» «
סיורי קונקשן
סיור קונקשן באמסטרדם
#סיור של שעות ספורות בבירת הולנד

יש לכם כמה שעות באמסטרדם? - קחו כמה מקומות נחמדים לראות ולבלות בהם בזמן קצר בעיר. הסיור מתחיל מכיכר דאם, בה תוכלו להציץ גם באנדרטה וגם להחליט אם יש זמן להציץ בארמון או במוזיאון מאדאם טוסו שבכיכר. המשיכו משם לשאר המקומות, בהתאם לזמן שעומד לרשותכם ואל תשכחו לשתות קפה טוב בהמלצה שלנו או לפחות לנגוס בעוגיה הכי מפורסמת בעולם. תיהנו!

נתחיל? אתם בכיכר דאם? - היכנסו לתגית "סיור קונקשן באמסטרדם" והתחילו לנווט.
האנדרטה הלאומית
האנדרטה הלאומית
#על האנדרטה


אחד מהפסלים הבולטים בסביבה, העומד בקצה המזרחי של כיכר הדאם הוא האנדרטה הלאומית לזכרם של הקורבנות ההולנדיים במלחמות השונות. היא הוקמה בשנת 1956 וגובהה 22 מטרים.

ישנם כמה פסלים המקשטים את האנדרטה. ביניהם ארבע דמויות גברים, שתפקידם לייצג את טרגדיות המלחמה. אישה וילד, שמסמלים את השלום וגברים עם כלבים, סמל לתנועת ההתנגדות לכובש. מאחורי האנדרטה 12 כדי קבורה שכל אחד מהם מכיל עפר מהפרובינציות של הולנד.

בכל שנה, בערב יום שחרורה של הולנד מעול הנאצים, אותו היום שבו נחנכה האנדרטה שנים מאוחר יותר, נערך טקס זיכרון לקרבנות המלחמה.


#היסטוריית האנדרטה

כיכר הדאם ידועה כמרכז ההיסטורי של העיר אמסטרדם. בשנת 1945 נבנה בכיכר עמוד הנצחה, ממש בתום מלחמת העולם השנייה. הממשלה ההולנדית הציעה להקים אנדרטה קבועה, אך עד שזה יצא לפועל הציבו אנדרטה זמנית. בשנת 1947 הוקמה אנדרטה זמנית לזכר הנופלים. היא הורכבה מ-11 כדים, כאשר בכל אחד מהם עפר. בשנת 1950 נוסף כד נוסף ובו עפר מאינדונזיה.

היוזמה להקמת האנדרטה הקבועה לזכרם של הנופלים הופקדה בידיו של ג'ון רדקר, שהיה צייר ופסל מפורסם בהולנד. באותה התקופה הוצגו יצירות שלו במוזיאון סטיידלק והוא קיבל הערכה רבה, בעיקר בידי ראש העירייה שהחליט שהוא יבנה את האנדרטה. ממשלת הולנד אישרה את העיצוב לאנדרטה בשנת 1952 ובנייתה יצאה לדרך.

האנדרטה הסופית נחשפה במאי 1956. מאז היא עברה 2 שיקומים: הראשון בשנת 1965 והשיפוץ השני נעשה בשנת 1997, כשהחליפו את כל הלבנים בבטון.

מדי שנה, ביום הזיכרון לנופלי מלחמת העולם השנייה, מונחים על האנדרטה מאות פרחים על ידי המלכה ההולנדית. בנוסף לכך, מציינים בטקס את זכר הנופלים, ב-2 דקות של עמידה בשתיקה.

מבט מקרוב על האנדרטה:
https://www.youtube.com/watch?v=lObPVHd6RtY
רובע התעלות מהמאה ה-17 באמסטרדם
רובע התעלות מהמאה ה-17
#על התעלות

לא מעט פעמים ניתן לשמוע על השם הנרדף של אמסטרדם, "ונציה של הצפון". הסיבה היא בעיקר 167 התעלות הנמצאות בה וחוצות את העיר. רשת התעלות כולה מתפרשת על פני יותר מ-100 קילומטרים, כשבין התעלות הללו יש 90 איים ו-1500 גשרים. רשת התעלות הזו הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 2010.

רוב התעלות הראשיות של העיר נחפרו ממש בידיהם של עובדים במאה ה-16. מטרתן המקורית הייתה לנקז את הביצות, לשמור על האדמה מפני הצפות ולתת אפשרות להתרחבות מחוץ לחומות שהקיפו את העיר. בהמשך, הן הפכו לנתיבי מים לספינות וסירות. הועברו כאן בעיקר סחורות למחסנים שניצבו על גדות התעלות במרכז העיר. חלק מהמחסנים היו ממש על פני המים. היום, המראה השכיח ביותר על פני התעלות הללו הוא מראה סירות התיירים השטות מעליהן. בשעות הלילה נדלקים פנסים על הגשרים ונותנים אווירה נעימה ורומנטית במיוחד בזמן השיט.

באמסטרדם שלוש תעלות ראשיות, אותן בוודאי לא תפספסו: הרנחראכט, הפרינסנחראכט והקייזרסחראכט. הן נחפרו בתקופת תור הזהב של הולנד, בסביבות המאה ה-17. לאורכן של התעלות תוכלו למצוא 1550 מבנים.


#טבעת התעלות

אזור טבעת התעלות מוכר על ידי תיירים מכל רחבי העולם במשך שנים רבות. שלושת התעלות, הרנחראכט (Herengracht), קייזרחראכט (Keizersgracht) ופרינסנחראכט (Prinsengracht), מחוברות ביניהן באמצעות רחובות עמוסים מסעדות, בתי קפה וחנויות שנבנו בשנות הזהב של אמסטרדם. לא במקרה לשלושת התעלות הסיומת "חראכט" בסופן. פירוש המילה "חראכט" בהולנדית הוא "תעלה".

התעלות יוצרות צורה של פרסת סוס סביב מרכז העיר העתיקה והאזור כולו משמש מעבר מהאזור הרועש אל השכונות השקטות והרגועות יותר. האזור הופך תוסס במיוחד בשעות הלילה, בו תוכלו למצוא שפע של מועדונים, ברים ופאבים, מסעדות ועוד.

מבט מקרוב על התעלות:
https://www.youtube.com/watch?v=s1njyeyvN2s&t=210s
הארמון המלכותי של אמסטרדם
הארמון המלכותי של אמסטרדם
#על הארמון

הארמון המלכותי של אמסטרדם ניצב בלב כיכר דאם ומשמש את משפחת המלוכה ההולנדית. המבנה נבנה בשנים 1648-1655 ושימש בתחילה כבניין עיריית אמסטרדם. האמת היא, שעד היום ניתן למצוא כאן את מלכת הולנד, שמגיעה לביקורים מִמְקום מושבה בבירה האג. אבל היום רוב השימוש שנעשה בו הוא לאירועים מלכותיים של המדינה, חגיגות יום המלכה וקבלות פנים ממלכתיות. בארמון גם תצוגות אמנות שונות.

הארמון שנבנה במאה ה-17 בסגנון ניאו קלאסי, כמעט ונראה לא מפואר מספיק בכדי להיות ארמון. אבל אל תתנו למראה החיצוני לבלבל אתכם. ההוד והפאר שתראו בתוך הארמון יפצו על הרושם הראשוני. יש בו המון חדרים, מעוצבים בעושר ופאר, מקושטים בפסלי שיש, תבליטים, ציורי קיר ותקרה ויצירות אמנות מגוונות.

בארמון כמה חדרים מעניינים. אחד מהם הוא חדר "חבר השופטים העשויים שיש". בחדר זה נהגו השופטים לשבת ולקבוע האם להרשיע את הנאשמים שדינם הוצאה להורג. ההוצאה להורג נעשתה בכניסה לבניין. אם כן, בחדר תראו דמויות נשים מפוסלות המסמלות את הנידונים לעונש, כשמעל מיקומם של השופטים תבליטים העוסקים בסיפורים מהתנ"ך, בנושאי צדק, חוק וחכמה.

שימו לב במיוחד לאולם הישיבות הארוך שנמצא בקומה השנייה. האולם שימש כאולם העירייה והוא מרשים ביופיו. על רצפת השיש שלו מצוירות מפות העולם, על התקרה המעוטרת נברשות יוקרתיות ובקירות תבליטים ופסלים רבים.

בשביל להיכנס לארמון אתם מחויבים להירשם לסיור מאורגן. בימי ראשון ושלישי אחה"צ הוא מוצע בחינם לקהל המבקרים.


#היסטוריית הארמון

את הארמון תכנן האדריכל יעקוב ואן קמפן בשנת 1662, כבניין עירייה שמטרתו הייתה לשקף את חשיבות העיר ואת השגשוג של התקופה. את המבנה החדש הוחלט להקים במרכז העיר, על כיכר דאם. בנייתו של הבניין לקחה 7 שנים ועלותה הכוללת הסתכמה ב-8.3 מיליון גילדן הולנדי.

החזות הצנועה של הארמון, לא מנעה מלואי בונפרטה, אחיו של נפוליאון המפורסם, שליט צרפת, לרצות את המבנה לעצמו. אבל מה הקשר בינו לבין מָמְלֵכֶת הולנד, אתם שואלים? - ובכן, אחיו של נפוליאון שלט בהולנד והוא אהב את הארמון, בעיקר בגלל הפארק והרושם העצום שהוא עושה כשנכנסים אליו. בונפרטה הפך את המבנה לארמון המלוכה הרשמי של הולנד, אך עם תום שלטונו הבניין הוחזר לרשות העיר. הוצאות אחזקת הבניין שהיו יקרים מדי, גרמו לממשלה להשכיר אותו לנסיך ויליאם בכדי שישמש אותו כמעון רשמי.

בשנת 1935 שוב קנתה המדינה את הארמון ושיפצה אותו. עד היום הוא נחשב כארמון רשמי, למרות שאינו משמש למגוריה של המלכה אלא רק לאירועים רשמיים וטקסים מלכותיים.

בין השנים 2005-2009 הארמון עבר שיפוץ משמעותי ונפתחו בו חלקים רבים לציבור כמוזיאון ואטרקציית תיירות.

סיור קונקשן באמסטרדם

קפה דה קלוס
קפה דה קלוס
#הספר ריבס הטוב בעולם

כל המבקר באמסטרדם חייב לאכול ספר ריבס בקפה דה קלוס (Café de Klos). זהו מקדש בשר אמיתי. יש להם גם סטייקים ושיפודים מצויינים, אבל המנה המיוחדת באמת כאן היא של 3 מנות ענקיות של צלעות מושלמות, שלצידן סלט כרוב מצוין ושני רטבים, לבן וורוד. גם תפוח האדמה האפוי, עם החמאה המותכת מצוין.

גם כשמתחילים לאכול בסכין ומזלג, עם הזמן הידיים נכנסות לתמונה ואז מלקקים את האצבעות. וזה לא הולך בלי כוס יין טובה, או כוס בירה קרה הישר מהחבית. תהנו!

קפה דה פלור נמצא ברחוב Kirktraat מס' 41/43, הוא רחוב הכנסייה, בקרבת כיכר ליידספליין. העיצוב והריהוט, כמו ההולנדים, הוא ספרטני למשעי. כאן תשבו ליד שולחנות עץ פשוטים, על גבי ספסלים ודרגשים חסרי ריפוד.


#טיפים
הגיעו כמה שיותר לקראת הפתיחה ותוכלו להשיג שולחן. אחרת תשבו ליד הבר.

על הקינוחים אפשר לוותר...

מרבית התפריט אינו כשר. לידיעת המקפידים.


בלוגרים ממליצים:

https://youtu.be/PC1eX4SfpLI
ליידספליין
לֵיידְסְפְּלֵיין
#על הכיכר מלאת ההפתעות של אמסטרדם

במעגל החיצוני של העיר אמסטרדם, במרחק של כמה דקות הליכה מכיכר דאם, תראו את כיכר לֵיידטְסְפְּלֵיין (Leidseplein). היא אחת משלושת הכיכרות הגדולות ביותר באמסטרדם. הכיכר תיירותית ומלאת אטרקציות. ניתן למצוא בה מסעדות, בתי קפה, מלונות מיוחדים ואת הקזינו הגדול ביותר באמסטרדם.

ברחבי הכיכר תראו להטוטנים, אמני רחוב, בולעי ויורקי אש ועוד שלל טיפוסים צבעונים ומעניינים. מגוון התיירים במקום גם מוסיף לאווירה הצבעונית ומלאת האנרגיה. תשמעו כאן כל מיני שפות של צעירים שמגיעים מכל רחבי העולם.

בימי קיץ תמצאו את הכיכר הומה במבקרים שמגיעים לכאן לקחת אתנחתא באחד מבתי הקפה או המסעדות באזור, או סתם לשאוף אוויר באוויר הפתוח. בימי החורף הקרים, הופכת הכיכר למשטח החלקה מזמין לילדים. בשעות הערב, תוכלו להעביר קצת זמן בפאבים, במועדונים או באחד מה"קופי שופס" - החנויות שבהן נמכר גראס, שהוא חוקי באמסטרדם.

אם אתם אוהדים של קבוצת הכדורגל "אייאקס", שימו לב שתמצאו אותם יושבים מדי פעם אחרי ניצחונות בבניין התאטרון ומגיעים כדי לחגוג עם האוהדים.

ואגב, המקומיים הוגים את זה "ליידסופליין", אז אם אתם רוצים להרגיש ממש בעניינים - אימרו להם ליידסופליין!

אז ליידסופליין חבר'ה!
מאדאם טוסו אמסטרדם
מאדאם טוסו אמסטרדם
#על מוזיאון השעווה של אמסטרדם
מי שחלם להצטלם עם אלילי נעוריו, הזמרים הנערצים, או הספורטאים שנותנים השראה יכול לעשות זאת במוזיאון מדאם טוסו ההולנדי, האח הצעיר של מוזיאון מדאם טוסו הלונדוני.

המוזיאון נמצא בכיכר דאם ומציע לפגוש דמויות מוכרות, כמו מנהיגים, זמרים, ספורטאים, אנשי רוח, תרבות ופוליטיקה. המוזיאון מלא בצבעים ודמויות ומספק מסע משעשע בהווה ובעבר.

לילדים מציע המוזיאון לבנות בעצמם פסלוני שעווה ולנסות את הפיסול בחומר הייחודי הזה.


#על תולדות מוזיאון מאדאם טוסו
מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו (Madame Tussaud) הוא המוזיאון היחידי שבו תוכלו לפגוש והלצטלם עם האנשים המפורסמים בהיסטוריה ובעולם של היום. כאן מפוסלים בשעווה אישים מהתרבות, ההיסטוריה, האמנות והמדע, לצד מדינאים וידוענים מכל קצווי תבל.

הכל התחיל מפסלת שעווה צרפתית בשם מארי טוסו, שהקימה את מה שייחשב המוזיאון הראשון ברשת מאדאם טוסו. זו הייתה תערוכת פסלי שעווה, הראשונה של טוסו, אבל כל הפסלים שהוצגו היו פסליו של הרופא פיליפ קורטיוס והם לא כללו מפורסמים. התערוכה נערכה בשנת 1770 בפאריס בירת צרפת. די מהר היא זכתה להצלחה ולאחר 6 שנים היא הועברה לפאלה רויאל.

אבל טוסו רצתה יותר. היא למדה את אמנות הפיסול בשעווה מקורטיוס, שאמה הייתה סוכנת הבית שלו. לאחר שהוא לימד אותה את אמנות הפיסול בשעווה, היא יצרה את הפסל הראשון שלה, הפסל של וולטר. זה היה בשנת 1777 והפסל עורר התלהבות כה גדולה שמפורסמי צרפת ביקשו מטוסו שתפסל גם אותם. די מהר היא פיסלה גם מפורסמים במיוחד כמו בנג'מין פרנקלין וז'אן ז'אק רוסו.

בשנת 1792 עברה טוסו, שירשה את אוסף פסליו של קורטיוס אחרי מותו, ללונדון בירת אנגליה ונולד מוזיאון השעווה של טוסו באנגליה. המוזיאון זכה למוניטין כמוזיאון יחיד במינו ופסלי השעווה זכו לשם עולמי במפורסמים שהוצגו בהם.

אבל ההצלחה העצומה שלה זכה מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו בלונדון, הביאו לפתיחתם של מוזיאוני שעווה של מאדאם טוסו, בכל קצוות העולם. כך קיימים מוזיאוני שעווה נוספים בהרבה ערי בירה וערים גדולות ברחבי העולם, ביניהן בווינה, אמסטרדם, ניו יורק, ברלין, בנגקוק ועוד.


הבובות של מאדאם טוסו מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=EW_m8IBL5h8


ועוד קצת:

https://www.youtube.com/watch?v=ogfYZrAypVo
מאפיית ואן שטאפל
העוגיה של מאפיית ואן שטאפל
#על העוגיה הטובה בעולם

אומרים עליה שהיא העוגיה הטעימה בעולם והיא נמצאת בכלל באמסטרדם. במאפיית ואן שטאפל כל כך בטוחים ב”סחורה” שלהם, עד שהם מוכרים כאן רק סוג אחד של עוגייה - העוגיה. נקודה.

במאפיה שאופה את עוגיות בצק שוקולד וולרונה חום, הממולאות בנגיעת שוקולד לבן, הן מוגשות חמות מהתנור, היישר לקונים המאושרים. כל עוגיה עולה משהו כמו 2.5 אירו, אבל הטעם...

טוב, אז הדעות מתחלקות למי שאומרים שזו העוגיה הטובה ביותר בעולם ושהיא שווה כל ביס ומאמץ ולאחרים שגורסים שהיא טובה מאד, אבל רק אם אתם בסביבה. החליטו לבד ובתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6ews5JwDmVE


בלוגרים:

https://youtu.be/JeMmHsUOA_g


דה דאם
כיכר דָּאם
#על הכיכר


הלב הפועל של בירת הולנד והמקום המרכז את כל התיירים והמבקרים באמסטרדם, הוא כיכר דָּאם (Dam Square) הפופולרית. היא ממוקמת במרכז העיר העתיקה ולמעשה מורכבת משתי כיכרות שאוחדו והפכו לאחת. למרות שהתרגלנו לזהות כיכרות בצורת עיגול, כיכר דאם היא דווקא ריבועית, אורכה כ-200 מטרים (ממזרח למערב) וכ-100 מטרים (מצפון לדרום). היא נמצאת בסמוך לרובע החלונות האדומים המפורסם ובמרחק של כ-750 מטר מדרום לתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם.

בכיכר תוכלו להיכנס לביקור במוזיאון השעווה, אחד מהסניפים של רשת המוזיאונים המפורסמת של מאדאם טוסו. בין היתר תוכלו לראות כאן גם את כלבו "דה ביינקורף" (אחד ממרכזי הקניות הגדולים והמפורסמים של אמסטרדם). לא סתם הכיכר כל כך מתוירת, האטרקציות המגוונות שהיא מציעה, כמו גלגל ענק מרשים, דוכני מזון, חנויות, מסעדות, קופי שופים ובתי מלון, מושכים את התיירים מכל קצוות העיר. גם הירידים, מופעי הרחוב והתאטרון שפועל בה עושים את העבודה.

בכל שנה, בערב השנה החדשה מתאספים אלפי מבקרים ומקומיים לרגל הספירה לאחור וחגיגות השנה החדשה.


#מה מסביב לכיכר?

בקצה המערבי של הכיכר תוכלו לראות את הארמון המלכותי ששימש החל משנת 1655 כבניין עירייה והפך לארמון בשנת 1808. עד היום הארמון משמש את המלכה כשהיא מגיעה לביקור מהבירה האג, מקום מושבה.

בצד הצפוני של הכיכר תראו את הכנסייה החדשה שנבנתה במאה ה-15.

בצד המזרחי של הכיכר נמצאת אנדרטה לאומית (אובליסק בגובה של 22 מטרים). האנדרטה הוקמה בשנת 1956 לזכר המחתרות והחיילים שנפלו במלחמת העולם השנייה.


# על שמה של הכיכר

פירוש המילה דאם הוא סכר וכמו שאתם בטח יכולים לתאר לעצמכם, היא קיבלה את שמה בעקבות שימושים היסטוריים אחרים שנעשו בה.

בעבר, במקום שבו שוכנת היום הכיכר הסואנת, ניצב היה סכר שעל נהר האמסטל. הוא נבנה בשנת 1270 ומשני צידיו נבנו הבתים הראשונים שסימלו את הקמת העיר אמסטרדם. עם התרחבותו של הסכר במהלך השנים, התפתחה הכיכר שעליה אתם עומדים היום. היום כמובן, לא תוכלו לראות אותו יותר כי הסכר אינו נמצא שם יותר.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://www.youtube.com/watch?v=QEaVo_ubQkE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.