» «

פארק לינקולן

אנדרטת השואה בסן פרנסיסקו
אנדרטת השואה
#על האנדרטה לזכרון השואה של סן פרנסיסקו

אנדרטת השואה בסן פרנסיסקו, קליפורניה (Holocaust Memorial at California Palace of the Legion of Honor) היא עבודה של האמן האמריקני-יהודי ג'ורג' סיגל, שניצבת בקדמת "היכל לגיון הכבוד".

באנדרטה נראות 11 דמויות, מוקפות בגדר תיל ובחומת בטון. למעט אחת, הנראית כניצול חי, שגבו אל המתים והוא אוחז בידו את התיל הדוקרני, כל הדמויות הן גוויות עירומות, מתות ומוטלות בערימה.

הניצול הבודד, הדמות ה-11, עומד בסמוך לגדר התיל כשפניו החוצה, אל נוף הים. הוא העֵד לשואה ופניו אל החופש. הדמות הזו מזכירה את הצילום של מרגרט ברק-וייט, משחרור מחנה בוכנוולד, שהתפרסם ב-1945 במגזין Life.

הדמויות הלבנות יצוקות מברונזה. המתים שרועים בצורת צלב והסמליות שלהם מתחדדת אם שמים לב שאחת מהן היא אישה האוחזת בתפוח ואחרת שרועה בתנוחה שמזכירה את ישו הנוצרי. יש כאן רמז לחטא הקדמון וצליבת ישו, רמז לנפילת האדם וגאולתו.

האנדרטה היא מיצב פיסולי, שמוצב בקדמת "היכל לגיון הכבוד", במרומי פארק לינקולן שבסן פרנסיסקו. היא פונה צפונה לעבר "שער הזהב" שבפִתחת מפרץ סן פרנסיסקו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FzQ3r6BJRmA


וגם:

https://youtu.be/Od472zF6DvM


ביקור במקום:

https://youtu.be/FRiRbLqdK04
מוזיאון לגיון הכבוד
מוזיאון לגיון הכבוד
#על מוזיאון האמנות שמנציח את הרוגי המלחמה

מוזיאון לגיון הכבוד (Legion Of Honor) הוא מקום שהוקם כדי להנציח את זכרם של הרוגי קליפורניה במלחמת העולם הראשונה. הוא שוכן בבניין ניאו קלסי יפהפה, שנבנה בהשראה של ה"פאלאס דה לה לגיון ד'הונור" (Paris de la Légion d'Honneur) שנבנה על ידי נפוליאון בונפרטה, בתחילת המאה ה-19 בפריז.

כמוזיאון ניתן לראות בו את אחיו הקטן של מוזיאון דה יאנג (de Young). כמוהו גם הוא ממוקם במרכז העיר. הוא נחשב למוזיאון אמנות מצוין וגם באדריכלות שלו, הוא בעל מבנה יפהפה ומרהיב עין.

מהבניין, שבנוי בראש גבעה ומוקף בדשאים וירק של פארק לינקולן בסן פרנסיסקו, נשקף אחד הנופים היפים בסן פרנסיסקו.

במוזיאון האמנות לגיון הכבוד מוצג אוסף ענק של יצירות אמנים אירופאים, המשתרע על פני 4,000 שנים, של אמנות מהעת העתיקה ואמנות אירופית קלאסית.

בין השאר יש כאן את אחד האוספים הגדולים מחוץ לפריז, של הפסל אוגוסט רודן, כולל יצירתו הידועה ביותר פסל "האדם החושב" המפורסם, שהאמן יצר בכמה עותקים ואחד מהם כאן.

ואגב, חובבי הקולנוע יופתעו לגלות שמוזיאון לגיון הכבוד כיכב בסצנה מסרטו של אלפרד היצ'קוק "ורטיגו", בה צופה קרלוטה באחד הציורים שעל קירותיו.

מחוץ למוזיאון, אל תפספסו את אנדרטת השואה, שבקדמת "היכל לגיון הכבוד". את המיצב הפיסולי והעצוב הזה יצר האמן האמריקני-יהודי ג'ורג' סיגל, לזכר הנרצחים במחנות ההשמדה.


#טיפים
הכניסה חינם ביום ג' הראשון בכל חודש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fvWq5RIHKWQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/COs90TaPWzQ


מסביב:

https://youtu.be/nvYuKvqe2p4


בפנים:

https://youtu.be/GELyVkGxXjE


והדרכה קצרה על שני מוזיאוני האמנות של העיר:

https://youtu.be/0AgGCas4uew


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.