» «

פסל ויטוריו אמנואלה ה-2

פסל ויטוריו אמנואלה ה-2
פסל ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה ה-2
#על פסל המלך הרוכב שמול הדואומו

פסל הרוכב שניצב בפיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo) הוא של המלך ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה השני, מי שהיה המלך הראשון של ממלכת איטליה המאוחדת.

בפסל נראה המלך, המוביל את חייליו בקרב, כשהוא מרסן את ההתלהבות של סוסו הנאמן.

הפסל הוזמן בשנת 1878 מהאמן האיטלקי ארקולה רוסה, על ידי יורשו של ויטוריו אמנואלה ה-2, המלך אומברטו הראשון.

אבל גם האמן רוסה הלך לעולמו, בטרם הסתיים הפסל. לכן השלימו את העבודה שני האחים ממשפחת ברזגי. הם עשו זאת בפיקוחו של אמן אחר, הפסל אטורה פרארי. כך יצא ש-18 שנה לקח להציבו בכיכר ובשנת 1896 הוא נחנך בפיאצה המרכזית של מילאנו.

גם ההחלטה על מיקום הפסל לא הייתה פשוטה ובמשך 3 שנים התלבט המלך בין הארמון המלכותי, הרויאל פאלאס, לפיאצה דל דואומו. לבסוף התקבלה ההחלטה והפסל הוצב במקום שאין מרכזי ממנו במילאנו.


#על רגלי הסוס וגורל הרוכב - משימה בלשית
בקלישאה נפוצה, או מה שנקרא "פולקלור של מדריכי תיירים", נהוג לומר לא פעם למטיילים שבפסל של סוס ורוכבו, מנח רגלי הסוס מצביע על גורלו של הרוכב המפוסל. לפי התיאוריה הזו, כשאחת הרגליים של הסוס היא באוויר, הרי שהרוכב נפצע בקרב. כששתי רגליים באוויר, הרי שהרוכב מת בקרב. רק אם ארבע הרגליים של הסוס על הרצפה, אזי לא נפגע הרוכב ומת בשיבה טובה.

הוויכוחים אם זה נכון או לא נמשכים. יש דוגמאות רבות לפסלים שאכן מאשרים את הרעיון ולמולם שלל דוגמאות לפסלים שלא "מתיישרים" עם הקו הזה. אבל הנה משימת בילוש, לצעירים החרוצים שכאן, לאלה עם הגוגל בין השיניים - מה לפי תנוחת הסוס שלפניכם היה גורלו של ויטוריו אמנואלה השני? - האם הוא נפצע או מת בקרב, או שמא לא נפגע כלל?

ועכשיו חפשו באינטרנט ונסו לקבוע האם הפולקלור של המדריכים זוכה כאן לאישור או לא...


#מה רואים בפסל?
שימו לב לפסל הפרש, היציב והמרשים, שלפניכם. ארבע הרגליים של הסוס ניצבות על בסיס מאבן גרניט אדומה ומעניקות ליצירה יציבות מלאת עוצמה. מסביב שימו לב למדרגות השיש הלבנות, שמעליהן בסיס נוסף שעשוי משיש קררה.

התבליט עשוי הברונזה שעל הבסיס הזה מראה את כניסתם של חיילי פיימונטה, אל העיר מילאנו. זה היה לאחר שחרור העיר בקרב מאג'נטה. הקרב, בפיקודו של מלך פיימונטה, ויטוריו אמנואלה השני, הוא אחד הניצחונות המשמעותיים במלחמת העצמאות השנייה, בדרך לאיחוד איטליה.

בקרב, שנערך ב-4 ביוני 1859, נלחמו כוחות מצרפת וסרדיניה, בהנהגת מלך צרפת נפוליאון השלישי, בצבא האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששלטה בצפון איטליה באותה תקופה. התבוסה שנחלו האוסטרים אז, הייתה צעד משמעותי בדרך לשחרור צפון איטליה משליטת האימפריה הזו ולעצמאות ואיחוד איטליה כולה.

בבסיס הפסל ראו את שני האריות שלידם הלוחות שעליהם חקוקים השמות של רומא ומילאנו. אלה הישגי הניצחונות הגדולים במהלך ה"ריסורג'ימנטו", שמו של המאבק שניהלו המלך ויטוריו אמנואלה השני והגאון המדיני שלצידו, קאבור, לאיחוד איטליה.

שימו לב לענפי הדקל עם התאריך, ביוני 1859. זהו המועד שבו נכנס המלך למילאנו. בצד השני של הפסל תראו תאריך נוסף, ה- 14 יוני 1896. זהו המועד שבו נחנך הפסל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zt6fWST8rs4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.