» «
סופרהירו סופליי
סופרהירו סופליי
#על החנות המרתקת שרק ילדים יבינו

סופרהירו סופליי (Superhero Supply), או בשמה המלא ברוקלין סופראירו סופליי קו (Brooklyn Superhero Supply Co), היא אחת החנויות המוזרות והחמודות שניתן למצוא בעיר ניו יורק.

נקדים ונאמר שהיצירתיות והראש המטורף של יוצריה לא נכנעו לקפיטליזם שמסביב. את החנות מפעילה עמותה ללא כוונות רווח. אנשיה והקונים בה תומכים כך בבני נוער ותלמידים בעלי כישרון כתיבה, מה שהופך את הקנייה שלכם כאן לבעלת משמעות מיוחדת. מי יודע אם הג'יי קיי רולינג החדש לא ייצא מכאן?

אבל המיוחד הוא שבחנות עצמה תמצאו מגוון רחב של מתנות, פוסטרים, ספרים, תחפושות וחפצים מיוחדים, שיאפשרו לילד הפרטי, או אפילו לעצמכם במסיבת הפורים הבאה, להפוך לגיבורי-על של ממש.

יש כאן גם גלימות של גיבורי על, חגורות תואמות ומשקפיים של מנצחים. הם נמכרים לצד רובוטים ומכונות יצירתיות ומעודדות דימיון וחשיבה. אבל רק בחנות הנהדרת הזו תוכלו למצוא גם מתנות משעשעות, יצירתיות ועל גבול ההזייה, כמו צנצנות טלקינזיס, או אריזות אומניפוטנטיות לילד שבכם. ראש אחר, לא?

שווה ביקור!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SuWU2x45t1E


כתבה:

https://youtu.be/ypS2tbZW0is


בלוגרים:

https://youtu.be/fZ6S5u-BCno


הדלת הסודית לסדנאות שמאחור:

https://youtu.be/udxIX8dZy7o


הדרכה:

https://youtu.be/w1dFzWTvFDY
Unsicht-Bar
מסעדה בחשיכה, אונזישטבר
#על אכילה בחושך מוחלט בברלין

יקרה מאוד אך מעניינת בברלין היא מסעדת אונזישטבר (Unsicht-Bar), המציעה לסעוד באפילה מוחלטת וליהנות מפינוקים ומעדנים קולינריים - מבלי לראותם!

המלצרים במסעדה הזו הם עוורים ואין להם כמובן שום בעיה לתפקד היטב באפלה הגמורה של המקום ולהגיש את המעדנים והפינוקים הקולינריים שמכינים כאן.

עוד יתרון וחידוש במקום קשור בכך שבשל החשיכה המוחלטת תוכלו לחוש בדקויות והניואנסים של האוכל. בהיעדר חוויה חזותית יתפקדו בלוטות הטעם והמוח שלכם טוב יותר, בחקר המרקם והטעם של המנות שיוגשו לכם כאן.

רק בעיה אחת יש במקום הזה והיא קשורה ככל הנראה לעובדה שצילחות ותמונות מרהיבות לאינסטגרם לא יככבו כאן.


#טיפים
כדי שהחווייה תהיה שלמה, תתבקשו לדווח מראש על רגישויות וסוגי מזון שאינכם אוהבים.

לפני האוכל תקבלו הדרכה לאכילה מהנה ויעילה בחושך ואיך למצוא את האוכל.


ביקור במקום:

https://youtu.be/lXQ3Sgw2WJc


הדרכה:

https://youtu.be/bEkcpfpEv6U
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
#על המוסיקה שיוצרים הגלים

אורגן הגלים בסן פרנסיסקו (Legion Of Honor) הוא רעיון גאוני שמשמיע, לא פחות, את המוסיקה של הים. האורגן, שהוקם כאן בשנת 1986, משתמש בכ-25 צינורות, שפונים אל מימיו של מפרץ סן פרנסיסקו, משמיעים את צלילי הגלים ויוצרים צלילים מסקרנים, סוג של מוסיקה.

מבחינה אקוסטית, אותה "מוסיקה מודרנית" שנשמעת מהצינורות, היא מעין דיאלוג בין גלי הים שבמימי האוקיינוס, בגאות ובשפל, "שיחה" שנוצרת ממפגש המים ומטח הגלים על הסלעים ואל תוך הצינורות, זה שמול הים. האזנה לצלילים הבוקעים מהצינורות, תוך כדי תצפית אל הנוף של מפרץ סן פרנסיסקו, אלקטרז וגשר שער הזהב, היא חוויה חדשנית ומרתקת.

את רעיון אורגן הגלים העלה לראשונה פיטר ריצ'ארדס ממוזיאון ה"אקספלורטוריום" שבעיר. הוא קיבל השראה מתקליט ששמע, עם צלילים דומים שהוקלטו באוסטרליה. כדי ליצור את אורגן הגלים, שיתף ריצ'ארדס פעולה עם תושב העיר, שהוא גם אמן בנייה מאבן, ג'ורג' גונזלס.

את מבנה האורגן יצרו כאן, בין השאר מחלקי מצבות, שעשויים משיש וגרניט. אלה נלקחו מבית קברות עתיק שפורק, מתקופת "הבהלה לזהב". מעשה יצירתי וסביבתי, של מיחזור קלאסי ומקסים.


#טיפים
אפשר לשמוע את האורגן תמיד, אבל עדיף להגיע בשעת הגֵּאוּת, כששומעים את הצלילים טוב יותר.מבט מקרוב:

https://youtu.be/rfQuYEj9p8Y


צלילי האורגן:

https://youtu.be/Gg3EuI5vSTs


בלוגרים:

https://youtu.be/vkXWHrlIAl0


ההמציא והוגה הרעיון מסביר:

https://youtu.be/HBSyWQU19M8
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
#על המפעל שבו מייצרים את עוגיות המזל הסיניות

אחת הפינות הנחמדות לביקור בצ'יינה טאון של סן פרנסיסקו, היא במפעל הייצור הקטן של עוגיות המזל הסיניות (Golden Gate Fortune Cookie Factory).

כאן תוכלו לראות וללמוד כיצד מייצרים את עוגיות המזל הסיניות הללו, שבמסעדות סיניות נוהגים להגיש לסועדים בסוף הארוחה.

במקום הזה של ה-Golden Gate Fortune Cookie Factory, מכינים את הבצק, שממנו מייצרים ואופים את העוגיות. רגע לפני האפייה תוכלו לראות כיצד מכניסים לתוכן את פתקי המזל המדוברים, כל אחד מהם עם הבטחה שונה למזל ולעתיד לסועדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fbfuBkNRLsM


ביקור במקום:

https://youtu.be/bQ4IdQ0uB9o


בלוגרים:

https://youtu.be/K6oVjuDsbhg


הדרכה:

https://youtu.be/SdW4QmKnUpU

פינות סודיות

קלרשן באלהאוס
קלרשן באלהאוס
#על המקום שמשמר את קסם העבר

עבור צעירים רבים מהווה קלרשן באלהאוס (Clärchen Ballhaus) סוג של קפסולת זמן תרבותית, מעין שמורת טבע של ימים עברו, במובן הכי יפה של המילה. מוסיקה, ריקודים, סגנון וחוויות - הכל כאן מרגיש כמו פעם, אבל עם יופי היסטורי ששחזור לעולם לא יוכל להשתוות לו.

ביום המקום מציע מסעדה לאוכל גרמני אותנטי וטעים. בערבים משמש "אולם המראות" שבמקום סטודיו לשיעורי ריקוד. לומדים כאן לרקוד את הריקודים הקלאסיים בסגנון המחצית הראשונה של המאה ה-20, ביניהם טנגו, סווינג, בוגי ווגי ועוד.

בביקור כאן תחושו שהגעתם לברלין של תחילת המאה ה-20, ברלין של לפני מלחמת העולם, בימים בהם הייתה אימפריה, עתירת מוסיקה, חיים וחופש.

המועדון הזה, המזכיר קצת אולם הנשפים מהמאה ה-19, פועל כאן מאז הוקם בשנת 1913, בידי פריץ בילר שפתח כאן את "בית הנשפים של בילר" (Bühlers Ballhaus). אבל בילר נהרג במלחמת העולם הראשונה ואלמנתו קלרה החלה לנהל את המקום ושינתה את שמו לשמו הנוכחי - "בית הנשפים של קלרה" (קלרשן).

הפעילות כאן התקיימה כל המאה ה-20, למעט הפסקה במהלך התקופה של מלחמת העולם השנייה בה הופגז הבניין שהוא צמוד אליו. המועדון שופץ מעט מאד במהלך השנים ושמר על צביונו המיושן והדקדנטי.

מסיבות סוף השבוע של ה"קלרשן באלהאוס" הן פופולריות אצל הצעירים של ברלין. הן מתקיימות בשני האולמות, האולם הצנוע שבקומת הקרקע ומעליו "אולם המראות", אולם הנשפים שבקומה העליונה.

מומלץ להגיע לכאן בערבי סוף השבוע. בכל ערב, לאחר ארוחת הערב הטעימה, מתקיימת באולם הנשפים מסיבת ריקודים שווה, עם מוסיקה חיה ו"ריקודים סלוניים".


#טיפים
רוצים ללמוד ריקודים כאן? - פרטים על ימי הלימוד האפשריים באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JGLNUDhGyAY


האווירה:

https://youtu.be/_kxta3Inqhc?t=29s


הנגנים בסווינג:

https://youtu.be/wqhHlv0dLZY


ביקור במקום:

https://youtu.be/7wc750IpYsI
נקודת צילום של הקולוסיאום
נקודת הצילום ניקולה סאלווי
#על נקודת הצילום הנהדרת של הקולוסיאום

ליד המונומנט הכל כך מרשים הזה, אחת הבעיות היחידות שתהיה לכם זה להצטלם תמונה בלתי נשכחת.

אז השתקפות של הקולוסיאום דרך משקפי השמש הגדולים, תמונה דרמטית עם "החיילים הרומיים" שניצבים ליד, או פשוט ללכת אל נקודת התצפית הנהדרת והאינסטגרמית ביותר, שברחוב ניקולו סאלווי (Via Nicola Salvi).

רדו בתחנת הרכבת התחתית Colosseo, ממנה פנו שמאלה למדרגות העולות לרחוב הזה. מצד ימין תראו חומה גדולה, שלידה עץ. רבים לא יודעים שמהזווית הזו זוכים לאחת התצפיות הכי מדהימות של הקולוסיאום ונקודת הצילום הנהדרת שלכם איתו.
רחוב ווינג לוק
רחוב ווינג לוק
#על הרחוב הסיני של הונג-קונג

מתחנת שאונג-וואן תוכלו לצעוד בסמטאות הרובע המערבי ותגיעו במהירות לרחוב ווינג לוק (Wing Lok Street), שבו שלל חנויות, עם סחורות אקזוטיות, המשמשות בעולם הרפואה הסינית והמטבח המסורתי של סין.

ברחוב, שבתרגום חופשי פירוש שמו הוא משהו כמו "מומחי העשבים", תוכלו לחוות את הונג-קונג הסינית והמסורתית, המיסטית והקסומה, במובן הטוב של המילה.

כאן תראו שלל סחורות שייראו לכם כלקוחות מעולם קדום, אך הן רלוונטיות כאן ממש כבעבר. מפירות ים מיובשים ושיקויים שונים, דרך קמיעות מרתקים, קיני ציפורים וציפורים של ממש, סנפירי כרישים ועוד הפתעות שונות ומשונות.

את הרחוב הזה מכנים כאן המקומיים "רחוב הג'ינסנג וקיני הציפורים" (Ginseng and bird's nest Street), כשהם מכוונים להתמחויות של רוכלי הרחוב בעבר ובאופן מסוים גם בהווה. כאן המקום להחשף להונג קונג הפחות מודרנית ויותר אמיתית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NH4hmx_F4NQ


סיור במקום:

https://youtu.be/RJiLVTFDjEs
דה בוקס
דה בוקס
#על המקום הלונדוני שעליו לא מדברים

קינקי, פריק שואו, ביזאר, סקס או סאדו-מאזו - רמזים לכל אלה תמצאו ב"דה בוקס" (The Box). זהו מועדון לילה בלונדון, שהוא האח התאום של מוזיאון דומה בניו יורק. אבל המועדון הלונדוני מנסה ומצליח להיות יותר הזוי, קינקי וביזארי.

מדובר בשילוב של הופעות ביזאר, קהל של אנשים ונשים יפים להפליא וריקודים, ביחד עם אלכוהול בכמויות לא נורמליות. המקום הזה הוא חוויה שונה ומרתקת, לונדון מסוג שלא פגשתם בעבר וספק אם יהיו מקומות דומים שתחוו.

תיהנו!


#טיפים
הצילום אסור לחלוטין. מי שנתפס זוכה להצלפות של מארחת סאדו-מאזו סקסית, שמסתובבת בלבוש של שוטרת וממלאת את תפקידה.


מבט מקרוב:


https://youtu.be/v0_rpdHz7ks


ביקור במקום:

https://youtu.be/PNtTxrYUOzU


שוק הפרחים בהונג קונג
שוק הפרחים של הונג קונג
#על השוק של הפרחים בהונג קונג

ריח הפרחים הנעים מעיד כבר שהגעתם לשוק הפרחים של הונג קונג (Flower Market). השוק הזה נמצא ממש ליד שוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden). בשוק תמצאו עשרות דוכנים שמוכרים פרחים וצמחי נוי. נעים להסתובב וליהנות משלל הפרחים הצבעוניים שבו ומריחם המשכר.

שוק הפרחים הססגוני והמרתק נראה במיטבו בימים שלפני ראש השנה הסיני. אז מגיעות אליו משפחות מקומיות רבות, בכדי להצטייד בפרחים, כמיטב המסורת המקומית. בשוק תראו שלל דוכנים וחנויות של סחלבים. הפרח הזה נחשב לפרח החג והוא מופיע כאן בצבעים שונים ובגדלים מגוונים. סידורי פרחים ועציצים שכוללים סחלבים נמכרים כאן במחירים שונים והם מהווים להיטים במכירות.


#טיפים
מומלץ לשלב את הביקור כאן ביחד עם ביקור בשוק הציפורים ובשוק דגי הזהב הסמוכים.

בשוק הפרחים שווה לצלם והרבה. מרבית בעלי החנויות ידידותיים ומאפשרים ברצון צילומים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3KVOjpQiGKE
סוויט ראקו
#על על מסעדת הקינוחים המרהיבים והטעימים

מסעדת סוויט ראקו (Sweet Raku), אחותה של מסעדת ראקו היפנית הנהדרת, מציעה עוגות וקינוחים מעוצבים להפליא, שמכינים כאן אל מול עיני הסועדים.

ב-Sweets Raku תקבלו מילקשייקים מוגזמים, עוגות שחיתות מופלאות וקינוחים יפים ומעוצבים ביד אמן, שכמובן מצטלמים גם נהדר.

המקום ממש לא זול אבל כאן חשובה החוויה והיא מדהימה. הכי מושלם, אגב, זה שהכל אכיל וטעים מאוד. אז החוויה, הטעם והתמונות הנהדרות של היצירות שאוכלים כאן - כולם שווים את המחיר!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fkXVWIAEV5s


ביקור במקום:

https://youtu.be/2PIVgUrChF0


הדרכה:

https://youtu.be/IxPqKkZE9Yk


כאן אוכלים אפילו את התפריט:

https://youtu.be/Fb8O9GXjBZg


צילחות קינוח:

https://youtu.be/a2gfujlUlwQ
מוזיאון הביט
#על מוזיאון תנועת הביט שהולידה את הביטניקים

מוזיאון הביט (The Beat Museum) נמצא בקומה השנייה של חנות ספרים גדולה "City Lights Bookstore" בשכונת "איטליה הקטנה", נורת' ביץ'.

למעשה, מוזיאון הביט הוא מוזיאון-חנות, המציג פריטים הקשורים לדור הביט, מנהיגיו ומייסדיו. תוכלו לראות כאן ספרים של ג'ק קרואק, אלן גינזבורג וכותבים נוספים מדור הביט. בתצוגה גם חפצים של החבורה החשובה הזו.

מיקומו של המוזיאון הוא ממש מול בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe), המקום בו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה. זה מבטיח כמובן שיגיעו לכאן רבים שגדלו על הביטניקים ויורשיהם - ההיפים.


#תנועת הביט ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו
רבים לא מודעים לכך שהעיר הזו, סן פרנסיסקו, היא ערש לתרבויות נגד ומהפכות חברתיות חשובות ביותר שהתרחשו במאה ה-20. החל מציירי אמנות הרחוב עם המסרים החתרניים ורעיונות המחאה שלהם, דרך "ילדים הפרחים" ההיפים של הסיקסטיז, קהילת הגייז שהפכה את העיר לבירת הלהט"ב העולמית.

אבל כאן בעיר נולדה גם תנועת ה"ביט", או כמו שאנו מכירים את חבריה - ה"ביטניקים". במוזיאון הביט תראו פריטים המספרים על "דור הביט", כולל חפצים אישיים, חיבורים, ספרים וכתבים משל מייסדי התנועה.

האנשים הללו ורבים כמותם הציפו בשנות ה-50 את שכונת נורת' ביץ' והחלו במה שיזכה לשם "הרנסאנס של סן פרנסיסקו". תנועת הביט תהיה אז פורצת הדרך בהתנגדות לתרבות המבוגרת של אמריקה ולמרד בדור ההורים. בהדרגה הם הפכו את העיר למרכז תרבות הנגד של ארצות הברית.

עשור אחר-כך יתחילו להתקבץ בהייט-אשבורי ה"היפים" ושיא פריחתם של "ילדי הפרחים" הללו יהיה במה שכונה "קיץ האהבה" של שנת 1967.

עוד עשור עובר ובשנות ה-70 הופכת סן פרנסיסקו למוקד של מאבק לזכויות קהילת הלהט"ב. אז יהפכו רחוב ורובע הקסטרו למתחם עירוני הומו-לסבי. השפעתם הגוברת תביא לבחירתו של חבר הקהילה הרווי מילק למועצת העיר. בשנת 1978 יביאו דווקא הרצח של מילק, ביחד עם ראש העירייה ג'ורג' מוסקונה, לפריחת הקהילה ולמה שתהפוך "בירת הגייז העולמית" בעיר.


מבט מהיר:

https://youtu.be/wfCi0B26Qco


ביקור במקום:

https://youtu.be/8X454xwlbnM


שיר של ג'ק קרואק עם ג'אז שהביטניקים הראשונים אהבו:

https://youtu.be/kTNqcuVLiKQ


שרים משיריו של קרואו:

https://youtu.be/8wAHnHQ1XOM
הסקייטפארק בגן הפעמון
#על הסקייטפארק של ירושלים

הסקייט פארק בירושלים (Bell Park Skate park) נמצא בגן הפעמון שבמרכז העיר. הוא נבנה אחרי מאבק בן מספר שנים של בני הנוער בעיר. למעשה, מי שהניע את בנייתו הוא נער בן 16, שפתח במחאה ציבורית אצל הצעירים והצליח לגרום להקמה של הסקייטפארק בירושלים.

שטחו של הסקייטפארק בירושלים הוא 2.5 דונם. הוא נבנה בעלות של 10 מיליון שקלים ונחשב אחד מהסקייט פארקים היקרים והגדולים בישראל.

הסקייט פארק שנמצא סמוך למתחם הרכבת החדש, שדרג, לטענת החברה לפיתוח ירושלים, גם את שאר מתקני הספורט שבגן הפעמון. בכך הוא הפך לפארק האתגרי המוביל בעיר ירושלים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/z8DZsDlpzpg


תחרות בפארק:

https://youtu.be/I3xavef9j6U
סקייט פארק וניס ביץ' בלוס אנג'לס
#על הסקייטפארק של וניס בלוס אנג'לס

הסקייטפארק של חוף וניס שבלוס אנג'לס (Venice Beach Skate Park) נחשב לאחד הסקייפטארקים המפורסמים בעולם. זה אמנם כמעט מובן מאליו, כשמדובר בעיר של הוליווד ומקום עם החופים המפורסמים בארצות הברית, אבל כאן יש אשפי סקייטבורד ברמה עולמית.

כי הסקייטפארק של וניס ביץ' ב-LA משקיף אל הים, ממקומו ממש על החוף. הוא נבנה בעלות של מיליוני דולרים ופרוס על פני 5 קילומטרים רבועים. יש בו שלל מתקנים, כולל שתי קערות, מעקות, מדרגות, אלכסונים ונחש, שמביאים לכאן סקייטרים מכל העולם.

עוד יתרון הוא מיקומו ממש על הטיילת של חוף וניס, מה שנותן לסקייטרים כאן קהל כמעט לכל אורך היום. קהל, אתם יודעים, הוא משהו שבשבילו משתפרים עד בלי די. אחרי הכל, כולנו רוצים בסוף אהבה...


מבט מכל הזוויות:

https://youtu.be/tXGXGYh-uI8?end=2m33s


מקרוב:

https://youtu.be/fDNHFNDcXe0


גם הילדים כאן תותחים:

https://youtu.be/dzKdmjk3iUM


וגם הבנות:

https://youtu.be/nUmn-om5ViU
סקייטהאלה
#על הסקייטפארק של ברלין

הסקייטפארק בברלין (Skatehalle Berlin) נחשב לאחד הסקייט פארקים השווים להחלקה באירופה ומהכיפיים בעולם. מדובר בקומפלקס החלקה מקורה, בו תמצאו שלל בריכות, רמפות, מדרגות, מעקות ועוד.

נערכות כאן תחרויות ואימונים רציניים, אבל לא פעם גם מצלמים כאן פרסומות, סרטים וקליפים, בעיקר בזכות המקום המקושט באמנות רחוב וכתובות גרפיטי רבים.


#טיפים
סקייטהאלה מתאים גם לחובבים ומתחילים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fEzhJdBKPP0


ביקור במקום:

https://youtu.be/v3kjtcCDywg


גם ילדים ממש צעירים:

https://youtu.be/iyhn2vh7oiM
הסקייטפארק של תל אביב
#על הפארק של הסקייטרים בתל אביב

אמנם גם בנמל תל אביב הרבה עושים סקייטבורדינג, אבל סקייטפארק גלית בתל אביב (Skatepark Galit Tel Aviv), שנמצא ליד היכל הספורט ביד אליהו, הוא המקום הכי ותיק כסקייטפארק בטון מעולה בעיר.

הוא נקרא על שם בריכת “גלית” הוותיקה, שעמדה ממש כאן. יש בו שתי בריכות, משטח סטריט, מדרגות, קווטרים פירמידות ועוד. הספסלים הסמוכים מאפשרים לצפות בתרגילים שהגולשים המיומנות יותר ופחות מבצעים.

נערים ונערות מגיעים לכאן מכל העיר, כדי ליהנות מגלישה חופשית ובטוחה מהכבישים של תל אביב. לאורך כל היום תמצאו כאן פעילות שוקקת של גולשים. כשהם לא בבית ספר - הם כאן!


#טיפים
הסקייטפארק פתוח שבעה ימים בשבוע, לאורך כל שעות היממה. התאורה פועלת עד השעה 1:00 בבוקר ובשעון החורף עד 24:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/W5quULya7jY


סקייטבורד בנמל תל אביב:

https://youtu.be/QEd7-tgWiN4
אגנטה ואיש הים
#על הפסלים המשוחחים ביניהם במים

אגנטה ואיש הים (Agnete og Havmanden) הוא שמה של קבוצת פסלי ברונזה מהפנטת, של איש ים ושבעת ילדיו. הפסל, מהפחות מוכרים מחוץ לקופנהגן, מצוי בתעלת שלוצהולם (Slotsholm) שבעיר, ליד גשר הויברו (Højbro).

קבוצת הפסלים נמצאת מתחת לפני המים, אך נראית מבחוץ כקבוצת אנשים אמיתיים הצוללים ביחד. בלילה הם יוצרים הפסלים המוארים בתוך המים רושם שהוא עוד יותר מרתק ומסתורי מאשר ביום.

מאחורי "אגנטה ואיש הים" יש סיפור עממי מרגש ואף שובר לב. עוד מעט נשוב אליו. אבל נמליץ לכם לנסות ולהגיע למקום כחלק מטיול הליכה בעיר. כך תרוויחו, ביחד עם המראה הקסום של הפסלים מתחת לפני המים, גם כושר וטיול רומנטי או משפחתי של ערב.


#הסיפור שמתאר הפסל
יש סיפור מאחורי העבודה האמנותית הזו. מדובר בבבלדה מהמאה ה-18 עם אגדה סקנדינבית מימי הביניים, שעדיין קיים ויכוח אם מקורה הוא עממי או ספרותי אמנותי.

הסיפור הוא על איש ים, יצור המקביל לבנות הים אבל זכר. חצי גופו העליון הוא של אדם וחציו התחתון דג. איש הים מתאהב על היבשה באגנטה, שהיא אישה אנושית ואם לילדים. הוא משכנע אותה להשאיר את ילדיה מאחור ולבוא להתגורר איתו בים. היא אכן עושה זאת ויולדת לו שבעה ילדים.

יום אחד אגנטה שומעת את צלצול פעמוני הכנסיות שבחוץ. היא מתגעגעת מאוד וברשות בעלה היא שבה לאדמה, בכדי לבקר בכנסייה. הבלדה מספרת שכשהיא נכנסת לתוך הכנסייה מתרחקים מאגנטה כל פסלי הקדושים הפזורים באולם...

בהמשך פוגשת אגנטה את אמה ומספרת לה על חייה החדשים בים. מכאן יש גרסאות שונות לסוף הסיפור... אתם כבר מבינים מהן, אבל מה דעתכם? - האם אגנטה תנטוש את איש הים וילדיהם שבמעמקי הים ותשוב למשפחתה שביבשה? או שהיא שבה לים, אל איש הים ולילדיה הימיים גם הם?

הפסלים שבמים מציגים את איש הים ואת שבעת בניו, המתחננים בזרועות מושטות ומבקשים מאגנטה לשוב הביתה. פיסלה אותם בשנת 1992 הפסלת, צלמת וסופרת הדנית, סוסטה בונן (Suste Bonnen).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gFMWterk8f0
רינקון פארק
#על הפארק עם הפסל הרומנטי של סן פרנסיסקו

פארק רינקון (Rincon Park) שברחוב אמברקדרו (Embarcadero Center) הוא פארק קטן וסמוך לים בסן פרנסיסקו, שזכה לפרסום מטורף בזכות פסל מודרני בצורת חץ וקשת.

מדובר בפסל בגובה של 18 מטר, בשם "החץ של קופידון". נראים בו הקשת והחץ של קופידון, אל האהבה והתשוקה המינית. הפסל הזה הפך עם הקמתו לאייקון עירוני והיום יש לו שם עולמי, מן הסתם בזכות האינסטגרם והפרסום הרב לו זכה דרך האינטרנט.

את הפסל בפארק יצרו הפסל המודרני הנודע קלאס אולדנברג, מי שיצר עבודות נפלאות בכל העולם, בהן הגדיל לגדלים עצומים שלל חפצי יום יום, כמו כפיות או כוסות. ביחד עמו הקימה את הפסל הרומנטי כוש ואן ברוגן, רעייתו ואמנית בזכות עצמה.

אם תרצו להיצמד לרגע לקלישאה רומנטית של אינסטגרם, קחו את הפסל כרקע נהדר לחיבוק אוהבים עם בן או בת זוגכם.


#טיפים
אם תבואו לקראת השקיעה, תוכלו לראות את השמש שוקעת, דרך צללית גשר המפרץ הסמוך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/x6nLxDM6lq8


מהאוויר:

https://youtu.be/QAaLHfJ0l2o


בלוגרים:

https://youtu.be/GqRcKoVRO-I


הדרכה:

https://youtu.be/p_M-NJWO7tQ?t=103&end=128


המוזיאון המכני
#על המוזיאון עם תיבות הנגינה והצעצועים המכניים

המוזיאון המכני (Musee Mecanique) של סן פרנסיסקו הוא מוזיאון חביב ונוסטלגי, שמציג שלל צעצועים מכניים, אוטומטונים ותיבות נגינה מתקופות שונות בעבר. המושג מוזיאון הוא קצת מבלבל, כי זה יותר מזכיר מתחם משחקים, המחזיק המון מכונות משחק ומשחקים מכניים, שמפעילים אותם במטבעות וניתן לשחק בהן כמה שרוצים.

אבל עדיין, מוצג כאן אחד האוספים הגדולים בעולם, מאלו שמוקדשים לצעצועים מכניים מימים עברו. יש כאן משחקי ארקייד, מסוג המכונות שבעבר היו מפוזרות בקניונים ובמתחמי ארקייד פופולריים, אוטומטונים שונים, שיודעים לעשות כל מיני דברים מרתקים (רק תשלם...) ומשחקים מכניים מרתקים, שמציגים גם בלי מילים עד כמה עולם המשחקים, המתוכנתים או המכניים, התקדם במאה האחרונה.

יש כאן משחקים ליחיד נגד המכונה, או לזוגות ה"נאבקים" אחד בשני, באיגרוף מכני וכדומה. ההנאה רבה והצעירים ברוחם יזכרו את המקום זמן רב.


#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון. המשחק במכונות בתשלום.

הביאו הרבה מטבעות רבע דולר.

יש כאן מכונות לפריטת כסף, עבור המשחקים. מרביתם במחיר של רבע דולר.

המוזיאון שוכן ברציף הדייגים, בפיר 45.

המקום נפלא אם מזג האוויר בחוץ נעשה קר ולא נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/owwJ9Y-Wbzw


הדרכה:

https://youtu.be/eBf20T6kfk4


בלוגרים:

https://youtu.be/ZKKlnFiDZSU


איגרוף מכני:

https://youtu.be/KVlc2z7z12E


ביקור במקום:

https://youtu.be/IK6BhuQJX2Y
מופע האורות של גונדאם
#על הרובוט הענקי שמאיר בטוקיו

מופע האורות של גונדאם (Gundam) הוא מופע של רובוט עצום, בגובה של כמעט 20 מטרים, הניצב בפתח חנות "The Gundam Base" שבטוקיו. גם מי שלא מטורפים על גיבורי-על מצוירים מהסוג של "גונדאם", ייהנו כאן מעוד חוויה שהיא מאוד יפנית ומאוד טוקיו.

במופע האורות תוכלו לחזות בפלא של רובוט ענקי, העומד בכניסה למרכז הקניות, כשהוא מהבהב בשלל צבעים מתחלפים, מאחוריו ניצב מסך ענק, המחליף צבעים גם הוא ומציג תפאורות משתנות.


#טיפים
הצפייה במופע היא בחינם.

לחוויה המלאה של מחזה האור הססגוני, מומלץ להגיע בערב.

אך המופע חוזר על עצמו, כ-8 פעמים ביום, בין השעות 12:00-21:00.

אורכו של המופע משתנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eSTbMjJ4AF0


ביקור במקום:

https://youtu.be/CZyMOJgVn6A


חנוכת המופע:

https://youtu.be/XCQsvfaWGiM


בלוגרים - על הרובוט הענקי ועל חנות צעצועי הגנדאם הענקית שליד:

https://youtu.be/Wh77DMD4gxE
מדרגות הפסיפס ברחוב מוראגה
#על המדרגות האמנותיות שעולות במעלה ההר

בלב שכונת גולדן גייט הייטס (Golden Gate Heights) תוכלו לראות את אחת הפינות המיוחדות בעיר סן פרנסיסקו. מדובר בגרם מדרגות עם לא פחות מ-163 מדרגות, שנוצרו כאן ב-2005 על ידי כמה אמנים מקומיים.

האמנים, בתמיכה כספית של תושבי השכונה, עיצבו כאן את המדרגות, באמצעות אריחי קרמיקה מצויירים ובהשראת המדרגות המפורסמות של ריו דה ז'ניירו.

מה שמעניין הוא שמבט מלמטה מראה את כל הפאר של הקרמיקה הצבעונית והמצוירת יפה כל כך. מבט מלמעלה, לעומת זאת, יראה לכם רק מדרגות לבנות.

ואגב, אם אתם כבר נמצאים למעלה, תנו מבט בנוף המרהיב שתקבלו מכאן אל הים והשכונות המשתרעות עד אליו.


#טיפים
רוצים לנוח מהעלייה הקשה? - ממש מולכם, מעבר לכביש, תראו את ה"גרנד ויו פארק" הקטן, בו תוכלו לנוח מעט וליהנות ממעט שקט נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MFScvfgaJiM


הדרכה:

https://youtu.be/u_KVMLTqA5E


בלוגרים:

https://youtu.be/XT7d0EkQDbc?end=1m54s
בית הקפה "וזוביו"
#על בית הקפה שבו נולדה תנועת הביטניקים

במבט ראשון עשוי בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe) להיראות כמו בר או פאב רגיל בהחלט.

זה המקום שבו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה ובו הוא חשב, תכנן, התחבר לחבריו וביחד עם ייסדו את "דור הביט", התנועה שתוליד את ה"ביטניקים". ההיסטוריה הקטנה של המקום מביאה לכאן רבים, שגדלו על הביטניקים ועל ה"היפים" יורשיהם.

בית הקפה עצמו הוא צבעוני ומלא בפריטים מעניינים. העיצוב הוא ידידותי וביתי מאד, בסגנון שמכונה 'Cheers-esque' ויוצר את החום והתחושה הביתית וידידותית, זו שמביאה אנשים, גם מקומיים וגם תיירים, לשוב ולהגיע אליו שוב ושוב.

העובדה שלמקום יש היסטוריה ונשמה לא פגעה באיכותיות שלו. יש כאן קפה, עם המלצה חמה ל"אייריש קופי". אבל יש כאן גם יינות נהדרים, בירות שוות וקוקטיילים קלאסיים שיודעים כאן להכין היטב. זו פינה נהדרת לדבר עם חברים, בעיקר כי גם אין כאן מסכי טלוויזיה ושאר הסחות דעת אופייניות למקומות רבים באמריקה.


#טיפים
רוצים ממש הברקה? - שבו בקומת הגלריה שמעל בית הקפה הרגיל.


מבט מהיר:

https://youtu.be/E3gh2FHg57o


ביקור במקום:

https://youtu.be/PMQK27DDanM


הדרכה:

https://youtu.be/JXVZRBsMdzs


בלוגרים:

https://youtu.be/rVXSCiahk3o
קומת הגג של כלבו אילומס
פוירסי פלאץ, כיכר ים האש
תיאטרון החתולים של מוסקבה
כנסיית קיונגדונג
גלריית הצילום בסוהו


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.