן ערים דני בשם יאן גהל.

עד היום המדרחוב מוביל לקונגנס ניטורב, "כיכר המלך החדשה" (Kongnes Nytorv), המוקפת בניינים עתיקים. ביניהם תראו את ארמון שרלוטנבורג (Charlottenborg), הבנוי בסגנון בארוק הולנדי ומשמש היום את האקדמיה המלכותית לאומנויות. שימו לב גם למבנה התיאטרון המלכותי.


#טיפים
קופנהגן היא לא עיר זולה לקניות וגם כאן לא תמיד יש מציאות. אבל בחודשי הקיץ יש כאן מכירות סוף עונה שוות.

בימי ראשון בחודש יהיו חלק מהחנויות סגורות.

זווית צילום נהדרת תוכלו למצוא בחנות העיצוב הנפלאה Hay house, שמחלונותיה נשקף נוף נהדר של מדרחוב Strøget, בנוסף לשופינג העיצובים המגוון שיש בה.

חנות הדגל של לגו ממוקמת במרכז המדרחוב. לידיעת ההורים והילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jIcInULhx7Y


ביקור במקום:

https://youtu.be/F707icK_Ae8


בערב:

https://youtu.be/ljXRfAnP5dk


אמני רחוב:

https://youtu.be/t4O0MNihZbI
גני טיבולי בקופנהגן
#על השילוב הנפלא של גנים מטופחים עם פארק שעשועים בבירת דנמרק

בסמוך לכיכר העירייה בקופנהגן, תמצאו את גני טיבולי (Tivoli Gardens). זהו מתחם שכמו נשלף מעולם האגדות והוא אחד מאתרי התיירות הכיפיים בעיר ואולי בכל דנמרק.

בכל שנה מגיעים לכאן מיליוני מבקרים והם יודעים למה - בקופנהגן אומרים שלא סתם אם תקראו את המילה TIVOLI הפוך, תקבלו את הצירוף I LOV IT...

גני טיבולי מציעים למבקרים בהם עולם קסום, בתוך העיר, המשלב פארק שעשועים מהוותיקים באירופה, עם אחד הפארקים הירוקים והמפורסמים בעולם.

בפארק, הממוקם בלב העיר, תמצאו שילוב נהדר וייחודי, של גנים מטופחים להפליא ופארק שעשועים כיפי במיוחד. האווירה כאן מיוחדת ורומנטית ושומרי הגן לבושים כמו חיילים מעולם האגדות. תמצאו כאן אפילו פגודה וארמון דמוי הטאג' מאהל.

גני טיבולי, או גן טיבולי, הם פארק שעשועים בסגנון של פעם ובמובן הטוב של המילה. יש בו שלל מתקנים מוכרים ואהובים, שהקנו לו שם בעולם כולו. על הפארק הזה אומרים שהוא שנתן את ההשראה לוולט דיסני, להקים את דיסנילנד ואת פארקי השעשועים הגדולים שבאו בעקבותיו.

לטובת מי שאינם נלהבים מפארקי שעשועים נאמר שאמנם זהו פארק שעשועים עתיר מתקנים, אבל גם מבלי לעלות על המתקנים שבו הוא מהנה וכיפי. כי בנוסף לגנים המרהיבים והמטופחים שכאן, גן טיבולי הוא גם מקום ירוק, מטופח ויפה, מקום בילוי נהדר לכל הגילאים. בשעות אחר-הצהריים והערב יש כאן שלל חוויות ונקודות עניין וכולם ימצאו בו פינה מסקרנת - מחובבי האמנות והמוסיקה ועד לאוהבי התאטרון והשופינג.


#מה תראו כאן?
בגני טיבולי תוכלו לעלות על מתקנים חדישים ומסמרי שיער, שהראשון והמפחיד שביניהם הוא "מגדל הפחד". מראשו תצנחו אל הקרקע במהירות מטורפת, כשאתם כלואים בתוך מעלית.

בנוסף לו יש כאן רכבות הרים מתפתלות ומהירות, רכבות שדים, מגלשות, קרוסלות, גלגל ענק ושאר מתקנים של פארק שעשועים קלאסי. לצדם תמצאו כאן גם מתקנים ותיקים וקלאסיים, אפילו נוסטלגיים, מה שלא מפליא כשמדובק במקום שנפתח בשנת 1843.

אבל בפארק הנהדר הזה תוכלו לבלות שעות ארוכות גם מבלי לעלות על המתקנים השונים. שלל הפרחים והצמחים פורחים בגינות ענק ובשלל גוונים. טווסים משוטטים בגנים המעוצבים, עם פגודות, גשרוני עץ, ארמון בנוסח אלף לילה ולילה ומבנים מקושטים ומסוגננים משלל פינות העולם. בין כל אלה תמצאו מתקני לונה פארק חדישים לצד מתקנים קלאסיים יותר.

תוכלו גם לשוט בין הברבורים השוחים באגם הגדול והמרהיב שבמרכז הפארק ותמצאו כאן גם אקווריום גדול ובו דגים רבים, בעלי חיים ימיים וכרישים.

לטובת שוחרי האמנות יש כאן קונצרטים קלאסיים, מופעי קסמים, מחול, פנטומימה, תיאטרון, ליצנים, אמני ונגני רחוב ומופעי לוליינות והתעמלות ראווה. כל אלה מספקים היצע עצום של פעילויות מרתקות. בקיץ מתקיימים כאן מופעי פופ של אמנים בינלאומיים ולהקות רוק מוכרות.

עוד דבר יחודי, לעומת פארקי שעשועים רגילים בעולם, הן האיכויות הקולינריות של מעל 30 בתי הקפה והמסעדות האיכותיות שכאן. אלה מציעים לא רק מזון מהיר ומזנונים פשוטים, אלא גם מטבחים עם אוכל משובח ואף מעולה.


#טיפים
גני טיבולי פתוחים מסוף אפריל ועד לאמצע חודש ספטמבר. פותחים אותם גם לשבוע אחד בחודש אוקטובר ובדצמבר מתקיים בהם גם שוק חג המולד.

התשלום הוא בנפרד עבור הכניסה ולכל מתקן בנפרד. ניתן לרכוש בכניסה פנקס כרטיסים.

למשפחות עם ילדים מומלץ לרכוש פנקס שעולה כ-20 כרטיסים, עם כניסה בלתי מוגבלת לכל המתקנים.

מי שנמצאים כאן ללא ילדים - אפשר לוותר על מרבית המתקנים שמיועדים לקטנים וליהנות מהגן הנהדר עצמו.

כדאי להגיע לכאן רעננים, בשעות אחר הצהריים או הערב המוקדמות. עם חשיכה מאירות את המקום על מתקניו מעל 100 אלף נורות.

בשעות הערב תוכלו לצפות באולם הקונצרטים שבו בהופעות חיות, קונצרטים ובמופעים שונים.

מופע זיקוקים חינמי ונהדר מתקיים כאן בערבי רביעי, שישי ושבת, בסביבות חצות.

בשונה מפארקי שעשועים דומים בעולם, בתי הקפה והמסעדות כאן הם איכותיים ממש. בנוסף למזון מהיר, תוכלו ליהנות כאן גם ממטבח עילי מצוין.


מבט למתקנים:

https://youtu.be/ThkqlwHKBlw


ביקור במקום:

https://youtu.be/VahjVPGwQiI


בלוגרים בערב:

https://youtu.be/u-iQlOACayQ


הדרכה:

https://youtu.be/ozpJCMrgGzY
פליינג טייגר קופנהגן
#על רשת המתנות הממכרת של אירופה

פליינג טייגר קופנהגן (Flying Tiger Copenhagen) היא רשת חנויות דנית למתנות צבעוניות, שנולדה ממש כאן בקופנהגן, ופתחה סניפים בכל רחבי בירות אירופה. עם חנויות בברלין, וינה, לונדון, ברצלונה, רומא, אמסטרדם, מדריד, ורשה ועוד המון, פליינג טייגר ממש כבשה את אירופה בסערה.

מדובר במותג של כיף ששווה להתוודע אליו. יש כאן מגוון של גאדג'טים מדליקים, מבחר מוצרים מצוין ומקורי שנמכר רק אצלם ובמחירים מעולים.

חיפשתם רעיונות למתנות לאנשים שאתם אוהבים? - כאן יימצאו לכם שלל מזכרות, מתנות חביבות ודברים שימושיים לבית, לילד, לחבר ולבן הזוג שנשאר בבית.

מכלי מטבח, חומרי יצירה, מוצרי נייר, כלים לבית, צעצועים ושטויות. המחירים המשתלמים יחסכו לכם התלבטות והמבחר המגוון והצבעוני כבר ימלא את העגלה לבדו. בטוח שתמצאו כאן את כל הדברים הקטנים והצבעוניים, שיקשטו לכם את המשרד, הבית, החדר או את פינת העבודה שלכם!


#טיפים
הסחורה כאן מתעדכנת מדי שבוע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PRRf4HcdOyo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.