» «
הקרמלין
הקרמלין
#על המבצר שהיה למרכז השלטון של רוסיה

רבים רואים בקרמלין (Moskovsky Kreml), את סמלה וליבה של העיר מוסקבה. מדובר באטרקציה תיירותית מרכזית, שהיא גם מרכז שלטוני וגם אתר היסטורי מטורף. כאן תוכלו להתרשם מהפאר והעושר של העבר הרוסי, מהארמונות, הכנסיות ובנייני המשטר ולהבין כיצד הפכה האומה הזו בחצי האלף האחרון, לאחת החשובות והחזקות בעולם.

קרמלין הוא אכן מבצר מרהיב, מסוגר, מתנשא ואפילו מנוכר, הבנוי בלב העיר מוסקבה, על גבעת בורוביצקי המתנוססת מעל לנהר וממערב לכיכר האדומה. הוא קיבל את השם "קרמלין", בעברית "מבצר", בשנת 1331. מאז ישבו בו כמעט כל הצארים הרוסיים ושלטו ממנו על רוסיה.

כמו מגדל אייפל בפריז, הביג בן בלונדון והטאג’ מאהל ההודי, נחשב הקרמלין במוסקבה לאתר תיירות אייקוני ובעל חיי נצח. זהו אחד מאתרי התיירות המוכרים בעולם והוא מהווה מגנט לתיירות המגיעה לעיר ולרוסיה כולה. הסיור בתוך חומותיו נחשב לאחת מחוויות החובה לתיירים המבקרים בעיר הזו. רק כאן תוכלו לראות מבנים מרשימים לצד זוטות היסטוריות, כמו התותח הגדול בעולם שמעולם לא ירה והפעמון הגדול בעולם, שלא זכה לצלצל אפילו פעם אחת.

אבל הקרמלין של היום אינו רק אתר היסטורי ומרכיב יסוד בהיסטוריה הפוליטית של רוסיה המודרנית. זהו גם מבצר שלטוני בכל המובנים. כאן מתגורר נשיא רוסיה ומנהל את רוסיה.

מאז שנת 1990 הקרמלין מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק”ו. זאת גם על שום האתרים ההיסטוריים החשובים, הפתוחים לתיירים, שבו.


#תולדות הקרמלין
הקרמלין נוצר בשנת 1147, כששליט קייב, בירתה של האומה הרוסית באותו זמן, מקים מבצר עץ בסמוך למפגש שני הנהרות הגדולים. מסביב למקום הזה מתחילים אז להתקבץ מתיישבים, בונים בתים והעיר מתחילה לצמוח.

בשנת 1208 משמידים הכובשים המונגולים את הקרמלין לגמרי. זו הפעם הראשונה אך לא האחרונה שזה יקרה. למעשה, במהלך השנים הוא עתיד להישרף כמה פעמים, אך הוא ישוב וייבנה כל פעם מחדש ויהיה מרשים עוד יותר.

במאה ה-14 הקרמלין נבנה מחדש ומתחיל לשמש כמקום מושבם של המלכים הרוסיים. למעשה, כאן עתידים לשבת כל הצארים הרוסיים, עד לתקופת הצאר פטר הגדול, שיעביר את בירתו לעיר סנט-פטרבורג.

במקביל ובאותה מאה, גם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית מתחילה להעביר את מרכזה לכאן. זו התקופה שבה מתחיל הקרמלין, במקביל להיותו מרכז השלטון הרוסי, לשמש גם כמרכז הדת הרוסית.

במאות ה-15 וה-16 הוחלפה חומת העץ בחומת אבן ומוסקבה הפכה לבירתה של רוסיה המאוחדת. אז גם נבנו המבנים המרכזיים של הקרמלין, כולל המגדלים, ארבעת השערים וחלק מהכנסיות היפות שבו.

בשנים הבאות ינהיג הצאר איוואן האיום מהקרמלין את שלטון האימים שלו. מאותו מבצר יצפה נפוליאון במוסקבה העולה באש, ככל הנראה מהצתות של הרוסים, שהקשו על הצבא הצרפתי ליהנות מהכיבוש שלה.

מאז מלחמת העולם הראשונה שכן בקרמלין מרכז השלטון של ברית המועצות. לאחר המהפכה הבולשביקית בשנת 1917, חזר הקרמלין למרכזיות שלו בשלטון הרוסי. תחת השלטון הסובייטי הוא הופך למובלעת של האליטות הפוליטיות בברית המועצות ומכאן ינהיג לנין את הדיקטטורה של הפרולטריון וסטלין אחריו - את הטיהורים האיומים והטרור האדום שלו.

אחרי מלחמת העולם השנייה, מכאן ינהל חרושצ'וב את המלחמה הקרה, העימות הבין גושי אל מול ברית נאט"ו בהנהגת ארצות הברית.

ומהקרמלין יודיע גורבצ'יוב על הפרסטרויקה וישחרר את הלפיתה הקומוניסטית, יכניס רוח של פתיחות ויביא להתמוטטות ברית המועצות. ילצין אחריו יעמוד על המשך הרפורמות וישלים את הפיכת רוסיה לדמוקרטיה.

גם כיום יושב כאן המרכז השלטוני הפוליטי של רוסיה ומקומו של הממשל הרוסי כולו. בקרמלין מתגורר נשיא רוסיה וזה גם מקום עבודתו. חשיבותו הפוליטית העצומה של המקום נובעת מכך שזה המקום שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר בענייני הפנים והחוץ, במדינה העצומה הזו.

במקביל הוא נחשב לאתר תיירות מוביל במוסקבה ומיליוני תיירים באים לפקוד את המוזיאונים והקתדרלות שבו.


#מה תראו כאן?
מצודת הקרמלין כוללת למעשה מכלול מבוצר וענק, שבו ארמונות, קתדרלות ומוזיאונים, המוקפים בחומות, עם מגדלים מחודדים, המגינים עליו היטב.

הקרמלין נראה כמתחם משולש בצורתו, ששטחו הוא 275 אלף מטרים רבועים. הוא מוקף בחומה, באורך של 2,235 מטרים. בחומה 20 מגדלי שמירה, שהראשון מהם נבנה עוד בשנת 1485.

כיאה לאימפריה המשתרעת מקצה מערב ועד קצה מזרח, מרוכז בקרמלין עושר עצום ורב. יש בו מבנים היסטוריים רבים שהוסיפו בו הצארים השונים, במהלך השנים. ביניהם תמצאו את מגדלי הקרמלין, הכיכרות והגנים, הארמונות, הקתדרלות והכנסיות השונות.

בין מגדלי הקרמלין תוכלו לראות את מגדל טרויצקאיה, המגדל הגבוה בקרמלין, שהוא גם המגדל המשמש כשער הכניסה הראשי, מכיוונו של גן אלכסנדר, אל מתחם הקרמלין. תוכלו למצוא גם את מגדל ספאסקיה, המגדל היפה מכולם ואת מגדל טאינצסקיה, שהוא העתיק ביותר ממגדלי הקרמלין כולם.

בקרמלין תוכלו לצפות רק מבחוץ בכמה מבנים מרשימים. ביניהם ארמון הקרמלין, ארמון פוטשני בו התגורר סטאלין בזמן שלטונו, ארמון הקונגרסים של הקרמלין, ארמון הסובייט העליון, ארמון הסנאט והמבנה שבו נמצא כיום משרדו האישי של נשיא רוסיה.

עוד אתרים מרכזיים במתחם הקרמלין הם המוזיאונים השונים, הכיכרות והגנים. בולטים כיכר הקתדרלות, כיכר איוונובסקיה וגן אלכסנדר. מעניינות גם הקתדרלות - במיוחד קתדרלת הבשורה, כנסיית העלייה לשמיים, קתדרלת התרדמה, קתדרלת המלאך מיכאל וכנסיית מיכאל הקדוש.


#טיפים
כניסת המבקרים הראשית היא ממגדל קוטאפיה (Kutafya) הסמוך לחומה המערבית שלו.

לרכישת כרטיסים הגיעו מוקדם - לפחות חצי שעה לפני הסיור של 10 בבוקר. לפני הסיורים של 12:00, 14:30 ו-16:30 הקדימו בשעה לפחות!

עדיף להגיע ללא תיקים - כי חובה להניחם בתאי שמירת החפצים, העולים כסף, ממוקמים רחוק ולא פעם יש בהם תור משמעותי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k5rqY-mMRGQ


מבפנים:

https://youtu.be/cnwoWSeEdtw
תותח הצאר
תותח הצאר
#על תותח-העל שירה רק פעם אחת ולא בקרב

אתם עומדים מול תותח היסטורי, אבל באופן כלשהו גם היסטרי. הוא נועד להיות גדול התותחים אבל מעולם לא מילא את משימתו. התותח הזה היה אמור לפאר את הטכנולוגיה הצבאית הרוסית, אבל בעיקר בייש אותה. והוא נועד היה להיות לוחם גדול, אבל במקום זה הוא הפך לאטרקציה תיירותית שילדים מטפסים עליה בהמוניהם.

"תותח הצאר" (Tsar Cannon) הענק, כמו שהוא מכונה כאן, ידוע כתותח שלא ירה. זהו תותח ייצוגי שניצוק בשנת 1586, באורך של מעל 5 מטרים ובמשקל של 38 טונות.

התותח הזה, שניצב בלב הקרמלין, עומד על כן גדול ממתכת, שהוצב תחתיו לאחר תבוסת הכובש הצרפתי נפוליאון. הוא החליף בסיס עשוי עץ, שנבנה בשבילו בראשית המאה ה-19. אותו בסיס העץ נשרף בשנת 1812, בזמן כיבוש מוסקבה על ידי נפוליאון בונפרטה.

תותח הצאר הוזמן בשנת 1586, על ידי הצאר פיודור הראשון. זהו תותח הבומברד הגדול ביותר שניצוק אי פעם בעולם. הוא גם מעוטר בתגליפים המתארים את אותו פיודור הראשון, כרוכב על סוסו בגבורה.

לצידו של התותח האימתני מוצגים כיום כדורי התותח הכבדים, המשלימים אותו ונותנים לו רושם רב. אבל הכדורים האלה, שהוצבו לידו בשנת 1835, נוצרו בכלל כקישוט. קוטרם של הכדורים, כמה משעשע, יותר גדול מקוטר התותח הענקי... כן כן, יש מי שמדדו אותם.

אין תיעוד היסטורי כלשהו על שימוש מבצעי בתותח. מעניין עם זאת לציין שבבדיקה שנעשתה בשנת 1980, מצאו חוקרי האקדמיה הצבאית דז'רז'ינסקי בלועו שרידי אבק שריפה. הדבר מצביע על כך שלפחות פעם אחת ירו או ניסו לירות בו. איש לא יודע מתי ובאילו נסיבות זה קרה. כנראה שגם לאטרקציית תיירות כל כך מפורסמת ומבוקשת יכולים להיות קצת סודות ומעט מסתורין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IvvLvEIg4oQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/Ag4uy0SOrNY
מגדל הפעמונים של איוואן הגדול
מגדל הפעמונים של איוואן הגדול
#על המגדל שניצב במרכזה הסמלי של מוסקבה

מגדל הפעמונים של איוואן הגדול (Ivan the Great Bell Tower) נמצא בכיכר הקתדרלות, שבחלקו הצפון-מזרחי של מתחם הקרמלין.

מדובר במגדל הגבוה ביותר בקרמלין. מגדל הפעמונים של איוואן הגדול מתנשא לגובה של 81 מטרים. לפי המסורת כאן, הוא מסמן את המרכז המדויק של העיר מוסקבה.

במשך שנים ארוכות הוא היה המבנה הכי גבוה במוסקבה. מאז נבנה ובמשך שנים רבות, הוא עבר גלגולים רבים. אבל כאז כן היום, הוא נשאר תמיד אחד המבנים המרשימים בקרמלין.

להעצמת הרושם של המבנה הזה, יש בו לא פחות מ-34 פעמונים. בעבר הם שימשו במגדלים רבים, בכדי להזהיר מפני אויב המתקרב אל העיר.


#טיפים
הכניסה למגדל חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


כך הפעמון מצלצל:

https://youtu.be/lbOISHucYxg
גן אלכסנדר
גן אלכסנדר
#על הגן הציבורי הראשון במוסקבה

גני אלכסנדר (Alexander Gardens), או גן אלכסנדר, הם גן גדול המשתרע לכל אורך חומת הקרמלין המערבית. עם המון דשא, ירק וערוגות פרחים מוקפדות למופת, גן אלכסנדר הוא מקום מצוין לתפוס ספסל, עליו ניתן לנוח וליהנות, לפני שנכנסים לבקר בקרמלין או ביציאה ממנו.

גני אלכסנדר, שהיו הגנים הציבוריים הראשונים במוסקבה, קרויים על שם הצאר אלכסנדר הראשון. תכנן אותם לבקשת הצאר, האדריכל אוסיפ בווה (Osip Bove), במחצית הראשונה של המאה ה-19.

הגנים הוקמו, כחלק משיקום העיר ההרוסה לאחר פלישת נפוליאון וההרס שנגרם אז לעיר, בתחילת המאה ה-19.

הפארק מורכב מ-3 גנים נפרדים, הנמתחים לכל אורכו צדה המערבי של חומת הקרמלין. המרשים ביותר מהם הוא הגן העליון שבו תוכלו לראות כמה מהמונומנטים המרכזיים בהיסטוריה הצבאית והפוליטית של רוסיה.


#מה תראו כאן?
בצד שמאל של הכניסה לגן אלכסנדר נמצא קבר החייל האלמוני, שהוא אתר הנצחה לחיילים הסובייטים שנהרגו במלחמת העולם השנייה. כאן נוהגים מקומיים ותיירים רבים לצפות באש התמיד הדולקת כאן ובהחלפת משמר הכבוד, המתקיים בכל שעה עגולה.

בהמשך הסיור, בחלק האמצעי של הגן העליון, תוכלו לראות אובליסק היסטורי, שהוקם כאן בשנת 1914. אז נחרטו על האובליסק הזה שמותיהם של כל הצארים, משושלת משפחת רומנוב. אבל לאחר עלייתם של הבולשביקים, הורה לנין להסיר את סמלו של בית הצאר, ולהחליף את שמותיהם הצארים בשמותיהם של הוגי דעות ופילוסופים קומוניסטיים וסוציאליסטיים חשובים.

הסמל המזוהה עם הגן האמצעי שבהמשך, הוא מגדל ה"קופטיה" (Kutafya), שנבנה עוד במאה ה-16.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/35YsnEU9CHg

סיור הקרמלין

כנסיית העלייה לשמיים
כנסיית העלייה לשמיים
#על הקתדרלה החשובה במוסקבה

רבים במוסקבה רואים את כנסיית העלייה לשמיים, או בשמה הנוסף "כנסיית הדורמיציון" (The Cathedral of the Dormition), את הקתדרלה החשובה בקתדרלות העיר ואת הכנסייה המשמעותית ביותר בכנסיה הרוסית-אורתודוכסית כולה.

הקתדרלה הזו היא הכנסיה העתיקה ביותר במתחם הקרמלין. היא ממוקמת בכיכר הקתדרלות שבמרכז הקרמלין במוסקבה, בירת רוסיה. לידה תוכלו לראות את הפעמון הענקי שמעולם לא צילצל ולא רחוק ממנו את תותח הענק שמעולם לא ירה.

לא פחות מהמראה שלה מבחוץ, העיצוב הפנימי של הכנסייה הזו הוא יפה מאד. מרשימים במיוחד בפנים הכנסייה הם ציורי העץ שבה וקיר האיקונות הגדול והיפה הניצב בחלל הגדול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8ryi5aQ-Ey0


מבחוץ:

https://youtu.be/4Gbxm4LGOy4


מבפנים:

https://youtu.be/mP631oxPfww
מוזיאון הנשק
מוזיאון הנשקייה
#על המוזיאון שבו מציגים את אוצרות הצארים

מוזיאון הנשקייה (Armoury Chamber) שבמתחם הקרמלין, הוא מוזיאון מרשים, שאוצר בתוכו את שכיות החמדה של רוסיה הצארית. רבים רואים בו את גולת הכותרת בביקור במתחם הקרמלין. האוסף נמצא במבנה שבעבר שימש כשילוב בין מחסן ובית מלאכה מעולה לייצור כלי נשק.

כאן תוכלו לראות כאן את פאר שלטונם של משפחות המלוכה הרוסיות. מכיסאות המלוכה, כתרי הצארים, את בגדיהם המפוארים והכרכרות המלכותיות שבהן נסעו, דרך כלי פולחן מזהב וכסף, משובצי יהלומים, פנינים ואבנים יקרות, ממתנות יקרות ערך משגרירים היסטוריים ועד לביצי הפברז'ה הידועות של רוסיה.

נשקיית הקרמלין, הממוקמת בפינה הדרום-מערבית של הקרמלין, מציגה את אוצרות הצארים, שצברו בתקופות מלכותם. לתיירים רבים היא מזכירה את אוצרות ממלכת אנגליה, כפי שהם מוצגים במצודת לונדון הידועה.


#היסטוריה
מוזיאון הנשקייה מציג את אוצרות כל הצארים, שנצברו בתקופות מלכותם ברוסיה. הוא נקרא כך מכיוון שהוא פועל בנשקיית הקרמלין, שפעלה כאן מאז המאה ה-16.

מאז הוקמה כאן בשנת 1508, הנשקייה הזו הייתה סדנת הנשק ומחסן הנשק הצארי הרשמי. כאן ייצרו, תיקנו, תחזקו ואיחסנו באותם ימים כלי נשק והגנה. איכות העבודה והייצור של שריוני הלוחמים שיצרו כאן הביאה לכך שבנשקיה הזו יצרו גם תכשיטים עבור בית המלוכה הצארי ובמאה ה-17 אף החלו לייצר כאן איקונות ונפתח בנשקייה בית ספר לציור.

במהלך השנים פעלו כאן אומנים כמו האחים ויאקטין שהיו חרשי נשק נודעים, גאברילה אובדוקימוב התכשיטן והצייר סימון אושאקוב.

המוזיאון, שהוקם במבנה הנשקייה, נחשב לאחד המוזיאונים הראשונים שהוקמו ברוסיה. הוא נולד בתחילת המאה ה-18, כשבירת רוסיה הועברה לסנט פטרבורג. בתחילה המשיכה הנשקייה, שנותרה בקרמלין, לייצר כלי נשק ותכשיטים. אך עם הזמן עברו מרבית האמנים לבירה החדשה, והנשקייה הפכה לאוצרת בית המלוכה במוסקבה. היא אוחדה עם בית אכסון המרכבות הצארי ועם מלתחת הבגדים המלכותית והועברו אליה בגדי השרד המלכותיים והכרכרות הרשמיות.

בתחילת המאה ה-19 הורה הצאר אלכסנדר הראשון להפוך את הנשקייה למוזיאון, מה שסימן אותה כמוזיאון הראשון במוסקבה. באמצע המאה אף הוקם המבנה הנוכחי שלה, בתכנונו של הארכיטקט הקיסרי קונסטנטין טון.

בתחילת המאה ה-20, בתום המהפכה ברוסיה, העבירו הבולשביקים אל הנשקייה אוצרות שנאספו ממנזרים או הולאמו מאוספים פרטיים של אצילים ברחבי רוסיה. בשנות ה-30 נמכרו חלק מהם בהוראת סטאלין, ברחבי העולם.

בשנת 1960 הכריז הקרמלין על הנשקייה כמוזיאון רשמי של ברית המועצות.


#מה תראו כאן?
מוזיאון הנשק, כמו שהוא צריך להיקרא בעצם, מציג את שלל אוצרות ארמונות הצארים ופאר שלטונם, לצד מתנות, פורצלנים מהמאה ה-18 וכלי אוכל, שנשלחו אל קיסרי רוסיה מהעולם כולו.

במוזיאון תוכלו לראות אוספים של חפצי אמנות מרחבי אירופה, החל מהמאה ה-5 ועד המאה ה-20.

מוצגים כאן כלי נשק, שיריוני אבירים, חרבות, קישוטי סוסים ואוכפים, לצד אותות הצטיינות, תשמישי קדושה, מסגרות של איקונות נוצריות ובגדי כמורה.

יש כאן תצוגה של בגדים עתיקים ובגדי מלכות, גלימות ההכתרה של הצארים והכובעים שלהם. שימו לב למגפיו של הצאר פטר הגדול.

לצד כיסאות מלכות וכלי שולחן עשויים חרסינה, זהב וכסף, יש כאן אוסף מרשים של תכשיטים וכתרים של שושלות הצארים הרוסיים, לצד אבנים יקרות ואוסף גדול של ביצי הצאר, או ביצי פברז'ה נדירות ויקרות מפז.

הביטו בכתרים הקיסריים של רוסיה ובפאר שלהם. שימו לב כאן לכס השנהב המפואר של הצאר איוואן האיום.

באוסף הכרכרות והמזחלות של הצארים, יש גם חלקים מהרכבת הטרנס-סיבירית והיכטה המלכותית.

מוצגים נדירים נוספים ששווה לשים לב אליהם כאן הם:

יהלום אורלוב (Orlov) - אחד היהלומים המפורסמים בעולם, ששובץ בשרביט המלכותי בתקופת שלטונה של קתרינה הגדולה.

שעון זר-השושן הצחור - ביצת פברז'ה מעוטרת ומשולבת בשעון, שיצר התכשיטן הרוסי הנודע פטר פברז'ה בשנת 1899 לניקולאי השני, הצאר האחרון של רוסיה.

קסדתו של יארוסלב השני - היא הייתה שייכת למי שהיה נסיך ולדימיר, אחת מנסיכויות רוסיה, בתקופת הפלישה המונגולית אליה.

החרב של קוזמה מינין ושל דימיטרי פוז'ארסקי - הנסיך דמיטרי פוז'ארסקי וקוזמה מינין נחשבים לגיבורי האומה, לאחר שאספו מתנדבים והצליחו להקים כוח צבאי רוסי שגירש מהקרמלין את הפולנים וסיים את "תקופת הצרות" של 1612.


#קרן היהלומים של הקרמלין
עוד פועלת במבנה הנשקייה גם קרן היהלומים, או קרן היהלום של הקרמלין (Almaznii Fond), שנפתחה בנשקיית הקרמלין במוסקבה בשנת 1967. מוצג בה אוסף מרשים ונדיר של תכשיטים נדירים מהמאות ה18-19, לצד תכשיטים רוסיים מודרנים, גושי זהב שנמצאו באזורים שונים ברוסיה, מטילי זהב ופלטינה ייחודים ועוד.

בשני אולמות התצוגה של קרן היהלומים של רוסיה ניתן לראות גם סמלי מדינה מפורסמים, עיטורים מהודרים ומעוצבים שהזמינו משפחות המלוכה, יהלומים יאקוטיים גדולים ואבני חן נדירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/307hI6ceHek


מבחוץ:

https://youtu.be/2fiJ0Ib-iHo
קבר החייל האלמוני במוסקבה
קבר החייל האלמוני
#על האנדרטה להנצחת חללי מלחמת העולם השנייה

בגן אלכסנדר שבסמוך לחומת הקרמלין נמצא קבר החייל האלמוני (Tomb of the Unknown Soldier). זהו אתר הנצחה שבמרכזו אנדרטה, המוקדשת לחיילי הצבא האדום, החיילים הסובייטים שנהרגו בבצערכה נגד הצבא הגרמני, במלחמת העולם השנייה.

במרכז האנדרטה אתם רואים במה שעשויה מאבן גרניט אדומה. מעטר את הקבר פסל ברונזה שהוצב כאן בשנת 1975. נראים בו ענף עץ דפנה וקסדת חיילים.

בתוך בור רבוע במרכז הקבר, תראו כוכב מחומש, שבמרכזו דולקת אש תמיד. על הכוכב כתוב ברוסית המשפט "שמך לא ידוע, אבל מעשיך ייזכרו לעד."

על קיר גרניט משמאל לקבר, יש כתובת "לזכר אלה שנפלו למען המולדת 1941-1945". מימין לקבר תראו קירות שעליהם כתובים שמות כל הערים שבהן התנהלו קרבות נגד הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה. ביניהן הערים לנינגרד, אודסה, קייב ולגוגרד, שבמלחמת העולם השנייה נקראה סטלינגרד.


#היסטוריה
קבר החייל האלמוני נוסד בדצמבר 1966, במהלך ההכנות לחגיגות יובל ה-25 לקרב ההגנה על מוסקבה. באותה תקופה הועברו אליו שרידיהם של חיילים אלמונים, שנהרגו בקרב ונקברו בקבר אחים, בסמוך לכביש הראשי שבין מוסקבה ללנינגרד.

האנדרטה הזו נחנכה ב-8 במאי 1967. היא תוכננה בידי קבוצת האדריכלים בורדין, קלימוב וראבאייב, ביחד עם הפסל תומסקי. למקום הובאה אש-תמיד משדה מרס שבעיר לנינגרד.

ב-8 בדצמבר 1997 נחקק חוק בפדרציה הרוסית שקבע שמשמר כבוד ישמור על הקבר. משמר הכבוד משתייך לגדוד משמר הקרמלין ומתחלף כאן לאורך שעות היממה.


מבט אל חילופי המשמר ליד קבר החייל האלמוני:

https://youtu.be/gV3EUAqWzSs
פעמון הצאר
פעמון הצאר
#על הפעמון האימתני שמעולם לא צלצל

פעמון הצאר (Tsar Bell) שבקרמלין במוסקבה הוא הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי-פעם בעולם. זהו פעמון היסטורי ענק, שניצב היום בחוצות הקרמלין, בתור אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה.

הפעמון העצום עשוי ברונזה וגובהו 6.2 מטרים. הוא בעל משקל מדהים של 216 טון. קוטרו בחלקו התחתון הוא כ-6.6 מטרים ועוביו המרבי של הפעמון הוא כ-60 סנטימטרים.

אבל פעמון ענק זה, הכולל לא מעט עיטורים, דיוקנאות שונים וכיתובים שתרמו אמנים עליו, רק נוצר כגדול ביותר בעולם. המדהים בו שהוא נפגם במהלך ייצורו ולא תוקן עוד. הפעמון הגדול בהיסטוריה מעולם לא זכה לצלצל!


#תולדות הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי פעם
פעמון הענק, שמעולם לא צילצל, נבנה ביוזמת הקיסרית הרוסית אנה. הוא נוצר בשנים 1733-1735, בידי יצרני הפעמונים הידועים ברוסיה, איוון מוטורין ובנו מיכאיל. מוטורין האב החל את העבודה על הפעמון השאפתני אך הוא מת באוגוסט 1735, עוד בטרם נוצק הפעמון. בנו מיכאיל הוא שסיים את העבודה.

אך רצה הגורל ובשריפה שאחזה ב-1737 בבנייני העץ שבקרמלין נסדק הפעמון. זה היה בעודו מונח בבור היציקה. עד אז הפעמון הזה לא הספיק לצלצל ובשריפה הלוהטת נוצר בו שבר ונקרע ממנו חלק, במשקל של כ-11.5 טונות.

לקח עוד כ-100 שנים מאז שנשבר, עד שפונה הפעמון מאתר היציקה שלו. לאחר כיבוש מוסקבה, ב-1812, תכנן הכובש הצרפתי נפוליאון בונפרטה לקחת את הפעמון. הוא רצה להביאו כשלל לצרפת, בתום מסע הניצחון שלו. אבל תכניתו נכשלה כשקשיים ארגוניים הביאו לדחיית ההובלה, עד שהדבר התבטל לחלוטין, כשהצבא הצרפתי הובס על ידי החורף הרוסי ונפוליאון חזר מובס לפריז.

בשנת 1836 הוצב הפעמון על בסיס מתומן בחצר הקרמלין, בסמוך למגדל הפעמונים של איוואן הגדול. לצידו הונח החלק שנשבר ממנו. בזכות משקלם העצום, לא טרחו לקבע אותם לקרקע. מי המטורף שינסה לגנוב גושי ברונזה עצומים וכבדים שכאלה...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1dIZEwqdqGI


צלצולו של הפעמון העצום:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


ועוד אחד:

https://youtu.be/qc_OCrCCTDU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.