» «
ארמון התקשורת
ארמון התקשורת
#על הארמון המפואר שהיה מטה הדואר והיום הוא בית העירייה

ארמון התקשורת (Palacio de Comunicaciones), המזכיר במראהו עוגת חתונה, הוא מבנה מרהיב, שבעבר שימש את מטה הדואר של ספרד, אך לימים ייעודו השתנה ובימינו הוא משמש, בין השאר, כבית עיריית מדריד.

הארמון הזה נבנה ב-1907 ותפקד הרבה שנים כסניף הדואר המרכזי, שנראה, גם ביום וגם בלילה, יותר כקתדרלה או ארמון מלכותי מאשר כסניף של הדואר המקומי, או של דואר כלשהו בעולם.

בימינו משמש הארמון, כאמור, כבית עיריית מדריד. כדאי להיכנס אל תוך ארמון התקשורת, לעלות אל בית הקפה שבו ולצפות על מדריד מלמעלה. היום פועלים בבניין גם מוזיאון הדואר ומשרד הדואר, שהוא ככל הנראה המשרד המרשים ביותר מסוגו בעולם. גם מראהו החיצוני וגם עיצוב הפנים שלו מוקפדים ויפים להפליא והביקור כאן, גם אם הוא מעט גימיקי, תהיה הצצה מחויכת למשהו שלא ראיתם כמותו בעבר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FZbBnI5JLvE


ועוד מבט ארוך:

https://youtu.be/2hbdloMu58g
שער אלקלה
שער אלקלה
#על השער שהוא אנדרטה ניאו-קלאסית

שער אלקלה (Puerta de Alcalá), שנמצא בכיכר העצמאות (Plaza de la Independencia), הוא אנדרטה לאומית ספרדית בצורת שער מרשים שניצב דומם במקומו מאז תחילת המאה ה-19.

השער ניצב בסמוך למרכז העיר וליד הכניסה הראשית לפארק בואן רטירו. מיקומו בכיכר העצמאות שבקצה רחוב אלקאלה, מסמן את תחילתו של רחוב אלקלה, הרחוב הארוך ביותר במדריד, שאורכו 10.5 קילומטרים. שמם של השער והרחוב ניתן להם על שם הדרך שהובילה בעבר דרכם ממדריד אל העיירה "אלקאלה דה הנרס".

השער, שהוא למעשה סוג של אנדרטה בסגנון נאו-קלאסי, נבנה בשנת 1778, בזמן שלטונו של המלך הספרדי קרלוס השלישי. בנייתו נועדה להאדיר את הכניסה הראשית לעיר מכיוון העיר אלקלה דה הנרס ובכך הוא החליף שער קטן יותר שעמד לפני כן באותו מקום והיה שנים רבות שער הכניסה למדריד מאותו כיוון.

מבט בוחן בשער יראה לכם עד היום סימני פגיעות ירי, שנגרמו בשנת 1823. זה קרה כשהשער נפגע מרסיסי פגזים בקרבות הצרפתיים בספרד.

עם השנים נכנס השער המפורסם גם לפנתיאון המוזיקלי של ספרד. זה היה בשנת 1986, כשהונצח בשיר "La Puerta de Alcalá", להיט ענק של הזמרת הספרדייה המצליחה אנה בלן (Ana Belén).#תולדות השער
רעיון הקמת השער נולד כבר ב-1764, כשהארכיטקט האיטלקי סאבטיני קיבל משימה מהמלך קארלוס השלישי - בנייה של שער מרהיב ומרשים שיחליף את השער הקטן שנבנה במאה ה-16, בתקופת המלך פיליפ ה-3 לכיוון העיירה "אלקאלה דה הנרס", שעמדה בדרך שבין קסטיליה לאראגון.

בכך רצה קארלוס ה-3 לעדכן את שער הכניסה אל העיר ולהתאימו לפיתוח שעבר בתקופתו אזור הפראדו. אזור זה הפך במאה ה-18 להיות צדה המזרחי ותחילתה של מדריד החדשה. 9 שנים לקח לבנות את השער וב-1778 הסתיימה העבודה עליו. די מהר הוא הפך לאחד מסמליה של מדריד המודרנית, של אותה תקופה.

כמו ערים ספרדיות רבות, נפגע השער במלחמות שנערכו בספרד מאז בנייתו וסימני הפגיעה נראים עליו עד היום. פגיעות ראשונות התרחשו בו בקרבות שניהלו הצרפתים בספרד בשנת 1823. השער נפגע שוב במלחמת האזרחים הספרדית, שהתרחשה כאן בשנים 1936 עד 1939.


#אדריכלות השער
שער אלקלה עשוי אבן גרניט. הוא בנוי בסגנון הניאו-קלאסי, שבו מתהדרים מרבית המבנים במדריד שאנו מכירים. זהו סגנון נקי ומאופק שנטה לחזור למסורות האדריכליות ההיסטוריות והאסתטיקה שבאמנות יוון ורומי בעת העתיקה.

השער תוכנן ועוצב בידי סבאטיני, אדריכל שמונה לתכנונו על ידי המלך הספרדי קרלוס ה-3.

שער אלקאלה כולל 5 קשתות. שלוש קשתות נועדו למעבר של כרכרות ופרשים על סוסים. שתיים קטנות יותר, בעלות צורה מרובעת, שימשו את הולכי רגל.

בראש השער הוצבו פסלים של פרנסיסקו גוטיירז ובראש כל קשת הוצב פסל של ראש אריה, שפיסל האמן רוברטו מיקל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H-uKqxsUlAY


ושירה של אנה בלן על שער אלקלה:

https://youtu.be/6ppRs1mC4Scכך אומרים את שמו:
https://youtu.be/WsyFWFSswXw
סיורי אמנות
סיור אמנות במשולש הזהב
#סיור במשולש הזהב של העיר

הסיור הבא יתמקד ב"משולש הזהב" - אזור שנע באזור משולש הזהב, האזור שבין שלושת המוזיאונים החשובים במדריד.

הסיור מתחיל בגנים הבוטאניים המלכותיים וממשיך משם, אל המוזיאונים הגדולים, כיכרות חשובות ופארקים יפים.

נתחיל? אתם בגנים הבוטאניים המלכותיים? - נהדר! - היכנסו לתגית "סיור מוזיאונים במדריד" והתחילו לנווט אל מוזיאוני מדריד, שהם מהיפים והמעניינים באירופה!
הגנים הבוטניים של מדריד
הגנים הבוטניים של מדריד
#על הגנים הבוטניים העתיקים באירופה

דרומית למוזיאון הפראדו, לאורך טיילת הפראדו, נמצאים הגנים הבוטניים של מדריד (Real Jardin Botanico). זהו המקום לחובבי הצמחים והגינון וכאן תמצאו עושר של פרחים, צמחים והדרכה. הפארק משתרע על השטח שבין מזרקת נפטון לתחנת Atocha של הרכבת התחתית.

הגנים הבוטניים האלה, הנחשבים לעתיקים ביותר באירופה, נוסדו בשנת 1755 על ידי המלך פרדיננד השישי. זו הייתה תקופה שבה הבוטניקה היתה תחביב נפוץ בקרב בני האצולה האירופית. בשנת 1781 הגנים עוצבו ושודרגו על ידי האדריכל חואן דה ויינואבה (Juan de Villanueva) והבוטנאי גומס אורטגה (Gomez Ortega).

בגנים הבוטניים שכאן מוצגים כמעט 100,000 מיני עצים, צמחים ושיחים שונים, הכוללים צמחי תבלין, צמחי מרפא וצמחי מים. יש כאן גם חממה נהדרת עם צמחיה טרופית המחייבת אקלים מבוקר ולא מעט פינות חמד נעימות, שיאפשרו מנוחה למבקרים, בין הצמחיה היפה והעצים המיוחדים.

בחנות שבכניסה לגנים ניתן לרכוש ספרי בוטניקה, צמחים מיובשים, תמונות ומזכרות בוטניות.


#טיפים
הכניסה לילדים מתחת לגיל 10 חינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/m9ILh0D256c


וביקור בגן הבוטאני של מדריד:

https://youtu.be/gfLA-Yt61dA

סיור מוזיאונים במדריד

מזרקת סיבלס
מזרקת סִיבֵּלֶס
#על המזרקה הנהדרת שבלב הכיכר היפה במדריד

מזרקת סִיבֵּלֶס (Fuente de Cibeles), שניצבת במרכז כיכר הפלאסה דה סִיבֵּלֶס (Plaza de Cibeles) במדריד, נחשבת לאחד מהסמלים החשובים של העיר. מוצגת במזרקה המפוארת אלת הטבע והאדמה של הדת הפריגית, סִיבֵּלַה (cybelle), הנוהגת במרכבה הרתומה לצמד אריות. על שם האלה סיבלה נקראת המזרקה וכך גם הכיכר שבה היא נמצאת.

המזרקה המפורסמת, שנקראת בספרדית "פונטנה דה לה סִיבֵּלֶס" היא מזרקה ניאו-קלאסית. כלומר, על אף שהיא פוסלה במאות האחרונות, הפיסול שלה הוא בסגנון הקלאסי, שאפיין את הפיסול היווני והרומי הקדומים.

את שמה קיבלה המזרקה, כאמור, מסִיבֵּלֶה (cybelle), אלת הטבע והאדמה של הדת הפְרִיגִית, שבה ניתן לראות את המקבילה של האלה היוונית גָאיָה.

האלה מתוארת בפסל, כשהיא ישובה בתוך כרכרה הנמשכת ע"י שני אריות. פסל אלת הטבע הרתומה למרכבת האריות שבמזרקה נחשב לאחד היפים מהמונומנטים שבעיר, שנחשבת לאחת הערים השופעות הכי הרבה אנדרטאות ופסלים באירופה.

המזרקה תוכננה על ידי הפסל ונטורה רוֹדְרִיגֶז ונבנתה במשך 5 שנים, עוד בימיו של המלך קרלוס השלישי. את פסל האלה בנה פרנסיס גוּטְיֵירֶז (Francis Gutierrez) ואת האריות רוברטו מִישֵל.


מבט מקרוב במזרקת סיבלס:

https://youtu.be/vWINq-ZgXNc
סאן חרונימו אל ריאל
סאן חרונימו אל ריאל
#על הכנסייה שעשתה היסטוריה

בקתדרלת סאן חרונימו אל ריאל (San Jeronimo el Real) הוחזרה רשמית הדמוקרטיה לספרד. זה קרה ב-20 בנובמבר 1975, עם הכתרתו של חואן קרלוס הראשון, נכדו של המלך אלפונסו, למלך ספרד.

כנסיית סן-חרונימו אל-ריאל, שניצבת בסמוך למוזיאון הפראדו (Prado Museum), היא כנסייה קתולית מתחילת המאה ה-16. הכנסייה, שהיא חלק ממנזר קדום, עברה במאות האחרונות שחזורים רבים, שהצליחו להעלים כמעט לחלוטין את סממני המבנה המקורי שלה.

במהלך ההיסטוריה שימשה הכנסייה כמקלט למלכים ספרדיים שונים והייתה למקום שבו הושבעו שוב ושוב חברי הפרלמנטים הספרדיים. כאן התקיים גם טקס החתונה של המלך אלפונסו ה-13, טקס שלכבודו נבנה גרם מדרגות, לכיוון לרחוב, בכדי שהגישה אל הכנסייה מהרחוב תהיה מרשימה יותר.

בתוך הכנסייה ניתן לראות כיום מגוון ציורים ופסלים מרשימים, כמו גם חלונות ויטראז' אופייניים ויפים מאד.


#טיפים
הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Im_an3yA_WA


ומבפנים:

https://youtu.be/GFvhZmA_A3g
מוזיאון תיסן בורנמיסה
מוזיאון תיסן בורנמיסה
#על המוזיאון שנולד מאוסף האמנות הפרטי הגדול בעולם

מטרתו של מוזיאון תיסן בורנמיסה (Thyssen Bornemisza) הייתה להציג את אוסף האמנות שרכשה ממשלת ספרד מן הברון הנס היינריך תייסן-בורנמיסה בשנת 1993. זה היה ככל הנראה האוסף הפרטי החשוב ביותר בעולם - של הברון תיסן בורנמיסה. הוא נפתח לקהל הרחב בשנת 1992 והורחב בשנת 2004.

במוזיאון תוכלו לראות כ-300 יצירות, שנוצרו החל מהמאה ה-13 ועד היום. בקומת הקרקע תוכלו לראות את מגוון היצירות המודרניסטיות. בקומה הראשונה תראו את היצירות ההולנדיות מהמאות ה-17 וה-18. כאן תראו המון יצירות אימפרסיוניסטיות ופוסט אימפרסיוניסטיות. בקומה השנייה מוצגים פרטי האוסף העתיקים, ביניהם אוסף של ציירים איטלקיים (המכונים גם "פרימיטיביים"), אוסף הדיוקנאות, ציורים של ציירי הרנסאנס השונים, ביניהם גם טיציאן ואל גרקו וציורי תקופת הבארוק, כמו אלה של ברניני ואחרים.

ביחד עם מוזיאון הפראדו ומוזיאון ריינה סופיה, התיסן בוררנמיסה הוא אחד משלושת המוזיאונים שנקראים "משולש הזהב של האמנות" - האזור שבו ממוקמים שלושת המוזיאונים המרכזיים שמסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado).


#טיפים
בימי שני הכניסה למוזיאון חינם

אם אתם מוגבלים בזמן, המוזיאון הזה מעט פחות משמעותי מ"מוזיאון הפראדו" וריינה סופיה.


מבט מקרוב על מוזיאון תיסן בורנמיסה שבמדריד:

https://youtu.be/ryTZWbd89UI
מוזיאון הפראדו
מוזיאון הפראדו
#על המוזיאון הגדול של מדריד

מסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado), תמצאו את "משולש הזהב של האמנות" - שלושה מוזיאונים חשובים ומרכזיים במדריד. אחד מהם הוא מוזיאון הפראדו (Museo Nacional del Prado), המוזיאון הגדול ביותר במדריד ואחד ממוזיאוני הציור הקלאסי הגדולים בעולם.

אוסף היצירות הרחב שבפראדו מוצג במבנה מרשים שנבנה בסגנון ניאו-קלאסי. המבנה תוכנן על ידי האדריכל חואן דה ויאנובה (Juan de Villanova), בתקופת המלך הבורבוני קרלוס ה-3. כאן תמצאו מגוון מרשים במיוחד של יצירות. יש כאן החל מיצירות האמנות שאספו מלכי ספרד במהלך השנים ועד יצירות של אמנים איטלקיים, שהמלכים הקתוליים שימשו כפטרונים שלהם.

המוזיאון עצום ולכן לא תוכלו להיכנס לראות את כל הפריטים שהוא מחזיק, שכן יש בו יותר מ-5000 איורים, כ-1000 מטבעות ומדליות, כ-700 פסלים ומעל 800 ציורים. בכל פעם מוצגים בו רק שביעית מהפריטים ולכן כדאי ואפילו מומלץ לבדוק אילו תערוכות מוצגות בו כשאתם מתכננים להגיע לביקור.

הביטו גם בבניין המוזיאון, שלפני הפיכתו למוזיאון, שימש כארמון.


#טיפים
כניסה חינם לפראדו יש בימים שני-שבת בשעות 20:00-18:00. בימי ראשון ובחגים שעות החינם הן 19:00-17:00. התורים ענקיים לכן מומלץ להגיע שעה ואפילו שעה וחצי לפני.


בואו למוזיאון:

https://youtu.be/KN1lB7Ut8Wc


מוזיאון המלכה סופיה
מוזיאון ריינה סופיה
#על מוזיאון התערוכות המתחלפות לאמנות ספרדית

לרוב מתפארים המוזיאונים בתערוכות הקבועות שלהם ומתבלים את הביקור בתערוכות מתחלפות. במוזיאון המלכה סופיה (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) נמצאות כדרך קבע, בעיקר תערוכות מתחלפות. למעשה, בכל ביקור שלכם שם, תראו ככל הנראה יצירות שונות מהפעם הקודמת.

המוזיאון מתמחה בהתפתחות האמנות הספרדית החל משנת 1900 ועד לשנות ה-70 של המאה. במקום גם ספריית אמנות פתוחה לקהל הרחב ובה אוסף של מעל 100,000 ספרים, כמעט 4,000 הקלטות ומעל 1,000 קטעי וידאו.

בתצוגה תוכלו לראות מבין שפע היצירות של אמנים מוכרים. אתם עשויים לראות כאן מעבודותיו של דאלי, מירו, חוליו גונסאלס (Julio Gonzales), עם דגש חזק על עבודותיו המרתקות של פיקאסו.

שימו לב במיוחד ליצירתו המפורסמת של פיקאסו "גרניקה" (Guernica), שגודלה העצום לא מתקרב לעוצמת הסיפור שעומד מאחוריה. התמונה צוירה בעקבות ההפצצה הגרמנית הקשה שנחתה על העיירה הספרדית גרניקה, בעת מלחמת האזרחים של שנת 1937. ההפצצה האיומה הזו קטלה בכפר הקטן 2,000 אזרחים. ביצירה המפעימה הזו תוכלו לראות את זוועות המלחמה בצבעי שחור ולבן. בחלל שבו היא מוצגת תוכלו לראות גם את ציורי ההכנה שיצר פיקאסו לקראת ובמהלך העבודה עליה.

המוזיאון הוא אחד משלושת המוזיאונים שנקראים "משולש הזהב של האמנות" - האזור שבו ממוקמים שלושת המוזיאונים המרכזיים שמסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado). אחד מהם הוא ריינה סופיה ובנוסף לו יש את מוזיאון הפראדו ואת מוזיאון תיסן בורנמיסה.


מבט מקרוב על מוזיאון ריינה סופיה במדריד:

https://youtu.be/qfcwN3u5-Sw
פלאסה דה סִיבֵּלֶס
#על הכיכר עם המזרקה הנהדרת

עם השנים הפכה הכיכר הניאו קלאסית המפורסמת של מדריד, הפלאסה דה סִיבֵּלֶס (Plaza de Cibeles), שבה אתם ניצבים עכשיו, לאחד מהסמלים המובהקים של העיר הספרדית.

במרכז הכיכר ניצבת מזרקת סִיבֵּלֶס, המציגה את אלת הטבע והאדמה של הדת הפריגית, סִיבֵּלַה (cybelle), הנוהגת במרכבה הרתומה לאריה. המזרקה תוכננה על ידי הפסל ונטורה רודריגז ונבנתה במשך 5 שנים, עוד בימיו של המלך קרלוס השלישי. את פסל האלה בנה פרנסיס גוּטְיֵירֶז (Francis Gutierrez) ואת האריות רוברטו מישל.

אם תהיתם, אז כיאה לכיכר האהובה ביותר על תושבי העיר, כאן חוגגים האוהדים, תושבי העיר ואפילו השחקנים עצמם, אחרי ניצחונותיה של קבוצת הכדורגל הפופולארית, ריאל מדריד. מכאן קיבלה גם הכיכר את הפופולריות שלה והפכה לאהובה במיוחד בקרב התושבים המקומיים.


ביקור בכיכר דה סיבלס:

https://youtu.be/2hbdloMu58g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.