» «
סיור הכיכר האדומה
סיור בכיכר האדומה
#סיור הכיכר האדומה

הסיור מתחיל מכיכר מנז' וממשיך ליעדים המעניינים אתכם בכיכר המפורסמת במוסקבה. התחילו אותו בכיכר מנז'

נתחיל? אתם בכיכר מנז'? - אוקיי, אז היכנסו לתגית "סיור הכיכר האדומה".
הכיכר האדומה
הכיכר האדומה
#על הכיכר האדומה שהיא לא אדומה

הכיכר האדומה (Red Square), ברוסית "קראסניה פלושד", היא הכיכר המרכזית במוסקבה ושל רוסיה כולה. היא ממוקמת במרכז מוסקבה, בסמוך לחומה המזרחית של הקרמלין.

בעברה שימשה הכיכר לחגיגות גדולות ולכינוסים עממיים. מעת לעת התקיימו כאן בעבר גם הוצאות להורג ומצעדים צבאיים. כיום, חוץ מחשיבותה הפוליטית ברוסיה, היא גם בעלת חשיבות דתית, בכנסייה הרוסית-אורתודוקסית.

בימינו נחשבת הכיכר האדומה לכיכר המפורסמת ביותר במוסקבה ולאחד מסמליה המובהקים של רוסיה כולה. בכל שנה מגיעים לכאן מיליוני תיירים ופעמים רבות מתקיימים בה מצעדים גדולים, מופעים וקונצרטים ענקיים.

הכיכר האדומה הוכרזה על ידי אונסק”ו כאתר מורשת עולמית. עם שטח של 73 אלף מ"ר, הכיכר הזו גדולה מאד. היא גם יפה להפליא, במיוחד בשעות הערב, כשהיא מוארת באורות נפלאים.

6 הכנסיות המרהיבות שבכיכר האדומה, לצד המבנים ההיסטוריים החשובים שניצבים בה ובסביבתה, הופכים אותה גם למוקד תיירות פופולרי וגם למקום חשוב בתרבות הרוסית. אבני הריצוף המיוחדות שלה נשמרות היטב ולכן אוסרים על כניסת כלי רכב אל תוכה.

אגב, זוהי כיכר מרשימה אבל כלל אינה אדומה. רבים חושבים שהיא זכתה לשמה על שום הלבנים האדומות, מהן בנויים חלק מהמבנים שמסביבה. אבל השם הזה ניתן לה במאה ה-17, בזמנים שבהם פירוש המילה "קראסניה" בשפה הרוסית היה גם "יפה". כך ששמה היה בעצם "הכיכר היפה". המילה הפכה עם השנים ל"אדום" או "אדומה" והכיכר בעקבותיה, הייתה ל"כיכר האדומה".


#תולדות הכיכר
הכיכר האדומה נבנתה בהוראות הצאר איוואן השלישי, הוא "איוון הגדול", בסוף המאה ה-15. באותם זמנים היא נקראה "כיכר המסחר".

במאות הבאות שימשה הכיכר האדומה לשווקים וירידים שהתקיימו בה. מאז הוקמה, בשנת 1490, התקיימו בה גם הוצאות להורג של מתנגדי הצאר והמשטר. היא ידעה טקסים דתיים ואסיפות עממיות גדולות, רגעי אבל, לצד זמנים של התרוממות רוח.

במאה ה-20, לאחר המהפכה הבולשביקית, היא הפכה לאחד מסמלי המשטר הקומוניסטי. עד להתפרקותו, בשנת 1990, היא שמשה את המשטר הסובייטי כאזור לקיום של הפגנות ומצעדים צבאיים. באותם ימים הרסו הקומוניסטים 80% מהכנסיות ברוסיה והיגלו חלק גדול מאנשי הדת הרוסיים למחנות עבודה. כך פינו הטקסים הדתיים באותה תקופה את מקומם למצעדי ה-1 במאי ולמצעדים צבאיים של נשק סובייטי בזמן המלחמה הקרה. התקיימו כאן אז אספות פוליטיות מרשימות ופטריוטיות והושמעו בה נאומים של גדולי המשטר הסובייטי.

לאחר התמוטטות הקומוניזם ב-1991, הכיכר חזרה להיות מקום עממי יותר. הכנסיות שבה חזרו לפעול ולמשוך אליהן המוני מתפללים. כיום הכיכר האדומה היא אחד הסמלים של העיר מוסקבה ושל רוסיה כולה. פוקדים אותה המוני תיירים בכל יום וגם בשעות הערב והלילה.


#מיקום הכיכר
מצידיה השונים מוקפת הכיכר האדומה במבנים שונים:

בדרום-מערב חומת הקרמלין על בית הקברות שבה ומאוזוליאום לנין.

בדרום-מזרח קתדרלת ואסילי הקדוש על צריחי הבצל הססגוניים שלה, האופייניים לכנסייה הרוסית אורתודוקסית, לצד אנדרטת מינין ופוז'ארסקי ולובנויה מייסטו.

בצפון-מזרח שני מרכזי קניות גדולים והיסטוריים, אחד מהם הוא "גוּם" (GUM), המשתרע על צלע שלמה של הכיכר האדומה. לידו קתדרלת קאזאן.

בצפון-מערב תראו את מבנהו האדום והמרשים של המוזיאון ההיסטורי של רוסיה. לידו רואים את שער התחייה ובסמוך לו גם קפלה קטנה. לידה תראו לוח ארד, המסמן את נקודת האפס של הקילומטרים במוסקבה.


#טיפים
בתום הסיור כאן יוכלו חובבי השופינג להיכנס לחנות הכלבו היוקרתית GUM, הסמוכה הכיכר ולמרכז הקניות גאסטיני דבור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xLktYf8MOac


ביקור במקום:

https://youtu.be/oAA1mrDjTnA


בכריסמס:

https://youtu.be/TyXDoIhBEW0


הדרכה:

https://youtu.be/qDf_kRDAtW0


הכיכר והדת:

https://youtu.be/bpS5OU2bTvo
קתדרלת קאזאן
קתדרלת קאזאן
#על הקתדרלה שמולה נקודת האפס של רוסיה

קתדרלת קאזאן (Kazan Cathedral) היא כנסייה לבנה, עם צבעי זהב ואדמדם, הנמצאת בפינה הצפונית של הכיכר האדומה במוסקבה. היא נבנתה במאה ה-17, בעקבות הניצחון של רוסיה ושחרורה מידי הפולנים, שפלשו אליה בשנת 1612.

באמצעות קתדרלת קאזאן מונצחים גם קורבנות המאבק ההוא בפולנים. היסטורית, כנסיית קאזאן הייתה גם הקתדרלה הראשונה שנבנתה במוסקבה מחדש, לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי.

בקתדרלה המרשימה הזו שמור האיקונין הקדוש של מריה מקאזאן, שבו נראית מריה, אימו של ישו. האיקונין הזה נחשב לאחד האיקונות הקדושות ביותר ברוסיה.

גם אם אינה גדולה, 92 מ"ר בלבד, מבנה קתדרלת קאזאן הוא מרשים לכל הדעות. היא צבועה בצבעי לבן, זהב ואדום, כשהלבן מסמל טוהר וקדושה, האדום את דמו של ישו והזהב את זוהר האל.

אבל יש שיאמרו שמה שמעניין רבים מהרוסים המבקרים כאן, נמצא דווקא מחוץ לכנסייה. מדובר בנקודה שממוקמת בחזית הקתדרלה היפה והיא נקודת ה-0 של רוסיה. הנקודה הזו, שממנה במוסקבה מודדים את המרחקים בכל המדינה, מהווה אטרקציה אמיתית לרוסים.


#תולדות הכנסייה
במוסקבה נבנו כמה כנסיות לזכר ניצחונותיה הצבאיים של רוסיה, במהלך ההיסטוריה שלה.

"קתדרלת קאזאן" היא אחת משלוש כאלה, שמנציחות נצחונות רוסיים גדולים. בעוד את "כנסיית ואסילי הקדוש" הקימו הרוסים לזכר הניצחון על הטטארים ו"קתדרלת ישו המושיע" מנציחה את הניצחון הרוסי על נפוליאון, קתדרלת קאזאן מנציחה את הניצחון על הפולש הפולני במאה ה-17 ושחרור רוסיה מהפלישה בשנת 1612 ולזכר קורבנות המאבק.

דתית, הכנסייה נבנתה לכבוד האיקונין של מריה, הציור הדתי שנמצא בה עד היום ומציג את אמו של ישו. המסורת מספרת שכומר מקומי גילה את הציור בשנת 1579 בקאזאן.

30 שנה אחר כך התמנה אותו כומר לראש הכנסייה הרוסית. ב"תקופת הצרות", עת שלטו הפולנים ברוסיה, הוא היה לאחד מראשי ההתנגדות הרוסית נגדם ונהרג מידיהם. לפי המסורת, החזיקו באיקונין המורדים הרוסיים, בראשות קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'רסקי, עת הסתערו ושחררו את מוסקבה מידי הכובש הפולני.

מבנה הקתדרלה הוקם במאה ה-17. למעשה, המבנה הנוכחי החליף את קתדרלת העץ המוקדמת, שהקים הנסיך פוז'רסקי לאחר הניצחון, בכדי להציב בו את האיקונין הקדוש. היה זה לאחר שמבנה עץ זה נשרף.

בשנת 1801 בנו בקתדרלה את מגדל הפעמונים החדש, שהורחב בשנת 1865. במהלך המאה ה-19 הורחב המבנה כולו ובשנות ה-20 של המאה ה-20 הוא הוחזר למראהו המקורי מהמאה ה-17, בידי האדריכל פיוטר ברנובסקי.

לאחר המהפכה הבולשביקית ובהתאם לתיעוב הקומוניסטי לדת, נסגרה הקתדרלה ובקיץ 1936 הרסו אותה כליל. האדריכל ברנובסקי הספיק לבצע לפני ובמהלך ההריסה מדידות מדויקות של המבנה. הללו נשמרו על ידי אנשי הכנסיה הרוסית במשך שנים רבות ובכך אפשרו את הקמתה מחדש, עם נפילת השלטון הקומוניסטי, בשנות ה-90 של המאה ה-20.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jQqCDpmuskw
אוחוטני ריאד
קניון אוחוטני ריאד
#על הקניון התת-קרקעי הגדול באירופה

קניון "אוחוטני ריאד" (Okhotny Ryad) הוא קניון תת קרקעי, שכל מה שרואים ממנו בחוץ הן כיפות הזכוכית בעלות הציורים היפים שבכיכר מנז'. אגב, הבולטת והמרשימה מכיפות הזכוכית הללו היא זו שנראית בה מפת העולם. היא יפה ומוארת נהדר בערב ותענוג הוא לזהות את שמות המדינות הכתובים בה באותיות קיריליות.

בקניון עצמו, הנחשב לקניון התת-קרקעי הגדול ביותר באירופה, יוצרות כיפות הזכוכית שבתקרה כניסה של אור טבעי ונעים לאורך היום.

סגנון העיצוב של הקניון הוא סגנון רוסי והוא מכיל מזרקה הניצבת במרכזו.

יש כאן מעל 100 חנויות מותגים. ביניהן תמצאו את כל השמות הבינלאומיים והמוכרים, כמו יוניקלו, ניו יורקר, פול אנד בר, קארן מילן, נאף נאף, דולצ'ה ויטה, לקוסט, טרנובה, אואזיס, Mexx ו-Kenvello.

פירמות הספורט הידועות גם הן כאן, כולל אדידס, נייקי, פומה וריבוק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yaEYu5Ck72U


ביקור במקום:

https://youtu.be/hrfGUFx5esA

סיור הכיכר האדומה

כנסיית ואסילי הקדוש
כנסיית ואסילי הקדוש
#על הכנסייה הצבעונית והאייקונית ביותר של רוסיה

הכנסייה המפורסמת ביותר של רוסיה וזו שמייצגת אותה בכל הפוסטרים, היא ללא ספק כנסיית ואסילי הקדוש, הנחשבת לאחד האתרים התיירותיים הבולטים במוסקבה.

הקתדרלה הצבעונית והמיוחדת הזו, על הצריחים הססגוניים וכיפות הבצל הצבעוניות שלה, היא מהיפות ברוסיה. רק כשעומדים מולה, מבינים כמה היא מרשימה. לא לחינם היא מופיעה כמעט בכל כתבת טלוויזיה או סרט שצולמו אי-פעם במוסקבה, לפחות לכמה שניות.

הקתדרלה נבנתה בין השנים 1534 ל-1561, בהוראת הצאר איוון הרביעי, הידוע כאיוון "האיום". היא נועדה להנציח את כיבוש העיר קאזאן ונקראה על שם הקדוש הנוצרי ואסילי שקבור בה. האגדה מספרת שאיוון האיום כל כך התפעל מהתוצאה, שמיד עם סיומה הוא הורה לנקר את עיניו של האדריכל שתכנן אותה, כך שלעולם לא יתכנן עוד מבנה כל כך יפה...

הכנסייה הזו, שנקראת לעיתים גם קתדרלת סנט בזיל, היא אחד הסמלים המובהקים של מוסקבה ושל רוסיה כולה. היא מרשימה מאד מבחוץ ובמיוחד בשעות הערב והלילה. בפנים, לעומת זאת, הצפיפות של קבוצות התיירים היא לרוב גדולה, במיוחד בשעות השיא.

כיום, כולל מבנה הכנסייה מוזיאון. לצידו פועלת כאן גם כנסייה אורתודוקסית, ששבה לפעול משנת 1991, לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, שתיעב את הדת ולכן בתקופתו לא הייתה פעילות רבה כאן.


#אדריכלות הכנסייה
בקתדרלת סנט בזיל אין חלל תפילה גדול, כמו שבדרך כלל מוכר בכנסיות. למעשה, היא מורכבת מ-8 כנסיות קטנות ושונות זו מזו. לכל אחת יש את חלל התפילה שלה ומגדל משלה. שמונה הקפלות מייצגות את שמונה התקיפות המוצלחות של צבא הצאר כנגד המעוז הטטארי.

את הקפלה התשיעית שבכנסייה הוסיפו מאוחר יותר מעל קברו של הסגפן האדוק בזיל, הוא ואסילי הקדוש שעל שמו נקראת הקתדרלה. כל הקפלות מקושרות לכנסייה המרכזית והגדולה יותר וכמובן גם בינן לבין עצמן. החיבור נעשה באמצעות מסדרונות צרים ומעברים שנראים מעט סודיים. אגב, את אחד מגרמי המדרגות הסודיים שכאן גילו בכנסיה ממש במקרה. זה היה במהלך שיפוצים שנערכו בה בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

סיור בקתדרלה יגלה לכם גם את ציורי הקיר המעטרים את המבנים השונים שבה. תוכלו לצפות כאן בתערוכות היסטוריות ובתצוגות מעניינות. טיפוס במעלה המדרגות אל ראש המגדל המרכזי יציג לכם את נופה המרהיב של העיר מוסקבה.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת ואסילי הקדוש הקים הצאר הרוסי "איוון האיום", בשנת 1552. היא נועדה לציין את ניצחונו על הטאטרים ואת כיבוש העיר והמעוז הטטארי קאזאן, שנמצא כ-800 קילומטרים מזרחית למוסקבה. מאז, תוקדש כל אחת מהכיפות הצבעוניות של הכנסייה המקורית לקדוש נוצרי כלשהו, או לניצחון חשוב בקרבות שינהלו הרוסים כנגד הטאטרים.

הכנסייה זכתה לכינויה העממי, כנסיית ואסילי הקדוש, על שום מקום בנייתה, באתר הקבורה של הקדוש ואסילי. שמה האמיתי והנכון, עם זאת, הוא "פוקרובסקי סובור" (Pokrovsky Sobor), שפירושו "הכנסייה לתפילה למען הזולת".

מבנה הקתדרלה נבנה במאה ה-16, בסגנון הרוסי-האורתודוקסי הקלאסי. מלכתחילה הוא כלל עיטורים צבעוניים, משולבים בגוון זהוב, בסגנון האופייני לכנסיות הרוסיות של התקופה.

באורח פלא ולמרות נזקים שהוא ספג בשרפה גדולה שהתרחשה בו, שרד מבנה הקתדרלה במשך השנים. המבנה גם נפגע לא פעם בידי צבאות זרים, במהלך הקרבות והכיבושים של מוסקבה. הבולט שבצבאות שפלשו ופגעו בכנסייה הוא צבא נפוליאון בונפרטה הצרפתי, שפלש לעיר בשנת 1812.

בסוף המאה ה-20, עם קריסת הקומוניזם הרוסי, עבר בניין הקתדרלה שיפוץ ארוך ויסודי וכיום הוא מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EyzNzPbxi2g


מבפנים:

https://youtu.be/EVP-8Yvg8-U


הדרכה:

https://youtu.be/C-y4sFpS1LE?t=29s


סיפורו של ואסילי, או סנט בזיל:

https://youtu.be/_9T8sQ-8vqU
המוזיאון הלאומי להסטוריה במוסקבה
המוזיאון הלאומי להיסטוריה
#על המוזיאון להיסטוריה של מוסקבה

המוזיאון הלאומי להסטוריה (The State Historical Museum) הוא המוזיאון ההיסטורי הממשלתי של רוסיה. במוזיאון יש מוצגים רבים, המהווים אוסף מצוין ללימוד והיכרות עם תולדות רוסיה, ללא ספק מהארצות החשובות בתולדות אירופה.

זהו אתר חובה לחובבי היסטוריה, המבקשים ללמוד על ההיסטוריה הרוסית, עוד מהתקופה שבה לא סערו ובערו בה המהפכנות והתיאוריות החברתיות והכלכליות מרעידות העולם של המאה ה-20.

המוזיאון, הממוקם בקצה הצפון-מערבי של הכיכר האדומה, הוא אחד הבניינים היפים בכיכר ובמוסקבה בכלל. הוא עשוי מלבנים אדומות, שהיו לסימן ההיכר שלו.

הבניין המרשים, הבנוי בסגנון ניאו-גותי, הוא התוצאה הישירה של מכרז שחייב את מתכננו, האדריכל ולדימיר שרווד, לעצב בניין שיתאים לתקן של המבנים המרהיבים שבכיכר האדומה, קתדרלת ואסילי הקדוש וכנסיית קאזאן, שנבנו בה במהלך המאה ה-16 וה-17.


#מה תראו כאן?
המוזיאון נפתח בשנת 1894, לאחר שתוכנן ונבנה במשך עשרות שנים. כבר מלכתחילה הוצגו בו אלפי פריטים היסטוריים, שנאספו לקראת פתיחתו. 20 שנה ועבודת נמלים קפדנית ומקדימה של איסוף הניבו כאן שלל מוצגים נהדרים, המציגים תמונה רחבת ממדים של ההיסטוריה הרוסית.

יש כאן שלל ממצאים ארכיאולוגיים, כלי נשק עתיקים, מסמכים, תעודות, מכתבים ושאר פריטי עבר מסקרנים, הנותנים כאן תמונה מרהיבה של ההיסטוריה הרוסית במהלך הדורות.

נסקרות כאן תולדות רוסיה, החל משחר האנושות, דרך התקופה הניאנדרטלית ותקופת האבן, ההתיישבות ביבשות אסיה ואירופה והולדת האומה הרוסית. כמו כן נסקרת כאן מדיניות החוץ של רוסיה והמאבקים שלה עד המאה ה-18. מכאן ממשיכה התצוגה אל הניצחון על נפוליאון בונפרטה ושליטת שושלת הצאר ובית המלוכה הרוסי במאה ה-19. כמובן שחלקה של המהפכה הבולשביקית והתקופה הקומוניסטית לא נעדר מההיסטוריה הרוסית וגם קריסת הקומוניזם והמעבר אל רוסיה החדשה, של המאה ה-21.

המוזיאון מכיל מעל 4 מיליון פריטים ומוצגים, לצד כ-15 מיליון מסמכים ודפים שונים. רובם לא מוצגים לקהל הרחב ובאופן טבעי הם שמורים כאן לצורכי מחקר, שכן המוזיאון הוא גם מקור ידע משמעותי לחוקרים רבים. רבים מהם היסטוריונים רוסים ואחרים חוקרים זרים, הנוהרים לכאן בכל שנה, מכל רחבי העולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rCiZVgEoFxY


ועיטורי המבנה

https://youtu.be/Hrjirkd0xQ0
כיכר מנז'
כיכר מנז'
#על הכיכר שבה נפגשים הכיכר האדומה והקרמלין

כיכר מנז' (Manezhnaya Square), או כיכר מנז'נאיה, היא אחת הכיכרות הגדולות של מרכז מוסקבה. הכיכר ממוקמת בסמוך לקרמלין ולגן אלכסנדר, באזור שבו נפגשים העלייה לכיכר האדומה ולחומת הקרמלין.

במרכז הכיכר, על רקע מוזיאון ההיסטוריה האדום, תוכלו לראות את פסל המרשל ז'וּקוֹב, כשהוא רכוב על סוסו. המרשל ז'וקוב היה אחד המפקדים הסובייטיים הגדולים של תקופת מלחמת העולם השנייה. ניצחונות רבים נזקפים לזכותו של ז'וקוב בחזית המזרחית. הוא היה המפקד הראשון שנכנס לברלין הכבושה וגם היה זה שחתם בברלין על מסמך הכניעה של גרמניה, בשם ברית המועצות.

לאחר המלחמה, אגב, סטלין שליט ברית המועצות קינא בהערצה ובפופולריות שלהן זכה ז'וקוב. ב-1946 הוא הדיח אותו ממשרתו ומינה אותו לתפקיד חסר חשיבות. בהמשך אף דרש מהמודיעין שישיגו מידע מפליל על ז'וקוב. רק עם מות הדיקטטור חזר ז'וקוב לפעילות פוליטית ועם הזמן אף היה לשר ההגנה של ברית המועצות.

בכיכר מנז' נמצא גם מלון מוסקבה המפורסם, או "מלון ארבע העונות מוסקבה" בשמו הנוכחי. זהו אחד המלונות הטובים ביותר במוסקבה. הוא נפתח ב-1935, אך נהרס בסוף המאה הקודמת ונבנה לגמרי מחדש. יש בו שפע של יצירות אמנות ופסיפסים, שיצרו כמה מהאמנים הטובים ומהחשובים בברית המועצות.

בסמוך למלון מוסקבה תראו את הבניין הארוך של הדומה הממלכתית, המכונה גם "גוסדומה". כאן שוכנת האספה הפדרלית, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי.

שימו לב למזרקה שבמרכז הכיכר ולשדרת הכיפות שברצפתה. במרכז בולטת הגדולה והמפוארת שבהן. זוהי כיפת השעון הבינלאומי, שהיא בעצם הגג של קניון אוחוטני ריאד, ממרכזי הקניות השווים של העיר. כן כן, לא רבים יודעים שמתחת לכיכר הזו שוכן קניון תת קרקעי ענק ומרשים, המציע אינספור חנויות מותגים, לצד בתי קפה ומסעדות.

לצד הכיכר נמצא גם בניין התערוכות מנז'.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CAj33yS7IiE
גום
מרכז הקניות גוּם
#על הקניון ששרד את המלוכה, הסוציאליזם והקפיטליזם הרוסי

ה"גוּם" (GUM) הוא מרכז קניות ידוע ומפואר, מהקניונים המצליחים והמפורסמים ברוסיה, הידוע גם בהיסטוריה שלו וגם בהווה הסופר-יוקרתי ומצליח שלו. כאן משווקים היום את המותגים המצליחים ביותר בעולם, הממוקמים בשלל חנויות מעוצבות ויקרות ביותר.

ה"גוּם" הוא מבנה רחב מאד, מעוצב בסגנון ויקטוריאני, עם חזית ברוחב של 242 מטרים, המשתרעת על צלע שלמה, בצידה הצפון-מזרחי של הכיכר האדומה. החלונות מהחזית המרשימה הזו משקיפים כולם אל הכיכר המרכזית הזו.

בגוּם, שפירושו ברוסית "חנות כל-בו ראשית", תמצאו את המסעדות, בתי הקפה וחנויות המותגים המפוארות ביותר בעיר. חלקן שירת בזמנו את ראשי המשטר הקומוניסטי ובעבר את אצולת רוסיה. המרכז נוסד בתקופת הצאר, כמרכז מסחרי לאצולה. בתקופה הקומוניסטית הוא שרד, כחנות למועדפי המשטר. לאחר נפילת הקומוניזם הפך המקום להיות מהקניונים היקרים ברוסיה ומקום שבו קונים עשירי מוסקבה ובני המעמד הבינוני גבוה שלה.

בגוּם אתם יותר ממוזמנים גם להציץ באחת האטרקציות הנחמדות שלו - חדרי השירותים המעוצבים בסגנון קלאסי. כך נראו פעם השירותים של עשירי רוסיה.


#תולדות המבנה
למעשה, עוד במאה ה-15 שכן במקום של ה"גוּם" אזור מסחרי. מסמכים מתקופת הצאר "איוואן האיום" מעידים על לא מעט חנויות קטנות שהיו בו אז. בתחילת המאה ה-19, לאחר השריפה הגדולה שהחריבה את מוסקבה ב-1812 ושרפה בתי מלאכה רבים, יזמה הקיסרית יקטרינה השנייה את שיפוץ המקום והרחבתו עבור בעלי מלאכה שיעבדו וימכרו את מרכולתם כאן לציבור. אז גם בנו את חזית הבניין, כך שתסתיר את הדוכנים שמאחוריה.

מרכז הקניות ההיסטורי הזה תוכנן בידי האדריכל אלכסנדר פומרנצב ונבנה בין השנים 1890-1893. הוסיפו לו אז קומה נוספת וגג, מה ששדרג אותו משוק עירוני למרכז קניות מודרני באותה תקופה, הכולל כ-1,200 חנויות.

בהמשך הוא שרת את אצילי הצאר של תחילת המאה ה-20 ונודע בכינויו "שורות מסחר עליונות".

אחרי המהפכה הבולשיביקית הולאם הבניין ושימש לצרכי המפלגה השלטת. החנויות שירתו את מנהיגי הקומוניזם הסובייטי ושימשו כחנויות ממשלתיות. אבל בשנת 1928 הפך סטלין את המבנה לבית משרדים.

רק בשנת 1953, עם מותו של סטלין, חזר הבניין להיות חנות הכל-בו הנודעת שהיה. בבת אחת שב הגום והפך לאחת החנויות המפורסמות בברית המועצות ולחנות הדגל של השלטון הסובייטי. העובדה שבאותה עת ניתן היה להשיג כאן מוצרים שלא ניתן היה למצוא בשום חנות אחרת ברחבי המדינה, הדגימה באופן ציני את זכויות היתר של השלטון הקומוניסטי.

עם קריסת הקומוניזם והתפרקות ברית המועצות, שרד בית הכל-בו והמשיך לפעול. אבל בשנת 2005 עבר המבנה לידיים פרטיות והחנויות בו הופרטו מחדש. המתחם הפך להיות קניון גדול, עם מאות חנויות, לצד בנקים, בתי מרקחת, סניף דואר ועוד. קהל היעד שלו השתנה במהירות לעשירי מוסקבה והמתעשרים החדשים של ימינו.


#אדריכלות
כמה פרטים על המבנה המרהיב והמרתק שבו אתם נמצאים. שימו לב שהוא משלב אדריכלות רוסית מימי הביניים, עם חלקי פלדה וגג זכוכית, בסגנון שמזכיר מבני מסחר אירופיים מפורסמים, כמו אלה שבמילאנו ופריז. לרבים הוא ממש מזכיר את תחנת הרכבת ויקטוריה שבלונדון.

שימו לב לגג המרשים של מבנה ה"גוּם". קוטר הגג הזה הוא 14 מטרים. הוא נראה אוורירי וקל. הוא אינו כזה ולמעשה משקלו מגיע ללא פחות מ-743 טון.

מעניינת לא פחות היא תאורת הפנים שתוכננה במבנה. האור חודר את המבנה הגדול דרך אשנבי מתכת, עם כ-20,000 חלוניות זכוכית קטנות.

במבנה עצמו נמצאות גלריות שונות של חנויות, מעין יחידות שונות המחוברות זו לזו באמצעות "סימטאות" קטנות וגשרי מתכת מרשימים. שימו לב לפוסטרים מעידן הקומוניזם, שתלויים בהתרסה אירונית, באחד המקומות הכי קפיטליסטיים במוסקבה וברוסיה של ימינו.

גם חזית מבנה ה"גוּם" מחולקת לכמה נדבכים. היא מעוטרת בשיש, אבן גרניט ולא מעט גבס.


#טיפים
הביקור כאן הכי שווה ויפה בתקופת הקניות שלפני חג המולד. אז גם תמצאו במרכז המבנה שוק כריסמס טיפוסי, שנפתח בתקופת הקניות לחג.

בגום תמצאו גם גלריית ציורים, אזור מסעדות והסעדה ואולם מופעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9MgL8gcvc-Y


הדרכה:

https://youtu.be/vYLbO2Q5e_U


המאוזוליאום של לנין
המאוזוליאום של לנין
#על גופתו החנוטה של מנהיג המהפכה הבולשביקית

אחד המקומות היחידים במוסקבה שאינם עולים כסף, מציג את גופתו החנוטה של מנהיג המהפכה הבולשביקית והאיש שהפך את רוסיה לקומוניסטית.

המאוזוליאום של לנין (Lenin's Mausoleum) שבכיכר האדומה הוא מקום משכבו של ולדימיר איליץ' לנין, מי שהוביל את מהפכת אוקטובר והיה למנהיגה הראשון של ברית המועצות.

המאוזוליאום הזה, שעל פתחו רשום השם לנין באותיות גדולות, הוא מהאטרקציות המרכזיות בכיכר האדומה ושל מוסקבה כולה והמוני תיירים פוקדים אותו בכל שנה.

לנין אינו היחיד, אגב, שהמאוזוליאום שלו נמצא בחומות הקרמלין. החומות הללו, שבעבר שימשו להגנה על מתחם הקרמלין, הפכו במאה שעברה למקום קבורה לרבים מגדולי האומה. ביניהם נמצאים יוזיף סטאלין והאדם הראשון בחלל, יורי גאגרין.

אם נחזור למנהיג לנין, כשנפטר בשנת 1924, החליטו הסובייטים לשמר את גופתו. הגופה נחנטה לאחר מותו בתהליך חדשני ומתקדם. היא הועברה למבנה המפואר הזה, שבו היא מונחת במרכזו של חדר חשוך, מוצגת לראווה, בתוך ארון זכוכית שקוף.

המאוזוליאום הקבוע הוקם ב-1929 ועוצב כפירמידת גרניט בצבעי אדום ושחור. עם השנים הוצבה על גגו מרפסת, שממנה יכלו מנהיגים ואחמ”ים לצפות במצעדים שהתקיימו בכיכר האדומה.

לא תוכלו לשהות כאן זמן רב. זאת כי השומרים במקום לא רק שומרים על השקט אלא גם מקפידים על תנועה מתמדת של הנכנסים. כל שתזכו לו היא התבוננות קצרה ואז ליציאה מהירה, תוך פינוי הדרך למבקרים הבאים, בתור לראות את הגופה החנוטה.


#מי היה ולדימיר איליץ' לנין? - באדיבות אנציקלופדיית אאוריקה
ולדימיר איליץ' לנין או בקיצור "לנין" היה המהפכן הרוסי שהנהיג את המהפכה הקומוניסטית ברוסיה וייסד את ברית המועצות. זה קרה בשנת 1917, כשהקומוניסטים בראשות לנין השתלטו על רוסיה, הרגו את הצאר ומשפחתו ולקחו את השלטון בהפיכה אכזרית.

לנין, שאחיו הוצא להורג בידי הצאר, פיתח שנאה עזה למשטר והחליט להפילו. הוא למד משפטים והוכשר כעורך דין ובצד זה החל לכתוב והפך לסופר שהאמין בתורת קרל מרקס ולנואם מלהיב. הוא הצליח לשכנע את ההמונים ולאחר שתפס את השלטון, הנהיג את המדינה הקומוניסטית בשנים הראשונות, עד שמת. הוא הפך אותה ממדינה חקלאית, מעמדית ומושחתת למדינה תעשייתית חזקה ומלאת אמונה.

הוא השפיע באופן חשוב מאד על התפתחות רוסיה הקומוניסטית והמהפכה שביצע היתה למהפכה החשובה של המאה ה-20. רק בחצי השני של המאה, הרבה אחרי מותו, יסתבר כמה גדולה השנאה לשלטון הקומוניסטי וברית המועצות תתפרק.


#טיפים
הכניסה חופשית.

התור ארוך - במיוחד בשבת וראשון.

כדי להיכנס מהר, הגיעו לפחות שעה וחצי לפני הפתיחה.

אין להכנס עם מצלמות וטלפונים סלולריים. הפקדתם כרוכה בתשלום.

בקניון GUM, הממוקם ממש ממול, תוכלו להירגע, אחרי הביקור כאן.


מבט מקרוב על המאוזוליאום של לנין:

https://youtu.be/FUkdZGeIsZU


הדרכה:

https://youtu.be/MPmlX4kWgjs


ולנין בחייו:

https://youtu.be/WsmMFWaVqoA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.