» «
הספרייה הלאומית המלכותית
היהלום השחור ספריה
#על הספרייה הלאומית המלכותית שחציה בניין ישן וחציה מבנה מודרניסטי.

הספרייה הלאומית המלכותית (Det Kongelige Bibliotek) בקופנהגן יושבת כיום במבנה חדיש ושחור, עם מעטפת שיש שחור וזכוכית שהקנתה למבנה המרהיב את הכינוי "היהלום השחור".

"היהלום השחור" ממוקם על שפת המים, באיזור הנמל המתחדש של קופנהגן וליד ארמון כריסטיאסנבורג (Christiansborg Palace), מרכז השלטון הדני. זהו האגף החדש של הספרייה, המחובר לבניין הספריה הישן, שנבנה ב-1906.

אם הבניין הישן נבנה בסגנון שאפיין את הספריות של תחילת המאה הקודמת, שכמותן נבנו אז בבירות כמו פריז ולונדון, האגף האולטרה מודרני והבוהק תוכנן בידי האדריכל שמיט המר לאסן (Schmidt Hammer Lassen) וחובר ב-1999 לבניין הישן.

מבחוץ משלב מראהו השחור של המבנה החדש אבני גרניט מאפריקה עם זגוגיות כהות, חומרים שמקנים לו נצנוץ מרהיב. מכאן הוא קיבל את הכינוי "יהלום שחור".

הזכוכית בבניין נוטה החוצה בזווית מסוימת. מוטות וחוטים מחזקים אותה אך מאפשרים גמישות ותנועה של כמה עשרות סנטימטרים לכל כיוון, מה שמאפשר למבנה אלסטיות ועמידה טובה, בפני רוחות חזקות וסופות המאפיינות כאן את מזג האוויר.

הגשר המחבר בין שני האגפים עובר מעל הכביש שעובר כאן. הגשר עצמו מעוטר בציור גדול, 210 מ"ר שטחו, מאת הציירים המפורסמים בדנמרק. הוא נבנה כחלק מבניית האגף החדש.

במבנה "היהלום השחור" יש גם אולם גדול, המשמש להופעות חיות וקונצרטים. במרתף הבניין שוכן מוזיאון הצילום. בסמוך נמצא גם מוזיאון יהדות דנמרק.


#מה תראו כאן?
האדריכלות המרתקת של היהלום השחור והספריה הלאומית של דנמרק היא לא רק מבחוץ. גם עיצוב הפנים משרה חמימות ומאוד נעים להסתובב בתוך המבנה הזה. הרצפה עשויית העץ בולעת את רעש הצעדים ומשרה אווירה שקטה ואינטימית.

חדר הקריאה וחדר ה"דניש הול" (Danish Hall) הוותיקים, הם חדרי ספריה קלאסיים. כאן תוכלו לראות חדרים בסגנון של ספריות העבר, כמו אלו שבסרטי הארי פוטר.

בעבר אוחסנו כאן מרבית הספרים שבספריה. מבחינת תוכן תוכלו למצוא בספריה כתבי יד מקוריים ויומנים של הנס כריסטיאן אנדרסן, סופר הילדים הנודע מדנמרק.

במוזיאון הצילום העירוני שבקומת המרתף תוכלו לראות תערוכות צילום נהדרות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PVASdIUtlxk


ביקור במקום:

https://youtu.be/rPQYQJwHciE


מרחוק:

https://youtu.be/TSMlr03EA38
הספרייה הציבורית של ונקובר
הספרייה הציבורית של ונקובר
#על הספרייה שנראית כמו הקולוסיאום ברומא

אחד מפלאי האדריכלות של העיר הזו הוא המבנה המיוחד של הספרייה הציבורית של ונקובר (Vancouver Public Library). ודאי שמתם לב שהבניין המעוגל והמסוגנן הזה הוא מעין גרסה מודרנית לקולוסיאום של רומא. ואכן, שטחה של הספרייה הוא בסביבות 40,000 מ"ר והיא כוללת, החזיקו חזק, כ-1.5 מיליון ספרים.

מבנה הספריה תוכנן בשנת 1990, בידי האדריכל הישראלי משה ספדיה. הוא נמצא מול המרכז לאמנויות הבמה בעיר ורבים רואים בו בניין בולט וחריג, במיוחד אל מול המבנים השמרניים שמסביבו.

הקומפלקס של הספרייה הציבורית משתרע כאן על פני בלוק שלם ונכלל בו מגדל משרדים בעל 9 קומות, ששתי קומותיו העליונות מושכרות ומסייעות בכך במימון הפרויקט היקר.

במבנה המרשים פועלים מספר בתי קפה וחנויות הפתוחים לציבור הרחב. ברחבת הכניסה של הספרייה העירונית הזו, מתקיימים לא פעם טקסים רשמיים ואירועים ציבוריים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RMe31Qd7KMM
ספריית בית אריאלה
ספריית בית אריאלה
#על הספרייה

בתל אביב יש היום 21 ספריות ציבוריות, אך הגדולה והמוכרת ביותר ביניהן היא ספריית בית אריאלה. בספרייה מדורים מיוחדים שמטרתם לספק מידע רלוונטי בתחומים שונים ומגוונים, מרתקים ומעניינים. אל משכנה הנוכחי היא עברה בשנת 1977 וממוקמת בשדרות שאול המלך.

במדור העיתונות תוכלו למצוא אוסף עיתונות עברית מקום המדינה ועד ימינו. אם אתם מתעניינים בתולדות ארץ ישראל, ספרי קהילות בגולה, ספרות עברית, ספרי אמנות ועוד ועוד - תוכלו להעביר כאן שעות של עיון מרתק.

בארכיון אחד העם שנמצא בספרייה, תוכלו ללמוד על עבודתו של אחד העם (שמו של אשר צבי גינצברגר, שהיה מייסד והוגה הרעיונות של הציונות) - לראות היכן עבד, את רהיטיו וחפציו וגם את ספרייתו הפרטית. אם תרצו נקודת מבט אישית יותר, יש כאן גם תעודות, תצלומים משפחתיים, אגרות ודיוקנאות.

בספריית הרמב"ם תמצאו כ-100,000 ספרים ומאגרי מידע ממוחשבים. כמו כן, תוכלו לעיין בספריית העיצוב והמידע החזותי ובו ידע רב במגוון רחב של תחומים המאורגנים על פי הקטגוריות הבולטות: אישים, מדינות ונושאים. בארכיון הישראלי ולמחול למעלה מ-2000 תיקי ארכיון, 8000 ספרים, כתבי עת, הקלטות וידאו העוסקים כולם במחול ישראלי ובינלאומי החל מראשית המאה ה-20 ועד היום. בספרייה גם ארכיון תיאטרון שנקרא על שמו של יהודה גבאי (מייסד מוזיאון התיאטרון) ובו חומרים תיעודיים מדהימים על תולדות התיאטרון הישראלי והיהודי.

מעבר למדורים המרתקים, הספרייה מקיימת פעילויות שונות לתושבי העיר כמו הרצאות, סדנאות כתיבה, ערבי שירה, תערוכות ועוד.
הספרייה הבריטית
הספרייה הבריטית
#על הספרייה

הספרייה הלאומית של לונדון היא אחת ממוסדות המחקר והעיון הגדולות בעולם. תמצאו בה 150 מיליון פריטים ומתווספים אליה בכל שנה כ-3 מיליון ספרים ופריטים היסטוריים נוספים. הפריט ההיסטורי העתיק ביותר שנמצא כאן, הוא מהמאה ה-3 לפני הספירה.

הספרייה הוקמה בשנת 1973, אך פעלה במתכונת של ספרייה כבר בשנת 1753, עוד כשהייתה ממוקמת בבניין המוזיאון הבריטי. הסיבה להתרחבות הייתה הצורך בחלל קריאה מכובד וגדול יותר.

בספרייה יותר מ-13 מיליון ספרים, 60,000 כתבי עת, 9 מיליון מאמרים, 860,000 עיתונים וכ-1.5 מיליון פריטי מוזיקה מודפסת, 57 מיליון פטנטים וסימנים מסחריים ו-3 מיליון הקלטות קוליות. כמו כן, החלל העצום הזה מארח תערוכות גדולות ומעניינות.

הספרייה מוגדרת כספריית הפקדה (ספריה שיש חיוב על פי חוק להעביר אליה עותקים של פרסומים שונים) ולכן היא מקבלת, על פי חוק, העתק מכל ספר היוצא לאור בבריטניה ואף משתדלת לרכוש ספרים שהודפסו מחוץ לבריטניה.

בספרייה תוכלו למצוא כמה יצירות ומסמכים מרגשים במיוחד: מגנה כרטה, העותק הראשון של שייקספיר, כתבי יד של לואיס קרול (אליס בארץ הפלאות), מילות שיריהם של הביטלס שנכתבו בידי ג'ון לנון , רישומים של ליאונרדו דה וינצ'י וקודקס סינאיטיקוס (כתב יד מהמאה הרביעית).


מבט מקרוב על הספרייה:

https://www.youtube.com/watch?v=NCDFCOxnbFs

ספריות

ספריית הנטינגטון
ספריית הנטינגטון
#על הספרייה שהיא ממש לא רק ספרייה

בשנת 1903 קנה הנרי הנטינגטון חווה גדולה ופעילה בסן מרינו. לאחר מותו היא הפכה לספריית הנטינגטון (Huntington Library) - מוסד של ממש בלוס אנג'לס. מדובר בשילוב נדיר בין ספרייה נפלאה, עם מוזיאון אמנות מקסים, אוסף רהיטים מהמם וגנים בוטניים נהדרים.

הספרייה שבמקום כוללת, בין השאר, אוסף מרתק של ספרים עתיקים, תרגומים נדירים, כתבי יד, מהדורות מיוחדות או עתיקות, שכל חובב ספרים יחווה בעוצמה את ההנאה מצפייה בהם.

יש כאן ספרים מתקופות שונות - החל מימי הביניים ועד לספרות המאה ה-19. הם מחולקים ל-3 מתחמים - ספרי אסטרונומיה, לידם ספרי הפיזיקה, ובאולם משותף אחר - ספרי ביולוגיה ורפואה, כשחלק מהם עמוסים באיורים מקסימים, כמו שרבים הכירו בספרים של המחצית השנייה של המאה העשרים, רגע לפני שהוחלפו בצילומים.

במוזיאון שבמבנה מוצגות יצירות משל אמנים אירופים מהמאות ה-18 וה-19 והמון אמנות אמריקאית מהמאה ה-17 ועד אמנות מודרנית אמריקאית. יש כאן גם תצוגה מדעית על רעיונות ששינו את העולם ועוד.

הריהוט שמוצג כאן הוא מאוסף הרהיטים העשיר והמגוון של צ'ארלס והנרי גרין. חוץ מרהיטים תוכלו לראות כאן שנדלירים, מנורות, שטיחים ועוד.

בגנים הבוטאניים והמפורסמים של הספריה תוכלו ליהנות ממגוון מקסים של מעל 14 אלף עצים ומגוון צמחים ופרחים וגני נוף נפלאים. שימו לב במיוחד לגן המדברי, לגן הסיני ולגן היפאני מרהיבי העין. הם משתרעים על שטח של 120 אקרים. מלבד הגנים הללו וגינת הזן, יש כאן גנים מעוצבים רבים, ביניהם גן שייקספירי, גן שושנים, גן אוסטרלי, גן צמחי תבלין ואפילו ג'ונגל בזעיר אנפין, עם עצי בונזאי זעירים.


#טיפים
ביום חמישי הראשון של כל חודש הכניסה חופשית, אבל יש לשריין כרטיסים מראש באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-o5vgyk8L_0


וטיול בגנים הבוטניים של ספריית הנטינגטון:

https://youtu.be/3MF4E753ups
ספריית העיר ניו יורק
ספריית העיר ניו יורק
#על הספרייה

הספרייה הציבורית של ניו יורק היא אחת מהספריות המובילות בעולם. היא נמצאת על השדרה החמישית בניו יורק ונוכחותה המרשימה גורמת לה לבלוט בשדרה. המבנה נבנה בשנת 1911 בסגנון הרנסנס. בכניסה לספרייה תוכלו לראות את שני פסלי האריות, הניצבים כמשמר כבוד לצד המדרגות. בשנות ה-30 קיבלו הפסלים את השמות "סבלנות" ו"עוצמה".

בשנת 1886 תרם סמיואל טילדן תרומה של 2.4 מיליון דולר להקמת הספרייה הציבורית. בזכות התרומה, בשנת 1895 הוקמה קרן משותפת שאיחדה את שתי הספריות שהיו קיימות עד אותה השנה בניו יורק, ספריית אסטור וספריית לנוקס, לספריה אחת. השטח הזה לא תמיד שימש כמקום למבנה הספרייה הציבורית. בעבר היה כאן בית קברות לעניים ובהמשך - מאגר מים ומעליו טיילת.

הספרייה מחזיקה לא מעט אוצרות אמנות וספרים נדירים. מדי פעם מתקיימות תערוכות מתחלפות בקומת הכניסה המציגות פריטים השייכים לספרייה.

#טיפים
שווה לבקר כאן, בחינם, גם בגלל האדריכלות המעניינת של הבניין, גם בשל הספרים וגם לראות את תערוכות החינם המעניינות.

מאחורי הספרייה תמצאו את פארק בריאנט, ריאה ירוקה שבה מתקיימים אירועי תרבות ופנאי, פסטיבלים, דוכנים ומשטח החלקה בחורף.


מבט מקרוב אל הספרייה של ניו יורק:

https://youtu.be/tkD9aNOn6v0
הספרייה העירונית של שטוטגרט
הספרייה העירונית של שטוטגרט
#על הספרייה העירונית הכי מגניבה בעולם

הספרייה העירונית של שטוטגרט היא כנראה הספרייה הפוטוגנית ביותר בעולם. היא כוללת מעל 60 אלף כותרים ביותר מ-25 שפות, אבל אלו לא הדברים המיוחדים בה. הספריה הזו מיוחדת במראה העתידני, המזכיר מגדל בבל מודרני, החולש על הידע האנושי.

מבחוץ היא נראית כקובייה מושלמת. עם גובה של 44 מטרים וחזיתות באורך של 40 מטרים. לספרייה שתי קומות תת קרקעיות ועוד 9 קומות עיליות. המיוחד כאן הוא שלא זו בלבד שמתכנן הספריה לא הסתיר את המדפים אחד אחרי השני, אלא שהוא הבליט אותם לכיוון החלל הפנימי והציגם כמרקם ססגוני של רעיונות על רקע לבן ומעין תובנות ויזואליות מקסימות.

האדריכל גם השאיר את מערכת המדרגות שבין הקומות פתוחה ובולטת מכל פינה וקומה. המעניין הוא שהתמונה לעיני המתבונן היא של המדרגות, על רקע האולם הלבן. זוהי התייחסות או ציטטה מהציור המפורסם "יחסות", של אמן התעתוע, הצייר ההולנדי אם סי אשר. הציור הזה צוטט לא פעם גם בסרטי קולנוע שונים.

אבל בכל מקרה ובשונה מספריות אופייניות, מבנה הספריה לא מתנכר למציאות בחוץ. כל קומה כאן מתאפיינת בחזיתות פתוחות אל הנוף, מה שמחזק את הקשר בין עולם הידע שמשקפים הספרים לבין המציאות הסובבת את המבנה המיוחד הזה.

הקמת הספרייה העירונית המרשימה של העיר שטוטגרט עלתה 108 מיליון דולר. יוצר הספריה הוא האדריכל יליד דרום קוריאה, יון יאנג יי (Eun Young Yi). עם הצעתו לבנות קוביית ענק שתהיה לבנה מבחוץ ומבפנים ושקופה כלפי חוץ, הוא זכה בתחרות אדריכלים, מול יותר מ-200 הצעות אחרות.

עוד מעניין הוא אולם הכניסה הענקי והמינימליסטי של הספרייה. זהו מעין מונוליט, המתכתב עם הפנתיאון המפורסם ברומא ומזכיר מקדשים עתיקים בסגנון סרטי ההרפתקאות של אינדיאנה ג'ונס. עם 9 מטרים לאורך ולרוחב, גם הוא בנוי כקובייה, החדר מואר מסקיילייט מרכזי, חלון עילי הממוקם במרכז הגג ומכניס אור טבעי של שמש. החלל הזה לבן כולו ומשמש אזור שקט ומדיטטיבי, המאפשר להתנתק לשעה קלה מסביבת הספריה.

כך הצליח האדריכל המבריק להגשים את משפטו של הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס, כפי שהוא מופיע בסיפורו הקצר "ספריית בבל". הוא כתב בו בפשטות "תמיד האמנתי שגן עדן יהיה דומה לספרייה"...


#טיפים
בספריה גם קפה ובר, מכונה להחזרת ספרים ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Uuw4lCtPAd4


ועוד מבט:

https://youtu.be/uQPDq6tm4WU


בלוגרים:

https://youtu.be/S30CZB01XYM


ותמונות:

https://youtu.be/jvIXOvSriCw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.