» «
פארק חנה סנש
פארק חנה סנש
#על הפארק לזכר הצנחנית והמשוררת האמיצה

פארק חנה סנש (Szenes Hanna park), שבצומת הרחובות ג'וסיקה (Jósika) ורוזה (Rózsa), הוקדש בבודפשט לחנה סנש. היא הייתה לוחמת יהודית נגד הנאצים במלחמת העולם השנייה. סנש עלתה לארץ ישראל בשנת 1939 והייתה מהצעירים שהקימו את קיבוץ שדות ים.

מעבר להיותה משוררת ברוכת כישרון, חנה סנש היתה חלק מקבוצת צנחני היישוב שהתנדבו לשרת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. במסגרת פעולה קרבית כנגד הנאצים, היא צנחה ביחד עם חבריה בהונגריה הכבושה. אבל במהלך הפעולה היא נתפסה על ידי ההונגרים שהסגירו אותה לנאצים. היא עונתה והוצאה להורג, בהיותה בת 23 בלבד.

לאחר מותה, נמצאו בין חפציה של סנש שירים שכתבה בחשאי. ביניהם התפרסמו בין השאר שירים כמו "אשרי הגפרור" ו"הליכה לקיסריה", המוכר במילותיו "אלי, אלי, שלא ייגמר לעולם".

הפארק לא יספר לכם את כל זה, אבל בשביל זה אנחנו כאן.

יהי זכרה ברוך!
שדרת אנדראשי
שדרת אַנְדְרָאשִי
#על השדרה התרבותית של בודפשט

שדרת אַנְדְרָאשִי (Andrássy út), או רחוב אנדראשי, הוא אחד היפים והמרשימים שברחובות בירת הונגריה. העבודות שהפכו אותו לכל כך מרשים ויפה התבצעו בתנופת הבנייה של המאה ה-19. במהרה צמח רחוב מפואר שאורכו 2.5 קילומטרים.

כך הפכה שדרת אנדראסי, עוד בימי הקיסר פרנץ יוזף, לנתיב הטיול האופנתי ביותר בעיר בודפשט. עם הזמן נבנו לאורכה מוסדות תרבות, מוזיאונים חשובים, מוסדות מוסיקליים חשובים. התאטראות הרבים שנבנו עם הזמן לשדרה הקנו לה את הכינוי "ברודווי של פשט"...

בשדרה מגוון בתי קפה ומקומות בילוי. אם אתם עומדים בתחילתה, בכיכר אליזבט, תוכלו לראות בסופה את כיכר הגיבורים, עם "אנדרטת אלף השנים" שבמרכזה, כשממש מאחורי כיכר הגיבורים ניבט לו הפארק העירוני הגדול והמרשים של העיר.

בשל יופייה והאדריכלות שלה, כמו גם המבנים החשובים הפזורים לאורכה, הוכתרה השדרה בשנת 2002 כאתר מורשת עולמי. כאשר תשוטטו כאן תוכלו לראות את בניין האופרה הגדול והמרשים. לא הרחק ממנו ניצבת האקדמיה למוזיקה על שמו של המלחין, גאון הפסנתר, פרנץ ליסט. נמצאים בה כמה מהמוזיאונים המעניינים של בודפשט כמו מוזיאון הטרור.


ביקור במקום:

https://youtu.be/Lc15mSN5S0U


ובניין אחד ברחוב הזה:

https://youtu.be/iXG-Z9Xnd0w
גלריית מוצ'רנוק לאמנות
גלריית מוצ'רנוק לאמנות
#על המקום הגדול בהונגריה לתערוכות

גלריית מוצ'רנוק (Mucsarnok) היא חלל התערוכות הגדול בהונגריה. כאן מציגים בדרך כלל תערוכות מתחלפות של ציור ופיסול עכשווי.

כמו במוזיאון לאמנויות היפות שממול, גם מבנה הגלריה הזה בנוי עם גמלון ניאו-קלאסי, הנתמך באכסדרה עם 6 עמודים כמו עתיקים. תכננו אותה פולופ הרצוג ואלברט שיצקדאנץ.

על חזית המבנה פסיפס, שנוסף בשנת 1941 למבנה. הפסיפס מציג את אישטבן הקדוש, כפטרון האמנות של הונגריה.

ביחד עם המוזיאון לאמנויות היפות שמצפון, סוגרים השניים על חזית כיכר הגיבורים, משני צידי אנדרטת המילניום המרשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dCTJnIc_dY0


תערוכה לדוגמה:

https://youtu.be/158-mzMVHm8
המוזיאון לאמנות יפה בבודפשט
המוזיאון לאמנויות יפות
#על המוזיאון לאמנות יפה של בודפשט

המוזיאון לאמנות יפה בבודפשט (Szépművészeti Múzeum) הוא מוזיאון אמנות מרשים, שבו אוסף אדיר של יצירות של אמנות לא-הונגרית, מעבודותיהם של טובי הציירים בעולם.

המוזיאון ממוקם בכיכר הגיבורים, ממש בפתח הפארק העירוני של בודפשט, הוקם בין השנים 1900-1906. המבנה הניאו-קלאסי המרהיב שלו מזכיר מקדש רומי או יווני קדום.


#6 אוספי המוזיאון העיקריים:

אמנות מצרים העתיקה - אוסף ענקי של אמנות מצרית.

אמנות קלאסית ואמנות יוון העתיקה - בעיקר פסלי שיש, בהם "הרקדן מבודפשט", פסל שיש מהמאה ה-3, כמו גם כלי קרמיקה וארד.

ה"מאסטרים" - אלפי ציורים מתולדות האמנות באירופה של המאה ה-13 עד ה-18. חפשו את "דיוקן איש צעיר" מאת ג'ורג'ונה, "המדונה של סטרהאזי" מאת רפאל, "דיוקן איש צעיר" של אלברכט דירר, "יוחנן המטביל" של פיטר ברויגל האב ויצירות מאת טיציאן, טינטורטו, רובנס, אל גרקו, ולסקז וגויה.

פיסול מימי הביניים ועד המאה ה-17 - פסלים איטלקיים כולל פסל פרש הארד הקטן של לאונרדו דה וינצ'י ופסלי עץ צבוע מגרמניה ואוסטריה.

אמנות המאה ה-19 וראשית ה-20 - יצירות מהאמנות הרומנטית כולל פסלים של אוגוסט רודן, יצירות של דלקרואה וגוסטב קורבה, וציורי מאנה, פיסארו ורנואר האימפרסיוניסטים ופוסטרים מצוירים של טולוז-לוטרק המפורסם.

אמנות גרפית - מעל 10 אלפי רישומים ו-100 אלף הדפסים מהמסורת הגרפית האירופית. בולטים כאן רישומיהם הנהדרים של רמברנדט וגויה ואוסף רישומיו הנפלא של דה וינצ'י לציור "קרב אניירי".


ביקור במקום:

https://youtu.be/vD12CnuLQ0I


והקרנה על מבנה המוזיאון:

https://youtu.be/GeOBXzRW5q4

סיור הבזיליקה

בית האופרה של בודפשט
בית האופרה של בודפשט
#על בית האופרה של העיר בודפשט

גם אם לא תרצו להקדיש ערב לאחת מהאופרות או היצירות הקלאסיות של מלחינים הונגריים כמו פרנץ ליסט, ברטוק או קודאיי, את הביקור בבית האופרה של בודפשט (Opera House) לא כדאי לכם להחמיץ. בית האופרה הוא מהאטרקציות הפופולאריות ביותר של בודפשט ומבתי האופרה היפים בעולם.

חוץ מאופרות מעלים כאן גם מופעי מחול קלאסי ומודרני ברמה בינלאומית וכאן מופיעות גם שתי להקות הבלט החשובות של בודפשט והונגריה בכלל.

מומלץ להשתתף בסיור המודרך במקום, או לקנות כרטיס לאחת האופרות, הלא יקרות אגב, שמועלות כאן מדי ערב ולהקדיש זמן גם לסיור בבניין.


#היסטוריית בית האופרה
בית האופרה של בודפשט נחנך בשנת 1884. כחלק מהאימפריה האוסטרו הונגרית. הונגריה של אותם ימים היא עשירה מאד ונשפכו על הבניין החדש כספים ומשאבים רבים.

התוצאה לא איחרה לבוא. האורחים בחנוכת בית האופרה השתאו. בית האופרה היה מפואר ומושקע מאד והפך מיידית לאחד מבתי האופרה היפים בעולם.

איכשהו הבניין שרד את מלחמת העולם השנייה ולא נפגע. על קירותיו ששרדו ניתן לראות את ציורי הקיר המקוריים, הפרסקאות שנשמרו ללא פגיעה. כמוהם שרדו בבניין גם מאות הפסלים היפים שפזורים בו וסממני הפאר שבאולם האופרה עצמו.

בכדי להשיבו לימיו הגדולים, שופץ הבניין בשנות ה-80 ונוקה במימון הממשלה. בכך הצליחו להפוך אותו לאטרקציה תיירותית ותרבותית מהמרכזיות בבודפשט.


#אדריכלות בניין האופרה
בית האופרה של בודפשט, שנפתח ב-1884, נחשב לאחד מבתי האופרה היפים ביותר בעולם. זהו בניין שתוכנן בסגנון הניאו-רנסנס, על ידי האדריכל ההונגרי מהמאה ה-19 מיקלוש ייבל (Miklos Ybl). למי שאוהב ארכיטקטורה שווה להגיע לביקור יום בבניין.

בחזית בית האופרה הוצבו פסליהם של כמה מהמלחינים הגדולים בתולדות האופרה והמוזיקה הקלאסית, כולל מוצרט, בטהובן, ורדי, ביזה וצ'ייקובסקי.

לא רק מבחוץ המבנה מרשים במיוחד. גם בפנים הוא מרהיב. על מעלה המדרגות המרכזי של הבניין עלו האנשים הכי מפורסמים באירופה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. כל מי שהשתייך אז לאצולה ולאליטה של הונגריה באותם ימים היה כאן. ונשות החברה הגבוהה של בודפשט נהגו להציג בהצגות הבכורה של האופרות והמופעים של אותם זמנים, את חידושי האופנה ותכשיטי היוקרה שקיבלו מבעליהם הטחונים.

באולם המרכזי של בית האופרה יש לא פחות מ-1,200 מקומות ישיבה. יש בו מאות פסלים, ציורי קיר וקישוטי זהב מנצנצים במשקל כולל של 7 קילוגרם. חלק מהעיטורים שעל קירות האולם עשויים מעלים המצופים בזהב 24 קארט.


#טיפים
מחירי הכרטיסים כאן סבירים, אבל מומלץ מאד להזמין אותם מראש באתר שלמטה.

בקניית כרטיס לתאים, כדאי לקנות בשורה הראשונה של התא, שרק ממנה רואים.

קוד לבוש הוא הכרחי כאן - נשים יכולות להיכנס רק בשמלות ערב וגברים - רק בחליפות!


ביקור במקום:

https://youtu.be/rzyxU1kDOQk


ומבחוץ:

https://youtu.be/xt9PM7jfwns
Gundel
גּוּנְדֶל
#על המסעדה הכי טובה של בודפשט


מסעדת גּוּנְדֶל (Gundel) נחשבת למסעדה היוקרתית והטובה ביותר של בירת הונגריה. היא נפתחה בשנת 1894 ומאז היא רק זוכה למחמאות. האוכל והשירות כאן הם מעולים!

אמנם היא מעט יקרה, אבל בגונדל תקבלו תמורה מלאה לכסף. עם ארוחות במחירים של כ-50 דולר תקבלו מנות מצוינות ושלל טעמים של מטבח שף איכותי ולא מתפשר.

שווה לנסות את פטה כבד האווז, ואת הפנקייקים המפורסמים של המקום.

גם העיצוב המפואר והיפה יוסיף לחוויית הבילוי כאן וכמוהו גם להקת הצוענים שמקנה אווירה מיוחדת, מבלי להפוך למסעדת תיירים סתמית.

גונדל נמצאת ליד כיכר הגיבורים. חובה להזמין מקום מראש בטלפון: 4684040


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vf1VeWgqcio
פארק ורושליגט
פארק וָרוֹשְׁלִיגֶט, הפארק העירוני
#על הפארק העירוני של בודפשט

פארק וָרוֹשְׁלִיגֶט (Varosliget City Park), היפה והמושקע מאד, הוא הפארק העירוני הגדול של העיר בודפשט. יש בו שפע צמחייה והאווירה בו פסטורלית.

בפארק יש אטרקציות רבות, ביניהן האגם המלאכותי, גן החיות של בודפשט, מרחצאות סצ'ניי הפופולריים, כיכר הגיבורים שבכניסה לפארק, קרקס בודפשט שבפארק, טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad) היפהפייה, גן בוטני, מוזיאון התחבורה, ושוק פשפשים שפתוח בסופי שבוע.

הפארק הוא אחד המקומות המומלצים לביקור בסופי שבוע קיציים ואביביים. לרוב מתקיימים בו בסופי השבוע כאלו ירידים נעימים ואווירת הפסטיבל שורה בכל. גם בחורף הפארק הוא מקום נעים לבילוי, במיוחד כשיוצרים כאן בכל חורף משטח החלקה על הקרח, מתחת לטירת ויידהוניאד.


ביקור במקום:

https://youtu.be/MPHG7RT4cmI


ועוד מעט ממנו:

https://youtu.be/C0IT12klz78
טירת ויידהוניאד
טירת וָיידַהוּנְיָאד
#על הטירה שבפארק העירוני

טירת וָיידַהוּנְיָאד (Vajdahunyad) היא טירה יפה שנמצאת בפארק העירוני של בודפשט, פארק וָרוֹשלִיגֶט (Varosliget City Park). כיום היא מארחת את מוזיאון החקלאות של הונגריה.

למעשה הטירה היפהפייה היא מוזיאון אדריכלי פתוח, תרגיל אדריכלי שיצר האדריכל איגנאץ אלפאר, בשנת 1896. בטירה האקלקטית, נאספו 21 מבנים שונים, הלקוחים מאזורים שונים ומייצגים תקופות וסגנונות שונים שאופייניים למבנים בהונגריה - מהאדריכלות הרומנסקית, דרך האדריכלות הגותית וזו של הרנסאנס-בארוק.

אבל דומה שהסיבה העיקרית שהטירה הזו מוכרת ואהובה בבודפשט, היא בשל העובדה שבכל חורף הופכים מי האגם המלאכותי שלידה למשטח החלקה על הקרח. אז מגיעים תושבי בודפשט בהמוניהם, להחליק ולבלות כאן ביחד, זמן איכות משפחתי או עם חברים, במשטח ההחלקה החינמי.

לצורך זה גם קיים בסמוך מועדון החלקה על קרח, מבנה בהיר שתכנן האדריכל אדן לכנר (Lechner Ödön). זהו מבנה מאורך, עם חלונות זכוכית ומסגרות ברזל.

בחצר הטירה ומסביבה מצוי גן פסלים, עם פסליהם של גדולי עולם וגדולי הונגריה. אבל המעניין שאל מול דמויות כמו וושינגטון וצ'רצ'יל, הפסל המוכר והאהוב ביותר כאן הוא דווקא זה "גאלוס אנונימוס" - פקיד שזהותו לא ידועה והוא מפוסל כדמות עוטה ברדס ללא פנים. מדובר בפקיד מחצרו של מלך הונגריה, בלה השלישי, שכתב את תולדות תקופתו, אחת מהחשובות בהיסטוריה של הונגריה. כך מפרגנים בהונגריה גם לפקידים האנונימיים שעושים את עבודתם נאמנה.


ביקור בטירה היפהפייה:

https://youtu.be/wzXnYgLkb2I


באוויר:

https://youtu.be/A-4Tc_LbH-0


ובחורף:

https://youtu.be/JlyMDdfxN0U


כיכר הגיבורים
כיכר הגיבורים
#על כיכר הגיבורים


כיכר הגיבורים (Hősök tere) המרהיבה, היא כיכר שנמצאת בסופו של רחוב אנדראשי הידוע שבלב פּשְט, צידה המזרחי, המישורי של העיר.

למעשה משמשת הכיכר ככניסה ל-City Park, הפארק העירוני של בודפשט. במרכז הכיכר ניצבת אנדרטת המילניום, אנדרטת 1000 השנים, הבנויה בחצי גורן. הקמת האנדרטה החלה בשנת 1896, לציון כיבוש הונגריה בידי המדיארים - עם ששורשיו בהרי אוּרָל ובמערב סיביר. המדיארים נדדו לכאן במאות ה-8-9 והתיישבו באזור הונגריה של ימינו. הם מהווים את רוב תושבי הונגריה של ימינו.

במרכז האנדרטה ניצב עמוד שיש לבן בגובה של 36 מטרים, שבראשו פסל של גבריאל, סמל הנצרות הקתולית, כשהוא אוחז בידו את הכתר הקדוש וצלב גדול, כמו שמספרת האגדה שעשה מלך הונגריה, אישטוואן הקדוש, בשנתו.

משני צידיו של עמוד השיש ניצבים פסלים של שבע דמויות מרכזיות בהיסטוריה ההונגרית. אלו מנהיגי השבטים המאדיארים שכבשו את הונגריה. בשני האגפִּים של האנדרטה מסופר סיפורה של הונגרים באותן 1000 השנים האחרונות, באמצעות תבליטים ופסלים שונים.

גם בימינו מתקיימים בכיכר, שמהווה את אחד ממקומות המפגש המרכזיים בעיר, הפגנות ואספות-עם רבות משתתפים, כמו גם טקסים רשמיים של המדינה.

בנוסף למרכיב ההיסטורי, יש בכיכר הגיבורים עוד 2 מרכיבים משמעותיים: גלריית האמנות, שהוקמה כאן בשנת 1896 והמוזיאון לאמנות יפה שצורף לכיכר ב-1906. אנדרטת המילניום היא המחברת בין שניהם.


מבט לילי מקרוב:

https://youtu.be/WKg9Epy-1-0
מרחצאות סֵייצֶ'ני
#על המרחצאות הפופולריים של בודפשט

רוצים לרחוץ במרחצאות ממש כמו בימים ההם? - מרחצאות בכלל ורחצה בהם, מהווים חלק מהחוויה של ביקור בבודפשט. אחרי הכל זוהי "עיר הספא" של אירופה. בכל פינה יש כאן מרחצאות שהמים בהם נובעים ממעיינות חמים שנמצאים בסביבה. מימי המרחצאות הללו ידועים כמסייעים לבעיות עור, עיכול ועצבים.

מרחצאות סֵייצֶ'ניי (Széchényi Spa) הם המרחצאות הפופולריים ביותר בבודפשט. מרחצאות אלה נמצאים בחלקה המזרחי של העיר, בפשט. זהו אתר גדול והמוני באופיו, מעצם מיקומו בפארק העירוני, אבל האמת היא שאם אינכם שוחרי שקט מוחלט, די נעים בו, על אף הקהל הגדול שבבריכות.

ואין מה לעשות - לכאן מגיעים גם מרבית המקומיים וגם מרבית התיירים שמבקרים בעיר. אבל מדובר במרחצאות הגדולים ביותר באירופה והם נמצאים בתוך הפארק העירוני הגדול של בודפשט, פארק ורושליגט (Varosliget).

ואם לומר את האמת - מרחצאות סצ'ניי הם עצומים בגודלם. יש בהם שלוש בריכות שחיה חיצוניות, עם בריכת גלים לטובת הילדים ועוד 12 בריכות תרמו-מינרליות, בעלי עיצובים שונים ומידות חום שונות, שנמצאות באוויר הפתוח. בצד המרחצאות, יש כאן מרכז ספורט וספא, עם חדר כושר, פיזיותרפיה, סאונה, מסאז'ים ועוד.

בצד העיצוב, מרחצאות סצ'ניי הם אמנם מהחדשים יותר בעיר, אבל גם הם קיימים כבר זמן רב יחסית, משנת 1913. העיצוב, בהתאם, הוא מזמנים אחרים. הסגנון הניאו-בארוקי של המרחצאות כאן, נותן אווירה מיוחדת לרחצה בהם. בביקור אחד, ספק אם תצליחו לחוות את כל הבריכות והמרחצאות שבמקום. אבל אתם בהחלט מוזמנים לנסות וליהנות מכך!


#טיפים
הביאו מגבות משלכם, אחרת תאלצו לרכוש במקום.


ביקור במקום:

https://youtu.be/ZWnQgHT6dFI
קפה ג'רבו
#על הקונדיטוריה המעולה של בודפשט


קונדיטוריה או קפה ג'רבו (Gerbeaud) היא מקדש העוגות של בודפשט. המקום שהאווירה בו היא של זמנים אחרים. על אף שנפתח עוד בשנת 1858, הוא קצת מזכיר את אווירת המשטר הקומוניסטי ולא בצדק.

העיצוב האירופי, הכבד והעשיר כולל וילונות משי, נברשות קריסטל ועיטורי זהב יוקרתיים. המקום היה פופולארי בקרב אצילי הונגריה עוד במאה ה-19. הקיסרית סיסי, רעייתו של הקיסר פרנץ יוזף, אהבה מאד לסעוד כאן, ועד היום מופיע בתפריט משקה שקראו אז על שמה, קפה סיסי הנהדר, שהוא אספרסו עם ליקר אפרסקים.

המקום נקרא על שם אמיל ג'רבו, מהקונדיטורים המהוללים בתולדות הונגריה ומי שהמציא את עוגת הג'רבו. הזמינו אותה עם קפה סיסי ואתם קיסרים של ממש!

כיום ג'רבו מציע עוגות ומאפים רבים ומגוונים, אבל הספציאליטה שלו הוא ללא ספק עוגות הדובוס - עוגות טארטים רבות-קומות, עתירות קרם חמאה סמיך בטעם שוקולד, שמסתתר בין שכבות הבצק.

כמובן שלא חייבים להפציץ בעוגות כאלה. יש מבחר אדיר של מתוקים ואפויים, מכל הסוגים והטעמים המצוינים של המקום. במזג אוויר יפה, תוכלו לשבת כאן בחוץ, על המרפסת, וליהנות מעשרות סוגים של עוגות ומאפים מעולים.

בתיאבון!


קבלו הצצה לקונדיטוריה:

https://youtu.be/QKsCmeuPA9o
בזיליקת אִישְׁטֶבָן הקדוש, הבזיליקה הגדולה
#על הבזיליקה הגדולה ביותר של בודפשט

בזיליקת אִישְׁטֶבָן הקדוש (Szent Istvan Bazilika), בזיליקת סנט סטפן, או סנט אישטוואן, היא הכנסייה הגדולה ביותר של בודפשט. היא קרויה על שמו של המלך סטפן הקדוש, שאת ידו המשומרת והקדושה שומרים כאן באדיקות, כבר שנים רבות. כ-8,000 מתפללים פוקדים אותה בכל יום. בבזיליקה גם יצירות אמנות רבות ועיטורים יפים במיוחד.

את הכנסייה החלו לבנות בשנת 1851 והבנייה הסתיימה ב-1906. במלחמת העולם השנייה היא הופצצה וניזוקה קשות, אך במהלך השנים הבאות היא שוחזרה ושופצה מחדש. בשיפוץ של 1870 העניק לה האדריכל יוזף מצקר מראה גותי, כמו שעשה במבנים רבים ששיפץ.

בזמן מלחמת העולם השנייה הוסתרו במרתפי הכנסייה יצירות אמנות ומסמכים רבים, בעלי חשיבות היסטורית אדירה. אבל הבזיליקה ניזוקה קשות במהלך המלחמה. היא שוקמה סופית, רק בין השנים 1983 ל-2003.

גם בעשורים האחרונים היא עברה שחזור עמוק, גם חיצוני וגם פנימי, שהחזיר לבזיליקה את יופייה הרב והמקורי. בד בבד, היא משלבת מגוון סגנונות אדריכליים, כולל אדריכלות ניאו-קלאסית וניאו-רנסנסית.


#מה רואים כאן?
שימו לב בבזיליקה לפסיפס היפה שמקשט את הכיפה ואת התקרה. ראו גם את קישוטי הבארוק שמעטרים את פנים הבזיליקה. כמו בכל כנסייה, יש גם כאן לא מעט ציורים עם מוטיבים נוצריים, אבל כשתראו את ציור הקיר של המדונה, דעו שמדובר בציור משנת 1472 שחשיבותו היא אולי הגדולה מכל היצירות שמוצגות כאן.

הכנסייה מתנשאת לגובה של 96 מטרים ואם תצליחו לעלות ב-323 המדרגות של כנסיית סטפן הקדוש (St. Stephen Basilica) תוכלו לראות ממרפסת התצפית של המקום, מגובה של 65 מטרים, את הנוף המרהיב ועוצר הנשימה של בודפשט כולה.

ממרפסת התצפית תוכלו לראות גם אתרים שונים בבודפשט, ששווה לבקר בהם בטיול. שימו לב למקומות כמו בית הכנסת הגדול של בודפשט, לכיכר הגיבורים, עם הקשתות שמאחרי הפסל המרכזי, או המוזיאון לאמנות יפה שהוא בעצמו יפה להפליא ונראה נהדר גם ממרחק.


#למה התארכה בניית הכנסייה?
זה היה בשנת 1851, כשהחלה בנייתה של הכנסייה הקתולית הגבוהה בבודפשט והגדולה ביותר בהונגריה. אבל שרשרת מוזרה של בעיות ואסונות הפריעו למהלך הבנייה התקין. זה התחיל עם מותם של שניים מהאדריכלים שתכננו את הכנסייה והמשיך בקריסתה של כיפת הכנסייה בשנת 1867. כל אלו הביאו לעיכובים כבדים וגמר הבנייה נדחה שוב ושוב, עד שהיא הושלמה, בשנת 1905.

אבל זה לא רק התאריך שהושפע מהאירועים שרדפו את הפרויקט. גם המראה של הכנסייה נפגע לא מעט מחילופי האדריכלים והסגנונות שלה. זו אולי הסיבה שחזותה של בזיליקת סנט סטפן מרשימה הרבה פחות מהגודל שלה.


#מי היה סטפן הראשון?
סטפן הראשון, שהכנסייה נקראת על שמו, היה מלך הונגריה בשנת 1000. הוא היה המלך שהמיר את הדת הרשמית של ההונגרים לנצרות. החוב שההונגרים חבים לו הוא לא קטן, שכן הוא ביצר את מעמדה של הונגריה כמדינה משמעותית, בין מזרח למערב אירופה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/4x68DGwI77Q?t=19s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.