» «
המנזר הדומיניקני
המנזר הדומיניקני
#על המנזר עם הנזירות המזמרות

שלווה, הוד וקדושה ממלאים את הרובע הקתולי של פירה ואם אתם ישנים בסמוך, לא תוכלו שלא להתעורר מצלצול הפעמונים הנמרץ של יום ראשון בבוקר. אל תתעצבנו. קומו ושימו את צעדיכם לעבר הפעמונים הללו.

די מהר תגלו שברובע הקתולי של פירה נמצא המנזר הדומיניקני (Dominican Convent), או בשמו המלא "הכנסייה הקתולית של הנזירות הדומיניקניות" (Catholic Monastery of Dominican Nuns). זהו מנזר שנולד בסוף המאה ה-16. בתחילה הוא נבנה על סלע סקארוס, אך במאה ה-19 הוא הועבר לכאן, לעיירה פירה.

במנזר המרשים הזה מתגוררות 12 נזירות, בנות לאומים שונים, שהגיעו לכאן מפינות שונות בתבל. לא פעם כשתעברו ברחוב הצמוד למנזר, אתם עשויים לשמוע את שירתן הנפלאה של הנזירות המתפללות - חווייה מיוחדת במינה, שהלחנים בה שונים מאלה שמושרים בכנסיות אחרות בעולם.

ברור, עם זאת, שכמו מרבית התיירים, גם אתם מתפעלים ממבנה הבארוק היפה שבו שוכן המנזר. אכן מבנה מיוחד ופנינה אדריכלית יפהפיה בלב הרובע, המאוכלס כולו במבנים נהדרים ובמספר מבני דת מהייחודיים והמרשימים בסנטוריני כולו.

בצידו השמאלי של המנזר יש גם כנסייה שנקראת כנסיית רוזריו (Rozario church), שמוקדשת לבתולה מרוזארי. גם היא יפה במיוחד ומציעה אדריכלות מסורתית מרהיבת-עין, המשלבת בין אלמנטים בארוקיים ומרכיבים קיקלאדיים, המזכירים את הבנייה באיי יוון הקיקלאדיים, שעליהם נמנה סנטוריני. בכנסייה זו ניתן להתרשם, בין השאר, מעבודות העץ הנהדרות, שמדגימות את יכולתם של אמני ימי הביניים היווניים בתחום זה.

המנזר, שעד לרעידת האדמה של 1956 הכיל בית חולים של הנזירות, הסב מאז כמה ממבניו למשרדים, חנות שטיחים וגסטהאוז, אכסניה למטיילים.


קבלו תפילה אופיינית בקפלה שבמנזר:

https://youtu.be/ifXPGCCCnG0
המוזיאון הפרהיסטורי של פירה
המוזיאון הפרהיסטורי של פירה
#על המוזיאון הפרהיסטורי של פירה

המוזיאון הפרהיסטורי של פירה (‪Museum of Prehistoric Thira‬) מציג מוצגים עתיקים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות ברחבי האי. אבל כאן המיקוד הוא בממצאים מהתקופה הפרה-היסטורית של ת'ירה.

מעניינים ומרהיבים במיוחד הם ציורי הקיר העתיקים מאקרוטירי שמוצגים כאן, לאחר שהיו במשך 30 שנה במוזיאון באתונה והוחזרו לכאן.

ממצאים נוספים הם פסלוני השיש מהתרבות הקיקלאדית של האלף ה-3 לפני הספירה. יפה מאד הוא הפסל המוזהב והיפה להפליא, שמוצג בתמונה שלנו.

הממצאים אותרו במקומות שונים באיי סנטוריני וחלק משמעותי, כמו ציורי הקיר, כלי בישול וכדי איחסון גדולים, הגיעו מהחפירות שנעשו באתר העתיק באקרוטירי.


קבלו הצצה למוזיאון:

https://youtu.be/y4g9Jx3xnRU
פירה בסנטוריני
פירה בירת סנטוריני
#על העיר המרכזית של סנטוריני
העיר פירה (Thira) היא בירת האי סנטוריני. זוהי עיר פופולרית שהמוני תיירים מבלים בה בעונת התיירות ולאורך השנה כולה. למעשה פירה היא קודם כל שוק ענקי של חנויות לתיירים. ברחובותיה הצרים מוצע מגוון עצום וססגוני של מזכרות, קישוטים, בגדים ושטויות, בצד העושר המקובל בערי תיירות, שכולל מגוון ענק של מסעדות, בתי קפה, ברים והמון אדם.

בפירה יש המון אפשרויות ופעילויות לתיירים, שלא כרוכות דווקא ברחצה בים או ברביצה בשמש הקופחת. אבל למי שזה חסר לו - החוף הקרוב ביותר לעיירה פירה הוא חוף קאמארי הנהדר.

נחמד מאוד לטייל בעיר ולספוג את האווירה הנהדרת, אבל זוהי עיר שמכוונת כולה לתיירים. בהתאם לכך, המחירים בה אינם זולים. עם מעט יותר מ-2,000 תושבים, מדובר בעיירה הגדולה ביותר באי סנטוריני. היא בנויה על מצוק גבוה המשקיף לנוף הקסום של הקלדרה, מרכז הר הגעש.

הנוף המרהיב של לוע הר הגעש הנשקף ממנה הוא ודאי חלק מהקסם של פירה, אבל סיבה נוספת ולא פחות חשובה היא היותה של פירה מרכז הבילויים של האי.

רוצים להתרשם מהאווירה המקומית של יוון?- את תושבי פירה תוכלו לפגוש בכיכר תיאותוקופולו (Theotokopoulou ), שם הם נוהגים להיפגש. מכיכר זו יוצאים רחובותיה הראשיים של העיירה ותוכלו לצאת ולשוטט בהם.

בצפון פירה נמצאת שכונת פירוסטפני (Firostefani). פעם היא הייתה כפר בפני עצמו והיום היא שכונה בפירה, שגדלה משמעותית והפכה לבירת האי. גם בה השקיעות מרהיבות והנוף עוצר נשימה.


מבט מהאוויר על פירה בירת סנטוריני:

https://youtu.be/JRutT-2osnE
הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית
הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית
#על הקתדרלה המרכזית של סנטוריני
את כנסיית מיטרופוליס, או בשמה הרשמי "הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית" (Orthodox Metropolitan Cathedral), ניתן לראות כקתדרלה של האי. חלק משמעותי מתושבי האי, יש לדעת, הם דתיים ומקיימים אורח חיים של מאמינים נוצרים. זהו מרכז התפילה המרכזי שלהם וכאן נערכות תפילות, התכנסויות וטקסי הפולחן בחגים הנוצריים.

חוץ מהיותה מרכז התפילה של תושבי האי, הכנסייה מרובת הקשתות הזו, שנבנתה בסגנון הבארוק, היא מהמקומות הציוריים באי. מיקומה הקרוב למרכז פירה, במרכז הרובע הקתולי, הופך אותה לאתר חובה לשוחרי האדריכלות.

כנסיית המיטרופוליס הוקמה במקורה, בשנת 1827. היא נבנתה כמעט מחדש, לאחר ההרס של רעידת האדמה הגדולה של שנת 1956, אחת מִינִי רבות בהיסטוריה של האי. לאחר הבנייה מחדש, עוטרה הכנסייה מבפנים בציורי קיר וביצירות אמנות של אמנים מסנטוריני.

בנוסף, מהקתדרלה נשקפים הנופים היפים להפליא של סנטוריני, של האיים הסמוכים ושל לוע הר הגעש. גם אם היא סגורה - מרחבת הקתדרלה הזו נשקפים נופי הלוע הגעשי במיטבם. חיפשתם נקודת תצפית משובחת לשקיעה בפירה? - מצאתם אותה!

אחרי הכנסייה, הרשו לעצמכם לשוטט מעט ברחובות הצרים שמקיפים אותה. זהו אחד האזורים הנעימים והיפים של פירה. שאפו את היופי עמוק אל הריאות ואל הלב... הזכרונות מכאן יצופו בכם עוד הרבה שנים!


#טיפים
אם אתם מתכוונים להיכנס, הגיעו אל הקתדרלה בלבוש צנוע - גם גברים וגם נשים.

פירה

הקתדרלה הקתולית
הקתדרלה הקתולית
#על הקתדרלה של פירה

הקתדרלה הקתולית (Catholic Cathedral) שבסמוך למנזר הדומיניקני, היא כנסייה בסנטוריני, שנבנתה לאחר ההרס של רעידת האדמה ב-1956.

מבנה הכנסייה הוא בסגנון הבנייה האופייני לאי, צבוע בלבן ובעל כיפה כחולה. מעליו מתנשא מגדל הפעמון היפה שהוא אחד מסימני ההיכר של הקתדרלה. בראש המגדל יש קשת שעליה תלוי הפעמון.

עם השנים ניתן לומר שהקתדרלה המרכזית הזו, שנבנתה בסגנון הבארוק, הפכה לסימן ההיכר מרכזי של פירה.

הקתדרלה מוקפת ברחובות צרים ונעימים, שהם פחות עמוסים בתיירים מאלו של פירה המרכזית ולא פחות יפים. שיטוט נעים בהם יחשוף פינות מפתיעות ויפות להפליא, כמו גם תצפיות על הנוף מרהיב העין של הקלדרה והזדמנויות צילום מרגשות.
נמל פירה
הנמל העתיק של פירה
#על הנמל העתיק של פירה


בתחתית הצוק שעליו יושבת העיירה פירה, צוק בגובה של 260 מטרים מעל פני הים, שוכן לו הנמל העתיק של פירה (Thera).

הנמל נמצא מתחת לעיירה, 600 מדרגות למטה, לכיוון החוף. זהו שביל מדרגות ארוך, שלוקח כ-20 דקות לרדת בו ברגל. בדרך תפגשו עשרות חמורים שעולים למעלה עם סחורות ותיירים עייפים ואם תימנעו מלדרוך על הדברים הריחניים שהם משאירים על המדרגות, זה יהיה בכלל נפלא...

הנמל העתיק הזה הוא מקום יציאת המעבורות, סירות המפרש והמנוע לאיים הגעשיים הקטנים והאיים שמסביב לאי הגדול של סנטוריני, מחוץ לפירה.

עשרות טברנות, מסעדות, פאבים וברים הופכים את הנמל הזה למקום נעים להיות בו, גם בדרך לשיט וגם כמקום בילוי מהנה לכמה שעות. כשתסיימו, תוכלו לעלות למעלה ברכבל, או על גבי חמורים.
המוזיאון הארכיאולוגי של פירה
המוזיאון הארכיאולוגי של פירה
#על המוזיאון הארכיאולוגי של פירה
המוזיאון הארכיאולוגי של פירה (‪Archaeological Museum of Thera‬) מציג פריטים ארכיאולוגיים רבים ובעלי חשיבות. ביניהם ניתן למנות את הפסלים ההלניסטיים והרומיים שנמצאו באיזור, ממצאים שהתגלו באקרוטירי העתיקה, העיר השנייה שנחפרה בסנטוריני, פסלוני שיש קיקלאדיים וציורי קיר שהועברו למוזיאון היישר מהמוזיאון הלאומי באתונה.

כמו בכל המוזיאונים לארכיאולוגיה שפזורים בכפרים ובערי הפריפריה של יוון, גם כאן לא תמצאו מוצגים מדהימים או עוצרי נשימה. הסיבה? - הללו נלקחו למוזיאונים הגדולים והמוכרים של אתונה.

ועדיין - הביקור כאן שווה בכל מקרה. לציבור מוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של פירה המוני ממצאים שנמצאו קרוב לכאן. יהיו כאן כדים, פסלים ופסלונים, כלי חרס, איורים, ציורי קיר ומוצגים עתיקים שונים מתקופת ת'ירה העתיקה, תקופת הזהב של סנטוריני, שהתקיימה כאן בעבר.


קבלו הצצה למוזיאון:

https://youtu.be/bBHy57I73hE
רחוב הזהב בפירה
רחוב הזהב בפירה
#על רחוב קניות הזהב והתכשיטים של סנטוריני

רחוב הזהב (Gold Street) שבפירה (Thira), בירת האי סנטוריני, הוא אזוראזור רחוב Ypapantis, רחוב הקניות הראשי של תכשיטי זהב באי. אבל "רחוב הזהב" הוא גם אחד משווקי הזהב הגדולים ביוון כולה.

למעשה, הרחוב הזה הוא סוג של שוק ענקי המורכב מהמון חנויות לתיירים. אם ברחובות פירה מוכרים מגוון ססגוני ונרחב של בגדים, מזכרות וקישוטים, כאן נמכרים תכשיטי זהב וכסף בעבודת יד, אך במחירים זולים יחסית.

התכשיטים שנמכרים כאן מעוצבים על ידי מעצבים יווניים או זרים, וברוב המקרים נעשו בעבודת יד. העיצובים בחלקם מודרניים ובחלקם, בעיקר תכשיטי הזהב והכסף, מעוצבים בסגנונות עתיקים.


#טיפים
בקניית תכשיטים כאן בקשו קבלה ותעודת איכות.

כאן תמצאו רעיונות למתנות לאהובים שבבית או למזכרות לעצמכם.

חפשו ברחוב חנות מפוארת בשם "Greco Gold Santorini". מאז הוקמה בשנת 1973, זוהי אחת מחנויות התכשיטים הוותיקות והמרשימות באי.


וניליה
מסעדת וניליה
#המסעדה עם הטראסה ונוף הר הגעש

מסעדת וניליה (Vanilia) הנהדרת בסנטוריני יושבת במבנה של טחנת רוח עתיקה, ששומרה על ידי הממשלה היוונית והייתה פעילה מאז שנת 1872.

המסעדה הזו לא הייתה חייבת להיות כל כך טובה. רבות אחרות שניבטות אל נוף פנורמי נהדר כל כך, לא ממש מתאמצות. אבל כאן, על מרפסת רחבה ויפהפיה, אל מול השקיעה היפה בעולם, מגישים אוכל נהדר.

יש כאן את הפאבה, הפול היווני שאופייני לאיזור והסלט היווני הנהדר. רבים המליצו כאן על אוסובוקו טלה בעגבניות ושזיפים ועל פסטות תוצרת בית, במיוחד הרביולי גבינות בליווי יוגורט. בקינוחים מככבת עוגת האגוזים עם גלידת וניל.
סיור פירה אל איה
#סיור לאורך החוף המערבי של האי

רוצים סיור שיתחיל בפירה ויסתיים באיה? - הנה סיור רומנטי ויפה לאורך הצוק שמעל הים. אם תתחילו אותו אחר הצהריים, 4 שעות לפני השקיעה, תוכלו להגיע בדיוק לשקיעה הנפלאה מהקאסטרו של איה או מאחת המסעדות שבאיה או בדרך. להתחלת הסיור הגיעו לסביבות המוזיאון הפרהיסטורי בפירה ונתחיל.

הגעתם? - נהדר! היכנסו לתגית "סיור מפירה אל איה" והתחילו לנווט. תהנו!
סיור בפירה, בירת סנטוריני
#סיור בעיר המרכזית של סנטוריני

בואו לסיור שיראה לכם את כל האתרים השווים של העיר פירה.

להתחלת הסיור הגיעו למרכז פירה, לסופלקי של לאקי. אם אתם רעבים, אז זה אחד המקומות ששווה לאכול בהם. בתיאבון!

הגעתם? - יופי! נתחיל את הסיור? - נהדר! היכנסו לתגית "סיור בעיר פירה" והתחילו לנווט. כיף לכם!
סיור ברכב, ברחבי סנטוריני
#סיור ברחבי האי על קטנוע או ברכב

בואו ניסע לסיור שיעבור בכמה מהאתרים הנהדרים של האי סנטוריני. יהיו בו גם עתיקות, גם כפרים, כנסיות וגם, יאממי... היין של סנטוריני!

להתחלת הסיור הגיעו לרחוב הראשי של פירה ונתחיל.

הגעתם? - יופי! נתחיל את הסיור כשתיכנסו לתגית "סיור רכוב בסנטוריני" ותתחילו לנווט. אגב, לא המלצנו לכם על טברנה או מסעדה. הפעם תמצאו לבד!

נסיעה טובה!
לאקי'ז סופלקי
#הגריל הפופולארי בפירה

כשמדובר בסוּפְלַקִי בפירה, הסופלאקי של לאקיז הוא אחת האופציות הבטוחות. טעים להפליא, זול ועם המון חיוך ושירות נעים, לאקי הוא מאד פופולרי כאן ושווה לאכול אותו לפני יציאה לסיור בעיר או סתם תוך כדי.

ואגב, אפשר עכשיו להסביר את ההבדל שבין הסופלאקי והגירוס. הסופלקי הוא שישליק, חתיכות בשר על האש. הגירוס הוא מה שנקרא שווארמה. כמובן שביוון שניהם מגולגלים בפיתה, עם רוטב שמנת ויוגורט, שום, בצל טרי ועגבניות.

בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/59-XNkj-qk4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.