» «

סייגו טאקאמורי

פסל סייגו טאקאמורי
פסל סייגו טאקאמורי
#על פסלו של הסמוראי האחרון

פסל סייגו טאקאמורי (Saigo Takamori Statue), שניצב בסמוך לכניסה הדרומית לפארק אואנו, מציג את אחד הסמוראים האמיצים והמיתולוגיים בהיסטוריה של יפאן.

סייגו טאקאמורי, סמוראי שחי במאה ה-19, הנהיג מרד ענקי בשלטון המייג'י החזק והשולט, שהשליטו "סדר חדש" ומודרניזציה ביפאן ופגע באליטה הסמוראית המסורתית. לאחר מרד קשה הוא הובס עם נאמניו הסמוראים וכולם התאבדו בכדי שלא ליפול חיים בידי חיילי הקיסר. תבוסתם של טאקאמורי ואנשיו הייתה סופו של עידן הסמוראים ביפאן, אבל האהדה שלה זכה הביאו לחנינה שהעניקה לו ממשלת מייג'י ולשימור זכרו כגיבור יפאני היסטורי וחשוב ביותר ולסמל של המאבק הסמוראי האחרון, בעולם המודרני.

טאקאמורי נחשב עד היום לדמות נערצת ביפאן. על דמות הסמוראי, המורד והנערץ שלו, נעשה הסרט "הסמוראי האחרון" משנת 2003. הסרט, שהתבסס על אירועי מרד סצומה (Satsuma) שהנהיג, מציג את ימיו האחרונים ואת גדולתו, כלוחם מיתולוגי, בהיסטוריה של יפאן.


#סיפורו של טאקאמורי
סייגו טאקאמורי, שחי במאה ה-19, השתייך לאליטה הסמוראית, שבמשך מאות שנים נהנתה מכוח בלתי מוגבל. אבל תחת שלטון המייג'י (Meiji) הלך מעמד הסמוראים ודעך. השלטון החדש חקק בשנות ה-70 של המאה ה-19 חוקים, שנישלו את הסמוראים ממקורות כוחם. את שלטון המייג'י החזק והשולט, הובילה קבוצת בעלי הון, שצברו כוח והשליטו "סדר חדש" ביפאן, בשמו של הקיסר. "המהפכה התרבותית" הם קראו לסדר החדש הזה והיא גבתה מהסמוראים מחיר כבד. אותה קבוצה מיוחסת ששלטה ביפאן במשך מאות שנים, הלכה, נדחקה ונחלשה.

מאחר שפגעו בו ובחבריו הסמוראים, התקומם טאקאמורי כנגד המייג'י. המודרניזציה, הוא סבר, לא אמורה לפגוע במסורת ובמייצגיה הסמוראים.

כך הנהיג סייגו מרד ענקי ולחם בעונשים הקשים ובסנקציות הכלכליות שהטילו על היפאנים. הסמוראים בהנהגתו השמידו כוח קיסרי שנשלח לרסנם וצבא הקיסר יצא למלחמה בסמוראים. בניגוד לסמוראים שלחמו בחרבות, השתמש הצבא הקיסרי בנשק חם ובטקטיקות מודרניות של לוחמה צבאית. בספטמבר 1877, לאחר קרבות שנמשכו מעל חודש, תקף צבא הקיסר את טאקאמורי ואנשיו, בקרב האחרון בשירויאמה.

הוא ניהל קרב ללא סיכוי כנגדם, שהסתיים בתבוסה הירואית, אבל השאיר מורשת של הקרבה, התנגדות לעריצות ולוחמה על זכויות בשליט, חזק ככל שיהיה. ביחד איתו נהרגו בקרב כל נאמניו האחרונים וההתנגדות לחידושים ולמודרניזציה נבלמה ופסקה.

לפי המיתוס, כשנפגע סאיגו במהלך הלחימה מכדור, הוא הורה לאחד מנאמניו לערוף את ראשו. כך עשו גם יתר מנהיגי המרד - בכדי שלא ליפול בידי האויב, הם הרגו אחד את השני בחרבות.

ניסיונה של הממשלה להכריז עליו כמורד ובוגד, לא הצליח. לאחר מותו, הפך סאיגו טקמורי לסמל של גבורה והקרבה למען ערכי הסמוראים. הוא עורר גלים של הערצה עממית. לבסוף נכנעה ממשלת מייג'י לאהדה הציבורית שלה זכה וחננה אותו. המורד בשלטון הפך גיבור לאומי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XW_yvy4an7c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.