» «

פארק קרול ה-1

פארק קרול ה-1
פארק קרול ה-1
#על הפארק השליו והמעוצב של בוקרשט

פארק קרול ה-1 (Parcul Carol I), הפארק הגדול והנעים הזה, קרוי על שמו של מלך רומניה הראשון, קרול הראשון והוא נבנה בשנת 1906. הוא ממוקם בדרום מערב העיר ונחשב לאחד מהפארקים הציבוריים הגדולים בעיר, שכן הוא מתפרש על פני 360 דונם של שטח. פארק קרול עוצב על ידי אמן הנוף הצרפתי אדוארד רדון (Eduard Redont).

למעשה, הפארק הזה, שעל אף קרבתו למרכז העיר הוא די נשכח על ידי תושבי בוקרשט והמבקרים בה, נבנה לכבוד התערוכה העולמית שהתקיימה בבירה הרומנית בשנת 1906. אם תביטו מצד משמאל לכניסה הראשית שלו, תראו את המוזיאון הטכני של בוקרשט. הוא שוכן באחד מביתני התצוגה המקוריים שנבנו לקראת התערוכה ההיא.

בכניסה לפארק תראו גם כנסייה גדולה ומרשימה עשויה עץ. גם הרחבה המקיפה אותה עשויה עץ, מה שמשרה לאזור אווירה כפרית וחמימה.

בשנת 1963 הוחלט להקדיש את פארק קרול כולו לזכרם של הנופלים במלחמת העולם השנייה. זו הייתה גם הסיבה לכך שהוקמה בו אנדרטת ענק לזכר "הגיבורים הלא נודעים" - מונומנט גבוה שהוצב על גבעה בתוך הפארק. מאחוריה שני מבנים היוצרים קשת. אל האנדרטה מוביל גרם מדרגות רחב וגבוה. שימו לב לאש התמיד הבוערת לצד האנדרטה ושני הזקיפים החיילים העומדים לצידה.

אם אתם מחפשים קצת מנוחה מהעיר הסואנת, הליכה נעימה בטבע או סתם ליהנות מתצפית על העיר - זה המקום להגיע אליו. בפארק תראו פסלים, אנדרטאות ואגם מלאכותי גדול ומנצנץ. יש בו גם הרבה ספסלים, שבילים ושטח גדול המשמש לשוק דוכנים בסופי שבוע. הילדים יוכלו ליהנות ממתקני השעשועים הפזורים בו ובימי הקיץ תוכלו ליהנות כאן מקונצרטים מתחת לכיפת השמיים.


קבלו מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/OWeAJ6vQ6Lg


והצעירים עושים בו דברים אחרים...

https://youtu.be/o1LtLq5HBqU
המַאוּזוֹלֵיאוּם לגיבורי האומה
המַאוּזוֹלֵיאוּם לגיבורי האומה
#על האנדרטה לזכר החייל האלמוני

אם הגעתם לכאן, הרי שאתם נמצאים בתוך פארק קרול ה-1, על שם המלך הרומני החשוב. שימו לב שמעל לכל הפארק מתנשא לו מונומנט גבוה שניצב על גבעה בתוכו. זהו המַאוּזוֹלֵיאוּם לגיבורי האומה (Memorialul Eroilor Neamului), שהיה בעבר המאוזוליאום הקומוניסטי. מאחורי המונומנט המרשים, שגובהו 48 מטרים, ניצבים שני מבנים היוצרים קשת.

מאז נולדה האנדרטה המסיבית הזו, בשנת 1963, היא הנציחה את "גיבורי המאבק לחופש ולסוציאליזם". היא שימשה למטרה זו עד שנת 1990. אבל זמן קצר לאחר המהפכה הרומנית ולאחר הפלת הרודן הקומוניסטי צ'אושסקו, שונתה מטרתה של האנדרטה וממאוזוליאום שבו נקברו ד"ר פֶּטְרוֹ גְרוֹזָה (Petre Groza), המנהיג הקומוניסטי הראשון של רומניה וגֶאוֹרְגֶה גֶאוֹרְגִיוּ-דֶז' (Gheorghe Gheorghiu-Dej), הדיקטטור של רומניה עד 1965, היא הפכה, כאמור, להנצחה של החיילים הפשוטים דווקא.

כן, כיום המבנה המרהיב הזה הוא אנדרטה לזכר החיילים שנפלו במלחמות. מדובר באנדרטת ענק לזכר "הגיבורים הלא נודעים", אותם חיילים אלמונים שכל צבא נוהג להנציח, כי הם חיילים שמעולם לא הובאו לקבורה, כי שרידיהם לא נמצאו בשדה הקרב ובכלל.

אל האנדרטה מוביל גרם מדרגות רחב וגבוה. שימו לב לאש התמיד הבוערת לצד האנדרטה ושני הזקיפים, שהם חיילים העומדים לצידה בכל שעות היממה. המקום אכן נשמר כל הזמן על ידי חיילים מצבא רומניה, גם בשל הכבוד לנופלים ונראה שגם בכדי להימנע מוונדליזם.

לעיתים יש סיכוי שתוכלו לראות את חילופי המשמר של הזקיפים. טקס נחמד.


מבט מקרוב על המונומנט בפארק קרול:

https://youtu.be/vYgIQb4rHYE


חילופי משמר במאוזוליאום:

https://youtu.be/01hdo6GLDLo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.