» «
סנטרל פארק
סנטרל פארק
#על הפארק הגדול של ניו יורק

הגעתם לאחת מהנקודות המוכרות והנעימות ביותר של ניו יורק - הסנטרל פארק.

סנטרל פארק נוסד בשנת 1857, על שטח ששימש אדמות מרעה לכבשים ובחלקו שכונת עוני. הטיול בו הוא אטרקציה לכשעצמה, אך הנקודות הקסומות ביותר שלו הן אלו שבין השבילים הקטנים, בינות העצים והשיחים. תוכלו לראות בו מופעי מוזיקה נעימים, לקחת חלק בפעילויות כיפיות, גם למבוגרים וגם לילדים, להתבונן על נופים מרהיבים מנקודות התצפית השונות של הפארק, המשקיפות על האגם ועל המבנים הארכיטקטוניים המדהימים של ניו יורק.

המבקרים בסנטרל פארק הם לא בהכרח תיירים. תושבי ניו יורק מנצלים בהמוניהם את המרחבים בכדי לעשות ספורט, להשתרע על המדשאות הרחבות, להשתזף או לקרוא מתחת לכיפת השמיים. עם זאת, לא תהיה לכם בעיה למצוא מקום להתבודד בו עם בן זוג או לעשות פיקניק נעים עם כל המשפחה. בסמוך לפארק, אגב, תמצאו הרבה מעדניות שבהן תוכלו לקנות מצרכים לקראת הארוחה. תוכלו לשכור כאן אופניים ולרכב לאורך הפארק, או לשכור סירת משוטים ולחתור במימי האגם.

בימי הקיץ והאביב הנעימים נוהגים התושבים והתיירים להגיע לסנטרל פארק ולצפות במופעים, פסטיבלים, הצגות וקונצרטים שונים, המוצגים לקהל הרחב, כשחלקם לגמרי בחינם.

הפארק הזה עצום בגודלו ותוכלו ללכת בו לאיבוד בקלות. בתוך מתחם שאורכו 4 קילומטרים ורוחבו 800 מטרים, תוכלו לראות מעל 25 אלף עצים, ו-1,500 מיני צמחים ובעלי חיים.


#היסטוריה בסנטרל פארק
לא במקרה תופס הסנטרל פארק חשיבות רבה כל כך בתרבות הניו יורקית. הסנטרל פארק היה הפארק המתוכנן הראשון שנבנה בארה"ב, שנולד מהצורך לבנות פארק ציבורי גדול. על מנת להוציא אותו לפועל, עיריית ניו יורק הכריזה על תחרות תכנון הפארק והתוכנית שנבחרה הייתה של פרדריק לו אולמסטד וקלברט ווקס. לאחר שלוש שנים הוא נפתח.

אחד החידושים שנראו בפארק היו מערכות התחבורה הנפרדות לשימושים שונים: מדרכות להולכי רגל, דרכים מיוחדות בעבור סוסים וכבישים לנסיעה של מרכבות וכלי רכב, שבזמן ההוא כמעט ולא היו קיימים. מה שמיוחד בכבישים שחוצים את הפארק, זה שהם נטמעים בתוך הפארק ומשתלבים היטב בין הצמחייה הצפופה. זו מסתירה אותם מפני הולכי הרגל ושומרת על אסתטיקה נעימה. כך יצא שבפארק גם 36 גשרים שלכל אחד מהם אופי וסגנון שונה לחלוטין.

בתחילת המאה ה-20 הפארק היה מוזנח ונטוש. משנות ה-60 הוא נחשב למוקד פשיעה והפושעים חגגו בו. מרבית התושבים נמנעו מלהתקרב אליו. על כן החליט ראש העיר לה גוורדיה, לשקם אותו ולשפר את תדמיתו.

בשנת 1980 נוסדה קרן מיוחדת שתפקידה היה לשמור על הסנטרל פארק. היא החלה בשיפוץ ושימור הפארק ובשנת 2003 חגגו הניו יורקים 150 שנה להיווסדו.

נקודה מעניינת במיוחד קשורה בשינויי מזג האוויר. את ימי החורף הקשים של ניו יורק חווה גם הסנטרל פארק, בצורה לא פחות חמורה מאיתנו. בעבר, קפא האגם לחלוטין, כמעט מדי חורף. אך עם השנים, משנבנו סביב הפארק יותר ויותר מבנים, החל האגם קופא, רק לעתים נדירות.


#בניית הסנטרל פארק
יותר מ-80 שנים של בנייה הפכו את הפארק למה שאתם רואים מולכם היום. סיפור הבנייה מתחיל בשנות ה-40 של המאה ה-19, כשמספר אנשים חשובים, בהם האדריכל אנדרו דאונינג, הסופר וושינגטון אירווינג ועורך ה"ניו יורק איוונינג פוסט" וויליאם בריאנט, שכנעו את העירייה לרכוש את האזור התמוה הזה, שלא היה ברור עדיין מהו.

השטח מלא הבוץ אז היה מכוסה באופן לא אחיד בעצים ושיחים, איכרים עניים התגוררו ברחבי השטח, בבקתות עץ וחזירים ועזים הסתובבו בין הסלעים.

הבנייה התחילה בשנת 1857 והשתתפו בה 3000 פועלים ו-400 סוסים. הללו הכשירו את הקרקע, ניקו את השטח והפכו אותו לראוי לבנייה. את האדמה הביאו לכאן היישר מניו ג'רזי ויותר מ-4 מליון עצים ושיחים נשלחו מרחבי העולם. הרבה מהסלעים שהיו כאן בעבר נשארו במקום.

הבנייה סיפקה תעסוקה לרבים מהאוכלוסייה הענייה שבאזור, שסבלה באותה העת ממשבר כלכלי ובשנת 1876 הפארק נפתח למבקרים באופן רשמי.


#מחלוקות בסנטרל פארק
הסנטרל פארק סיפק לא מעט מחלוקות, במהלך השנים. כל אחד ייעד את המקום לשימוש אחר. האדריכל אולמסטד רצה להפוך את הפארק למקום שבו המבקרים מגיעים ליהנות מהנוף הפסטורלי והנוי. הוא רצה להגביל אותם לחוויה והנאה פסיבית שתאפשר שימוש מוגבל בשטחים. הציבור, לעומת זאת, הרגיש שזה מקום מושלם לפעילות אקטיבית יותר וכנראה שבסופו של דבר הוא ניצח, כיוון שבמהלך השנים נפתחו מגרשי משחקים, גן חיות ואזור סלעים שעליו מטפסים הילדים.

אך המחלוקות סביב האזור לא נגמרו. בשנת 1899 הופעל לחץ מתון על העירייה עד שהסכימה לאפשר גישה למכוניות. כמה עשרות שנים מאוחר יותר, הצליחו גם תושבי השדרה החמישית, להביא לכך שיקצצו את גובה העצים, שחסמו את הנוף הנשקף ממרפסות הדירות היקרות שלהם.


#העבר האפל של הסנטרל פארק
בשנים שבהן היו הפשע, הסמים והאלימות חלק בלתי נפרד מהאווירה בו, במיוחד בשנות ה-60 וה-70, הסנטרל פארק הפך לסמל של מצוקה ולמקום שכדאי היה להתרחק ממנו.

עד כדי כך היה מאיים המקום, שמדריכי התיירות הזהירו מסיורים באזור בשעות הלילה. לא תרמו לתדמית גם פרשות הרצח שהפכו למוכרות מאד בהיסטוריה של ניו יורק והתרחשו ממש כאן.

אחת מהפרשות הידועות היה הרצח של מייקל אוסאליבן. אוסאליבן היה הומלס חביב שנהג להעביר את זמנו ברחבי הפארק, בעיקר לצד תלמידי תיכון שהיו מגיעים לכאן לצרוך משקאות אלכוהוליים וסמים. את ההומלס רצחו לבסוף שני צעירים בני 15.

עוד רצח איום התרחש בערב ה-16 ביולי, ממש באותו היום שבו המטוס של ג'ון קנדי ג'וניור, בנו המפורסם של הנשיא קנדי המנוח, התרסק בים. ברחבי הפארק נשמעו צעקות של צעירה. הצעירה שצעקותיה לא הצליחו למשוך מספיק תשומת לב, נרצחה באכזריות, על אף שהדבר קרה באחד האזורים המאוכלסים ובקרבת אנשים.

מעבר לרחוב, בחזית בניין דקוטה, נרצח גם מנהיג הביטלס ג'ון לנון. לזכרו הוצבה בסנטרל פארק אנדרטה עם הכיתוב "דמיין" (Imagine). ראו אותה בתגית "מונומנטים".


#הפסלים של הסנטרל פארק
אם תסתובבו ברחבי הפארק תשימו לב לפסלים שממלאים אותו. הפסלים שבהחלט שווים ביקור והמוכרים ביותר בסנטרל פארק הם פסלי הברונזה שמתארים את עלילת "עליסה בארץ הפלאות". הם נמצאים בקצה המזרחי של האגם.

עוד תוכלו למצוא בגדה המערבית של האגם את פסל "הנס כריסטיאן אנדרסן" של ג'ורג' לובר. במזרקת בֶּתֶסְדָה תוכלו לראות את פסליה של אמה סטבין. בסמוך למוזיאון המטרופוליטן, תוכלו לראות את האובליסק "מחט קליאופטרה" בן ה-3,500 שנים.

בקצה של שדרת The Mall, שבה עצי הבוקיצה היפהפיים, תוכלו לראות פסלים של שייקספיר, כריסטופר קולומבוס וסר וולטר סקוט.


#טיפים
בחורף יש כאן רחבה להחלקה על הקרח.


מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=wjn8QcZzmQA
שדות התות
שדות התות
#על האנדרטה לזכר ג'ון לנון
בתוך הסנטרל פארק, תמצאו את האזור והאנדרטה המוקדשת לזכרו של אחד המוזיקאים המוכשרים שראה העולם. ג'ון לנון, שהנהיג את להקת הביטלס המפורסמת. מקום ההנצחה נקרא על שמו של השיר "שדות התותים לנצח" שכתב לנון וחתום עליו גם שותפו פול מקרטני.

הכניסה לאזור נמצאת מול בניין דַקוֹטַה, בו התגורר לנון בשנותיו האחרונות. בכניסה לבניין נרצח לנון בשנת 1980, על ידי מעריץ הזוי, ממש ביציאה מביתו.

בפינת ההנצחה הוצבה על ידי אלמנתו יוקו אונו, פיסת קרקע משולשת, ששני הצדדים שלה מצביעים על שני צידי הפארק. בקודקוד תמצאו את רצפת הפסיפס שבמרכזה חקוקה המילה Imagine, כשם השיר הגדול של לנון, שבו, כמה אירוני, הציע לדמיין עולם ללא מלחמות ואלימות.

מסביב לאנדרטה תוכלו לשבת על ספסלים שהוצבו כאן, כדי לאפשר רגע של התייחדות עם גיבורם של מיליוני אוהבי מוזיקה בעולם. יוקו אונו תרמה מעל מיליון דולר לעיצוב האנדרטה ותחזוקתה ויש המספרים שלעיתים הם רואים את מכוניתה עוברת בסמוך.

ביום השנה למותו של לנון, מתאספים באתר ההנצחה מעריצים רבים ומכבדים את זכרו של האמן האהוב. הם נשארים ב"שדות התות" עד השעות הקטנות של הלילה, שרים משיריו וחולקים לו כבוד. בימים הללו תמצאו במקום זרי פרחים, נרות בכוסיות זכוכית וחפצים אחרים שמשאירים המבקרים.


#טיפים
נסו פעם להגיע בתאריך רצח לנון לטקס שמתקיים בכניסה לסנטרל פארק, כמה עשרות מטרים מבית דקוטה במנהטן, שבו התגוררו ג’ון ויוקו ובחזיתו הוא נרצח בגיל 40.


מבט מקרוב על האנדרטה:

https://www.youtube.com/watch?v=FQ8NIuQT5uQ
טירת בלוודיר
טירת בלוודיר
#על הטירה

אם אתם מטיילים קצת בסנטרל פארק ומחפשים מקומות לבקר בהם בפארק רחב הידיים הזה, טירת בלוודיר שממוקמת במרכז הסנטרל פארק שווה ביקור. הטירה בעלת חזות מרשימה, ממש כאילו נלקחה מאגדה. היא ממוקמת על אזור סלעי גדול בסנטרל פארק, בשם "ויסטה רוק" (Vista Rock), "אבן ויסטה", בעברית "אבן החיים". פירוש שמה של הטירה הוא "נוף יפה" וממש כמו שמה, זה בדיוק מה שהיא מספקת - במיקום המדויק שלה במרכז הפארק ובזכות המרפסות שלה, תוכלו לצפות ממנה בנוף פנורמי מרהיב שייפרש לפניכם.

הטירה, שהמבנה שלה הוא הגבוה ביותר בפארק, תוכננה על ידי האדריכלים קלוורט וו וג'קוב וורי מולד, שביחד עם פרדריק לו אולמסטד, מונו לתכנן את הפארק בשנת 1865. המעניין הוא שלא הייתה מטרה מוגדרת להקמתה. היא פשוט נבנתה...

המבנה של טירת בלוודיר בנוי מציפחת מנהטן, שנכרתה במהלך בניית הסנטרל פארק, והוא מצופה באבן גרניט אפורה. בכדי לחסוך בהוצאות הבנייה, נבנו במקור בסמוך אליה, שני ביתנים עשויי עץ מעוטר, אך בשנת 1900 הוסרו ביתני העץ המוזנחים לצמיתות.

בראש המגדל של הטירה ניתן לראות אנמומטר ושבשבת, המשמשים את תחנת החיזוי שממוקמת בטירה. זאת כיוון שמאז שנת 1919 שימשה הטירה כתחנת תצפית בשירות חיזוי האוויר של ניו-יורק. כיום ממוקמת בטירה רק תחנת מדידה אוטומטית. משרדי שירות חיזוי מזג האוויר עצמם, עברו כבר בשנות ה-60 למרכז רוקפלר. מאז שהטירה נסגרה לעובדים ולציבור ובהיעדר פעילות בה, היא סבלה מוונדליזם ונזק רב נגרם לה. כך היא עמדה, עד שנת 1983, שבה שופץ המבנה והוקמה מחדש הכניסה עשוית העץ שלו, בהתאם לתכניות המקוריות.

טירת בלוודיר משמשת לא רק כמצפה. היא משמשת היום גם כמרכז מבקרים ומידע וגם כמקום שבו מוצגים אוספים עצומים של פריטי היסטוריה, והשכרת ציוד לחקר הטבע, ציוד שמאפשר חקר עצמי של הפארק, באמצעות מיקרוסקופים וטלסקופים הנמצאים במקום.

מאפיינים בולטים שאותם תוכלו לראות בטירה הם חזית האבן החזקה, הצריח הגדול והדגל שלה. מעת לעת מתקיימים בה גם אירועים מסוגים שונים, כמו אירועי צפרות, הרצאות על אסטרונומיה, הקראות סיפורים ועוד.

מבט מקרוב מתוך הטירה:
https://www.youtube.com/watch?v=sFCrRAv06lA
גן החיות של הסנטרל פארק
גן החיות של הסנטרל פארק
#על גן החיות שבסנטרל פארק

גן החיות של הפארק הוקם בשנת 1860 והיה גן החיות הראשון בעיר ניו יורק. שעתיים - שלוש של ביקור כאן מומלצים בחום, במיוחד עם ילדים, אבל לא רק.

גן החיות ממוקם בפינה הדרום מזרחית של הפארק הגדול בניו יורק והוא מקום בילוי מצוין למשפחות. הוא בנוי בין העצים והשבילים של הפארק רחב המימדים ומאפשר הצצה על מגוון חיות, פעילויות ואטרקציות שונות. בין בעלי החיים שתוכלו לראות כאן יש בעלי חיים נדירים ומיוחדים, כאלה שקשה למצוא בכל גן חיות.

חומותיו של גן החיות והמבנים שבתוכו, עשויים מלבנים שחורות. במרכזו של הגן עומדת בריכה ובה אריות ים, תוכלו להיכנס בו לחממה המדמה אקלים טרופי, להאכיל חיות ולהיכנס ל"בית הפינגווינים". בגן החיות תוכלו לראות כל מיני סוגים של בעלי חיים, כולל דובי קוטב, אריות וכלבי ים, קופים, נמרים, דובי שלג, צפרדעים וקרפדות.

#טיפים:
נסו להתאים את זמן הביקור שלכם לזמן בו מאכילים את החיות והחוויה תהיה מרגשת פי כמה.


מבט מקרוב על גן החיות:

https://www.youtube.com/watch?v=lsZ_RtPAKLU

סנטרל פארק

תיאטרון דלקורט
תיאטרון דלקורט
#על תיאטרון החינם שבסנטרל פארק

במרכזו של הסנטרל פארק, שברובע מנהטן בניו יורק, מתחת לכיפת השמיים ובאוויר הפתוח, תמצאו את תיאטרון דלאקורט. זהו תאטרון ציבורי, פתוח וחינמי, שמציג הפקות שונות בפארק. המסורת הזו כבר מוכרת וידועה בניו יורק והיא נמשכת כבר יותר מ-50 שנה.

בחודשי הקיץ מגיעים לכאן עשרות אלפי תושבים ותיירים בכדי לצפות במגוון ממחזותיו של שייקספיר. עד היום, מאז שנפתח בשנת 1962, צפו כבר מיליוני בני אדם, ביותר מ-150 מחזות של שייקספיר, יצירות קלסיות ומחזות זמר.

התיאטרון קרוי על שמם של ולרי וג'ורג' ט. דלקורט (Delacorte), שתרמו את המימון להקמתו. בתקופה ההיא הציג ג'וזף פאפ, מפיק תאטרון מוכר, במסגרת הסדנה שלו כמה מחזות של שייקספיר. הוא האמין שחווית התאטרון רלוונטית לכולם וצריכה להיות חופשית ומזמינה. לאחר שהוכיח שהמענה לצפייה בהצגות משמעותי, הוכח כי כדאי להקים תיאטרון קבוע בסנטרל פארק ושהמיזם שווה את ההשקעה. הוא החל לגייס כספים ויצר את אחת המסורות הפופולריות ביותר בניו יורק.

המחזה הראשון שהוצג כאן, "הסוחר מוונציה" של שייקספיר, עלה בשנת 1962.

הכרטיסים למחזות המוצגים בתאטרון הם בחינם אך ניתן לקבל אותם רק ביום בו מתקיים המופע. הם מופצים בשעה 12:00 בצהריים ומוגבלים לעד 2 כרטיסים לאדם. בדרך כלל תראו כאן תור ארוך של אנשים שמגיעים בשעה שבה הפארק נפתח, ב-6:00 בבוקר, כדי לנסות להשיג כרטיסים. אנחנו אומרים שזה שווה כל רגע, לנסות לתפוס מקום באחת מהמסורות המעניינות ביותר בניו יורק.

מבט מקרוב על התיאטרון:
https://www.youtube.com/watch?v=gOmBqDApurA
שדרת המול
שדרת המול
#על שדרת המול שבסנטרל פארק
אחת השדרות היפות ביותר בסנטרל פארק, היא שדרת The Mall. השדרה מלאה בעצי בוקיצה. כשנטעו אותם כאן, הם היו פופולריים מאד, אך אלו שנשארו כאן, הם בין היחידים שלא מתו ממחלת הבוקיצה והפכו לנדירים למדי. השדרה מובילה אל מזרקת בֶּתֶסְדָה.

רוחב השדרה תוכנן במיוחד כך שתתאים לרוחב הקרונות הנוסעים עליה. בשנים המוקדמות של המאה ה-20, היו יורדים מתוך הקרונות התושבים העשירים לתוך השדרה. שם הם נהנו מהנוף הטבעי ויכולים היו להתערבב עם אנשים בעלי מעמדות שונים. בסופו של דבר, כשהיו מגיעים למזרקה, היו עולים שוב על הקרון וממשיכים בדרכם.

היום תמצאו באזור לא מעט סקייטרים ומטיילים. בקצה השדרה תוכלו לראות פסלים של שייקספיר, כריסטופר קולומבוס וסר וולטר סקוט.

מבט מקרוב על השדרה:
https://www.youtube.com/watch?v=uJtu7FmnLQk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.