» «

פארק באטרי

פארק באטרי
פארק באטרי
#מקור השם באטרי פארק
הפארק הציבורי באטרי ("פארק הסוללה"), ממוקם במנהטן בעיר ניו יורק. אם תהיתם לגבי מקורו של השם, הפארק נקרא על שם סוללת תותחים שהייתה ממוקמת בו, בראשית המאה ה-17, בתקופה השליטה ההולנדית והבריטית בעיר. מטרתה של סוללת התותחים הייתה להגן על נמל ניו יורק.

כבר אז האזור היה פופולרי למטיילים שהגיעו לנפוש על גדות הנהר. לאחר מלחמת העצמאות של ארה"ב, נערכו כאן חגיגות יום הפינוי כשעזבו אחרוני חיילי הממלכה המאוחדת.


#על הפארק
את הפארק שבו אתם נמצאים עכשיו, הקימו במאה ה-19 ובשטחו מוקמה טירת קלינטון, שהועברה לרשות העיר ניו יורק. אגב, רק בשנת 2005 נחשפו שרידי החומה ואמצעי ההגנה שהיו כאן לפני 200 שנה.

בפארק כמה אנדרטאות: אנדרטת החוף המזרחי שקמה לזכרם של ימאים וחיילים של ארה"ב שנפלו באוקיינוס האטלנטי המערבי במלחמת העולם השנייה ומקום קבורתם לא נודע. אנדרטה נוספת היא אנדרטה למלחמת קוריאה, אנדרטת "גן התקווה", שמוקדשת לנפטרים ממחלת האיידס והאנדרטה לפיגועי ה-11 בספטמבר הנקראת "הספירה". כדור הארץ הזה, שהיה ממוקם במרכז אזור הסחר ומה שנותר לאחר הפיגוע הנורא.

בשנת 2005, הוסיף לכאן אדריכל הגנים, פייאט אודולף, את מזרקת הספירלה ובה 35 סילוני מים מוארים ואינטראקטיביים. זו אטרקציה לילדים, שיוכלו למצוא עניין גם בקרוסלת ה-Sea glass שתיקח אותם לחוויה במצולות הים.


#הפארק לתיירים
היום הפארק משתרע על שטח רחב ידיים עם מדשאת ענק וניתן להשקיף ממנו על פסל החירות ועל אליס איילנד. בפארק גם גן ורדים עם עשרות אלפי שתילים. אל הפארק מגיעים למעלה מ-4 מיליון מבקרים בשנה.

תמצאו כאן גינות ירוקות, ספסלי ישיבה, מסלולי ריצה והליכה, טיילת, פינות נעימות מתחת לעצים וקונצרטים המתקיימים מתחת לכיפת השמיים. זהו מקום אידיאלי לעצור, לנוח, לעשות פיקניק או סתם להביט על הנוף המרהיב.


#טירת קלינטון
טירת קלינטון היא מצודה שהוקמה על אי סמוך, שלמעשה יובש מהים, לפני מלחמת 1812, בכדי להגן על העיר. הטירה קרויה על שם ראש עיריית ניו יורק דאז, דוויט קלינטון. בהמשך ייבשו גם את מצר הים שהיה בין המצודה לפארק וכיום היא חלק מהפארק.

לאחר המלחמה הועברה הטירה לרשות העיר ניו יורק, והפכה לחלק מהפארק הציבורי. רחבת המצודה, או הטירה, כוסתה בגג, באמצע המאה ה-19 והפכה לתיאטרון ציבורי, מהתאטראות הראשונים בעיר ניו יורק.

הטירה המשיכה ומילאה תפקידים שונים בהיסטוריה האמריקאית. בין השאר היא שימשה כמרכז קליטה ראשוני למהגרים. בהמשך הפכו אותה לאקווריום הלאומי הראשון וכיום היא משמשת כמרכז מבקרים, שבו מוכרים, בין השאר, את כרטיסי ההפלגה לפסל החירות ולאליס איילנד.


הנה הבאטרי פארק:

https://youtu.be/1-dxf7dSiMA
אנדרטת החוף המזרחי
אנדרטת החוף המזרחי
#על האנדרטה
האנדרטה המיוחדת שלפניכם הוקמה לזכר 4609 חיילי ארה"ב, שנפלו במלחמת העולם השנייה ומקום קבורתם לא נודע עד היום. האנדרטה ממוקמת בפארק בַּאטְרִי שבמנהטן, על כיכר ששטחה 1.5 דונם. האנדרטה נחנכה על ידי נשיא ארה"ב ג'ון קנדי בשנת 1963.

האנדרטה בנויה כך שבמרכזה שמונה קירות גרניט בגובה 5.80 מטר, שעליהם נחרטו שמותיהם של הנעדרים. הפרטים הנוספים שכתובים שם ליד השמות הם ציון דרגתם של הנעדרים, השיוך החיילי ומדינת המוצא שלהם, מתוך מדינות ארה"ב.

במרכז המעבר שבין שתי שורות הקירות תראו פסל ברונזה שנוצר על ידי הפסל אלבינו מנצ'ה. הפסל עומד על כן מאבן גרניט שחורה ורואים בו עיטם לבן ראש, ציפור הנחשבת לציפור הלאומית של אמריקה. בידיו של העיטם יש זר עלי דפנה, שאותו הוא מניח על גל. השלכת זר מעל קבר ימי היא מחווה מרגשת של אֵבֶל.
האנדרטה הלאומית מבצר קלינטון
האנדרטה הלאומית מבצר קלינטון
#על המבצר ההיסטורי שהיה לאנדרטה

מבצר קלינטון הוא פיסת נוסטלגיה השייכת להיסטוריה של מנהטן. הוא נבנה בין השנים 1808-1811 והוא האחרון מבין המבצרים שהגנו על העיר, עוד בימים בהם היא נקראה ניו אמסטרדם.

למבצר היו שימושים רבים במהלך השנים. הוא שימש כחלק מהאזור הצבאי של ארה"ב, אך כעבור כמה שנים הועבר מכאן הצבא והמקום שופץ והפך למרכז ציבורי ותיאטרון עד שנת 1855. בהמשך היווה המבצר את תחנת ההגירה העיקרית של מחלקת ההגירה של ארה"ב ואף שימש כאקווריום הלאומי של ניו יורק.

בשנת 1945 הוכרז האתר כאנדרטה לאומית והמבצר שוחזר למראה המקורי שהיה לו בשנים עברו. מבצר קלינטון נקרא על שם ראש העיר של ניו יורק בשנת 1825, דה-וויט קלינטון (DeWitt Clinton).


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.