» «

פארק אינדרו מונטנלי

פארק אינדרו מונטנלי
פארק אִינְדְרוֹ מוֹנְטַנֵלִי
#על הפארק הירוק שבקצה מילאנו

מול פורטה ונציה נמצא פארק אִינְדְרוֹ מוֹנְטַנֵלִי (Giardini Pubblici Indro Montanelli), אחד משני הפארקים העירוניים הגדולים של מרכז מילאנו.

הפארק על שם אינדרו מונטנלי הוא פארק נהדר ומלא בעצים, ירק ופרחים, עם מדשאות נפלאות, המון ספסלים ואגם במרכזו. מפוזרים בו פסלים רבים ויש בו גם מתקני טיפוס לילדים.

בימי ראשון מפעילים בו מתקנים של קרוסלה חשמלית, מכוניות מתנגשות וכדומה. חובבי חלל מוזמנים לבקר גם במוזיאון הטבע ובפלנטריום שנמצא בו.

אינדרו מונטנלי, שעל שמו נקרא הפארק, היה מגדולי הפובליציסטים האיטלקיים. הוא היה היסטוריון והומניסט, איש ימין שהיה מהיחידים בימין האיטלקי, שניסו למנוע את בחירתו של סילביו ברלוסקוני, לראשות ממשלת הרפובליקה האיטלקית, בתור מנהיג הימין במדינה. האיש סבל מרדיפות רבות בחייו ומניסיונות התנקשות, שנבעו מהאומץ שלו לכתוב את דעותיו, כנגד כוחות חזקים ומאיימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DUG231Tg3AU
פלנטריום אולריקו הפלי
פלנטריום אוּלְרִיקוֹ הָפְּלִי
#על הפלנטריום הגדול באיטליה

פלנטריום אוּלְרִיקוֹ הָפְּלִי (Civico Planetario Ulrico Hoepli), הוא הפלנטריום המרכזי של מילאנו ונחשב לפלנטריום הגדול והחשוב באיטליה. הוא מציע לכם טיול מרהיב ומשכיל בגלקסיה שמסביבנו. יש בו שפע של פעילויות מיוחדות לילדים ולכל המשפחה. המיצגים בו יקחו אתכם לעבר הכוכבים, ויחשפו בפניכם ידע חשוב על כדור הארץ, תופעות אסטרונומיות שונות ותגליות מרתקות בחלל.

כאן תוכלו לצפות בחוויות משולבות באנימציה ובמופעים אורקוליים צבעוניים, על החלל, מערכת השמש, הכוכבים וגרמי השמיים. המחזות הצבעוניים הללו מלמדים בצורה מרתקת וקלילה על החלל ומרכיביו ועל החוקים הפיזיקליים שפועלים בהם.

היסטורית, הפלנטריום הוקם בשנת 1930. הוא שוכן במבנה ניאו-קלאסי יפה ומכיל כ-300 מושבים. כיום מגיעים אליו מעל 100 אלף מבקרים בכל שנה.


#טיפים
כדאי להתעדכן על המופעים השונים באתר הפלנטריום (שלמטה).

כדאי להזמין כרטיסים מראש, במיוחד אם אתם מתכננים להגיע בסוף השבוע, כשהמקום עמוס במבקרים.


מבט מקרוב במבנה הפלנטריום:

https://youtu.be/Z7-OpIermT4
הגלריה לאמנות מודרנית
הגלריה לאמנות מודרנית מילאנו GAM
#על המוזיאון לאמנות מודרנית של מילאנו

ממש בקרבת הגנים הציבוריים של העיר, בצד השני של רחוב פלסטרו, נמצאת הגלריה לאמנות מודרנית במילאנו (Galleria Civica d'Arte Moderna e Contemporane), השוכנת בארמון מפואר, שהוסב בשנת 1921 למוזיאון.

ארמון הפאר, המרהיב ביופיו, שבו פועלת הגלריה, הנקראת בקיצור GAM, הוא וילה מלכותית ועשירה בעלת משמעות היסטורית, שכן היא שימשה כביתו של נפוליאון בונפרטה בעיר, לאחר שכבש את צפון איטליה.

יופיו ועושרו של המקום נשמר מאז והוא מהווה אכסניה מתאימה ליצירות המופת המוצגות בו. זהו ללא ספק מוזיאון האמנות המודרנית הידוע של העיר, שמתמקד באמנות שנחשבה מודרנית במאה ה-19 וממשיכה במאה ה-20.

בגלריית GAM אין יצירות עכשוויות ופוסט מודרניות. באולמות הגדולים והמרהיבים של הגלריה הזו תוכלו לפגוש מאות עבודות ויצירות מהמיטב של אמנים אימפרסיוניסטים, אקספרסיוניסטים ומודרניסטים, כמו סזאן, גוגן, מודליאני, מקס ארנסט, אנדי וורהול ואמנים איטלקיים וצרפתיים אחרים, מהזרמים המודרניסטיים של המאה ה-19 וה-20.

בקומה העליונה של הבניין תוכלו לראות גם פסלים ניאו-קלאסיים, של אמנים איטלקיים מהמאה ה-20, דוגמת קנובה, מריני ואחרים.

הגלריה הזו היא גן עדן לאוהבי האמנות ששברה במאה ה-19 את מסורת הריאליזם והתחזקה במאה ה-20. זהו מקום שבו משתלב פאר העבר עם אמנות העבר הקרוב, של אמני איטליה והעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xGM7fkoddW0


ומבט ארוך על הגלריה לאמנות מודרנית:

https://youtu.be/0V-Vw7yZstc
מוזיאון הטבע של מילאנו
מוזיאון הטבע
#על המוזיאון לטבע של העיר

מוזיאון הטבע (Milan Natural History Museum), או בשמו המלא מוזיאון ההיסטוריה של הטבע במילאנו, הוא מוזיאון מעניין לכל המשפחה, אחד ממוזיאוני הטבע החשובים באירופה והמוזיאון הגדול מסוגו באיטליה.

בתוך 23 אולמות המוזיאון פרושים מוצגים רבים המתארים את תולדות האבולוציה והטבע שעל פני כדור הארץ, על זואולוגיה ותולדות האנושות. יש כאן סקירה, מלווה בהסברים מעניינים, על חיי היונקים ושאר המינים, על סלעים, אבנים, מינרלים, מאובנים ועוד.

על מדפי תצוגה רבים מוצג כאן אוסף עצום של מאובנים, מינרלים שונים וחומרים טבעיים ונדירים.

גם לזואולוגיה ולעולם החי יש כאן ביטוי נפלא. זה מתחיל מהפרהיסטוריה, כשבאולם שלם מוצגים דגמים ושלדי דינוזאורים. באולמות אחרים מוצגים פוחלצים שמורים של מגוון חיות, חלקן ממינים שנכחדו. יש גם גולגולות ושלדים של בעלי חיים שונים, כשהכוכב הברור של האגף הזה הוא ללא ספק שלד לוויתן ענקי, באורך של 5 מטרים.

אחרי הביקור במוזיאון אתם מוזמנים לטייל בפארק הירוק שמסביבו, פארק אינדרו מונטנלי (Giardini Pubblici Indro Montanelli). בפארק יש מדשאות נפלאות ומפוזרים בו פסלים רבים. יש בו גם מתקני טיפוס לילדים ובימי ראשון מפעילים בו מתקנים של קרוסלה חשמלית, מכוניות מתנגשות וכדומה. חובבי חלל מוזמנים לבקר גם בפלנטריום שנמצא בו.


#טיפים
הכניסה חופשית ביום א' הראשון של כל חודש וימי ג' מהשעה 14:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JQDR64YBHX8


ועוד מבט במוזיאון הטבע של מילאנו:

https://youtu.be/kNPCNYRTMiM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.