» «
בחיינהוף
בחיינהוף
#על החצר

בחיינהוף, הוא מתחם ירוק ושקט, שבכניסתכם אליו, תשאירו מאחוריכם את העיר הסואנת. זוהי אחת מנקודות המפלט המעניינות ביותר בעיר אמסטרדם. פתח הקשת, העשוי עץ אלון, יכניס אתכם אל חצר מגורים עתיקה. החצר הזו מוקפת בבתים עתיקים שחלקם קיימים כאן עוד מהמאה ה-15. למרות שרוב הבניינים המקוריים לא הצליחו לשרוד, החצר עדיין תספק לכם תחושה היסטורית.

החצר נבנתה בשנת 1346 בעבור נשות ה"בחיינהוף". הן היו חברות אחוות נשים שהקדישו את חייהן לחולים ונזקקים. הבחיינהוף חיו אורח חיים שמאד מזכיר את חיי הנזירות, אך במקום להקדיש את חייהן לאלוהים, כמו שנזירות עושות, הן הקדישו אותם בעבור עניים. היו להן חוקים וכללים משלהן, שעליהם הקפידו לשמור. בשנת 1578, עם מהפכת הדת, הפרוטסטנטים החרימו את הכנסייה הקתולית שלהן, שבקצה החצר. בלית ברירה נאלצו הנשים להמשיך את הפולחן בסתר, בבתי תפילה מאולתרים.

ברוב יחידות הדיור האלו מתגוררות גם היום נשים רווקות. דירותיהן בדרך כלל מכילות חדר אחד לא גדול. מכיוון שהמקום כולו מוגדר כנכס שימור היסטורי, אסור להרוס כאן קירות או לאחד דירות וזו הסיבה לתנאים המגבילים. אל תשכחו, למרות שהמקום מתויר ותמצאו בו הרבה עניין, זהו מתחם פרטי ויש לשמור על השקט במקום.#מבט מקרוב על בחיינהוף:
https://www.youtube.com/watch?v=aIeXhkIqTog
מדרחוב קלוורסטראט
מדרחוב הקניות קלוורסטראט
#על המדרחוב

מדרחוב קלברסטראט הוא לא במקרה אחד הפופולריים לקניות ושופינג - הוא לא מאפשר כניסת רכבים ולכן הוא מתויר מאד ומלא בחנויות ודוכנים. תמצאו בו כמעט הכל - חנויות מותגים בינלאומיות, חנויות הולנדיות, הלבשה וביגוד, מזכרות, מוזיקה, ספרים ועוד ועוד ועוד.

שמו הנוסף של המדרחוב הוא "שוק העגלים", בזכות השוק שעמד כאן במאה ה-16. השוק פעל החל משנת 1486 כשוק בקר וצאן והוא נקרא במקור "שוק השוורים". בשנת 1629 שונה שמו לשוק העגלים. היום הוא מדרחוב קלוורסטראט. לאורך ההיסטוריה ועד היום הגיעו לאזור הזה המון מבקרים ותיירים.

אורך המדרחוב 750 מטרים, הוא מתחיל בכיכר דאם ומסתיים במונטורן (מגדל המטבעה). תוכלו למצוא בו חנויות של חברות ומותגים מוכרים כמו: זארה, קרוקס, H&M, ואנס, מנגו ועוד. החנויות בו פתוחות שבעה ימים בשבוע.


#על התהלוכה "סטיל אומגאנג"

לעתים תוכלו לשמוע אנשים המכנים את אמסטרדם "עיר הנס". לא במקרה הרוויחה העיר את השם המכובד, שכן לא מעט נסים התרחשו בה במהלך ההיסטוריה. אחת מהעדויות הבולטות לנס שכזה היא תהלוכת ה"סטיל אומגאנג". התהלוכה מתנהלת אחת לשנה, היא חגיגית ומיוחדת אך מתנהלת תחת שקט מופתי.

אז על מה כל הסיפור?

הסיפור התרחש כאן בשנת 1345. אדם חולה שכב במיטת ביתו שברחוב קלוורסטראט (כן כן, זה שבו אתם נמצאים ממש עכשיו) וגסס. תוך שהוא סופר את הימים אחורה, מרגיש שהוא עומד למות, הזמין האיש את הכומר המקומי כדי לנהל את טקסיו האחרונים כולל הסקרמנט המבורך. הכומר הקתולי הגיע לברך את המאמין הגוסס בביתו ונתן לו מלחם הקודש. אבל החולה הקיא את הלחם, היישר אל האש. למרבה ההפתעה, הלחם לא אוּכל. למחרת לקחו את הלחם אל הכנסייה הגדולה שבעיר, אך למרבה ההפתעה הוא נמצא בהמשך היום, שוב בביתו של האיש החולה. מאז מציינת הקהילה הקתולית באמסטרדם את הנס, בתהלוכת ה"סטיל אומגאנג", שמתקיימת בכל שנה בליל ה-15 במרץ. אלפי אנשים צועדים יחדיו, כשנרות בידיהם, ועוברים בסך.
הצינוק של אמסטרדם
הצינוק של אמסטרדם
#על הצינוק של אמסטרדם
רובנו אוהבים חוויות, במיוחד כאלה שמעלות את האנדרנלין. הצינוק של אמסטרדם הוא בעצם מסלול שמורכב מהליכה במבוך, נסיעה ברכבת הרים, סיור בתעלות מים ועוד.

במהלך המסלול תיתקלו בצוות שחקנים מחופשים שיופיעו מולכם כדמויות שונות הקשורות להיסטוריה של הולנד. מטרת המקום וצוות העובדים שלו, לגרום לכם להרגיש את החושך והאפילה התרבותית, הפחד והחששות שבהם חיו תושבי המקום בתקופת ימי הביניים. תוכלו לחזור אחורה ב-500 שנה, אל ימים של אינקוויזיציה נוצרית ועינויים במרתפים, תקופה של שודדי ים ותעלולי ומזימות של מכשפות. ההיסטוריה האפלה מתעוררת לחיים באחת עשרה הופעות חיות ובחוויה עוצרת נשימה.

אורך הסיור הוא 80 דקות והוא מהווה דרך מרתקת, גם אם מעט מפחידה, ללמוד על ההיסטוריה של אמסטרדם. האפקטים החזותיים, הקוליים והאינטראקטיביים, ירכיבו עבורכם את אחת החוויות הקיצוניות, אך המעניינות באמסטרדם.
מאפיית ואן שטאפל
העוגיה של מאפיית ואן שטאפל
#על העוגיה הטובה בעולם

אומרים עליה שהיא העוגיה הטעימה בעולם והיא נמצאת בכלל באמסטרדם. במאפיית ואן שטאפל כל כך בטוחים ב”סחורה” שלהם, עד שהם מוכרים כאן רק סוג אחד של עוגייה - העוגיה. נקודה.

במאפיה שאופה את עוגיות בצק שוקולד וולרונה חום, הממולאות בנגיעת שוקולד לבן, הן מוגשות חמות מהתנור, היישר לקונים המאושרים. כל עוגיה עולה משהו כמו 2.5 אירו, אבל הטעם...

טוב, אז הדעות מתחלקות למי שאומרים שזו העוגיה הטובה ביותר בעולם ושהיא שווה כל ביס ומאמץ ולאחרים שגורסים שהיא טובה מאד, אבל רק אם אתם בסביבה. החליטו לבד ובתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6ews5JwDmVE


בלוגרים:

https://youtu.be/JeMmHsUOA_g

סיור תענוגות באמסטרדם

ולמיק סאוסמיסטרס
ולמיק סאוסמיסטרס
#דוכן הצ'יפס הכי טוב באמסטרדם

לכאורה לא פשוט למצוא את הצ'יפס הכי טוב באמסטרדם. הרי צ'יפס, או "פטאט" (Patat) בשמו המקומי, הוא ממש מילה נרדפת לאמסטרדם. יש בעיר מאות או אלפי מקומות שמוכרים אותו. חלקם מציעים אותו ביחד עם דג, בתור מאכל ה"פיש אנד צ'יפס" המפורסם, וחלקם מתמחים בו לבדו.

אבל כשמדובר על הצ'יפס הכי טעים באמסטרדם, כולם יודעים בדיוק היכן אפשר למצוא אותו. מדובר בדוכן קטן ואפילו נסתר, שנמצא בסמוך לקאלוורסטראט, בשם "ולמיק סאוסמיסטרס" (Vleminckx Sausmeesters), שמחזיק כבר שנים בתואר דוכן הצ'יפס הטוב ביותר באמסטרדם. זהו לא רק דוכן הצ'יפס הכי מפורסם של אמסטרדם - הוא גם ותיק מאד. מאז נוסד, בשנת 1887, הוא פועל ברציפות לשירות התור הארוך שנוהג להשתרך למולו. במיקומו הנוכחי הוא נמצא מאז שנת 1958.

הסיבה לכך שהצ'יפס טוב כל כך, היא קודם כל שיטת הטיגון הבלגית הנהוגה כאן. כאן מטגנים את תפוחי האדמה ונותנים להם לנוח, כשרגע לפני שמגישים, טובלים אותם שוב בשמן הרותח שוב. את הצ'יפס הם מגישים כאן בתוך גביע מנייר מגולגל, בצורת קונוס נייר, ובוזקים עליו רטבים כרצונכם.

ואכן, על הצ'יפס שנמכר כאן ניתן לבזוק מבין עשרות רטבים, במגוון אדיר של טעמים. בין 25 הרטבים שמוצעים כאן, יש טעמים אקזוטיים, כמו מיונז פלפלים או רטבים מבוססי גבינות, ויש כאלה שנראים סתם לא הגיוניים, כמו הסאטה, סוג של רוטב חמאת בוטנים מעורבבת עם צ'ילי, שרבים, אגב, מעידים שהוא טעים להפליא עם הצ'יפס.

התוצאה אכן טעימה ביותר. לדוכן הזה, אולי קשה להאמין, נוצרו כבר חיקויים רבים ברחבי העולם. בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LUtI9r4tPBY


בלוגרים:

https://youtu.be/6Gp3Or0a_SU
סטאבס הרינג
דוכן דג הרינג
#דוכן הרינג מעולה באמסטרדם

אוכל רחוב בהולנד הוא חווייה אירופית מיוחדת והכי מיוחד לאמסטרדם ולהולנד הוא דג הרינג (Herring) שנמכר בדוכנים מיוחדים ברחוב.

דג הרינג הוא אחד המאכלים המפורסמים כאן, דג ים נפוץ מאוד בים הבלטי ובצפון-מזרח אירופה.

את ההרינג הקלאסי מגישים כאן במרבית הדוכנים, כבוש בצורה עדינה, על מגשית קטנה, כשלידו בצל חי ומלפפון חמוץ. מרימים אותו אל הפה בקיסם או מזלגון עץ זעיר, שמוגש עם המנה.

בדוכן סטאבס הרינג (Stubbe's Harring) שבעיר תוכלו גם לקנות את ההרינג בתוך לחם טרי וזה מעדן נהדר וביתי מאד. אבל כמוהו יש עוד המון דוכנים ותוכלו לטעום את ההרינג בכל פינה כאן.

בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5yj5LTOINiM


אפשר גם לאכול את זה ככה:

https://youtu.be/9rz1wZ38hQ4
שוק הפרחים
שוק הפרחים
#שוק שכל חובב פרחים חייב לחוות כאן

גם אם לא חשקתם בפרחים, הבלומנמרקט (Bloemenmarkt), שוק הפרחים שבתעלת Singel, הוא אחד מאתרי החובה של אמסטרדם. למעשה מדובר בשוק הפרחים הצף היחיד באירופה. על גבי סירות בתעלת סינגל, ניצבים מאות דוכני פרחים. תוכלו לחוות בשוק הזה אינספור צבעים, ריחות וחיוכים. תוכלו לראות כאן כמעט כל פרח שאתם אוהבים, מצבעונים, נרקיסים ושושנים, ועד צמחים טרופיים, שאוקלמו בהולנד.

בנוסף לפרחים, יש כאן את כל מה שקשור לגינות ולגינון. עציצים, פקעות, זרעים, מוצרי דישון וטיפוח הצמח - הכל מוצאים כאן הגננים החובבים של אמסטרדם.

הולנד ידועה כבר מאות שנים כאימפריית מגדלי פרחים, בה נמצאת בורסת הפרחים הגדולה בעולם, יש בה שווקי פרחים גדולים וצבעוניים ומתקיימות בה מדי שנה תערוכות פרחים שונות.

שוק הפרחים של אמסטרדם פתוח כל יום והכניסה אליו חינם. תעלת הסינגל, שבה הוא נמצא, ממוקמת בין הקונינגספליין והמונטפליין, רק 10 דקות הליכה מכיכר דאם. שווה לשוטט מעט גם מסביב לשוק, עוד אזור מקסים של עיר מיוחדת במינה.

מבט מקרוב על שוק הפרחים:
https://www.youtube.com/watch?v=nNDA2RoHJ7Y


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.