» «
ארמון קנזיגטון
ארמון קנזינגטון
#על ארמון הנסיכים של אנגליה

בגני קנזינגטון שב"רובע המלכותי קנזינגטון וצ'לסי" בלונדון ניצב לו ארמון קנזינגטון (Kensington Palace). זהו הארמון שבו חי כיום אחד הזוגות המסוקרים והאהובים בעולם - הנסיך ויליאם וקייט מידלטון, הדוכס והדוכסית מקיימברידג'. עימם חיים כאן, מיום לידתם גם בנם ג'ורג', נסיך קיימברידג' ובתם השנייה, הנסיכה שארלוט מקיימברידג'.

מתגורר בארמון גם אחיו של ויליאם, הנסיך אדוארד, דוכס קנט. להבדיל מהחדרים הפרטיים שלהם, מנוהלים החדרים הממלכתיים שבארמון על ידי רשות הארמון המלכותי והם פתוחים לציבור, לביקורים.


#על ההיסטוריה של ארמון קנזיגטון
את מבנה הארמון המקורי הקים הרוזן מנוטינגהאם בתחילת המאה ה-17. בקנזינגטון, באותה העת כפר קטן, הוא הקים את ביתו הכפרי באתר וקרא לו "בית נוטינגהאם" (Nottingham House).

בסוף אותה מאה מכר נכדו של הרוזן את הארמון למלך וויליאם השלישי. בשל האסטמה שממנה סבל, המלך חשק אז בבית קיץ, מרוחק מלונדון המזוהמת. הגישה אל קנזינגטון, שהיה ממוקם ממש בפאתי לונדון, הייתה יותר קלה למלך מאשר הגישה אל ארמון "המפטון קורט", שאליו היה צריך להפליג על נהר התמזה.

לאחר שהארמון הורחב והותאם למעמדו של בעל הבית החדש, עברו המלך והחצר המלכותית להתגורר בו. במקום להיקרא "ארמון", המשיכו שנים רבות לקרוא לארמון "בית קנזינגטון" (Kensington House). מגניו גם נלקחו הפירות והירקות לארמון "סנט ג'יימס", מקום מגוריה הרשמי של משפחת המלוכה.

אף שמקום מושבם הרשמי נותר ארמון סנט ג'יימס, המשיך ארמון קנסיגטון גם במאה ה-18, להיות מקום המגורים החביב על מלכי בריטניה. כאן נולדה המלכה ויקטוריה והוטבלה, בשנת 1819.

כאן הלכה מרי השנייה לעולמה ב-1694, לכאן הובא המלך ויליאם, אחרי שנפל מסוסו בהמפטון קורט ונפח גם הוא את נשמתו. לאחר מותם של השניים, עברה להתגורר כאן המלכה אן.

המלך ג'ורג' השני היה האחרון ממלכי בריטניה שהתגורר בארמון. מאז מותו, המשיכו נסיכי משפחת המלוכה הבוגרים להתגורר בארמון, אבל המלכים עצמם לא חזרו להתגורר בו. הזוג המפורסם בעולם, צ'ארלס, נסיך ויילס ורעייתו דיאנה, אולי הנסיכה הכי אהובה בתולדות בית המלוכה הבריטי, עברו להתגורר כאן, מיד לאחר שנישאו. גם לאחר גירושי בני הזוג ועד יום מותה, נותר הארמון מקום המגורים הרשמי של הנסיכה דיאנה.


#אדריכלות הארמון
לקראת המעבר של המלך אליו, נסללה דרך פרטית מאזור וסטמינסטר לקנזינגטון. האדריכל כריסטופר רן הגדיל את הארמון. הוא בנה בארמון שני ביתנים נוספים למבנה המרכזי והוסיף לו אולם מועצה, קפלת תפילה מלכותית וחדרי מגורים עבור המלך, כמו כן נבנה על ידו גרם מדרגות ייצוגי ומרשים מאד. רן גם היטיב לתכנן ולבנות חצר כניסה מרכזית, שאליה נכנסו דרך כניסה רשמית ומצידיה נבנו אגף דרומי ואגף צפוני לארמון.

בשנת 1704 נבנה ה"אורנג'רי" (חממת התפוזים), על ידי ג'ון ואנברוג. על פי לפי תכנון של הנרי וייס, נשתלו כאן גני הארמון - גני ענק על שטח של 121 אלף מטרים רבועים.

בשנת 1722 עוצב "חדר הכיפה", החדר הממלכתי הרשמי של הארמון, על ידי וויליאם קנט. בחדר זה הוטבלה המלכה ויקטוריה, שנולדה בארמון בשנת 1819.

המלך ג'ורג' השני ציווה על צ'ארלס ברידג'מן לחדש את הגנים של הארמון. זה השלב שבו הפכו הגנים הרשמיים של בית המלוכה לגני קנזינגטון של ימינו. הם קיבלו אופי של גנים כפריים, בסגנון הקאנטרי האנגלי. אז גם נוסף האגם העגול לגנים.


מבט מקרוב על הארמון:

https://www.youtube.com/watch?v=bjCwu8rASZ0
הרודס
הרודס
#על חנות הכלבו היקרה בעולם

הרודס (Harrods) היא אחת מחנויות הכלבו היוקרתיות והמפורסמות ביותר ורבים אומרים עליה שהיא בפשטות "החנות היקרה ביותר בעולם". היא נמצאת ברחוב ברומפטון שבאזור נייטסברידג'.

החנות נפתחה כבר בשנת 1849, אבל הבניין הנוכחי נבנה כאן בשנת 1883, אחרי ששריפה במבנה הרסה את המבנה המקורי לגמרי.

הרודס היא אתר תיירות של ממש. רבים אפילו מצטלמים עם השומרים, הלבושים בתלבושות המסורתיות שלהם. קצת כמו ארמון המלוכה, אבל של הכסף... בכל מקרה, מדובר גם בחנות ענקית, המשתרעת על פני 5 קומות ובכמה מבנים. שטחה הכולל מגיע ל-20,000 מטרים רבועים.

ואכן, דומה שבחנות הענקית והיוקרתית הזו יש הכל. מבגדים יוקרתיים ועד מוצרי בישום, קישוטים לחג המולד ולצידם דברים שלא שיערתם אפילו שיש למטבח. יש כאן גם מוצרי יוקרה לבית, מתחם אלקטרוניקה ענקי וקומת צעצועים ודיסני לילדים בקומה ה-4. בקרו גם בקומה שלמה של אוכל, שבה תראו מעדנים מכל העולם.

המחירים אמנם אינם זולים כאן, אבל ביקור במקום הוא חווייה צרכנית מהממת וקצת ווינדואו שופינג עוד לא הזיק לאף אחד...


#טיפים
אם תגיעו לכאן בתקופת הסיילים שאחרי חג המולד תהנו מהנחות גבוהות שמגיעות גם ל-70%. גם בתקופת חג המולד יש הנחות יפות מאד.

נשים ישמחו להיכנס בהרודס לשרותים המפוארים כל כך, שהכל בהם משיש. יש כאן פינוקים, כולל קרם ידיים, סבון מלטף, דוגמיות של בשמים החינם ומים צלולים לשתייה. כיף להיות עשירים!


מבט מקרוב על החנות הרודס:

https://youtu.be/v473yuW3vd0
אלברט הול
אלברט הול
#על אולם המופעים אלברט הול

אולם הרויאל אלברט הול (Royal Albert Hall of Arts and Sciences) שנמצא במרכז לונדון, בחלקו הדרומי של רובע קנזיגטון צ'לסי, הוא מקום שחשיבותו תרבותית באנגליה היא רבה.

האולם נבנה בשנת 1871, לזכר הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה, שמת הרבה לפניה. ראו את האנדרטה הניצבת אל מול האולם לזכרו, בגני קנזיגטון הסמוכים.

זהו המשכן לחלק גדול מההופעות המרכזיות בלונדון ולמופעים הגדולים שמתקיימים בעיר. הופעה כאן היא חותמת ההצלחה של כל אמן בריטי. מי לא הופיע באלברט הול? - מהביטלס ועד אדל, U2 ופינק פלויד - אמני פופ גאים לעמוד על הבמה הזו.

בנוסף לקונצרטים ומוזיקה, אולם הרויאל אלברט הול מארח מגוון אדיר של אירועים כולל מופעי מחול, קרקס, טקסים, כנסים, תערוכות, ישיבות פומביות ואפילו אירועי ספורט.

באולם, שבו מופיעים גדולי האמנים בעולם, צולמה אחת הסצנות המפורסמות בתולדות הקולנוע, זו של ההתנקשות באולם האלברט הול מהסרט "האיש שידע יותר מדי", של גדול הבמאים אלפרד היצ'קוק. הסצנה הזו מפורסמת בתפקידה הייחודי של המקהלה, שמופיעה באולם, בתור הפסקול של המותחן לקראת רגע היריה של המתנקש. גאוני.


#אדריכלות הבניין
מבנה הרויאל אלברט הול תוכנן על ידי האדריכלים פרנסי פוק וקולונל דרקוט סקוט. במקור הוא נועד להכיל 8,000 איש והיו אף זמנים שנדחסו בו גם 9,000 אורחים, אבל כיום הוא מוגבל בתקנות בטיחות שמאפשרות להכניס אליו רק כ-5,500 אורחים.

הבניין המרשים בנוי כאליפסה. במרכזו, בגובה של 41 מטרים, מתנשאת לה כיפת זכוכית וברזל. פסיפס טרה קוטה מעטר את כל ההיקף של צידו החיצוני של האולם. העיטור שבו מתאר את "ניצחון האמנויות והמדעים" שהאלברט הול הוקדש להם.

במקור הואר הרויאל אלברט הול באלפי מנורות גז, שמערכת מתוחכמת הדליקה אותן בתוך שניות אחדות. בשנת 1896 הותקנה באולם תאורה חשמלית, שהחליפה את מערכת תאורת הגז הזו.


#טיפים
ישנם כמה סוגי סיורים מודרכים באולם. יש סיור שלוקח אל אחורי הקלעים של ההופעות והמחזות באולם. אוהבי יופי ייהנו מסיורים שמראים את העיצוב, האדריכלות וההסטוריה של הבניין.

בתקופת הקיץ מתקיימים באלברט הול ערבי ה-Proms, שהם קונצרטים ברמה גבוהה ובמחירים זולים יחסית ומיועדים לכולם. מומלץ, אם אתם בלונדון בתקופה זו.


מבט מקרוב על האלברט הול:

https://youtu.be/P7uhrgzKfXc
גן המשחקים על שם הנסיכה דיאנה
גן הנסיכה דיאנה
#על גן המשחקים על שם הנסיכה דיאנה


גן המשחקים על שם הנסיכה דיאנה (Diana, Princess of Wales Memorial Playground) הוא גן משחקים לילדים שהוקם בגני קנזינגטון. מיקומו לא נבחר באקראי. הגן נמצא ליד ארמון קנזינגטון שבמרכז לונדון, הארמון שבו התגוררה הנסיכה דיאנה.

גן הזיכרון נפתח לציבור בשנת 2000 כהרחבה של גן משחקים שהוקם בפארק על ידי מחבר הספר פיטר פן, הסופר ג'יימס מתיו בֵּרִי (James Matthew Barrie). זו הסיבה שהגן מכיל מתקנים ששאובים מהסיפור, כמו ספינת שודדי ים בגודל מלא, אוהלי אינדיאנים וכדומה. להם נוספו נדנדות, ארגזי חול, גן צלילים וגן ריחות.


#מי הייתה הנסיכה דיאנה?
דיאנה, הנסיכה מויילס, הייתה בת אצילים אנגלית שנישאה לנסיך ויורש העצר של אנגליה. בלי קשר לתפקידיה הסמליים ובזכות אישיותה, יופיה והכריזמה שלה, הפכה הנסיכה הבריטית דיאנה לאחת הדמויות המוכרות והאהובות בממלכה ובעולם כולו. התקשורת העולמית הפכה אותה לאייקון של ממש וההמונים התרגשו איתה בנישואיה, לידות הנסיכים, הדיכאון שעברה לאחר לידה והגירושין מבעלה הנסיך.

דיאנה, שזכתה לכינוי-החיבה "ליידי די" או "הנסיכה די", הייתה הפופולארית והאהובה בבית המלוכה והיא שסימלה את העידן שבו הטלוויזיה והתקשורת ממליכות מלכים משלהן, בלי קשר למסורת או לקשר הדם של העולם המסורתי.

בלטה במיוחד פעילות הצדקה של דיאנה והפעילות הנמרצת שעשתה נגד השימוש במוקשים נגד אדם בעולם כולו. היא גם סייעה רבות להפחתת החששות והיחס השלילי שגילו בעולם כנגד חולי איידס, מחלה שבשנות השמונים התפרצה והפכה למוקד חרדה בעולם כולו. דיאנה הייתה הדמות הציבורית הראשונה שהעזה לתת יד לחולה איידס מבלי לחשוש מהדבקה.

אבל הנסיכה דיאנה סיימה את חייה באופן טראגי. היא נהרגה ביחד עם בן זוגה בתאונת דרכים בפאריס שבצרפת, לאחר שניסו לחמוק מצלמי פפארצי שעקבו אחריה לכל מקום. כך נקברה נסיכת הלבבות ואהובת ההמונים, על אי קטן במרכז אחוזת משפחתה בנורת'האמפטונשייר שבאנגליה.

טקס האשכבה שלה היה אירוע עולמי. אובדנה היה במידה רבה פרידה מאייקון עולמי ומאדם אהוב ומסקרן את הציבור. הטקס שודר בשידור ישיר בטלוויזיה והיה לאחד האירועים הנצפים ביותר בהיסטוריה. צופים מכל רחבי העולם צפו בו, במספר שמוערך ב-2.5 מיליארד איש, שצפו בטקס כולו או לפחות בחלקו.


מבט מקרוב אל גן המשחקים על שם הנסיכה דיאנה:

https://youtu.be/XJ-s6VRskAw


הנה תמונות מחיי של הנסיכה דיאנה:

https://youtu.be/4yU7Gd1-HRU

סיור מדרום להייד פארק

מוזיאון המדע
מוזיאון המדע של לונדון
#על המוזיאון למדע וטכנולוגיה בלונדון

מוזיאון המדע של לונדון מציג את עולם הטכנולוגיה והמדע באופן חוויתי ומרתק, שמתאים גם לילדים ומהווה אטרקציה חשובה בלונדון. המוזיאון ממוקם בקריית המוזיאונים. המוזיאון מעוצב בצורה צעירה, צבעונית ומזמינה למדי.

כשהוקם המוזיאון לראשונה, בשנת 1857, הוא הכיל מוצגים עודפים שנשארו מהתערוכה הגדולה, שהתקיימה בלונדון בשנת 1851. היום יש בו אוסף של 300,000 פריטים, ביניהם מנועי קיטור, מנועי סילון, מודלים של DNA ואב-טיפוס של שעון הנצח. במוזיאון יש גם מיצגים אינטראקטיביים וקולנוע תלת-ממדי, שבו מוקרנים סרטים דוקומנטריים.

בקומה הרביעית והחמישית אוצר המוזיאון גם פריטים שנאספו על ידי הנרי ולקום בתחום הרפואה.

בספריית המוזיאון, שעד שנות ה-60 הייתה הספרייה הלאומית של בריטניה, תוכלו לעיין בכתבי עת, ספרים ישנים וכתבים, שהרבה אנשים מסביב לעולם מוצאים בהם עניין רב.

במוזיאון מספר גלריות הקשורות למדע וטכנולוגיה: גלריית החלל, גלריית התעופה, הגלריה האינטראקטיבית ועוד.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Mqh7uqpu-sE
מוזיאון ויקטוריה ואלברט
מוזיאון ויקטוריה ואלברט
#על המוזיאון

מוזיאון ויקטוריה ואלברט מתמחה בעיצוב מוצרים ותמצאו בו את האוסף הגדול בעולם של אומנות דקורטיבית. מטרתו המקורית הייתה לספק השראה ליוצרי התקופה. למרות הרוח האמנותית שלו, הוא לא נועד רק לחובבי אמנות אלא גם למתעניינים באנתרופולוגיה והיכרות עם תרבויות מגוונות.

הוא הוקם בשנת 1852 ונקרא בהתחלה "מוזיאון דרום קנזינגטון", בשל מיקומו בשכונת קנזיגטון. בראשיתו, הוא הוקם כהמשך לתערוכה גדולה שהתקיימה בלונגון בשנת 1851, ביוזמת הנסיך אלברט שהיה בעלה של המלכה ויקטוריה. בשנת 1899 המוזיאון קיבל את שמם של הבעלים.

בניין המוזיאון נבנה בסגנון אדוארדיאני וויקטוריאני, ניתן להרגיש את זה במיוחד על החלונות והקשתות שעליהם.

ב-145 הגלריות שלו, שלכל אחת המאפיינים שלה, תוכלו למצוא כ-4 מיליון מוצגים. גלריות ימי ביניים ורנסאנס, גלריית פסלים, גלריית תכשיטים, גלריית אופנה וגלריית רהיטים - כל אלה הן רק חלק מכמות המוצגים העצומה שיש כאן. בלב הבניין תמצאו גינה יפה שנעים להסתובב בה.

שטחו הכולל של המוזיאון 45,000 מ"ר.

בשעות 10:30-15:30 יוצאים סיורים מודרכים במוזיאון ללא תשלום.


# חצרות המוזיאון

במוזיאון תמצאו שתי חצרות מקורות הקרויות "חצרות היציקות", בהן תמצאו יציקות גבס של פסלים, אפריזים וארונות קבורה. אלה הובאו במיוחד ללונדון, על מנת שהאמנים ילמדו ויקבלו השראה מהם. אחת מהיצירות המפורסמות ביותר היא עמוד הטריאנוס שבגלל גובהו הרם נחתך לשניים.

עם השנים, ניזוקו היצירות המקוריות. לכן מוזיאון ויקטוריה ואלברט הוא בין היחידים שבהם ניתן עדיין לראות את המוצגים, ממש כמו שהיו באמצע המאה ה-18.


מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=6q4dNdZzmJk
המוזיאון להיסטוריה של הטבע
המוזיאון להיסטוריה של הטבע
#על המוזיאון לטבע של בירת בריטניה

המוזיאון להיסטוריה של הטבע הוא אחד משלושת המוזיאונים הנמצאים בדרך התערוכות בלונדון, ביחד עם מוזיאון המדע ומוזיאון ויקטוריה ואלברט. מרחוק נראה המוזיאון כארמון עם צריחים. המבנה הוויקטוריאני שלו כולל עיטורים לבנים בצבעים שונים ופסלים של חיות על הקירות. כבר בכניסה למוזיאון יקבל אתכם פסל בצורת שלד של דינוזאור ענק - הדיפלודוקוס.

המוזיאון מציג מוצגים מתחומי מדעי החיים ומדעי כדור הארץ ותוכלו למצוא בו כ-70 מיליון מוצגים שונים. בוטניקה, חרקים, דינוזאורים, גאולוגיה וזואולוגיה הם רק חלק מהנושאים שאותם תמצאו ותוכלו להכיר כאן. אחד מאוספי המוצגים המרתקים והידועים שבמוזיאון הוא אוסף שלדי הדינוזאורים המאובנים שלו, אך יש בו כל כך הרבה דברים מעניינים נוספים, כמו חקר החושים, חקר החי, המערכת האקולוגית בכדור הארץ ועוד.

המוזיאון מצליח, באמצעות חוויות ואטרקציות ובין היתר גם במשחקים עם הקהל, לקרב את הידע אל המבקרים ולגרום לו להיות ברור ונגיש. צורת ההצגה של המוצגים שכאן מלמדת את המבקרים כיצד לחקור ולהתבונן בהם. כדי להקל על המבקרים ולאפשר להם להסתובב בו בנוחות, המוזיאון מתחלק לחמישה חלקים המסומנים בצבעים שונים.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=98Y0U3HS_tA
גלריית סרפנטיין
גלריית סרפנטיין
#על הגלריה לאמנות מודרנית ועכשווית

הגלריה לאמנות מודרנית ואמנות עכשווית ממוקמת בגני קנזינגטון שבמרכז לונדון. הבניין האלגנטי בו אתם נמצאים שימש בתחילת המאה כבית תה. הגלריה נפתחה בשנת 1970 ובשנים הראשונות קיבלה מבקרים רק בחודשי הקיץ.

בשנת 1989 שיפצה את הגלריה ג'וליה פייטון ג'ונס, שמונתה למנהלת הגלריה. לאחר השיפוץ היא נפתחה בכל ימות השנה. הכניסה אליה חופשית ו-750,000 המבקרים הפוקדים אותה מדי שנה מוכיחים שהיא פופולרית מאד.

בגלריה מציגים אמנים מהשורה הראשונה והיא אף מאפשרת אירועי תרבות ואמנות ופרויקטים קהילתיים. בגלריה הוצגו יצירות של אמנים שונים כמו מאן ריי, הנרי מור, אנדי וורהול, בריג'ט ריליי, אלן מקולום ודמיאן הירסט. אחת מהיצירות הקבועות בה היא יצירה של איאן המילטון פינליי, המוקדשת לנסיכה דיאנה, שהייתה תומכת של הגלריה. העבודה כוללת שמונה ספסלים, עץ שלט ומעגל אבן מגולפים. ליד הכניסה לגלריה הוקם גם אתר הנצחה לזכרה.

בכל קיץ מוזמן ארכיטקט או אמן (אחד או יותר) לתכנן מבנה עם ייצוב ייחודי מחוץ לגלריה, ביתן הקיץ. הביתן נפתח לציבור הרחב למשך כמה חודשים.

בגלריה גם חנות ספרים, עם מגוון ספרי אמנות וקטלוגים של תערוכות שונות.


מבט מקרוב על הגלריה:

https://www.youtube.com/watch?v=WsIMdoyiG-E


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.