» «
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
#על המוסיקה שיוצרים הגלים

אורגן הגלים בסן פרנסיסקו (Legion Of Honor) הוא רעיון גאוני שמשמיע, לא פחות, את המוסיקה של הים. האורגן, שהוקם כאן בשנת 1986, משתמש בכ-25 צינורות, שפונים אל מימיו של מפרץ סן פרנסיסקו, משמיעים את צלילי הגלים ויוצרים צלילים מסקרנים, סוג של מוסיקה.

מבחינה אקוסטית, אותה "מוסיקה מודרנית" שנשמעת מהצינורות, היא מעין דיאלוג בין גלי הים שבמימי האוקיינוס, בגאות ובשפל, "שיחה" שנוצרת ממפגש המים ומטח הגלים על הסלעים ואל תוך הצינורות, זה שמול הים. האזנה לצלילים הבוקעים מהצינורות, תוך כדי תצפית אל הנוף של מפרץ סן פרנסיסקו, אלקטרז וגשר שער הזהב, היא חוויה חדשנית ומרתקת.

את רעיון אורגן הגלים העלה לראשונה פיטר ריצ'ארדס ממוזיאון ה"אקספלורטוריום" שבעיר. הוא קיבל השראה מתקליט ששמע, עם צלילים דומים שהוקלטו באוסטרליה. כדי ליצור את אורגן הגלים, שיתף ריצ'ארדס פעולה עם תושב העיר, שהוא גם אמן בנייה מאבן, ג'ורג' גונזלס.

את מבנה האורגן יצרו כאן, בין השאר מחלקי מצבות, שעשויים משיש וגרניט. אלה נלקחו מבית קברות עתיק שפורק, מתקופת "הבהלה לזהב". מעשה יצירתי וסביבתי, של מיחזור קלאסי ומקסים.


#טיפים
אפשר לשמוע את האורגן תמיד, אבל עדיף להגיע בשעת הגֵּאוּת, כששומעים את הצלילים טוב יותר.מבט מקרוב:

https://youtu.be/rfQuYEj9p8Y


צלילי האורגן:

https://youtu.be/Gg3EuI5vSTs


בלוגרים:

https://youtu.be/vkXWHrlIAl0


ההמציא והוגה הרעיון מסביר:

https://youtu.be/HBSyWQU19M8
קלרשן באלהאוס
קלרשן באלהאוס
#על המקום שמשמר את קסם העבר

עבור צעירים רבים מהווה קלרשן באלהאוס (Clärchen Ballhaus) סוג של קפסולת זמן תרבותית, מעין שמורת טבע של ימים עברו, במובן הכי יפה של המילה. מוסיקה, ריקודים, סגנון וחוויות - הכל כאן מרגיש כמו פעם, אבל עם יופי היסטורי ששחזור לעולם לא יוכל להשתוות לו.

ביום המקום מציע מסעדה לאוכל גרמני אותנטי וטעים. בערבים משמש "אולם המראות" שבמקום סטודיו לשיעורי ריקוד. לומדים כאן לרקוד את הריקודים הקלאסיים בסגנון המחצית הראשונה של המאה ה-20, ביניהם טנגו, סווינג, בוגי ווגי ועוד.

בביקור כאן תחושו שהגעתם לברלין של תחילת המאה ה-20, ברלין של לפני מלחמת העולם, בימים בהם הייתה אימפריה, עתירת מוסיקה, חיים וחופש.

המועדון הזה, המזכיר קצת אולם הנשפים מהמאה ה-19, פועל כאן מאז הוקם בשנת 1913, בידי פריץ בילר שפתח כאן את "בית הנשפים של בילר" (Bühlers Ballhaus). אבל בילר נהרג במלחמת העולם הראשונה ואלמנתו קלרה החלה לנהל את המקום ושינתה את שמו לשמו הנוכחי - "בית הנשפים של קלרה" (קלרשן).

הפעילות כאן התקיימה כל המאה ה-20, למעט הפסקה במהלך התקופה של מלחמת העולם השנייה בה הופגז הבניין שהוא צמוד אליו. המועדון שופץ מעט מאד במהלך השנים ושמר על צביונו המיושן והדקדנטי.

מסיבות סוף השבוע של ה"קלרשן באלהאוס" הן פופולריות אצל הצעירים של ברלין. הן מתקיימות בשני האולמות, האולם הצנוע שבקומת הקרקע ומעליו "אולם המראות", אולם הנשפים שבקומה העליונה.

מומלץ להגיע לכאן בערבי סוף השבוע. בכל ערב, לאחר ארוחת הערב הטעימה, מתקיימת באולם הנשפים מסיבת ריקודים שווה, עם מוסיקה חיה ו"ריקודים סלוניים".


#טיפים
רוצים ללמוד ריקודים כאן? - פרטים על ימי הלימוד האפשריים באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JGLNUDhGyAY


האווירה:

https://youtu.be/_kxta3Inqhc?t=29s


הנגנים בסווינג:

https://youtu.be/wqhHlv0dLZY


ביקור במקום:

https://youtu.be/7wc750IpYsI
רינקון פארק
רינקון פארק
#על הפארק עם הפסל הרומנטי של סן פרנסיסקו

פארק רינקון (Rincon Park) שברחוב אמברקדרו (Embarcadero Center) הוא פארק קטן וסמוך לים בסן פרנסיסקו, שזכה לפרסום מטורף בזכות פסל מודרני בצורת חץ וקשת.

מדובר בפסל בגובה של 18 מטר, בשם "החץ של קופידון". נראים בו הקשת והחץ של קופידון, אל האהבה והתשוקה המינית. הפסל הזה הפך עם הקמתו לאייקון עירוני והיום יש לו שם עולמי, מן הסתם בזכות האינסטגרם והפרסום הרב לו זכה דרך האינטרנט.

את הפסל בפארק יצרו הפסל המודרני הנודע קלאס אולדנברג, מי שיצר עבודות נפלאות בכל העולם, בהן הגדיל לגדלים עצומים שלל חפצי יום יום, כמו כפיות או כוסות. ביחד עמו הקימה את הפסל הרומנטי כוש ואן ברוגן, רעייתו ואמנית בזכות עצמה.

אם תרצו להיצמד לרגע לקלישאה רומנטית של אינסטגרם, קחו את הפסל כרקע נהדר לחיבוק אוהבים עם בן או בת זוגכם.


#טיפים
אם תבואו לקראת השקיעה, תוכלו לראות את השמש שוקעת, דרך צללית גשר המפרץ הסמוך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/x6nLxDM6lq8


מהאוויר:

https://youtu.be/QAaLHfJ0l2o


בלוגרים:

https://youtu.be/GqRcKoVRO-I


הדרכה:

https://youtu.be/p_M-NJWO7tQ?t=103&end=128
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
#על המפעל שבו מייצרים את עוגיות המזל הסיניות

אחת הפינות הנחמדות לביקור בצ'יינה טאון של סן פרנסיסקו, היא במפעל הייצור הקטן של עוגיות המזל הסיניות (Golden Gate Fortune Cookie Factory).

כאן תוכלו לראות וללמוד כיצד מייצרים את עוגיות המזל הסיניות הללו, שבמסעדות סיניות נוהגים להגיש לסועדים בסוף הארוחה.

במקום הזה של ה-Golden Gate Fortune Cookie Factory, מכינים את הבצק, שממנו מייצרים ואופים את העוגיות. רגע לפני האפייה תוכלו לראות כיצד מכניסים לתוכן את פתקי המזל המדוברים, כל אחד מהם עם הבטחה שונה למזל ולעתיד לסועדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fbfuBkNRLsM


ביקור במקום:

https://youtu.be/bQ4IdQ0uB9o


בלוגרים:

https://youtu.be/K6oVjuDsbhg


הדרכה:

https://youtu.be/SdW4QmKnUpU

פינות סודיות

מוזיאון הביט
מוזיאון הביט
#על מוזיאון תנועת הביט שהולידה את הביטניקים

מוזיאון הביט (The Beat Museum) נמצא בקומה השנייה של חנות ספרים גדולה "City Lights Bookstore" בשכונת "איטליה הקטנה", נורת' ביץ'.

למעשה, מוזיאון הביט הוא מוזיאון-חנות, המציג פריטים הקשורים לדור הביט, מנהיגיו ומייסדיו. תוכלו לראות כאן ספרים של ג'ק קרואק, אלן גינזבורג וכותבים נוספים מדור הביט. בתצוגה גם חפצים של החבורה החשובה הזו.

מיקומו של המוזיאון הוא ממש מול בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe), המקום בו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה. זה מבטיח כמובן שיגיעו לכאן רבים שגדלו על הביטניקים ויורשיהם - ההיפים.


#תנועת הביט ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו
רבים לא מודעים לכך שהעיר הזו, סן פרנסיסקו, היא ערש לתרבויות נגד ומהפכות חברתיות חשובות ביותר שהתרחשו במאה ה-20. החל מציירי אמנות הרחוב עם המסרים החתרניים ורעיונות המחאה שלהם, דרך "ילדים הפרחים" ההיפים של הסיקסטיז, קהילת הגייז שהפכה את העיר לבירת הלהט"ב העולמית.

אבל כאן בעיר נולדה גם תנועת ה"ביט", או כמו שאנו מכירים את חבריה - ה"ביטניקים". במוזיאון הביט תראו פריטים המספרים על "דור הביט", כולל חפצים אישיים, חיבורים, ספרים וכתבים משל מייסדי התנועה.

האנשים הללו ורבים כמותם הציפו בשנות ה-50 את שכונת נורת' ביץ' והחלו במה שיזכה לשם "הרנסאנס של סן פרנסיסקו". תנועת הביט תהיה אז פורצת הדרך בהתנגדות לתרבות המבוגרת של אמריקה ולמרד בדור ההורים. בהדרגה הם הפכו את העיר למרכז תרבות הנגד של ארצות הברית.

עשור אחר-כך יתחילו להתקבץ בהייט-אשבורי ה"היפים" ושיא פריחתם של "ילדי הפרחים" הללו יהיה במה שכונה "קיץ האהבה" של שנת 1967.

עוד עשור עובר ובשנות ה-70 הופכת סן פרנסיסקו למוקד של מאבק לזכויות קהילת הלהט"ב. אז יהפכו רחוב ורובע הקסטרו למתחם עירוני הומו-לסבי. השפעתם הגוברת תביא לבחירתו של חבר הקהילה הרווי מילק למועצת העיר. בשנת 1978 יביאו דווקא הרצח של מילק, ביחד עם ראש העירייה ג'ורג' מוסקונה, לפריחת הקהילה ולמה שתהפוך "בירת הגייז העולמית" בעיר.


מבט מהיר:

https://youtu.be/wfCi0B26Qco


ביקור במקום:

https://youtu.be/8X454xwlbnM


שיר של ג'ק קרואק עם ג'אז שהביטניקים הראשונים אהבו:

https://youtu.be/kTNqcuVLiKQ


שרים משיריו של קרואו:

https://youtu.be/8wAHnHQ1XOM
סקייט פארק ירושלים
הסקייטפארק בגן הפעמון
#על הסקייטפארק של ירושלים

הסקייט פארק בירושלים (Bell Park Skate park) נמצא בגן הפעמון שבמרכז העיר. הוא נבנה אחרי מאבק בן מספר שנים של בני הנוער בעיר. למעשה, מי שהניע את בנייתו הוא נער בן 16, שפתח במחאה ציבורית אצל הצעירים והצליח לגרום להקמה של הסקייטפארק בירושלים.

שטחו של הסקייטפארק בירושלים הוא 2.5 דונם. הוא נבנה בעלות של 10 מיליון שקלים ונחשב אחד מהסקייט פארקים היקרים והגדולים בישראל.

הסקייט פארק שנמצא סמוך למתחם הרכבת החדש, שדרג, לטענת החברה לפיתוח ירושלים, גם את שאר מתקני הספורט שבגן הפעמון. בכך הוא הפך לפארק האתגרי המוביל בעיר ירושלים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/z8DZsDlpzpg


תחרות בפארק:

https://youtu.be/I3xavef9j6U
סקייטפארק וניס ביץ'
סקייט פארק וניס ביץ' בלוס אנג'לס
#על הסקייטפארק של וניס בלוס אנג'לס

הסקייטפארק של חוף וניס שבלוס אנג'לס (Venice Beach Skate Park) נחשב לאחד הסקייפטארקים המפורסמים בעולם. זה אמנם כמעט מובן מאליו, כשמדובר בעיר של הוליווד ומקום עם החופים המפורסמים בארצות הברית, אבל כאן יש אשפי סקייטבורד ברמה עולמית.

כי הסקייטפארק של וניס ביץ' ב-LA משקיף אל הים, ממקומו ממש על החוף. הוא נבנה בעלות של מיליוני דולרים ופרוס על פני 5 קילומטרים רבועים. יש בו שלל מתקנים, כולל שתי קערות, מעקות, מדרגות, אלכסונים ונחש, שמביאים לכאן סקייטרים מכל העולם.

עוד יתרון הוא מיקומו ממש על הטיילת של חוף וניס, מה שנותן לסקייטרים כאן קהל כמעט לכל אורך היום. קהל, אתם יודעים, הוא משהו שבשבילו משתפרים עד בלי די. אחרי הכל, כולנו רוצים בסוף אהבה...


מבט מכל הזוויות:

https://youtu.be/tXGXGYh-uI8?end=2m33s


מקרוב:

https://youtu.be/fDNHFNDcXe0


גם הילדים כאן תותחים:

https://youtu.be/dzKdmjk3iUM


וגם הבנות:

https://youtu.be/nUmn-om5ViU
סקייטהאלה ברלין
סקייטהאלה
#על הסקייטפארק של ברלין

הסקייטפארק בברלין (Skatehalle Berlin) נחשב לאחד הסקייט פארקים השווים להחלקה באירופה ומהכיפיים בעולם. מדובר בקומפלקס החלקה מקורה, בו תמצאו שלל בריכות, רמפות, מדרגות, מעקות ועוד.

נערכות כאן תחרויות ואימונים רציניים, אבל לא פעם גם מצלמים כאן פרסומות, סרטים וקליפים, בעיקר בזכות המקום המקושט באמנות רחוב וכתובות גרפיטי רבים.


#טיפים
סקייטהאלה מתאים גם לחובבים ומתחילים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fEzhJdBKPP0


ביקור במקום:

https://youtu.be/v3kjtcCDywg


גם ילדים ממש צעירים:

https://youtu.be/iyhn2vh7oiM


סקייטפארק תל אביב
הסקייטפארק של תל אביב
#על הפארק של הסקייטרים בתל אביב

אמנם גם בנמל תל אביב הרבה עושים סקייטבורדינג, אבל סקייטפארק גלית בתל אביב (Skatepark Galit Tel Aviv), שנמצא ליד היכל הספורט ביד אליהו, הוא המקום הכי ותיק כסקייטפארק בטון מעולה בעיר.

הוא נקרא על שם בריכת “גלית” הוותיקה, שעמדה ממש כאן. יש בו שתי בריכות, משטח סטריט, מדרגות, קווטרים פירמידות ועוד. הספסלים הסמוכים מאפשרים לצפות בתרגילים שהגולשים המיומנות יותר ופחות מבצעים.

נערים ונערות מגיעים לכאן מכל העיר, כדי ליהנות מגלישה חופשית ובטוחה מהכבישים של תל אביב. לאורך כל היום תמצאו כאן פעילות שוקקת של גולשים. כשהם לא בבית ספר - הם כאן!


#טיפים
הסקייטפארק פתוח שבעה ימים בשבוע, לאורך כל שעות היממה. התאורה פועלת עד השעה 1:00 בבוקר ובשעון החורף עד 24:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/W5quULya7jY


סקייטבורד בנמל תל אביב:

https://youtu.be/QEd7-tgWiN4
אגנטה ואיש הים
#על הפסלים המשוחחים ביניהם במים

אגנטה ואיש הים (Agnete og Havmanden) הוא שמה של קבוצת פסלי ברונזה מהפנטת, של איש ים ושבעת ילדיו. הפסל, מהפחות מוכרים מחוץ לקופנהגן, מצוי בתעלת שלוצהולם (Slotsholm) שבעיר, ליד גשר הויברו (Højbro).

קבוצת הפסלים נמצאת מתחת לפני המים, אך נראית מבחוץ כקבוצת אנשים אמיתיים הצוללים ביחד. בלילה הם יוצרים הפסלים המוארים בתוך המים רושם שהוא עוד יותר מרתק ומסתורי מאשר ביום.

מאחורי "אגנטה ואיש הים" יש סיפור עממי מרגש ואף שובר לב. עוד מעט נשוב אליו. אבל נמליץ לכם לנסות ולהגיע למקום כחלק מטיול הליכה בעיר. כך תרוויחו, ביחד עם המראה הקסום של הפסלים מתחת לפני המים, גם כושר וטיול רומנטי או משפחתי של ערב.


#הסיפור שמתאר הפסל
יש סיפור מאחורי העבודה האמנותית הזו. מדובר בבבלדה מהמאה ה-18 עם אגדה סקנדינבית מימי הביניים, שעדיין קיים ויכוח אם מקורה הוא עממי או ספרותי אמנותי.

הסיפור הוא על איש ים, יצור המקביל לבנות הים אבל זכר. חצי גופו העליון הוא של אדם וחציו התחתון דג. איש הים מתאהב על היבשה באגנטה, שהיא אישה אנושית ואם לילדים. הוא משכנע אותה להשאיר את ילדיה מאחור ולבוא להתגורר איתו בים. היא אכן עושה זאת ויולדת לו שבעה ילדים.

יום אחד אגנטה שומעת את צלצול פעמוני הכנסיות שבחוץ. היא מתגעגעת מאוד וברשות בעלה היא שבה לאדמה, בכדי לבקר בכנסייה. הבלדה מספרת שכשהיא נכנסת לתוך הכנסייה מתרחקים מאגנטה כל פסלי הקדושים הפזורים באולם...

בהמשך פוגשת אגנטה את אמה ומספרת לה על חייה החדשים בים. מכאן יש גרסאות שונות לסוף הסיפור... אתם כבר מבינים מהן, אבל מה דעתכם? - האם אגנטה תנטוש את איש הים וילדיהם שבמעמקי הים ותשוב למשפחתה שביבשה? או שהיא שבה לים, אל איש הים ולילדיה הימיים גם הם?

הפסלים שבמים מציגים את איש הים ואת שבעת בניו, המתחננים בזרועות מושטות ומבקשים מאגנטה לשוב הביתה. פיסלה אותם בשנת 1992 הפסלת, צלמת וסופרת הדנית, סוסטה בונן (Suste Bonnen).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gFMWterk8f0
שוק הפרחים
#על השוק של הפרחים

ריח הפרחים הנעים מעיד כבר שהגעתם לשוק הפרחים של הונג קונג (Flower Market). השוק הזה נמצא ממש ליד שוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden). בשוק תמצאו עשרות דוכנים שמוכרים פרחים וצמחי נוי. נעים להסתובב וליהנות משלל הפרחים הצבעוניים שבו ומריחם המשכר.

שוק הפרחים הססגוני והמרתק נראה במיטבו בימים שלפני ראש השנה הסיני. אז מגיעות אליו משפחות מקומיות רבות, בכדי להצטייד בפרחים, כמיטב המסורת המקומית. בשוק תראו שלל דוכנים וחנויות של סחלבים. הפרח הזה נחשב לפרח החג והוא מופיע כאן בצבעים שונים ובגדלים מגוונים. סידורי פרחים ועציצים שכוללים סחלבים נמכרים כאן במחירים שונים והם מהווים להיטים במכירות.


#טיפים
מומלץ לשלב את הביקור כאן ביחד עם ביקור בשוק הציפורים ובשוק דגי הזהב הסמוכים.

בשוק הפרחים שווה לצלם והרבה. מרבית בעלי החנויות ידידותיים ומאפשרים ברצון צילומים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3KVOjpQiGKE
מדרגות הפסיפס ברחוב מוראגה
#על המדרגות האמנותיות שעולות במעלה ההר

בלב שכונת גולדן גייט הייטס (Golden Gate Heights) תוכלו לראות את אחת הפינות המיוחדות בעיר סן פרנסיסקו. מדובר בגרם מדרגות עם לא פחות מ-163 מדרגות, שנוצרו כאן ב-2005 על ידי כמה אמנים מקומיים.

האמנים, בתמיכה כספית של תושבי השכונה, עיצבו כאן את המדרגות, באמצעות אריחי קרמיקה מצויירים ובהשראת המדרגות המפורסמות של ריו דה ז'ניירו.

מה שמעניין הוא שמבט מלמטה מראה את כל הפאר של הקרמיקה הצבעונית והמצוירת יפה כל כך. מבט מלמעלה, לעומת זאת, יראה לכם רק מדרגות לבנות.

ואגב, אם אתם כבר נמצאים למעלה, תנו מבט בנוף המרהיב שתקבלו מכאן אל הים והשכונות המשתרעות עד אליו.


#טיפים
רוצים לנוח מהעלייה הקשה? - ממש מולכם, מעבר לכביש, תראו את ה"גרנד ויו פארק" הקטן, בו תוכלו לנוח מעט וליהנות ממעט שקט נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MFScvfgaJiM


הדרכה:

https://youtu.be/u_KVMLTqA5E


בלוגרים:

https://youtu.be/XT7d0EkQDbc?end=1m54s
המוזיאון המכני
#על המוזיאון עם תיבות הנגינה והצעצועים המכניים

המוזיאון המכני (Musee Mecanique) של סן פרנסיסקו הוא מוזיאון חביב ונוסטלגי, שמציג שלל צעצועים מכניים, אוטומטונים ותיבות נגינה מתקופות שונות בעבר. המושג מוזיאון הוא קצת מבלבל, כי זה יותר מזכיר מתחם משחקים, המחזיק המון מכונות משחק ומשחקים מכניים, שמפעילים אותם במטבעות וניתן לשחק בהן כמה שרוצים.

אבל עדיין, מוצג כאן אחד האוספים הגדולים בעולם, מאלו שמוקדשים לצעצועים מכניים מימים עברו. יש כאן משחקי ארקייד, מסוג המכונות שבעבר היו מפוזרות בקניונים ובמתחמי ארקייד פופולריים, אוטומטונים שונים, שיודעים לעשות כל מיני דברים מרתקים (רק תשלם...) ומשחקים מכניים מרתקים, שמציגים גם בלי מילים עד כמה עולם המשחקים, המתוכנתים או המכניים, התקדם במאה האחרונה.

יש כאן משחקים ליחיד נגד המכונה, או לזוגות ה"נאבקים" אחד בשני, באיגרוף מכני וכדומה. ההנאה רבה והצעירים ברוחם יזכרו את המקום זמן רב.


#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון. המשחק במכונות בתשלום.

הביאו הרבה מטבעות רבע דולר.

יש כאן מכונות לפריטת כסף, עבור המשחקים. מרביתם במחיר של רבע דולר.

המוזיאון שוכן ברציף הדייגים, בפיר 45.

המקום נפלא אם מזג האוויר בחוץ נעשה קר ולא נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/owwJ9Y-Wbzw


הדרכה:

https://youtu.be/eBf20T6kfk4


בלוגרים:

https://youtu.be/ZKKlnFiDZSU


איגרוף מכני:

https://youtu.be/KVlc2z7z12E


ביקור במקום:

https://youtu.be/IK6BhuQJX2Y
מופע האורות של גונדאם
#על הרובוט הענקי שמאיר בטוקיו

מופע האורות של גונדאם (Gundam) הוא מופע של רובוט עצום, בגובה של כמעט 20 מטרים, הניצב בפתח חנות "The Gundam Base" שבטוקיו. גם מי שלא מטורפים על גיבורי-על מצוירים מהסוג של "גונדאם", ייהנו כאן מעוד חוויה שהיא מאוד יפנית ומאוד טוקיו.

במופע האורות תוכלו לחזות בפלא של רובוט ענקי, העומד בכניסה למרכז הקניות, כשהוא מהבהב בשלל צבעים מתחלפים, מאחוריו ניצב מסך ענק, המחליף צבעים גם הוא ומציג תפאורות משתנות.


#טיפים
הצפייה במופע היא בחינם.

לחוויה המלאה של מחזה האור הססגוני, מומלץ להגיע בערב.

אך המופע חוזר על עצמו, כ-8 פעמים ביום, בין השעות 12:00-21:00.

אורכו של המופע משתנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eSTbMjJ4AF0


ביקור במקום:

https://youtu.be/CZyMOJgVn6A


חנוכת המופע:

https://youtu.be/XCQsvfaWGiM


בלוגרים - על הרובוט הענקי ועל חנות צעצועי הגנדאם הענקית שליד:

https://youtu.be/Wh77DMD4gxE
בית הקפה "וזוביו"
#על בית הקפה שבו נולדה תנועת הביטניקים

במבט ראשון עשוי בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe) להיראות כמו בר או פאב רגיל בהחלט.

זה המקום שבו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה ובו הוא חשב, תכנן, התחבר לחבריו וביחד עם ייסדו את "דור הביט", התנועה שתוליד את ה"ביטניקים". ההיסטוריה הקטנה של המקום מביאה לכאן רבים, שגדלו על הביטניקים ועל ה"היפים" יורשיהם.

בית הקפה עצמו הוא צבעוני ומלא בפריטים מעניינים. העיצוב הוא ידידותי וביתי מאד, בסגנון שמכונה 'Cheers-esque' ויוצר את החום והתחושה הביתית וידידותית, זו שמביאה אנשים, גם מקומיים וגם תיירים, לשוב ולהגיע אליו שוב ושוב.

העובדה שלמקום יש היסטוריה ונשמה לא פגעה באיכותיות שלו. יש כאן קפה, עם המלצה חמה ל"אייריש קופי". אבל יש כאן גם יינות נהדרים, בירות שוות וקוקטיילים קלאסיים שיודעים כאן להכין היטב. זו פינה נהדרת לדבר עם חברים, בעיקר כי גם אין כאן מסכי טלוויזיה ושאר הסחות דעת אופייניות למקומות רבים באמריקה.


#טיפים
רוצים ממש הברקה? - שבו בקומת הגלריה שמעל בית הקפה הרגיל.


מבט מהיר:

https://youtu.be/E3gh2FHg57o


ביקור במקום:

https://youtu.be/PMQK27DDanM


הדרכה:

https://youtu.be/JXVZRBsMdzs


בלוגרים:

https://youtu.be/rVXSCiahk3o
הר פבר
#על ההר עם התצפית הנפלאה על כל סינגפור

אם תחשקו בחווייה נהדרת ומרהיבה, עלו אל הר פאבר (Mount Faber) ועדיף בשעות החשיכה. בשעה זו הכל מואר בעיר סינגפור ובסביבתה ותוכלו אז ליהנות מהנוף המדהים של הנמל ושל האי סנטוסה.

אך גם ביום, תקבלו מכאן נקודת תצפית מעולה על הנמל, האיים הדרומיים ועל האי סנטוזה.


#טיפים
אל ראש ההר תוכלו להגיע באוטובוס, או בנסיעת רכבל היישר מהנמל ומהאי סנטוסה.

המעוניינים יכולים להזמין לרכבל ארוחת יוקרה, שתגיע ותמתין לכם בקרונית שברכבל, בעת הטיול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/85LzHGwKlpY


ביקור במקום:

https://youtu.be/8OrZLNHaMd4


הדרכה:

https://youtu.be/hvn8KMue8u8


בלוגרים:

https://youtu.be/C3Dn1atVJY8
סומה ווסט סקייטפארק
#על המקום לגולשי סקייטבורד בסן פרנסיסקו

אם אתם אוהבים סקייטבורדינג, בסן פרנסיסקו תמצאו את סומה ווסט סקייטפארק (Soma West Skatepark) הנהדר. לכאן מגיעים כל הגולשים עם הסקייטבורד שלהם ומתחרים בתרגילים מעוררי התפעלות ונפילות מלאות חן וחמלה.

חבריהם מגיעים איתם לא פעם, כדי לצפות בתרגילים שלהם ולעודד. את הסקייטפארק הזה לא קל למצוא בעיר, אבל לכם יש את הניווט שלנו ותיהנו מהמחזה ואולי אפילו לשאול ממישהו את הסקייטבורד שלו ולגלוש מעט בעצמכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wBubzm409TU


ביקור במקום:

https://youtu.be/vSRsCn2UMW8


בלוגרים:

https://youtu.be/qE49AhdA0G0


פוירסי פלאץ, כיכר ים האש
#על הכיכר עם האגם

פוירסיפלאץ (Feuerseeplatz‬), בעברית "כיכר ים האש", היא כיכר שנמצא לידה אגמון מלאכותי זעיר ששמו פויירזי, שחיים בו בעלי חיים שונים, כמו צבים ומגוון עופות ובעלי כנף, כברווזים ואולי אף ברבורים.

האגמון קטן, אבל נמצא בסמוך לתחנת רכבת תחתית, מה שמאפשר להגיע אליו לשעה קלה של מנוחה ולהמשיך אל היעד הבא בטיול. הוא מוקף במדרגות, המאפשרות לשבת בסמוך אליו ועל שפת האגם.


מבט מקרוב על הכיכר עם האגם הזעיר:

https://youtu.be/A0pA-p_W7fA
תיאטרון החתולים של מוסקבה
#על הקרקס הזעיר של החתולים

רבים טוענים שלא ניתן לאלף חתולים, אבל הרוסים הוכיחו שגם זה לא מדויק. בתיאטרון החתולים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע בעיר כ"תיאטרון קוקלישב" (Kuklachev Theater), מופיעים בעלי החיים האלה בשלל תרגילים וטריקים מדהימים, שלא מביישים חיות קרקס המשתפות פעולה בקלות רבה.

כ-120 חתולים שותפים להופעה המרשימה שמתרחשת כאן. המייסד הוא ליצן לשעבר בשם יורי קוקלישב ב-1990 והוא הצליח עם אנשיו להביאם לעשות טריקים מרהיבים, מצעידה ושיווי משקל בהליכה על חבל, דרך הולכת עגלות בחיקוי של בני אדם, הפגנת מיומנות עם כדורים ועוד.

לא פעם הואשם הקרקס של החתולים באכזריות לבעלי החיים הללו, אבל נראה שהטענות הללו הופרכו. מצד שני לא מובן בדיוק כיצד מצליחים לעשות זאת אנשי הקרקס, הטוענים אגב שהוא היחיד מסוגו המאלף כך חתולים. בעבר יתכן שזה היה נכון, אם כי כיום נראה שזה אינו עוד המצב, עם הולדת מתחרים במקומות אחרים בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FAPX5iztZVE


בלוגרים:

https://youtu.be/PuNoO1UBUbc


המתחרים מעבר לים:

https://youtu.be/7mfUJTF5zYI
כנסיית קיונגדונג
#על הכנסייה המודרנית עם מראה ימי הביניים

כנסיית קיונגדונג (Kyungdong Presbyterian Church) היא אחת הפנינים האדריכליות הפחות מוכרות של העיר סיאול. היא נבנתה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, בתכנונו של האדריכל הקוריאני הנחשב קים סו גיון (Kim Swoo-geun).

מבנה הכנסייה מאופיין באדריכלות יפה ומודרניסטית, שרובה מתאפיין בעבודה נהדרת עם בטון חשוף. הכניסה היא מהחלק האחורי השל מבנה הכנסייה והיא עוברת ברצף מדרגות ארוך, בסגנון המנזרים האירופיים של ימי הביניים.

בשל עלויות התאורה ומיזוג האוויר במקום, זמני הכניסה כאן מוגבלים מאד. בכל מקרה, שווה לעשות מאמץ ולהגיע אליה.


#טיפים
הכניסה אפשרית רק ברביעי בערב בשעת התפילה ובראשון בבוקר.


מבט מקרוב אל תוכה:

https://youtu.be/nyj2Oog9thQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/sEq19bpXGcQ
הגברות המצובעות
#על שורת הבתים הצבעוניים שעולים אליהם לרגל

"גברות מצובעות" (Painted Ladies) הוא הכינוי שניתן לשורת בתים צבעוניים, שעוצבו בסגנון אדריכלי ויקטוריאני ונצבעו עם השנים בצבעים מרהיבים. התקופה והסגנון הזה נמשכו לאורך סוף המאה ה-19 ועד שנת 1901, השנה בה מתה המלכה ויקטוריה.

בתי "הגברות המצובעות" ניצבים מול פארק כיכר אלמו שבעיר. בעבר הם זכו גם לכינויים "שורת הגלויות" (Postcard Row ו"שבע האחיות" (Seven Sisters).

את שורת הבתים הזו, בתים 710–722 ברחוב שטיינר, הנציחו באינספור ברושורים ותצלומי פרסומת של סן פרנסיסקו. הם גם הופיעו בעשרות רבות של סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ופרסומות. רבים זוכרים אותם מפתיח סדרת הטלוויזיה "צער גידול בנות", שעלילתה מתרחשת בסן פרנסיסקו.


#תולדות בתי "הגברות המצובעות"
היסטורית, הבתים שאתם רואים כאן נבנו בשנים 1892-1896 על ידי תושב עשיר בשם מתיו קוואנאו (Matthew Kavanaugh), שגר באחוזה בעיר, שנבנתה ב-1892 ברחוב שטיינר 722.

בשנת 1906, ברעידת האדמה בסן פרנסיסקו, נהרסו רבות מהאחוזות הוויקטוריאניות בשכונת נוב היל האמידה שבעיר. מי ששרדו היו דווקא 14 אלף מהבתים הללו, שהיו המפוארים פחות.

סיפור הצבע שלהם הוא מעניין מאוד. רבים מהבתים הללו נצבעו, בזמן מלחמת העולם הראשונה ובהמשך במלחמת העולם השנייה, בעודפי צבע שנותרו מהצי האמריקאי. הצבע שלהם היה אז אפור, בהתאם לגוון שזכה לכינוי "אפור ספינות-קרב". הסיבה היא שנותרו באותה תקופה כמויות גדולות מהצבע הזה, שיוצר אז עבור הספינות של צבא ארה"ב, נפלט לשוק האזרחי ונמכר בזול.

בשנות ה-60 נולד טרנד של צביעת בתים בגוונים. זה מתחיל, כשבשנת 1963 החל האמן המקומי בוץ' קרדום (Butch Kardum) לערוך על ביתו ניסויים בצבע. הוא שילב אז גווני כחול וירוק חזקים. האפקט היה יפה ורבים משכניו החלו להעתיק ממנו את הצבעים לבתיהם. הסגנון החל להתפשט במהירות בעיר ועשרות בתים הפכו מאפורים ל"גברות מצובעות". מכאן נוצרה "תנועת אמני הצבע" שכונתה ה"קולוריסטים" (Colorist movement). בשנות ה-70 היו כבר שכונות ורחובות שלמים בעיר, שהבתים בהם נצבעו כך. בסן פרנסיסקו מתקיים הסגנון הזה עד היום.

היו אלה צמד סופרים, אליזבת' פומדה (Elizabeth Pomada) ומייקל לארסן (Michael Larsen), שנתנו את הכינוי "גברות מצובעות" לבתים שנצבעו כך. זה היה בשנת 1978, כשהשניים כתבו ספר על הבתים הללו וקראו לו "גברות מצובעות - הוויקטוריאניות הזוהרות של סן פרנסיסקו" (Painted Ladies - San Francisco's Resplendent Victorians).

מאז כבר התפשט הסגנון לכל העולם. בהדרגה הפכו שורות הבתים הוויקטוריאניים שבסן פרנסיסקו למושא לחיקוי עולמי. הכינוי "גברות מצובעות" (באנגלית: "Painted ladies") הפך למונח שמתאר שורות דומות של בניינים ובתי מגורים ויקטוריאניים ברחבי העולם. העיקרון המאחד הוא שהבתים צבועים במספר צבעים שונים, מה שמדגיש את הפרטים האדריכליים שלהם.


#טיפים
כיף לתפוס מנוחה גם בפארק אלאמו, המשקיף אל הגבירות מעבר לרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eweS3FGkq28


ביקור בתוך אחד מהם, עם מארחים שמסבירים:

https://youtu.be/-h6fBTHU5zA


פתיח "צער גידול בנות" עם הבתים לקראת הסוף:

https://youtu.be/2EL65KLdEHE


הדרכה:

https://youtu.be/bbqwAdvY2OU


בלוגרים:

https://youtu.be/s4vGmGnYofk
דה מישן דיסטריקט
שוק לוינסקי
שוק הציפורים יואן פו
מרחצאות סוטרו ההרוסות
פארק האיים הטרופיים


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.