» «
וילה מדיצ'י
וילה מדיצ'י
#על הווילה המרהיבה שמעל רומא

וילה מדיצ'י (Villa Medici) היא בניין מרהיב, שכיית חמדה שנמצאת על גבעת פינצ'יו, במיקום מושלם מעל כיכר ספרד, היא פלאצה די ספניה.

בווילה מדיצ'י נמצאים מרכז תרבות צרפת והאקדמיה הצרפתית. בדרך כלל היא סגורה לציבור, למעט בימים של תערוכות וקונצרטים, כשהווילה פתוחה למבקרים.

החזית הפנימית של הווילה פונה לגנים המקסימים של המבנה, גנים המעוצבים בסגנון הרנסאנס. המבנה מכוסה בצד זה בגילופי רנסאנס נהדרים, ששומרו היטב עד היום. הטיול בגנים המטופחים יפגיש אתכם עם אובליסק גבוה, מזרקות מקסימות ושיחים גזומים למשעי אופייניים לגינות האיטלקיות.

היכנסו פנימה לעמקי הגן ותראו מבנה אורנג'רי מקסים, ביתן שבו מבלים בחברותא או מתבודדים בשקט. הוא מצופה בפרסקאות נפלאות, ציורי קיר שבהם תיאורים מרהיבים של חיות וציפורים. עוד בגן פסל נהדר ואופייני לגנים האיטלקיים, שבו מותקפים נימפה עם 12 ילדיה, על ידי חיות, ששלחה אליהם האלה הקנאית הֵרָה.

החזית היפה והגנים הנהדרים הופכים את וילה מדיצ'י לפנינה הכי יפה שלא היכרתם ברומא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wB9ZaoViSRo
גלריה בורגזה
גלריה בורגזה
#על הגלריה

הגעתם לגלריה בורגזה, גלריה קטנה אך נחשבת מאד מבין הגלריות של רומא. הגלריה ממוקמת בוילה בורגזה ותוכלו לראות בה עבודות אמנות ופסלים של מיטב האמנים האיטלקיים בני רומא: ברניני, קאנובה, רפאל ועוד.

הארמון כולו מרשים ואלגנטי, כאשר תקרת חדר הנשפים מרהיבה ביופיה. הגלריה לא גדולה במיוחד ויש בה בסך הכל 20 חדרים המתפרשים על פני שתי קומות. בקומה העליונה תוכלו לשוטט בין הציורים ובקומה התחתונה ניצבים להם הפסלים. שימו לב במיוחד לפסיפסים העתיקים של הגלדיאטורים.

אחת לשעתיים מוציאים מהגלריה את כל המבקרים, כדי לפנות מקום לאחרים. אבל הביקור שלכם לא חייב להסתיים כאן. אם תצאו לשוטט מעט בחוץ, אל גני הווילה היפים, תראו את הגנים המעוצבים בסגנון אנגלי, של וילה בורגזה. בגנים המקסימים הללו תיהנו משילוב מדהים של טבע וירוק עם אמנות במיטבה, במגוון הפסלים והמונומנטים המדהימים שבחוץ. זה מקום נפלא לערוך בו פיקניק, להירגע מעט או לזכות בתצפית מרהיבה על כל רומא.


#על מבנה הגלריה ומקימיו
הווילה שבה שוכנת הגלריה תוכננה על ידי האדריכל פלמיניו פונציו (Flaminio Ponzio), על פי שרטוטיו ותכנונו של צ'יפיונה בורגזה (Scipione Borghese), שתכנן להשתמש בווילה כאחוזה לצורך אירועים חברתיים. כמה שנים לאחר שנוסדה, היא הועברה לידיה של הממשלה האיטלקית, שהפכה אותה לגלריה ציבורית.

חשוב להבין שהאמנות האיטלקית של ימי הרנסנס נוצרה בעיקר בזכותם של אצילים עשירים שסיפקו משאבים כלכליים וחסות לאמנים. בזכות הקרדינל צ'יפיונה בורגזה, האציל שסיפק את האמצעים והחסות לג'יובני ברניני - הפך האחרון לאחד האמנים המובילים ברומא והאחראי לכמה מיצירות המופת שבעיר. בורגזה, אגב, סיפק את תמיכתו לעוד כמה אמנים חשובים לא פחות, כמו קאראווג'ו, וכך גם צבר אוסף נאה של יצירות, שעברו אליו מהם.


#טיפים
הכרחי לקנות כרטיסים מראש באינטרנט - הגלריה מבוקשת מאד, במיוחד בעונת התיירות, ואין סיכוי שתוכלו להיכנס ספונטנית.


מבט מקרוב על הגלריה:
https://www.youtube.com/watch?v=Fq09a1gHh-A
ויה ונטו
ויה ונטו
#על הרחוב היוקרתי של רומא

ויה ונטו הוא אחד הרחובות המפורסמים ביותר ברומא, בעיקר בשל יוקרתו. אחת הסיבות שהפכו אותו לרחוב מפורסם כל כך, היא הסרט "לה דולצ'ה ויטה" של פֶליני, שתאר את הרחוב ואת הסביבה שלו. מאז הפך ויה ונטו לרחוב תיירותי ויוקרתי שבו ניתן למצוא חנויות יוקרתיות של המותגים המובילים, מסעדות שף ומלונות יוקרה רבים.

החנויות קמו כאן כבר בשנות ה-60 וה-70. באזור שנות ה-80, המוניטין של הרחוב דווקא ירד. בזמן הפריחה הכלכלית של שנות ה-90 נפתחו בו שוב חנויות אופנה ומותגים אירופאיים ואמריקאיים יוקרתיים ועד ראשית המאה ה-21 הפך לאחד מהרחובות היוקרתיים ביותר ברומא.

הרחוב עובר מצפון ליד גני וילה בורגזה ושערי חומת אורליאנוס ומדרום ליד פיאצה ברבריני.
פיאצה דל פופולו
פיאצה דל פופולו
#על כיכר ההמונים של רומא

כיכר פיאצה דל פופולו, הידועה גם בשמה "כיכר העם", היא אחד המקומות המרכזיים ברומא ולא במקרה. היא ממוקמת בסמוך ל"שער פלמינוס" (Porta Flaminia), שער הכניסה לרומא העתיקה. הכיכר הזו הייתה בעבר הנוף הראשון שהתגלה לרבים ממבקרי רומא. מאותו השער, אגב, תוכלו לראות היום רק שרידים וגם שמו השתנה מאז ל"שער פופולו", על שם הכיכר שבה הוא ניצב.

אך הכיכר לא מהווה רק זיכרון של הכניסה הראשית של העיר רומא העתיקה, אלא גם זיכרון למאורעות נוספים. היא הייתה מקום כינוס ואירחה נאומים והופעות והיוותה את נקודת היציאה של מרוצי הסוסים. מפורסמות מאד היו תחרויות הסוסים ללא רוכב, שיצאו מהכיכר לכיוון מרכזה של העיר.

בעבר הכיכר שימשה גם כזירה של הוצאות להורג, שהאחרונה שבהם התקיימה בשנת 1826. בימינו הכיכר פתוחה להולכי רגל בלבד והיא מהווה מקום מפגש מרכזי בעיר. תוכלו לראות בה הופעות רחוב ואמנים מקומיים ובינלאומיים. גם לא מעט הפגנות התקיימו כאן, כמו אלו של שנת 2010, גם כאלו שיצאו מעט מכלל שליטה. בשעות הערב תוכלו לראות כאן את צעירי רומא המגיעים לראות ולהיראות.


#האדריכלות של הכיכר והמוצגים שבה
בשנת 1818 קיבל הארכיטקט ג'וזפה ואלדייר (Giuseppe Valadier) את פרויקט התכנון מחדש של הכיכר. בזכות העיצוב שלו, הוא הצליח להפוך את הכיכר לגדולה ומרשימה. לכיכר מאפייני אדריכלות נאו-קלאסית.

עם השנים, הוסיפו שליטים שונים אובייקטים נוספים לכיכר על מנת לפאר את שמם. אחד מהם היה האובליסק המצרי, מתקופתו של רעמסס השני (במאה ה-13 לפנה"ס), שהוצב במרכזה של הכיכר. האובליסק מכונה "אובליסק פלמינו" (obelisco Flaminio) והוא השני העתיק ביותר ברומא. גובהו 24 מטרים וביחד עם הבסיס שלו הוא מגיע עד לא פחות מ-36 מטרים. אם תבחנו אותו היטב תשימו לב שפניו מכוסים הִירוֹגְלִיפִים (השם הלועזי לכתב הַחַרְטומִּים) המתארים את חייו ותקופתו של מלך מצרים. לרגליו של האובליסק בריכות מים ואריות עשויים שיש מהמאה ה-19. מדובר ב"מזרקת האובליסק" (Fontana dell' Obelisco), המורכבת למעשה מ-4 מזרקות קטנות המקיפות אותו. המזרקות הללו קיבלו מאפיינים מצריים, כך שיתאימו לאובליסק.

אל הכיכר הזו הובא האובליסק על ידי האדריכל הרנסאנסי דומיניקו פונטנה (Domenico Fontana) בשנת 1589, שכן קודם לכן, עמד האובליסק בכיכר אחרת.

משני הצדדים של הכיכר תוכלו לראות את מזרקות המים היפות, שעוצבו על ידי ג'ובאני סצ'ריני בשנים 1822-1823. בכיכר אפשר גם לראות 3 כנסיות מרשימות, ביניהן כנסיית סנטה מריה דל פופולו ("מריה של העם").


#טיפים
בסמוך לכיכר תוכלו למצוא את שוק הפשפשים בורגטו פלמיניו. השוק מציע שלל מציאות, כולל תכשיטים בעבודת יד, בגדי וינטג', תיקים, עבודות קריסטל, מוצרים מכסף, משקפי שמש ועוד.

סיור ונטו לבורגזה

המדרגות הספרדיות
המדרגות הספרדיות
#על גרם המדרגות

גרם המדרגות הספרדיות של רומא מחבר בין פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna) ופיאצה טריניטה דיי מונטי (Piazza Trinità dei Monti). נסו לספור כמה מדרגות אתם עולים בזמן הטיפוס, שכן יש כאן יותר מ-100 מדרגות. הרבה יותר. כמה גיליתם?

גרם המדרגות הזה נבנה בין השנים 1723-1727 על ידי האדרכיל פרנצ'סקו דה סאנקטיס (Francesco de Sanctis), במימון של הדיפלומט הצרפתי סטפנו גופייר. קצת אירוני שמדרגות שמומנו בידי צרפתי נקראות המדרגות הספרדיות, לא?

כמו שאתם יכולים לתאר, באותה התקופה הבנייה הזו עלתה המון כסף. המדרגות קישרו בין שגרירות ספרד לבין הכנסייה והוותיקן, לכן הן כונו מיד "המדרגות הספרדיות".

הכיכר הספרדית היוותה בעבר מרכז מגורים והתכנסות של אומנים וסופרים אירופאים רבים. גם המשורר המוכר ג'ון קיטס גר בבית סמוך לכיכר ובו הוא גם נפטר בשנת 1821. ביתו הפך למוזיאון לזכרו.

ואם בתרבות עסקינן, אולי נתקלתם בגרם המדרגות הזה גם בסצנה המפורסמת מהסרט "חופשה ברומא" (משנת 1953). שני הגיבורים חלפו על פני המדרגות הללו באחת הסצנות שבסרט. אסור לכם לפספס את המקום הזה!

בתחתית המדרגות תוכלו לראות את "מזרקת הסירה", או הברקאצ'ה, Barcaccia - הסירה הישנה. זו נבנתה בידי אביו של האומן המפורסם ברניני. הרעיון להקמתה של המזרקה הגיע לאחר שנהר הטִיבֵּר הציף את כל האזור והסירה נסחפה והגיעה עד לכאן. מסביבה הוצבו פסלים יפים של דמויות תנ"כיות כמו דוד המלך ומשה רבנו.


#טיפים
בשנים האחרונות אסור לשבת על המדרגות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3RN8NoOw8Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/3jdNvh0dEJ0


הדרכה:

https://youtu.be/IJqjmBHUzpY


האיסור לשבת על המדרגות:

https://youtu.be/0dqAaqdDSP8
Pompi
פומפי
#על הטרמיסו הטוב בעולם

אומרים שטירמיסו פירושו "הרם אותי". האגדה ברומא מספרת ששמו הוא על שם החשפניות של ונציה שחיפשו משהו מתוק בסוף יום העבודה המפרך שלהן. רומא, לדעת רבים, היא המקום לאכול בו טירמיסו.

אחד המקומות הידועים והמומלצים לאכילה של טרמיסו עילאי הוא פומפי טירמיסו (Pompi Tiramisù), מקדש קולינרי שנמצא ממש ליד המדרגות הספרדיות. רבים רואים בממלכה המתוקה הזו, שפעילה עוד מ-1962, את המקום שמציע את הטרמיסו הטוב ביותר בעולם!

ובכלל, טירמיסו עם כפית בקופסת קרטון, שיוצאים איתו לאכול ברחוב, הוא בילוי רומאי נהדר. יש ממנו כמה טעמים כאן וכולם טובים. גם המקום נקי והאווירה כאן נעימה.


#טיפים
מפתיע לגלות שהמחירים לא גבוהים כמו שמצופה אולי מאימפריה שכזו.

השוטרים בסביבה יבטיחו שלא תוכלו לאכול את הטירמיסו שלכם על המדרגות הספרדיות. הימנעו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vZjb55fvtnI


ביקור במקום:

https://youtu.be/eGdvj3GRjyY


בלוגרים:

https://youtu.be/oeIXG7TGeH4


הדרכה:

https://youtu.be/tZGQaxJKTqU
פיאצה די ספניה
פיאצה די ספניה
#על הכיכר עם גרם המדרגות

פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna), שנבנתה במאה ה-18, היא הכיכר שהתפרסמה אצל התיירים בזכות המדרגות הספרדיות שעולות ממנה אל כנסיית טְרִינִיטַה דִי מוֹנְטִי. המדרגות הללו הן ללא ספק נקודת המפגש והמנוחה הפופולרית ביותר בקרב התיירים המגיעים אל רומא.

במרכז הכיכר תמצאו את "מזרקת הספינה" (Fontana della Baraccia), פונטנה דלה ברצ'יה. המזרקה הזו תוכננה על ידי האדריכל והפסל הנודע ברניני בשנת 1598. במרכזה שימו לב לפסל הספינה הקטנה. ההשראה לפסל היא מספינה אמיתית שנתקעה במימי נהר הטיבר ולא הצליחה לזוז.

סביב הכיכר הספרדית נמצאים כמה מהרחובות הנוצצים והאלגנטיים של העיר. רוצים לקנות או לפחות לשטוף את העיניים בקצת פראדה או גוצ'י? - צאו אל הרחובות שמסביב, שבהם נמצאות החנויות היוקרתיות ביותר של רומא.

בין בתי הכיכר שמסביב נמצא ביתו של המשורר ג'ון קיטס, מחשובי המשוררים הרומנטיים של אנגליה, שעבר לאיטליה במצוות רופאיו, לאחר שמזג האוויר האנגלי פגע בבריאותו. היום הוא מוזיאון על שמו.

בכיכר ניצב גם ארמונו, מהמאה ה-15, של הגנרל האיטלקי המוכשר לורנצו סיבו. בין אבותיו היו, בין השאר, בית מדיצ'י העשיר ושני אפיפיורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3RN8NoOw8Q


ומזרקת הספינה:

https://youtu.be/J_VsEoQkgXI
פארק וילה בורגזה
פארק וילה בורגזה
#על הפארק שגם ילדים אוהבים

פארק וילה בורגזה הוא פארק עירוני גדול ונעים, למעשה הגן הציבורי השני בגודלו ברומא, אחרי וילה דוריה פמפילי.

הפארק נקרא על שם האפיפיור בורגזה, מי שבנה כמתנה למשפחתו את וילה בורגזה המפורסמת ואת הגן שמסביבה בשנים 1613-1616.

הפארק הוא רכוש המדינה משנת 1902 והוא מציע למטיילים מקום חווייתי ונפלא למנוחה והתרגעות, לצד בילויים עם ילדים, כמו שיט בסירות, האכלת ברווזים ועוד. אפשר לשכור כאן אופניים ולנסוע בשביליו או לרכב על סוסי פוני בתשלום.

לצד המדשאות הנרחבות יש בפארק בורגזה אגם מלאכותי, מגוון אופייני של פסלים ומזרקות, מקדשים קטנים ועתיקים המתגלים לפתע ועוד. נמצאת שם גם וילה בורגזה המפוארת, שהיא גם מוזיאון ואולי תרצו לבקר בה ובמוזיאונים נוספים, כמו מוזיאון וילה ג'וליה והמוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית.

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=QkvNWGNHLMo


מזרקת טרווי
מזרקת טרווי
#על מזרקת טרווי או פונטנה די טרווי

הגדולה והנוסטלגית במזרקות אירופה היא מזרקת טרווי (La Fontana di Trevi), פונטנה די טרווי. לא משנה באיזו שעה תגיעו לכאן, בשעות הבוקר המוארות או באמצע הלילה - תיירים רבים יסתובבו ויטיילו כאן. בשעות הלילה, אגב, אורות מרהיבים יאירו את כל האזור ואת המזרקה בפרט. מחזה יפה ששווה להגיע בשבילו שוב...

במזרקה תראו את נפטון, אל הים, רכוב על מרכבה בצורת צֶדֶף. הפסל שלו ממוקם במרכז המזרקה בתוך גומחה. מצידיו של נפטון תראו את היצוריים הימיים שעוזרים לו "לאלף את המים". משני צידיו של נפטון תראו שתי גומחות נוספות, באחת מהן פסל של אל השפע ובשנייה אל הבריאות.

המזרקה נבנתה על ידי הארכיטקט ניקולא סָלְבי (Nicola Salvi) ועוצבה על ידי מספר אומנים מבית הספר של ברניני. השם שלה ניתן לה כי היא שוכנת בשכונה "טרווי" (צירוף המילים Tre vie), המציינות כי כאן נפגשות שלוש מהדרכים הראשיות של העיר רומא כולה. התיירים נתנו לה את הכינוי "מזרקת המשאלות".

יש לא מעט מנהגים מוזרים הקשורים במזרקה הזו, המוכר ביניהם הוא השלכת מטבעות בידי התיירים, שיבטיחו את הגשמת משאלותיהם. השמועה אומרת שאותן המשאלות יתגשמו גם על ידי שתיית המים של המזרקה, אם כי אנחנו לחלוטין לא ממליצים על כך.


#ההיסטוריה של המזרקה
כאן הייתה הנקודה שבה הסתיימה אחת מתעלות המים שהובילו לרומא את המים שלה (ממרחק של 20 קילומטרים מרומא), שנבנתה בשנת 19 לפנה"ס. אמת המים הזו נקראה "מי הבתולה", על שמה של הבתולה הצעירה טרווי שהראתה לחיילים הרומיים את המעיין.

אגב, בניית מזרקות בנקודה שבה הסתיימו האַקְוֶדוּקְטִים (אמות המים) היה מנהג מוכר וידוע של הרומאים. בשנת 1453 התווספה גם הבריכה למזרקה, על ידי האפיפיור ניקולאס החמישי.

כמעט כ-200 שנה מאוחר יותר, בשנת 1629, הזמין האפיפיור אורבנוס השמיני מג'ובאני לורנצו בֶּרְנִינִי (Giovanni Lorenzo Bernini), גדול אדריכלי הבארוק, תכנון לשיפור ושדרוג המזרקה והבריכה, שכן הוא רצה שהיא תהיה מפוארת יותר. בסופו של דבר, לא יצאה תוכניתו לפועל אך היא סיפקה השראה לתוכניות העתיד.

ואכן, כ-100 שנים מאוחר יותר, יזם האפיפיור קלמנס שיפוץ מסיבי של המזרקה על ידי האדריכל ניקולא סָלְבי (Nicola Salvi). העבודות החלו בשנת 1732 והסתיימו ב-1762, אחרי שמתו כבר השניים - גם האפיפיור וגם האדריכל...


#השלכת המטבעות למזרקה
האגדה מספרת שהשלכת מטבע לתוך המזרקה תבטיח את חזרתו של מי שהשליך אותם אל רומא שוב. היא גם מבטיחה את הגשמת משאלותיהם של משליכי המטבעות. אתם בטח שואלים את עצמכם מאיפה הגיעה האגדה המוזרה הזו. ובכן, המקור הוא ככל הידוע מספר שכתב ג'ון הרמס סקונדרי בשנת 1952 ושנקרא "מטבעות במזרקה". בספר מסופר על שלוש דמויות שזורקות לתוך המזרקה מטבעות ולאחר מכן מוצאות עצמן בסיטואציות רומנטיות חיוביות יותר או פחות. זה מה שהביא בין היתר לשמועה שהשלכת שלושה מטבעות למזרקה תבטיח נישואים - או גירושים.

מדי לילה נגרפים, על פי ההערכות, מרצפת המזרקה כשלושת אלפים יורו. זאת למרות שערך המטבעות לא גבוה, אלא הכמות שלהם. המטבעות הללו נאספים על ידי עיריית רומא. העירייה עצמה משתמשת בהם למימון סופרמרקט המספק מוצרים בחינם לנזקקים.

ואגב, אל תנסו לדלות מטבעות מכאן. מדי פעם עוצרת המשטרה של רומא אנשים פרטיים שמנסים לדלות מטבעות מרצפת הבריכה.


#המזרקה בקולנוע
בסרט "לה דולצ'ה ויטה" של פליני מ-1960 נכנסת השחקנית היפה אניטה אקברג למימי המזרקה בלילה ומביאה את מרצ'לו מאסטרויאני לרחוץ איתה. זו סצנה רומנטית ואף חושנית ובלתי נשכחת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R0Yuxe349GM
הוסטריה רומנה
#על המסעדה עם האנטיפסטי הטוב ברומא
בלי טרנדים עכשוויים, עם אוכל איטלקי מסורתי, מרכיבים עונתיים וטריים, לחם טרי, יין אדום יבש ומלצרים מבוגרים שאומרים את התפריט בעל פה, רומא היא ממלכת הטרטוריות. אלה אותן מסעדות ביתיות, עממיות ומאד לא רשמיות, שהן המקבילות האיטלקיות לביסטרו הצרפתי ולדיינר האמריקאי.

ברחוב קטן בפיאצה ברבריני, נמצאת "הוסטריה רומנה", שהיא טרטוריה כזו והיא ממש לא מכוונת את עצמה לתיירים. זה מבטיח למי שאוהב לאכול את הדבר האמיתי שתקבל את המנה הראויה. תושבי רומא אומרים עליה שהיא מציעה את "האנטיפסטי הכי טוב ברומא".

הטרטוריה הזו ידועה ומשרתת בעיקר את תושבי ואתרי או ספרי הטיולים לא מספרים עליה, אבל גם תיירים יהנו כאן. תוכלו להזמין כאן אנטיפסטי של קישואים, ארטישוקים, חצילים או בייבי ארטישוק מטוגנים, סרדינים מלוחים שטוגנו בפירורי לחם ובצל, סלט סלרי פיקנטי, קציצות תפוחי אדמה, פרוסות ריקוטה, פטריות וזה רק חלק מההיצע המזדמן.


#טיפים
1. כשאתם מזמינים כאן פסטה, בקשו את ה"אורגינל" (Originale). כך תוגש לכם הפסטה בקערה שבה הפסטה עורבבה עם הרוטב לפני שהוגשה לשולחן.

2. היו נחמדים למלצרים. זה עשוי להשתלם לכם, במנות מיוחדות שהם לא מזדרזים להציע לתיירים.

3. המחירים כאן סבירים. תנו טיפ מכבד!

בתיאבון!


ביקור במקום:

https://youtu.be/X6dD6tJ7myo


הדרכה:

https://youtu.be/5UKxZOEwqJI
אמורה, פיצה בצורת לב
#הפיצריה שהפיצה שלה בצורת לב

זוגות מאוהבים ישמחו לפיצה רומנטית קצת יותר מהרגיל - פיצריית דט'ס אמורה (That's Amore) שליד מזרקת טרווי מציעה גימיק חמוד ורומנטי - פיצה בצורת לב. האמת היא שפיצות בצורת לב הן סיפור ותיק, אבל מרבית המקומות מכינים אותן רק לקראת יום האהבה או בהזמנות מיוחדות. כאן זה כל השנה.

על מאכלים אחרים כאן יש פה ושם מחלוקת, אבל לפחות לגבי הפיצות הללו אנחנו ממליצים. דט'ס אמורה בעברית זה "זו אהבה" ואנחנו בהחלט בעניין.


ביקור במקום:

https://youtu.be/pZmIaSB819E


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.