» «
מרחצאות רודאש
מרחצאות רוּדַאש
#על המרחץ הטורקי של בודפשט

מרחצאות רוּדַאש (Rudas Baths), שלמרגלות גבעות בּוּדַה, הם מהמרחצאות הגדולים באירופה. אם מדובר בחורף, קחו רגע והביטו למעלה מהמרחצאות, אל המדרונות הירוקים של בודה. כך תרוויחו גם יופי חורפי ואף מושלג, כשלכם נעים במים החמימים.

המרחצאות הוקמו על ידי הטורקים, בעת ששלטו בהונגריה. את זה ניתן ללמוד גם מהאדריכלות העות'מנית, שדי מזכירה מרחץ טורקי, גברי ומיוזע. גם האווירה השובניסטית משהו, שמפרידה בין נשים לגברים, מרמזת על המקורות של המרחצאות הללו. אגב, כנראה שהזמן לא עוצר והיא הולכת ומשתנה, כי אם בעבר המרחצאות היו לגברים בלבד, בשנים האחרונות יש זמנים גם לנשים, אך עדיים נשים לחוד וגברים לחוד.

יש כאן 6 בריכות מים חמים תרמיים ובריכה מתומנת מוקפת עמודים. מימי הבריכה הזו מגיעים מעשרות מעיינות תרמו-מינרליים ומשמשים לריפוי של כאבי שרירים.

במקום יש גם סאונות רטובות ויבשות, שירותי מסאז' ועוד.


#טיפים
הביאו אִתכם מגבת.


ביקור במקום:

https://youtu.be/wAWny7qStpM
מרחצאות גלרט
מרחצאות גֵּלֶרְט
#על מרחצאות הפאר של בודפשט


העיצוב בסגנון האר-נובו שחולקים מרחצאות גֵּלֶרְט (Gellért Thermal Bath), עם מלון גלרט המפואר, מקנה להם תואר של מרחצאות פאר של ממש. המחיר, אגב, הוא בסביבות ה-10 יורו לאדם. עיצוב המבנה העתיק כולל כאן לא מעט פסיפסים, ויטראז'ים ועמודי שיש והוא מציע שילוב בין מורשת היסטורית עתיקה לחדשנות מודרנית.

ההיסטוריה של המרחצאות הללו מתחילה אי-שם בתקופת הכיבוש העות'מני, ששלט בהונגריה מאז המאה ה-15. ברור שהמעיינות הקדומים היו שם קודם. לאחר מכן התווספו גם הבריכות החיצוניות. המרחצאות כמו שהם עכשיו נפתחו בשנת 1908. המתקנים הנוכחיים הם כמובן מתקנים מודרניים ואיכותיים, על פי התקנים של ימינו.

בין עמודי השיש ופסיפסי הטורקיז יש כאן מגוון של בריכות חיצוניות ופנימיות. יש כאן 5 בריכות חמות, בטמפרטורות שונות ועוד 9 בריכות רפואיות. שלוש החיצוניות כוללות גם בריכה לילדים, בריכת גלים, ומספר בריכות תרמו-מינרליות, עם מים חמים שמגיעים ממעיינות תרמו מינרליים, מים בטמפרטורות שבין 26 ל-38 מעלות, שנובעים מגבעת גלרט הסמוכה.

במרחצאות יש גם סאונה ושירותים בתשלום נוסף, כולל מסאז', תראפיה במים, טיפולי בוץ, מכון יופי ועוד.


#טיפים
שווה לתכנן את הרחצה אחרי יום של שיטוט רגלי.

הביאו כובע ים - חובה בבריכה הגדולה.

ניתן להיכנס עד שעה לפני שעת הסגירה.

הרחצה משותפת לגברים ונשים.

אורחי המלון נכנסים למרחצאות בחינם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/eo9cl-fC8Ec
גבעת גלרט
גבעת גֵּלֶרְט
#על הגבעה שמעל בודפשט

גבעת גֵּלֶרְט (Gellért Hegy) היא גבעה נישאת, מעל אזור הטירה והעיר בודפשט ומאפשרת תצפית מצוינת על העיר כולה. הגבעה, שבולטת לעיני כל, ביום ובלילה, נמצאת בבודה, בגובה 235 מטר מעל הנהר. היא קרויה על שם הבישוף גלרט, מי שהפיץ את הנצרות בהונגריה במאה ה-11 ומת מות קדושים.

הגבעה הירוקה מזוהה בזכות אנדרטת השחרור המרשימה שבראשה ומהווה נקודת תצפית נפלאה על העיר כולה. שימו לב כמה יפה מכאן נהר הדנובה. רְאו גם את הגשרים הגדולים שמחברים בין צדדיו. הביטו אל מורדות הגבעה, המכוסים בעצי יער המשתרעים עד לתחתית. אגב, המראה בלילה הוא לא פחות מרהיב!

מכיוון העיר, אגב, רואים היטב ובכל שעה, את פסלו של גלרט, שניצב על צלע הגבעה הפונה אל העיר. בפסל נראה גלרט, כשהוא מנופף בצלב אל תושבי העיר ומסביבו קשת של עמודים. המעיין הטבעי שנובע מההר והופך למפל מים הנופלים אל מול הפסל, רק מגדיל את הרושם.

עוד על הגבעה נמצאת הסיטדלה, שהיא מצודה נמוכה שבנו הקיסרים מבית האבסבורג האוסטרי, בכדי לחזק את השליטה שלהם בתושבי העיר, לאחר מלחמת העצמאות ההונגרית (1848-1849).


ביקור במקום:

https://youtu.be/IXN_RMkWIUM?t=20s
הסיטדלה
הסִיטַדֵלָה
#על המצודה עם התצפית המרשימה על בודפשט

מצודת הסִיטַדֵלָה (Citadella) היא מבצר מרשים, שהוקם במאה ה-19 על גבעה החולשת על העיר. הסיטדלה נבנתה על ידי הקיסר האוסטרי, לאחר מלחמת העצמאות ההונגרית. היא נוצרה כדי לחזק את שליטתו של הקיסר ושליטת בית הבסבורג, בתושבי העיר בודפשט, לאחר שמרדו באימפריה ובו.

אם לומר את האמת, הסיטדלה עצמה אינה מרתקת במיוחד. מדובר במקום שהוא מרשים יותר בצילומים הפנורמיים שאפשר לצלם ממנו - אל העיר, אל הדנובה ואל שאר מה שמסביב.

רוצים רומנטיקה? - הגיעו לכאן בלילה, או לעת שקיעה, ותזכו למראה רומנטי ויפה של העיר בדמדומי היום ובנצנוציה בחשיכה.

בסמוך לסיטדלה, אגב, תוכלו לראות את אנדרטת החירות המפורסמת, שהוקמה על ידי הקומוניסטים כהוקרה לחיילים הסובייטים, משחררי הונגריה מהשלטון הנאצי. גשו אליה - היא יפה להפליא ומוארת בלילה היטב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/qChrghXbCtA


ותמונות מהקיץ:

https://youtu.be/bsKOSoBpqkM

סיור גלרט

אנדרטת החירות
אנדרטת החירות
#על האנדרטה המרשימה שבראש גבעת גלרט

אנדרטת השחרור, או אנדרטת החירות (Szabadság-Szobor), היא אנדרטה מרשימה במיוחד, שמציגה למרחקים אישה ברוח, הנושאת ענף של עץ דקל. פסל האישה, המתנשא לגובה 30 מטרים, מנציח את זכר החללים הרוסיים ממלחמת העולם השנייה, אותם חיילים שנלחמו וכבשו את בודפשט מידי הנאצים. הוא תוכנן על ידי זיגמונד קיספלודי שטרובל (Zsigmond Kisfaludi Strobl) והוצב כאן ב-1947 על ידי שלטונות ברית המועצות.

לאחר קריסת השלטון הקומוניסטי בהונגריה, היה דיון ציבורי האם להסיר את האנדרטה, שהזכירה לרבים כאן את הדיכוי הסובייטי, או להשאירה. ההחלטה הסופית הייתה להשאיר את הפסל הגדול של האישה הגדולה האוחזת בעלה של דקל, אך להסיר את פסל החייל הסובייטי, שניצב בבסיס האנדרטה ולמחוק את כל האמירות שהוקדשו לצבא הסובייטי. במקומן העדיפו ההונגרים לכתוב דברי תודה כלליים ל"כל מי שהקריב את חייו לעצמאותה, חרותה ושגשוגה של הונגריה".

היסטורית, אגב, מי שתכנן להקים את האנדרטה, עוד לפני 1947, היה האדמירל הורתי, השליט של הונגריה באותה תקופה, אבל בסוף היו אלה דווקא הסובייטים שבנו אותה.


ראו איך היא משתלבת בעיר בודפשט:

https://youtu.be/7hB4ef4wcG8


ומבט מהאוויר על המתחם שמסביבה:

https://youtu.be/FBFGnhetksM
Roszwurm
רוזוורם
#על בית הקפה עם הקרם שניט הכי טוב בבודפשט


אם אתם אוהבים את עוגת הקרם שניט, הנאפוליאון, הגעתם למקום הנכון. בית הקפה המפורסם רוזוורם (Roszwurm) מציע את הקרמשניט הטוב ביותר בבודפשט. עד כדי כך העוגות הללו מוצלחות כאן שלא פעם תראו תיירים יוצאים עם חבילות ארוזות של קרם שניט, בדרך לטיסה והביתה.

בית הקפה נמצא ברחוב קטן מול כנסיית מאטיאש בגבעת בודה.

המחירים כאן סבירים בהחלט.

בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2r1pdPEn9bI
אנדרטת גלרט
אנדרטת גֵּלֶרְט
#על האנדרטה של גלרט
אנחנו יודעים. אתם רואים למולכם אנדרטה מרשימה, פסל של אדם שמניף בידו צלב. זהו פסלו של גֵּלֶרְט הקדוש (Gellért Hegy), הקדוש של העיר בודפשט. הפסל, שניצב בגובה של 140 מטר מעל פני הים ומוקף בקשת עמודים דקורטיביים, מנציח את גלרט שמת בעיר, בעת שניסה לנצר את עובדי האלילים של העיר הצעירה.

הפסל והאנדרטה המרשימים הללו, הוקמו בתחילת המאה ה-20 על ידי הפסל יאנקוביץ. הוא פיסל את דמותו של גלרט כאיש נמרץ והעניק לה מידה רבה של החלטיות ונחישות, שכן הוא נראה מנופף בצלב לעבר תושבי העיר, כמוכיח אותם.


#סיפורו של גלרט הקדוש
גלרט היה מי שהפיץ בבודה את הנצרות במאה ה-11. על פי המסורת הנוצרית, מת גלרט הקדוש מות קדושים. זה קרה כשעובדי האלילים, שאותם ניסה לשכנע להתנצר, דחפו אותו לתוך חבית וגלגלו אותו בחבית במורד הגבעה, היישר אל מי הדנובה.

חשוב להבין - אלו לא היו סתם עובדי אלילים שהתנגדו אז לנצרות. מדובר ב"כרוניקונים". הם היו חסידי הפגאניות, עבודת האלילים, שהייתה עדיין מקובלת באזורים רבים באירופה של ימי הביניים. הכרוניקונים לא רק התנגדו להתנצר אלא הרגו ושדדו לא מעט כנסיות ומנזרים בהונגריה של אותם ימים. את הכמרים הם לא פעם שרפו חיים, ביחד עם הכנסיות העולות באש. בראש המרד הפאגאני שהרג את גלר, עמד אז אציל בשם ואטי.

הגרסאות מגוונות. אגדה אחת מספרת שהם דחפו אותו במורד, בתוך חבית ממוסמרת. גרסה אחרת מדברת על עגלה בעלת שני גלגלים שדורדרה במורד ההר, עם גלרט המסכן בתוכה. יש המספרים עוד שגלרט לא מת בגלגול למטה וכשהגיע לתחתית ההר, הסתער עליו ההמון הפאגאני ועשה בו לינץ', באבנים ובכידונים. כך או כך, מדובר על מוות אכזרי, למי שעתיד להפוך לקדוש של העיר ולאחת הדמויות הנוצריות החשובות בהיסטוריה של הונגריה.

גופתו של גלרט הוכנסה אז לסַרְקוֹפָג, שהוצב בקתדרלת מרים הבתולה בעיר. יש סיפורים על האבן שלפי האגדה, באמצעותה הונחתה עליו המכה הסופית, שנשמרה בקתדרלה בעיר צ'נאד, אך הקתדרלה עצמה נהרסה על ידי המונגולים בהמשך ההיסטוריה.
השוק הגדול של בודפשט
השוק המקורה, שוק בודפשט
#על השוק הגדול של בודפשט


השוק הגדול (Tolbuhin korut), או השוק המקורה של בודפשט, הוא אחד מהשווקים המקורים הגדולים והמרשימים באירופה כולה ובהונגריה במיוחד. השוק ממוקם בתוך מבנה של תחנת רכבת עתיקה, כשחנויות האוכל בו ממוקמות בקומה הראשונה ושאר החנויות בקומה השנייה.

זהו שוק אוכל נהדר ועשיר. מיקומו בקצה רחוב ואצי אוצה, רחוב הקניות הראשי של בודפשט, הפך אותו לשוק התיירותי ביותר של העיר.

אל תחמיצו את הביקור בשוק הזה. בקומה הראשונה מוכרים כאן פירות, ירקות, גבינות, נקניקים, כמו נקניקי ההרץ המשובחים, והרבה סוגי בשר. אבל המלך הבלתי מעורער של השוק הזה הוא תבלין הפפריקה, סמל המטבח ההונגרי, שמקשט כאן כל דוכן. ניתן לרכוש כאן פפריקה במגוון טעמים ובסגנונות אריזה שונים. תוכלו לקנות פפריקה בקופסאות פח או בשקיקי בד מעוצבים.

בקומה השנייה של השוק אפשר לקנות מפות רקומות, בגדים בעבודות יד, בבושקות, גביעי זכוכית וכלי מטבח. המחירים עדיין זולים, גם אחרי שהתיירים הגיעו בהמוניהם אליו.

באזור המזון תוכלו לטעום מדוכני המזון שהמקומיים כל כך אוהבים. אפשר לראות את זה כמסעדה עממית ענקית ומרובת מטבחים, שאפשר לאכול בה אוכל הונגרי טעים, פשוט וזול.


ביקור במקום:

https://youtu.be/vwkfJ5mr6ek


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.