» «
סיורי חוויה
סיור עם שופינג במדריד
#סיור שמתחיל בפארק יפה וסופו בקניות במדריד

הסיור הנחמד הזה נקרא כך כי הוא מסתיים במשאת הנפש של שופינג ב"גראן ויה", רחוב הקניות של מדריד שחוץ מהיותו רחוב השופינג של בירת ספרד יש בו גם מבנים ואדריכלות נפלאה.

אבל הוא מתחיל דווקא בסיור רוגע ומלא יופי בפארק אואסטה ובמקדש המצרי שבו ובהדרגה עובר לעיר.

נתחיל? אתם בפארק אואסטה? - נהדר! - היכנסו לתגית "סיור שופינג במדריד" והתחילו לנווט!
מוזיאון סראלבו
מוזיאון סראלבו
#על האוסף של המרקיז שהפך למוזיאון היסטורי

מוזיאון סראלבו (Cerralbo Museum) הוקם במאה ה-19, בבית מפואר שציורי הקיר שבו מפוארים מאד והוא עמוס בקישוטי ועיטורי זהב, כיאה לביתו של איש אצולה מהעבר. מעבר להיותו מוזיאון מעולה, מהווה הארמון תצוגה מרשימה של חיי האריסטוקרטים ואצולת מדריד.

המוזיאון ממוקם בתוך מה שהיה ביתו של המרקיז ה-17 של סראבלו, אנריקה דה אגילרה (1922-1845), מי שהקדיש את חייו לחקר ההיסטוריה, האמנות והפוליטיקה בספרד. מבחוץ נראה מבנה המוזיאון פשוט למדי, אך בתוכו נעתקת הנשימה למראה הפאר וההדר של הפריטים שבו.

במסעותיו של אגילרה ברחבי אירופה הוא נהג לאסוף יצירות אמנות שיצרו ביחד אוסף אמנות מפואר ומגוון, שכלל מעל 50 אלף יצירות ופריטים שונים, כולל ציורים, פסלים, עבודות זכוכית, רהיטים, שטיחי קיר, מטבעות, שעונים ועוד.

מסדרונות עמוסי יצירות ואוצרות, גרם מדרגות מפואר ויפה להפליא, חדרים מעוצבים ועמוסי פריטים מפוארים, אולמות עם נברשות ורהיטי יוקרה ועוד שלל חדרי רחצה ושינה של אצילים וכדומה - הבית הזה הוא מופת של יופי וטעם טוב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/Xaw9UoiLoD0
פסל סרוונטס ודון קיחוטה
פסל סרוונטס ודון קיחוטה
#על הפסל של סרוונטס ויציריו דון קיחוטה וסנצ'ו פנשו

במרכז כיכר ספרד, היא "פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) ניצב לו פסל ענק ומרשים, של הסופר הספרדי הידוע מיגואל דה סרוונטס (Monumento A Cervantes), מחבר הספר המפורסם "דון קישוט".

בפסל נראה מחברו המפורסם של הספר "דון קישוט", כשהוא מביט בשתי הדמויות המפורסמות ביותר שיצר - שני פסלי הברונזה, זה של דון קישוט, המחפש טחנות רוח להילחם בהן ולידו פסלו של משרתו הנאמן תמיד, סנצ'ו פנצ'ה. שני אלה דוהרים מתחתיו על הסוס והחמור הידועים שלהם.

כידוע דון קישוט הספרותי לא ממש ניצח את טחנות הרוח, אבל הצליח להפוך לסמל ולמשל לדורות רבים מאז, לאותם לוחמי צדק חסרי סיכוי שנלחמים בכוחות עצומים מהם, כמו ביורוקרטיה, שחיתות, ממשל אטום ותיירים שרוצים סלפי עם פסל כה גדול ומפוצל...


מבט מקרוב בפסל המרשים:

https://youtu.be/QVvHe-c3OJ8


וסרטון 360 VR:

https://youtu.be/U4ctEj1i-G0
פארק אואסטה
פארק אואסטה
#על הפארק עם המקדש המצרי והגלגיליות

פארק אואסטה (Parque del Oeste), בספרדית "הפארק המערבי", הוא גן מענג שעוצב בתחילת המאה ה-21, עם נוף יפהפה ואווירה מיוחדת.

הפארק משתרע על שיפולי גבעה, הנשקפים אל הנהר מאנזנארס (Manzanares). בקצהו הדרומי, על גבעת הנסיך פיו (Principe Pio), ניצב מקדש דבוד (Debod) המצרי מהמאה ה-4 לפני הספירה, שהועבר לכאן, כשהאזור שבו שכן בנוביה שבדרום מצרים, הוצף על ידי אגם נאצר.

עלו אל חלקו העליון של פארק אואסטה, אל טיילת פסאו פינטור דה רוזאלס (Paseo Pintor de Rosales), שממנה ניתן להשקיף על הפארק מלמעלה ולצפות בשקיעות מרהיבות. לאורך הטיילת ניצבים בתי קפה שבהם מרבים עשירי מדריד לשבת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1LA0VU6Tr2c


וביקור במקום:

https://youtu.be/uKpySNY35is?t=17s

סיור שופינג במדריד

פלאסה דה אספניה
פלאסה דה אספניה
#על הכיכר עם פסל דון קישוט, משרתו סנצ'ו פנצ'ה והסופר שכתב אותם

כיכר אספניה, הידועה כ"פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) היא כיכר גדולה וירוקה, שנמצאת בקצה גראן ויה - הרחוב המרכזי של מדריד ושדרת החנויות העיקרית שלו. בכיכר יש מזרקה גדולה וצמחייה רבה ויפה ובכלל - היא מושלמת אם אתם מחפשים קצת מנוחה מהטיול העירוני ועדיין רוצים להימצא בסביבה אורבנית ושוקקת חיים.

במרכז הכיכר ניצבת אנדרטה לזכר הסופר הלאומי מיגל דה סֶרְוָואנְטֶס (Miguel de Cervantes), מי שכתב את הספר "דון קיחוטה דה לה מאנשה", שרובנו מכירים כ"דון קִישוֹט" (Don Quijote). רבים הפכו אותו לגיבור תרבות לאומי, בעיקר בגלל שהצליח להעביר במילים את המצוקה והתסכול של העם הספרדי, שבאים לידי ביטוי במלחמתו המייאשת של דון קישוט בטחנות הרוח. הפסל מציג את סרוואנטס עצמו, כשהוא מביט בשתי הדמויות שאותן יצר: שני פסלי ברונזה הניצבים מתחתיו, האחד של דון קישוט והשני של משרתו הנאמן סנצ'ו פנצ'ה.

לא סתם התמלא כל האזור שמסביב לכיכר בגורדי שחקים, שכן זהו אחד הצמתים העמוסים ביותר במדריד. שניים מגורדי השחקים הבולטים ביותר בכיכר אספניה הם בניין ספרד (Edificio Espana), שכבר בשנת 1947, שבה הוקם, שולבו בו אלמנטים מודרניים וצורות בנייה חדשניות, ביחד עם מרכיבים ספרדיים מסורתיים. לא רחוק ממנו ניצב מגדל מדריד (Torre de Madrid), שבמשך שנים היה הבניין הגובה ביותר בבירת ספרד, מדריד.


מבט מקרוב על פלאסה דה אספניה:

https://youtu.be/yGxrj0aO78A
Museo del jamon
מוֹסֵיאוֹ דֶל חַמוֹן
#על רשת המזללות הפופולארית של הטאפאס במדריד


בעלי תקציב קטן ואוהבי טאפאס ימצאו את מבוקשם ברשת העממית והנחמדה מאד "מוֹסֵיאוֹ דֶל חַמוֹן" (Museo del Jamon), משהו כמו "המוזיאון לחאמון", ירך מעושנת של חזיר, הבשר האהוב על תושבי מדריד.

הרשת הזו מציעה מגוון גדול של כריכי חאמון טעימים וזולים, שאנשי מדריד אוהבים במיוחד עם כוס יין. יש כאן גם טאפאס נהדרים, שעולים יורו עד 1.2 או יורו וחצי. בירה וכוס יין עולים כאן החל מיורו בודד.

חוץ מהטאפאס והקערות עם פירות הים המצוינים, יש כאן בשרים וחאמון מצוין, הפאר של המטבח המדרידאי

בצד כל אלה יש ב"מוזיאון" שורה של מאפים ספרדיים וטעימים מאד.


מבט מקרוב במוסיאו דל חמון:

https://youtu.be/kV6gRTS0q4I


וביקור נוסף:

https://youtu.be/v-YmH5qAzXQ
מקדש דבוד
מקדש דבוד
#על המקדש העתיק שנתנה מצרים לספרד במתנה

מקדש דבוד (Templo de Debod) הוא מקדש מצרי עתיק שניצב בתחומיו של הפארק הנאה והמטופח פארק דל אוסטה.

המקדש הועתק ממקומו בדרום מצריים, כשניתן במתנה בשנת 1968 לממשלת ספרד. המתנה ניתנה על ידי ממשלת מצרים, כאות תודה על הסיוע של משלחת ארכיאולוגים ספרדיים, שהתגייסה לסייע, בחסות ארגון אונסק"ו, בהצלת המקדשים דוגמת מקדש אבו סימבל, שלהם נשקפה סכנה בעת בניית סכר אסואן וההצפה שיצרה את אגם נאצר.

ב-1968 הועתק המקדש לספרד ונבנה מחדש בסמוך לארמון המלכותי במדריד, לא הרחק מכיכר אספניה. זהו מקדש קטן ובעל קומה אחת. לא מעט מדרגות מובילות אליו בפארק, שכן הוא ניצב על גבעה, שממנה נשקף נוף מרהיב. מסביבו פרושות בריכות מים, שבהן גם הציבו שניים מתוך שלושת שעריו המקוריים. מראה הבריכות יוצר השתקפויות יפות להפליא, שגם מצטלמות נהדר.


#על המקדש עצמו
מקדש דבוד (Templo de Debod) הוא מקדש מצרי עתיק שנבנה במקור בדרום מצריים.

זהו מקדש מהמאה ה-4 לפני הספירה, שעל כתליו הפנימיים ניתן לראות כתובות מצריות עתיקות. הוא הוקדש במקור לאל אמון. מדרגות מובילות לתצוגה של דגם נאה שבו נראה האזור במצריים, שממנו הובא המקדש לספרד.

את הבניה החל בעת העתיקה המלך הכושי של מרואה. במקור הוא הכיל רק חדר תפילה קטן, שהוקדש כאמור לאל אמון. שנים רבות אחר כך, בימי שושלת תלמי, חדר התפילה הקטן הזה הורחב בכל צדדיו והוא הפך למקדש מרשים יותר בגודלו ובפאר שלו, שהוקדש אז לאלה איזיס.

בשנת 1968 הועתק המקדש למדריד בירת ספרד ונבנה כאן מחדש, באופן מדויק.


#טיפים
המקדש פתוח עד שעה 13:00 בצהריים. נסו להגיע בבוקר, מוקדם ככל האפשר, או לקראת שקיעה, כשרגוע ואין תור ועומס תיירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qjF64LbZkqQ
גראן ויה
גְרָאן וִיָה
#על השדרה המרכזית וגן העדן לאוהבי השופינג במדריד

שדרת הגראן ויה (Gran Via), הנקראת גם "הדרך הגדולה", היא הרחוב הראשי בעיר מדריד. זה לא רק בגלל מגוון החנויות שבה, אלא גם בזכות המבנים הארכיטקטוניים המרשימים שברחוב הזה. מיטב אדריכלי ספרד לקחו חלק בבניית הבניינים שבגְרָאן וִיָה, אלה שאתם רואים מסביבכם כאן.

השדרה עצמה נבנתה במאה ה-20. אבל מטרתו המקורית של הרחוב, שנבנה בשלהי המאה ה-19, הייתה לחבר בין שער אלקלה (Puerta de Alcalá) אל פלאסה דה אספניה, היא כיכר אספניה. לאחר שעברה שנה והבנייה עדיין לא החלה, התקשורת הפכה את השדרה לבדיחה וכינתה אותה בציניות "הדרך הגדולה"...

בשנת 1904 התכנית סוף סוף אושרה וכמה שנים מאוחר יותר, הבנייה יצאה לדרך. רק בשנת 1929 הבנייה הושלמה!

בתקופת מלחמת האזרחים הוחלף שמה של השדרה כמה פעמים, שכן כל כובש העניק לה שם משלו.

כיום, הרחוב עמוס ויוקרתי. כאן נמצאים בתי הקולנוע, מבני פאר מרתקים, חנויות ענק ועוד. תוכלו לראות כאן את הבנק המרכזי, את ארמון התקשורת ולא מעט מבני ציבור אחרים. בצד האחד של השדרה נמצאת, כאמור, כיכר אספניה. בצידה השני ניצב רחוב המוזיאונים פראדו (Paseo del Prado).

אגב, אם השם "גראן ויה" מוכר לכם, זה בגלל שהוא שם נפוץ לרחובות בספרד - בברצלונה, בסרגוסה ועוד. וספציפית למדריד - אם אתם ישנים בסמוך לגראן ויה, הרי שתפסתם מקום לינה מצוין!


קצת מאווירת הגראן ויה:

https://youtu.be/X3olPa1_g_c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.