» «
פונדסיון אנרי קארטייה ברסון
פונדסיון אנרי קארטייה ברסון
#על מוזיאון הצילום לאחד מגדולי הצילום

אם אתם חובבי צילום ונמצאים בפריז אולי תרצו לבקר בפונדסיון אנרי קארטייה ברסון (Henri Cartier Bresson), מוזיאון צנוע לצילום שבלב רובע המארה ההיסטורי.

קארטייה - ברסון נחשב לאחד הצלמים הגדולים במאה ה-20. הוא המציא ותרם לעולם הצילום את המושג של "הרגע המכריע". הרגע המכריע הוא אותו שבריר שנייה, מהיר כהרף עין, בו התמונה היא גם המרשימה ביותר מבחינה חזותית וגם מספרת את הסיפור.

האמן קארטייה ברסון היה ממקימי סוכנות הצילום המיתולוגית "מגנום". התמונות שלו, שרובן צולמו בשחור לבן, מפורסמות כיום בכל העולם והפכו אותו לאחד מענקי הצילום.

בניין המוזיאון שוכן בקרבת Rue de Bretagne שבו נמצאים כמה מבתי הקפה האופנתיים בפריז ולשוק "הילדים האדומים" (Les Enfants Rouges), שבו ניתן לבקר בדוכני אוכל ססגוניים וטעימים ובמסעדות מעולות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vKGXnkOQX_Y


בלוגרים:

https://youtu.be/-4gn98PgCRk
מוזיאון הצילום האמריקאי
מוזיאון הצילום האמריקאי
#על מוזיאון הצילום של ניו יורק

במוזיאון הצילום האמריקאי (International Center of Photography), שהוקם בשנת 1974, תוכלו לראות מעל 100 אלף תצלומים שמוצגים בתערוכות הקבועות שלו.

במוזיאון הצילום הנהדר הזה מתקיימות תערוכות צילום מתחלפות לצד אירועים מגוונים הקשורים לצילום.

פרט למוזיאון הצילום שכאן, שהוא חלק ממרכז הצילום הבינלאומי שבעיר ניו יורק, שוכנים בבניין בית ספר לצילום ולצידו ספרייה גדולה העוסקת ברובה בצילום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uuSBLqdGXHc?t=2m15s
מוזיאון פוטוגרפיסקה
מוזיאון פוטוגרפיסקה
#על מוזיאון הצילום הנחשב ממוזיאוני הצילום הטובים בעולם

מוזיאון פוטוגרפיסקה בשטוקהולם (Fotografiska) הוא מוזיאון צילום מוביל בשוודיה ומהטובים ביותר בעולם. עם אחים צעירים בשם זה, בניו יורק, לונדון ואסטוניה, הוא משמש בשטוקהולם האכסניה המרכזית לתערוכות צילום מודרני ועכשווי.

מבקרים שמתעניינים בצילום ובאמנות בכלל יראו לעצמם זכות או אפילו חובה לבקר במוזיאון הזה. בכל נקודת זמן כאן מוצגות כ-4 תערוכות צילום מעולות, העוסקות בשלל צדדים, סגנונות והיבטים בצילום סטילס וזה מגיע ל-25 תערוכות מדי שנה. אין לפוטוגרפיסקה אוספים או יחידת מחקרים או ביקורת. הוא פשוט מקום מפגש לעוסקים ואוהבים צילום.

פוטוגרפיסקה, הממוקם בנמל שטוקהולם, שוכן במבנה אר-נובו תעשייתי היסטורי ומרהיב, שבעבר שימש כבית מכס. עיצב עיצב אותו האדריכל פרדיננד בוברג בתחילת המאה ה-20.

בין תערוכות הצילום המיוחדות אפשר להשתתף כאן באירועי תרבות ויצירה, להאזין לקונצרטים ולהשתתף בקורסים לצילום. גם קיר הזכוכית החיצוני של המבנה מציג היום נוף נהדר אל המים.


#טיפים
עלו אל הקומה העליונה של המבנה לתצפית מופלאה אל הנוף העירוני הנהדר של שטוקהולם.

בראנץ' במסעדה שבקומה השניה של המוזיאון הוא עונג משלים לצילומים הנהדרים שבתערוכות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6LWhVJBdVq8


תערוכה משותפת של 74 צלמים בפוטוגרפיסקה:

https://youtu.be/GLiEGThXD-I
גלריית הצילום בסוהו
גלריית הצילום בסוהו
#על גלריית צילום הלונדונית עם התערוכות הנהדרות

גלריית הצילום הנפלאה בסוהו (The Photographers' Gallery) היא לא ממש מקום סודי או סוד נסתר של המקומיים. אבל משום מה לא רבים מודעים לקיומה מקרב התיירים והיא אחד המקומות הראויים לחובבי צילום וצלמים המבקרים בלונדון.

זו גלריה בת 3 קומות של גלריות, עם שלל תערוכות מתחלפות ומעניינות. המקום מציע גם בית קפה נהדר, אזור לפעילות חינוכית וחנות נעימה לספרים ומזכרות מתחום הצילום.

"גלריית הצילום" בסוהו של לונדון נוסדה בשנת 1971 ונחשבת לגלריית הצילום העצמאית הראשונה באנגליה. בתור גלריית הצילום הציבורית הגדולה ביותר בלונדון, היא גם המקום המרכזי לצלמים המתבססים במקצוע כאן.

בין העבודות שמוצגות כאן בולטים אמנים כמו רוברט קאפה וקורין דיי, לצד יצירות בריטיות ובינלאומיות מפורסמות ופחות ידועות.

תיהנו!


#טיפים
התערוכות מתחלפות כאן כל הזמן ופרטים יהיו באתר המצורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yp-HhZm9_58


ביקור במקום:

https://youtu.be/2DHXqEwrRmE


הדרכה:

https://youtu.be/ky9MUwipZ8Q

צילום

מוזיאון הצילום של ברלין
מוזיאון הצילום של ברלין
#על מוזיאון הצילום הברלינאי עם אוסף ניוטון

מוזיאון הצילום בברלין (Museum fuer Fotografie), של קרן הלמוט ניוטון (Helmut Newton Stiftung), הוא אחד מהמוזיאונים לצילום האטרקטיביים בעולם, בקרב חובבי הצילום.

האוסף עם הצילומים הנפלאים נולד כאן ב-2004. מאז הוא מוצג בבניין המוזיאון שברובע שרלוטנבורג בברלין. באולם הקייזר שבמוזיאון מוצגות שלל טכנולוגיות הצילום וצורות הצילום ההיסטוריות, שבהן עשו שימוש בתקופה בה התפתחה אמנות הצילום, מאז המאה ה-19 ועד ימינו.

באגף אחר בבניין מוצג אחד האוספים החשובים במוזיאון הצילום של ברלין. זהו אוסף הצילומים של הלמוט ניוטון, מהידועים והחשובים בתולדות צילום האופנה. ניוטון, יהודי מצד אביו, נולד בברלין. ב-1938 הוא נאלץ להימלט מעיר הולדתו ברלין, בירת גרמניה הנאצית. הוא התגורר באוסטרליה והיה לצלם אופנה נערץ ומוכשר במיוחד. עם השנים הוא קנה לו שם עולמי והיה לצלם אגדי. במותו בגיל 84 הוא הוריש את אוסף הצילומים שלו לקרן מורשת התרבות הפרוסית בברלין.

עד היום מאוחסן חלק מאוסף הצילום של המוזיאון בספרייה הממלכתית, שנמצאת בפורום התרבות ליד כיכר פוטסדאם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/__3dXIxMv54


תערוכת הלמוט ניוטון:

https://youtu.be/I5TKfBoy5cU


ביקור בתערוכה של הצלם הטורקי החשוב ארה גולר:

https://youtu.be/68MDTJOEhfE
המרכז לצילום לומייר ברדרס
המרכז לצילום לומייר ברדרס
#על מרכז הצילום האמנותי של מוסקבה

המרכז לצילום לומייר ברדרס (Lumiere Brothers Gallery) הוא מרכז אמנותי חשוב במוסקבה, שעיסוקו המרכזי הוא חקר, תיעוד ושימור של הצילום הסובייטי והרוסי.

במוקד המרכז הזה עומדת גלריית צילום, הממוקמת בקומפלקס המבנים של מה שהיה בעבר מפעל השוקולד "רד אוקטובר". הגלריה משמשת פלטפורמה להצגת עבודות והישגים של צלמים מקצועיים, עם אוספים, תערוכות וגלריות צילום.

במרכז הצילום האחים לומייר, שנפתח בשנת 2010, מוצגות תערוכות צילום עוצרות נשימה. עוד במקום אולמי תצוגה, ספריה של ספרי צילום ואמנות, חדר הרצאות וכמובן גם בית קפה וחנות צילום ואמנות.

בין התצוגות המרשימות שבמקום תראו כאן אוסף תמונות המתארות את העיר מוסקבה, בין השנים 1900 ועד 1960.

עבודה נבחרת? - שימו לב ל"הדים של ילדוּת" (Echoes of Childhood), תמונתו המפורסמת של הצלם לאוניד לאזארב, משנת 1957. התמונה הזו מתארת ילד שרץ במורד הרחוב במוסקבה, כשמולו שורת משאיות המתיזות מים. שימו לב לסכנה ולהתרגשות הרבה שהתמונה משדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_21sgMUW0GM
מוזיאון הצילום פום
מוזיאון הצילום פום
# על המוזיאון לצילום

מוזיאון קטן וחביב זה (Foam Fotografiemuseum), מוקדש לכל נושא הצילום. תוכלו לראות בו את הצילומים המדהימים המוצגים בתערוכות השונות, להקשיב להרצאות או דיונים בנושאים שונים בתחומי הצילום ובכלל - להכיר אנשים נוספים שעוסקים או מתעניינים בצילום.

המוזיאון נמצא בלב אמסטרדם והוא נחשב למוביל בתחומו. הוא נבנה בשנת 1861, בבניין מרשים. בדרך כלל מוצגת בו תערוכה אחת מרכזית של צלם מפורסם (שמתחלפת אחת לכמה זמן) ומסביבה תערוכות קטנות של צילומים מכל מיני ז'אנרים: אומנות, דוקומנטרי, אופנה, ועוד. באמצעות החלונות הגדולים התמונות מוארות באור ראוי בכדי להציג אותן במיטבן.

למרות שהרבה מהיצירות המוצגות כאן הם של הצלמים הטובים בעולם, המוזיאון גאה לטפח ולתת במה גם לצלמים בתחילת הדרך. המוזיאון גם מפרסם מגזין משלו ומוכר מהדורות מוגבלות של תמונות יפות במיוחד. המוזיאון משתף פעולה עם MTV בכדי להציג בכל שנה מופע שנתי של כישרונות צעירים.


#טיפים:
אם אתם רוצים להצטרף לסיור ללא תשלום, תוכלו להגיע בימי חמישי בשעה 18:30.


מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=t_xXkkgD3uE
הצלמניה
הצלמניה
#על חנות הצילום שתיעדה את ההיסטוריה של תל אביב ומדינת ישראל הצעירה

"הצלמניה" היא חנות צילום נוסטלגית, שנפתחה בשנת 1940 על ידי הצלם רודי ויסנשטיין. החנות הזו היא מוסד של ממש. היא נחשבת לארכיון הצילום הפרטי הגדול והאיכותי ביותר בארץ. הסיבות רבות, אבל בעיקר חשוב לציין את היקפו של אוסף הצילומים של רודי והסדר המוקפד שבו הוא מנוהל.

ויסנשטיין ידוע כצלם שתיעד את היישוב העברית והתפתחות הארץ ונופיה. צילומו המפורסם ביותר הוא צילום הכרזת העצמאות, שמופיע באינסוף ספרים, סרטים וסדרות טלוויזיה תיעודיות. חוץ ממנו מכיל ארכיון הצילומים של "הצלמניה" שלל צילומים היסטוריים ויש בו כמיליון נגטיבים של תמונות ממצלמתו של רודי.

ויסנשטיין נפטר בשנת 1992, אך אלמנתו מרים המשיכה במלאכתו החשובה: תרגום, מיון, חידוש ושימור הארכיון, לצד שירותי צילום שהמשיכה לספק ללקוחות ולמבקרים. לאחר מותה של מרים ב-2011, ממשיכה המשפחה לטפח ולשמור את החנות ואת האוספים המדהימים שיצר.

עם השנים, הצלמניה זכתה להכרה בינלאומית וסוקרה בלא מעט סרטים וכתבות. תערוכות מטעם הארכיון שלה הוצגו ומוצגות ברחבי העולם. בשנת 2011 יצא הסרט התיעודי "הצלמניה" שתיעד את מסעם המשותף של מרים ויסנשטיין והנכד שלה כנגד הריסת חנות הצילום, במסגרת הריסת הבניין ובניית מבנה חדש. הסרט הוקרן בפסטיבלי קולנוע רבים וזכה בפרסים.

כיום הצלמניה עברה אמנם מקום, אך עד היום היא חנות ארכיון, הפתוחה לקהל. תוכלו לראות ולרכוש בה מצילומיו המקוריים של ויסנשטיין, פוסטרים שנעשו מהם, גלויות וספרים.


מבט מקרוב ושיר שהוקדש למייסדיה:

https://youtu.be/RezyUVB0WXM


גלריית Antiq Photo
גלריית Antiq-Photo
#על הגלריה

לחובבי האמנות בכלל וחובבי הצילום בפרט, Antiq-Photo Gallery היא יעד חובה. זוהי חנות שהיא בעצם גם מוזיאון להיסטוריה של הצילום. כאן רואים פריטי וינטג’ מהצילום של ימים עברו, כמו מצלמות סטילס מדגמים ישנים, מצלמות קולנוע ששימשו לסרטים בשנות ה-30 של המאה הקודמת ועוד.

חובבי צילום לא יוכלו שלא להיכנס לאווירה המיוחדת ווהאסתטית שבמקום. כי בנוסף לציוד צילום וינטג' יש בגלריית "אנטיק פוטו" גם אוסף של צילומים עתיקים, שצולמו בטכנולוגיות שונות ומשונות. בין השאר מוצגות כאן תמונות סטריאוסקופיות, תמונות כפולות שמציגות את המצולם בזווית זהה לזו של שתי העיניים האנושיות, ומספקות ראייה תלת-ממדית.

יש כאן גם תמונות אוטוכרום לומייר (Autochrome Lumière), טכנולוגיה של צילום צבעוני בצבעים טבעיים, שפיתחו האחים לומייר ב-1903.

גם דאגרוטיפים מהמאה ה-19 מוצגים בחנות הזו. דאגרוטיפים הם צילומים עתיקים, ממש מראשית ימי הצילום. הדאגרוטיפים שתראו כאן הם פריטים נדירים ומיוחדים במינם. אלו לוחות כסף ממורקים שהונחו מאחורי "קמרה אובסקורה", קופסת צילום עתיקה. הם היו הפילם והם היו התמונה. הדימוי המצולם הוטבע בהם ישירות על ידי קרני האור, שעברו בקמרה אובסקורה, במשך דקות ארוכות, עד שהוטבעו בדאגרוטיפ והיו לתמונה.

האווירה כאן רומנטית והיסטורית. גם אם לא תצאו עם משהו ביד, תיוותר לכם חוויה לשנים ארוכות מגלריית-החנות הזו.
פארק עמק האש
#על הפארק הגיאולוגי שליד וגאס

עם סלעים וצוקים מרהיבים בצבעי אדום, פארק עמק האש (Valley of fire) הוא הפארק הכי ותיק בנבדה ומקום שמציע מראות מדהימים!

הפארק הצבעוני והנהדר של אזור נבדה קיבל את שמו מתצורות אבן החול האדומה שנראות בשטח. הן שהעניקו לו את צבעיו וצורתו הייחודיים, שנוצרו בתהליכים שהחלו לפני מיליוני שנים, הרבה לפני הופעת בני האדם על פני כדור הארץ.

עוד בפארק מצוקים עוצרי נשימה ועשרות מסלולים של טיול והליכה.

כפארק המדינה הוותיק ביותר בנבדה, ב“עמק האש” תמצאו לא מעט עצים ומאובנים בני אלפי שנים. לצידם מדהים לראות כאן גם פטרוגליפים (Petroglyphs), ציורים עתיקים שהותירו אינדיאנים על הסלע.

הפארק נמצא 80 ק"מ מצפון-מזרח לעיר לאס וגאס, כשעה וחצי נסיעה מהעיר.


#מה תראו כאן?
בין הפעילויות הפופולאריות בעמק האש ניתן למצוא טיולים רגליים, פיקניקים, קמפינג וצילום.

למסלולי הטיולים מגיעים בדרך כלל במכונית. חונים ועושים מסלול קצר, של 2-3 ק"מ בדרך כלל.

אפשר לצפות כאן בנופים מרהיבים, ביעלי הרים ובפטרוגליפים (Petroglyphs), שהם ציורי קיר אינדיאניים שנשמרו היטב.

לא פעם ניתן לראות כאן לעמק זוגות טריים, המגיעים מלאס וגאס בלימוזינה מפוארת, כדי להצטלם כאן לקראת החתונה.


#נקודות שלא כדאי להחמיץ
בין המקומות ששווה לבקר בהם בפארק:

סלע הפיל- סלע שדומה לפיל ומוביל אליו שביל קצר.

שבע האחיות - מספר עמודי סלע בולטים, עשויים אבן חול אדומה.

תצפית ריינבו ויסטה (Rainbow Vista) - תצפית יפה המושכת זוגות טריים לצילומים שהופכים בעצמם לסוג של אטרקציה.

מאגר העכבר - מאגר שנקרא על שמו של אינדיאני. אם תרצו, תוכלו לצעוד מהחנייה מרחק לא רב אל המאגר, בצורת אגם.

חדרי האבן - מקום עם מבני האבן ואפשרות מעולה לפיקניקים.

סלע הקשת - מסלול קצר שבסופו תצפית על תצורות נוף מרהיבות.

סלע אטלאטל - טיפוס על סלע גדול, קרוב לסלע הקשת. ממנו צופים אל דוגמאות נהדרות של אמנות אינדיאנית של חריטות סלע.


#טיפים
אפשר לוותר על הטיול לפארק האש, אם ביקרתם בגרנד קניון ובקניון ברייס.

שווה להגיע לכאן עד שעות השקיעה, כשהצבעים נעשים רכים ומרשימים הרבה יותר.

הכניסה בתשלום, בסכום זעום של דולרים למכונית. בתשלום תקבלו גם מפה מפורטת של המסלול.

הביאו אוכל ושתייה, כי אין אפשרות לרכוש מהם בשמורת הטבע.

בקרו במרכז המבקרים במקום ותקבלו מפה של כל האזורים בפארק והסברים נוספים.

ניתן ללון בקמפינג שבאתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4zaoq2CSCJc


מהאוויר:

https://youtu.be/osC3KzIf9Rg


הדרכה:

https://youtu.be/NFzPLSoaMNs


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/eQM5l6GKdVo
טיול לפרסת הסוס
#הסיור לעיקול נהר הקולורדו


עיקול "פרסת הסוס" (Horseshoe Bend) הוא עיקול יפה ומיוחד בנהר הקולורדו, שניתן לראות מתצפית גבוהה מאד, כזו הניצבת מעל לנהר.

העיקול הזה בנהר הקולורדו זכה לשמו מכיוון שהוא מזכיר פרסת סוס. הוא נמצא דרומית לעיירה פייג' שבצפון מדינת אריזונה בארה"ב. רבים עוצרים כדי לראותו, בדרכם לעמק המונומנט המפורסם.


#טיפים
להזמנת סיור לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת המפגש לסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


סיור לפרסת הסוס ולקניון:

https://youtu.be/BMizBuEw_Sg


בהליכה:

http://youtu.be/4nFRD66xfmg
מוזיאון הצילום של קופנהגן
#על המוזיאון לחובבי הצילום

מוזיאון הצילום של קופנהגן (Det Nationale Fotomuseum) נמצא במרתף מבנה "היהלום השחור" של הספרייה הלאומית הדנית בקופנהגן. המוזיאון מתמקד פחות בתערוכה קבועה ויותר בשלוש התערוכות המתחלפות שמוצגות בו לאורך השנה.

באוסף שמחזיק המוזיאון הלאומי לצילום יש כ-50 אלף צילומים ויצירות צילום. אלה מחולקים לאוספים של הצילום הדני, צילום בינלאומי ומספר אוספים מיוחדים.

תוכלו לראות כאן מגוון של עולמות בתחום הצילום. יהיו כאן החל מהניסויים הפוטו-כימיים המוקדמים ביותר בהיסטוריה של הצילום, כמו גם עולם צילומי העיתונות, חומרים מאלבומי תמונות פרטיים, תמונות של צלמי אסכולת "האובייקטיביות החדשה" שהדגישו את הצלקות החברתיות של אחרי מלחמת העולם הראשונה ואפילו צילומי וידאו עכשוויים וניסיוניים.

בחלק של תולדות הצילום מסקרן לראות את האוסף הגדול בסקנדינביה של דאגֶרוׂטִיפִּים (Daguerreotype). אלו הם לוחות צילום מהמאה ה-19, ששימשו בטכנולוגיית הצילום הראשונה שנוצרה אי-פעם. ניתן לראות בדגרוטיפים סוג של צילומים עתיקים, מראשית ימי הצילום ומקודמיו של הפילם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r7QbBhE9BDM


ביקור במקום:

https://youtu.be/j-v-FifG19c
בית הצילום האירופאי
#על המוזיאון

מאחורי תחנת המטרו סן-פול והוטל דה ויל נמצא בית הצילום האירופאי - מוזיאון איכותי ומצוין המציג תערוכות של טובי הצלמים ותיקים וצעירים כאחד. המוזיאון נוסד בשנת 1978. הוא כולל 20 תערוכות בשנה שמציגות בפני מבקריו את האופציה לגלות מגמות אמנותיות חדשות ואת יופיו של עולם הצילום. בבית הצילום האירופי מגוון של קרוב ל-20,000 תמונות, המוצגות בתערוכות זמניות בצרפת או בחו"ל. הביקור בו מומלץ בחום לאוהבי הצילום בפרט ולאניני התרבות בכלל. יש בו קלסיקות, לצד עבודות חדשניות, צלמים אירופיים לצד צלמים מכל שאר העולם ועוד.

הבית לצילום האירופי מארח תערוכות צילום מתחלפות ושוכן בבניין יפהפה. למרות גודלו הצנוע של המוזיאון, התערוכות משתנות באופן קבוע. כמו כן, תוכלו למצוא בו גם ספרייה גדולה עם יותר מ-30,000 ספרים ומגזינים מיוחדים, בית קפה שפתוח לאורך סוף השבוע ואודיטוריום, בו מתקיימים ימי עיון וכנסים שונים.

מוזיאון הצילום הזה אמנם מוכר מאוד לתושבי העיר אך הוא פחות מוכר בקרב התיירים.

מבט מקרוב על אחת התערוכות שהוצגו בבית הצילום האירופאי:
https://youtu.be/wdnTpc_YavA?t=11s
גלריית סְפָּצְיוֹ פוֹרְמָה
#על הגלריה לשוחרי הצילום האמנותי

גלריית סְפָּצְיוֹ פוֹרְמָה (Spazio Forma), של קרן פורמה (Fondazione Forma), היא גלריה המוקדשת לצילום ולעיצוב מודרני. התערוכה הקבועה המוכרת ביותר שבה סוקרת את תולדות הצילום והתפתחותו כאמנות.

במקום מוצגות גם תערוכות מתחלפות שונות ולא פעם מרתקות. ביניהן גם לא מעט, כמה צפוי בעיר כמו מילאנו, תערוכות אופנה ייחודיות.

הגלריה הוקמה במקור בשנת 2005, בדרום העיר, בחלל שהיה בעבר תחנה של הטראם, החשמלית של מילאנו. זה מכבר עברה ממקומה הקודם בפיאצה טיטו לוקרציו קארו.

זו גלריה לחובבי צילום בנשמתם. חלק מהמבקרים מציינים שעל אף שזוהי גלריה מצוינת, היא נוטה להיות ספרטנית למדי ואינה מרבה במידע על הצילומים שמוצגים בתערוכות המתקיימות בה, מה גם שהיא יקרה למדי.


#טיפים
בדקו באתר (למטה) האם מתקיימת תערוכה זמנית וייחודית, שמעניינת אתכם בזמן חופשתכם בעיר.


מבט מקרוב בתערוכה בגלריה:

https://youtu.be/9RaDUuyDIzc
בניין ייק צ'ינג
#על האינסטגרם ספוט הקולנועי של הונג קונג

דומה שאין הרבה מתחרים בעיר לקומפוזיציות הסימטריות שאפשר לייצר לבניין "ייק צ'ינג" (Yick Cheong) המפורסם של הונג קונג, המכונה גם "בית צבעי הקשת" או "בניין המפלצת". את הכינוי האחרון, אגב, הוא קיבל בהיותו חיבור של חמישה מתחמי מגורים צפופים ממילא, שהתחברו למפלץ ענקי ופוטוגני להפליא, של בנייני דירות גבוהים.

בשנים האחרונות היה הבניין הזה למבנה הפופולרי ביותר בשכונת קוורי ביי (Quarry Bay) הצפופה. זהו בית דירות ענק בהונג־קונג, שהוא בעצם קומפלקס הבנוי בצורת ח', שצלעותיו נישאות מעל החצר הפנימית, המשותפת לכל דיירי המתחם.

האתר הזה הפך לסוג של סלב קולנועי מטורף באזור ובעצם בעולם. זאת לאחר שכיכב בסרטים מצליחים, כמו סרט "רובוטריקים" האחרון, הסרט "Transformers: Age of Extinction", כמו גם בסרט היפני "Ghost in the Shell".

זו הסיבה שכיום מגיעים לכאן המוני "פוטו טייקרס", חבר'ה צעירים שמטרתם לצלם את הקומפלקס מהנקודה המדויקת במרכז החצר, ממנה מקבלים את הקומפוזיציה המושלמת לאינסטגרם או הפייסבוק שלהם. השלטים שאוסרים על כניסה חופשית לזרים, לא מפריעים להם. אחרי שהם עומדים בתור, בכדי להיכנס לחצר הפנימית בקבוצות סבירות, הם נכנסים ומתרגשים לגלות ששום דבר בסרט לא זויף. המקום מדהים, כמו שהוא מפורסם וכמו שהוא כוכב קולנוע ואינסטגרם מטורף!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/T27S0lkmhJQ


בלוגרים:

https://youtu.be/HV2arRgcQqA


שכנים מספרים על השגעון:

https://youtu.be/vj1Ull4uCL8


בכורת הסרט "טרנספורמרס":

https://youtu.be/rw81s43ZbEs


מעריצה באתר הצילומים:

https://youtu.be/FDtOQor1gWU
הגברות המצובעות
#על שורת הבתים הצבעוניים שעולים אליהם לרגל

"גברות מצובעות" (Painted Ladies) הוא הכינוי שניתן לשורת בתים צבעוניים, שעוצבו בסגנון אדריכלי ויקטוריאני ונצבעו עם השנים בצבעים מרהיבים. התקופה והסגנון הזה נמשכו לאורך סוף המאה ה-19 ועד שנת 1901, השנה בה מתה המלכה ויקטוריה.

בתי "הגברות המצובעות" ניצבים מול פארק כיכר אלמו שבעיר. בעבר הם זכו גם לכינויים "שורת הגלויות" (Postcard Row ו"שבע האחיות" (Seven Sisters).

את שורת הבתים הזו, בתים 710–722 ברחוב שטיינר, הנציחו באינספור ברושורים ותצלומי פרסומת של סן פרנסיסקו. הם גם הופיעו בעשרות רבות של סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ופרסומות. רבים זוכרים אותם מפתיח סדרת הטלוויזיה "צער גידול בנות", שעלילתה מתרחשת בסן פרנסיסקו.


#תולדות בתי "הגברות המצובעות"
היסטורית, הבתים שאתם רואים כאן נבנו בשנים 1892-1896 על ידי תושב עשיר בשם מתיו קוואנאו (Matthew Kavanaugh), שגר באחוזה בעיר, שנבנתה ב-1892 ברחוב שטיינר 722.

בשנת 1906, ברעידת האדמה בסן פרנסיסקו, נהרסו רבות מהאחוזות הוויקטוריאניות בשכונת נוב היל האמידה שבעיר. מי ששרדו היו דווקא 14 אלף מהבתים הללו, שהיו המפוארים פחות.

סיפור הצבע שלהם הוא מעניין מאוד. רבים מהבתים הללו נצבעו, בזמן מלחמת העולם הראשונה ובהמשך במלחמת העולם השנייה, בעודפי צבע שנותרו מהצי האמריקאי. הצבע שלהם היה אז אפור, בהתאם לגוון שזכה לכינוי "אפור ספינות-קרב". הסיבה היא שנותרו באותה תקופה כמויות גדולות מהצבע הזה, שיוצר אז עבור הספינות של צבא ארה"ב, נפלט לשוק האזרחי ונמכר בזול.

בשנות ה-60 נולד טרנד של צביעת בתים בגוונים. זה מתחיל, כשבשנת 1963 החל האמן המקומי בוץ' קרדום (Butch Kardum) לערוך על ביתו ניסויים בצבע. הוא שילב אז גווני כחול וירוק חזקים. האפקט היה יפה ורבים משכניו החלו להעתיק ממנו את הצבעים לבתיהם. הסגנון החל להתפשט במהירות בעיר ועשרות בתים הפכו מאפורים ל"גברות מצובעות". מכאן נוצרה "תנועת אמני הצבע" שכונתה ה"קולוריסטים" (Colorist movement). בשנות ה-70 היו כבר שכונות ורחובות שלמים בעיר, שהבתים בהם נצבעו כך. בסן פרנסיסקו מתקיים הסגנון הזה עד היום.

היו אלה צמד סופרים, אליזבת' פומדה (Elizabeth Pomada) ומייקל לארסן (Michael Larsen), שנתנו את הכינוי "גברות מצובעות" לבתים שנצבעו כך. זה היה בשנת 1978, כשהשניים כתבו ספר על הבתים הללו וקראו לו "גברות מצובעות - הוויקטוריאניות הזוהרות של סן פרנסיסקו" (Painted Ladies - San Francisco's Resplendent Victorians).

מאז כבר התפשט הסגנון לכל העולם. בהדרגה הפכו שורות הבתים הוויקטוריאניים שבסן פרנסיסקו למושא לחיקוי עולמי. הכינוי "גברות מצובעות" (באנגלית: "Painted ladies") הפך למונח שמתאר שורות דומות של בניינים ובתי מגורים ויקטוריאניים ברחבי העולם. העיקרון המאחד הוא שהבתים צבועים במספר צבעים שונים, מה שמדגיש את הפרטים האדריכליים שלהם.


#טיפים
כיף לתפוס מנוחה גם בפארק אלאמו, המשקיף אל הגבירות מעבר לרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eweS3FGkq28


ביקור בתוך אחד מהם, עם מארחים שמסבירים:

https://youtu.be/-h6fBTHU5zA


פתיח "צער גידול בנות" עם הבתים לקראת הסוף:

https://youtu.be/2EL65KLdEHE


הדרכה:

https://youtu.be/bbqwAdvY2OU


בלוגרים:

https://youtu.be/s4vGmGnYofk
סלע אפרודיטה
#על החוף שבו עלתה אפרודיטה מקצף הים

סלע אפרודיטה (Aphrodite's rock), או "סלע רומיו" הוא סלע המזדקר מתוך הים. לידו עלתה מן הים, לפי האמונה, אפרודיטה, אלת היופי והאהבה היוונית. המיתולוגיה היוונית מספרת שהיא נוצרה בחוף ימה של פאפוס, מקצף הגלים. המסורת היוונית רואה במקום של סלע אפרודיטה את המקום שבו נוצרה האלה היפה.

סלע אפרודיטה עצמו הוא אחד המקומות המצולמים והמזוהים ביותר עם קפריסין בכלל ועם העיר פאפוס בפרט. צילומיו משמשים פוסטרים רבים ועלוני פרסום של המקום.

מעניין ששמו היווני של הסלע "Petra tou Romiou", בעברית "אבן הרומאים", בכלל לא קשור לאפרודיטה. הוא בא מהגיבור האגדי דיגניס אקריטאס. מדובר בבחור אמיץ שהגן על המקום, מפני האוייב המוסלמי שביקש להחריב את האי בתקופה הביזנטית.

הבילוי במקום משלב צילומי סלפי ומשחקים "עם השמש", טיפוס על הסלע ושחייה נעימה בים שמסביב. אגב, האמונה המקומית אומרת שכל סיבוב של שחייה מסביב לסלע תפחית שנה שלמה מגילכם הביולוגי.

מוכנים? היכון... שחה!!!


#טיפים
חניון יש ליד הקיוסק שעל הכביש. יורדים לחוף במדרגות, דרך מנהרה שמתחת לכביש.

הביאו סנדלי מים - החוף מלא בחלוקים שמקשים על הליכה בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vqMuoD8NyIg


ומהאוויר:

https://youtu.be/_-kfRM-7UOQ


היכל האמנויות היפות
#על המתחם הניאו קלסי המרשים בעיר

היכל האמנויות היפות (Palace of Fine Arts), או מתחם ארמון האמנויות, הוא מבנה בסגנון רומי עתיק, המשמש להצגת תערוכות אמנות. הוא נבנה בשנת 1915, סביב לגונה מלאכותית בסן פרנסיסקו.

במקור הוא הוקם ברובע המרינה של סן פרנסיסקו, עבור תערוכת "פנמה-פסיפיק" הבינלאומית, שהתקיימה באותה שנה. התכנון היה להרוס את המבנה, מיד בתום התערוכה. אבל לתושבי העיר היו תכניות אחרות. עוד במהלך התערוכה הם התאהבו במבנה הניאו-קלאסי ולא הסכימו לוותר עליו. כך הוא תוחזק ושופץ ושרד עד היום.

האתר המרהיב משמש לשלל אירועי תרבות, כמו אירוח של תצוגות אמנות ואתר פופולרי בקרב תיירים ותושבים מקומיים. זוגות רבים מאזור מפרץ סן פרנסיסקו מגיעים אליו לצילומי החתונה שלהם.

ההיכל בנוי מפרגולה בת 340 מטר המקיפה מבנה ראשי וסמוך למים. עם המבנה המשתקף במימיה היוצרים מראה טבעית, מייצרת הלגונה כאן מראה מרהיב, בסגנון של אירופה הקלאסית.

בהיכל האמנויות היפות שכן בעבר האקספלורטוריום (Exploratorium), מוזיאון המדע המרשים והאינטראקטיבי של העיר.

חברת דיסני נתנה פומבי להערכה הרבה לה זוכה ההיכל, כשיצרה העתק מיניאטורי שלו באחד מפארקי השעשועים הקליפורניים שלה באנהיים.

על גדת הלגונה המזרחית ניצבים אקליפטוסים אוסטרליים. האזור הוא בית לשלל חיות בר, כולל ברווזים, ברבורים, צבים, אווזי-בר, דביבונים וצפרדעים.


#תולדות המקום
היכל האמנויות היפות תוכנן על ידי האדריכל ברנרד מייבק, לכבוד תערוכה בשנת 1915. האיש, שקיבל את השראתו מאדריכלות רומית ויוונית, יצר את אחד המבנים היחידים ששרד מאותה תערוכה והיחיד שנמצא עד היום במקומו המקורי.

בשנת 1965, המבנה נבנה מחדש מבטון. זאת אחרי שההיכל המקורי נהרס שנה קודם לחלוטין ונותר ממנו רק מבנה הפלדה של התערוכה. במהלך השיפוץ והחידוש של הבניין, נבנו מחדש כל הקישוטים והפסלים, כמו במבנה המקורי.

בשנת 1969 הפך אולם התערוכה הראשי למקום המשכן של מוזיאון האקספלורטוריום. בשנה שאחריה הוכנס למבנה גם תיאטרון ההיכל לאמנויות יפות, על 966 מושביו.

בשנת 2013 נסגר האקספלורטוריום והועבר מכאן למשכנו החדש.


#טיפים
למידע על הופעות וקונצרטים בהיכל הציצו לאתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UCzIIKZ6gGg


אדריכלות ההיכל:

https://youtu.be/cb0OA6j7Khs


ביקור במקום:

https://youtu.be/6SEbVJZh_K0


מהאוויר:

https://youtu.be/2NPVTrH9NRQ
גשר שער הזהב
#על הגשר האייקוני והמצולם ביותר בעולם

גשר שער הזהב (The Golden Gate Bridge), או פשוט גשר הזהב, הוא גשר תלוי ומרהיב, באורך של כמעט 2 קילומטרים. כל מי שמבקר בסן פרנסיסקו חייב לחצות אותו, בין אם ברכב ובין אם ברגל, ולהתפעל מגשר הזהב ש”יפה כמו בסרט”.

הגולדן גייט ברידג', שאורכו 1,970 מטרים, נחנך בסן פרנסיסקו בשנת 1937 ובזמנו נחשב לאחד ההישגים הגדולים שבנה האדם. הוא כנראה הגשר המצולם ביותר בעולם, תועד בסרטים רבים ונחשב גם לסמלה המרכזי של סן פרנסיסקו.

אגב, ההתנגדות לגשר לפני בנייתו הייתה רבה ומהנדסים רבים הטילו ספק בעמידותו של גשר ישר מעל המים הלא שקטים של האוקיינוס השקט. הם חששו מהעומק הרב של המפרץ ומהרוחות החזקות, שמגיעות כאן לא פעם למהירות של 100 קמ"ש.

תושבים רבים גם התנגדו אז לגשר בחשש שיהרוס את הנוף. אבל יזם הגשר, מהנדס יהודי בשם שטראוס, האמין שקום יקום הגשר והקים את מה שיהפוך לשער הכניסה המרהיב לסן פרנסיסקו היפהפייה.

הגשר מחבר בין סן פרנסיסקו לבין מחוז מרין. בניגוד למה שרבים חושבים, הוא לא קרוי על שם צבעו הכתום והבולט. מקור שמו הוא "מיצר גולדן גייט" שמעליו הוא בנוי, מיצר שמחבר בין האוקיינוס השקט לבין מפרץ סן פרנסיסקו.

הליכה על גשר הגולדן גייט היא אחת מחוויות החובה, שאסור להחמיץ בעיר. גובהו 230 מטר מעל פני הים, מה שיקנה לכם תצפית נהדרת על הנוף כולו.

אגב, בניגוד למה שהיינו עשויים לחשוב, צבעו של הגשר אינו זהוב, אלא כתום, נוטה לאדמדם, גוון שגם משתלב בסביבה וגם מונע חלודה.


#לתצפית על הגשר
תצפית אל הגולדן גייט ברידג' מציעה גם נוף נהדר של המפרץ. נקודת תצפית נהדרת נמצאת ברציף הטורפדו (Torpedo Wharf). בימים ללא עננים וערפל תוכלו להגיע גם לנקודת תצפית נהדרת אל הגשר ששמה Eagle point והיא נמצאת בגן הלאומי. תקבלו בה גם זווית שונה מהמוכרת על הגשר וגם טיול נחמד בחיק הטבע. עוד שתי נקודות צילום טובות הן ממגרשי החנייה שבשני צידי הגשר.

תוכלו גם להגיע ולצפות בגשר מעיירת האמנים היפה סוסליטו (Sausalito), הסמוכה לקצהו הצפוני של גשר שער הזהב. זה ביקור שמומלץ במיוחד בשעות בין הערביים.


#טיפים
בניגוד לנסיעה על הגשר שהיא בתשלום, ההליכה בו והתצפית ממנו בחינם.

על הגשר מסלולים רחבים המיועדים להליכה ולדיווש באופניים.

בחשיכה ועד 5:00 בבוקר, הגשר סגור להולכי רגל.

להולכי רגל רק צידו המזרחי של הגשר פתוח. תוכלו להשקיף ממנו על האי אלקטרז ועל מפרץ סן פרנסיסקו. לכו ברגל חצי דרך וחזרו בחזרה אחרי התצפית, או שתמשיכו עד הסוף ותחזרו באוטובוס.

הנוסעים במכונית על הגשר יוכלו להתרשם ממנו על ידי עצירה באחת מנקודות התצפית שלאורכו.

יש שייט קצר ונחמד שאפשר לקחת מהנמל ועובר מתחת לגשר.


מבט מהאוויר:

http://youtu.be/Ce4uESM1thQ


הדרכה:

http://youtu.be/qhwAzaLCJT0


סקירה:

http://youtu.be/m8DXQ-nuzxA


הרשת שעשו לפועלים, במקום שיפלו אל הים וימותו. לאלה שנפלו אל הרשת הצמידו אז את הכינוי "מועדון חצי-הדרך אל הגיהנום":

http://youtu.be/KLRCZAXfEa4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.