» «
סיורי חוויה
סיור ורשה ליום א'
#סיור באווירה רגועה של סאנדיי

הנה סיור במקומות חביבים ומעניינים ליום א' הרגוע של בירת פולין.

נקודת המפגש להתחלה תהיה בארמון וָוזֶ'נְקִי. ממנה תוכלו ללכת לפי מרחק, מקום אחרי מקום, בסיור.

הגעתם לארמון וָוזֶ'נְקִי? - אוקיי! - היכנסו לתגית "סיור יום ראשון בוורשה" והתחילו לנווט.
ברביקן
בַּרְבִּיקַן
#על מצודת שער העיר ורשה

ה"בַּרְבִּיקַן" (Barbakan) משמש כיום בית העירייה החדש של העיר וורשה, אבל ההיסטוריה שלו הולכת רחוק אחורה, כהגנה על העיר ורשה בימי הביניים.

מדובר במצודה הנמצאת בצד הצפוני של העיר העתיקה, שבעבר ניצבה בשער העיר ונותרה כאחד מהשרידים היחידים של רשת הביצורים ההיסטורית שהקיפה את ורשה עד ראשית העת החדשה. בעבר היה כאן גשר גותי, שרק שרידים מועטים נשארו ממנו ושעליו שמרה מצודת הברביקן.

שנים אחר כך, הרבה לאחר שתפקידי ההגנה של הברביקן הסתיימו, התגורר כאן התליין של העיר העתיקה (Stare Miasto).

כשהפציצו מטוסים גרמנים את ורשה, בתקופת מלחמת העולם השנייה, נפגע הברביקן, אבל שרד. לקראת סוף המלחמה, במרד ורשה, הוא נהרס כליל.

שנים אחר-כך, בשנת 1967, בנו את הברביקן מחדש. לבניית המבנה מחדש ומגדליו שימשו לבנים אדומות בסגנון גותי, שהובאו מבתים שנהרסו בערים שונות בפולין. לשיפוץ נעזרו האדריכלים ברישומים וציורים של ברנרדו בֶּלּוֹטוֹ, מי שהיה הצייר המלכותי האחרון של פולין. אותו בֶּלּוֹטוֹ, אגב, הוא מי שעל סמך ציוריו שוחזרו רבים מהבתים של ורשה לאחר המלחמה.

בברביקן מציגים תערוכות היסטוריות וחנויות מזכרות. בשיטוט בשטח שמסביב לברביקן תמצאו גנים נעימים עם מגוון מיני פרחים צבעוניים ועצים רבים ויפים. ממש ממול לברביקן, לא רחוק ממנו, יש בית קפה עם מאכלים פולניים מסורתיים ומוצלחים וכיכר עם נגני רחוב, רוכלים ואמנים.


#מהו בַּרְבִּיקַן?
ברביקן, שבלטינית כותבים אותו Barbecana, הוא מבנה השער המבוצר שמגן על הכניסה אל העיר או המצודה. לרוב נמצא הברביקן בחלקו החיצוני של גשר הטירה ונועד להגנה על הגשר שמוביל אל השער. כך הוא מונע מהאוייב מלהגיע אל השער עצמו.

עד המאה ה-15 היו מבני הברביקן פופולאריים, אבל פיתוחים שנעשו במתקני המצור ובכלי הארטילריה, כמו התותחים, הקטינו באופן דרמטי את יעילותם. לכן בנו פחות ופחות ברביקנים והאחרונים שבהם נבנו במהלך המאה ה-16.


#משימת בילוש:
==========
בעבר שמרה מצודת הברביקן על גשר גותי, שרק שרידים מועטים נשארו ממנו היום. נסו למצוא אותם בסיור בשטח הברביקן.


מבט מקרוב על מצודת הבַּרְבִּיקַן:

https://youtu.be/5yuRMqsCZp0


מבפנים:

https://youtu.be/cWzAfcst8PI


ומהאוויר:

https://youtu.be/RpMc-wgHm6g
כיכר השוק של העיר העתיקה
כיכר השוק של העיר העתיקה
#על כיכר העיר העתיקה

מצידו המערבי של הנהר, ממוקמת כיכר השוק המלבנית של העיר העתיקה (Rynek Starego Miasta). היא נחשבת לכיכר היפה ביותר בעיר והיא בנויה בסגנון שאפיין את הגרמנים שהיגרו לפולין במאה ה-14. פעם, אגב, עמד כאן בית העירייה הישן שנהרס בשנת 1917.

באותה התקופה היוותה הכיכר מרכז חשוב ומשמעותי של העיר, מוקד התנהלות המסחר, הכלכלה, החברה והפוליטיקה של העיר עד המאה ה-18. התקיימו בה שווקים, טקסים ומשפטי ראווה.

כמו הרבה מאד מקומות בוורשה, גם הכיכר היפה נהרסה כליל בזמן מלחמת העולם השנייה, אך לא מעט זמן אחר כך היא שופצה ושוחזרה. היום היא אחד מהמקומות הציוריים והקסומים בוורשה בזכות מגוון הבניינים שלה, שחזיתותיהם צבעוניות ומלאות חיים.

אם תסתכלו סביב על הבניינים הנמצאים בה, תראו שהם מתאפיינים בסגנון בארוק ורנסאנס ויש בה המון סמטאות נעימות להליכה, כיוון שהן סגורות לכניסת כלי רכב. באזור הכיכר תמצאו הרבה מסעדות ובתי קפה, גלריות וחנויות קטנות ומעניינות. כאן, אגב, מרוכזות לא מעט חנויות מזכרות נהדרות, שבהן תוכלו לקנות מזכרות הביתה ומתנות במחירים סבירים.


#פסל הסירנה שמוכנה להגן על העיר ורשה
במרכז הכיכר תראו את הסמל של וורשה - הסירנה. זוהי בתולת הים האוחזת בחרב ומגן ומוכנה להגן על תושבי העיר. האגדה מספרת כי היא שחתה בנהר הוויסלה, עצרה למנוחה ליד העיר העתיקה ושבתה את לב הדייגים בזכות שירתה הקסומה. האחרונים הצילו אותה מידיו של סוחר רשע, נאבקו ושחררו אותה לחופשי. מאז, נדרה בת הים להגן ולסייע לעיר ולתושביה.


#טיפים

אם הגעתם לוורשה בחורף תשמחו לדעת שהחל מחודש דצמבר, כיכר השוק הופכת לזירת החלקה על הקרח.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/W0xve1P7nLo
ארמון התרבות והמדע
ארמון התרבות והמדע
#על מתנתו המגלומנית של סטאלין לעם הפולני
רואים את המגדל הגבוה שעומד במרכז העיר? - זהו ארמון התרבות והמדע (Hall of Culture and Science). המגדל עם השם הבומבסטי הזה הוא המזכרת בעלת 42 הקומות ויותר מ-3,000 החדרים, שהעניק הרודן הסובייטי יוזף סטאלין לעיר ורשה, בתור "מתנת העם הסובייטי לאומה הפולנית".

זה היה כמובן בימי ברית ורשה והשלטון הסובייטי על הגוש המזרחי כולו. המגדל אז היה המבנה הגבוה והגדול בעיר. כיום נבנו בה גורדי שחקים רבים ומרשימים לא פחות.

המקומיים בוורשה, אגב, מכנים לא פעם את המבנה שכבר מזמן הפך לסמלה של העיר, "הפין של סטאלין". הוורשאים מנהלים עם הבניין יחסי אהבה-שנאה. משפט פופולרי בעיר הוא שיתרונו הגדול של משרד בארמון המדע, הוא שמהחלון שלו אי אפשר לראות אותו...

המבנה העצום הזה נבנה בשנים 1952-55 כמתנה, על ידי ברית המועצות וסטלין עצמו, לעם הפולני. הסגנון האדריכלי של המבנה הוא סוציאל-ריאליסטי, סטליניסטי. הוא משדר עוצמה, כבוד ויראה, מרשים מאד ויש בו אוסף פסלים נחוּשים שמוצבים סביבו ומייצגים מצבי עבודה ולימוד, אותן מטרות שלשמן הוקם ושמתקיימות בו עד היום.

בנוסף לכמות גדולה של משרדים עסקיים, בבניין פועלים מספר תאטרונים רפרטואריים, אולמות קולנוע רבים, מספר מוזיאונים, כולל המוזיאון הטכני, מוזיאון לילדים ומוזיאון היסטורי. בבניין יש גם בריכת שחיה, 2 ברים, מועדון לילה ואת אולם הקונגרסים הגדול בוורשה, שמסוגל להכיל מעל 4,500 משתתפים בו-זמנית.

בזכות גובהו, משמש המגדל שהשאיר סטלין לעיר גם כנקודת ציון להתמצאות בעיר. אחרי נפילת הקומוניזם בפולין עשו השלטונות החדשים משאל-עם שבו נדרשו התושבים להחליט מה לעשות עם הבניין השנוא, שהיה מן הסתם סמל לימים שרבים רצו לשכוח. תוצאות המשאל קבעו שלמרות חוסר האהדה לבניין ולמה שהוא מייצג, רוצים הפולנים שהבניין ימשיך להתקיים.


#בילוי של ערב בארמון התרבות והמדע
בערב שווה לבוא ולעלות לקומת התצפית של ארמון התרבות והמדע. ממנו כדאי לצפות בעיר כולה. תוכלו גם לשבת ולשתות משהו ב"קפה קולטורלנה" (cafe Kulturalna), שמארח לא מעט הופעות והרצאות. יש להם גם בר זול וצעיר.


מבט מקרוב על המבנה הגבוה והמרשים של ורשה:

https://youtu.be/H5ZfnE12Jow

סיור יום ראשון בוורשה

זפייקאנקי
זפייקסי
#על אוכל הרחוב הקומוניסטי של ורשה

זָפְּיֶיקַאנְקָה (Zapiekanka) הוא אוכל רחוב מהמטבח הפולני, מה שהפך מאז שנות ה-70 לאוכל רחוב פופולרי מאד בפולין ולמאכל שסטודנטים הרבו להכין במהירות במעונות. מדובר בתקופת השלטון הקומוניסטי, תקופה שבה המיט הקומוניזם הקשיח שהונהג כאן מאז מלחמת העולם השנייה, סוג של מפולת כלכלית על תושבי וורשה ופולין.

כך נולדה אז המנה הזולה והפשוטה להכנה הזו - מעין כריך פתוח, שיכול להזכיר משהו כמו טוסט עם גבינה צהובה. אבל הכריך הזה עשוי מפרוסת בגט פתוחה, שעליה מונחים פטריות ומילוי כלשהו, שעליו גבינה מוקרמת. יאמי ובזול!

הזפייקאנקי הכי טובים בוורשה נמכרים בזפייקסי (Zapiexy Luxusowe), אחד הדוכנים המפורסמים במרכז העיר. הוא נמצא ברחוב 19 Widok street ומציע מנה נדיבה מאד במחיר סביר מאד.

זה יותר מזנון ממסעדה של ממש. מוגשים כאן מבחר של זפייקאנקי (הריבוי של זפייקאנקה), במגוון של וריאציות, צבעים וגדלים שלהם, עם מגוון תוספות גדול, מירקות וסוגי גבינות שונים ועד בשרים טעימים להפליא.
מוזיאון שופן
מוזיאון פרדריק שוֹפֶּן
#על המוזיאון האינטראקטיבי לזכר גאון הפסנתר הפולני


"מוזיאון שופן", או מוזיאון פרדריק שוֹפֵּן (Muzeum Fryderyka Chopina) מוקדש לאחד מגיבורי התרבות ומקורות הגאווה של ורשה ושל האומה הפולנית כולה. הוא מציג מגוון אדיר של פריטים שנאספו כבר משנות ה-30 של המאה ה-19, עת חי המלחין הגדול בתולדות פולין.

המוזיאון, שנחשב כיום לאחד המוזיאונים החדשניים באירופה, מציג בעזרת טכנולוגיה רבה את תולדות חייו ואת יצירתו של המלחין הידוע בפּוֹלוֹנֶזִים, המינואטים, המזורקות והוואלסים האהובים שלו. הוא נותן אפשרות להציץ לעולמו של אחד המלחינים הבולטים של התקופה הרומנטית ולהרגיש כאורחיו של שופן. המבקרים יכולים לחוות את מסלול חייו הקצר אך המרשים ולשמוע את יצירותיו באופן חווייתי.

במוזיאון פריטים רבים מחייו של שופן, המבוסס על אוסף חפצי שופן הגדול בעולם, שהלך ונבנה החל משנת 1934 וממשיך להיצבר עד ימינו. יש כאן מעל 5,000 פריטים הקשורים בשופן, כמו פסלים, ציורים וצילומים שלו, תווים, מכתבים, זוטות ומזכרות אותנטיות, כתבי יד ומסמכים בכתב ידו ופרי עטו, חפצים אישיים ששימשו אותו בחייו ואפילו הפסנתר האחרון שלו, משנות ה-40 של המאה ה-19.

בין הפריטים המרגשים במיוחד כאן ישנן תמונות של שופן בבגדי הבית שלו, צילום מרגעיו האחרונים, כשהוא שוכב על ערש דווי, אניץ תלתלים משערו של הגאון ופרחים מיובשים שנשמרו ממיטת חוליו.


#טיפים
בימי א' הכניסה ללא תשלום.

במוזיאון מתקיימים קונצרטים ורסיטלים שווים. פרטים באתר האינטרנט המצורף.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/HBFQv2kxVE0


הבלדה בסול מינור של שופן מהסרט "הפסנתרן":

https://youtu.be/jHfQCfUTlXE


וואלס לאביב של שופן:

https://youtu.be/Mo2BbAS_4bs
שוק ארוחת הבוקר
שוק ארוחת הבוקר
#על שוק האוכל של ורשה


שוק ארוחת הבוקר (Targ Śniadaniowy) של יום ראשון, הוא שוק איכרים ואוכל מוכן, מקום שכשמו כן הוא - כיף להגיע אליו ולהתיישב לאכול ארוחת בוקר. אלא שלא מדובר במסעדה, אלא בשוק אוכל רגיל, שמאפשר לתושבי העיר ולתיירים להגיע ולקנות מוצרי מזון מבעלי הדוכנים ולהתיישב לאכול בשולחנות שבמרכז השוק.

נמכרים בדוכנים שכאן מאוכל ביתי, דרך עוגות ודברי מאפה טעימים, נקניקים, גבינות, פירות יבשים, תה בטעמים ומזון אתני מכל רחבי העולם.

בקיץ השוק נערך כמובן בפארק השכונתי של זליבורז (Żoliborz) ובחורף הוא עובר למתחם סגור שבסמוך.


#טיפים
השוק נפתח בכל יום ראשון בשעה 10:00 בבוקר.

יש בשוק גם כמה הפעלות לילדים.


מבט מקרוב על שוק ארוחת הבוקר:

https://youtu.be/w53-weubRjw
אנדרטת מרד המחתרת הפולנית
אנדרטת מרד המחתרת הפולנית
#על האנדרטה לזכר המרד הפולני בנאצים


לאנדרטת מרד המחתרת הפולנית (Warsaw Uprising Monument), שניצבת לפני המבנה של בית המשפט העליון הפולני, תקדישו ודאי כמה דקות, אבל האנדרטה המרשימה מנציחה את המרד של המחתרת הפולנית, כנגד הנאצים, בתקופה מלחמת העולם השנייה, שווה כל דקה שתקדישו לה. במרד שניהלה המחתרת הפולנית, נספו כ-200,000 אזרחים פולנים.

האנדרטה מנציחה את מרד ורשה, שהתרחש בשנת 1944. היא מציגה שתי קבוצות של מורדים פולניים. הראשונה משתחלת אל תוך תעלת ביוב, בעוד הקבוצה השנייה מטפסת על מתרס הגנה. אגב, את הכניסה לתעלה תוכלו לראות בסימון של טבלה שחורה ולבנה שעל המדרכה ברחוב מיודובה.

האנדרטה הוקמה בשנת 1989. חמש שנים אחר-כך, בשנת 1994, התקיים כאן טקס, שבו התנצל קנצלר גרמניה, ריכרד הרצוג, בפני העם הפולני ומשפחות קרבנות המרד מהמחתרת הפולנית - על הזוועות שביצעו הנאצים במלחמת העולם השנייה.


מבט מקרוב על האנדרטה:

https://youtu.be/Q0ze328yzag


ארמון ווז'נקי
ארמון וָוזֶ'נְקִי
#על הארמון של מלך פולין ונשיאיה


ארמון וָוזֶ'נְקִי (Łazienki Palace), או ארמון המרחצאות, בעבר הארמון והמעון של מלך פולין, נמצא במיקום פסטורלי בתוך פארק וָוזֶ'נְקִי. הארמון עוצב במאה ה-17 בסגנון הבארוק והכיל אז חפצי אמנות רבים וחשובים. גם כיום ניתן לערוך בו סיורים ולהתרשם מחדרי המלך ומגלריית האמנות המפוארת שבו.

הארמון שעל המים נמצא על אי מלאכותי, על גדת אגם רחב ידיים בפארק וָוזֶ'נְקִי. בתקופת מלחמת העולם השנייה שרפו אותו הנאצים לגמרי ורק לאחר המלחמה ערכו בו שיפוץ מקיף, שהחזיר לו את תהילתו ויופיו.

מסביב לארמון אפשר לשוטט לאורך רחוב מרוצף אבנים, שמסביבו מגוון מבנים עתיקים ופסטורליים, שבהם מסעדות, בתי קפה ומבשלות בירה. המקום מזכיר עיירה אלפינית כפרית מהמאה ה-18. הבירה כאן נמכרת בזול, בסביבות 10 זלוטי לכוס, והיא טובה מאד. תהנו!


מבט מקרוב על הארמון וגניו:

https://youtu.be/WtgNszbUUfE


ומבפנים:

https://youtu.be/7DwZ1KDTVP4
אנדרטת שוֹפֶּן
#על האנדרטה של המלחין הפולני הדגול

אנדרטת שופן (Pomnik Fryderyka Chopina), שבפארק ווז'נקי, היא פסל בסגנון אר-דקו, שמנציח את גדול מלחיני הפסנתר, הגאון הפולני פרדריק שופן.

את האנדרטה מקיפים ספסלים רבים, שניתן לשמוע בהם את יצירות שופן בלחיצת כפתור.

תושבי ורשה אוהבים לבוא לכאן וליהנות מהשלווה, שמופרת כאן בשני קונצרטים שבועיים בני שעה בחינם, בימי ראשון בצהריים. מנגנים בהם פסנתרנים קלאסיים מעולים את יצירותיו של גאון הרומנטיקה שופן.

הפסל עצמו פוסל בשנת 1926 ושימו לב שהמראה שלו משתנה, בהתאם לכיוון שממנו מביטים בו.


#טיפים
בכל יום ראשון בצהריים מנוגן כאן קונצרט חינם מהמוזיקה לפסנתר של שופן, על ידי נגנים מעולים מבני העיר. חוויה מהנה, במיוחד במזג אוויר נעים!

הקונצרט מתקיים בימי ראשון פעמיים - בשעות 12:00 ו-16:00קונצרט בפארק, עם מוסיקה של שופן - ליד האנדרטה:

https://youtu.be/0Sqz7oW9JRw
פארק וָוזֶ'נְקִי
#על הפארק הכי גדול בוורשה

פארק וָוזֶ'נְקִי, פארק לאזיינקי, או פארק אואז'נקי (Łazienki Park) הוא הפארק הגדול ביותר בוורשה. זהו מקום המפגש האהוב על תושבי ורשה, שבאים לכאן בכדי להירגע וליהנות בחיק הטבע. מפיקניק משפחתי או ריצת בוקר ועד לסתם לטיול שמאפשר לנקות את הראש, כאן נהנים הוורשאים מטבע מושלם ושלווה עירונית.

בפארק ניצב ארמון מרהיב, אותו אחד ששימש את מלכי פולין. הפארק שבו אתם נמצאים למעשה היה גינת הארמון בעבר. הגינה המקורית עוצבה במאה ה-17 בסגנון בארוק שופע. היום הפארק נראה כמו יער ירוק, עם מרחבים ונופים מקסימים שנמצאים ממש במרחק הליכה קצר ממרכז העיר.

לא סתם קיבל הפארק את השם "לאזיינקי" - "מרחצאות" בפולנית, בגלל הארמון שעל המים, ארמון שהוא אחת מהנקודות החשובות והיפות בו.

בפארק יש לא מעט מוקדים מעניינים ואטרקציות חביבות. שימו לב למשל לפסל הגדול של שופן שלצדו ניצב גם ספסל מנגן. בפארק תראו גם תאטרון פתוח שבימי הקיץ אפילו מוצגות בו הופעות. יש כאן גם מקדש יווני ומקדש מצרי, גנים בוטניים עם חממות ושלל זני צמחים אקזוטיים ואת פסלו של יאן סובייסקי, המלך הרומנטיקן.

בפארק גם אנדרטת שופן, שהמראה שלה משתנה, בהתאם לכיוון שממנו מביטים בה.

האווירה בפארק נעימה, יש בו מגוון פרחים צבעוניים ועצים ירוקים, לצד שבילים ומדשאות, המלאים בפעוטות שמתרוצצים לכל עבר. אל תתפלאו אם תיתקלו לפתע בחבורה הרוקדת ריקוד פולני מסורתי, בקונצרט פתוח של תזמורת סימפונית או במופע ראווה של אבירים רכובים על סוסים.

אגב, היו נחמדים אל תושבי הפארק, כ-400 סנאים מתוקים, לצד שלל טווסים וציפורים.


#טיפים
בכל יום ראשון, בשעות 12:00 ו-16:00, מנוגן ליד אנדרטת שופן שבפארק, קונצרט חינם מהמוזיקה של המלחין הדגול, על ידי נגנים מעולים מבני העיר. חוויה מהנה במיוחד כשמזג האוויר נעים!


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/mvD7MPubtB0


ומלמעלה:

https://youtu.be/kSMEK2qM1Io


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.