» «
צ'יינה טאון לוס אנג'לס
צ'יינה טאון לוס אנג'לס
#על השכונה הסינית של לוס אנג'לס

הצ'יינה טאון של לוס אנג'לס (Chinatown) הוא מרכז תיירותי שמביא לקדמת הבמה את התרבות הסינית והאסייתית לעיר האמריקאית. האמת היא, שכמו ברוב הערים הגדולות של ארה"ב, בהן נמצאים מהגרים סינים רבים - גם בדאון טאון של לוס אנג'לס תמצאו את הצ'יינה טאון המקומי.

את המתחם תוכלו לזהות ברגע בין היתר בזכות השינויים החזותיים של הבתים - מגורדי שחקים ובניינים מודרניים, פתאום יתחלף הנוף לבתים סינים מסורתיים. כתובות סיניות, מוצרים סיניים, בגדים ונעליים - זהו למעשה שוק גדול וצבעוני בו תוכלו להתעטף בריחות, בצלילים וגם בקהילה הסינית המקומית.

אם אתם מתמצאים קצת בהרגלים, תוכלו ללגום כאן תה סיני אמיתי במערכות כלים מסורתיים, לרכוש צמחי מרפא ותרופות מסורתיות, בגדים, רהיטים, חפצי אמנות ולא מעט מסעדות סיניות, תאילנדיות וויאטנמיות.


מבט מקרוב על השכונה:

https://www.youtube.com/watch?v=pwY8z6hLxsk
נילס יארד
נילס יארד
# הסמטה הקסומה של לונדון

סמטת ניל'ז יארד (Neal's Yard), הססגונית והמקסימה בלונדון, נקראת על שם חצר פנימית שבה בתים צבעוניים, בתי קפה קטנים וחמודים וחנויות הוליסטיות נעימות. המוני תיירים עוברים בסמוך אליה ומפספסים אותה מבלי לדעת מה הם מפסידים.

הסמטה הפוטוגנית מסתתרת בחצר האחורית של קובנט גרדן. היא נחשבת לסוד לונדוני שמור ובזכות זה היא מצליחה לשמור על האווירה הקסומה שבה. אם יש מקום שתרצו לצלם בו ולהעלות לאינסטגרם שלכם - זה כאן!

ניל'ס יארד נולדה ב-1976, כשהיזם והאקטיביסט ניקולס סונדרס קנה תמורת 7,000 ליש"ט מחסן מזון בחצר המוזנחת של ניל, ששירתה את שוק הפירות והירקות של קובנט גרדן. הוא הקים בה את העסק הראשון ומשם התפתח המתחם הציורי והוקמו בו עוד כמה מקומות דומים ונעימים.

אבל "החצר של ניל" לא רק יפה להפליא אלא גם מסקרנת. לצד בתי הקפה והמסעדות החמודות שבה, כמו קפה "וויילד פוד" (Wild Food Cafe), ניל'ס יארד החלבית (Neal's Yard Dairy), מאפיית החצר של ניל ו"קזנובה ובנותיו" (Casanova & daughters), יש בה כמה חנויות טיפוח ובריאות. המוכרת ביותר היא “נילס יארד רמדיס” - חנות קוסמטיקה אורגנית וטבעית, שמושכת אליה לקוחות רבים ומוכרת גם אונליין.


#טיפים
בימי ראשון החנויות סגורות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s4IYvheBKCQ


בלוגרים:

https://youtu.be/dAEdVG2N1PE
לגולנד דנמרק
לגולנד דנמרק
#על פארק השעשועים של יצרנית לבני הלגו

פארק לגולנד דנמרק (Skagen) הוא פארק שעשועים חביב הממוקם בכפר הדני בילונד. הוא נחשב כיום מאתריה הנודעים של דנמרק, עם שלוחות נוספות בעולם. זהו פארק שעשועים המציע אזורים לפי נושא, בצירוף מתקנים לכל המשפחה, כמו רכבות הרים, שייט בסירות, כשהכל באווירת לבני המשחק של לגו.

כי אחד הדברים הייחודיים בלגולאנד הוא העולם המיניאטורי שעשוי כולו לבני לגו. זוהי
מעין עיר זעירה, שבנויה מלבני הפלסטיק הצבעוניים והמוכרים של לגו, אחד ממשחקי הילדים הנמכרים בעולם.

יש כאן גם ארץ פיראטים וארץ טירות, כשברחבי הפארק פזורים פסלי לגו רבים ומרשימים, בסגנונות ומסוגי לגו שונים, כמו לגו עיר, לגו דופלו, לגו פיראטים ועוד.

בעיקרון מיועד הלגולנד לגילאי שנתיים עד 13. ועדיין, משפחות רבות מגיעות לכאן עם ילדים ובני נוער בוגרים יותר. לא מעט מבוגרים חובבי לגו באים לכאן ונהנים, ביחד עם הילדים או ללא ילדים כלשהם.


#מה תראו כאן?
החוויה הגדולה הממתינה כאן לילדים מציעה לקטנים את מדינת הדופלו, שבה פינות משחק לפעוטות, בין הבתים והדמויות העשויים מקוביות לגו ענקיות.

הילדים המעט יותר גדולים יוכלו לנהוג בכלי רכב קטנים, מכוניות לגו ומטוסים. יפה כאן שבפארק מעניקים בסוף לנהגים הצעירים הללו, מעין רישיון נהיגה של לגולנד.

חלק נוסף כאן הוא ארץ הטירות, בה מתפתלת מסילת ברזל ועליה רכבת הרים זעירה. הרכבת, שצורתה דומה לדרקון, דוהרת מסביב לטירת אבירים גדולה, המזכירה את טירות הלגו מערכות ההרכבה הידועות של לבני הלגו.

בארץ הפיראטים תוכלו לשוט בסירות בנהר, תוך חיפוש של מערת מטמון. מסביב מקיפים את ה"נהר" ג'ונגלים ירוקים, תוכים שלא מפסיקים לפטפט ולקשקש ופיראטים הוללים ומאיימים.


#איך נולדו לבני הלגו? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הלגו הוא משחק המורכב מלבני משחק הניתנות להרכבה ונתפסות זו בזו היטב ומבלי להתנתק. את לבני הלגו המציא הנגר אולה קירק כריסטיאנסן מדנמרק. זו הייתה שנת 1932, בעיירה הדנית הקטנה בילונד (Billund).

השם שניתן למוצר "leg godt" ניתן לו כבחירה אקראית. רק אחר כך שם לב הממציא שמשמעותו בשפה הדנית היא "שחק יפה" והשאר הפך להיסטוריה. בלטינית, אגב, הפירוש הוא "אני מרכיב"...

לבני המשחק של לגו, שבשנים הראשונות היו עשויות מעץ, הפכו עם הזמן ללבני משחק מפלסטיק. ב-1944 החלו לייצר את קוביות ההרכבה הצבעוניות שכונו מעתה בשם לגו. לצורות הבסיסיות והראשוניות של הלבנים התווספו עם השנים גם צורות מיוחדות, כמו אלכסונים, פינות ואנשים מבובות לגו.

ב-1968 הבזיק רעיון במוחו של גוטפרד, בנו של המייסד שהפך עם השנים למנהל המפעל. הוא הציב בסמוך למפעל לגו תצוגת מבני לגו אמנותיים. עם השנים התצוגה הקטנה הזו הלכה וגדלה, עד שנהפכה לפארק לגולנד של ימינו.

בשנת 2015 ייצרה חברת לגו יותר מ-700 מיליון דמויות לגו וכמות עצומה של כ-72 מיליארד לבני משחק! על פי הערכות החברה בשנה זו שיחקו למעלה מ-100 מיליון ילדים ברחבי העולם, במשחקי ההרכבה מתוצרתה.

כיום נחשבת לגו ליצרנית הצעצועים הגדולה והמצליחה ביותר בעולם. לבני הלגו האמינות והחזקות הפכו למוצר הילדים המצליח ביותר מסוגו. אנשי מקצוע רבים, בתחומים כמו אדריכלות והנדסה, העידו במהלך השנים שהמשחק בלגו היה המקום שבו פגשו את העיסוק שהפך להם לקריירה שלהם. גם העובדה שמוצרי לגו יצאו בסדרות וחבילות שהוקדשו לסדרות טלוויזיה, למקומות בעולם ולאירועים בתרבות העולמית, תרמה רבות להפיכתו של הלגו למוצר נפוץ ואהוב על ילדים בכל מקום בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G41yHEMjA4s


שייט במקום:

https://youtu.be/oB9t9SDrWpo


המתקנים:

https://youtu.be/P8LSD-wnol0
Brettos Bar
ברטוס בר
#על הבר והמועדון הפופולרי

כבר מחוץ לבניין בן מאות השנים בפלקה, שבו הוא שוכן, מושך ברטוס בר (Brettos Bar) את תשומת לב העוברים והשבים. זאת בזכות המקום האינטימי, המוסיקה השקטה ויותר מכל - מאות בקבוקי הליקר הצבעוניים המכסים בו קיר שלם. תאורה אחורית מעולה מקנה להם מראה ייחודי ובלתי נשכח. הקיר הצבעוני והמרהיב הזה עשוי כולו מבקבוקי אלכוהול וקוקטיילים.

הבר הזה לא נולד מהתחלה בתור בר. את דרכו הוא החל בתור מזקקת אוזו. המייסד היה אתונאי בשם מיכאל ברטוס (Michael Brettos), שזיקק כאן בשנת 1909, ענבים לאוזו ולברנדי. בעזרת מתכונים משפחתיים ישנים הוא יצר ליקרים שונים ומשקאות, בסגנון שיצרה משפחתו במאות הקודמות, עת התגוררו בעיר איזמיר שבטורקיה.

המזקקה הזו היא, ככל הידוע לנו, המזקקה הוותיקה באתונה ואחת הוותיקות באירופה כולה. עם הזמן ברטוס הלך והגדיל את המזקקה ולשם כך העביר אותה למבנה גדול בעיר. את החנות הקטנה הוא הפך לבר הקטן שכאן, עם 20 מקומות ישיבה בלבד, אבל המון שמחה ולקוחות.

בבר המקסים והקטן הזה של ימינו כדאי לכם לטעום סוגי אוזו שונים, לצד ליקרים וברנדי, שאת חלקם לא תמצאו בשום מקום אחר. הברנדי והאוזו נמזגים כאן מתוך החביות שבמקום, היישר אל הכוסות.

תיהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KZjb2pTPaNA


ועוד:

https://youtu.be/1ml5iu5I0gA


ביקור במקום:

https://youtu.be/_Sh_NiZw1pE


בלוגרים:

https://youtu.be/ZtXLsXl9_rU

צבעים

שוק הפרחים בהונג קונג
שוק הפרחים
#על השוק של הפרחים

ריח הפרחים הנעים מעיד כבר שהגעתם לשוק הפרחים של הונג קונג (Flower Market). השוק הזה נמצא ממש ליד שוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden). בשוק תמצאו עשרות דוכנים שמוכרים פרחים וצמחי נוי. נעים להסתובב וליהנות משלל הפרחים הצבעוניים שבו ומריחם המשכר.

שוק הפרחים הססגוני והמרתק נראה במיטבו בימים שלפני ראש השנה הסיני. אז מגיעות אליו משפחות מקומיות רבות, בכדי להצטייד בפרחים, כמיטב המסורת המקומית. בשוק תראו שלל דוכנים וחנויות של סחלבים. הפרח הזה נחשב לפרח החג והוא מופיע כאן בצבעים שונים ובגדלים מגוונים. סידורי פרחים ועציצים שכוללים סחלבים נמכרים כאן במחירים שונים והם מהווים להיטים במכירות.


#טיפים
מומלץ לשלב את הביקור כאן ביחד עם ביקור בשוק הציפורים ובשוק דגי הזהב הסמוכים.

בשוק הפרחים שווה לצלם והרבה. מרבית בעלי החנויות ידידותיים ומאפשרים ברצון צילומים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3KVOjpQiGKE
מלון דן
מלון דן
#על המלון שהפך ליצירת אמנות מודרנית

מלון דן תל אביב הוא בית מלון ותיק ובעל 280 חדרים, שממוקם ליד חוף תל אביב, ברחוב הירקון. המלון הזה מעניין בכך שבניגוד לשאר בתי המלון בתל אביב, שבנויים כמגדלים, הוא בנוי לרוחב דווקא, וגובהו "רק" 7 קומות.

אבל המלון הזה מוזכר כאן, כי הוא גם יצירת אמנות. הסיפור שלו הוא שבמהלך שנות ה-70 עבר המלון שיפוץ. במסגרת השיפוץ של המבנה התבקש האמן הישראלי המפורסם, יעקב אגם, לעצב מחדש את חזיתו המערבית. אגם לקח על עצמו את האתגר והפך את המלון לפסל סביבתי צבעוני ענק.

האמן עשה זאת באמצעות צביעת קורות המלון החיצוניות, אך לא על ידי צבע אלא באמצעות הדבקת פסיפס צבעוני, בכל צבעי הקשת, כמו ביצירות אחרות של אגם. התוצאה יוצרת מראה שמשתנה על ידי זווית ההסתכלות במבנה. בשנת 2000 חודש הפסיפס הצבעוני הזה, ביחד עם כל חלקי חיפוי המעטפת החיצונית של המלון.

כך הפך מבנה המלון, שגם לפני כן היה בעל חשיבות אדריכלית מסוימת בתולדות העיר תל אביב, לפסל סביבתי מרשים. הסיבה לחשיבותו המקורית הייתה, אגב, שזה היה מבנה המלון הראשון בחוף הים של תל אביב. המלון הזה היה החלוץ, שהגדיר אז את קו החוף כרצועה תיירותית. מלון שרתון הישן ומלון הילטון תל אביב, כמו מלונות נוספים שנבנו בעקבותיו, הפכו עם השנים את רצועת החוף על פניה ושינו את כל אופיה.


קבלו הצצה אל מלון דן:

https://youtu.be/-gRWCBpDHoI
ארמון פנה
ארמון פֵּנָה בסִינְטְרָה
#על הארמון המצועצע שמזכיר את דיסנילנד

את ארמון פֵּנָה (Palacio do Pena) המפואר והססגוני בנה המלך פרננדו השני לרעייתו במחצית המאה ה-19. זהו ארמון ענק ופנטסטי שמזכיר את הארמונות של דיסנילנד, בסגנון אקלקטי ועם הרבה קיטש, אבל מלא צבע והדר, כאילו יצא מאגדה כלשהי.

בעבר שימש הארמון כמעון הקיץ של בית המלוכה הפורטוגזי. לסינטרה היה יתרון בעונת הקיץ, בהיותה קרירה יותר מאשר ליסבון והיה נעים יותר למלך ולמשפחתו לשהות בה.

את הארמון הקיים בנו על בסיס מבנה של מנזר עתיק שננטש במאה ה-19. הארמון נבנה כאן מחדש ובהרחבה, בין השנים 1842–1854. בנה אותו המלך פרדיננד השני שפסלו מוצב בכניסה לחדרי הארמון, לכבוד רעייתו, המלכה מריה השנייה.


#מה יש כאן?
המבנה מזכיר פנטזיה דמיונית ססגונית ומקסימה, כאילו היה חלק מאגדת ילדים שהייתה באמת. שימו לב למגדליו הצהובים והוורודים של הארמון, לגשרי העץ ולפסלים הרבים שבו, המשרים עליו אווירה מיוחדת.

בסיור בתוך חדרי הארמון תוכלו לראות את חדרי שינה וההלבשה של משפחת המלוכה הפורטוגזית. ואפילו את כלי האוכל המקוריים ששימשו את המלך ומשפחתו. שימו לב בחדרים לריהוט המקורי של משפחת המלוכה, שחלק ממנו הובא במיוחד מאמריקה הדרומית.

פריט מאד מעניין כאן הוא מכשיר הטלפון הראשון של פורטוגל, שמטבע הדברים היה ברשותו של המלך.

מהארמון יש תצפית נהדרת אל נוף היערות והפארק הירוק שמסביב. ביציאה אל מרפסת הארמון ניתן לראות את האוקיינוס האטלנטי ולהשקיף אל שפך נהר הטֶז'וּ (Tejo) המרשים.


#אדריכלות הארמון
ארמון פֵּנָה (Pena) נחשב לאחד מהארמונות היפים ביותר של מלכי פורטוגל ואף הוכרז כאתר מורשת עולם של אונסק”ו,

בניגוד לארמונות אחרים, בפורטוגל בפרט ובאירופה בכלל, "פֵּנָה" הוא ארמון קטן יחסית וחדריו לא גדולים. סגנונו האדריכלי הוא אקלקטי והוא משלב השפעות שונות ומגוונות. לא סתם הוא מזכיר מבחוץ טירה מצועצעת מהאגדות.

כך או כך, הארמון הוא דוגמה ייחודית לאמנות רומנסקית, מעורבת במרכיבים שונים מסגנונות נוספים. הסממן הבולט ביותר למרכיבים הללו הם האלמנטים המנואליים שבהם הוא מעוטר, עם שלל האריחים הצבעוניים והקישוטים שהותקנו בו.


#גני הארמון
את הארמון מקיף פארק "פֵּנָה" עתיר הגנים, שבתוכו נמצא הארמון. בפארק, שמזכיר עולם דימיוני שנלקח מסיפורי ילדים, תוכלו לראות מבנים בסגנון ערבי, בריכות עם ברבורים שטים בשלווה ועצים עתיקים ומרשימים. הגנים כאן יפים להפליא ונעימים.

חלק מהקסם של הפארק הנרחב הזה, 2 קמ"ר גודלו, הוא בעצים ובצמחיה שהובאו לכאן ממקומות שונים בעולם ונשתלו במקום.


#טיפים
סיבוב ההליכה בפארק שמסביב לארמון לוקח כשעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nGvRhy9Ex5o
שוק סטנלי
שוק סטנלי
#על השוק הצבעוני והנפלא של העיירה סטנלי

שוק סטנלי (Stanley Market) הצבעוני והמתוייר, הוא שוק פתוח ועתיר סימטאות צרות ומפותלות. הוא מציע מבחר חנויות זולות וחביבות, שכיף להסתובב בהן ולראות את כל טוב הארץ.

השוק שנמצא בעיירה סטנלי מכוון בעיקר לקהל התיירים המערביים. כאן תוכלו לקנות מזכרות ופריטים אסייתיים שונים ולמלא את הצורך במעט שופינג וקניות טובות. בדוכני השוק תמצאו סחורה מגוונת, הכוללת בגדים, נעליים, תכשיטים, שמלות, תיקים, בגדי ספורט, ציורים, דברי אמנות ועוד.

רבים רואים בסטנלי את השוק השווה ביותר באי, אם כי לא ברור בדיוק למה. המחירים אינם הכי זולים באי וגם המבחר לא גדול יותר ממתחריו שבעיר. אז אולי זו רמת הסחורות הטובה יותר או הסדר שיש בו ואולי זו בכלל הדרך המקסימה שמובילה אליו ממרכז העיר.

כך או כך, העיירה סטנלי נמצאת בקצה הדרומי של האי הונג קונג. פעם היא הייתה הכפר סטנלי, שנחשב לכפר הדייגים הגדול בהונג קונג. כיום היא ידועה בעיקר בשוק הפופולרי הזה. אחרי שסיימתם בו וגם אם לא תשהו בו זמן רב, תוכלו לטייל ולבלות לאורך הטיילת הפסטורלית של סטנלי, עם נופי הים הנהדרים שלאורך החוף הדרומי. כאן תוכלו לבלות בבתי הקפה, הברים והמסעדות החביבות שעל הטיילת.

בהמשך הסיור בטיילת תוכלו לראות את מזח בלייק (Blake pier), שהגג שלו הוא בן יותר מ-100 שנה ועבר כבר בכמה מחופיה של הונג קונג, עד שהוצב כאן. הוא נקרא על שם סר הנרי ארתור בלייק, המושל הבריטי ה-12 של הונג קונג.


#טיפים
מחירי השוק מזמינים מיקוח. אל תהססו.

אחרי השיטוט בשוק, פנו ביציאה מהשוק לרחוב סטנלי בו יש מבחר מסעדות ודוכני אוכל, ששווה לאכול בהם. יש גם תצפית על כל האזור, עם טיילת העץ ובתי קפה ואוכל מגוון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BFp3ktttLV4


ביקור במקום:

https://youtu.be/fPj6felyoO0


גלריית איסט סייד
גלריית איסט סייד
#על הגלריה הפתוחה של ברלין
גלריית איסט סייד, ה-East side gallery, היא גלריה של ציורי קיר (גרפיטי), שצוירו על גבי חומת ברלין, ומעבירים מסרים שונים, חברתיים, פוליטיים ואוניברסליים.

הגלריה נמצאת ברחוב מילנשטראסה (Mühlenstraße) שברובע פרידריכסהיין, במרכז ברלין שבגרמניה. החומה כאן, כמו שאתם רואים, כולה מכוסה בציורי גרפיטי יפהפיים שמכסים בשלל צבעים, את הקירות של החומה. הציורים הצבעוניים, האסתטיים ועזי ההבעה הללו מלאים ביצירתיות וכושר המצאה. כמו שגרפיטי אמור להיות, אבל ברשות ואפילו בהזמנה. כל האמנים הוזמנו לצייר על החומה של ברלין.

גלריית איסט-סייד היא בעצם השריד הארוך ביותר שהושאר על כנו מחומת ברלין. את הציורים שעל החומה ציירו 118 אמנים מ-21 מדינות שונות ויש כאן 105 ציורים בסך הכל. בשנת 2009 עברו היצירות הצבעוניות שיקום ושימור מלא כדי שימשיכו להיות יפות ומיוחדות כבעבר.


#איפה עוד?
לא מעט ציורי גרפיטי תמצאו במיטה (Mitte), בשכונת פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) ובפרידריכשיין (Friedrichshain).


מבט מקרוב על החומה:

https://www.youtube.com/watch?v=xeZ80um0GdI


רוצים סיור מודרך? - לחצו על הכפתור הצף:

https://youtu.be/2BcQ8-H6qa4
גני קוקנהוף - רק באביב!
#על גינת הפרחים הגדולה בתבל

גני קוקנהוף שבהולנד הם גינת הפרחים הגדולה ביותר בעולם. בגודל של 320 אלף מטרים רבועים נמצא כאן גן הפרחים הכי גדול בעולם ומהיפים ביותר שיש.

אבל גני קוקנהוף פתוחים לביקורים רק 8 שבועות בשנה, בעונת האביב. הם נמצאים בסמוך לעיר ההולנדית ליס ובמרחק של כחצי שעה נסיעה מאמסטרדם.

בגינת קוקנהוף נשתלים בכל שנה מעל 7 מיליון פקעות של פרחים! - כמובן שמלכי הגנים הם הטוליפים, פרחי הצבעונים היפים להפליא, שנמצאים כאן בשלל זנים.


#טיפים
הזמן להגיע לכאן הוא בין אמצע מרץ לאמצע מאי.


#לא העונה? - הציצו לגנים בשיא פריחתם

https://youtu.be/jgdtoEfQfZA
הבזאר הגדול
#על השוק הענקי והמלהיב של איסטנבול

עם למעלה מ-3,000 חנויות, הבזאר הגדול (Grand Bazaar), או השוק המקורה (Kapalı Çarşı), הוא אחד השווקים הגדולים בעולם והשוק המקורה הגדול בתבל. הגרנד בזאר, שהוקם על ידי הסולטן מהמט השני בין השנים 1445-1461, הוא גם מהשווקים המקורים העתיקים באירופה.

הוא גדול, מרתק ואפשר לבלות בו ימים ארוכים. מבגדים, תכשיטים, קדרות, תבלינים, שטיחים, קישוטים מזרחיים, נעליים יד שנייה ועד לבתי קפה, מסעדות ומזנוני תה - השוק הזה, הידוע גם בכינוי "השוק המקורה", מציע פשוט הכל.

בשוק מבקרים כרבע מיליון אנשים מדי יום ויש בו 10 מסגדים. למעשה, הבזאר הגדול משתרע ממערב למזרח, על פני יותר מ-60 רחובות. זהו רובע עירוני עצמאי, שנמתח ממסגד בייזיט (Beyazit) ועד המסגד של נורוסמאניה (Nuruosmaniye). הרובע נקרא היום גם הוא על שם השוק "שכונת הבזאר הגדול" (Kapalıçarşı).


#תולדות הבזאר הגדול ומה יש בו
עוד בימי ביזנטיון שימש הבזאר כמרכז למסחר עממי. אי שם, בשנת 1453, הקים כאן מחמט השני, המכונה "מחמט הכובש" את הבזאר הראשון והקטן, כשוק עממי.

במאה ה-16 הוא הורחב משמעותית, על ידי סולימאן הראשון. מאז הוא הלך וגדל כשבהדרגה הוא משתלט על כל האזור, עד כדי כך שהשכונה עתידה להיקרא על שמו.

במאה ה-20, המאה בה פרצה התיירות העממית והפכה לתופעה כלכלית ותרבותית עצומה, הלך אותו שוק שוקק חיים אך מקומי והתפתח. בהדרגה הוא הפך לבזאר הנוכחי, העצום ועתיר התיירים.

במרכז הבזאר תמצאו את מרכז השטיחים והעתיקות (IC Bedester). בצידו האחד מזרקת שיש ובצד השני שער כניסה עם סמל האימפריה הביזנטית. אם תעברו בו, יוביל אתכם השער אל אזור הכסף והזהב.

ובכלל, הבזאר הגדול של היום, עם אלפי החנויות שבו, מחולק לאזורים שונים. אלו מעין "גילדות" של בעלי מקצוע ועסקים. יש אזורים של תכשיטים, אחרים של עתיקות, שטיחים, ביגוד, בדים, ציוד לבית, מוצרי עור, קישוטים ועוד.

בשוק גם אינספור חנויות של מזכרות אוריינטליות, אריחי קרמיקה וכלי חרס בסגנון טורקי, לצד מזכרות לתיירים ומתנות מהמאפים והמתוקים הטורקיים המיוחדים.

בשוק פזורים אינספור מסעדות עממיות, בתי קפה שבהם לוגמים תה או קפה טורקי אמיתי ודוכני מזון ושתייה, בהם כיף להתענג על מאכלי רחוב טורקיים מקומיים.


#טיפים
שונאים צפיפות? בואו על הבוקר, כשהשוק דליל. אז גם תוכלו ליהנות ממחירי "סיפתח", למכירה הראשונה של הסוחרים שבה הם נדיבים יותר.

השוק עצום. הקציבו זמן מראש וצאו כשאתם מרגישים מסוחררים.

כדאי לבדוק את הסחורה היטב ובזהירות.

המיקוח בבזאר לגיטימי ומומלץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/C4dIfhBacU4


על הבוקר:

https://youtu.be/Upycqau-hUw


בלוגרים:

https://youtu.be/MtEaYaJDKXs


סיור מודרך? - לחצו על הכפתור הצף...

https://youtu.be/wdN1qihg-CI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.