» «
סיורי חוויה
סיור במרכז מילאנו
#סיור במרכז העיר מילאנו

הסיור הזה יתמקד במרכז העיר ובנקודות העניין המרתקות בה.

הסיור יתחיל מהדואומו של העיר, הקתדרלה המפורסמת של מילאנו. נתחיל אותו בפיאצה דֶל דּואֹומֹו (Piazza del Duomo), הכיכר של הקתדרלה.

נתחיל? אתם ליד ה"דואומו"? - נהדר! - היכנסו לתגית "סיור מרכז מילאנו" והתחילו לנווט אל האטרקציות המרתקות של מרכז מילאנו.
פיאצה דל דואומו מילאנו
פִּיאָצָה דֶל דּואֹומֹו במילאנו
#על הכיכר המרכזית של מילאנו

פִּיאָצָה דֶל דּואֹומֹו (Piazza del Duomo), או כיכר הקתדרלה, היא הכיכר המרכזית והמפורסמת של העיר מילאנו. בליבה של הכיכר יושבת המלכה הבלתי מעורערת של העיר, הדואומו. זוהי הקתדרלה המרכזית ועוצרת הנשימה של מילאנו, שבאיטלקית נקראת "דואומו" (Duomo).

אבל חוץ מהקתדרלה המרשימה, הכיכר המרכזית הזו מציגה שכיות חמדה נוספות. במרכז הכיכר ניתן לראות כאן את פסלו של מלך איטליה, כשהוא רוכב על סוסו. פסל הרוכב הוא של ויטוריו אמנואלה ה-2, מי שהיה מלכהּ הראשון של ממלכת איטליה המאוחדת, במאה ה-19. המלך הזה, ויטוריו אמנואלה השני, לחם לאחד את איטליה ובשנת 1861 הוא הוכרז מלך איטליה המאוחדת.

לא הרחק מהמונומנט של המלך, נמצא הקניון הראשון בעולם, שנקרא גם הוא על שם המלך, "גלריית ויטוריו אמנואלה השני". זהו מרכז קניות מפואר מהמאה ה-19. השופינג כאן הוא לא הכרח אבל הפאר והיופי של המקום הם חוויה ששווה ביקור, בין אם אתם מתכוונים לקנות ובין אם לא.


מבט מקרוב על הפיאצה דל דואומו:

https://youtu.be/SRUXl0wyvLY
פסל ויטוריו אמנואלה ה-2
פסל ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה ה-2
#על פסל המלך הרוכב שמול הדואומו

פסל הרוכב שניצב בפיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo) הוא של המלך ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה השני, מי שהיה המלך הראשון של ממלכת איטליה המאוחדת.

בפסל נראה המלך, המוביל את חייליו בקרב, כשהוא מרסן את ההתלהבות של סוסו הנאמן.

הפסל הוזמן בשנת 1878 מהאמן האיטלקי ארקולה רוסה, על ידי יורשו של ויטוריו אמנואלה ה-2, המלך אומברטו הראשון.

אבל גם האמן רוסה הלך לעולמו, בטרם הסתיים הפסל. לכן השלימו את העבודה שני האחים ממשפחת ברזגי. הם עשו זאת בפיקוחו של אמן אחר, הפסל אטורה פרארי. כך יצא ש-18 שנה לקח להציבו בכיכר ובשנת 1896 הוא נחנך בפיאצה המרכזית של מילאנו.

גם ההחלטה על מיקום הפסל לא הייתה פשוטה ובמשך 3 שנים התלבט המלך בין הארמון המלכותי, הרויאל פאלאס, לפיאצה דל דואומו. לבסוף התקבלה ההחלטה והפסל הוצב במקום שאין מרכזי ממנו במילאנו.


#על רגלי הסוס וגורל הרוכב - משימה בלשית
בקלישאה נפוצה, או מה שנקרא "פולקלור של מדריכי תיירים", נהוג לומר לא פעם למטיילים שבפסל של סוס ורוכבו, מנח רגלי הסוס מצביע על גורלו של הרוכב המפוסל. לפי התיאוריה הזו, כשאחת הרגליים של הסוס היא באוויר, הרי שהרוכב נפצע בקרב. כששתי רגליים באוויר, הרי שהרוכב מת בקרב. רק אם ארבע הרגליים של הסוס על הרצפה, אזי לא נפגע הרוכב ומת בשיבה טובה.

הוויכוחים אם זה נכון או לא נמשכים. יש דוגמאות רבות לפסלים שאכן מאשרים את הרעיון ולמולם שלל דוגמאות לפסלים שלא "מתיישרים" עם הקו הזה. אבל הנה משימת בילוש, לצעירים החרוצים שכאן, לאלה עם הגוגל בין השיניים - מה לפי תנוחת הסוס שלפניכם היה גורלו של ויטוריו אמנואלה השני? - האם הוא נפצע או מת בקרב, או שמא לא נפגע כלל?

ועכשיו חפשו באינטרנט ונסו לקבוע האם הפולקלור של המדריכים זוכה כאן לאישור או לא...


#מה רואים בפסל?
שימו לב לפסל הפרש, היציב והמרשים, שלפניכם. ארבע הרגליים של הסוס ניצבות על בסיס מאבן גרניט אדומה ומעניקות ליצירה יציבות מלאת עוצמה. מסביב שימו לב למדרגות השיש הלבנות, שמעליהן בסיס נוסף שעשוי משיש קררה.

התבליט עשוי הברונזה שעל הבסיס הזה מראה את כניסתם של חיילי פיימונטה, אל העיר מילאנו. זה היה לאחר שחרור העיר בקרב מאג'נטה. הקרב, בפיקודו של מלך פיימונטה, ויטוריו אמנואלה השני, הוא אחד הניצחונות המשמעותיים במלחמת העצמאות השנייה, בדרך לאיחוד איטליה.

בקרב, שנערך ב-4 ביוני 1859, נלחמו כוחות מצרפת וסרדיניה, בהנהגת מלך צרפת נפוליאון השלישי, בצבא האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששלטה בצפון איטליה באותה תקופה. התבוסה שנחלו האוסטרים אז, הייתה צעד משמעותי בדרך לשחרור צפון איטליה משליטת האימפריה הזו ולעצמאות ואיחוד איטליה כולה.

בבסיס הפסל ראו את שני האריות שלידם הלוחות שעליהם חקוקים השמות של רומא ומילאנו. אלה הישגי הניצחונות הגדולים במהלך ה"ריסורג'ימנטו", שמו של המאבק שניהלו המלך ויטוריו אמנואלה השני והגאון המדיני שלצידו, קאבור, לאיחוד איטליה.

שימו לב לענפי הדקל עם התאריך, ביוני 1859. זהו המועד שבו נכנס המלך למילאנו. בצד השני של הפסל תראו תאריך נוסף, ה- 14 יוני 1896. זהו המועד שבו נחנך הפסל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zt6fWST8rs4
לאונרדו3
מוזיאון לֶאוֹנַרְדוֹ 3
#המוזיאון עם עולמו של לאונרדו דה וינצ'י

מוזיאון לֶאוֹנַרְדוֹ 3 - עולמו של לאונרדו דה וינצ'י (Leonardo3 Museum- Il Mondo di Leonardo) הוא מוזיאון אינטראקטיבי שמציג את תערוכת "העולם של לאונרדו", העוסקת בגאונותו של מי שנחשב לאחד המוחות הגדולים בתולדות האנושות.

זהו מוזיאון מרתק, מהאטרקציות הטובות במילאנו, שאין לוותר עליו לבילוי של כמה שעות עם הילדים והמשפחה. יש כאן עשרות דגמים של מכשירים ומכונות שתכנן לאונרדו. ביניהם תוכלו למצוא כאן צוללת, רובה קשת, מצנח, שפירית מכנית ועוד רבים.

המוזיאון הוא מקום מצוין להכיר את רעיונותיו פורצי הדרך של הממציא הסקרן והיצירתי, איש הרנסאנס חסר המנוחה, שהיה לדוגמה הטובה ביותר לאנשי רנסאנס, רחבי האופקים והרב-תחומיים.

חוץ מהמצאות הנדסיות ומדעיות תוכלו לקבל כאן גם מושג על גאונותו האמנותית של לאונרדו הצייר. יש כאן החל מעותק דיגיטלי מוסבר של הציור המפורסם "הסעודה האחרונה" ועד לניתוח הציור הידוע "הגבירה עם ההרמין" (La Dama con l’ermellino).

המוזיאון ממוקם בלב מילאנו, בצמוד לגלריית ויטוריו אמנואלה השני, בין הדואומו לתיאטרון הלה סקאלה. לצד התערוכה הקבועה מוצג כאן מגוון משתנה של תערוכות זמניות ממקומות אחרים.


#טיפים
אל תבלבלו בין מוזיאון זה, לבין מוזיאון המדע והטכנולוגיה, שרק נקרא על שם לאונרדו דה וינצ'י ועוסק גם בנושאים מדעיים וטכנולוגיים באופן כללי. אלו שני מוזיאונים שונים שנמצאים במקומות שונים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Df623obnTZk

סיור מרכז מילאנו

דואומו
דּואֹומֹו די מילאנו
#על הקתדרלה הגותית והיא הגדולה בעולם.

קתדרלת מילאנו, או הדּואֹומֹו (Duomo Milan) שבמרכז מילאנו, היא מקום מושבו של הארכיבישוף של מילאנו והקתדרלה המרכזית שלה, היא הפנינה הבלתי מעוררת של העיר. זוהי הקתדרלה הגותית הגדולה והמרשימה בעולם, כנסייה עוצרת נשימה של ממש.

כמעט 600 שנה לקח לבנות את הדואומו, שבנייתה החלה ב-1386, בהוראת הארכיבישוף אנטוניו דה סלוצו. היא נבנתה במקום שבו עמדה לפני כן בזיליקת סן ג'ובאני אלה פונטי, שנבנתה בשלהי המאה ה-4 ונהרסה בשריפה.

ממדי הדואומו לא יאומנו. מדובר על אורך של 148 עד 157 מטר וגובה של 108.5 מטרים בשיא, באזור פסל המדונה. היא יכולה לאכלס בתוכה לא פחות מ-40 אלף מתפללים. היא לא רק הקתדרלה הגותית הגדולה בעולם והקתדרלה הקתולית השנייה בגודלה בתבל. רבים רואים בדואומו את המפוארת מבין הכנסיות הגותיות שבאיטליה.

הקתדרלה, שנמצאת בכיכר דואומו (Duomo Square), מפגינה עיצוב אמנותי מרהיב ומסנוור, גם מבחוץ וגם מבפנים. חלונות הוויטראז' הגדולים, של בית המקהלה כאן, נחשבים לגדולים בעולם. רצפת השיש שהונחה כאן לפני יותר מ-600 שנה בוהקת ויוקרתית עד היום. כל הקתדרלה מצופה בשיש לבן מבחוץ ויש בה, החזיקו חזק, מעל ל-3500 פסלים!

אבל הפסלים, ציורי הפרסקו והפסיפסים, רצפת השיש היוקרתית, ארונות הקבורה של הארכיבישופים והוויטראז'ים המרשימים שכאן - כל אלה הם כאין וכאפס לעומת הפאר של המבנה הגותי הענק ועוצר הנשימה, שניצב בליבה של מילאנו, כתכשיט מנצנץ, המעוטר ב-135 צריחים.

כמו הקתדרלות בערים רבות אירופה, קתדרלת מילאנו היא מרכז העיר. קשה לפספס את היופי וההוד שהיא מקרינה ואת הכמות העצומה של תיירים שיושבים למרגלותיה בכל שעה ביום. גם לאורך השנה היא המקום המרכזי בעיר. כאן חוגגים את חג המולד בחורף ומכאן יוצאים מרבית סיורי התיירים בקיץ.


#אדריכלות הדואומו
בניית הדואומו החלה בשנת 1386 ונמשכה 600 שנים. ניכרת בה היטב השפעת הסגנון הגותי הצרפתי באדריכלות. על אף שהושלמה סופית רק בשנת 1958, סגנונה נשאר גותי מאוחר. בעבר נותרו בה אמנם השפעות ניאו-קלאסיות, אך בתחילת המאה ה-20 הן הוסרו, כדי להשאיר אותה גותית טהורה.

הקתדרלה מצופה חיצונית בשיש לבן, אורכה הוא 157 מטר, גובהה באזור פסל המדונה הוא 108.5 מטרים. 40,000 מתפללים יכולים לעמוד בתוכה. בתוך המבנה יש 135 צריחים וקרוב ל-3500 פסלים.

הדואומו עומדת במרכז הכיכר רחבת הידיים שתכנן האדריכל ג'וזפה מנגוני (Giuseppe Mengoni) בשנת 1895.


#מה יש כאן?
הדואומו היא קתדרלה יפהפיה בסגנון גותי-איטלקי. יש בה סרקופגים של ארכיבישופים, ציורים מרהיבים, פסלים, ויטראז'ים וחלונות מצויירים נהדרים, עם סיפורי הנצרות. זוהי כנסייה מעוצבת בקפידה ומלאה בפרטים מעניינים. הנה כמה מהדברים ששווים תשומת לב כאן.

שימו לב לחלונות הוויטראז' מהמאה ה-15 ואילך. מבט מפנים הכנסייה בשעות היום יאיר את חלונות הזכוכית הצבעוניים, בצבעים נהדרים. שימו לב שהם שונים, כל ויטראז' לפי התקופה שבה הוא נוצר ולפי אופיה האמנותי.

באולם האוצרות תראו עשרות עבודות אמנות נוצריות מהמאות ה-4 ועד ה-12.

המאמינים הנוצריים מתרגשים כאן במיוחד ממסמר קטן, שניצב מעל המזבח ומוצג לקהל, רק פעם בשנה. זהו מסמר שמאמינים כאן שהיה חלק מהצלב שעליו נצלב ישו.

במרתף הכנסייה תוכלו לצפות בחורבות שנותרו מהכנסייה הקדומה שהייתה כאן במאה ה-4.

ביציאה מתוך הדואומו החוצה, הקדישו רגע למבט על הדלתות המפוארות של הכנסייה. יש כאן 5 כאלה והן מלאכת מחשבת של אומנות חריטה מוקפדת ועילאית.

בין אלפי הפסלים שבכנסייה יש קו אחיד. רובם ככולם מתארים כאן רגעים ותמונות חשובות בתולדות הנצרות והעיר מילאנו.

במבנה החיצוני של הדואומו הביטו בפסלי הראש הגותיים, הנקראים "גַּרְגוֹילִים". פסלי ראש כאלו מצויים בכנסיות גותיות רבות ונועדו להפחיד שדים ורוחות רעות, כדי שיימנעו מכניסה לכנסייה.


#גג הדואומו
אחד הרגעים המושלמים בביקור כאן הוא הצפייה מגג הכנסייה למטה. בין הצריחים המחודדים הגותיים, אפשר להשקיף מהגג של הדואומו על כל העיר וביום בהיר עד הרי האלפים. הנופים מכאן הם עוצרי נשימה!

בצד השמאלי של הדואומו תראו מדרגות ומעלית. עלו לגג הדואומו בכ-150 המדרגות ותהנו מהנוף המרהיב הנשקף ממנו.

בנוסף למראה העיר והנוף ממנה, תהנו על הגג גם מהשיטוט בין הצריחים והפסלים הרבים. המשמעותי שבהם הוא פסל המדונינה הקדושה, היא מריה הקדושה, המגינה על העיר. זהו הפסל המוזהב, בגובה 5 מטרים, המסמן את הנקודה הגבוהה ביותר של הדואומו. כבר שנים רבות שהוא נערץ על ידי תושבי העיר.


#משחק לילדים
הילדים צריכים עיסוק בביקור כאן? - תנו להם להתחרות ביניהם בגילוי של הכי הרבה פסלים של משהו או מישהו. למשל, מי מגלה הכי הרבה פסלים של אישה? של ישו? של שד על הקיר (לרוב בחוץ)? מי סופר ראשון כמה פסלים יש על הגג?


#טיפים
הכניסה ללא תשלום.

הזמן הטוב ביותר לבקר כאן הוא באור היום, אז מוארים הוויטראז'ים והחלונות בצבע נהדר.

הגיעו בלבוש צנוע.

עלו אל הגג במדרגות, עניין של 5 דקות. גם חיסכון כספי של €5 לאדם וגם דרך נהדרת לחוות את אחת מהחוויות של הכנסייה.

אל תביאו לכאן חפצים רבים ומיותרים, כי חפציכם עשויים להיבדק בכניסה לקתדרלה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/ei7-tje8nY0


ועוד הצצה לכנסייה:

https://youtu.be/g70IlbxTrhg
לה סקאלה
בית האופרה לַה סְקָאלָה
#על בית האופרה הידוע ביותר בעולם

בין אם אתם נהנים מתרבות מוזיקלית גבוהה ובין אם חובבי מוסיקת פופ קלילה, למה שלא תרשו לעצמכם לבקר באחד מבנייני האופרה החשובים בעולם?

תֶיאַטְרוֹ לַה סְקָאלָה (La Scala) הוא כנראה בית האופרה המפורסם ביותר בעולם. אין זמר, זמרת, רקדן, או מנצח קלאסי שלא היה חולם להופיע כאן. הקהל ב"לה סקאלה" מפורסם לא רק בתרועות ובמחיאות הכפיים הנלהבות שבהן הוא מקדם אמנים שמוצאים חן בעיניו, אלא גם בקריאות הבוז הרמות שבהן הוא מגרש מהבמה אמנים שהוא לא מרוצה מהופעתם.

כאן התקיימו מופעי הבכורה של גדולי המלחינים הקלאסיים של איטליה, דוגמת וֶרְדִי, רוֹסִינִי ופּוּצִ'ינִי. כאן מופיעים הגדולים שבכוכבי האופרה העולמיים וגדולי המנצחים ומובילים כאן את ביצוען של מיטב האופרות בעולם, מדי ערב.

המדהים הוא שלמרות חשיבותו העצומה של בית האופרה והתיאטרון הזה, קשה להאמין, ממבט מבחוץ, שזהו המקום. המבנה שלו הוא פשוט מאד, לפחות בסטנדרטים האירופיים המקובלים. התמונה משתנה רק כשנכנסים ונחשפים לפאר והאלגנטיות של המרחבים והאולמות של הבניין. התחושה כשתתהלכו ב"לה סקאלה" היא שאתם פוסעים במקדש אופייני של האצולה האירופית. לאחר שנהרס בשרפה, נבנה הבניין הניאו-קלאסי שלו מחדש, בסוף המאה ה-18.

האולם הזה מארח בכל ערב את מיטב זמרי האופרה בעולם. באולם המרכזי שלו יש 2000 מקומות ישיבה ויציעים עליונים מפוארים. שימו לב לתקרה הגבוהה ולצבעי האדום וזהב האופייניים שלו.

לה סקאלה, שנמצא במרחק דקות ספורות מהדואומו, הוא גם התאטרון הגדול באירופה. בנוסף לאולם הגדול, יש כאן אולמות פאר נוספים, בהם נוהגים כבר שנים רבות לערוך נשפים מפוארים וערבי תרבות נוצצים. מתקיימים כאן גם מופעי בלט, קונצרטים ומופעי תרבות אחרים והמקום הזה הוא מהחשובים שבמוקדי התרבות של העיר כולה.

בבניין גם מוזיאון התיאטרון של ה"לה סקאלה" שהוא מקום מרתק ומרשים בפני עצמו. ראו אותו בתגית "לה סקאלה".


#אדריכלות התיאטרון
את התאטרון המהודר של בית האופרה תכנן בשנת 1776 האדריכל ג'וזפה פיירמריני (Giuseppe Piermarini), בסגנון ניאו-קלאסי. המבנה נבנה כאן לאחר שנשרף כאן תאטרון רג'ו דוקאלה (Teatro Regio Ducale), התאטרון הקודם, ששימש את תושבי העיר לאורך שנים.

מקור שמו של התיאטרון ובית האופרה "לה סקאלה", בא מהעובדה שהתיאטרון נבנה במקום שבו היו בעבר המדרגות של כנסיית סנטה מריה. "סקאלה" משמעו באיטלקית גרם מדרגות.

האולם המרכזי של התיאטרון, עם התקרה הגבוהה, מקושט בצבעים אלגנטיים ויוקרתיים, של אדום וזהב. באולם יש 2000 מקומות ישיבה. יש בו גם יציעים עליונים מפוארים מאד, שבהם שווה לבקר. האולמות הקטנים יותר שבבניין הם אולמות פאר, המשמשים לעריכת נשפים נוצצים וערבי תרבות יוקרתיים.


מבט מקרוב על הלה סקאלה:

https://youtu.be/mzdxAEJUi0k
פלאצו ריאלה
פַּלָאצוֹ רֶיאָלֶה
#על הארמון המלכותי של מילאנו

מצידו השמאלי של מבנה הדואומו, הקתדרלה של מילאנו, נמצא ארמון ה"פַּלָאצוֹ רֶיאָלֶה" (Palazzo Reale). זהו ארמון מרהיב שבו ניתן לראות יצירות אמנות רבות ומרשימות. אם בעבר ישבו כאן בני אצילים ומלכים, היום הארמון המלכותי הוא בעיקר מוזיאון ומקדש לאמנות מודרנית.

יש בפלאצו ריאלה אכסניה לתערוכות ואירועי אמנות ויוקרה מהחשובים בעיר. החלק המרשים ביותר בארמון נמצא בקומתו השנייה. בקומה זו של הארמון שוכנת הגלריה לאמנות מודרנית (Civico Museo d'Arte Contemporanea) המכונה בקיצור CIMAC. מוצגות בה שלל יצירות אמנות מהמאה ה-20. ביניהן אפשר לראות ציורים ופסלים של אמנים מפורסמים, דוגמת פיקאסו והצייר השווייצרי פול קליי. בתערוכה נכללים גם אוספים מרתקים של אמנות מזרמים אמנותיים דוגמת הסוריאליזם והפוּטוּרִיזְם.

הארמון מוקף בגנים רחבים ומטופחים, שנעים לבלות בהם שעה קלה של שקט.


#טיפים
מכיוון החצר של הארמון המלכותי תוכלו לצפות בפנינה של מילאנו, מזווית יפה ולא מוכרת. ממש לפניכם תראו את הפרופיל של הדואומו, הקתדרלה המרכזית של העיר והמקום המרכזי ביותר בה.


מבט מקרוב על פאלאצו ריאלה:

https://youtu.be/guKdrFkX0rM
שוקולטי איטליאני
שוֹקוֹלָטִי אִיטַלְיָאנִי
#על הגלידריה שהייתם רוצים לפגוש במילאנו

שוֹקוֹלָטִי אִיטַלְיָאנִי (Cioccolati Italiani) היא בית קפה, שוקולטריה וגלידריה מעולה במילאנו, עם גלידה איכותית, שמוגשת בצורה מעוררת תאבון ועתירת תוספות טעימות.

התור שנשרך לא פעם במקום, לא אמור להפתיע. עם גלידה איטלקית טריה, מבחר טעמים ומנות מיוחדות, עם שירות אדיב, חומרי גלם משובחים ושם מצוין, אין פלא שהמקום לוהט, על אף הגלידה הקרה...

שוקולטי איטליאני נמצא ברחוב סן רפאל, ליד כיכר הדואומו ויש לו גם סניפים נוספים בעיר. לצד הגלידות המצוינות, טבלאות השוקולד עם התוספות, והעוגות המצוינות, אתם מוזמנים לנסות את השוקו החם והסמיך שמוסיפים לו כאן משקה אלכוהולי. הלהיטים שרבים שותים כאן הם, בין השאר, שוקו חם בתוספת רום, או בתוספת שרי ברנדי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RAshu8p1y1E


גלריית ויטוריו אמנואלה השני
גלריית ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה השני
#על הגלריה שהיא הקניון העתיק בעולם

גלריית ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה השני (Galleria Vittorio Emanuele II) שנפתחה בשנת 1877, היא הקניון המקורה הראשון בעולם. המילאנזים, תושבי מילאנו, אוהבים אותה מאד והם נוהגים לכנות אותה באהבה "הטרקלין של מילאנו", או באיטלקית "Il Salotto di Milano".

הגלרייה נקראת על שם המלך הראשון של איטליה, ויטוריו עמנואל השני. גם אם לא תקנו כאן, כדאי להתרשם מהעיצוב הייחודי של מרכז הקניות העתיק, שנמצא בצידה הצפוני של כיכר הדואומו.

גלריית ויטוריו אמנואלה סקונדו היא אחד האתרים המרשימים בעיר. שימו לב לרצפת המוזאיקה המושקעת שבה. הביטו בתקרת הזכוכית המרשימה שמעליכם. תנו מבט אל ציורי הקיר היפים וגם אל חלונות הראווה של אחד ממרכזי האופנה הוותיקים והמרכזיים באיטליה ואולי באירופה כולה.

בגלריה ויטוריו אמנואלה סקונדו תוכלו לפגוש, לצד אוסף חנויות היוקרה והאופנה הנחשבות, חנויות התכשיטים היקרות ומעצבי האופנה העילית, גם ג'לטריות מעולות, מסעדות גורמה, בתי קפה יוקרתיים ועוד.

במשך זמן רב הייתה הגלריה המקום שבו נפגשו כל המי ומי של מילאנו. לצידם, פוקדים כל יום המוני תיירים וחובבי קניות את הגלריה, בה נמצאות חנויות דגל של מותגי-על, כמו פראדה שנפתחה כאן ב-1913, או מסעדות ותיקות כמו קפה ביפי שהוקמה ב-1867 ומסעדת סביני, שלידתה בשנת 1884.

הכניסה אל המבנה המקורה והיפה מכיכר הדואומו היא דרך שער כניסה שתוכנן כשער נצחון מרהיב, עשוי שיש וגרניט. משם מובילה הגלריה עד לפיאצה דלה סקאלה (Piazza della Scala), שבה ניצב בית האופרה המפורסם של העיר - ה"תיאטרו לה סקאלה", כשבסמוך לו ממוקם בית העירייה של מילאנו, הידוע כ"פאלאצו מרינו".


#מה יש כאן?
גלריה ויטוריו אמנואלה סקונדו היא סוג של מטפורה על העיר מילאנו כולה. באדריכלות הניאו-קלאסית שלה היא משלבת את הישן והחדש ומציעה במקום אחד את מיטב האופנה, הפאר והיוקרה.

מבכירי עולם האופנה, דוגמת פראדה, לואי ויטון, שאנל וגוצ'י ועד חנויות תכשיטים יקרות, מאבני סברובסקי ועד כלי הכסף של ברנסוני - בקניון המרהיב הזה תראו חנויות מעצבים נחשבים ולצידם את מיטב מותגי היוקרה. לצידם פזורות כאן גלריות אמנות, לצד חנויות ספרים, בתי קפה ומסעדות גורמה, כמו אלה של קפה גוצ'י, זוקה וביפי הידועות.


#הסיפור העצוב של האדריכל של הגלרייה
אחד הסיפורים העצובים בתולדות האדריכלות התרחש כאן. הוא קשור במי שעתיד לתכנן את ארמון הקניות האלגנטי והמרשים - האדריכל ג'וזפה מנגוני (Giuseppe Mengoni). מנגוני זכה עם תכניתו בתחרויות עיצוב של מבנה שיקשר בין פיאצה דואומו במילאנו לפיאצה דלה סקאלה שליד בניין האופרה של מילאנו.

בהשראת הפסאז'ים ההיסטוריים של פריז והברלינגטון ארקייד בלונדון, אולי אב הטיפוס של מרכזי הקניות המקורים של ימינו, הציע מנגוני בתחרויות בנייה של שדרה מסחרית בעלת תקרת זכוכית ופלדה, שתקשר בין הכיכרות.

הציע וזכה. די מהר הסתבר שמנגוני מאוהב בפרויקט שלו. הוא תכנן אותו לכל פרטיו, הקפיד מאד בבחירת החומרים, בעיצוב הכללי ועד לגימור הקפדני והבלתי מתפשר של כל פרט במבנה המרהיב שהלך ונבנה במילאנו.

באותם ימים התאחדה איטליה ולאור התקופה הסוערת של אותם ימים, גדש מנגוני את הגלריה בסמלים פטריוטים, שבטאו את אחדות המדינה הצעירה ואת האמון שלו בה.

אולי הייתה זו תחושה מיסטית שזו תהיה מורשתו האדריכלית הגדולה ביותר, אבל מנגוני נתן את חייו למיזם הזה. ולא רק באופן מטפורי. כי ממש לקראת תום הבנייה, יום לפני שנחנך השער המרשים של הבניין המרהיב, נפל דבר. תוך בחינת הגימורים של העבודה, נפל מנגוני אל מותו מפיגום שעליו עמד, בסמוך לקשת. כך לא זכה האדריכל המאוהב לראות כיצד הופכת הגלריה שלו להצלחה גדולה וכיצד היא הפכה, ממיזם שנועד לחבר שתי אטרקציות מרכזיות בעיר, להיסטוריה בעצמה, בתור הקניון הראשון אי-פעם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ik44gLUwyjM


ביקור במקום:

https://youtu.be/RT6DnmdEP5U


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.