» «
סיורי חוויה
סיור באי קפרי
#סיור באי היפה שבמפרץ נאפולי

הסיור של היום ייקח אותנו אל אחד האיים היפים בים התיכון. האי קאפרי נמצא כמה דקות מהחוף הוא פנינה של ממש. נתחיל אותו מסורנטו, ממנה יש מגוון מעבורות אליו.

אם לא ישנתם בסורנטו, הגיעו אליה והיכנסו לתגית "סיור האי קפרי". מכאן התחילו לנווט וליהנות מהדרך. תהנו!


רוצים סיור מודרך? - הזמינו בכפתור הצף!

https://youtu.be/JSjAdo_6l2s
מרינה פיקולה
מָרינָה פִּיקוֹלָה
#על החוף הפופולארי באי קפרי

קאפרי הוא אי קסום של ממש. הוא אי ירוק, מוקף ים כחול, עם חופים מרהיבים ומצוקים נישאים. יש בו נופים משכרים שמהם לא תשבעו לרגע. אבל מדי פעם תרצו אולי סתם להשתרע על החוף וליהנות מהחופשה שלכם כאן.

אין כמו מָרינָה פִּיקוֹלָה (Marina Piccola), באיטלקית "הנמל הקטן", בכדי להעניק לכם את החוויה הים תיכונית, של שחייה ופינוק רוגע בשמש. המרינה פיקולה היא ללא ספק אתר הרחצה הפופולארי ביותר באי.

זהו מקום מצוין ליהנות מיופי וחופשה נעימה על החוף. לכאן באים תושבי האי והתיירים, בכדי להתפרקד בשמש וליהנות מהמגוון הרחב של פעילויות ופינוקי החוף, לצד ארוחה באחת מהמסעדות הסמוכות לו.

כשרואים את הסלעים הזקורים של חופי קפרי באזור הזה, קל להאמין לסיפור של הומרוס באוֹדִיסֵיאָה היוונית, בו תאר את מסעותיו של אודיסאוס, מלך איתקה, בשובו ממלחמת טרויה. לפי הסיפור, כשחלפו ספינותיו של אודיסאוס ליד האי, הוא רצה לשמוע את שירת הסירנות הקסומה, אותה שירה ענוגה כל כך והורגת מלחים. אבל הוא ידע וחשש שגם הוא ומלחיו, כמו רבים לפניהם, יקפצו אל המים ברצונם להגיע אל הסירנות המפתות ויטבעו בהם, או יכוונו את הספינות אל האי וייטרפו בין הסלעים שלחופיו.


#שירת הסירנות המיתולוגיות של קפרי
חופי האי קאפרי המסולעים, היו ידועים כבר במיתולוגיה היוונית, כחופי האי שבו גרו הסירנות המיתולוגיות. אלה היו נשים ששירתן הייתה כה יפה עד שפיתתה את הספנים למוות.

כאן על קפרי חיו הסירנות המיתולוגיות, שלפי המיתולוגיה היוונית ישבו על האי המוקף בסלעים ובצוקים ושרו. שירתן הענוגה הייתה כה יפה, עד שמלחים ששמעו אותה מרחוק כיוונו את ספינותיהם אל הסלעים ונטרפו בים, או קפצו מהספינות אל המים ואל מותם.

באודיסאה מתואר אודיסאוס שבמסעו עמד לעבור ליד אי הסירנות. הוא רצה לשמוע את שירתן, אך לא לסכן את חייו ואת חיי חבריו ומלחיו. לכן הוא ציווה עליהם לאטום את אוזניהם בדונג כך שלא ישמעו את שירת הסירנה. אותו ביקש שיקשרו לתורן הספינה כך שלא יוכל לקפוץ מהספינה אל מותו, עד שאי הסירנות ייעלם מעבר לאופק. כך, לפי האודיסאה של הומרוס, זכה אודיסאוס לשמוע את שירת הסירנות ועדיין להישאר בחיים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/0GRT6Cztq0U


מהאוויר:

https://youtu.be/PUIx8t5gu0E
קפרי
האי קָפְּרִי
#על "אי החלומות" של מפרץ נאפולי

האי קָפְּרִי (Capri) נחשב לאחת הפינות היפות של מחוז קמפניה ומהאיים היפים בים התיכון. זהו אי קטן, הנמצא כ-5 קילומטרים מחופי אמלפי שבדרום איטליה, במפרץ נאפולי שבים הטירני. שטחו כ-10 קילומטרים רבועים.

האי נראה מהים כשני גושי סלע אדירים, עם אוכף המפריד ביניהם. במצוקים אנכיים, פעורות מערות, ובתחתית סלעים משוננים שניתקו מהמצוק אל הים.

ניתן להגיע אליו באמצעות המעבורת, מהנמל של נאפולי או מסורנטו הקרובה יותר. הפלגות אל האי מתקיימות באופן יומיומי, אך זה משתנה בהתאם לעונה בשנה. לרוב תגיעו כאן אל המרינה הגדולה שמתחת לעיירה קאפרי בצפון, המכונה "מרינה גראנדה", אך יש ותגיעו דווקא אל "מרינה פיקולה" הקטנה שבדרום. בנסיעה בת מספר דקות מהמרינה, יביאו אתכם האוטובוס או המונית, אל אחת משתי העיירות - קאפרי או אנאקאפרי שמעליה.

בעיר קאפרי תמצאו שפע חנויות יוקרה, שווקים מגוונים, סנדלרים ומוכרי בשמים. אתם מוזמנים להסתובב בכיכר המרכזית של העיר, הפיאצה המרכזית שלה, לשתות אספרסו איטלקי טעים, לטפס במדרגות שבין הווילות במקום ולבקר בגני אוגוסטוס (Gardens of Augustus), שם תוכלו לתפוס קצת מנוחה ושקט. אגב, מגני אוגוסטוס תראו היטב את צוקי הים הבולטים מהמים.

אם שמתם עין על המים הכחולים, הגיעו למרינה פיקולה, הנחשבת לאתר הרחצה הפופולרי ביותר באי. תוכלו לשחות קצת במים, להתפנק מהשמש או לשבת ולנשנש במסעדות שמסביב.

המקומות המפורסמים באי הם המערה הכחולה, הנמל הגדול, מנזר סן ג'יאקומו, גני אוגוסטוס, שהם הגנים הבוטניים כאן, העיר אָנָאקַפְּרִי, וילה סַן מִיקֵלֶה והר סוֹלָארוֹ - ממנו תוכלו לקבל תצפית מרהיבה על האי ועל מפרץ נאפולי, אליו אתם יכולים לעלות גם ברכב.

ראו את כל האטרקציות באי בתגית "קפרי" והאטרקציות בסביבה בתגית "באזור נאפולי".


#תולדות האי
מימי קדם משך האי קאפרי, האי הקטן במפרץ נאפולי, את תשומת ליבם של המתיישבים. הפיניקים והיוונים הקדמונים אכלסו בעבר את האי. כבר במיתולוגיה היוונית נודע האי, במקום שבו גרו הסירנות, נשים יפות ששירתן פיתתה את הספנים עד מוות. כאן, לפי האמונה, התפתו המלחים לקפוץ למים לשמע שירת הסירנות וטבעו בין גלי הים, או כיוונו את ספינותיהם אל חופי האי, שם הן נטרפו בין הסלעים.

לפני כאלפיים שנה, בימי הרפובליקה הרומית, היה האי קאפרי מוקד נופש שבו נהגו הקיסרים הרומיים לנפוש. קיסרי רומי, אוגוסטוס וטיבריוס, היו הראשונים שהתאהבו באי קאפרי ובנו בו בתי פאר, בהם בילו חלק מזמנם. אחריהם באו בני אצולת רומי ועד לנפילת האימפריה הרומית, שימש האי לשעשועים והנאות של האצילים והקיסרים.

במיוחד בלט בכך הקיסר טיבריוס, שנהג לערוך כאן מסיבות שיכרות גדולות. אגב, את מי שהקיסר לא חיבב, נהגו לזרוק במסיבות הללו, מהצוקים של האי, היישר אל הים ואל מותם.

במאות הבאות נעלם קפרי כנראה מהתודעה האירופית. הוא צץ מחדש במאה ה-19, כשגילו אותו מחדש אמנים שונים מהרומנטיקה, ביניהם ציירים, משוררים וסופרים, ששאבו מיופיו השראה ליצירותיהם.


#טיפים
חודשי יולי ואוגוסט הינם עמוסים בתיירים, ולכן בשאר חודשי השנה האי יכול להיות רגוע הרבה יותר ונעים לטיול.

בקשו בבית המלון בסורנטו את לוח מועדי ההפלגות לקפרי, של 2 סוגי הספינות, האיטית והמהירה.

כדאי להשכים ולצאת אל האי בהפלגת הבוקר הראשונה. אל תשכחו לקנות כבר כשמגיעים את הכרטיס, חזרה לספינה האחרונה שיוצאת מקאפרי.

מסורנטו הגיעו לאי קאפרי בספינה שיוצאת ממרינה פיקולה ועוגנת, אחרי הפלגה קצרה, במרינה גראנדה שבאי קפרי.

בכל עונה הזמנים והמחירים משתנים. כשבעונה המחיר יכול להיות גבוה ביותר מ-50%.

הקפידו שהכרטיסים אל האי קפרי הם לא הלוך וחזור. זה גם מכתיב את זמן החזרה וגם לא מוזיל את המחיר.

עם ההגעה לקפרי בררו את מועדי ההפלגות בחזרה, כדי לתכנן את זמן החזרה.


מבט מקרוב על האי קפרי:

https://www.youtube.com/watch?v=ydnJFhP5xQ0


בלוגרים:

https://youtu.be/7Q9pryOL4Es
המערה הכחולה
המערה הכחולה
#על המערה היפהפיה שבאי קפרי לא רחוק מנאפולי

המערה הכחולה (Grotta Azzurra), שבאי קפרי, היא אחד מהפלאים היפים של האי וללא ספק האטרקציה המפורסמת והמרהיבה ביותר בו. המערה מלאה מי ים ומוארת בגוון כחלחל נעים, עם אשליה של אור המגיע מתוך המים. המערה הזו נראית כמו אולם גדול בגובה ארבע קומות, כאשר הכניסה לתוכה מתאפשרת רק באמצעות סירת משוטים, לזמן קצר בלבד, מתחת לקשת עשויה אבן שגובהה פחות ממטר.

בעת העתיקה שימשה המערה כמקום רחצה לעשירי רומא. המעברים התת קרקעיים המובילים אליה אטומים ונראה שבעבר הם היו חלק ממערכת מחילות תת קרקעית.


#איך נוצרות מערות חוף כאלה?
מערות חוף (Sea caves) נוצרות על ידי הגלים. מערות החוף הן הוכחה לכוחם האדיר של המים, לעשות שינויים אדירים בכדור הארץ, בפעולה שנמשכת מיליוני שנים.

המערות הללו, שנקראות גם נקרות חוף (Sea Grottos), הן מערות שנוצרות בתהליכים של שחיקה של סלעים חלשים כמו סלע גיר או סלע קירטון, על ידי גלי הים. כשסלע הוא חלש וגובל בים, הוא נשחק בידי הגלים ונוצרת מערה ימית שכזו, לרוב בקווי סידוק בסלע. גלי הים הם חזקים ומתמידים ובמשך מיליוני שנים הם פוגעים ושוחקים את הסלע החלש. כך נוצרות בסלע מערות, נקרות או כוכים קטנים יותר.


#טיפים
הכניסה למערה, החבויה בתחתית ההר, מושפעת מתנאי מזג האוויר וממצב הים. מומלץ לברר לפני שיט אליה, אם התנאים היום מאפשרים כניסה למערה.

לא מעט אנשים התאכזבו מהביקור במערה בשיט. הביקוש מאפשר למקומיים להפוך אותה לממוסחרת, קצרה ויקרה מאד והחוויה לטעמם, לא מספקת.

האיטלקים גובים, בנוסף למחיר ההפלגה, תשלום נוסף עבור הכניסה למערה.

מי שרוצים לחסוך וליהנות מהמערה הכחולה, בלי הגבלת זמן ובכיף, מוזמנים להגיע אליה ברגל, באוטובוס או בקטנוע שכור, מהעיירה אנאקאפרי. מחיר הכניסה יורד לשליש, 4 אירו.

ואגב חסכון, אם אתם לחוצים ממש, יש מערות דומות באזור החוף. חפשו אותן בהליכה על חופי האי.


קבלו מבט מקרוב אל המערה הכחולה שבאי קפרי:
http://youtu.be/xzb8TVJn1Yw

סיור האי קפרי

אנה קפרי
אָנָה קַפְּרִי
#על העיירה הגבוהה של האי קפרי

אחרי אספרסו בפיאצה של העיר קַפְּרִי שלמטה, שמזכירה תמונה מסרט איטלקי, תוכלו לטפס במדרגות שבין הווילות, עד שתגיעו לאָנָאקַפְּרִי (Anacapri), העיירה העליונה והציורית של האי קאפרי, הממוקמת על הר סולרו (Mount Solaro), כמעט בפסגה.

בדרך תראו יופי ים תיכוני של ממש. מאחוריכם שימו לב לנופים המהממים ומקדימה לגינות היפות ולעצי ההדר האופייניים לאיזור. הליכה בסימטאות הקטנות והמפותלות של העיירה היא תענוג של ממש.

אנה קפרי, אנקפרי או אנאקפרי, יושבת על הגבעות הגבוהות שבמערב קאפרי. מכאן גם שמה של העיירה, שפירושו "מעל-קאפרי". היא אכן גבוהה כ-150 מטרים מעל שאר האי, הרבה יותר שקטה וציורית מהעיירה קאפרי המפוצצת בתיירים.

המגיעים ברכב יכולים לעלות בכביש הצר מקאפרי, עד לאנה קאפרי. אפשר גם להגיע אליה במיניבוסים הצפופים או במונית, שהן יקרות כאן להפליא.

כמו בקאפרי, גם באנה קפרי, יש המון חנויות יוקרה ושווקים, אבל המחירים כאן יקרים יותר בהשוואה לשאר העיירות בסביבה, מה שאומר שתקנו הרבה פחות משתראו...


#טיפים
עלו ברכבל הכיסאות אל התצפית הנפלאה שבראש ההר, בה תהנו מהנוף המשגע.


מבט מקרוב על אנה קפרי:

https://youtu.be/cnN5FpX5kHI


רכבל הכיסאות:

https://youtu.be/fqoCS70o_OA
וילה סן מיקלה
וילה סַן מִיקֵלֶה
#על הווילה היפה והחשובה בתולדות הספרות

בפאתי העיירה אנקאפרי, במרחק הליכה מהמרכז, נמצאת וילה סַן מִיקֵלֶה (Villa San Michele). כאן התגורר בסוף המאה ה-19 הסופר והרופא השוודי המפורסם אקסל מונתה. הווילה של מונתה הוקמה על ידו, בסוף המאה ה-19, ממש על חורבות מקדש רומי חשוב. זוהי אחת הנקודות היפות באי ואם התפלאתם כיצד היא נבנתה על גבי אתר ארכיאולוגי, אז נספר לכם שפעם, במיוחד לאנשים עשירים מאד, לא היה קשה לקנות אתרים שכאלו ולבנות עליהם כרצונם. היום המצב שונה כמובן.

כך או כך, אקסל מונתה (Axel Munthe) עצמו היה רופא שוודי, שהיה ידוע במאה ה-19 כרופאו האישי של גוסטב החמישי, מלך שוודיה. בתום הקריירה הרפואית שלו, הוא השתקע כאן בווילה וכתב את ספרו האוטוביוגרפי, "מגילת סן מיקלה". הספר סיפר על חייו של האיש ולא מעט גם על האי קאפרי שבו אתם נמצאים. נכללו בו גם הרבה פרטים מעניינים, על אודות הווילה הזו.

הספר זכה להצלחה מיידית, תורגם לשפות רבות (כולל עברית), השפיע על דורות של קוראים ולא פחות מכך - על סופרים מכל רחבי העולם. כאן בווילה תוכלו לראות עשרות תרגומים של רב המכר הבינלאומי הזה, שתורגם לעשרות שפות. כל התרגומים מוצגים בווילה, לצד ריהוט עתיק ומזכרות מחייו של מי שהפך בזכותו גם לסופר מפורסם.


#מה תראו כאן?
זו לא רק הווילה עצמה והסיפור שמאחריה שמסקרנים בביקור כאן. גם הנוף ממנה הוא נהדר וקל להבין כיצד נשבו בקסמיה של אנקאפרי, לא רק אקסל מונתה ובני דורו, אלא גם הקיסרים הרומים שבילו כאן את חופשותיהם והשתקעו בבתי פאר נהדרים בסביבה.

וילה סן מיקלה עצמה ניצבת בדיוק במקום שבו עמד בתקופה הרומית ארמון החופשה של טיבריוס קיסר. לא פחות... תוכלו לראות בביקור כאן שלל ממצאים עתיקים ושרידים ארכאולוגיים שאסף הסופר בחייו, מהנחלה שלו וממקומות אחרים באי.

אבל היהלום בביקור בווילה סן מיקלה הוא ללא ספק הסיור בגינה הרחבה והיפה שלה. מכאן גם תקבלו תצפית מיוחדת, מגובה של 327 מטרים מעל פני הים, על האי קאפרי ועל הים הנפרס לפניכם, כמו שטיח כחול, מרגיע ואינסופי.


#כמה ציטטות מהספר
בספרו, שיצא לאור בשנת 1929, תיאר אקסל מונתה את האווירה של קאפרי ואת יופיו של האי, בציוריות ובכישרון עצומים. מתוך ספרו "מגילת סן מיקלה", שתורגם לעברית בידי י. ל. ברוך, בהוצאת אמנות, 1936, הנה כמה דוגמאות ליופי.

ראשית, תיאורי הטבע הנפלאים שבו כללו משפטים כמו: "הרותם מלבלב, ההדסים מעלים פקעים, הגפנים פורחות ובכל מקום מתנוססים פרחים".

תיאור של צבעים וצומח צבעוניים: "שיחי קאמפנולה גרציליס ושל ליתוספרמוס כחול עמוק, כחול כמערת התכלת, מבצבצים ועולים מתוך הסלע."

גם בעלי החיים זכו לתיאורים נפלאים, כגון: "לטאות רודפות זו את זו בין הקיסוס, והצבים דוהרים הנה והנה כשהם מזמרים בצהלה".


#טיפים
אוהבי הספר ייהנו הרבה יותר, לבקר בווילה סן מיקלה לאחר קריאת הספר "זכרונות סן מיקלה" של מונטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AHS8pORw08U


פנים הווילה והנופים:

https://youtu.be/zYprVZ4I7So
מונטה סולארו
מוֹנְטֵה סוֹלָארוֹ
#על הר השמש, הנקודה הגבוהה של האי קפרי

מוֹנְטֵה סוֹלָארוֹ, או הר סולארו (Monte Solaro), היא הנקודה הגבוהה באי קפרי, הנישאת לגובה של 589 מטרים. תוכלו לעלות אליה היישר מהכיכר המרכזית של אנאקאפרי (Anacapri) ולהגיע לנקודת התצפית הגבוהה הזו, שממנה ניתן להשקיף על כל חלקי האי.

התצפית מ"הר השמש", פירוש שמו של "מונטה סולרו" (Monte Solaro), היא מרהיבה. פינה זו מציעה תצפית פנורמית ומופלאה, לא רק על הנוף הנהדר של האי קאפרי וסביבתו. מפסגת ההר הגבוה באי רואים גם את מפרץ נאפולי שבו קפרי נמצא, את העיר נאפולי, שעל חוף הים, ואת הר הגעש וזוב המתנשא הרחק מכאן.

אל פיסגת ה"מונטה סולרו" (Monte Solaro), עולים מרבית המבקרים ממרכז העיירה אנקאפרי, באמצעות רכבל כיסאות (seggiovia), העולה מעל לצמרות העצים. העלייה הזו נמשכת 12 דקות והיא חוויה נהדרת ושלווה, עונג של ממש!

בעוד מעטים עולים ברגל אל פסגת האי קאפרי, הירידה בשביל הרגלי אינה קשה, כיפית ונעימה. אחריה כדאי לשוטט בעיירה הצבעונית והיפה אנאקאפרי. מומלץ בחום להיכנס לביקור בגן ובווילה סן מיקֶלֶה (Villa San Michele), הבית המיוחד של הסופר והרופא השבדי אקסל מונתה. כאן הוא כתב במאה ה-19 את ספרו האוטוביוגרפי, שנקרא על שם הבית הזה - "מגילת סן מיקלה".


#טיפים
הביאו משהו חם, אם אתם מתכוונים לעלות אל הר סולארו. למעלה וברכבל הפתוח יכול להיות קר מאד, גם כשחם למטה.

הביטו אל ראשו של ההר, לפני שאתם עולים עליו. התצפית אינה אפשרית כשראשו של ההר מכוסה בעננים, מה שקורה גם כשמזג האוויר באי נאה.

אם תקנו בסורנטו אוכל לפיקניק, תהנו מחוויה מהממת של פיקניק מול נוף קסום ובלי לשלם הון על ארוחה בינונית באי.

מושבי הרכבל אל ההר הם אישיים ומתאימים לבני נוער וילדים גדולים.


מבט ממונטה סולארו אחרי עלייה ברכבל הכיסאות:

https://youtu.be/CxZpiFxf3pI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.