» «

פירמידת המדרגה

פירמידת המדרגות
הפירמידה של ג'וסר
#על הפירמידה הראשונה בהיסטוריה

ברוך בואכם אל פרמידת המדרגות, שהיא פירמידת המלך ג'וסר. כאן נהג המלך הזה לרדוף אחרי שור קדוש, כדי להוכיח לכוהנים ולעם המצרי הקדום שכוחו עדיין במותניו והוא ראוי לתפקיד המלך.

אבל קחו נשימה. אתם עומדים כרגע לא רק מול מקום או מבנה, אלא ממש אל מול אירוע היסטורי. הפירמידה של ג'וסר (Djoser Step Pyramid), או פירמידת המדרגות, שהוקמה בידי המלך ג'וסר בסקארה, נחשבת לראשונת הפירמידות שאנו מכירים בעולם.

כן, מדובר בפירמידת האבן המונומנטלית הקדומה ביותר בעולם. האבן לבנייתה, אגב, הובאה ממחצבות שנמצאות ממזרח לנילוס.

עם בניית הפירמידה של ג'וסר יתחיל תהליך שבו תהפוך הפירמידה למבנה הקבורה האופייני למלכים. זו תהיה שיטה שתחליף את המסטבות, אותם מבני האבן קטנים יותר, שקדמו לפירמידות בתור קברים.

שימו לב שצורתה של פירמידת ג'וסר היא של פירמידת מדרגות. יש בה 6 מדרגות וגובהה הוא 62.5 מטרים. זהו אכן המבנה הראשון המזכיר בצורתו פירמידה, אך הוא אינו חלק בצדדיו. הפירמידה האדומה, שנמצאת בדחשור, תהיה הראשונה שצדדיה יהיו חלקים לחלוטין. למעשה, היא תהיה השדרוג של המדרגות לפירמידה עם הצורה האמיתית של פירמידה, הראשונה בהיסטוריה.

מתחת לפירמידה הקדומה בעולם תוכלו לראות גלריות תת-קרקעיות גדולות. הכניסה אליהן היא באזור מקדש הקבורה שמצפון לפירמידה. מנהרה בעומק 28 מטר ורוחב 7 מטר המובילה לחדר קבורה קטן ועשוי מגרנית, שם ככל הנראה נקבר המלך.

בפינה הצפון מזרחית של הפירמידה יש חדר קטן ובו העתק פסלו של ג'וסר, כשהמקור נמצא במוזיאון המצרי. הפסל מביט לכיוון כוכב הצפון של אותם ימים, שנקרא אלפא דרקוניס. מצאו את הפתח בקיר הפונה צפונה, בכדי להציץ בפסל.


#מי היה גאון הפירמידות האמיתי?
רבים נוטים לראות במלך ג'וסר את המלך החדשן, שיהפוך את הפירמידות לצורה המקובלת על מלכי מצרים לקבורה. אבל האמת היא שהכבוד מגיע, ככל הנראה, למישהו אחר.

מדובר, שימו לב, בתחילת האלף השלישי לפני הספירה. המלך ג'וסר הוא המלך השני והמפורסם מבין מלכי השושלת השלישית של מצרים העתיקה. עד תקופתו נהגו לקבור את אנשי האצולה והמלוכה במבנה טרפזי שנקרא "מסטבה".

למלך ג'וסר יש וזיר, מעין יועץ ושר, עם ראש של ממציא. שמו אִמחוֹתֶפּ. בהמשך הוא יהפוך לסוג של אלוהים במצרים, אבל בשלב הזה הוא סתם עלה על רעיון גאוני שיעשה היסטוריה.

אם עד אז בנו קברים בצורת מסטבות, מלבנים עם צורת טרפז, הרעיון של אִמחוֹתֶפּ היה לבנות כמה מסטבות, אחת על גבי השנייה, עד שתיווצר מעין פירמידה עם מדרגות. שיחה עם המלך, קבלת אישור ובינגו - נוצרה פירמידת המדרגות הראשונה בעולם!

אבל גאון ברמה שלו שופע רעיונות, מה שמסתדר עם זה שהוא גם היה רופא מעולה, שבהמשך ההיסטוריה ייתן השראה ליוונים, יזוהה עם האל היווני אסקלפיוס ולמעשה יהפוך אצלם לאל יווני. לא רע בשביל מצרי, נכון?...

אם נחזור לפירמידה שהוא עתיד לבנות, הוא מחליט לשנות את חומר הבנייה מלבני בוץ ללבנים חצובות מאבן. כך הוא ישיג יציבות ועמידות עצומים, שיהפכו את הפירמידות למבנים ששרדו אלפי שנים בלי למצמץ. אִמחוֹתֶפּ חישב ומצא שכדי לספק לפירמידה עמידות בעומס האדיר ובמשקל של לבני האבן היא צריכה להיבנות בזווית מדויקת של 74 מעלות. אז יועץ, ממציא, רופא, מהנדס ומי שנחשב לאדריכל הראשון בהיסטוריה... אז גאון כבר אמרנו?


#קצת על המסטבות
המסטבה היא מעין מלבן בנוי, גדול ובעל צלעות מקושטים. לרוב יש בו בליטות ושקעים, כמו בחומה של פעם. עד שנולדו הפירמידות היו המסטבות שיטת הקבורה המקובלת למלכים.

גם אחרי שהמלכים החלו לבנות לעצמם פירמידות קבורה, המשיכו המסטבות לשמש קברים במצרים העתיקה, עבור האצילים.

המיוחד במסטבות הוא לא רק העובדה שמוצאים בהן חפצים של המתים. על קירות המסטבות כקברי האצילים, מופיעים הרבה פעמים ציורים עתיקים, בני יותר מ-4,000 שנה, המתארים את חיי היומיום במצרים העתיקה. עבור החוקרים זוהי דרך נהדרת לקבל ידע על התקופה, ממקור ראשון, יד ראשונה מצייר...


מבט מקרוב אל פירמידת ג'וסר:

https://youtu.be/Pskfz-fHAZs


ביקור במקום:

https://youtu.be/kX3S4aQ0khM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.