» «
גני קוקנהוף
גני קוקנהוף - רק באביב!
#על גינת הפרחים הגדולה בתבל

גני קוקנהוף שבהולנד הם גינת הפרחים הגדולה ביותר בעולם. בגודל של 320 אלף מטרים רבועים נמצא כאן גן הפרחים הכי גדול בעולם ומהיפים ביותר שיש.

אבל גני קוקנהוף פתוחים לביקורים רק 8 שבועות בשנה, בעונת האביב. הם נמצאים בסמוך לעיר ההולנדית ליס ובמרחק של כחצי שעה נסיעה מאמסטרדם.

בגינת קוקנהוף נשתלים בכל שנה מעל 7 מיליון פקעות של פרחים! - כמובן שמלכי הגנים הם הטוליפים, פרחי הצבעונים היפים להפליא, שנמצאים כאן בשלל זנים.


#טיפים
הזמן להגיע לכאן הוא בין אמצע מרץ לאמצע מאי.


#לא העונה? - הציצו לגנים בשיא פריחתם:

https://youtu.be/jgdtoEfQfZA


הפרחים:

https://youtu.be/MwR9UHf7iSA


סיור מודרך לקוקנהוף:

https://youtu.be/EnnurXLooZw


הדרכה:

https://youtu.be/JOtLEQv4bsw?t=18
מוזיאון הטוליפ
מוזיאון הטוליפ
#על המוזיאון

לא סתם הוקם מוזיאון מיוחד עבור פרחי הטוליפ, הם הצבעונים, באמסטרדם. בכל שנה, עם תחילת האביב, נצבעים האזורים הכפריים של הולנד בצבעים מרהיבים של פרחי הצבעוני. מוזיאון הטוליפ באמסטרדם מוקדש כולו לפרח הצבעוני והמקסים הזה. הוא מציג את ההיסטוריה של הטוליפים בהולנד ומסביר את הכוח הכלכלי שהיה לו במאה ה-17 בהולנד.

המוזיאון לא גדול במיוחד וגודלו מגיע לשטח של 2200 מ"ר. אך ניתן למצוא בו המון ידע. בין השאר תוכלו ללמוד בו איך פקעות הפרחים שימשו כמזון במהלך המלחמות, על מקורותיו של פרח הטוליפ בטורקיה ואפילו טכניקות של גידול ורבייה. במוזיאון יש שבע גלריות, תאטרון וגם חנות קטנה, בה תוכלו לרכוש לעצמכם מזכרות.


#שגעון הצבעונים

כאשר הגיעו פרחי הצבעונים להולנד, בסוף המאה ה-16, הם הפכו לפופולריים במיוחד בקרב המעמדות העליונים. תקופה זו הייתה תור הזהב של הולנד בתחילת המאה ה-17, במהלכה התגבר משמעותית המסחר בפרחים הללו.

הפריחה המתועדת הראשונה של הצבעונים הייתה בשנת 1594, בגן הבוטני של הורטוס. בשל השפל הכלכלי שעברה הולנד במחצית הראשונה של המאה ה-17, החלה תחרות בין מגדלי הצבעונים - למי יהיה את הצבעוני היפה ביותר. אנשים היו מוכנים לשלם סכומי כסף יוצאי דופן בעבור הפרחים. לאט לאט הפכו הפרחים ליקרים וההכנסה השנתית בהולנד באותה עת עלתה במיוחד. בשיא שיגעון הצבעונים, בשנת 1637, מחירם של הפרחים היה יותר מ-10 פעמים ההכנסה השנתית של בעל מלאכה מיומן.

הרעש סביב הפרחים החל לגבור והחל שיגעון רב סביב הנושא. זו הייתה בועה כלכלית של ממש כיוון אנשים החלו למכור קרקעות, בתים וחפצים יקרי ערך בשביל להשקיע בצבעוניים. עד שהשוק קרס ואנשים הפסידו הון עתק.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/yUNXZbaMwgU?t=8s
פסטיבל פוג'י שיבאזאקורה
פסטיבל פוג'י שיבָּזאקוּרָה
#על פסטיבל הפרחים של האביב בפוג'י


פסטיבל פוג'י שיבָּזאקוּרָה (Fuji Shibasakura Festival) מתקיים בכל שנה ביפאן, לרגלי הר פוג'י, באזור חמשת האגמים שלרגליו.

מוקד הפסטיבל הם המרבדים העצומים של פרחי השיבָּזאקוּרָה, כמעט מיליון פרחים, במרבדים עתירי פריחות מרשימות, בצבעי לבן, ורוד וסגול.

מאות אלפי פרחי שיבָּזאקוּרָה מכסים את כל אחד מחמשת הפארקים שמסביב להר הגבוה והמרשים ואין יפה מלהסתובב ביניהם ברחבי הפארקים הגדולים.

שיא הפריחה של הפרחים הללו הוא בחודשים אפריל-מאי. אז מגיעים המוני תיירים ותושבי יפאן הבאים מרחוק אל האזור, רק כדי לחזות ביופי הפרוש למולם, כשברקע שלו ניצב הר הפוג'י הגדול ועטור השלג בפסגתו.


#טיפים
לפסטיבל ושיא הפריחה, הגיעו לכאן במועד הפסטיבל, בין אמצע אפריל לסוף מאי.


מבט מקרוב לפסטיבל פוג'י שיבאזאקורה:

https://youtu.be/nxF6ciqDbIg


ועוד ממראות פסטיבל הפוג'י ביפאן:

https://youtu.be/PKbhQv8avu8
שוק הפרחים של בנגקוק
שוק הפרחים של בנגקוק
#על השוק של הפרחים בבנגקוק

בשוק הפרחים (Pak Khlong Talat) המקורה של בנגקוק, שפתוח ופועל 24 שעות ביממה, תוכלו לראות מבחר בלתי נתפס כמעט של פרחים מסוגים שונים, לצד שזירות, זרים, קישוטים ועיטורי פרחים. השוק הזה הוא יעד נפלא, ססגוני ופופולארי לצילומים בעיר.

מקור שמו של השוק, שמשמעותו בתאית היא "השוק על מפגש התעלות", הוא בקרבתו אל נהר הצ'או פראיה.

זהו שוק הפרחים הסיטונאי והקמעוני הגדול ביותר באזור בנגקוק והמקור המשמעותי בתאילנד של פרחים טריים. כאן תוכלו לראות עבודות אמנות נדירות ביופיין ומבוססות פרחים, כמו פסלי פרחים ודגמי חיות עשויים מפרחים.

חוץ מפרחים, תוכלו למצוא בשוק אינספור אביזרים לפרחים ולזרי פרחים. יש כאן מגוון מוצרים כמו אגרטלים, כדים, סרטים וחוטים, לצד קישוטים שונים ומשונים. חובבי הפרחים ימצאו כאן מגוון של מוצרים לקחת הביתה.

שעות השיא של השוק הן שעות הלילה ושעות הבוקר המוקדמות. אז מגיעות לכאן ספינות נהר העוגנות במזח הצמוד ופורקות מטעני פרחים טריים מהסביבה ומרחוק. מכל רחבי תאילנד מגיעות גם מאות משאיות, הפורקות אז סחורה טרייה. בתוך זמן קצר נרכשת כאן בשעות הללו סחורה בכמות עצומה, שתצא אל חנויות הפרחים, ולמקדשים שימכרו אותם למאמינים כמנחות, כמו גם למלונות העיר ולבתי העסק הרבים של בנגקוק.


#מה תראו בשוק הפרחים?
שוק הפרחים הענקי שלפניכם הוא בעצם אוסף של חמישה שווקים שונים וצמודים, היוצרים חגיגה ססגונית ומרהיבה של צבעים, צורות וריחות. בשוק, המשתרע על שטח נרחב, תראו מבחר ענק של זני פרחים וצמחים מגוונים, לצד זרים, שרשראות ועיטורי פרחים יפים להפליא.

בין מאות הדוכנים, העמוסים בפרחים שבשוק, תראו לא מעט דוכנים המציעים סידורי פרחים לאירועים מיוחדים, כמו חתונות ולידות ושירותי שזירת פרחים למטרות חגיגיות ופולחניות מגוונות. מבט מעמיק יראה לכם נשים היושבות בדוכני השוק עצמם ושוזרות זרי פרחים ומחרוזות תפילה, עיטורים וחיות מפרחים, שרשראות פרחים יפות ומיוחדות ועוד. שימו לב לסבלנות הרבה שבה הן עושות את מלאכתן ולעובדה שלצד רבות מהן שוכבים תינוקות או יושבים ילדים ובני משפחה אחרים, לאורך שעות רבות של עבודה בכל יום.

לצד מוכרי הפרחים שבשוק הצבעוני, תוכלו לראות כאן גם דוכני ירקות, פירות ותבלינים ואף מסעדות זעירות, של שולחן או שניים, המשרתות את עובדי השוק והמבקרים.


#הפרחים בשוק
בשוק הפרחים של בנגקוק תראו מבחר עצום של פרחים מקומיים ויפים להפליא. תראו כאן מגוון אינסופי של פרחים שגדלים כאן, דוגמת לוטוס, יסמין, ורדים וגרברות. לצידם נמכרים כאן לא מעט פרחים מיובאים כמו האירוסים והצבעונים.

אבל מלך שוק הפרחים הזה הוא ללא ספק הסחלב. מדובר בפרח הפופולארי ביותר בשוק הפרחים. חפשו כאן את עשרות המינים של פרחי הסחלב, הבולטים כאן בשלל גוונים, גדלים וצבעים מהממים. אם אתם חובבי הסחלבים, תחושו כאן כבגן עדן. כשאתם מוקפים בכל מגוון הצבעים והגדלים האפשריים של הסחלבים הנפלאים הללו, אתם עתידים לצלם ולשמר את הרגעים היפים בטיול הזה.


#תולדות שוק הפרחים
שוק הפרחים של בנגקוק הוקם לפני יותר מ-200 שנה. במקור הוא היה שוק הדגים ופירות הים של העיר. במחצית השנייה של המאה העשרים הוא הפך לשוק הפרחים שלפניכם, כשיותר ויותר מגדלי פרחים מהסביבה החלו למכור כאן פרחים. הצלחתם הייתה כה גדולה עד שהגיעו לכאן עוד ועוד מגדלי פרחים וסוחרים. בהדרגה הפכו הפרחים לסמלו העיקרי של השוק והוא היה לשוק הפרחים של בירת תאילנד ושל הממלכה כולה.


#טיפים
ביקור מאד מיוחד בשוק הוא אחרי חצות, כשהסוחרים מקבלים סחורה טרייה והשוק בפעילות מלאה ושונה משעות היום הרגילות. מרבית העסקאות הגדולות מתקיימות כאן בשעות 6:00-2:00 לפנות בוקר.

אם תבואו במהלך היום אז בואו מוקדם. אם תהיו בשוק עד השעה 10:00 בבוקר, לא תסבלו מכמויות התיירים הגדולות שיחלו לנהור אליו, החל משעה זו.

התמקחו - המוכרים כאן מבינים בעסקים. המחירים ברובם גבוהים יותר, בגלל הפופולריות שלו בקרב התיירים. התמקחו ואם לא השגתם את שלכם - המשיכו לדוכנים הבאים.


הצצה אל שוק הפרחים בבנגקוק:

https://youtu.be/wlwCMCCPI2s


יום בחיי השוק של הפרחים בבנגקוק:

https://youtu.be/ydZzI4paxOw

פרחים

הגנים הבוטניים של טנריף
הגנים הבוטניים של טנריף
#על גני הצמחים הנהדרים של טנריף

בעיר הנהדרת פוארטו דה לה קרוז, שבצפון האי טנריף, נמצאים הגנים הבוטניים המרהיבים (Jardin Botanico)‬ של האי. בגנים הוותיקים, שהוקמו לדרישתו של המלך קרלוס ה-3 בשנת 1788, ניתן לראות מגוון גדול של צמחייה טרופית נדירה.

עם אוסף נהדר של צמחים מיוחדים, מהאיים הקנריים ומאזורים טרופיים אחרים בעולם, לחובבי הצמחים והפרחים יהיה מעניין כאן. זו חוויה של צבעים וצורות צומח, שגם מספקת צילומים נפלאים למזכרת.

בגנים יש לא רק צמחים אלא גם 3 מעבדות מחקר חשובות ונחשבות בקהילה המדעית ובקרב הבוטנאים בעולם. בהן מפתחים את בנק הזרעים שמשמש את הגן. יש כאן גם ספרייה קטנה לצרכי מחקר ולימוד על הצומח של האיים הקנריים וצמחיה בכלל.

כמובן שגנים בוטניים כאלה הם יפים ומרהיבים אבל גורמים עונג רב בעיקר לחובבי צמחים ופרחים. תיירים רבים שאינם כאלה עלולים שלא ליהנות מספיק לטעמם, אבל מחיר הכניסה אינו יקר, מה שמבטיח שגם מי שאינו חובב נלהב לא יחוש שבזבז את כספו לריק.


מבט מקרוב אל הגנים הבוטניים של פוארטו דה לה קרוז:

https://youtu.be/2n56g95RFK4


העצים הנדירים שמוצגים כאן:

https://youtu.be/e2WRNCQXnpI
גני מינטר
גני מינטר
#על הגנים הנפלאים שעל הר צ'ים

גני מינטר (Minter Gardens) הם גנים מרהיבים ביופיים המקבלים מראה שונה בכל עונה ועונה ומשתרעים על פני שטח נרחב, מחוץ לעיר ונקובר.

בגני מינטר יש 11 גנים, ביניהם גנים סיניים, גני שושנים ריחניים וצבעוניים, אלפיניות, עשרות אלפי טוליפים, גני ורדים ססגוניים, גני שרכים ועוד.

אחת האטרקציות האהובות בגנים הללו הם פסלי השיחים והפרחים הגדולים. בין הדמויות והצורות המפוסלות שכאן תוכלו לראות גברים ונשים בשלל מצבים, טווס, דגל קנדה ומבוך פרחים משעשע. בתוך הגנים עתירי המים והמרגיעים יש גם מפלי מים מרשרשים ועוד.

הגנים הללו נמצאים כ-130 ק”מ מהעיר ונקובר, בקרבת העיר צ'יליוואק וליד עמק נהר הפרייזר. לא חסרים גנים נפלאים בוונקובר עצמה, אך הביקור בגנים נפלאים אלה והדרך הנהדרת אליהם, על אחת הדרכים המובילות להרי הרוקיס הקנדיים, שווים את הנסיעה.

הפריחות הצבעוניות והעיצוב המרהיב של הגנים תורמים לפוטוגניות של המקום ומדובר בפינת חמד לחובבי הפרחים והטבע ומקום חובה לחובבי צילום.


יושבים על הר צ'ים:

https://youtu.be/cxzbgWXjXyQ


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HT7E8yPMwpI


ותמונות מהמקום:

https://youtu.be/TjeY0TADE2U
גני ואן דוזן
גני ואן דוזן
#על הגנים הבוטניים הנהדרים של ונקובר

במרכז העיר ונקובר, על אדמה שהייתה שייכת לחברת הרכבות ובהמשך שימשה כמגרש גולף, נמצאים היום גני ואן דוזן (VanDusen Botanical Garden). אלו גנים בוטניים מרהיבים, שבהם צמחייה עשירה, אקזוטית ומגוונת. יש כאן מעל 250 אלף צמחים, מתוך יותר מ-7,000 זני צמחים ועצים, חלקם נדירים ביותר, ממקומות שונים בעולם.

שטחם של הגנים הללו 223,000 מ"ר. הם הוקמו בשנת 1975, על הקרקע של חברת הרכבות הקנדית, שעליה תכננו לבנות מגדלי מגורים. לאחר מחאה והפגנות של תושבי האזור ועם תרומתו הנדיבה של אחד מהם, ואן דוזן (W. J. VanDusen) שמו, חזרה בה חברת הרכבות ושינתה את יעוד המקום לגנים בוטניים.

בגני ואן דוזן שילבו כמעט 8,000 זני צמחים, שנאספו ממדינות רבות. יש כאן גם 65 זני ציפורים ולא מעט בריכות נחמדות ופסלי שיש יפים. בכל קיץ פורחים כאן הוורדים, בסתיו נצבעים הגנים בגווני אדום-כתום ובכל אביב פורחים כאן שושנים אלפיניות ואלפי נרקיסים.

מגוון הצמחים בגנים הללו מדהים. יש כאן המון הפתעות מכל קצוות עולם. תוכלו לראות כאן מעל 24 זני מייפל שונים, דרך עצי סקויה ענקיים מצפון קליפורניה, חזזיות זעירות שנאספו וגדלות כאן היום ועד פרחים מתוך גנים מאזור ההימלאיה.

אטרקציה מיוחדת שאין להפסיד במקום היא של מבוך צמחים בסגנון אליזבתני. ניתן לראות כמה כאלו בצפון אמריקה, אבל נראה אתכם יוצאים מהם...


#טיפים
בגנים אפשר לסייר לבד ובאופן עצמאי, או לטייל בקבוצה עם מדריך ללא תשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_EdYqWZTIhQ
הגן הבוטני של קלוד מונה
בית מונה והגן בג'יברני
#על הגן הבוטני של קלוד מונה

הכפר ג'יברני (Giverny) הוא כפר צרפתי קטן שנמצא באזור נורמנדי, על גדות נהר הסיין. זהו הכפר שבו חי ופעל במשך כמעט 40 שנה הצייר קלוד מונה.

בגן מונה והבית של הצייר הנודע (House of Claude Monet) אפשר לראות את הגשר היפאני המפורסם מציוריו של הגאון, אך הוא גם שופע חבצלות מים רבות, אותן נימפאות שהופיעו ביפים שבציוריו. יש בו גם אגמים זעירים עם השתקפויות מושלמות, אוסף של עצים וערוגות פרחים צבעוניים, ציוצי ציפורים ועוד. מונה טיפח את הגן בצורה מיוחדת. דומה שהוא גן של צבעים ולא סתם של פרחים. לא מסודר מדי או מופרד בצבעיו אלא טבעי ומתפרץ. בבת אחת ובמבט אחד ניתן לקלוט את שלל צבעי הקשת.

לראשונה התגלה הכפר לבכיר האימפרסיוניסטים קלוד מונה בעת שנסע ברכבת וראה אותו במקרה מהחלון. הוא כל כך התלהב מיופיו המתפרץ שהחליט לעבור ולהתגורר בו. לאחר שחסך פרוטה לפרוטה הוא רכש בכפר המרוחק מפאריס בית ושטח שעליו החליט לנטוע גן. עשר שנים עמל מונה על הקמת ועיצוב הגן. הוא יקפיד על איזון והרמוניה, שלווה וסדר ובשנים הבאות הוא יצייר בו ובהשראתו רבים מציוריו.

בגנים שאותם טיפח האמן המפורסם ובשטחם צייר חלק מיצירותיו המוכרות ביותר, מתהלכים כיום מאות אלפי תיירים בכל שנה. ציוץ הציפורים והמים המפכים ממלאים את הלב בתחושה שציוריו של מונה התעוררו לחיים. המעניין הוא שהציוריו ניסו להעביר את תחושות האמן בגנו שלו ולהנציח אותו, כך שבמבט אחד הם יזכירו את הגן המופלא. אבל התחושה אצל המוני המבקרים, רובם מכירים כבר את ציוריו, היא הפוכה - הגן הוא שמזכיר להם תמונה אימפרסיוניסטית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wdbwdawlVIo


ביקור במקום:

http://youtu.be/BMey7gOLEgY


בלוגרים:

https://youtu.be/p_oq0hry5Gc


הדרכה:

https://youtu.be/DVve8Qif614


סיור מפריז לג'יברני:

https://youtu.be/SSbtXRQkARc


בית הדקלים
בית הדקלים
#על חממת הצמחים שהפכה למסעדה פופולארית בעיר

בית הדקלים (Palmenhaus) שניצב במרכז וינה ליד מוזיאון אלברטינה החדש, נבנה בשנת 1901. במקור הוא שימש כחממה לצמחים טרופיים ומקום לגידול פרפרים של הארמון המלכותי. לא תמיד היה המקום פורח ומתויר, ואפילו זכה במשך שנים רבות לכינוי "היפהפייה הנרדמת", כיוון שהמקום הוזנח ולא הצליח להתרומם. רק בשנת 1998 החל השיפוץ המסיבי של החממה שארך שלוש שנים.

וזה הצליח. מבנה המתכת והזכוכית הפך עד מהרה למסעדת בראסרי לוהטת, ה"פאלמנהאוס". הוא הפך להיט בקרב התיירים והמקומיים. ברחבי החממה גדלים עצי דקל וצמחים טרופיים, אבל אפשר לשאת את החום והלחות של החממה, בזכות המיזוג. הללו הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפאורה של בית הקפה והמסעדה, שנבנו בתוך החממה ולא בחוץ, לצידה.

המסעדה פתוחה במשך מרבית שעות היום, אך יהיה קשה מאד להשיג בה שולחן פנוי. בימים הגשומים תוכלו לצפות בלא פחות מ-250 סועדים המצטופפים מתחת לתקרת הזכוכית של החממה.

ה"פאלמנהאוס" הפכה להיות אחת מהמסעדות הפופולריות והתוססות ביותר של וינה ואם תצליחו להזמין בה מקום, היא תספק לכם כמה שעות מנוחה מושלמות, במיוחד בימים הגשומים והקרים של וינה החורפית. קחו מעיל!


#טיפים
בימי חמישי מנגנים ב"פאלמנהאוס" מוסיקה חיה, בדרך כלל של הרכבי ג'אז. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bFpuPTdqsMM
פארק תיבת נוח
#על הפארק המרתק לכל המשפחה

אם אתם אוהבי טבע, יתכן שפארק הטבע מא וואן (Ma Wan Park Nature Garden) הוא המקום בשבילכם. הפארק נמצא על האי מא וואן (Ma Wan), בסמוך לנתאו ולטריטוריות החדשות.

בגן הזה ניתן לסייר בטבע ולהכיר את החי והצומח. זהו פארק לילדים ולמשפחות, שמציע שילוב בין למידה וחווייה. כאן יכולים הילדים ליהנות ממגוון אפשרויות הלימוד המרתקות, על עולם הטבע ובעלי החיים שבו.

בנוסף לבעלי החיים והצמחייה שבו, תוכלו ליהנות בפארק מאטרקציות ופעילויות מגוונות שחלקן בתשלום. ביניהם תמצאו כאן משחקים לילדים, שעשועי מים, מתקני טיפוס, מסלולי מכשולים ועוד.

עוד בגן השעשועים המיוחד הזה תוכלו לראות דגם ענקי של תיבת נוח (Noah's Ark). גבעת תצפית מרהיבה ניצבת במרכז הפארק ובהמשך הגילוי בו תוכלו לראות מפלי מים, גן פרפרים, נחל וגינות פרחים מעוצבות. ראו גם את טחנת הרוח והתחנה לאנרגיה סולארית.


#טיפים
בזמנים מסוימים, הכניסה חופשית - לפרטים בררו באתר המצורף.

הכניסה לאי בתחבורה ציבורית בלבד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VdldJ8RmK14


ביקור במקום:

https://youtu.be/8Td5Q_MjaN8
קאמפו דל מורו, גני הארמון
#על גני ארמון המלוכה של ספרד

קאמפו דל מורו (Campo del Moro Palace Gardens) היא פינת חמד ירוקה, יפה ושופעת פרחים, מזרקות ופסלים. הגנים הללו, הסמוכים לארמון המלוכה, עוצבו בסגנון אנגלי רומנטי, בסוף המאה ה-19.

משער הגנים נשקף מראה מרהיב של ארמון המלוכה שבראש הגבעה, הניצב אל מול הגנים המטופחים, מראה שנחשב ליפה ביותר של הארמון.

עד לנפילת המונרכיה בשנת 1931, שימשו גני הארמון את בית המלוכה בלבד והיו סגורים לציבור. הם נסגרו שוב בתקופת הדיקטטורה של פרנקו ורק לאחר מותו במהלך שנות ה-80, הם נפתחו לקהל הרחב מחדש.

מקור השם שלהם, קאמפו דל מורו, בעברית "מחנה המורים", הוא במחנה של הצבא המוסלמי, שבמאה ה-11 חנה בהם, בהכינו את המתקפה על המבצר הישן של העיר.


ביקור במקום:

https://youtu.be/KU1o_zbHZp8


מקרוב:

https://youtu.be/eJhXmTNjZLU


והארמון שבגן:

https://youtu.be/G-48Z0t5k30
פארק סֶרְוָונְטֶס
#על הפארק עם גן הוורדים המיוחד

פארק סֶרְוָונְטֶס משתרע על פני 4 דונם ונמצא בראש רחוב דיאגונל בברצלונה.

הפארק ידוע בעיקר בזכות גן הוורדים המרשים שלו, המכיל מגוון יותר מ-15,000 ורדים מ-245 זנים שונים. הוא אמנם נראה קטן, אבל תוכלו להעביר בו לא מעט זמן. הפארק נפתח למבקרים בשנת 2001 ומאז בכל שנה גדל מגוון הזנים שמגיעים לכאן מכל רחבי העולם. תוכלו ליהנות כאן ממראות צבעוניים, כמעט לכל אורך השנה.

הפארק מחולק למסלולים, שבהם תוכלו לצעוד וללמוד על ההיסטוריה והמקור של הוורדים הנמצאים בו. תוכלו לבחור כאן בין מסלולים שונים וללמוד על התפתחות הוורד באסיה, אמריקה, אירופה, המזרח התיכון ועוד. מבין מיני הוורדים שתראו בגן יש גם זנים ותיקים וגם חדשים.

השבילים הרחבים מזמינים ספורטאים, רוכבי אופניים או סתם רצים ואלה הופכים את הפארק לאטרקטיבי במיוחד. תוכלו להקשיב כאן לא פעם להרצאות, סדנאות, קבוצות דיון וכנסים. בפארק תמצאו מוזיאון קטן ופתוח לאוויר, כמו גם פינות קטנות שבהן תוכלו לתפוס כמה רגעי מנוחה ופיקניק נעים.

בכל שנה, בתחילת חודש מאי, הפארק מארח תחרות בין לאומית שבה תוכלו לראות, אם תגיעו בזמן הנכון, יותר מ-60 זנים חדשים של ורדים, שיוצגו בתצוגה מיוחדת, במרכז הפארק.

מבט מקרוב על הפארק:
https://youtu.be/yy82ysGR1vk?t=13s
שביל החוף של פאפוס
#שביל להליכה בנופי ים נעימים


שביל חוף הים של פאפוס (Paphos Coast trail) מתפרש לאורך חוף הים של פאפוס ומאפשר צעידה נעימה בנוף יפה ונעים.

זהו שביל חוף נהדר שיוצא מאתר קברי המלכים לכיוון חוף גרוסקיפו (Geroskipou Beach). מסלול ההליכה משלב נוף מקסים עם רוח ים. באביב תוכלו ליהנות מהפרחים שגדלים ליד הים.


מעט ממה שרואים בהליכה בשביל הים בפאפוס:

https://youtu.be/QjjckrE7YkI
הגנים הבוטניים של ברוקלין
#על הגנים הירוקים של ברוקלין

חיפשתם ריאה ירוקה בתוך מנהטן האורבנית? נסו את הגן הבוטני בברוקלין. הגן הוקם בשנת 1910 ושיפוציו המשיכו בשנת 2005. הוא משתרע על פני שטח עצום של 210 דונם ותמצאו בו גנים מסוגים שונים:

גן הוורדים שכאן מציג 1200 זנים של ורדים ו-5000 שיחי ורדים. הוא תוכנן בין היתר על ידי מונטגיו פרי, שהיה הבוטנאי של הגנים הבוטניים.

גן עצי הדובדבן ובו למעלה מ-200 עצי דובדבן מ-42 זנים שונים. העצים נשתלו כאן אחרי מלחמת העולם הראשונה וממש כמו ביפאן, בכל שנה מתקיים בגן פסטיבל "סאקורה מטסוקי" בעת פריחתם של העצי הדובדבן.

הגן היפני שנפתח בשנת 1915 ותוכנן על ידי אדריכל הנוף טאיקאו שיוטה. כאן תוכלו לראות מקדש שינטו קטן, של הדת הקדומה של יפאן, אגם קרפיונים, בית תה, מפל ואי קטן.

הגן השייקספירי הוא הגן הרביעי שכאן. זהו גן אנגלי המציג 80 זני צמחים ופרחים, המוזכרים בטקסטים של ויליאם שייקספיר.

גן הריחות הוא הגן החמישי והוא מוקדש כולו לעיוורים. בגן תמצאו שילוט ברייל המציג מידע על הצמחים השונים והמבקרים מונחים לגעת ולמשש את העלים השונים. תמצאו כאן ארבעה סוגים של צמחים: כאלה שמיועדים שיגעו בהם, צמחים עם עלים ריחניים, צמחים עם פרחים ריחניים וצמחי תבלין. הגן נגיש ומותאם לנכים והצמחים הם בגובה מתאים עבורם. מזרקה עם מים נקיים תאפשר את שטיפת הידיים לאחר שנגעתם בצמחים.

תיהנו!
פארק מרכז פובלה נואו
#על הסנטרל פארק של ברצלונה

פארק מרכז פובלה נואו (Poble Nou), הוא אחת מהפנינים שהותיר כאן האדריכל הצרפתי הנודע ז'אן נובל, מי שהטביע חותם בכמה הזדמנויות בברצלונה. כאן ניתן לראות את "ברצלונה החדשה" שהתפתחה מסביב לשכונת דיאגונל ואת הפארק החדש הזה, הנחשב ל"סנטרל פארק" הפרטי של שכונה "פובלה נואו".

הפארק הפך לריאה הירוקה שבמשך השנים נדרשה כאן, הוא נחנך בשנת 2008, בגודל של 55,000 מטרים רבועים. הוא משלב מגוון מתחמים ונותן תחושה מעט פוסט-תעשייתית, קצת כמו האזור המקיף אותו. הסיבה היא ש"פובלה נואו", השכונה החדשה, הייתה פעם לב תעשיית הטקסטיל של ברצלונה. בפארק תוכלו לראות את אחד הבניינים מהעת ההיא, שכמעט ולא שרדו. זוהי טחנה המכילה ארובה מקורית. עם הזמן, הוחלפו המבנים הישנים, עם הלבנים העתיקות, בבניינים מודרניים ומלונות גדולים. השכונה, ממש כשמה, התחדשה לה.

מסביב לפארק יש חומה היקפית גבוהה, המכוסה בפרחים מטפסים. יש בו ארבעה אזורי משחק לילדים, הכוללים קירות טיפוס, משטחי גלישה ושולחנות טניס. כשהפארק נפתח לראשונה, נצבעו גזעי העצים שלו בלבן, כך שייצגו בניינים. ככל שהעצים גדלו, כך הצבע הלבן דהה והם קיבלו צורה "עצית" יותר. העצים הרבים מספקים שפע של צל ותוכלו להעביר כאן זמן איכות רומנטי או משפחתי, על המדשאות רחבות הידיים שבו.

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=wqsonBwFUpg
הגנים הבוטניים של מוסקבה
#על הגנים הבוטניים שנולדו מגינת צמחי המרפא של הצאר

מאז הוקמו בשנת 1706, הגנים הבוטניים (Aptekarsky Ogorod), שבצפון מוסקבה, נחשבים לגנים הבוטניים העתיקים ביותר ברוסיה. יש טענה שאלו הגנים הבוטניים הגדולים באירופה, אבל בכל מקרה הם מקום מרגיע שיאפשר בריחה קלה מהמולת העיר הגדולה.


#מה תראו כאן?
במתחם הגנים תוכלו לראות למעלה מ-150 מינים של צמחים רב-שנתיים. יש כאן גם מגוון גדול של פרחים, שהובאו לכאן מכל רחבי העולם. כל אלה יוצרים יחדיו מוזיאון בוטני ענק, מרשים ויפהפה.

מומלץ שלא לפספס כאן את הגן היפני הנהדר שבמקום.

בגנים הבוטניים גם מגוון גדול של עצים, חלקם עתיקים, בני 200 שנה. העצים הללו נמנים על העצים העתיקים ביותר מהמינים שלהם, בעיר מוסקבה.

עוד פועלות במתחם גם חממות היסטוריות שחלקן נוסדו עוד במאה ה-19, בסביבות שנת 1891. גם בחממות הללו ניתן לבקר כרצונכם.


#תולדות המקום
במקור הוקמו הגנים הבוטניים במוסקבה על ידי פטר הגדול שביקש לייצר מקום שירכז את צמחי המרפא השימושיים לצורכי האומה, או שמא נאמר לצורכי משפחת המלוכה הרוסית. האיש שעמד במרכז פיתוח הגנים הללו היה מדען בשם ניקולאי טסיטסין, שניהל אותם במשך קרוב ל-35 שנה.

הגנים עברו, משנת 1805, לידי הפקולטה לביולוגיה של אוניברסיטת מוסקבה. מאז הם בטיפולה ובשליטתה של האוניברסיטה ובכך הפכו למוסד עיקרי בבוטניקה ניסויית ולמרכז מוביל לחינוך ומחקר ברוסיה.

הם זכו לשם "הגנים הבוטניים של האקדמיה הרוסית למדעים" (Aptekarskiy Ogorod Botanical Garden). לגנים ציבוריים שניתן לבקר בהם ללא אישור מיוחד, גם אם בתשלום, הם הוסבו בשנת 1945 ובשנת 1959 נפתחו הגנים למבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/y_R09yGFfQI


ביקור במקום:

https://youtu.be/ywUzq-xl-Vs


עוד מבט:

https://youtu.be/hneG9a6p1WI


ועוד אחד:

https://youtu.be/7mT0uXd-TBY
גן הלוטוס פונד
#על הגן המפורסם בבריכות פרחי הלוטוס שלו

גן הלוטוס פונד (Lotus Pond Garden או Lotus Park) הוא גן ירוק ומטופח בלב הונג קונג. בגן השליו והמנוגד כל כך לעיר הסואנת, תראו בריכת דגי זהב, פגודה צבעונית וכמובן - עצים מגוונים.

הגן הוא פינת חמד קסומה, המאפשרת התרגעות והנאה ומנוחה קלה מהטיול בעיר. בתוך מבנה עץ מקסים במתחם, תוכלו לצפות באוסף מרהיב ומעניין של דגמי מקדשים ובניינים מפורסמים מרחבי סין.

מול הגנים תוכלו לראות את מנזר צ'י-לין (Chi Lin Nunnery), הנחשב לאחד המקומות היפים בהונג קונג. את מבני העץ היפהפיים שלו בנו כאן בסגנון שושלת טאנג. לבנייתם השתמשו בטכניקה שנקראת "פין וגרז", טכניקה שבה לא משתמשים כלל במסמרי ברזל.

מתחם המקדשים של המנזר בנוי סביב חצר יפה, שבה גינה יפהפייה ומטופחת, בריכות מסוגננות ופרחי לוטוס בשלל צבעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wqemwARa5fs


ביקור במקום:

https://youtu.be/67cbGoYGGwE


פרחי הלוטוס שעל המים:

https://youtu.be/4BxFV97u8B8


חורש אמירגן
#על הפארק והטבע שליד העיר הגדולה

נמאס לכם מהעיר הגדולה והרועשת? - חורש אמירגן (Emirgan Park) הוא חורש המשתרע על אזור הגבעות המשקיפות על הבוספרוס, מצפון למצודת רומלי ולגשר פתיח' שעובר מעל הבוספורוס. זוהי פיסת טבע נדירה, בתוך העיר איסטנבול.

החורש ניטע במקור על ידי שליט מצרי, שהעניק אותו במתנה לסולטן הטורקי. תוכלו לראות כאן גני צבעונים נפלאים, שבעת פריחתם באביב הם יפים להפליא ומהווים הנאה צרופה לחובבי הפרחים והטבע.

האזור נקרא כך על שם הכפר אמירגן, שמעליו הוא ניטע. הכפר הזה, אגב, נטמע כיום לחלוטין בעיר הגדולה והפך לפרבר צפוני של איסטנבול.


#טיפים
במקום יש מסעדות ובתי קפה רבים.

המקום נהדר תמיד לביקור ובמיוחד עם פריחת הצבעונים באביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ywCnJd5DIwQ
הגן הבוטני של האוניברסיטה
#על הגן הבוטאני של ונקובר

הגן הבוטאני של האוניברסיטה (UBC Botanical Gardens) הוא גן נפלא ששייך לאוניברסיטת בריטיש קולומביה, בראשי תיבות UBC. הוא נמצא בקצה הדרומי של הקמפוס ונחמד מאד לביקור.

בגן הבוטני שלפניכם תוכלו לראות מעל 7,000 זני צמחים מכל העולם. יש בו גן אלפיני, גן אסיאתי, גינת ירק, גן צמחי חורף, גינה של צמחי מרפא ואפילו יער גשם.

זהו הגן הבוטני האוניברסיטאי הוותיק ביותר בקנדה. הוא נפתח בשנת 1916 על ידי הבוטנאי הראשון של האוניברסיטה, ג'ון דווידסון. מטרתו המקורית הייתה לשמש מקום מחקר של הפרחים בקולומביה הבריטית, אך כיום הוא מציג צמחים ופרחים מכל העולם ומשמש זירת מחקר, לימוד, שימור והצגה של צמחים מרחבי תבל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cBVIX7wLCCo
הורטוס בוטניקוס
#על הגן

הגן הבוטני של העיר אמסטרדם הוא בין העתיקים בעולם. הוא נוסד בשנת 1638 על ידי עיריית העיר ומטרתו העיקרית הייתה לספק עשבי מרפא לרוקחים ולרופאים. הגן הוא אחד מאתרי התיירות המובילים בעיר, כי הוא מצליח לספק פינה טרופית נעימה, עם פרחי מים, עלים ענקיים והרבה צמחים.

במהלך המאה ה-17 האוסף הורחב על ידי צמחים שהביאו סוחרים מחברת הודו המזרחית ההולנדית. תוכלו לראות בו למעלה מ-6,000 עצים וצמחים, ביניהם אפילו זנים שנמצאים בסכנת הכחדה.

בשנת 1987 הפסיקה אוניברסיטת אמסטרדם לממן את הפארק והוא נקלע לקשיים כלכליים משמעותיים. הוא ניצל לבסוף בזכות תרומות פרטיות, אך כדי להחזיקו כראוי משתתפת העירייה עד היום באחזקתו. שני אולמות במתחם מושכרים לטובת כנסים ואירועים.

בגן תראו את "בית הדקל". הוא נבנה בשנת 1912 ומוצג בו אוסף של ציקסאים (סדרת צמחים וסקולריים חשופי זרע). במקום תוכלו לראות גם את החממה הגדולה והחדשה, שנבנתה בשנת 1993. היא כוללת שלושה סוגי אקלים שונים. בחממה פזורים ספסלי ישיבה ותוכלו לעשות בה הפסקה קטנה מהטיול המעייף.

מבט מקרוב על הגן:
https://www.youtube.com/watch?v=vimI4m5D4qE
רחוב לוֹמְבַּרְד
#על הרחוב המפותל ביותר בעולם

רבים שוכרים רכב בעת הביקור בסן פרנסיסקו ונהנים מחוויית הנהיגה בכבישים המפותלים, בעליות ובירידות שבכבישים כאן.

בתור הרחוב הכי מפותל בעולם ומהתלולים שבו, רחוב לוֹמְבַּרְד (Lombard Street) שבעיר, הוא אחת האטרקציות המרהיבות והמיוחדות בעיר.

לומברד סטריט הוא רחוב חד-סטרי, שחלקו תלול ומתפתל והוא שהפך אותו לאחד מהסמלים הבולטים של סן פרנסיסקו ולמוקד עליה לרגל למליוני תיירים בכל שנה.

חלק הרחוב המפותל ביותר בעולם סלול כאן על מדרון מזגזג במיוחד של מה שנקרא "הגבעה הרוסית" ובו מספר פיתולים חדים ורצופים. למעשה לא כל הרחוב הוא מפותל, אבל הפרסום הרב לו זכה והאטרקציה התיירותית שהפך, הוא כמובן תודות לחלק המפותל הזה.

רחוב לומברד, הכל כך מפורסם בסן פרנסיסקו, נמצא בין הרחובות הייד (Hyde) וליוונוורת' (Leavenworth). הוא קיים מאז שנת 1850 ויש בו לא פחות מ-8 פיתולים. בקטע המפותל ביותר שלו תנהגו כאן בזווית תלולה במיוחד, של כ-30 מעלות, כשאתם מוקפים בצמחייה, בערוגות פרחים מטופחות ובמדרגות להולכי רגל.

הדרך לעבודה נמשכת ברחוב הזה זמן רב יותר מברחוב רגיל, לא רק בגלל הפיתולים, אלא גם בגלל התיירים הרבים העוצרים בו כדי להצטלם...

אגב, למרות הפרסום הרב של רחוב לומברד, האפשרויות היחידות כאן הן להביט על הכביש, לנסוע בו או לצעוד בו ברגל.#טיפים
השתדלו שלא להפריע לתושבי הרחוב.

אין להחנות את המכונית ברחוב, גם לא לרגע כדי לצלם - יש קנסות כבדים!

נהגו כאן בהילוך נמוך וצלמו כאן רק כשתגיעו למטה.

הבאים ברגל יכולים לרדת או לטפס במדרגות שנמצאות בשני צידי הרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ap6S73Gq9zw


מרחוק:

https://youtu.be/c0qDl5kkkMU


ביקור במקום:

https://youtu.be/SD7inNXcowQ


העירייה מנסה להתמודד עם ההפרעה לתושבי הרחוב:

https://youtu.be/bc_5z8_8jFM
פארק ילדיז
פארק אִינְדְרוֹ מוֹנְטַנֵלִי
הגנים הבוטניים של מדריד
גני הוותיקן
פארק הרסטראו


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.