» «
תחנת מאיאקובסקאיה
תחנת המטרו מאיאקובסקאיה
#על תחנות המטרו המפורסמות והמפוארות של העיר מוסקבה

המטרו של מוסקבה, רשת הרכבת התחתית של העיר, היא רשת התחבורה הציבורית הגדולה בעולם, המתנהלת מתחת לפני הקרקע. ברשת המטרו של ימינו כמעט 200 תחנות, מעל 300 ק"מ של מסילות ו-9 מיליון נוסעים ביממה. הרשת הענקית הזו מדגימה היטב את הדופק של העיר הגדולה ביותר באירופה.

בזכות העיצוב המרהיב והמושקע שלהן, תחנות הרכבת התחתית של מוסקבה מפורסמות בעולם כולו ומהוות ”מיני מוזיאונים”, המנציחים את הפאר המוסקבאי של ברית המועצות, או לפחות את מה שרצו מנהיגיה שיחשבו על האימפריה שלהם.

היסטורית, המטרו נפתח ב-1935. הוא היה חלק מתכנית ממשלתית, שנועדה להפוך את מוסקבה לבירת הקומוניזם העולמי. למטרה זו גויסו אז אלפי פועלים ומתנדבים, שחפרו את המנהרות ובנו את תחנות המטרו הראשונות. אבל חוץ ממערכת להסעת המונים, השתמשו הרוסים במיזם הזה למטרות תעמולה.

תחנות הרכבת התחתית הללו נועדו להיות חלונות ראווה להצלחה הסובייטית האדירה. תחנותיה הרבות של רשת המטרו עוצבו כך שיציגו את העתיד המזהיר של האימפריה הסובייטית.

כל אחת מתחנות המטרו הללו מעוצבת כארמון מפואר ומיוחד בפני עצמו. הפאר בתחנות בא לידי ביטוי בפסיפסי ענק על הקירות, תבליטים, פסלים, חיפויי קירות עשויים שיש וגרניט, נברשות גרנדיוזיות מברונזה, נחושת ופלטינה, קישוטי קיר אופייניים לתקופה הקומוניסטית ועיצוב שנעשה בידי האמנים הרוסיים הטובים ביותר.

במבט לאחור, האימפריה הזו לא שרדה את הזמנים וקרסה לחלוטין. אבל היא הורישה לרוסיה תחנות מטרו מפוארות, שדומות יותר לארמונות פאר תת-קרקעיים, מאשר לתחנות מטרו אחרות בעולם.


#על התחנה הזו
תחנת הרכבת התחתית מאיאקובסקאיה (Mayakovskaya) היא דוגמה נהדרת לכך. התחנה, הנחשבת לאחת התחנות היפות בעולם, מדגימה את פאר האדריכלות מהעידן של טרום מלחמת העולם השנייה.

יותר מאשר כתחנת רכבת תחתית, מזכירה התחנה, המעוצבת בשיש ובפלדה, אולם נשפים מפואר. שימו לב בה לעמודי הפלדה והשיש, לסגנון הארט-דקו ולפסיפסי התקרה הנהדרים. יופי של יופי.

כמו כל התחנות הללו, גם כאן אין חנויות, רוכלים, או פחי אשפה סתמיים ואין כלל ציורי גרפיטי. התחנה דומה יותר לגלריה יוקרתית מאשר לתחנת מטרו אורבנית, בבירה עצומה והומה אדם.


#תחנות המטרו של מוסקבה
תחנות הרכבת התחתית של מוסקבה יכולות לשמש כסוג של מוזיאון לתעמולה העיצובית של התקופה הקומוניסטית.

כל תחנה עוצבה אז בסגנון אמנותי יחודי לה, כשכולן מהוות דוגמה לאידיאולוגיה הסובייטית ולגדולת מנהיגי ברית המועצות, או לפחות ההצלחה שרצו להציג.

יש ברשת תחנות מכל התקופות. מתקופת הולדת המטרו בימיו של סטאלין, דרך תקופת מלחמת העולם השנייה, עידן הצנע של חרושצ'וב ועד לתחנות המודרניות של העידן הפוסט-סובייטי.


#תחנות נוספות ששוות ביקור
מתחנת מאיאקובסקאיה תוכלו לצאת לסיור מרתק וחינמי בעוד מתחנות המטרו המפורסמות של מוסקבה.

גם אם רובן מכוסות בעבודות שיש ותבליטים אופייניים, לכל תחנה יש את האופי הייחודי שלה. במהלך טיול במוסקבה שווה להסתובב וליהנות מהיופי, העיצוב והאמנות שכל אחת מהתחנות הללו מציעה. כל אחת מהן מעוצבת כארמון מפואר ושונה מהאחרות.

שווה לראות כמה מהן:

תחנת טגאנסקאיה (Taganskaya) - תחנת הגבורה, המציגה בעיטורי קיר את גיבורי המלחמה של ברית המועצות.

תחנת נובוסלובודסקאיה (Novoslobodskaya) - עם ויטראז'ים ונברשות פאר. במיוחד בולטים בה חלונות הוויטראז' הססגוניים, שבהם תיאורים של החקלאות, התעשייה והעבודה הרוסית.

תחנת בלרוסקאיה (Beloruskaya) - מכוסה בפסיפסי תיקרה, המציגים את העם הרוסי ולבושו המסורתי ומתארים אירועים קומוניסטיים מחיי היום יום במדינה.

תחנת קומסומולסקאיה (Komsomolskaya) - עם עיטורי זהב, קישוטי בארוק ופסיפסים הכוללים ציורי פסיפס ענקיים על קירות התחנה. בהם מופיע תיאור ויזואלי מרהיב של גיבורי האמנות, הספרות והמשטר הרוסיים.

תחנת פלושצ'אר רבוליוצי (Ploshad Revolutsii) - בתחנה זו מוצבים פסלי ברונזה מרהיבים ופסל ארד, ובו תיאור המלאכה של פשוטי העם בעידן הקומוניסטי.


תחנת קייבסקאיה (Kyevskaya) - עוד תחנה ששווה לפקוד, עם פסיפסי הזהב והשנדלירים המפוארים שבה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4vriauOSUXY


ביקור במקום:

https://youtu.be/5K7aopUUdY4


בלוגרים:

https://youtu.be/jfeVYk_ZAMA


ותמונות:

https://youtu.be/4jTVz3BpqNo
ארכיב הבאוהאוס בברלין
ארכיב הבאוהאוס
#בואו למוזיאון הגרפיטי ואמנות הרחוב של ברלין

ארכיב הבאוהאוס של ברלין (Bauhaus Archiv Museum) הוא מוזיאון המוקדש ליצירות זרם הבאוהאוס הגרמני, זרם חשוב במיוחד באדריכלות ובעיצוב של המאה ה-20.

זרם הבאוהאוס אמנם ידוע בעיקר באדריכלות שלו, אבל אמני הזרם השפיעו גם בתחום העיצוב. הזרם הזה נודע במגוון המשפיע של מוצרי העיצוב והריהוט שיצרו אמניו ומעצביו. במוזיאון תיהנו מתערוכת עיצוב מתחלפת, הכוללת מגוון של רהיטים, שעיצבו אדריכלים ומעצבי הבאוהאוס במהלך המאה ה-20.

לצד אלו, חלק מרכזי מוקדש לאדריכלות הבאוהאוס. בארכיב מוצגים שלל דגמים ומודלים של מבנים פרטיים ובנייני ציבור שתכננו אדריכלי הבאוהאוס הגרמנים. תראו כאן תרשימים ותכניות מקוריות של בניינים בסגנון הבאוהאוס, שנבנו בגרמניה ובאירופה כולה.

עוד מעניינת ושווה כאן היא חנות המוזיאון שלדעתנו אסור לפספס. כמו בכל חנות מוזיאון, תמצאו כאן מגוון פריטים מעוצבים ויקרים. אבל מטבע הדברים החנות שכאן מציעה כלים, רהיטים ופריטים מעוצבים, שיצרו תלמידי בית הספר באוהאוס המפורסם. ביניהם נכללים גם קומקומים מעוצבים, מנורות מיוחדות, שעונים ועוד.


#על המבנה
יתכן שהפריט המרשים ביותר במוזיאון הזה הוא המבנה שלו עצמו. הוא מדגים היטב את סגנון הבאוהאוס.

במקרה כזה, שהמוזיאון עבר למשכנו הזמני במקום אחר בעיר, תוכלו לראות באתר שלו מהו מיקומו הזמני. אבל גם אם הוא סגור בשל השיפוצים שבו, שווה להציץ במבנה הזה מבחוץ.


#שיפוץ
הניווט כאן הוא לכתובת הבניין המקורי שעובר שיפוץ. Klingelhöferstraße 14, 10785 Berlin, גרמניה.

במהלך השיפוץ הארכיב יעבור לכתובת הזמנית הבאה:
Knesebeckstraße 1-2, 10623 Berlin, גרמניה.


#טיפים
זמני הפתיחה - ימי שני עד שבת בשעות 10:00-18:00

המוזיאון בשלבי שיפוץ ומעבר לכתובת הזמנית Knesebeckstraße 1-2, Berlin. אם גיליתם פרט לא מדויק בניווט - נא עדכנו אותנו ונשפר.

המוזיאון גם מוציא לעיר סיורים מומלצים לחובבי ארכיטקטורה. במסגרתם ניתן לבקר בבנייני באוהאוס שונים שתוכננו בסגנון זה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xoWup7-_DCo


ביקור במקום:

https://youtu.be/V95wLYjOO3Q


תמונות:

https://youtu.be/WiLgp_x_Gt8


תערוכה:

https://youtu.be/EM656GOp-Js


המבנה:

https://youtu.be/h8Rpo3Z_fnA
דרוך
דרוך, חלל עיצוב
#על המוזיאון

אם אתם אוהבים עיצוב ואתם באמסטרדם, אתם חייבים לבקר בדרוך (droog). מדובר בחלל מיוחד שמשלב חנות עיצוב, גלריה לעיצוב ופרוייקט סביבתי. הוא שייך לקבוצת מעצבים הולנדים שהתאגדו לעיצוב מודע לסביבה ותומך מיחזור, שכל כך הצליח עד שבמידה רבה הפך לסמל של העיצוב ההולנדי המודרני.

דרוך הוא מקום מעורר השראה, שמעבר לאפשרות לקנות בו כל מיני מוצרים שבתצוגה, יכול לתת רעיונות עיצוביים נפלאים לעיצוב הבית והדירה ואפילו ליצירה של רהיטים מקוריים בעצמכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oVAfCzERc1U


הדרכה:

https://youtu.be/qK2UitVTLZY


סרטון פרסומת שלהם:

https://youtu.be/YvNEktwcC9Y


אנימציה:

https://youtu.be/qK2UitVTLZY
מוזיאון העיצוב של סינגפור
מוזיאון העיצוב של סינגפור
#על המוזיאון לעיצוב של סינגפור

המרכז הלאומי לעיצוב של סינגפור (National Design Center) הוא מוזיאון מרתק לחובבי עיצוב, המציע תערוכות עיצוב זמניות וקבועות ולידן גם כנסים ואירועי עיצוב המתקיימים בו מעת לעת.

המרכז הלאומי לעיצוב בסינגפור שוכן לא הרחק מהמוזיאון לאמנות של סינגפור (The Singapore Art Museum), מוזיאון המתמקד באמנות עכשווית, בינלאומית ומקומית ומציג תערוכות אמנות מתחלפות.מבט מקרוב:

https://youtu.be/tv2fn6xsPQ8


ביקור במקום:

https://youtu.be/m_2e_5sy0wo


תערוכה זמנית של אייקוני פרארי:

https://youtu.be/uy3Ju6kXmlk


מיצבי תאורה נהדרים במוזיאון:

https://youtu.be/ysA_v5KVfi4


כנס עיצוב במקום:

https://youtu.be/YrulSzyKrBY

עיצוב

מוזיאון העיצוב הדני
מוזיאון העיצוב הדני
#על תחנת החובה הדנית לחובבי עיצוב

הדנים ידועים כמובילים עולמיים במה שקשור לעיצוב. תשומת הלב שהם נותנים לפרטים הקטנים בתחום הזה, היא יוצאת דופן ובולטת בכל פינה בקופנהגן.

מעיצוב רהיטים, דרך עיצוב פנים, מוצר ועד אופנה - העיצוב הדני ידוע ביופיו בעולם כולו ונחשב לנקי, מוקפד ומתובל לא פעם בקריצה. העיצוב של הדנים נערץ בכל העולם המודרני ואין כמעט בית מעוצב או עסק כאן שלא תמצאו בו פריט עיצוב דני מקורי, או לפחות חיקוי איכותי מאוד.

במוזיאון העיצוב הדני (Dansk Design Center) תראו תצוגה מרשימה במיוחד של פריטי עיצוב עתיקים ומודרניים מכל העולם ומרחבי תבל.

מרבית האולמות כאן מוקדשים לתצוגות המתארות את תולדות העיצוב בעולם. רק בהמשך מגיעים לאולם שמתמקד בעיצובי המאה ה- 20. אתם עשויים לחוש כאן, שאתם בחנות עיצוב מודרנית. שלל פריטי תאורה, ריהוט, כלי בית ואוכל, יציגו את המיטב של העיצוב הדני והעולמי.

בחלק בתערוכה הממוקד בתולדות העיצוב הדני תוכלו להתרשם ממאות פריטים שיצרו מיטב מעצבי דנמרק במהלך השנים, בשלל תחומי העיצוב והאסתטיקה. תלמדו כאן על השפעת העיצוב הדני על העיצוב המודרני, אם זה ברהיטים, תאורה, אופנה, פוסטרים ושטיחי קיר ועד לכלי בית, עיצובי זכוכית, קרמיקה ועטיפות של תקליטים.

רק כאן תוכלו להבין עד כמה הרעיונות של העיצוב המודרני, כמו הקווים הנקיים והרוגע העיצובי, מושפעים מהתפיסה של מעצבי דנמרק את העיצוב.

מוזיאון העיצוב של דנמרק ממוקם על גדת הנהר, במרחק קצר מארמון אמליינבורג.


#מה תראו כאן?
הדנים גאים ובצדק, בתרומתם לעולם העיצוב, במיוחד בתחום של עיצוב כיסאות, אבל ממש לא רק. במיוחד הם גאים בעיצוביו האייקוניים של ארנה יאקובסן, מגדולי המעצבים המודרניים, ומי שחתום על מוצרי דגל ומאסטרפיסים כמו "כיסא הנמלה", "כיסא הטיפה", "כיסא הביצה" ואפילו מנורת הרצפה האייקונית שלו.

התרבות העיצובית ושפת הלייף סטייל הדנית ניכרים באלפי המוצגים שבמוזיאון. יש כאן עיצובים ישנים וחדשים, עיצובים מפעם ועיצובים מודרניים. תראו כאן עיצובי ריהוט, כיסאות, סכו"ם, בגדים, אופניים ואפילו כלי מטבח וקומקומים.

בולטת כאן תצוגת הכיסאות, בה הצטיינו הדנים. אבל עושים פה כבוד להמון מעצבים עולמיים ולכיסאות האייקוניים שלהם.

יש פה גם תצוגת כרזות, מודעות פרסומת ופוסטרים, מתקופות שונות במאות האחרונות.

במוזיאון גם תצוגת גובלנים מעניינת ובה זוכים לכבוד שטיחי התמונות הרקומים, שפעם היו שיא העיצוב הביתי. לצידם מוצגים כאן שלל מוצגים ועיצובים, של מוצרים שעוצבו בעולם כולו והפכו לאגדה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים וסטודנטים.

לא לפספס את חנות המוזיאון, שיש בה הפתעות שאפשר לקחת הביתה.

אגב, אם אתם חובבי עיצוב אז יש עוד מוזיאון עיצוב ששווה לפקוד בעיר. חפשו אותו בתגית "עיצוב".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fp2e54V2KXc


ביקור במקום:

https://youtu.be/VN06U3qOB8g


מוצגים:

https://youtu.be/w1RVsblVnlY


בלוגרים:

https://youtu.be/NvYU8K4wKgg
המרכז הדני לעיצוב
מרכז העיצוב הדני
#על המרכז לחובבי העיצוב בדנמרק

כבר שנים רבות שדנמרק היא כוח עולמי בתחומי העיצוב והאדריכלות. עוד מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת, שומר העיצוב הדני על קו פונקציונלי ומינימליסטי למדי.

המרכז הלאומי לעיצוב (DDC) של קופנהגן הוא אחד המקומות שבהם ניתן ללמוד כיצד זה קרה וקורה. תראו כאן שלל עיצובים, חלקם אייקוניים, מהקלאסיקה של בכירי המעצבים של המחצית השנייה של המאה ה-20.

בתצוגה תכירו כאן מוצרים מעוצבים ויצירות של השמות החשובים ביותר בתולדות העיצוב הדני, כולל ארנה יאקובסן (Arne Jacobsen), או פין ג'ול (Finn Juhl) המוכרים יחסית.

בניגוד למוזיאון העיצוב המרכזי, שנמצא לא הרחק מארמון אמאליאנבורג, המרכז הזה לעיצוב הוא קטן וצנוע יותר. הוא מציג לא רק עבודות של מעצבים מצליחים ובעלי שם בתעשייה, אלא גם של מעצבים צעירים, כולל סטודנטים לעיצוב ואמני עיצוב בתחילת דרכם.

במרכז הלאומי לעיצוב יש גם תערוכות מתחלפות ומאד מסקרנות, שניתן ללמוד עליהן מראש, באתר האינטרנט שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/h5c1TuLaFVs


ביקור במקום:

https://youtu.be/Ts--H1jYMJ4


הדרכה:

https://youtu.be/aVBqe5w5xHk
מוזיאון טריאנלה
מוזיאון טְרִיאַנָלֶה
#על מוזיאון העיצוב, האמנות והאדריכלות

גם אם כיום היא זוכה לתחרות רבה בעולם, רבים רואים בעיר מילאנו את בירת העיצוב של איטליה ואולי אף של אירופה כולה. לכן אך טבעי שמוזיאון העיצוב שלה יהיה מרשים במיוחד.

ואכן, מוזיאון העיצוב והאדריכלות "טְרִיאַנָלֶה" (Triennale), הוא מהמוזיאונים הנחשבים בעולם, לעיצוב, אמנות ולארכיטקטורה עכשווית. מטרתו העיקרית היא להציג את העיצוב האיטלקי שהפך לשם דבר בעולם, עיצוב חדשני והטרוגני, שתקופת הפריחה שלו היא מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו.

יש כאן שפע של תצוגות מרשימות של מיטב האמנים העכשוויים והמעצבים האיטלקיים בעבר ובהווה, לצד מעצבי-על של רהיטים מכל העולם.

מאוסף המוזיאון תוכלו ללמוד על המגוון והחדשנות שבהם התאפיין העיצוב האיטלקי במהלך הדורות. יש כאן המחשה ברורה של תחום העיצוב כשילוב מרתק של אמנות, תעשייה, אסתטיקה ושימושיות וכיצד הפכו מילאנו ואיטליה כה מצליחות בסצנת העיצוב העולמית והמודרנית.

בטריאנלה תוכלו לשוטט בתצוגות הקבע. אבל כאן מתקיימות לאורך כל השנה גם תערוכות עיצוב, אמנות ואדריכלות זמניות, לצד אירועים שונים בעולמות הללו.

מצאו לכם כמה דקות במוזיאון לשתיית קפה בבית הקפה המעוצב שלו, על כיסאות שהם אייקונים של ממש בתולדות העיצוב העולמי. אל תפסידו גם את חנות המוזיאון, עם מגוון המוצרים המעוצבים שנמכרים בה, לצד ספרי עיצוב, אדריכלות ואמנות מודרנית.

ביקור בטריאנלה הוא חובה לכל אוהבי העיצוב בכלל והעיצוב האיטלקי המהולל בפרט. תהנו!


מבט מקרוב על מוזיאון הטריאנלה:

https://youtu.be/5jjXQ7Kfj-w


ביקור במקום:

https://youtu.be/2j4LDCfIMqA
גלרטו רוזה
גלרטו רוזה
#על הגלידה היצירתית בבודפשט

גלטו רוזה (Gelarto Rosa) דמיינו גלידות שנראות כמו פרחים. דמיינו ורדים ושושנים עשויי גלידה מתוקה ועוד אחת ועוד. אלה בדיוק הפנטזיות של גלטו רוזה (Gelato Rosa), גלידריית עלית מבודפשט, שמפסלת פרחי גלידה בתוך גביע לכל סועד.

עם טעמים מוכרים, כמו שוקולד, וניל, פירות יער או קפה, הטעמים אמנם טובים, אבל האטרקציה היא כמובן פיסול פרחי גלידה. מצד שני, יש כאן טעמי שמנת, כמו קוקוס, אגוזים ושוקולד, לצד טעמי סורבה וגלידות ללא לקטוז, כמו גלידות המנגו, התותים והבזיליקום. אז אמנם בכל יום מכינים כאן טעמים אחרים, בהתאם לפירות שנמצאו בשוק, אבל עלעלי הגלידה הקרירים והמתוקים מנצחים כאן בגדול ולוקחים את הסיפור מהטעם אל היופי.


כך עובדים בגלטו רוזה על הגלידות שלהם:

https://youtu.be/6P3MWY6shHE


רחוב מטאוטי
רחוב מַטֶאוֹטִי
#על רחוב העיצוב של מילאנו

רחוב מַאטֶיאוֹטִי (Corso Giacomo Matteotti) הוא מרכז העיצוב של העיר. אמנם יש בו גם לא מעט חנויות אופנה מוכרות ומותגים בינלאומיים, בתחום ההלבשה, ההנעלה והתיקים למשל, אבל המרכז המעניין כאן הוא של חנויות ומותגי העיצוב המובילים באירופה ובעולם.

כאן תמצאו חנויות עיצוב ותאורה של אַלֵסִי, פורנאסטי, זארה לבית ואחרות. לצידן ממוקמות כאן סוכנויות של רכבי היוקרה ורכבי העל היקרים בעולם. כאן תוכלו למצוא כמעט כל עיצוב נחשב ויוקרתי בעולם, לצד רבים מהעיצובים הפופולאריים שנמכרים בהמוניהם.

ג'אקומו מאטֵיאוטי, שעל שמו נקרא הרחוב, היה מנהיג סוציאליסטי באיטליה, שנרצח בידי הפשיסטים בראשית תקופת שלטונם, ב-1924. הוא היה מתנגד חריף של בניטו מוסוליני והמפלגה הפשיסטית והאומה האיטלקית מכירה לו תודה עד היום. מאטֵיאוטי היה מהראשונים שזיהו את המפלצת, שעמדה להפוך את איטליה לבת בריתו של היטלר. לכן חוסל על ידי שליחיו של הרודן.העיצוב של BMW ברחוב:

https://youtu.be/quljws9iBms


דוגמה למלון מעוצב ברחוב:

https://youtu.be/QeIaroDHrZU
ביתן ברצלונה
#על הביתן שהיה לפריצת דרך באדריכלות המודרנית

הביתן הגרמני שהוקם בתערוכה העולמית של ברצלונה של שנת 1929 נחשב לפורץ דרך בהיסטוריה של האדריכלות המודרנית בכלל. הוא עוצב על ידי האדריכל הגרמני לודוויג מִיס וָאן דֶר רוֹהֶה, שנמנה עם אבות הסגנון המודרניסטי באדריכלות ועם מייסדי הסגנון הבינלאומי. הוא אחד מהאדריכלים המשפיעים ביותר במאה ה-20.

מטרת המבנה הייתה רק לצורך תצוגה בתערוכה ולכן עיצובו היה בכוונה פשוט יחסית. הפריצה המחשבתית שהוא הביא איתו באה לידי ביטוי בתפיסת החלל, השימוש בחומרי הבניה והעיצוב המינימליסטי. יחד עם זאת, נעשה בביתן ברצלונה שימוש בחומרים יקרים, כמו שיש ואבן טְרַוֶונְטִין, אבן שממנה בנו הרומאים רבים מהמקדשים שלהם, כמו גם את הקולוסאום המפורסם.

הביתן הגרמני עומד על פודיום רחב ושטוח. יש לו גג הנתמך בידי 8 עמודי פלדה דקים. לצד הביתן בריכה ובפנים מימש האדריכל את הרעיון "החלל הזורם", באמצעות קירות שאינם מתחברים זה לזה או קירות זכוכית.

במיוחד עבור הביתן הזה עיצב האדריכל את אחד מהכיסאות המוכרים בתחום העיצוב, כיסא שזכה לשם "כיסא ברצלונה". כיסאות אלו שימשו את הזוג המלכותי הספרדי ועד היום זוכה הכיסא הזה להצלחה רבה ונחשב לאייקון בעולם העיצוב. גם בימינו הוא נמכר באלפים רבים בכל שנה.

עם סיום התערוכה, הביתן פורק וחלקיו נשלחו ברכבת לגרמניה. אך בזמן המעבר נעלמו מרבית החלקים. בשל חשיבותו הגדולה, המבנה שוחזר, תוך שימוש באותם החומרים בדיוק. לצורך כך אספו וניתחו היוצרים מאות צילומים של מבנה הביתן הישן והוא שוחזר מחדש, פרט לעמודים הקלסיים שעמדו בעבר בחזיתו. החל משנת 1986 יכולים מבקרים להגיע ולצפות בבית המשוחזר, שנפתח לקהל הרחב.


#מה הסיפור של כיסא ברצלונה?
"כיסא ברצלונה" (Barcelona Chair) הוא כיסא ידוע במיוחד שעוצב בידי לודוויג מִיס וָאן דֶר רוֹהֶה ולילי רייך, לביתן הגרמני, בתערוכה העולמית של ברצלונה, שנערכה בשנת 1929. העיצוב התעשייתי-מודרניסטי של הכיסא נחשב למאד משמעותי בזרם של העיצוב המודרניסטי בריהוט. לרוב יש לו גם הֲדוֹם תואם.

לודוויג מיס היה משכיל ורחב אופקים במיוחד. לכן הוא שאב, לתכנון הכיסא, השראה מהכיסאות המתקפלים של התקופה הרומית העתיקה. התוצאה ידועה: הכיסא הפך לאייקון של ממש והוא מהרהיטים המודרניסטיים האהובים והנערצים, עד עצם היום הזה.

מבט מקרוב על הביתן:
https://www.youtube.com/watch?v=TPDcNUBQwBw&t=110s
קפה ניו יורק בבודפשט
#בית הקפה היפה בעולם

קפה ניו יורק (New York Café) הוא בית הקפה בעל אווירה מיוחדת ויוקרתית, עם שירות נהדר ותפריט טעים ועשיר מאוד, אך יקר להחריד, לפחות בהשוואה למחירים בבודפשט.

את הארוחה בקפה ניו יורק מלווה בדרך כלל מוסיקה של פסנתרן ומדי פעם יש גם מופע של זמר או זמרת איכותיים.

אבל לכאן לא מגיעים בשביל זוטות כמו אוכל, קפה או מוסיקה. מגיעים לכאן פחות בשביל האוכל ויותר כדי לסעוד במקום שמעניק חווייה של ארוחה בארמון מהודר, באווירה של עושר ויוקרה.

עיצוב הפנים בקפה ניו-יורק מזכיר את העיצוב בוותיקן שברומא. על הקירות והתקרות תראו ציורי פרסקו מרהיבים, לצד עיטורים וקישוטים נפלאים, ששום בית קפה בעולם לא יכול להתהדר בשכמותם. מהתקרה משתלשלים שנדלירים ונציאניים ושופכים אור נגוהות נהדר. את העמודים בחלל בית הקפה מכסים קישוטי סטוקו זהובים ומושקעים.


#מה לאכול כאן?
זה נשמע אולי שכאן תמצאו בעיקר קפה ועוגות, אבל כדרכם של בתי קפה מעולים באירופה, זוהי מסעדה לכל דבר, שמציעה מאוכל איטלקי, צרפתי, עם מנות בשריות, לצד דגים ופירות ים ועד קינוחים נפלאים וגלידות משובחות.

אם תבחרו בקפה ועוגה, השפע כאן גדול. כמעט כל דבר שתזמינו יהיה מדהים. אם תרצו לנסות את העוגות של המקום, אין ספק שתיהנו. מכינים כאן דברי מאפה וקינוחים יוצאים מן הכלל, שגם מצטלמים נהדר לאינסטגרם.

אבל אם חשבתם על ארוחה, תמצאו כאן מנות מעידן הקיסרות האוסטרו-הונגרית.

המלצות? - נסו את גולש הבקר, את השניצל הווינאי, מרק הדייגים, או העוף בסגנון פפריקאש ופואה גרה. לקינוחים כדאי לכם לנסות את עוגת אסתרהזי המפורסמת ואת ה"דובוש".


#תולדות המקום
בית הקפה נבנה בקומת הלובי של המלון המפורסם ניו-יורק, שהיום נקרא "מלון בושצולו" (Boscolo Budapest). זהו מלון מפואר במיוחד, המעוצב בסגנון הניאו-רנסאנס.

הכניסה אל בית הקפה, שמכונה לא פעם ”הלב הפועם של המלון”, מרגישה כמו חזרה אל הונגריה ואירופה של סוף המאה ה-19. מאז ובתחילת המאה ה-20, נהגו לשבת ולבלות כאן אמנים רבים, כמו משוררים, סופרים, שחקנים ואינטלקטואלים הונגרים. כמה קומות מעליהם, ממש במבנה הזה, ערכו אז את העיתונים החשובים והמשפיעים ביותר של הונגריה.

בתקופה הקומוניסטית ועוד יותר אחרי מלחמת העולם השנייה, המקום התדרדר מאוד. בשלבים מסוימים הוא אפילו שימש כחנות.

בשנת 2006, לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי, מצאו במרתף את תכניות המבנה והעיצוב והוא שופץ בדיוק למראה שלו בימיו הגדולים. תהילתו חזרה אליו והוא חזר להיות אחד מבתי הקפה היפים והמפורסמים בעולם ומהטעימים בעיר בודפשט.

בתיאבון!


#טיפים
לארוחת ערב הזמינו מקום מראש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gLwfuU0P6fc


ביקור במקום:

https://youtu.be/W_sEkMl6Nfc


בלוגרים:

https://youtu.be/ZwpK9qKAatI


הדרכה:

https://youtu.be/oYsPVELMYGQ


העיצוב:

https://youtu.be/R2zfVMTsIHc
רוזנדאהל
#על חנות החובה לאוהבי עיצוב הבית

רוזנדאהל (Rosendahl) היא רשת חנויות דנית ובינלאומית המפורסמת בעיצוב המוקפד של הפריטים שנמכרים בה לבית. מוצרי החברה משלבים יופי ואסתטיקה עיצובית, ביחד עם שימושיות ואיכות גבוהה.

יודעי דבר רואים בסניפי הרשת מקום עליה לרגל לקניות שוות ויוקרתיות ולהתעדכנות בחידושי עיצוב הפנים וטיפוח הבית. חנות הדגל, שנמצאת לקראת סוף מדרחוב הסטרוייט, נמצאת בקרבת הכיכר הגדולה, קונגנס ניטורב.

מכלי אוכל ובישול, דרך רהיטים, מנורות, בדים ומוצרי טקסטיל - תמצאו כאן מבחר מוצרים גדול ואיכותי, בדגש על מוצרי נוחות למטבח.


#טיפים
זה אחד המקומות הטובים לחפש בו מזכרת דנית אותנטית או מתנה שכדאי להביא הביתה.
PMQ
#על המרכז לאמנים יוצרים

עם מעצבים צעירים והמון אופנה ודיזיין עכשוויים, PMQ שעל דרך הוליווד, הוא מתחם יצירתי לאופנה עכשווית ועיצוב מודרני. כאן מאפשרים ליזמים צעירים לייצר עסקים קטנים בתחומים הללו.

בעבר שכן פה הקולג' המלכותי ועוד לפני כן שכן כאן מחנה לקציני משטרה.

המקום ננטש והוזנח במשך 50 שנה, עד שהפך למקום ההיפסטרי והמגניב שהוא היום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZEpmOL2jKKE


וביקור במקום:

https://youtu.be/1r4Wbsd50vs


הדרכה:

https://youtu.be/AAEsb-bp8cc
דונגדמון דיזיין פלאזה
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מרכז העיצוב החדש, דונגדמון דיזיין פלאזה (Dongdaemun Design Plaza), הוא מבנה פוסט מודרני מרתק בסיאול, שתוכנן על ידי האדריכלית הנחשבת זאהה חדיד. מאז הסתיימה בנייתו ב-2012 הוא נחשב למרכיב מרכזי במראה המודרני של סיאול.

כמו במבנים אחרים שתכננה, היטיבה אדריכלית-העל המנוחה גם כאן להציב אייקון עירוני ואולטרה מודרני שאפשר לאהוב או לשנוא אבל קשה להתעלם ממנו. זהו קומפלקס עירוני עצום ועתידני, שלרבים מזכיר עצם בלתי מזוהה מהחלל, מעין חללית שנחתה בלב העיר הגדולה.

למרכז ייחסו את הקיצור DDP, ראשי תיבות שנוגעים גם לחזון של המקום "Dream, Design, Play". בערב מואר הבניין בשלל אורות צבעוניים ומרהיבים, שמעוררים השתאות ומשתנים ומנוהלים באמצעות תוכנת מחשב משוכללת. בשעות הערב המבנה במיטבו והוא יפה להפליא. גם האזור שבו הוא נמצא הוא תוסס ומלא חיים ומסביב תראו שלל מבנים המוארים במגוון צבעים.

מבחוץ, מפתיע לגלות ליד המבנה העתידני והאולטרה מודרניסטי בצורת גל, שרידים ארכיאולוגיים מתרבות עתיקה, שקדמה לממלכת קוריאה. מסביב ל-DDP משתרע פארק ובו אתרים ארכיאולוגיים שהתגלו עם השנים, חלקם ממש במהלך הבנייה. חדיד שילבה אותם בעיצוב המרשים של המבנה ומסביבו והם זוכים לכבוד ולהצגה ראויה. ביניהם מרשים מאוד הוא מחנה צבאי עתיק, שריד לתקופת שושלת ג'וסון רבת השנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9r4c86zMxHE


על המבנה המדהים והאדריכלית שלו:

https://youtu.be/yiKMb09AxYk


בלוגרים:

https://youtu.be/Pr-SaG-C55U


ודילמה - מה הוא בדיוק?

https://youtu.be/1EFYbpzjAPU
מוזיאון ג'פרי
#על המוזיאון
הבניין בו ממוקם מוזיאון ג'פרי נבנה בשנת 1714 בעזרת תרומה אדיבה של סר רוברט ג'פרי, מי שהיה בזמנו ראש העיר של לונדון. בתחילה שימש המבנה כבית מחסה ורק לאחר מכן הפך למוזיאון. אחד מהאגפים ההיסטוריים ששימשו את בית המחסה שוקם ושוחזר.

במוזיאון, המורכב מ-11 חדרים, שבכל אחד מהם מוצג סלון מתקופת זמן אחרת, תמצאו ריהוט בסגנונות מימי הביניים ועד היום. במהלך הסיור תוכלו לראות את צורת חייה של האצולה הבריטית בימי הביניים, מה לבשו הנשים, הבדים וסגנונות העיצוב השונים. עם זאת, המוזיאון שם דגש דווקא על ריהוט שהיה בשימוש על ידי מעמד הביניים ולא רק של המעמד העליון. הסיור קליל, נעים ומשרה אווירה נוסטלגית אמיתית.

במוזיאון תמצאו גם גינות הדגמה תקופתיות וגינות צמחי מרפא. המבנה נועד לשימור בשל חשיבותו הארכיטקטונית.
מוזיאון האומנויות הדקורטיביות
#על המוזיאון

מוזיאון לאמנויות דקורטיביות מציג את האמנות השימושית, מאז ימי הביניים ועד לימינו. הוא ממוקם סמוך למוזיאון הלובר ולמעשה הוא כולל בתוכו ארבעה מוזיאונים:

המוזיאון לעיצוב - מציג מוצרים מן התקופה הרומאית ועד היום.
המוזיאון לריהוט עתיק - מציג רהיטים מתקופות היסטוריות שונות.
המוזיאון לטקסטיל ואופנה - כולל תלבושות מן המאה ה-14 ומציג אופנה צרפתית לאורך השנים.
המוזיאון לפרסום - מציג יותר מ-20 אלף כרזות פרסום משנות ה-30 ועד היום.

בכל שנה מתחדשות התצוגות ביותר מ-2,000 פריטים ובמקביל נערכות תערוכות מתחלפות.

המוזיאון שהוקם בשנת 1877 גדול מאד, ומוצגים בו עשרות אלפי פריטים המספרים את סיפור התפתחותם של האופנות, הטעמים וההעדפות של בני האדם בתקופות השונות, כפי שבאו לידי ביטוי בחפצי הבית והיום יום שלהם. המוזיאון מציע גם סיורים מודרכים והרצאות בנושאים שונים.

בין המוצגים ניתן למצוא כלי זכוכית וקרמיקה, עבודות אמנות, תכשיטים, רהיטים, טפטים לחיפוי קירות, ציורים, חפצי נוי, תמונות ואביזרי קישוט, צעצועים ובכלל - מיטות וכלי מיטה מן התקופות השונות, שמיכות וכריות, ארונות, כלי עבודה, אהילים. בעצם, תוכלו למצוא במוזיאון את כל הדברים הרגילים שבית צריך, כאשר הדגש הוא על עיצוב ודקורציה.

החלק המודרני של התצוגה איננו גדול כמו החלקים העתיקים יותר, אבל כל הזמן נוספים לו פריטים חדשים. כרגע ניתן למצוא שם למשל יצירות של מעצבים מודרניים מן המאה ה - 20, כמו חדרי שינה מעוצבים, דירה בסגנון ארט דקו, או סלון מעוצב של ג'ורג' הונצ'ל. בקומה השלישית תמצאו צעצועים.

יש במוזיאון גם ספרייה גדולה שנמצאת בקומה נפרדת ובה ספרים וחומרים רבים בנושאי העיצוב. כמקובל יש בו גם חנות עם פריטי עיצוב ודברים מעוצבים למכירה.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=XwWnSyrrBJY
מוזיאון העיצוב של ברצלונה
#על המוזיאון

מוזיאון העיצוב של ברצלונה פועל לטובת עולם העיצוב כמוזיאון ומעבדה. במוזיאון המקסים הזה יש התמקדות ב-4 מחלקות: עיצוב חלל, עיצוב מוצר, עיצוב מידע ואופנה. המוזיאון נבנה על ידי Arquitectes MBM ותוכלו למצוא בו אוספים המשלבים תצוגות ממוזיאונים שונים: המוזיאון לאמנות דקורטיבית, המוזיאון לקרמיקה, המוזיאון לטקסטיל וביגוד והמוזיאון לאמנויות גרפיות.

ההיסטוריה של ברצלונה תמיד נקשרה לעיצוב והיו בה כמה וכמה מוזיאונים ומכונים שבהם ניתן היה ללמוד על עולם העיצוב. בשנת 2000 הוחלט לאחד אותם ולהקים מרכז אחד, שיאפשר לציבור ללמוד ולהבין על עיצוב באופן רחב ומקיף. בנייתו של הבניין התחילה בשנת 2009 והונחה אבן הפינה הראשונה. בשנת 2013 הסתיימה הבנייה והמוזיאון נפתח למבקרים בשנת 2014. כל האוספים הקשורים לעולם העיצוב הובאו לשם והמוזיאון הוקם בבניין פלאסה דה לה גלוריס.

הבניין החדש מצליח לספק תנאים אידאליים לשימור, שיקום ותצוגה של המוצגים. המבנה מורכב משני חלקים: קומה תת קרקעית וקומה המתנשאת לגובה של 14.50 מטרים מעל פני הקרקע.

שימו לב לעיצוב המיוחד והזוויתי של הבניין, במיוחד מבחוץ. בבניית החזית נעשה שימוש רק בשני חומרים: אבץ וזכוכית. המוזיאון מצליח להוות נקודת מפגש של אנשים ומוסדות המעורבים בעולם העיצוב. מטרתו העיקרית לעודד מחקר ופעילות כלכלית הקשורה לעולם העיצוב.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=Szj9eIp0dbM


מוזיאון העיצוב והאופנה
#על המוזיאון שסוקר את עולם העיצוב והאופנה

אם אתם חובבי עיצוב מוצר, רהיטים או אופנה, אם השמות איימס (Eames) או נלסון (Nelson) עושים לכם את זה, אם בלילה אתם חולמים על פריטי ריהוט מודרני או עיצובי אופנה מטורפים, אז מוזיאון העיצוב והאופנה (Museu Do Design E Da Moda), המכונה בקיצור MUDE, הוא המקום שתרצו לבקר בו בליסבון.

במוזיאון, הממוקם בחלל תעשייתי שבעבר שכן בו בנק, מוצגים פריטי עיצוב שונים, בתחומים כמו עיצוב רהיטים, עיצוב אופנה ועיצוב מוצר. כאן תראו עיצובים של מעצבים מהמפורסמים בעולם כדוגמת הזוג איימס, ז'אן פול גוטייה, פיליפ סטארק, איב סאן לוריין ורבים אחרים.

אגב, המילה mude פירושה בפורטוגזית הוא "שינוי", מה שבמקרה אמור מאד להתאים לרוחו של מוזיאון המציג את המגמות המובילות והחידושים בתחום העיצוב לסוגיו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/F8MD-tafqIg


והספסל שהעמידו מחוץ למוזיאון:

https://youtu.be/CvP3dVPDDOo
מוזיאון קוניאק ז'ה
#על המוזיאון

מוזיאון קוניאק ז'ה הוא מוזיאון לפריטי אמנות דקורטיביים. המוזיאון היה בעבר אוסף פרטי של בני הזוג מארי-לואיז ז'ה וארנסט קוניאק.

ארנסט קוניאק הקים חנויות ומוקדי מסחר רבים בעיר, ביניהם "לה סמריטן" המתאפיין באדריכלות המתכתית של גל האומנות החדשה, האר- דקו. את הרהיטים וחפצי האומנות אספו בקפידה בני הזוג במהלך השנים 1900-1925. לאחר מותם, הורישו את האוסף לעיריית פריז המציגה אותו בפני הציבור הרחב.

המוזיאון ממוקם בבית דונון - אחת הוילות של רובע מארֶה. הרובע הוקם בשלהי המאה ה-16 ושופץ במיוחד עבור המוזיאון. הוטל דונון, מרשים לכשעצמו ומתווסף לרשימה הארוכה של הבתים והמקומות ששווים ביקור באזור ה"מארה" בפרט, ובפריז בכלל.

המוזיאון מכיל אוסף יוצא דופן של פריטי אמנות דקורטיביים, כ -1200 פריטים בסך הכל, תוך שימת דגש על צרפת של המאה ה -18, החל מקרמיקה אירופאית וסינית, תכשיטים ותיבות הרחה, דרך ציורים שצוירו על ידי לואי-ליאופולד בואיי, פרנסואה בושה וכדומה, פסלים ורהיטים. המאה ה -17 מיוצגת גם היא, בעיקר בציוריו של רמברנדט. המאה ה -19 מקבלת ייצוג עם יצירותיהם של קמיל קורו, פול סזאן וגם אדגר דגה.

מרגשים במיוחד ציוריו של מילה, המוצגים בקומה השנייה. הם מצליחים לתאר במדויק את חיי הבורגנות הפריזאית בימי המלך לואי ה-16 ואת הגנים שבהם בילו אנשי הבורגנות חלק ניכר מזמנם. במקום ניתן לראות גם את הרהיטים וחפצי החן ששימשו את הבורגנות בתקופת ההשכלה.

המוזיאון מצליח לשחזר את רוח התקופה וזה מה שהופך את הביקור בו למיוחד כל כך.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=NBRpgLz25Kw&t=43s
המוזיאון לאמנות שימושית של וינה
#על מוזיאון העיצוב של וינה

על אף הגדרתו כמוזיאון לאמנות שימושית, מוזיאון העיצוב של וינה הוא לחלוטין מוזיאון העיצוב הרשמי של וינה. הוא ממוקם בתוך מבנה מרשים מהמאה ה-19, ששימש בעבר כבית ספר גבוה לאמנות. הוא נבנה בין השנים 1868-1871 והיום הוא מהווה אחד מהמוזיאונים הוותיקים והאיכותיים באירופה.

אוספי הקבע, מוצגים באולמות שונים במוזיאון, כשלכל אחד מהם סגנון משלו, כמו סגנון הרנסנס, הבארוק, או הדקו המזרחי. בחדרי העיצוב המודרניים יותר, תוכלו לראות יצירות של כמה מגדולי המעצבים של המאה ה-20.

עוד תוכלו לראות במוזיאון רהיטים, פריטי זכוכית, חרסינה, כסף וטקסטיל, כמו גם שטיחים עתיקים, רהיטים ממגוון חומרים ועוד. הללו נאספו החל מימי הביניים ועד ימינו.

מדי פעם מתקיימות כאן פעילויות והדרכות אליהן תוכלו להצטרף יחד עם הילדים. אם אתם אוהבים פריטים מעוצבים, חנות המתנות של המוזיאון היא מקום מושלם עבורכם, גם אם לא זול.

אם אתם עם ילדים ואתם רוצים מעט מנוחה, הגינה שבחוץ תספק לכם מעט אוויר נעים ושעה של התרעננות נעימה.

שימו לב לרהיטי העץ המדהימים של מיכאל טונט (Thonet), יהודי שהמציא את טכניקת כיפוף עץ באמצעות חום בתחילת המאה ה-19 ויצר את הכיסא הקלאסי, שהיה אז פורץ דרך, כיסא מספר 14. חפשו גם את העבודות מצופות הזהב של גוסטב קלימט עבור ארמון סטוקלה (Stoclet Palais) שבבריסל.


#טיפים
הכניסה לצעירים מתחת לגיל 19 חופשית.

בימי שלישי בין השעות 22:00-18:00 הכניסה חופשית!


הנה תערוכות מהמוזיאון:

https://youtu.be/uWL0aR-eh9I
פאשן שואו מול
#על קניון היוקרה והעיצוב בווגאס

הפאשן שואו מול (Fashion Show Mall) הוא מרכז קניות גדול ויוקרתי בלאס וגאס. האווירה בו צבעונית ונוצצת ובעיני רבים בלתי נשכחת. הוא ממוקם במרכז הסטריפ של לאס וגאס ומחובר בגשר למלון אי המטמון, הטרז’ר איילנד בשבילכם.

ביותר מ-250 החנויות שבפאשן שואו מול נמכרים בזול יחסית שלל בגדים, אקססוריז, נעליים, כלי בית, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, שעונים, אלקטרוניקה, תכשיטים ועוד. תמצאו בו חנויות וסניפים של נורדסטרום, קלווין קליין, Forever 21, Apple, אברקרומבי, מייסיס ושלל חנויות מעצבים שוות.

בקומת האוכל כאן יש גם מסעדות ובתי קפה, בהן כיף להתרווח עם קפה ואוכל, בין הקניות.


#טיפים
המחירים כאן אינם זולים.

מותגים בינלאומיים ידועים, נמכרים כאן במחירים נמוכים יחסית לקניון שאינו אאוטלט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d6cUGz43QXc


ביקור במקום:

https://youtu.be/DGr8yBLLRlQ


מצגת וידאו:

https://youtu.be/WqBef6d_AL0


עוד:

https://youtu.be/KcuIHubXRv4
צ'אנגי סיטי פוינט
מפעלי החרסינה המצוירת בדלפט
גאלרי לפאייט, כל בו
לה רִינַאשֶנְטֶה מילאנו


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.