» «
סיורי חוויה
סיור מורשת בסיאול
#סיור מורשת בעיר סיאול

הסיור מתחיל מהסיטי הול וממשיך ליעדים המעניינים בעיר. התחילו אותו בכיכר שמול בית העיריה.

נתחיל? אתם מול הסיטי הול? - אוקיי, אז היכנסו לתגית "סיור מורשת סיאול".
מקדש ג'ונגמיו
מקדש ג'ונגמיו
#על המקדש הקונפוציאני העתיק ביותר בעולם

גשר עץ מחבר בין ארמון צ'אנגדק גונג אל מקדש ג'ונגמיו (Jongmyo), שהוא מקדש קונפוציוס יוצא דופן. המקדש הזה מוקדש לטקסי הנצחה פולחניים, לזכר המלכים והמלכות של שושלת ג'וסון הקוריאנית. הטקסים הללו הם חלק ממסורת שהחלה כאן עוד במאה ה-14. היה זה המלך הראשון בשושלת, שהחל אז את הטקסים הללו, לאחר שאימץ את הדת הקונפוציאנית והפך אותה לדת הממלכה.

המקדש בנוי בתוך יער גדול. הוא נבנה כדי להנציח את זכרם של שליטי שושלת ג'וסון ההיסטורית (אגב, הוגים את השם במלעיל, כמו ג'ונסון). הוא הוכרז זה מכבר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. זהו המקדש הקונפוציאני המלכותי העתיק ביותר בעולם, שעדיין עומד על תילו.

המקדש נבנה על ידי שושלת ג'וסון בשנת 1394. המאוזולאום, המבנה הראשי שלו, נחשב למבנה העץ המסורתי הארוך ביותר בדרום קוריאה. בתוך המאוזולאום החשוב יש 19 חדרים, בהם קבורים 19 מלכים דגולים, שעשו דברים חשובים והצליחו בשלטונם. עימם נקברו גם 30 מלכות, רעיותיהם. במאוזולאום תוכלו לראות טבלאות עץ מיוחדות. בהן, לפי האמונה, שוכנות רוחות המלכים.

אגב, במוזוליאום המשני קבורים עוד 34 מלכים, שמורשתם, מה לעשות, פחות מפוארת...

בכל שנה, ביום א' הראשון בחודש מאי, מתקיים במקדש טקס מסורתי מיוחד ויפה, בהשתתפות מוזיקאים ורקדנים, טקס שהוכרז כנכס תרבותי. הטקס הזה הוא הטקס הקוריאני המסורתי הגדול ביותר בשנה.

לאחר הסיור בחצר המקדש, צאו בצעידה בת 500 מטרים, אל הפגודה העתיקה, המוגנת בלוחות זכוכית. ואגב, ביציאה אל מחוץ לשער הכניסה, תראו פארק קטן שבו נאספים בכל ערב גברים המשחקים במשחק לוח אסייתי שנקרא בדוק (Baduk) ואולי מוכר לכם בתור המשחק הסיני "גו" (Go).


#טיפים
כיום לא ניתן לעבור ישירות, על גבי גשר העץ שבין צ'אנגדקגונג למקדש ג'ונגמיו. למעבר אל המקדש יהיה עליכם לצאת מהארמון ולהיכנס למקדש מכיוון דרום.

המקדש פתוח בין השעות 9:00-18:00 בימות השבוע, כשבימי שלישי הוא סגור.

הכניסה מתאפשרת רק בסיור מודרך ומוצלח, המתקיים כל שעתיים, בין השעות 10:00 ל-16:00.

בימי שבת הכניסה חופשית, אך אין סיורים.

מימין לכניסה תוכלו ללמוד על הדת הבודהיסטית קונפוציאנית, בתצוגה אור-קולית מרתקת. שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wQMKYy1ReXc?t=57s


פירוט פינות המקדש:

https://youtu.be/c4URshZ4d_o


הדרכה:

https://youtu.be/gzlq0sOYFJw
מוזיאון הפולקלור הלאומי
מוזיאון הפולקלור הלאומי
#על מוזיאון התרבות, האמונות והמנהגים של קוריאה

מוזיאון הפולקלור הלאומי (National Folk Museum), הניצב בצמוד לארמון המלך גיונגבוק, מציג את התרבות, ההיסטוריה ואורחות החיים של העם הקוריאני, במיוחד במהלך התקופה שבה שלטה שושלת ג'וסון, במהלך מאות השנים, החל מהמאה ה-14 ועד ראשית המאה ה-20.

המוזיאון נוסד בשנת 1946. הוא ממוקם, כאמור, במתחם של ארמון המלך גיונגבוק, בתוך מבנה עתיק ודמוי פגודה ענקית. עם 100 אלף מוצגים במוזיאון, הוא מתמקד ב-3 נושאים עיקריים: תולדות העם הקוריאני מימי קדם והתקופה הפרהיסטורית, אורח החיים של העם הקוריאני, עם דגש על קוריאה של פעם ומעגל החיים הקוריאני וכיצד הוא מודרך מהאמונה הדתית של בני העם בקוריאה.

במוזיאון תוכלו להכיר את התרבות הקוריאנית העשירה, את האמונות של בני העם הקוריאני, את מנהגיו ואפילו את המאכלים המסורתיים שמכינים פה כבר מאות שנים, דוגמת הקימצ'י, מאכל הכרוב הכבוש המתובל, שהוא התוספת הקבועה והפופולרית למאכלים קוריאניים רבים.

בתצוגה תוכלו לראות כאן בגדים ופרטי לבוש קוריאניים, לצד תכשיטים, כלים ומוצגים רבים המלמדים על ההיסטוריה הרחוקה של קוריאה. החשיפה החווייתית והמעניינת שבו מספרת את הסיפור הקוריאני לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. בגנים שופעי הפסלים של המוזיאון מוצגים המזלות השונים והאמונות של הקוריאנים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4JGlq8YRIMA


ביקור במקום:

https://youtu.be/o-iOZ3F-piQ


והדרכה:

https://youtu.be/5aHadDlbMIQ
שער גוונגוומון
שער גוונגוומון, גיונגבוקגונג
#על שער הארמון היפה בסיאול

שער גוונגוומון (Gwanghwamun) הוא השער הראשי והגדול של ארמון גיונגבוקגונג (Gyeongbokgung) בסיאול. חומה גבוהה מקיפה את מתחם ארמון גיונגבוקגונג כולו. בשער הראשי והמפואר שלו תוכלו לראות את השומרים לבושי המדים. כמה פעמים בכל יום הם עורכים כאן טקס חילופי משמר, טקס מרתק ותרבותי ששווה לצפות בו.

טקסי חילופי השומרים של הארמון מתנהלים ברחבת הכניסה של הארמון. אם פספסתם את הטקס, שווה להיכנס קודם לסיור בתוך הארמון ולהגיע בהמשך לטקס הבא. השומרים, או ליתר דיוק חיילי המשמר, לבושים בלבוש קוריאני מסורתי. הם מאפשרים להצטלם איתם ולחוות חוויה מיוחדת מהעבר של הממלכה הקוריאנית ותפארת שלטונה.


#טיפים
שעות טקס החלפת המשמרות הן בכל שעה עגולה, בין השעות 10:00 ל-15:00.


טקס חילופי המשמר בשער הארמון:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4

סיור מורשת סיאול

מדרחוב אינסה דונג
מדרחוב אינסה דונג
#על המדרחוב עם עבודות היד האותנטיות והתרבות המסורתית

מדרחוב אינסה דונג (Insa Dong) התוסס והמתוייר, או בשמו הנוסף רחוב זאדונג, הוא רחוב גדול ורחב שבו ניתן לקבל הצצה אל האמנות העממית והפולקלור הקוריאני. בעברו הרחוק היה הרחוב הזה משכנם של האריסטוקרטים בסיאול. כיום הוא מהווה את רובע האמנות של העיר, עם שפע של גלריות, חנויות מיוחדות, דוכני מזכרות ועוד.

במדרחוב הססגוני שלל חנויות שבהן ניתן לרכוש מזכרות, מוצרים אותנטיים ומתנות מעבודת יד מתוצרת קוריאה. במדרחוב הענק, שאפשר לראותו כרחוב העתיקות של סיאול, תוכלו למצוא מגוון של חפצים ומזכרות מהמסורת הקוריאנית, כמו מניפות מצוירות, כלי פורצלן מסורתיים, הדפסי נייר בעבודת יד, פריטי לבוש קוריאניים, כלי קרמיקה, מוצרים בעבודת יד, ציוד לקליגרפיה, אמנות, בגדים, חנויות לציוד לקליגרפיה, עתיקות מסוגננות ועוד.

תנו גם מבט בסמטאות המסתעפות מהמדרחוב ובהן שלל בניינים עתיקים. קחו את הזמן, שוטטו ברוגע וספגו את האווירה השונה כאן. לעתים, אנחנו כבר יודעים, שווה לצאת מהדרך הראשית אל הרחובות הקטנים ואל החנויות הקטנות והציוריות שבהם.

בחזרה לאינסה דונג, יש כאן גם אוכל רחוב נהדר, עם דוכני אוכל טעימים, לצד מעדניות מיוחדות, מסעדות שוות, בתי תה מסורתיים ובתי קפה טרנדיים.

ואגב, לא רחוק מכאן נמצאת שכונת סמצ'דונג (samchoendong) השלווה, המוגדרת בעיר כ"שכונת האמנים של סיאול". בה תמצאו שלל חנויות של מעצבים מקומיים, גלריות וסדנאות אמנים, המציעים ציורים ופסלים למכירה וגם חנויות תכשיטים בעבודת יד.


#חוויות צילום
רוצים ללבוש את ה"הנבוק", השמלה הקוריאנית המסורתית, ולהצטלם איתה? - פנו ל"אינסדונג PR סנטר".


#טיפים
זה המקום לחיפוש מזכרות מיוחדות מסיאול.

אל תטעו לחשוב שזול כאן. החנויות יפות, האווירה נעימה והמבחר גדול, אבל בשווקים הגדולים יותר זול. אולי לא מלכודת תיירים אבל הפולקלור לא הופך את המקום לעממי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fwVBut_Ho_w


הדרכה:

https://youtu.be/FxXV7QlTgKc?t=1m18s


הצעות:

https://youtu.be/uh5lWPh2dUQ
ארמון קיונגבוקגונג
ארמון גְיוֹנְגבּוֹק גוּנְג
#על הארמון הגדול, המרשים, המרכזי והיפה בארמונות סיאול

המתחם המלכותי גְיוֹנְגבּוֹק מכיל ארמון גדול ששוחזר באופן מרשים. כמו פסל החירות בניו יורק או מגדל אייפל בפריז, גְיוֹנְגבּוֹק-גוּנְג (Gyeongbokgung), הוא סמל מרכזי בעיר סיאול.

הארמון המרשים שימש את שושלת מלכי ג'וסון (Joseon) הקונפוציאנית בין המאה ה-14 ועד לסיפוח היפני בשנת 1910 ואל סופה של הממלכה כאן. זהו ארמון אייקוני שאין לדלג עליו ורבים רואים חובה לבקר בו בסיאול. פירוש שמו, אגב, הוא "ארמון האושר המבהיר".

אגב, נכון לקרוא לו או ארמון גְיוֹנְגבּוֹק או גְיוֹנְגבּוֹקגוּנְג (Gyeongbokgung). הסיבה היא שאחרת יש כפילות, כי פירוש המילה Gung בקוריאנית הוא "ארמון".

הארמון הזה ממוקם במרכז סיאול המודרנית, בין מגדלים גבוהים לגלריות ובתי קפה מודרניים. זהו הארמון המעניין והמפורסם מבין הארמונות והמקדשים שבעיר העתיקה של סיאול. רבים רואים בו את היפה, המושלם, המרכזי והמפואר מבין חמשת ארמונות המלוכה שבעיר.

מדובר על מכלול של ארמונות, המשתרעים על שטח נרחב. הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 והיה בשימוש לסירוגין עד לשנת 1895. אז החליטו בני משפחת המלוכה הקוריאנית לעבור ממנו, לאחר שהיפנים התנקשו במלכת קוריאה מין.


#תולדות הארמון
הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 על ידי שושלת ג'וסון (Joseon). הוא היה בשימוש לסירוגין, במשך כ-500 שנה.

בתקופת הזוהר של השושלת ושל הארמון, היה כאן מתחם ענק ומטופח, עם גנים, בריכות נוי, מוזיאונים וכדומה. אז הוא השתרע על פני 410 אלף מ"ר. בזמני השיא הללו היו בו כ-330 מבנים ולא פחות מ-5,792 חדרים.

בשנת 1895 משפחת המלוכה הקוריאנית החליטה לעבור ממנו לאחר שהיפנים התנקשו במלכה. זה היה אחד האירועים הדרמטיים בתולדות האומה הקוריאנית, כשהציר היפני בקוריאה, מיאוּרָה גוֹרוֹ, רצח את מלכה קוריאה האהובה מיונג-סונג, הידועה בתור "המלכה מין", לאחר שזו הביעה התנגדות להשתלטות היפנית על קוריאה.

משנת 1911 ואילך הרסו הכובשים היפניים בשיטתיות את מרבית מבני הארמון ורק 10 מהם נותרו. על הריסות ההיכל הראשי היפנים הקימו את מבנה השלטון המרכזי שלהם.

ב-1945, עם סיום הכיבוש היפני והתבוסה שלהם במלחמת העולם השנייה, חזרו הקוריאנים לשלוט בארצם.

רק בשנת 1989 החליטה ממשלת קוריאה להחזיר את תהילת הארמון כסמל לאומי והחלה בשיקום, שחזור ובנייה שלו מחדש. למעשה שוחזר פחות ממחצית מתחם הארמונות, אבל עדיין מדובר במתחם ענק ומרשים ביותר ששופץ והפך לאתר שבו אתם נמצאים.


#על טקס חילופי המשמר
מתחם ארמון המלך גיונגבוק מוקף בחומה גבוהה. בשער הראשי והמפואר שלו עומדים שומרים במדים צבעוניים. האטרקציה הבולטת והמוכרת בארמון היא כנראה הטקס הססגוני של חילופי המשמר, המתקיים כאן בשעות הצהריים, מדי שעה (ראו בטיפים למטה).

טקס החלפת המשמרות, שנערך ליד השער, הוא מרשים ושופע בתרגילי סדר מסוגננים. בסיומו תוכלו לבקש מהחיילים השומרים במדים להצטלם אתם.

אגב, אם אהבתם את בגדי השומרים ותרצו לחזור בזמן וללבוש בגדים מסורתיים, ניתן לשכור כאלה לצורך צילום, באחת החנויות בסמטאות שמסביב לארמון.


#מה רואים כאן?
כשנכנסים לארמון ועוברים בשער הגדול מתגלה המבנה הגדול של הארמון. זהו האולם המרכזי שבו נהג המלך לערוך את הישיבות הממלכתיות שלו ואת פגישותיו. המבנים אמנם דוממים וקצת סטריליים מדי, כאילו בתוך תפאורה של סרט, אבל המראה יפה ומרשים.

שימו לב לסגנון של הגגות, שבשוליהם מעין כנפיים. מסביב תראו את הבריכות הגדולות שממוקמות בין מבני הארמון. רבים מהעצים שבגני הארמון הם ירוקים אך יש מהם גם אדומים וצהובים.

הגן השליו עם פסלי האריות והדרקונים מנתק את המבקרים משאון העיר הסואנת שמסביב.

בביקור של שעתיים תרבו להסתובב בין מבני ההנהלה והמגורים. בטיול בין המבנים תוכלו לראות גם את הבנייה והארכיטקטורה של קוריאה העתיקה, כשלצידם כלי נגינה ואוכל ששימשו בעבר את יושבי הארמון.

בתוך הארמונות תוכלו לבקר באולמות שבהם נערכו טקסים, מגדלי שמירה, גשרים, שערים ענקיים וכמובן את בתי המגורים של בני משפחת המלוכה. בחדרי המגורים והארמונות תראו רהיטים עתיקים, כלי נגינה, אביזרים אישיים וציוד מטבח, כולל כדים להתססת סויה.

במתחם פועלים גם מוזיאונים שונים, כמו מוזיאון הפולקלור הלאומי (Folk Museum of Korea) ומוזיאון הארמון. בראשון מהם, למשל, תוכלו להעביר שעות, בהתבוננות בבגדים, תכשיטים וכלים עתיקים מקוריאה של פעם. לצידם יש לא מעט הסברים והמחשות להיסטוריה של קוריאה, לאורך מאות שנים.


#טיפים
הארמון פתוח לאורך כל השנה למעט ימי שלישי.

טקס חילופי המשמר ברחבת הכניסה לארמון מתקיים בכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-15:00, לאורך כל ימות השבוע.

אחרי טקס החלפת השומרים כדאי להצטרף (בחינם) לסיור מודרך ברחבי הארמון ולראות חלק מהאטרקציות המרכזיות שבו.

בשטח הארמון יש גם מוזיאונים נוספים וסיורים חינמיים באנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AoI7j5QzdAQ


חילופי המשמר:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4


הדרכה:

https://youtu.be/3lHqWnICzmY


בלוגרים:

https://youtu.be/qtINOtsvS-4
שוק האלקטרוניקה יונגסאן
שוק האלקטרוניקה יונגסאן
#על אזור חנויות האלקטרוניקה השוות

שוק האלקטרוניקה של יונגסאן (Yongsan Electronics Market) הוא אזור האלקטרוניקה של סיאול. זהו מתחם עצום בגודלו, עם מעל 5,000 חנויות טלפונים, אלקטרוניקה, מחשבים, גאדג'טים וטכנולוגיה פופולרית.

באזור הזה ימצאו הגיקים, חובבי הטכנולוגיה שבכם, את מגוון המוצרים האלקטרוניים והטכנולוגיים הגדול ביותר בקוריאה. המחירים כאן, באופן יחסי, זולים למדי. מי שמגיע ממוקד ועשה בדיקה של מחירי המוצרים שמעניינים אותו, יכול להשיג כאן מציאות ורכישות מצוינות.

הרי דרום קוריאה, חשוב להזכיר, היא מעצמה טכנולוגית לכל דבר. נזכיר רק שכאן התפתחו ענקית התקשורת והאלקטרוניקה סמסונג ולצידה מגוון תאגידים מצליחים, כמו LG, קיה, דייהו ואחרים.

בתוך האזור עצמו, הביקור הספציפי בשוק האלקטרוניקה יונגסאן (Yongsan Electronics Market) הוא ביקור חובה לחובבי החידושים הטכנולוגיים. המתחם העצום כולל מבנים ובניינים רבים, שהם מרכזי קניות עמוסי חנויות ודוכני אלקטרוניקה מגוונים.


#טיפים
מרבית החנויות בשוק האלקטרוניקה פועלות מהשעה 10:00 בבוקר ועד ל-20:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JJyIplQjiYA


ביקור בשוק יד שנייה לאלקטרוניקה:

https://youtu.be/NfndNg09vfk


בלוגרים:

https://youtu.be/rBi1wXAnWmU
מגדל N
מגדל N, מגדל סיאול
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מפסגת הר נאמסאן, הכיפה הגבוהה בסיאול, משקיף על העיר מגדל סיאול (N Seoul Tower), הנחשב לאחד מסמליה הבולטים.

במגדל הגבוה, שנקרא כיום מגדל N (ה-N tower), יש תצפית פנורמית יוצאת דופן על המטרופולין הענקי שמקיף אותו. ראש המגדל מסתובב סביב צירו ואחת לשעה וארבעים דקות הוא משלים סיבוב שלם.

האות N, אגב, באה מ-"New". היא נוספה לשמו של המגדל בשנת 2005, לאחר ששופץ בעלות של מעל 15 מיליארד דולר.

גובהו של המגדל אמנם "רק" 237 מטרים, אך מכיוון שהוא בנוי על ראש הר נמסאן (Namsan), יוצא שהוא ניצב בגובה של 480 מטרים מעל פני הים.

מאז שנות ה-60 המגדל שימש כמגדל רדיו וטלוויזיה. בשנות ה-80 הוא נפתח לקהל הרחב, לתצפיות ולבילוי. כיום המגדל מואר בכל לילה, בכל צבעי הקשת, בעזרת מערכת מתקדמת, מבוססת טכנולוגיית לד. הדבר מקנה לו מראה נהדר בשעות החשיכה. בנוסף, נוהגים להקרין עליו, מעת לעת, יצירות אמנות דיגיטליות, בשלל צבעים וגוונים ובכך הופכים אותו למחזה מרהיב של אור וצבע, הנשקף למרחוק.

למרגלות המגדל, בנקודת התצפית המרשימה על העיר, תראו מעקה ארוך שעליו קשורים עשרות אלפי מנעולים, רבים מהם עם ציור או בצורת לב. זוגות אוהבים נעלו אותם על המעקה, באמונה שאהבתם לא תדעך לעולם. את המפתח הם משליכים מעבר למעקה. גם במרומי המגדל יש "בריכת משאלות", שלתוכה משליכים אנשים וזוגות מטבע, מסיבה דומה.


#טיפים
כדי לראות את אורות העיר הנפרשים מתחתיכם ויוצרים ים של אור, השתדלו להגיע למגדל לפני השקיעה.

אל ההר כיף לעלות ברכבל, אך בסופי שבוע וחגים עלולים להיות תורים אליו. לחילופין ניתן אמנם לעלות גם באוטובוס, אבל שווה אולי לטפס ברגל, בשביל התלול והמרהיב עם פינות הנוף הנהדרות.

בראש המגדל מסעדה מסתובבת, המספקת נוף עוצר נשימה. במגדל גם מספר מסעדות בסגנונות הנעים ממזון מהיר ועד למזון יוקרה בנוסח צרפתי, איטלקי או קוריאני.

בקרו בשירותים המיוחדים שמגדל ותופתעו...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ti84Kzs3Wf8


מופע האורות על המגדל:

https://youtu.be/lRBzubiA4Jk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.