» «
סיורי שייט
סיור באיי ונציה
#סיור לאיים של ונציה

שימו לב שסיור זה חופף חלק משמעותי מסיור ליום השני בוונציה, כך שאם עשיתם אותו, ניתן לוותר על סיור זה.


רוצים סיור שרובו שייט לאיי ונציה? - בואו לסיור מעולה לאיים של ונציה.

צאו מכיכר סאן מרקו אל רציף סן זקריה (San Zaccaria), שממנו תפליגו אל האי מוראנו.

אתם בכיכר סן מארקו? - יופי. היכנסו לתגית "סיור לאיי ונציה" והתחילו לנווט.
מוזיאון הזכוכית במוראנו
מוזיאון הזכוכית של מוראנו
#על מוזיאון אמנות הזכוכית של האי מוראנו

במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי מוראנו (Murano) מוצגת תפארתו של האי, היא תעשיית הזכוכית הענפה שלו. לאחר שתראו במוזיאון הזה את היצירות היפות, המעוצבות, הצבעוניות והעשירות, המיוצרות בידי אמני הזכוכית של האי, תוכלו ודאי גם אתם, להבין את סוד קסמה של הזכוכית המקומית וכיצד זכו מוצרי הזכוכית שיוצרו באי מוראנו, לשם עולמי.

תעשיית הזכוכית של מוראנו מתקיימת כאן מאז המאה ה-13. במוזיאון תוכלו לקבל הדגמה חיה של ייצור הזכוכית ומוצריה ולראות את כל השלבים, מחומרי הגלם ועד למוצרי הזכוכית המוגמרים. זוהי חוויה מרתקת, הן לילדים והן להורים.

באי, שבו פרחה תעשיית הזכוכית, ישנן חנויות רבות, המוכרות מוצרי זכוכית לתפארת. בחלק מהן, יתכן שאף תוכלו לצפות בתהליך הייצור העתיק של מוצרי הזכוכית הייחודיים הללו.

במוראנו הומצאה זכוכית האוונטורין. בזכותה הפך האי, בתקופה מסוימת, ליצרן הזכוכית הגדול באירופה. בהמשך ההיסטוריה נודע מוראנו גם בנברשות המפוארות שיוצרו בו. מאז המאה ה-18 הצטמצם בו ייצור הזכוכית, אך גם היום התעשייה הזו נחשבת לענף הייצור העיקרי באי ולפרנסתם העיקרית של אלפי התושבים שמתגוררים כאן.


מבט במוזיאון הזכוכית של מוראנו:

https://youtu.be/L-zeMWZE0d0?t=25s


ואמנות הזכוכית של מוראנו בפעולה:

https://youtu.be/DKZ5UE6W-jw
מוזיאון התחרה בבוראנו
מוזיאון לאמנות התחרה
#על מוזיאון התחרה שבאי בוראנו

המוזיאון לאמנות התחרה (Museo Scoula del Merletto או באנגלית Lace Museum) שוכן בכיכר המרכזית של האי הצבעוני בוראנו (Burano). המוזיאון לתחרה מציג את גאונות רקמת התחרה של נשות בוראנו, במהלך הדורות.

מוזיאון התחרה של בוראנו שוכן במקום שבו עמד בעבר הרחוק בית הספר המקומי לרקמת התחרה. במוזיאון מוצגות דוגמאות תחרה רבות מתור הזהב של הרקמה של בוראנו, מהמאות ה-16 וה-17.

כן מוצגות במוזיאון עבודות תחרה מפורסמות שיוצרו כאן ובמקומות אחרים עבור מלכות, בנות בתי מלוכה בכל רחבי אירופה ובנות האצולה האיטלקית והאירופית.


#על רוקמות התחרה של בוראנו
החל מהמאה ה-16 נודע שמו של האי בוראנו למרחוק, בזכות אומנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה שבו. עד המאה ה-18 פיתחו נשות האי מיומנות מדהימה באמנות רקמת התחרה. באי נוצרה דוגמה ייחודית של רקמה איכותית ועדינה במיוחד, שזכתה לשם "פונטו אין אריה" (Punto in Aria). הפירוש שלו "נקודות באוויר".

התוצאה של הפרסום לו זכתה התחרה של בוראנו, הייתה הפיכתה לשם דבר. תחרת בוראנו זכתה לשם בכל אירופה. כיום תוכלו עדיין לקנות כאן עבודות תחרה מתוצרת האי, אם כי רבות מעבודות התחרה שנמכרות כאן מגיעות מהמזרח הרחוק.


מבט מקרוב על מוזיאון התחרה של בוראנו:

https://youtu.be/sNzKlKAbLlU?t=17s


מקבץ תמונות מהמוזיאון:

https://youtu.be/OlYl-nWhQQQ
בזיליקה סנטה מריה ודונטו
בזיליקת סנטה מריה ודונטו
#על הבזיליקה של האי מוראנו

הבזיליקה של סנטה מריה ודונטו (Basilica dei Santi Maria e Donato) שנמצאת באי מראנו, היא בזיליקה עתיקה ויפה מאד, ששומרת על אופייה הימי-ביניימי.

הכנסייה שנבנתה במאה ה-12 ויכולה להיחשב כאחד מפלאי האמנות הרומנסקית, עדיין שומרת על הצביון המיוחד של הבזיליקות הקתוליות מאותה תקופה.

גם אם לעומת הכנסיות בוונציה היא קצת מחווירה, יש לה כיפת זהב מרהיבה וקשתות נהדרות התומכות במבנה המרשים שלה.

ליד הכנסייה ניצב מגדל פעמונים גבוה ומרשים מאד.

פנים הבזיליקה, הבנוייה בהידור רב, מורכב משלושה אולמות, המופרדים ביניהם בעמודי שיש ונתמכים בקשתות עתיקות. שימו לב לרצפות היפהפיות של אולמות הבזיליקה, שעליהן מסומן נתיב החניכה הנוצרי.

בבזיליקה, שנותרה פחות או יותר כמו שהייתה בימי הביניים, ניתן לראות גם פסיפסי אבן מרשימים, מהמאה ה-12. הפסיפסים מכילים ציטוטים מהתנ"ך וציורים של נושאים שונים מהנצרות ומעולם החי והצומח.

בבזיליקה נשמרו שרידיו של סנט דונאטו, הקדוש מהעיר ארצו. מאחורי המזבח שמורות מה שאמורות להיות, לפי האמונה, עצמותיו הגדולות של הדרקון שנוצח בידי הקדוש.

חפשו גם את צלב הזכוכית המרהיב שבכנסייה, פריט שדומה שהוא צפוי באימפריית זכוכית כמו האי מוראנו. שימו לב גם לאפסיס היפה, הגומחה שבה ניצבת המדונה המתפללת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/35WcW1ISdss

סיור לאיי ונציה

Trattoria al Gatto Nero
אל גאטו נרו
#על המסעדה המצוינת שבאי בוראנו

טרטוריה אל גאטו נרו (Trattoria al Gatto Nero) שבאי בוראנו, היא מסעדה שנולדה בשנת 1946 ונרכשה בשנות ה-60 על ידי בעליה הנוכחיים, משפחתו המקומית של רוגירו בובו (Ruggero Bovo).

כאן מכינים השף רוגירו בובו ורעייתו לוסיה מאכלי ים נהדרים, סרטנים, דגי גובי מצוינים ומיני דגים נוספים מהים, אפויים או בגריל. הם מוגשים ביחד עם מטעמים כמו ריזוטו, פסטות מפוארות וקינוחים מיומנים.

הכל מלווה כאן בסלטים מירקות אורגניים, הגדלים באיים שמסביב. גם היינות כאן נהדרים ומטופחים על ידי בנם של הזוג שהוא מומחה מקצועי ליין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1M95Gy__czs
Trattoria da Primo e Paolo
דה פרימו א פאולו
#המסעדה הטעימה והלא יקרה של בוראנו

טרטוריה "דה פרימו א פאולו", או בקיצור "דה פרימו" (Trattoria da Primo e Paolo), היא מסעדה משפחתית נהדרת שנמצאת באי בוראנו. יש כאן מאכלי ים מעולים, פסטות נהדרות וקינוחים איטלקיים נפלאים.

האוכל מעולה, המחירים סבירים והשירות יוצא מן הכלל.
כיכר סן מרקו
כיכר סן מרקו
#על הכיכר הכי חשובה של ונציה

על כיכר סן מרקו (Piazza San Marco) אמר נפוליאון פעם שהכיכר הזו היא "הטרקלין, חדר האורחים של אירופה" והוא צדק. לכאן מגיעים כולם בעיר ומכאן יוצאים לכל אתרי העיר הנהדרת הזו.

פיאצה סן מרקו היא הכיכר המרכזית של העיר היפה הזו, היחידה שנושאת את השם "פיאצה" (Piazza), כלומר "כיכר", לעומת הכיכרות האחרות כאן, שנקראות בשם המשני "קאמפו" (Campo).

מדובר ללא ספק ביהלום שבכתר הוונציאני, כיכר של יופי, ארמונות, הקתדרלה המרכזית של העיר והגבוהים שבמגדליה, בתי הקפה הפופולאריים והאנשים היפים שמסתובבים בעיר.

בכיכר הזו נמצאים ארמון הדוג'ה השולט בעיר, הבזיליקה שלה, בזיליקת סן מרקו, עם מגדל השעון ומגדל הפעמונים שלה שנחשב עד ימינו למבנה הגבוה ביותר בעיר.

עבור התיירים המבקרים בוונציה נחשבת פיאצה סן מרקו כאתר החובה העיקרי בעיר. בעבר היא זוהתה עם היונים הרבות המעופפות מעליה, יונים שכיום אסור להאכיל, בשל הנזק שהן מסבות לפסלים העתיקים שבכיכר ולמבנים שבו.

בכל ערב בעונת התיירות, מנגנות בכיכר תזמורות, לטובת המבלים בכיכר ובבתי הקפה המפורסמים שבה.


#טיפים
בזיליקת סן מרקו שבכיכר מומלצת ולא עולה כסף. כדאי להגיע אליה מוקדם.


מבט מקרוב על הכיכר המפורסמת:

https://youtu.be/jTLVs5b_ASA


אז והיום:

https://youtu.be/Vfg6StAAkF8


מהאוויר:

https://youtu.be/h0VeysWCqlE


והנה פלאש מוב בכיכר:

https://youtu.be/NTWLM0ef1Cw
בוראנו
בּוּרָאנוֹ, אי התחרה
#על אי התחרה הצבעוני שליד ונציה

האי בּוּרָאנוֹ (Isola di Burano), "אי התחרה" של ונציה, הוא אי שקט וססגוני השוכן בלגונה של ונציה, במרחק של פחות משעה בסירה מהעיר. בנוסף לרקמת התחרה המיומנת של נשות האי, בוראנו ידוע בבתיו הצבעוניים, שעל גדות תעלות המים העוברות ביניהם, צמודים זה לזה ויוצרים מניפת צבעים יפה להפליא.

כל בית ומבנה כאן צבוע בצבע אחר. בוראנו מתאפיין בשלווה ובשקט השוררים בו, שהם כה מנוגדים לרעש ולהמולה של ונציה השכנה והומת התיירים.

אמנם גם כאן ישנן תעלות, שעליהן נמתחים גשרוני הליכה צרים, אבל הקצב כאן איטי ונינוח. סירות עוגנות ברוגע, בתעלות המים, לצד הבתים הצבעוניים, כשהן ממתינות בשלווה

בוראנו הוא פנינת יופי שתשאיר בכם זיכרונות וגעגועים, עוד הרבה שנים אחר כך. כאן תהנו מביקור שליו ורגוע באי נעים. זה מתחיל מההפלגה אל האי, דרך השיטוט הרגלי המהנה ברחובותיו מלאי הצבע, דרך מוצרי התחרה (Lace) האמנותיים שמייצרות נשות האי והאוכל הטעים שבו.


#פרנסת האי - דיג ורקמה
מחוץ לתיירות, מהעיסוקים המרכזיים באי של ימינו, עוסקים תושבי האי החביבים ומסבירי הפנים, גם בדיג וברקמה. את שלל הדייג כאן תאכלו בתור מאכלי ים ודגים טריים, המוגשים במסעדות הקטנות הפזורות ברחבי האי בוראנו, לצד פסטות טעימות, קפה איטלקי וגלידה.

אבל אם האי מוראנו ידוע בתעשיית הזכוכית שפרחה בו, בבוראנו שגשג דווקא ייצור התחרה. שמו של האי בוראנו יצא למרחוק באומנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה שפרחה כאן. כי חוץ מהמראות והצבעים של בתי האי, דווקא התחרה של בוראנו היא שהפכה כאן לידועה בכל אירופה. זה קרה כשהחל מהמאה ה-16 פיתחו נשות האי מיומנות באמנות רקמת התחרה ויצרו דוגמת רקמה ייחודית ובעלת רמה, עדינות ואיכות, שזכתה לשם "פונטו אין אריה" (Punto in Aria), שפירושו "נקודות באוויר".


#שיטת הצבעים של האי
מכל חלון באי נשקף פסיפס הצבעים הייחודי של בוראנו, המנוקד בבתים ססגוניים. יש כאן מיקס מטורף של צבעים וגוונים, אבל תופתעו לשמוע ששום דבר כאן לא נצבע במקרה.

אולי קשה להאמין, אבל הבתים באי בוראנו לא צבועים כראות עיניהם של בעלי הבית. התקנות באי מחייבות כל בעל בית מגורים או עסק, המבקש לצבוע את המבנה שבבעלותו, לשלוח בקשה בכתב למנהלת האי ולקבל אישור רשמי לכך. האישור שיינתן יכלול את רשימת הצבעים שממנה יוכל לבחור את הצבע לבניין שלו או שלה.

השליטה הריכוזית הזו על צבעי הבניינים בבוראנו מתבססת על פאלטת צבעים עתיקה, מעין "מפת צבעים" השומרת על יופיו המאוזן של האי הססגוני ומוודאת שטעם רע של מי מהצובעים, לא יקלקל אותו.


#טיפים
קחו את השייט הזול יחסית, של כ-45 דקות, אל בוראנו ותרוויחו הצצה לאיים נוספים בדרך.

צלמו - באי הפוטוגני הזה יוכל גם צלם מתחיל לצלם תמונות מרהיבות!

קנו בזהירות - לא מעט מעבודות התחרה הנמכרות כאן, הן עבודות זולות המיובאות ממרחקים.

מבוראנו אפשר להגיע דרך גשר אל האי הקטנטן והירוק מזורבו (Mazzorbo).


מבט מקרוב על האי בוראנו:

https://youtu.be/pEDMEOSWjkY


ועוד מבט:

https://youtu.be/1UBvDcELYec


מוראנו
מוּרָאנוֹ, אי הזכוכית
#על אי הזכוכית של ונציה

האי מוּרָאנוֹ (Murano) הוא אי שנמצא כשני קילומטרים מצפון-מזרח לוונציה. אי זה ידוע במסורת של תעשיית הזכוכית המרהיבה והענפה שהתפתחה בו מאז המאה ה-13 ובמיוחד במהלך המאות האחרונות.

כמו ונציה עצמה, גם מוראנו אינו אי אחד אלא ארכיפלג של שבעה איים קטנים, שחוברו ביניהם באמצעות גשרים שנבנו מעל התעלות. שיטוט נינוח באי יציג לכם את בתיו העתיקים, שחלקם נבנו עוד במאה ה-11.

באי מוראנו חנויות רבות, המציעות מוצרי זכוכית יפים. אפילו בצפייה סתמית בהן, קל להבין כיצד הייתה הזכוכית של מוראנו, ברבות השנים, לשם דבר בכל אירופה ואף זכתה לשם עולמי.

המתעניינים בתהליך הפקת הזכוכית יוכלו לבקר בבתי מלאכה לייצור של כלי הזכוכית, לצפות בנפחי הזכוכית בפעולה ובתהליכי הייצור המסורתי של כלי הזכוכית היפים והידועים של האי.

למי שרוצים לראות דוגמאות לכלי הזכוכית העתיקים שנוצרו במוראנו וללמוד על תעשיית הזכוכית ההיסטורית של האי, מומלץ הביקור במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי. כאן תוכלו להתרשם מכמה מיצירות הזכוכית הססגוניות, המפוארות והיפות שתראו בחייכם.


#תולדות האי
לראשונה יושב האי מוראנו (Murano) על ידי הרומאים. באותם ימים עסקו המתיישבים בו בעיקר במסחר, בדיג ובהפקה של מלח יקר.

את המפגש שלו עם הזכוכית ערך האי מוראנו, כשבשנת 1291 הצטוו כל יצרני הזכוכית של ונציה, לעבור אליו. הסיבה לדרישת השלטונות בוונציה שינטשו את העיר הייתה החשש הגדול משריפות בעיר.

וכך, על מנת להקטין את סכנת השריפות בוונציה, הועברה תעשיית הזכוכית שלה לכאן. די מהר החלו נפחי הזכוכית להתבסס במוראנו ובמהלך המאה ה-14 החל האי מוראנו לייצא זכוכית לכל רחבי צפון איטליה.

במיוחד זכתה תעשיית הזכוכית כאן לפרסום, בזכות המראות שיוצרו כאן וחרוזי הזכוכית שלה.

כשהומצאה במוראנו זכוכית אוונטורין, הפך האי הקטן, למשך תקופה מסוימת, ליצרן הזכוכית הגדול באירופה.

מאוחר יותר, אמני הזכוכית של מוראנו זכו לשם גם בשל הנברשות שהם יצרו כאן.

מאז המאה ה-18, החלה להצטמצם בהדרגה תעשיית ייצור הזכוכית של מוראנו. ועדיין, גם כיום, ייצור הזכוכית הוא עדיין מקור פרנסתם העיקרי של 6,000 התושבים כאן. גם תעשיית הזכוכית עודנה נחשבת לתעשייה העיקרית של האי עד היום ולמי שבעצם מושכת את מרבית התיירים לכאן.


מבט מקרוב אל אי הזכוכית:

https://youtu.be/yNwPGLNOG24


שיטוט באי:

https://youtu.be/tqWlJwq2pWU


אמן בעבודה:

https://youtu.be/ZUbAuMjN-kA


ותצוגת נפחי הזכוכית בעבודה:

https://www.youtube.com/watch?v=PxAf4L1oEFE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.