» «
רובע קסטרו
הקסטרו
#על רובע הגייז של סאן פרנסיסקו

רחוב קסטרו מציע את האזור הצבעוני והמשעשע ביותר ברחבי סן פרנסיסקו. הרחוב ורובע קסטרו כולו מהווים את מרכז הקהילה הגאה בעיר ואת שכונת הגייז הידועה וכנראה החשובה ביותר בעולם.

דגל הגאווה הצבעוני, שמתנוסס מעל שמו של רובע הקסטרו (The Castro) במפת העיר, מסגירים את אופיו המיוחד של הרובע הזה בעיר סן פרנסיסקו. אי אפשר לטעות לרגע לגבי הרובע הקטן והצבעוני הזה, שרבים מכנים בפשטות "גן העדן של הקהילה הגאה".

כאן מתגוררים הומוסקסואלים, לסביות וטרנסג'נדרים בהמוניהם. הם חיים ומבלים באחד המקומות הפתוחים והמקבלים שיש. שפע דגלי הגאווה המתנוססים מעל גגות הרובע ומעבר החצייה המפורסם ברחוב קסטרו, שנצבע בצבעי הקהילה, הם אות גאווה וסמל לדרך הארוכה והאמיצה שעשו חברי הקהילה הזו, במאבקם לשוויון זכויות.

הקסטרו מהווה מרכז התרבות העולמי של הקהילה וסמל למאבק של הקהילה הגאה לשוויון זכויות, מרכז הפעילות של הלסביות, ההומואים, הטרנסג'נדרים והביסקסואלים בעיר, אך גם בית לשוכנים בו ומקום לחיות בו.

והרובע הזה פתוח ומארח גם אורחים שהם סטרייטים לגמרי. ברחוב קסטרו, למשל, תוכלו לערוך טיול רגוע ונעים, לצפות בחיי הרחוב של סן פרנסיסקו ולבלות, לשתות ולאכול בכיף.


#מה תראו כאן?
ברחבי הקסטרו אפשר לראות המון דגלי גאווה על מרפסות הבתים, מחוץ לחנויות ועל עמודי התאורה.

שימו לב גם לאדריכלות הספרדית הקולוניאלית, שכל כך בולטת ברחוב ולבתי הקפה וה"גיי ברים" של רחוב הקסטרו. בהם מתקיימים לא מעט אירועים ומסיבות של אנשי הקהילה, אך הם לכולם.

ברחוב קסטרו בולט מאד גם ה-Rainbow Honor Walk. זהו מעבר חצייה מפורסם שיש בו אמירה חברתית. מאז שהוא נצבע בצבעי דגל הגאווה, הוא מהווה את אחד הסמלים המצולמים ביותר בשכונה. אל מעבר החצייה הזה מגיעים תיירים רבים, כדי להצטלם לידו וכשהם פוסעים עליו, ממש כמו שרבים נוהגים לעשות מאז שנות ה-60 בלונדון, במעבר החצייה של אבי רוד.

הגיעו לצומת הרחובות קסטרו ומרקט. זו כיכר על שם הארווי מילק, חבר המועצה ההומוסקסואל הראשון של סן פרנסיסקו, שנרצח בשנת 1978. בכיכר תראו דגל ענק על מוט גבוה.

לאורך רחוב הקסטרו תוכלו לראות כמה תיאטראות ובתי קולנוע. לצד סרטים בינלאומיים, מציגים כאן לא מעט קולנוע שעוסק באורח החיים של קהילת הלהט"ב או שהיוצרים נמנים עליה הקהילה הזו.

במפגש של רחוב הקסטרו עם רחוב 17 תוכלו לראות את פארק המשולש הוורוד. כאן ניצבת אנדרטה לזכר קורבנות השואה ההומוסקסואלים, במלחמת העולם השנייה. בשל נטייתם המינית הם נרצחו במחנות הריכוז וההשמדה.

במפגש של רחוב הקסטרו עם רחוב 18 נמצאת צומת מרכזית נוספת. כאן מתקיימים תהלוכות, אירועי קהילה משמעותיים וגם הפגנות, אם כי פחות מבעבר.


#אירועי מצעד הגאווה
במהלך חודש יוני, מדי שנה, מתקיים ברחוב קסטרו וברובע כולו "מצעד הגאווה" של סן פרנסיסקו. מצעד הגאווה הזה הוא אחד האירועים הגדולים, הצבעוניים והחשובים מסוגו, בעולם כולו.

האירוע מושך אליו עשרות אלפי תיירים וחברי קהילה, מכל רחבי ארצות הברית ומארצות רבות בעולם.

בילוי כאן, במסגרת או בסמוך לאירועי מצעד הגאווה של רחוב הקסטרו, מאפשר להשתתף באירועים שווים ובחגיגות מיוחדות.

אחד מהם הוא "פסטיבל הקולנוע הוורוד" שמתקיים ברובע קסטרו אחת לשנה.

גם אירועי "ליל כל הקדושים" של הרובע זוכים לביקוש והמון תשומת לב בעיר. האירועים והמסיבות המעולות שאנשי הקהילה מקיימים כאן, נחשבים מאד פופולאריים, גם בקרב תושבי קליפורניה וגם אצל תיירים, הנוהרים לרובע מהעולם כולו.


#הסיפור של רובע קסטרו
כיום מוכר הקסטרו בכל העולם ונודע כרובע ההומוסקסואלים הראשון בעולם וגם כגדול שבהם. אבל לא תמיד היה כאן כל כך קל, פתוח או מזמין.

בשנות ה-30 של המאה הקודמת היווה הרובע מרכז החיים של אירים ממעמד הפועלים. אז עוד לא היה כאן שום סימן לעתידו הלהט"בי של המקום.

אבל במהלך מלחמת העולם השנייה החלו להגיע לקסטרו חיילים רבים, ששוחררו באותה תקופה בגלל נטייתם המינית.

בשנות ה-60 הייתה כבר שכונת הקסטרו המרכז ההומוסקסואלי של קליפורניה וזה התחזק עוד יותר בזמן ההיפים, שדגלו באהבה חופשית וקבלה של כולם.

בעקבות מהפכת ילדי הפרחים שסן פרנסיסקו הייתה המרכז שלה וה"קיץ של אהבה" בשנת 1967, זכה כבר הרובע לשמו כמרכז הגייז של אמריקה. בשנות ה-70 הטא כבר מהווה מוקד משיכה להומואים ולסביות, מכל רחבי ארה"ב.

בשנות ה-70 נרצח על רקע נטייתו המינית, איש הקהילה הארווי מילק, שהיה חבר במועצת העיר סן פרנסיסקו. ביחד איתו מרצח גם ראש העיר. הרצח והאירועים שאחריו הפכו למנוע של קבלה וסובלנות כלפי אנשי הקהילה הגאה בעיר ומכאן הופך הרובע למרכז עולמי של קהילה הלהט"ב.מבט מקרוב:

https://youtu.be/Fc6Tjm24dsE


מעבר החצייה המפורסם:

https://youtu.be/nkPrFOpdJro


האלווין ברחוב:

https://youtu.be/qzN_Jpr-UIw


ביקור במקום:

https://youtu.be/DTg7ySJCzDg


הדרכה:

https://youtu.be/be8xlkbB23M
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
מפעל עוגיות המזל בצ'יינה טאון
#על המפעל שבו מייצרים את עוגיות המזל הסיניות

אחת הפינות הנחמדות לביקור בצ'יינה טאון של סן פרנסיסקו, היא במפעל הייצור הקטן של עוגיות המזל הסיניות (Golden Gate Fortune Cookie Factory).

כאן תוכלו לראות וללמוד כיצד מייצרים את עוגיות המזל הסיניות הללו, שבמסעדות סיניות נוהגים להגיש לסועדים בסוף הארוחה.

במקום הזה של ה-Golden Gate Fortune Cookie Factory, מכינים את הבצק, שממנו מייצרים ואופים את העוגיות. רגע לפני האפייה תוכלו לראות כיצד מכניסים לתוכן את פתקי המזל המדוברים, כל אחד מהם עם הבטחה שונה למזל ולעתיד לסועדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fbfuBkNRLsM


ביקור במקום:

https://youtu.be/bQ4IdQ0uB9o


בלוגרים:

https://youtu.be/K6oVjuDsbhg


הדרכה:

https://youtu.be/SdW4QmKnUpU
מדרגות הפסיפס ברחוב מוראגה
מדרגות הפסיפס ברחוב מוראגה
#על המדרגות האמנותיות שעולות במעלה ההר

בלב שכונת גולדן גייט הייטס (Golden Gate Heights) תוכלו לראות את אחת הפינות המיוחדות בעיר סן פרנסיסקו. מדובר בגרם מדרגות עם לא פחות מ-163 מדרגות, שנוצרו כאן ב-2005 על ידי כמה אמנים מקומיים.

האמנים, בתמיכה כספית של תושבי השכונה, עיצבו כאן את המדרגות, באמצעות אריחי קרמיקה מצויירים ובהשראת המדרגות המפורסמות של ריו דה ז'ניירו.

מה שמעניין הוא שמבט מלמטה מראה את כל הפאר של הקרמיקה הצבעונית והמצוירת יפה כל כך. מבט מלמעלה, לעומת זאת, יראה לכם רק מדרגות לבנות.

ואגב, אם אתם כבר נמצאים למעלה, תנו מבט בנוף המרהיב שתקבלו מכאן אל הים והשכונות המשתרעות עד אליו.


#טיפים
רוצים לנוח מהעלייה הקשה? - ממש מולכם, מעבר לכביש, תראו את ה"גרנד ויו פארק" הקטן, בו תוכלו לנוח מעט וליהנות ממעט שקט נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MFScvfgaJiM


הדרכה:

https://youtu.be/u_KVMLTqA5E


בלוגרים:

https://youtu.be/XT7d0EkQDbc?end=1m54s
רינקון פארק
רינקון פארק
#על הפארק עם הפסל הרומנטי של סן פרנסיסקו

פארק רינקון (Rincon Park) שברחוב אמברקדרו (Embarcadero Center) הוא פארק קטן וסמוך לים בסן פרנסיסקו, שזכה לפרסום מטורף בזכות פסל מודרני בצורת חץ וקשת.

מדובר בפסל בגובה של 18 מטר, בשם "החץ של קופידון". נראים בו הקשת והחץ של קופידון, אל האהבה והתשוקה המינית. הפסל הזה הפך עם הקמתו לאייקון עירוני והיום יש לו שם עולמי, מן הסתם בזכות האינסטגרם והפרסום הרב לו זכה דרך האינטרנט.

את הפסל בפארק יצרו הפסל המודרני הנודע קלאס אולדנברג, מי שיצר עבודות נפלאות בכל העולם, בהן הגדיל לגדלים עצומים שלל חפצי יום יום, כמו כפיות או כוסות. ביחד עמו הקימה את הפסל הרומנטי כוש ואן ברוגן, רעייתו ואמנית בזכות עצמה.

אם תרצו להיצמד לרגע לקלישאה רומנטית של אינסטגרם, קחו את הפסל כרקע נהדר לחיבוק אוהבים עם בן או בת זוגכם.


#טיפים
אם תבואו לקראת השקיעה, תוכלו לראות את השמש שוקעת, דרך צללית גשר המפרץ הסמוך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/x6nLxDM6lq8


מהאוויר:

https://youtu.be/QAaLHfJ0l2o


בלוגרים:

https://youtu.be/GqRcKoVRO-I


הדרכה:

https://youtu.be/p_M-NJWO7tQ?t=103&end=128

פינות סודיות בסן פרנסיסקו

סומה ווסט סקייטפארק
סומה ווסט סקייטפארק
#על המקום לגולשי סקייטבורד בסן פרנסיסקו

אם אתם אוהבים סקייטבורדינג, בסן פרנסיסקו תמצאו את סומה ווסט סקייטפארק (Soma West Skatepark) הנהדר. לכאן מגיעים כל הגולשים עם הסקייטבורד שלהם ומתחרים בתרגילים מעוררי התפעלות ונפילות מלאות חן וחמלה.

חבריהם מגיעים איתם לא פעם, כדי לצפות בתרגילים שלהם ולעודד. את הסקייטפארק הזה לא קל למצוא בעיר, אבל לכם יש את הניווט שלנו ותיהנו מהמחזה ואולי אפילו לשאול ממישהו את הסקייטבורד שלו ולגלוש מעט בעצמכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wBubzm409TU


ביקור במקום:

https://youtu.be/vSRsCn2UMW8


בלוגרים:

https://youtu.be/qE49AhdA0G0
הגברות המצובעות
הגברות המצובעות
#על שורת הבתים הצבעוניים שעולים אליהם לרגל

"גברות מצובעות" (Painted Ladies) הוא הכינוי שניתן לשורת בתים צבעוניים, שעוצבו בסגנון אדריכלי ויקטוריאני ונצבעו עם השנים בצבעים מרהיבים. התקופה והסגנון הזה נמשכו לאורך סוף המאה ה-19 ועד שנת 1901, השנה בה מתה המלכה ויקטוריה.

בתי "הגברות המצובעות" ניצבים מול פארק כיכר אלמו שבעיר. בעבר הם זכו גם לכינויים "שורת הגלויות" (Postcard Row ו"שבע האחיות" (Seven Sisters).

את שורת הבתים הזו, בתים 710–722 ברחוב שטיינר, הנציחו באינספור ברושורים ותצלומי פרסומת של סן פרנסיסקו. הם גם הופיעו בעשרות רבות של סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ופרסומות. רבים זוכרים אותם מפתיח סדרת הטלוויזיה "צער גידול בנות", שעלילתה מתרחשת בסן פרנסיסקו.


#תולדות בתי "הגברות המצובעות"
היסטורית, הבתים שאתם רואים כאן נבנו בשנים 1892-1896 על ידי תושב עשיר בשם מתיו קוואנאו (Matthew Kavanaugh), שגר באחוזה בעיר, שנבנתה ב-1892 ברחוב שטיינר 722.

בשנת 1906, ברעידת האדמה בסן פרנסיסקו, נהרסו רבות מהאחוזות הוויקטוריאניות בשכונת נוב היל האמידה שבעיר. מי ששרדו היו דווקא 14 אלף מהבתים הללו, שהיו המפוארים פחות.

סיפור הצבע שלהם הוא מעניין מאוד. רבים מהבתים הללו נצבעו, בזמן מלחמת העולם הראשונה ובהמשך במלחמת העולם השנייה, בעודפי צבע שנותרו מהצי האמריקאי. הצבע שלהם היה אז אפור, בהתאם לגוון שזכה לכינוי "אפור ספינות-קרב". הסיבה היא שנותרו באותה תקופה כמויות גדולות מהצבע הזה, שיוצר אז עבור הספינות של צבא ארה"ב, נפלט לשוק האזרחי ונמכר בזול.

בשנות ה-60 נולד טרנד של צביעת בתים בגוונים. זה מתחיל, כשבשנת 1963 החל האמן המקומי בוץ' קרדום (Butch Kardum) לערוך על ביתו ניסויים בצבע. הוא שילב אז גווני כחול וירוק חזקים. האפקט היה יפה ורבים משכניו החלו להעתיק ממנו את הצבעים לבתיהם. הסגנון החל להתפשט במהירות בעיר ועשרות בתים הפכו מאפורים ל"גברות מצובעות". מכאן נוצרה "תנועת אמני הצבע" שכונתה ה"קולוריסטים" (Colorist movement). בשנות ה-70 היו כבר שכונות ורחובות שלמים בעיר, שהבתים בהם נצבעו כך. בסן פרנסיסקו מתקיים הסגנון הזה עד היום.

היו אלה צמד סופרים, אליזבת' פומדה (Elizabeth Pomada) ומייקל לארסן (Michael Larsen), שנתנו את הכינוי "גברות מצובעות" לבתים שנצבעו כך. זה היה בשנת 1978, כשהשניים כתבו ספר על הבתים הללו וקראו לו "גברות מצובעות - הוויקטוריאניות הזוהרות של סן פרנסיסקו" (Painted Ladies - San Francisco's Resplendent Victorians).

מאז כבר התפשט הסגנון לכל העולם. בהדרגה הפכו שורות הבתים הוויקטוריאניים שבסן פרנסיסקו למושא לחיקוי עולמי. הכינוי "גברות מצובעות" (באנגלית: "Painted ladies") הפך למונח שמתאר שורות דומות של בניינים ובתי מגורים ויקטוריאניים ברחבי העולם. העיקרון המאחד הוא שהבתים צבועים במספר צבעים שונים, מה שמדגיש את הפרטים האדריכליים שלהם.


#טיפים
כיף לתפוס מנוחה גם בפארק אלאמו, המשקיף אל הגבירות מעבר לרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eweS3FGkq28


ביקור בתוך אחד מהם, עם מארחים שמסבירים:

https://youtu.be/-h6fBTHU5zA


פתיח "צער גידול בנות" עם הבתים לקראת הסוף:

https://youtu.be/2EL65KLdEHE


הדרכה:

https://youtu.be/bbqwAdvY2OU


בלוגרים:

https://youtu.be/s4vGmGnYofk
מרחצאות סוטרו
מרחצאות סוטרו ההרוסות
#על שרידי הבריכה הגדולה בעולם שליד הים

סוטרו באת', או מרחצאות סוטרו (Sutro Baths), הוא אתר שהיה בעבר מתחם עצום של מרחצאות פאר וקומפלקס של בריכות שחייה, על חוף הים.

המקום נוסד ב-1896, על ידי המייסד, ראש העיר לשעבר אדולף סוטרו. כאן שכן מה שנחשב אז "בריכת השחייה המקורה הגדולה בעולם". האתר הכיל אז 7 בריכות שחייה, בדרגות חום שונות. את הבריכות נהגו למלא כאן אז במי ים, בתוך שעה בלבד.

לאחר מות בעליו ובצל ההתמוטטות הכלכלית של "השפל הגדול", המקום ננטש. ב-1966 נשרף מה שנשאר מהמתחם, ככל הנראה בהצתה, והמקום נחרב כמעט כולו. המפעיל שלו באותו זמן קיבל את כספי הביטוח ונעלם. מאז המקום עומד נטוש.

שרידי המרחצאות העתיקים הללו ניצבים על רצועת חוף יפה, שהמים הסוערים והקרים מונעים אמנם שחייה בה, אבל לטייל וללכת בה נעים מאד.

מה שנותר ממרחצאות סותרו (Sutro Baths) הם שלד בנוי והבסיס הענקי של מה שעליו ניצב מבנה ענקי.

בסמוך למרחצאות ההרוסות תראו צוק, שעליו בנוי "בית הצוק", המשמש כמסעדה מפוארת המשקיפה על האוקיינוס השקט.


סיפורים מעברו של הסוטרו באת':

https://youtu.be/FkwDssuVKfU


סוטרו באת' - בלוגרים:

https://youtu.be/-5AwllPJ_CM


בלוגרים:

https://youtu.be/d9iPb_r925s


הדרכה:

https://youtu.be/2jCtJWGcLfs


ואגדות אורבניות על המקום:

https://youtu.be/mKIC-u18sTE
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
אורגן הגלים בסן פרנסיסקו
#על המוסיקה שיוצרים הגלים

אורגן הגלים בסן פרנסיסקו (Legion Of Honor) הוא רעיון גאוני שמשמיע, לא פחות, את המוסיקה של הים. האורגן, שהוקם כאן בשנת 1986, משתמש בכ-25 צינורות, שפונים אל מימיו של מפרץ סן פרנסיסקו, משמיעים את צלילי הגלים ויוצרים צלילים מסקרנים, סוג של מוסיקה.

מבחינה אקוסטית, אותה "מוסיקה מודרנית" שנשמעת מהצינורות, היא מעין דיאלוג בין גלי הים שבמימי האוקיינוס, בגאות ובשפל, "שיחה" שנוצרת ממפגש המים ומטח הגלים על הסלעים ואל תוך הצינורות, זה שמול הים. האזנה לצלילים הבוקעים מהצינורות, תוך כדי תצפית אל הנוף של מפרץ סן פרנסיסקו, אלקטרז וגשר שער הזהב, היא חוויה חדשנית ומרתקת.

את רעיון אורגן הגלים העלה לראשונה פיטר ריצ'ארדס ממוזיאון ה"אקספלורטוריום" שבעיר. הוא קיבל השראה מתקליט ששמע, עם צלילים דומים שהוקלטו באוסטרליה. כדי ליצור את אורגן הגלים, שיתף ריצ'ארדס פעולה עם תושב העיר, שהוא גם אמן בנייה מאבן, ג'ורג' גונזלס.

את מבנה האורגן יצרו כאן, בין השאר מחלקי מצבות, שעשויים משיש וגרניט. אלה נלקחו מבית קברות עתיק שפורק, מתקופת "הבהלה לזהב". מעשה יצירתי וסביבתי, של מיחזור קלאסי ומקסים.


#טיפים
אפשר לשמוע את האורגן תמיד, אבל עדיף להגיע בשעת הגֵּאוּת, כששומעים את הצלילים טוב יותר.מבט מקרוב:

https://youtu.be/rfQuYEj9p8Y


צלילי האורגן:

https://youtu.be/Gg3EuI5vSTs


בלוגרים:

https://youtu.be/vkXWHrlIAl0


ההמציא והוגה הרעיון מסביר:

https://youtu.be/HBSyWQU19M8


Vesuvio Cafe
בית הקפה "וזוביו"
#על בית הקפה שבו נולדה תנועת הביטניקים

במבט ראשון עשוי בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe) להיראות כמו בר או פאב רגיל בהחלט.

זה המקום שבו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה ובו הוא חשב, תכנן, התחבר לחבריו וביחד עם ייסדו את "דור הביט", התנועה שתוליד את ה"ביטניקים". ההיסטוריה הקטנה של המקום מביאה לכאן רבים, שגדלו על הביטניקים ועל ה"היפים" יורשיהם.

בית הקפה עצמו הוא צבעוני ומלא בפריטים מעניינים. העיצוב הוא ידידותי וביתי מאד, בסגנון שמכונה 'Cheers-esque' ויוצר את החום והתחושה הביתית וידידותית, זו שמביאה אנשים, גם מקומיים וגם תיירים, לשוב ולהגיע אליו שוב ושוב.

העובדה שלמקום יש היסטוריה ונשמה לא פגעה באיכותיות שלו. יש כאן קפה, עם המלצה חמה ל"אייריש קופי". אבל יש כאן גם יינות נהדרים, בירות שוות וקוקטיילים קלאסיים שיודעים כאן להכין היטב. זו פינה נהדרת לדבר עם חברים, בעיקר כי גם אין כאן מסכי טלוויזיה ושאר הסחות דעת אופייניות למקומות רבים באמריקה.


#טיפים
רוצים ממש הברקה? - שבו בקומת הגלריה שמעל בית הקפה הרגיל.


מבט מהיר:

https://youtu.be/E3gh2FHg57o


ביקור במקום:

https://youtu.be/PMQK27DDanM


הדרכה:

https://youtu.be/JXVZRBsMdzs


בלוגרים:

https://youtu.be/rVXSCiahk3o
מוזיאון הביט
#על מוזיאון תנועת הביט שהולידה את הביטניקים

מוזיאון הביט (The Beat Museum) נמצא בקומה השנייה של חנות ספרים גדולה "City Lights Bookstore" בשכונת "איטליה הקטנה", נורת' ביץ'.

למעשה, מוזיאון הביט הוא מוזיאון-חנות, המציג פריטים הקשורים לדור הביט, מנהיגיו ומייסדיו. תוכלו לראות כאן ספרים של ג'ק קרואק, אלן גינזבורג וכותבים נוספים מדור הביט. בתצוגה גם חפצים של החבורה החשובה הזו.

מיקומו של המוזיאון הוא ממש מול בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe), המקום בו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה. זה מבטיח כמובן שיגיעו לכאן רבים שגדלו על הביטניקים ויורשיהם - ההיפים.


#תנועת הביט ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו
רבים לא מודעים לכך שהעיר הזו, סן פרנסיסקו, היא ערש לתרבויות נגד ומהפכות חברתיות חשובות ביותר שהתרחשו במאה ה-20. החל מציירי אמנות הרחוב עם המסרים החתרניים ורעיונות המחאה שלהם, דרך "ילדים הפרחים" ההיפים של הסיקסטיז, קהילת הגייז שהפכה את העיר לבירת הלהט"ב העולמית.

אבל כאן בעיר נולדה גם תנועת ה"ביט", או כמו שאנו מכירים את חבריה - ה"ביטניקים". במוזיאון הביט תראו פריטים המספרים על "דור הביט", כולל חפצים אישיים, חיבורים, ספרים וכתבים משל מייסדי התנועה.

האנשים הללו ורבים כמותם הציפו בשנות ה-50 את שכונת נורת' ביץ' והחלו במה שיזכה לשם "הרנסאנס של סן פרנסיסקו". תנועת הביט תהיה אז פורצת הדרך בהתנגדות לתרבות המבוגרת של אמריקה ולמרד בדור ההורים. בהדרגה הם הפכו את העיר למרכז תרבות הנגד של ארצות הברית.

עשור אחר-כך יתחילו להתקבץ בהייט-אשבורי ה"היפים" ושיא פריחתם של "ילדי הפרחים" הללו יהיה במה שכונה "קיץ האהבה" של שנת 1967.

עוד עשור עובר ובשנות ה-70 הופכת סן פרנסיסקו למוקד של מאבק לזכויות קהילת הלהט"ב. אז יהפכו רחוב ורובע הקסטרו למתחם עירוני הומו-לסבי. השפעתם הגוברת תביא לבחירתו של חבר הקהילה הרווי מילק למועצת העיר. בשנת 1978 יביאו דווקא הרצח של מילק, ביחד עם ראש העירייה ג'ורג' מוסקונה, לפריחת הקהילה ולמה שתהפוך "בירת הגייז העולמית" בעיר.


מבט מהיר:

https://youtu.be/wfCi0B26Qco


ביקור במקום:

https://youtu.be/8X454xwlbnM


שיר של ג'ק קרואק עם ג'אז שהביטניקים הראשונים אהבו:

https://youtu.be/kTNqcuVLiKQ


שרים משיריו של קרואו:

https://youtu.be/8wAHnHQ1XOM
קוין אפ גיים רום
#על בר הארקייד של סן פרנסיסקו

קוין אפ גיים רום (Coin-Op Game Room) הוא בר ארקייד בעיר, המציע מגוון של מכשירי פינבול, משחקי ארקייד ומשחקים ממוחשבים קלאסיים למבלים בו. מקום שווה ומהנה.

שיהיה ערב נפלא גיקים!


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=bUgfjNPmIlY?t=59s&end=3m43s
המוזיאון המכני
#על המוזיאון עם תיבות הנגינה והצעצועים המכניים

המוזיאון המכני (Musee Mecanique) של סן פרנסיסקו הוא מוזיאון חביב ונוסטלגי, שמציג שלל צעצועים מכניים, אוטומטונים ותיבות נגינה מתקופות שונות בעבר. המושג מוזיאון הוא קצת מבלבל, כי זה יותר מזכיר מתחם משחקים, המחזיק המון מכונות משחק ומשחקים מכניים, שמפעילים אותם במטבעות וניתן לשחק בהן כמה שרוצים.

אבל עדיין, מוצג כאן אחד האוספים הגדולים בעולם, מאלו שמוקדשים לצעצועים מכניים מימים עברו. יש כאן משחקי ארקייד, מסוג המכונות שבעבר היו מפוזרות בקניונים ובמתחמי ארקייד פופולריים, אוטומטונים שונים, שיודעים לעשות כל מיני דברים מרתקים (רק תשלם...) ומשחקים מכניים מרתקים, שמציגים גם בלי מילים עד כמה עולם המשחקים, המתוכנתים או המכניים, התקדם במאה האחרונה.

יש כאן משחקים ליחיד נגד המכונה, או לזוגות ה"נאבקים" אחד בשני, באיגרוף מכני וכדומה. ההנאה רבה והצעירים ברוחם יזכרו את המקום זמן רב.


#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון. המשחק במכונות בתשלום.

הביאו הרבה מטבעות רבע דולר.

יש כאן מכונות לפריטת כסף, עבור המשחקים. מרביתם במחיר של רבע דולר.

המוזיאון שוכן ברציף הדייגים, בפיר 45.

המקום נפלא אם מזג האוויר בחוץ נעשה קר ולא נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/owwJ9Y-Wbzw


הדרכה:

https://youtu.be/eBf20T6kfk4


בלוגרים:

https://youtu.be/ZKKlnFiDZSU


איגרוף מכני:

https://youtu.be/KVlc2z7z12E


ביקור במקום:

https://youtu.be/IK6BhuQJX2Y


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.