» «

עד כשעה

פארק קפילנו
פארק קפילנו
#על הפארק שהוא יער

פארק קפילנו (Capilano River Regional Park), או "פארק הגשר התלוי", הוא פארק ירוק עם גשרים תלויים ונפלאים, שהביקור בו מתואר כבלתי נשכח.

נתחיל ונאמר שגם אם שני הפארקים סמוכים זה לזה, הפארק הזה, איננו פארק גשר קפילנו, שבו נמצא הגשר התלוי הארוך והמפורסם של ונקובר, אלא פארק הנהר קפילנו.

הפארק, שהוא אחד מאתרי התיירות הוותיקים של ונקובר, נמצא בתוך יער עם יותר מ-7 דונם של יערות גשם, עתיר עצי אשוח וארז.

כאן תלכו לצד קירות קניונים תלולים ותשמעו את פכפוך וזרימת המים שבנהר קפילנו הסמוך. במיוחד שווה ליהנות כאן מה"קליף ווק" (Cliffwalk), השביל התלוי באוויר, המפחיד מעט אך המהנה מאוד.

בכל דצמבר מעטרות כאן את הגשרים התלויים ואת המתקנים הנוספים שבפארק, שלל נורות ציוריות ההופכות את הביקור כאן לחוויה מרהיבת עין.


#מה אפשר לראות בפארק?
בקפילנו פארק (Capilano Park), שנמצא קרוב מאד להר גראוס (Grouse Mountain) ולגשרים התלויים שמעליו, יש גנים מרהיבים, נוף טבעי נהדר של היערות ושל נהר הקפילנו הגועש ואווירה נפלאה. זהו אחד האתרים הפופולאריים ביותר בוונקובר ומאתרי התיירות הוותיקים שלה.

דומה שהפארק הזה מתאים לכל גיל. יש בו אטרקציות שיכולות להתאים לכולם - החל מתערוכות בבית יער החיים, המחשה אינטראקטיבית של החי והצומח ביערות הגשם, סיורים מודרכים לאורך יער הגשם שבחוף המערבי, פינות יצירה לצעירים, עבודות יד מודרכות ועוד.

בפארק גם אזור טוטמים, בו ניצבים 25 עמודי טוטם אותנטיים זה לצד זה ומאפשרים להכיר את המסורת האינדיאנית המופלאה של המקום.

בבקתה בשם "הבית הגדול" (Big house), האינדיאנים המקומיים שמחים כאן להסביר את המסורת והמנהגים שלהם ומדגימים את שיטות הפיסול והיצירה האופייניות שלהם.

מעל טיילת ה"קליף ווק" (Cliffwalk), המקיפה צוק גרניט בגובה רב, אפשר להביט קדימה ולמטה, דרך הרצפה השקופה, על הנהר והיער שמתחת.

עוד תראו בפארק אטרקציות שונות ללא תשלום, דוגמת סכר קליבלנד (Cleveland Dam) המרשים בגודלו, את הגשר שמעליו ואת מדגרת דגי הסלמון (Capilano Salmon Hatchery).

בשבילי הטיול שביער ובמקטעים הארוכים שב"טיילת הצוק", המתפתלת בין העצים ובמתקני הפארק, תוכלו לקבל מבט נהדר אל נוף מרהיב ונהדר ואל אטרקציות מרתקות ומגוונות, שלא תשכחו כל כך מהר.


#טיפים
בפארק תוכלו ליהנות ממסלולי ההליכה השונים, מסיורים מודרכים ומהסברים מרתקים על יערות הגשם.

יש בפארק גם בית קפה, מסעדה וחנות מזכרות נחמדה מאד.


מבט מהיר:

https://youtu.be/VMSYydSCPz4


ועוד מבט:

https://youtu.be/XYjutYkZYIQ
מוזיאון המרכבות
מוזיאון הכִּרְכַּרוֹת הלאומי
#על מוזיאון המרכבות העתיקות שבליסבון

מוזיאון המרכבות (Museu Nacional Dos Coches), מהמוזיאונים הגדולים מסוגו בעולם, מכיל מגוון עשיר של כ-60 כרכרות עתיקות ויפהפיות, מכל הסוגים. הוא נחשב לאחד האתרים הפופולריים בליסבון ונמצא בו האוסף החשוב והגדול ביותר בעולם, של כרכרות פאר, ששימשו את האצולה הפורטוגזית, קהילה שעושרה היה בזמנו בלתי נתפס, מה שהכרכרות מדגימות היטב.

המוזיאון ממוקם במבנה שבעבר היה בית ספר מלכותי לרכיבה וניצב בסמוך לארמון. במוזיאון הקטן שני חדרים, שאחד מהם מפואר ומקושט במיוחד.


#על המרכבות שבמוזיאון
המוזיאון מחזיק את אחד מאוספי המרכבות הטובים בעולם. כאן תוכלו להבין היטב את ההתפתחות של המרכבות, בין המאות ה-16 ועד ה-19, הן מהבחינה הטכנית והן בצד העיצובי-אמנותי.

במוזיאון המרכבות יש מרכבות שנוצרו בתקופות שונות. יש מהן שמעוטרות בפסלים ואפילו גדולים. אחרות באריחי אזולז’וש ובאבנים יקרות ויש שעיטורי עץ מרהיבים מוצגים עליהן. יש כאלה שעבודות אמנות מוצגות עליהן.

המרכבות הללו שימשו להכתרות מלכים, אחרות היו מרכבות החתונה של בית המלוכה, מרכבות שגרירים, נסיכים ומרכבות שימושיות, כמו מרכבת דואר, מרכבות כומר ועוד. יש כאן אפילו מרכבות של ילדי משפחת המלוכה.

המרכבות שכאן היו שייכות ברובן למשפחת המלוכה ולאצולת פורטוגל. אל תפספסו את הכרכרות שהיו שייכות למשפחות המלוכה של אנגליה, צרפת וספרד ואת מרכבת האפיפיור.

עיצוב הכרכרות היה בסגנון אישי, תוך הצגת סמלים מעמדיים ומשפחתיים שונים ואזכור אירועים הקשורים בהם. הוא העיד על בעליהן, מעמדם וסגנונם ונועד גם להרשים ולמשוך תשומת לב.

יש כאן מרכבות שיוצרו בפורטוגל, ספרד, אוסטריה, צרפת ואנגליה. הן נעות מדגמים פשוטים ועד למרכבות פאר יקרות במיוחד. בהתאם לכך הן כוללות חומרים שונים, כולל עור, קטיפה, עץ וזהב. גם טיפוסי המרכבות כוללים כאלה שיש להן שני גלגלים או ארבעה, מרכבות עם גג נפתח ומרכבות שהגג בהן סגור. בין המרכבות כאן כאלה שגודלן ומשקלן כה גדול, עד שקשה להאמין שהן זזו אי פעם.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/L4IKGMuh1ao


ועוד מבט:

https://youtu.be/VMq0Lt1bEGo
המוזיאון לאמנות ביזנטית
המוזיאון לאמנות ביזנטית
#על המוזיאון לאמנות מהתקופה הביזנטית

המוזיאון לאמנות ביזנטית ברודוס (Rhodes Byzantine museum) מציג יצירות ביזנטיות מרתקות ומשמש כמוזיאון לאמנות התקופה הזו בעיר.

זהו מוזיאון לא גדול, עם מגוון מוצגים מרשים. הוא נמצא ב"כנסיית גבירתנו של הטירה" (Lady of the Castle Cathedral), כנסייה ביזנטית, ששמה ביוונית "פאנאגיה טו קסטרו" (Panagia tou Kastrou).

המוזיאון מציג תערוכת ציורים ביזנטיים ופוסט-ביזנטיים, כמו פסיפסים מהתקופה הנוצרית הקדומה של האי. יש כאן פסלים, סמלים, פרסקאות ואיקונות של קדושים נוצריים מהמאות ה-17 וה-18.


#על הכנסייה בה שוכן המוזיאון
את המוזיאון הביזנטי משמשת "כנסיית גבירתנו של הטירה" (Lady of the Castle Cathedral), שהיא לא פחות מעניינת ממנו ונבנתה באותה תקופה בדיוק.

כנסיית מריה הקדושה, שנולדה בסביבות המאה ה-11, ניצבת אל מול הכיכר שבקצה רחוב איפוטון (Ippoton), בעיר העתיקה.

במהלך השנים עברה הכנסייה שינויים אדריכליים רבים. השלטונות שהתחלפו באי והדתות השולטות הביאו לכך שהוכנסו בה לא מעט שינויים ותוספות רבות.

הכנסייה פעלה ככנסייה ביזנטית עד המאה ה-13. בשנים 1319-1334 עברה הכנסייה הביזנטית שיפוץ יסודי, בידי המסדר הצלבני של אבירי מסדר סנט ג'ון. היא המשיכה לפעול כך עד הכיבוש התורכי עות'מני.

מאוחר יותר, ב-1523, שינו התורכים את ייעודו של המבנה. אז הפכו אותה השלטונות העות'מנים למסגד בשם "אנדרום קאמי" (Enderoum) והוסיפו לו תוספות שונות. את מגדל הפעמונים הם הפכו למינארט גבוה, צריח מוסלמי שממנו קרא המואזין למאמינים לחמש התפילות היומיות של המוסלמים.

אגב, באותם ימים המסגד היה ידוע יותר בכינוי "המסגד האדום", על שום "הדם הנוצרי שנשפך כאן כמו מים", עם הכיבוש התורכי.

300 שנה אחר כך, בעת שלטונם, הסירו השליטים האיטלקים את הצריח ואת שאר התוספות המוסלמיות והחזירו את המבנה להיות כנסיה, ממש כמו בהתחלה.

ביקור בכנסייה היפה יציג לכם, ביחד עם מוצגי המוזיאון הביזנטי שבה, את ציורי הקיר היפים שעל קירותיה ועל תקרתה. הם מהמאה ה-14.


#טיפים
המוזיאון סגור בימי שני ופתוח כל יום אחר, משעה 08:30 עד 16:00.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.