» «
אואנו
אוּאֵנוֹ
#על שכונת אואנו בטוקיו

אוּאֵנוֹ (Ueno) היא שכונה שהיא חלק מרובע טאייטו, שנמצא במרכז ההיסטורי של העיר טוקיו שביפן. אואנו ידועה בפארק אואנו המפורסם שבה, במקדשים הנמצאים בה ובמוזיאונים הלאומיים שלה.

באואנו נמצאים הפארק האזורי, פארק אואנו, שבו נמצאים המוזיאון הלאומי של טוקיו (Tokyo Kokuritsu Hakubutsukan) שאוספיו כוללים כעשרה אחוז מאוצרותיה הלאומיים של יפן. לא הרחק ממנו נמצא המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית (KokuritsuSeiyo Bijutsuka). עוד בפארק נמצאים גם המוזיאון לאמנות טוקיו מטרופוליטן, מוזיאון שיטמאצ'י (Shitamachi), מקדש טושו-גו (Tosho-gu) משנת 1651 וגן החיות אואנו, שגולת הכותרת שלו הן הפנדות והוא נחשב לוותיק ביותר מסוגו בכל יפאן.

עוד באואנו שוק אמיוקו (Ameyoko), שהוא גן עדן לבגדי מעצבים מזויפים ולחטיפים יפאניים. מוקד עניין נוסף הוא פסלו של הסמוראי המפורסם סאיגו טקמורי שבכניסה הדרומית של תחנת אואנו.


מבט מקרוב בשכונה ובשוק מלא החיים שלה:

https://youtu.be/fSAbSGkSd_I
פסל סייגו טאקאמורי
פסל סייגו טאקאמורי
#על פסלו של הסמוראי האחרון

פסל סייגו טאקאמורי (Saigo Takamori Statue), שניצב בסמוך לכניסה הדרומית לפארק אואנו, מציג את אחד הסמוראים האמיצים והמיתולוגיים בהיסטוריה של יפאן.

סייגו טאקאמורי, סמוראי שחי במאה ה-19, הנהיג מרד ענקי בשלטון המייג'י החזק והשולט, שהשליטו "סדר חדש" ומודרניזציה ביפאן ופגע באליטה הסמוראית המסורתית. לאחר מרד קשה הוא הובס עם נאמניו הסמוראים וכולם התאבדו בכדי שלא ליפול חיים בידי חיילי הקיסר. תבוסתם של טאקאמורי ואנשיו הייתה סופו של עידן הסמוראים ביפאן, אבל האהדה שלה זכה הביאו לחנינה שהעניקה לו ממשלת מייג'י ולשימור זכרו כגיבור יפאני היסטורי וחשוב ביותר ולסמל של המאבק הסמוראי האחרון, בעולם המודרני.

טאקאמורי נחשב עד היום לדמות נערצת ביפאן. על דמות הסמוראי, המורד והנערץ שלו, נעשה הסרט "הסמוראי האחרון" משנת 2003. הסרט, שהתבסס על אירועי מרד סצומה (Satsuma) שהנהיג, מציג את ימיו האחרונים ואת גדולתו, כלוחם מיתולוגי, בהיסטוריה של יפאן.


#סיפורו של טאקאמורי
סייגו טאקאמורי, שחי במאה ה-19, השתייך לאליטה הסמוראית, שבמשך מאות שנים נהנתה מכוח בלתי מוגבל. אבל תחת שלטון המייג'י (Meiji) הלך מעמד הסמוראים ודעך. השלטון החדש חקק בשנות ה-70 של המאה ה-19 חוקים, שנישלו את הסמוראים ממקורות כוחם. את שלטון המייג'י החזק והשולט, הובילה קבוצת בעלי הון, שצברו כוח והשליטו "סדר חדש" ביפאן, בשמו של הקיסר. "המהפכה התרבותית" הם קראו לסדר החדש הזה והיא גבתה מהסמוראים מחיר כבד. אותה קבוצה מיוחסת ששלטה ביפאן במשך מאות שנים, הלכה, נדחקה ונחלשה.

מאחר שפגעו בו ובחבריו הסמוראים, התקומם טאקאמורי כנגד המייג'י. המודרניזציה, הוא סבר, לא אמורה לפגוע במסורת ובמייצגיה הסמוראים.

כך הנהיג סייגו מרד ענקי ולחם בעונשים הקשים ובסנקציות הכלכליות שהטילו על היפאנים. הסמוראים בהנהגתו השמידו כוח קיסרי שנשלח לרסנם וצבא הקיסר יצא למלחמה בסמוראים. בניגוד לסמוראים שלחמו בחרבות, השתמש הצבא הקיסרי בנשק חם ובטקטיקות מודרניות של לוחמה צבאית. בספטמבר 1877, לאחר קרבות שנמשכו מעל חודש, תקף צבא הקיסר את טאקאמורי ואנשיו, בקרב האחרון בשירויאמה.

הוא ניהל קרב ללא סיכוי כנגדם, שהסתיים בתבוסה הירואית, אבל השאיר מורשת של הקרבה, התנגדות לעריצות ולוחמה על זכויות בשליט, חזק ככל שיהיה. ביחד איתו נהרגו בקרב כל נאמניו האחרונים וההתנגדות לחידושים ולמודרניזציה נבלמה ופסקה.

לפי המיתוס, כשנפגע סאיגו במהלך הלחימה מכדור, הוא הורה לאחד מנאמניו לערוף את ראשו. כך עשו גם יתר מנהיגי המרד - בכדי שלא ליפול בידי האויב, הם הרגו אחד את השני בחרבות.

ניסיונה של הממשלה להכריז עליו כמורד ובוגד, לא הצליח. לאחר מותו, הפך סאיגו טקמורי לסמל של גבורה והקרבה למען ערכי הסמוראים. הוא עורר גלים של הערצה עממית. לבסוף נכנעה ממשלת מייג'י לאהדה הציבורית שלה זכה וחננה אותו. המורד בשלטון הפך גיבור לאומי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XW_yvy4an7c
אוצ'נומיזו
אוצ'נומיזו
#על האאוטלטים המופלאים והזולים ביותר של טוקיו לספורט ונגינה

אוצ'נומיזו (Ochanomizu) הוא אאוטלט שבו תוכלו לקנות מוצרי ספורט בזיל הזול, במיוחד של הפירמות היפאניות כגון Mizuno ו-Asics.

כך גם בחנות האאוטלט LONDON SPORTS, בה תוכלו למצוא מציאות כגון נעלי ריצה, בגדי ספורט וכדומה.

ב"מיידו קפה" שבאקיהברה תוכלו לקנות כלי נגינה וציוד למוזיקה במחירים שלא ייאמנו. כאן מדובר בעיקר במותגי המוזיקה היפאניים, כגון Yamaha, Kawai, Korg, Casio ועוד.


מבט מקרוב לרחוב הגיטרות הנהדר:

https://youtu.be/uz-uOfhprEs
פארק אואנו
פארק אוּאֵנוֹ
#על הפארק עם פריחת הדובדבן האביבית

פארק אוּאֵנוֹ (Uenoonshi Park), שברובע אואנו שבטוקיו, הוא פארק ציבורי רחב ידיים, שנמצא בסמוך לתחנת אואנו. יש כאן מקדשים, אגמים קטנים, אלפי עצים וגנים ירוקים ונפלאים. כל אלה לצד הטבע הירוק ומסלולי ההליכה הרגועים ומוקדי המשיכה המגוונים שבו.

בכניסה הדרומית של הפארק, הפתוח לקהל הרחב, תוכלו לראות את פסלו של הסמוראי המפורסם סאיגו טקמורי.

בתוך פארק אואנו תוכלו למצוא את גן החיות של טוקיו, מקדשים עתיקים, אולם קונצרטים וכמה מהמוזיאונים הטובים ביפאן. ביניהם נכללים המוזיאון הלאומי של טוקיו, על האוצרות הלאומיים הרבים שמוצגים בו ושנחשבים לחשובים של יפאן, מוזיאון המדע הלאומי, המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית, המוזיאון לאמנות טוקיו מטרופוליטן ומוזיאון שיטמאצ'י.

פארק אואנו נבנה על שטח שבו שכן בעבר מקדש עתיק. בסמוך נמצא גם מקדש טושוגו (Toshogu) משנת 1651.

הוא נחשב לאחד המקומות הטובים ביפאן לחזות בפריחת הדובדבן שבאביב.

אם יש לכם זמן רק לפארק אחד בטוקיו, בואו לבקר בפארק הזה. הוא שווה כל רגע!


#טיפים
פארק אואנו, שפתוח בשעות היום והלילה, נוהרים תושבים ותיירים רבים. שיא היופי של הביקור כאן הוא בזמן הסאקורה, עונת פריחת הדובדבן שחלה בין מרץ עד תחילת מאי (התאריך משתנה בכל שנה).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LamO_5eeJEI


וביקור בעונת הסאקורה, פריחת הדובדבן:

https://youtu.be/VSbIHKs0gEQ

סיור שבת בטוקיו

אקיהברה
אַקִיהַבָּרַה
#על אזור ענקי שהוא חנות ממתקים לחובבי אלקטרוניקה

אַקִיהַבָּרַה (Akihabara), שכונת הגאדג'טים והחידושים הטכנולוגיים של טוקיו, היא חלומו של הגבר הממוצע ושל לא מעט מהנשים. כאן מבלים מי שאוהבים להתעסק בחידושי האלקטרוניקה, הצעצועים הממוחשבים והגאדג'טים, כמו גם מכורי האנימה והמנגה היפאנית, שנקראים כאן "אוטקו" (Otaku).

לחנויות האלקטרוניקה הרבות שכאן נוהרים בכל שנה מליוני לקוחות, כדי ליהנות מהגאדג'טים העדכניים ביותר, לרכוש במחירים נוחים את מוצרי החשמל, המחשוב והאלקטרוניקה הנחוצים להם ולדעת שמדובר בדור החדש ביותר של המוצרים והמילה האחרונה בעולם המחשוב.

עוד מאפיין של אקיהברה היא המרכזיות בו של האנימה, תת התרבות המפורסמת של האנימציה היפאנית המצליחה. ברחובות האזור ובעסקים שבו תוכלו לראות לא פעם מקומיים מחופשים או עובדים במסעדות המזון המהיר ובבתי הקפה שיגישו לכם את הזמנתכם, כשהם לבושים כדמות אנימה מוכרת.

אפשר לומר שאקיהברה הוא "מֶכָּה" (Mecca) של האלקטרוניקה. בואו לכאן, גם אם לא תרצו לקנות, והתרשמו מהחידושים הרבים ומהשפע הטכנולוגי שהיפאנים ממש התמכרו לו.

אבל לצד סמארטפונים ומחשבים, מוצרי חשמל לבית החכם ורובוטים לכל דבר, תוכלו להיכנס ולהתרשם כאן גם מהתרבות היפאנית הפופולארית. מחנויות המוקדשות לקומיקס המאנגה היפאני המצליח, דרך חנויות אחרות שבהן ספרים מכל הסוגים ולכל הגילאים, לצד סרטי אנימה יפאנית עם דמויות גדולות עיניים, ועד לחנויות הצעצועים שבהן תחזו במשחקים חדישים ומפתיעים, לצד רובוטים משעשעים לילדים.


#טיפים
אפשר למצוא הכל ברחוב הראשי של השכונה.

המלצות ספציפיות? - חפשו חנויות כמו לאוקס (Laox), סופמאפ (Sofmap), יודוברשי קמרה (Yodobashi Camera) ויאמאדה דנקי (Yamada Denki).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WCKM26VG6WY
שוק אמיוקו
שוק אַמֶיוֹקוֹ
#על השוק המקומי, השמח והצבעוני

שוק אַמֶיוֹקוֹ (Ameyoko) הוא "שוק הממתקים" הססגוני של העיר. זהו הוא אחד המקומות שכל המשפחה תאהב. השוק הוא שוק עממי, שבו קונים בעיקר המקומיים ופחות התיירים. המוכרים מוכרים כאן בהתלהבות, תוך הכרזה קולנית על הסחורה שלהם ודומה שמוכרים כאן הכל, במחירים טובים ושווים.

אפשר למצוא כאן דברים יוצאי דופן, אבל זהו שוק ענקי שיש בו הכל מהכל. מבגדי מעצבים מזויפים, דרך אביזרי אופנה, קוסמטיקה, תיקים, זיופי מותגים, תרמילים ופיצ'יפקעס ועד לממתקים מכל הסוגים, חטיפים יפאנים, פיצוחים טעימים וזולים להפליא, דגים ומאכלי ים טריים או מיובשים, ירקות, פירות, מצרכים לבישול של אוכל יפאני ועוד.

כדאי לבוא לכאן רעבים, כי בשוק אַמֶיוֹקוֹ יש גם מסעדות שוק אותנטיות, טעימות וזולות. לצידן פועלים כאן לא מעט דוכני משקאות כמו בתאילנד, עם מיצים טבעיים ושלל פירות חתוכים יפה ומגרים את העין.

כצפוי, תפגשו כאן לא מעט דוכני מזכרות יפאניות ודברים לתיירים. כאן תוכלו לקנות לא מעט מהמזכרות היקרות שראיתם והתאפקתם, במקדשים ובמוזיאונים היקרים כל כך. בין המתנות היפאניות, האותנטיות והזולות שתוכלו למצוא כאן יהיו כלי אוכל יפאניים, חלוקי "יוקטה" (Yokata) מסורתיים, המפיות עם ההדפסים האופייניים ועוד מוצרים קסומים להביא הביתה.

האווירה בשוק, למרות הצפיפות, נעימה מאד ואפילו שמחה. הרוכלים נחמדים ובניגוד ליפאן הרגילה, כאן מותר להתמקח על המחיר. אפילו רעש הרכבות החולפות למעלה לא מעיק ומתמזג היטב עם קריאות הרוכלים וההמולה הכללית.

בשוק הזה כיף להסתובב, לאכול טוב ולקנות מציאות מגוונות. תהנו!


#טיפים
בואו עם דרכונים, כי ברוב החנויות מוכרים Tax Free בקניות של מעל 5,000 ין או יותר. שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nAxQ4iorMXQ
רופונגי
רוֹפּוֹנְגִי
#על רובע הבילויים של הזרים בטוקיו

אזור רוֹפּוֹנְגִי (Roppongi Hills), שבמרכז טוקיו, הוא אזור עתיר מגדלים מודרניים ובניינים מרשימים, המציג בפני המבקרים בו את האדריכלות החדשנית בעיר, לצד מרכזי קניות, מהחדישים והלוהטים של טוקיו. בין לבין מפוזרים כאן פסלים מודרניים מלהיבים, בניינים מעוצבים ומעדניות עם מבחר מדהים של מאכלים ודברים מיוחדים, כמו אבטיחים מרובעים, עוגות בצורות כמו לב או נשיקה ועוד.

ברופונגי שולט כיום פרויקט רופונגי הילס, שהוא מרכז קניות ובילוי מהחדישים והמודרניים בעולם. לא כולם נלהבים מהאזור המודרני הזה, שנבנה על ידי אחד מעשירי יפאן, על גב שכונה ותיקה שהתאפיינה בבתים קטנים וישנים.

כיום רופונגי הוא לא רק אזור קניות עתיר חנויות יוקרה ואזור העסקים היקר של טוקיו, אלא גם מהמקומות המזוהים ביותר עם חיי הלילה של העיר. הרובע הפך עם השנים למקום הבילוי הלוהט של התיירים והזרים המתגוררים בטוקיו. כל זר כאן יודע, שאת השעות הקטנות של הלילה מעבירים בכיף במוקדי הבילוי של רופונגי.

זהו אחד המוקדים הפעילים והמגוונים של חיי לילה. יש בו מגוון של ברים, מועדוני לילה ומסעדות, הנחשבים למקומות איכותיים. תוכלו להעביר כאן ערבים מהנים בחברה קוסמופוליטית טובה ויוקרתית, עתירת דוברי אנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yY7zEu345tc


וחיי הלילה שבו:

https://youtu.be/tdKH_6GSang


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.