» «
פארק הציפורים בסינגפור
פארק הציפורים של סינגפור
#על פארק הציפורים עם מפל המים המלאכותי הגדול בעולם

עם שטח גדול ויפה של גנים, מפלים ואגמים, פארק הציפורים ג'ורונג (Jurong Bird Park) בסינגפור הוא פארק הציפורים הגדול באסיה ומקום נהדר לאוהבי בעלי חיים.

בפארק הזה תראו מספר עצום של עופות ואלפי ציפורים, מתוך מאות מינים וסוגים. כאן ניתן ליהנות ממופעי ציפורים, תוכים מדברים, פינגווינים, פלמינגו ועוד.

אל בתי הגידול רחבי הידיים תוכלו להיכנס ולראות את הציפורים ללא הפרדה, לשוטט בתוכם, להאכיל ולראות מסביבכם אלפי בעלי כנף מרתקים.

בין הכלובים שבתוך הפארק עובר גשר עילי מעץ. בכלובים עצמם תראו עוד מיני ציפורים מגוונים נוספים, שגם בצידם הסברים למבקרים.

עוד בפארק הציפורים תוכלו לראות את המפל המלאכותי המרשים, שמוגדר כאחד המפלים הגדולים ביותר שנבנו אי-פעם בידי אדם.


#מה תראו כאן?
בפארק הציפורים הענקי מאות ציפורים. יש כאן החל מתוכים ופלמינגו ועד עופות דורסים ובראשם נשרים.

אחד הבולטים בבתי הגידול כאן הוא זה של תוכי הלורי הצבעוניים. מדובר במתחם בן 3,000 מ"ר, מלא בעצים וגשרי הליכה מעץ, המיועדים למבקרים. התוכים מעופפים כאן בין העצים באופן חופשי. הם ידידותיים וניגשים אל המבקרים, כדי לקבל גרגרים בריאים, הנמכרים כאן בקעריות קטנות.

את דורסי לילה תוכלו לפגוש, או לצפות בהם, בבית גידול המדמה ג'ונגל אפלולי שמתאים לחיי הלילה שלהם. חוויה שונה ומיוחדת.

עוד בית גידול מעניין הוא זה שבו תראו כמה סוגי פינגווינים, החיים בסביבה שמזכירה את סביבתם הטבעית.

בכלוב הענק ביותר בפארק תראו גם את מפל המים המלאכותי והענקי, שהמקומיים טוענים שהוא מפל המים המלאכותי הגדול ביותר בעולם.


#טיפים
הפארק מומלץ לכל המשפחה, בדגש על מטיילים עם ילדים אבל לא רק. חובבי ציפורים ייהנו כאן מאד.

הילדים ייהנו אם תקנו להם כאן קערית עם גרגירים והם יוכלו להאכיל את התוכים.

בין המופעים הנחמדים שתוכלו לצפות בהם כאן, נסו לכוון ולראות את המופע המרשים של הנשרים והעופות הדורסים.

בפארק יש רכבת עם 4 תחנות במקומות המעניינים ביותר. היא מקלה על מי שזקוק להסעה, אבל אחרים יעדיפו דווקא את השיטוט הרגלי הנחמד ברחבי הפארק הנהדר הזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sywdehkeaJ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/m8oHuLKlVzM


תוכי מדבר:

https://youtu.be/FSIEr9f7C6M


ומגוון ציפורים:

https://youtu.be/6Dvvig79kAs
אגם מנדרנסקו
אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ
#על האגם שציפורים ונהרות נוהרים אליו

אל אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko Ezero) היפה, שמדרום לעיר בורגס, נשפכים ארבעה נהרות שונים. עד 1934 הוא היה אגם מלוח. בהמשך הקימו השלטונות סכר והאגם שוקם. כיום הוא אינו מלוח יותר ומימיו מתוקים.

באגם עמדת תצפית לצפייה בציפורים. הסיבה להתקהלותן כאן היא ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (Via Pontica), שמו של נתיב נדידת הציפורים, אחד משני הגדולים, מאירופה אל אפריקה ובחזרה.

בצד האגם הוקם מצפה מיוחד המאפשר תצפית נוחה על הציפורים הרבות הפוקדות אותו במהלך הנדידה.

בסמוך למַנְדְרֶנְסְקוֹ נמצא גם מרכז שימור נעים בשם פודה (Poda), שממנו תוכלו לצאת לשיט על מימי האגם ולצפות בדגים וציפורים שבו. במרכז גם מארגנים סיורי שיט באגמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5WgyXq4LRhE
פארק הציפורים בפאפוס
פארק הציפורים בפאפוס
#על גן החיות בפאפוס


בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים ונחשב לפארק הציפורים הגדול ביותר בקפריסין. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש וניתן לבקר בו במסגרת הביקור בגן החיות הגדול של פאפוס.

לפרטים, ראו בתגית "גן החיות של פאפוס".
הסלעים הנפלאים ליד ורנה
הסלעים הנפלאים
#על מחטי הסלע המרהיבים של בולגריה

כשמתקרבים אליהן, כבר מרחוק ניתן לראות את המחזה היפהפה של הפסגות הסלעיות של "הסלעים הנפלאים" (Wonderful Rocks). התופעה הזו היא בעצם גוש סלעים טבעי, בו 10 "מחטים", מעין אוסף של סלעים חדים וגבוהים, המגיעים לגובה של כ-40 עד 50 מטרים ויוצרים ביחד צורה שמזכירה מגדלי טירה מימי קדם.

התופעה הייחודית והשלווה הזו נמצאת לא רחוק מוורנה, על גדת סכר הטסונבו (Tsonevo dam), שלחופי אגם יפה. המראה המסתורי והמיוחד שכאן יקסים את חובבי הטבע שביניכם. גם האווירה השקטה והמרגיעה כאן היא מיוחדת במינה.

כאן תוכלו ליהנות מטיפוס על הסלעים המקומרים. חובבי הטבע ייהנו לצפות בציפורים הרבות, שהפכו את הסלעים לבתיהן. במחצבה הנטושה שבסמוך תראו בסלע סימנים של תופעות גיאולוגיות מעניינות שיצרו השינויים שעבר האזור, במהלך מיליוני שנים.

בכדי לאפשר לעלי רכב לעבור ביניהם, מבלי לפגוע ב"מחטים", יצרו כאן המקומיים שבילים ומנהרות, מסביב לגוש הסלעים הנהדר הזה ובתוכו.


#טיפים
בואו בנעלי הליכה המתאימות גם לטיפוס.

גם אם בוורנה חם, כאן קריר יותר. הביאו בגדים חמים.

ניתן להגיע לכאן בסיור או במונית ממרכז ורנה. הדרך לא סלולה.

בסיום הביקור כאן, קחו מעט זמן לתצפית מקסימה על הנוף שמצידו השני של האגם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/koT9TlsGTgw


ועוד מבט:

https://youtu.be/jXRE5DiXN1g

ציפורים

שוק הציפורים יואן פו
שוק הציפורים יואן פו
#על מקום המפגש של בעלי הציפורים

הגברים של הונג קונג, בעיקר הפנסיונרים שבהם, מאד אוהבים לגדל ציפורים. רבים כאן מאמינים שהן מביאות מזל טוב. לכן הם מטפחים אותן ויוצאים בכל בוקר וערב לטיולים בשכונה, כשבידיהם הציפור בתוך כלוב או התוכי על הכתף.

בשוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden) תוכלו לראות המוני ציפורים צבעוניות, המזמרות ומקשקשות בכלובים מהודרים ומצועצעים. בין הציפורים המוצעות למכירה, בולטים התוכים הצבעוניים, המציצים מהכלובים או מוצבים על כתפי המבקרים, לשעשוע או לצילומים.

ואכן, הציפורים כאן מקבלות מהמבקרים תשומת לב רבה. המוכרים נהנים להפגין את יכולותיהן ולהראות תרגילים שונים ומגוונים שלימדו את הציפורים והתוכים.

למעשה, שוק הציפורים (Hong Kong Bird Market) הוא בעיקר מקום מפגש לבעלי הציפורים, שבאים לשאול, להחליף עצות וחוויות, לרכל ולדבר על תחביבם. לצד הציפורים, מוצעים כאן למכירה כלובים, ציוד ומזון, כמו גרעינים, חרגולים על מקלות אכילה, זחלים וצרצרים חיים או מיובשים, הנחשבים למעדני הגורמה של הציפורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KavkFcXslA4


אווירה נהדרת:

https://youtu.be/83vflY4clqI


ביקור במקום:

https://youtu.be/69ZM88gE0TU
שבע טחנות
שבע טחנות
#על שרידי מערכת טחנות הקמח שהיו על הירקון

אתר שבע טחנות הוא אתר שנחשף ושוחזר חלקית בתחילת שנות ה-2000 ע"י הארכיאולוג ישוע דריי. בחפירות נמצא שבאתר ניצבו בעבר כמה טחנות קמח שהשתמשו בזרימת מי הירקון לטחינת חיטה.

ליד הטחנות יש שרידים של גשר עתיק מהתקופה הרומית שחצה את הירקון ומחבר לאי שבין נחל הירקון ובין טחנות הקמח. באתר פעלו 11 זוגות של אבני רחיים, שטחנו מעל חצי טון של קמח בכל שעה. טחנות הקמח הללו שימשו את האיכרים מהסביבה, שנהגו להגיע למספר ימים, להמתין לתורם ולטחון את התבואה. הן פעלו במשך מאות שנים, עד שהפסיקו את הפעילות שלהן ב-1936.

מקור השם "שבע טחנות" הוא ב-7 מתוך 11 זוגות של אבני רחיים שנמצאו במתחם הזה. הטחנות שהופעלו בכוח המים היוו פריצת דרך של ממש בטכנולוגיה של ארץ ישראל ולראשונה אפשרו לטחון חיטה מבלי להשתמש בבהמות ובכוח אדם.

בערבית האתר נקרא ג'רישה, שכן כאן ישב בעבר כפר ערבי בשם זה. הכפר הערבי ג'רישה שכן כאן עד למלחמת העצמאות. משמעות השם ג'רישה הוא "קמח גרוס דק", מה שאומר שתושבי הכפר היו קשורים ואף התפרנסו מטחנות הקמח שהיו ממוקמות לאורך נחל הירקון.

אגב, אם אתם חובבי ציפורים, תוכלו לצפות כאן במגוון מרשים של ציפורים. יש גם ברווזים ואנפות לצד שלדגים ולבניות - כולם מסתובבים כאן וצדים דגים למאכל.

בתיאבון גם לכם!
אגם בורגס
אגם בּוּרגַס
#על האגם הטבעי הגדול בבולגריה

אגם בּוּרגַס (Lake Burgas), הידוע גם בשמו אגם ואיה (Vaya), הוא האגם הטבעי הגדול בבולגריה והגדול שבאגמים היפים הסובבים את בורגס.

מדובר כאן בפנינת טבע אמיתית. לחופי האגם תוכלו לצאת לטיול נעים, מה שמהווה סיבה טובה לעצור את השיזוף בים למספר שעות ולצאת לטייל.

מימי האגם, שנמצא מערבית לעיר בורגס, אינם נקיים דיים כדי שניתן יהיה לשחות בהם, אבל באגם היפה ניתן לצפות בציפורים וליהנות מהיופי הטבעי והשליו שכאן. יש כאן שפע של דגי קרפיון והדיג כאן הוא ספורט פופולארי. המים הנקיים מגיעים לאגם מ-3 נהרות, אך האידוי כאן רב ומליחות המים גבוהה.

כמו כל אגמי האזור, גם אגם ואיה נמצא על ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (via pontica), אחד משני מסלולי נדידת הציפורים הגדולים באירופה. למעשה, למעלה בשמיים, מעל אגם ואיה, ניתן לצפות ביותר מ-250 מיני ציפורים ועופות מים, כשהבולטים שבהם הם מאות ואלפי חסידות לבנות ושקנאים.


#טיפים
חובבי הדיג לא יחמיצו את החוויה המיוחדת של דיג באגם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uoVTfLgVWBU


והטבע באגם:

https://youtu.be/pdlIKbNa6Jo
מרכז השימור פודה
מרכז השימור פּוֹדָה
#על המרכז לשימור ארבעת האגמים

כ-8 ק"מ מדרום בורגס, הוקם בשנת 1998 מרכז השימור פּוֹדָה (The Poda Nature Preserve), כדי להגן על בית הגידול של הציפורים שבאזור.

זהו מרכז הפועל לשימורם של אזור הביצות הגדול בבולגריה ושל ארבעת האגמים הסמוכים לעיירת הנופש ההומה: מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko), בּוּרגַסְקוֹ (Burgasko), אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko) ופּוֹמוֹרִיסְקוֹ (Pomoriysko).

באגמים הללו נחות הציפורים הנודדות במסען הארוך בכל סתיו, לאפריקה. האזור עצמו הוא בית לכ-260 מיני ציפורים, כמעט 70% מכלל המינים בבולגריה כולה.

הביצות והאגמים שמקיפים את בורגס מהווים נקודת עצירה להמוני ציפורים העוברים ליד העיר, הנמצאת על ציר הנדידה שלהן. הנתיב הקבוע הזה, שנקרא וִיָה פּוֹנְטִיקָה (Via Pontica), הוא אחד מנתיבי הנדידה העיקריים של הציפורים הנודדות לקראת החורף והקיץ, הלוך ושוב, בין אירופה הצפונית לאפריקה המרכזית.

במרכז פודה תמצאו נקודות תצפית המאפשרות תצפיות נהדרות לחובבי ציפורים וצפרים מקצועיים. למעשה, מרכז השימור מציע למבקרים הזדמנות לזהות ציפורים נדירות הנמצאות בסכנת הכחדה ומגדיל את המודעות למצבן.

במרכז השימור מציעים גם סיורי שיט באגמים ובנוסף יש כאן גם מגוון של מסלולי טיול רגליים בשמורה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GLHGzgY-_Cc


מרכז לעופות בסכנת הכחדה
מרכז לעופות בסכנת הכחדה
#על המרכז

פסק זמן מהמולת היום ורעשי העיר תוכלו למצוא במרכז לעופות בסכנת הכחדה. האתר נוצר מארבעה מאגרי מים ויקטוריאניים שנדחסו באחת מלולאות נהר התמזה.

המרכז נפתח לראשונה בשנת 2000, ובשנת 2002 על שטח של 29.9 הקטר (כל הקטר = עשרה דונם) יועד כמוקד עניין מדעי מיוחד.

המרכז משתרע על יותר מ-300 דונם (40 הקטר) של קרקעות שהוסבו למגוון רחב של שטחים בעלי תכונות המלחות ובתי גידול, כל זאת לפני שהמרכז נפתח במאי 2000. זה היה הפרויקט האורבני הראשון מסוגו בבריטניה.

במקום ניתן לראות ציפורים רבות שאותן לא ניתן למצוא בשום מקום אחר בלונדון. ביניהן ברווז אפור ומרית צפונית. יש כאן גם ציפורים כמו אנפית אירואסיות, צהוב מצח צפוני, קיווית מצויצת, רכבת מים, דררת קרמר, נץ אירואסי, סנונית חול, שלדג גמדי, טבלן גמדי וטבלן מצויץ.

המקום מארח הרצאות ואירועים רגילים שעוסקים בשימור חיות המלחות של בריטניה, והיה נושא של תכנית טלוויזיה של ה-BBC בשם "שבעת הפלאים של הטבע" בשנת 2005, כאחד מהפלאים באזור לונדון.

במקום גם בניין אורחים גדול המשמש לעתים כמקום חתונה.

מבט מקרוב על המרכז:
https://www.youtube.com/watch?v=p0hZ5CZCguk
עמק נהר דיאריזוס
#על גן העדן של הציפורים והטבע

מהכפר ניקוקליה (Nikokleia) תוכלו להגיע בקלות אל עמק נהר דיאריזוס (The Diarizos River Valley). בעיני רבים, העמק הזה הוא גן עדן אמיתי באי קפריסין ובמיוחד לחובבי טבע ולצפרים.

העמק מכיל את ערוץ הנחל הארוך במערב קפריסין והכי מגוון, בעושר תבניות הנוף והצורות המשתנות לאורכו. כמו כן הוא גם מצטיין במגוון הגדול של האתרים ההיסטוריים שבו. בין מטעי גפנים, האורכידיאות, ויערות האורנים שבעמק הדיאריזוס, המסלול שתצעדו בו יעביר אתכם, דרך כפרים מימי הביניים ואתרים הסטוריים עתיקים.

זה אינו מסלול קשה וממש לא מיועד למיטיבי לכת בלבד. בנוסף, הטבע והיופי ההיסטורי שבו יהיו מהיפים שתפגשו בטבע של האי.


#טיפים
אנו מנווטים אתכם לטברנה דיאריזוס. ממנה תוכלו לצאת אל העמק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HczVJfld4j8


וטיפוס צוקים בו:

https://youtu.be/m_4Ibaa2QGA
אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ
#על האגם המלוח המחובר אל הים השחור

על כביש נסבר - ורנה המוביל מבורגס, נמצא אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko Ezero), שמצפון לבורגס. זהו אגם המחובר אל הים ומימיו מלוחים.

חלק מהאגם הוא שמורת טבע שהגישה אליה אסורה למבקרים. בעונות המעבר ובעיקר בסתיו, הוא מהווה יעד מועדף על ציפורים נודדות, מה שהופך אותו יעד מבוקש לצפרים וחובבי ציפורים רבים מאירופה כולה.

המוני הציפורים כאן באות לאגמי בורגס ובכללם גם לאגם הזה, מכיוון שהם נמצאים על ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (via pontica), אחד משני מסלולי נדידת הציפורים הגדולים באירופה. למעשה, באיזור זה נצפות מעל 70% מהציפורים שעוברות בבולגריה, במהלך נדידת הסתיו.

מכיוון שהצד הצפוני שלו מתחבר לים השחור, אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ הוא אגם מלוח. כמו בימות מלח רבות בעולם, מליחות המים, שכאן היא בין 20-27,5%, הופכת את האגם למקור מצוין בבולגריה לייצור של מלח. מכאן שגם הצמחיה באגם אטאנסובסקו היא מלוחה ומתקיימת במים מלוחים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-ZHul36R-eA
פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה
#על פארק ההר הטבעי

נסתר בפינה הדרום מזרחית של אירופה, פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה (Strandzha או Strandja), שנמצא במרחק של כשעה נסיעה מבורגס, הוא אזור טבעי ומאוכלס בדלילות, הנמצא הרחק מהערים הגדולות.

זהו פארק טבעי שבמרכזו שרשרת הרים בשם סטרנדז'ה, עטורי יערות בתוליים, ירוקי עד ובעלי נופים מקסימים במיוחד. מיקומו של הפארק הטבעי הזה הוא בפינה הדרומית-מזרחית של בולגריה, בסמוך לחופי הים השחור. הוא משתרע אל מעבר לגבול לתוך טורקיה.

הפארק של הרי סטרנדזה הוא הצצה לטבע מסקרן ונינוח. אלפי עצי אשור אוריינטליים ואינספור שיחים ירוקי-עד עוטפים חי וצומח עשיר בפארק הטבעי הזה, המהווה מקום מפלט מרתק למבקשים שלווה ולמחפשים חוויות תרבותיות וטבעיות. עם נוף עוצר נשימה ומגוון פרפרים, ציפורים, זוחלים ופרחי בר, מדובר בפארק הטבעי המגוון והנרחב בבולגריה ומהאתרים הטובים במזרח אירופה לצפייה בחיות בר.

בנוסף למחזה טבעי והמרשים, מעניינת לא פחות היא התרבות המקומית הייחודית, של הכפריים באזור, שיצרו במשך מאות שנים אדריכלות עץ מסקרנת, אותה ניתן לראות בבתי העץ העתיקים שנבנו בכפרים המבודדים שכאן.


#טיפים
ניתן להגיע לכאן בקלות ברכב שכור או בסיור יום מאורגן מהמלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RSKswWg8fY
פארק קאולון
#על הפארק שפעם היה שכונת עוני

בפארק קאולון (Kowloon Park) הוא פארק עירוני, גדול, נאה ופופולארי מאוד בקאולון, הן בקרב תושבי הונג קונג והן בין התיירים.

יש שלל מתקנים שמאפשרים ליהנות בו מאד. בזכות מזג האוויר הנוח של הונג קונג, יכולים תושבי המקום והתיירים שבעיר ליהנות כאן משלל פעילויות ובילוי ירוק בטבע עירוני נעים.

בפארק, המעוצב בסגנון סיני מסורתי, שלל אטרקציות מגוונות לכל הגילאים. תוכלו למצוא כאן אזורי נוף מדהימים, גינות רבות, מגוון רחב של פרחים, עצים, דשאים וציפורים. יש כאן גם אגם קטן, תחנה לצפייה בציפורים, גן שעשועים, מבוך, פינות משחק, גן סיני מקסים, פסלים ופסלונים, חממות ועוד.

פארק קאולון, שנמצא באזור בו שכנה בעבר אחת משכונות העוני של קואלון, מציע כיום למבקרים חוויות של טיול בין גנים שונים בתוכו.

יש בפארק גם לא מעט אפשרויות של ספורט אקטיבי ואתגרי, החל ממסלולי הליכה וריצה ועד למרכז כושר הכולל מגרשי כדורסל וסקווש, שולחנות פינג-פונג, חדר כושר ובריכות שחייה חיצוניות ומקורות.


#טיפים
שעות הפעילות בפארק בכל ימות השבוע הן: 5:00-00:00.

כל יום א' בסביבות 16:30-14:30 תוכלו לצפות בגן הפסלים במופע קונג פו מרהיב - ללא תשלום!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/V8y2OajFvI4


ביקור במקום:

https://youtu.be/Jt67euxmFVU?t=1m10s
פארק אריאל שרון
#על הפארק שנבנה על הר של זבל

הוא נמצא בשולי העיר בתל אביב ויש בו לא מעט מסלולי טיול, הליכה ורכיבה על אופניים. אבל עם 8,000 דונם של שטח, שהם פי 2.5 מגודלו של הסנטרל פארק בניו יורק - פארק אריאל שרון הוא אחד מהפרויקטים הגדולים בעולם בתחום שיקום הסביבה. הפארק הזה כולו ירוק ופורח, עם נוף מרהיב ונמצא בלב גוש דן. זהו נכס של ממש לאיכות החיים של תושבי העיר והמבקרים בה.

עד להקמת הפארק נקרא האזור כולו "חירייה", על שם כפר ערבי ששכן כאן בעבר. בין השנים 1952-1998 הרשויות המקומיות בגוש דן פינו את הפסולת שלהן לכאן ועם השנים הוא הפך להר של ממש. במשך שנים היה הר הפסולת חירייה, תל הזבל שגובהו כ-60 מטרים מעל פני הקרקע, ל"הר הפסולת של המדינה". לא הייתה דוגמה טובה ממנו למפגע סביבתי, תברואתי ובטיחותי בישראל.

המקום יצר מפגעים סביבתיים חמורים. השריפות הרבות שפרצו כאן, כתוצאה מתסיסת זבל וגז, פגעו באיכות החיים והאוויר בתל אביב וגוש דן כולו. גם להקות הציפורים הגדולות שהתרכזו מעליו היוו סכנה ממשית למטוסים שהמריאו בשדה התעופה בן גוריון הסמוך והיה חשש חמור מתאונות מטוס, כתוצאה מציפורים שנשאבות אל מנועי הסילון.

ההחלטה על הקמת הפארק התקבלה ב-2005. בכך הפך פארק אריאל שרון לפרויקט הנדסי ואדריכלי מורכב, שהפך אזור מזוהם ומוזנח במשך עשרות שנים - לפארק ענק ירוק ופורח. שנתיים אחר כך הוא נחנך כ"פארק אריאל שרון".


#מה תראו כאן?
כיום, זורמים בשטחים הפתוחים שמסביב להר נחל איילון ושלושה מיובליו. עוד במתחם שטחי חוות שלם, בני ברק העתיקה, בית הספר "מקווה ישראל" ופארק מנחם בגין. לא תראו כאן רק משפחות מתחרדנות בשמש או זוגות בפיקניק מפנק. יש פה גם מגוון זוחלים, יונקים, דו-חיים ומאות ציפורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s8D2C0UlNbY


וביקור בפארק כשהוא עוד היה מזבלה:

https://youtu.be/f32F45Q8Tpg?t=167
פארק ההשכלה
#על הפארק הסביבתי של תל אביב


בין אזור ההייטק, משכנם של ענקים כמו גוגל, פייפל וצ'ק פוינט לבין שכונת ביצרון השקטה, ממש בסמוך לדרך השלום, משתרע פארק ההשכלה (Haskalah park) - מקום אקולוגי, חכם ואוהב לסביבה ולבני אדם.

הפארק הוא חדש יחסית והוקם במטרה ליצור נקודה של טבע ממשי בתל אביב. חוץ מגן נעים למבקריו האנושיים, יש כאן את כל מה שצריך בכדי למשוך אל הגן בעלי חיים, ציפורים, זוחלים וחרקים. מבנה הפארק נועד לאפשר להם לקנן בפרגולות המסורגות שנבנו במיוחד, לשתות מים, לתפוס שמש בפינות ההתחרדנות ולמצוא מחסה בין הצומח המגוון שבגן. המתכננים, בראשות האדריכל רם אייזנברג, יצרו כאן מגוון אמצעי ביוטופ שנועדו למשוך ציפורי שיר ופרפרים. מה שמזכיר שבפארק גם הוצבו לא מעט שלטים, שמסבירים למבקרים על החי והצומח כאן. אולי משום כך הפארק זכה בפרס רוקח, מהחשובים בתחום.

גן ההשכלה הוקם סביב העצים שנותרו מהחורשה המוזנחת שהייתה כאן בעבר, תוך שילוב בין צמחיה חדשה לבין עצי האורן הנטויים שהיו כאן מתמיד, תוצאת הרוחות העזות שנשבו כאן במשך שנים רבות ממערב, מכיוון ואדי מוסררה, ואדי איילון של היום.

האדריכלים אף הוסיפו ועיצבו לפארק פנסים נטויים, בהתאם לעצים שבו. ואגב, גם המנורות שפועלות בתוכם הן סביבתיות. מדובר בנורות הצוברות חשמל סולארי מאור השמש ביום ומאירות את הפארק בערב.

גם נושא שמו של הרחוב, שדרות ההשכלה, שולב כאן. פינות הישיבה בפארק מוקמו לרוב מתחת לעצים ועל כל שולחן מוטבעים קטעי ספרות מתקופת ההשכלה או מסיפורי ילדים. אפילו המקלט שבפארק נצבע והפך לחלק מכיתה פתוחה. נתלו עליו תמונות ומידע כתוב על גדולי תקופת ההשכלה בספרות והוא מאפשר למורים מבתי הספר הסמוכים לצאת עם התלמידים לשיעור בטבע.

יש בפארק גם גינת כלבים רחבה, בסמוך למתקני משחק למגוון גילאים, כולל מתקן למשחק הפּטאנק (כדורת צרפתית), מתקני שעשועים לילדים, נדנדות חבלים, ערסלים וכורסאות משחק - רק עזבו את הטלפון ושחקו איתם...


#על תקופת ההשכלה
הפארק מתייחס בכבוד לאנשי תקופת ההשכלה העברית, שהיו סופרים ואנשי רוח יהודיים, כולל גינצבורג, צוויפל ובן זאב. למעשה, כל שכונת ביצרון מנציחה אותם בשמות רחובותיה וכך גם השדרה שבה נמצא 'פארק ההשכלה'.

תקופת ההשכלה היהודית, שהתפתחה במאה ה- 18, בהשפעת רעיונות של תנועת ההשכלה האירופית, הדגישה את המרכזיות של השכל ושל התבונה האנושית בכל שטחי החיים של האדם. התנועה חתרה לחופש מחשבה, חופש דת ואמונה ולשחרור מסמכויות דתיות וממסורות כובלות.

ממש כמו תנועת ההשכלה הכללית, העמידה גם התנועה היהודית את האדם היחיד במרכז ואת טובתו וחירותו של הפרט. היא ראתה ברצונו של הפרט את מה שצריך לקבוע את דרך חייו ולא דרישות הכלל או החברה. בכך ינקה מההומניזם, שהעמיד במרכז את האדם וראה בו את מי שניחן בשכל ובתבונה, ולפיכך הוא בעל זכות בחירה חופשית, שקסמה ליהודים רבים.

בתקופת ההשכלה נפתחה ההשכלה היהודית לסביבתה ואימצה רעיונות שונים ואורחות חיים של החברה הלא-יהודית שמסביבה, ברצון להשתלב בה, לא כעם אלא כפרטים איכותיים ותורמים ביכולותיהם האישיות.


#שכונת ביצרון
שכונת ביצרון היא שכונה שבה מגוון של בתים קטנים, צמודי קרקע, שרבים מהם הורחבו והפכו לדירות מפנקות ונעימות מראה. השכונה שהיא ברובה דו-קומתית, היא מהיחידות בתל אביב שמאפשרות לחיות במעין "קיבוץ בעיר" ומחירי הדירות בה בהתאם. חיים בה תושבים ותיקים, לצד אמנים רבים, עיתונאים ואנשי הייטק שבאו לכאן בשנים האחרונות.

לפני הקמת שכונת בצרון היו כאן פרדסי הדרים גדולים. השכונה נבנתה בתקופת העלייה שלאחר מלחמת העולם השנייה, בכדי להרחיב את ההיצע לעובדי העירייה של אותם ימים. כאן, אגב, גדל באותה תקופה שלמה ארצי הילד, שאביו היה מעובדי העיריה הבכירים.

כיום, יפה לצעוד בין ה"רכבות" שבצד המזרחי של רחוב ביצרון, או בסמטאות הצרות שבצד הקרוב לפארק. סימטאות אלה הן בעצם רחובות הולנדיים קטנים המכונים כאן "שבילים".

שווה לצפות כאן בגינות הקטנות שליד כל דירה ובגגות שעליהם יושבים בערב התושבים, כדי ליהנות מערב בכפר... העירוני, כן?
קבר בן גוריון
#על הקבר של דוד ופולה

ממש בקצה המצוק המשקיף על הנוף המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת, אתם בקבר בן גוריון (Ben Gurion's grave). זוהי אחוזת הקבר המטופחת והצנועה, של ראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן-גוריון ורעייתו, פולה.

לאחר שעברתם בגן המטופח, עתיר הצמחייה המקומית שפורחת בתנאי היובש ומליחות קרקע המדבר, הגעתם אל רחבה גדולה ופתוחה. במרכזה אתם רואים את הקברים, עם המצבות הצנועות, שמעליהם מטיל את צילו עץ פלפלון.

אחוזת הקבר נמצאת על שפת מצוק וממנה ניבט נוף מרהיב. כאן הובא דוד בן-גוריון לקבורה, בשנת 1973, לאחר פטירתו. באחוזת הקבר שבמדרשת שדה בוקר, הוא נקבר לצד אשתו פולה, שנקברה כאן שנים ספורות לפני כן.

כך, בחר עוד בחייו וזכה האיש שחלם ליישב את הנגב, להיקבר בו לאחר מותו, אל מול הנוף של נחל צין ומצוקי רמת עבדת.


#מי היה בן גוריון - באדיבות האנציקלופדיה אאוריקה
על הנגב אמר ראש הממשלה הראשון של ישראל ואבי תקומת המדינה היהודית: "בנגב ייבחן העם בישראל".

דוד בן גוריון, מייסד מדינת ישראל, הפך מיד עם הקמתה לראש הממשלה ושר הביטחון הראשון שלה. בן גוריון היה ממנהיגיה הבולטים של התנועה הציונית. הוא שהחליט, דחף, שכנע את חבריו והכריז על הקמת המדינה בתאריך ה' באייר, תש"ח.

בן גוריון עיצב את דמות המדינה הצעירה ודמותו של צה"ל, כצבא העם. בעיקר חשובה היתה תפיסתו את צה"ל כצבא העם כולו, יחסו לנושא החינוך וחשיבותו לכל אזרח בישראל ויחסו לעליה לארץ, כשלמרות הקשיים והמצוקה הכלכלית בשנותיה הראשונות של המדינה, התעקש בן גוריון להעלות אליה כל יהודי שניתן.

בן גוריון גם האמין ביישוב הנגב ובשנת 1953 הוא התקבל כחבר ועבר לגור בצריף רעוע בקיבוץ שדה בוקר שבנגב, יחד עם אשתו פולה וברצון לסמן לאחרים על חשיבות הנושא.

בשנת 1963 כשפרש מהחיים הפוליטיים הוא העביר סופית את מקום מגוריו אל הקיבוץ. שם הוא התגורר עד למותו.


#תצפית נחל צין
מקצה רחבת הקבר של בני הזוג בן גוריון נשקף נופיהם המרהיבים של בקעת צין ורמת עבדת.

מכאן תראו את הפסגה המחודדת של חוד עקב. למטה רואים את נחל צין המרשים ומעליו את רמת עבדת הנישאת והמצוקים שלה.

מיטבי התצפית יאתרו גם את נחל חוורים, את נחל עקב, את החוורים המלבינים של נחל צין ואת רמת דבשון.

בתנאי ראות טובים תוכלו לראות הרחק במזרח גם את הרי מואב שבממלכת ירדן.


#נקודת הצפרות
רבים לא מודעים לכך שנקודת התצפית הזו היא גם מקום מצויין לחובבי ציפורים. מאתר צפרות הזה תוכלו לצפות בשלל ציפורים הבאות לשתות במעיינות ועופות דורסים המקננים בצוקים וממתינים לציד. אלו גם אלו נמשכים לקניונים של נחל צין, אל המצוקים והמעיינות שבהם ואל הערוצים היורדים מרמת עבדת.

מכאן תוכלו לגלות בכל שלב ועונה בשנה, ציפורים נודדות, ממינים בלתי צפויים. ביניהם נראים הסלעית לבנת-בטן, עורב חום עורף, מדברון, ורדית סיני וסנונית סלעים. גם דורסים כמו רחם ונשר נצפים כאן לא פעם ולעתים אף צוללים אל הטרף שמתחת.


#טיפים
מומלץ לבוא לכאן לקראת שקיעה המדבר אז נצבע באדום והיופי רב ומפעים.

השבילים אל אחוזת הקבר מונגשים לעגלות נכים.


הנה קבר בן גוריון:

https://youtu.be/4MsRY8l8R2E


ותמונות מהמקום:

https://youtu.be/JbvLRVeVCXg
הגנים הבוטניים של קופנהגן
#על הגן הבוטני עתיר החממות הענקיות

הגן הבוטני (University of Copenhagen Botanical Garden), שבמרכז העיר קופנהגן, מהווה אי ירוק של שקט ושלווה, המאפשר לפגוש בו ריכוז מרתק של צמחים מרחבי דנמרק והעולם כולו.

הגן מכיל שלל צמחים פורחים ומעוצבים, גנים מטופחים, יפים וירוקים וחממה טרופית גדולה. הללו ממוקמים בין מדשאות רחבות, המקיפות אגם קטן. שביל היקפי מאפשר לטייל מסביב לאגם ולפגוש בו שלל עופות מים, ברבורים, ברווזים וציפורים, השטים או מהלכים וחיים כאן בשכנות נינוחה עם המבקרים המנומסים.

האטרקציה המרכזית של הגנים הבוטניים היא ביתן הדקלים, ה"פאלםהאוס". זהו בית גידול בחממה, שבו מרוכזים צמחים טרופיים. הוא פתוח בשעות 10-15 (ראו בנפרד בהמשך).

זהו גם פארק לכל דבר והריאה הירוקה של קופנהגן. אפשר לבלות בו שעות של שלווה פסטורלית ומשפחות עושות זאת הרבה. לילדים הוא מציע שבילים נסתרים ופינות חבויות. למבוגרים יש כאן אינספור פינות להתרגעות נינוחה בטבע.

האווירה כאן רגועה וחמימה. סטודנטים שרועים על הדשא ולומדים או מבלים בשמש נעימה, אמהות מטיילות עם עגלות הילדים, זוגות נהנים מבילוי רומנטי באוויר הצח ותיירים מצלמים פרחים ופינות יפות. היופי והשקט כאן שולטים.


#החממה
את אחד החלקים היפים ביותר בגן הבוטני של דנמרק מספקת חממה ענקית, בה גדלים צמחים מאיזורים טרופיים ומדבריים בעולם.

החממה הגדולה כוללת 5 אולמות שונים. כל אולם כאן מתמקד בסוג אקלים שונה ומוצגים בו צמחים שגדלים באקלים זה. זו הזדמנות נהדרת ללמוד על התוצאות המגוונות של הבדלי האקלים בעולם ועל היופי של הצמחים בכל אזור.

באולם המרכזי של החממה תוכלו לעלות במדרגות אל הגג שלה ולצפות בסבך המרהיב של הצמחיה מלמעלה.

בתחומי הגן תמצאו גם שני מוזיאונים - המוזיאון הבוטני והמוזיאון הגיאולוגי של דנמרק.


#טיפים
הגנים הבוטניים של קופנהגן ממוקמים בסמוך לתחנת נורפורט (Nørreport) הסואנת.

אין כניסה לכאן באופניים.

החממות מספקות הפוגה מעולה בימים גשומים.

חשוב לשים לב ששערי הגן הבוטני נסגרים בשעה 18:00.

הפאלם-האוס פתוח רק בשעות 10:00-15:00
חממת החממות והסחלבים 13:00-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eDNx0ocNSxc


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_kH7Gy0t0


בלוגרים:
https://youtu.be/oLW996OLCfQ


גן החיות של פאפוס
#על גן החיות בפאפוס

בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש, גן החיות של פאפוס (Pafos Zoo). גן החיות הזה, המתפרש על פני יותר מ-100,000 מ"ר, מכיל סביבה טבעית, ירוקה ומזמינה.

על אף שיש רבים שמסתייגים מכמות הכלובים, לעומת גני חיות רבים בעולם שמעדיפים מרחבי מחייה פתוחים ונעימים יותר לבעלי החיים, הביקורות משבחות את השינוי שעבר בשנים האחרונות. הוא מסודר ומטופל היטב, הוא מכיל מגוון רחב של בעלי חיים - בעלי כנף, זוחלים ויונקים. במיוחד מפורסם הגן בזכות אוסף התוכים והנחשים הארסיים המכובד שלו.

תפגשו כאן בתוכים, נשרים, ינשופים, טווסים, זוחלים, צבאים, איילות, צבי ענק ומה לא. תוכלו ללטף את החיות ובמהלך היום גם לצפות בהופעות מומלצות של התוכים והינשופים שבמקום. הילדים יוכלו ליהנות ממתקני המשחקים, מפינת הליטוף ודוכני המזון. בתוך הגן גם פארק ציפורים גדול במיוחד עם זנים אקזוטיים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hvhRUhp2ZUQ
פארק המלכה אליזבת
#על הפארק שהוקדש למלכת אנגליה

פארק המלכה אליזבת (Queen Elizabeth Park) שבדרום העיר, הוא פארק שהוקם בשנות ה-30 של המאה ה-20 ומידי שנה מבקרים בו כ-6 מיליון מבקרים!

הפארק, שנחשב לפארק השני בחשיבותו בוונקובר, נקרא ע"ש המלכה האם של בריטניה, אימה של המלכה אליזבת השנייה. הוא נמצא במקום שבו שכנו בעבר מחצבות עתיקות.

חוץ מהמגוון הענקי של הפרחים והגנים הבוטניים שבו, יש בפארק הזה גן סלעים משוקע (Quarry Garden) ומרשים, שיצרו כאן מעצבי הפארק, בין חורבות המחצבה שהייתה כאן והצוקים החצובים שלה מהעבר.

באזור בפארק שנקרא "ארבורטום" (Arboretum), מוצגים מאות עצים מכל רחבי קנדה, שהובאו מרחוק ונשתלו כאן. לידם יש כאן גני שושנים, פסלים רבים, מזרקות, מרחבים ירוקים ומדשאות מטופחות. יש גם אזורי פיקניק ומסעדה לא רעה.

גם הנוף הנשקף מהפארק הוא לא פחות ממרהיב. פארק המלכה אליזבת ניצב על גבעה קטנה, בגובה של 150 מטר, שהיא הנקודה הגבוהה ביותר בעיר.

מדאונטאון ונקובר והמפרץ האנגלי ועד להרים הנפלאים ועטורי השלג שמסביב לעיר - לכל כיוון שאליו תביטו, נשקפים מהפארק נופים מרהיבים של העיר והסביבה. מקומיים ותיירים רבים מגיעים לכאן, כדי ליהנות משקט ושלווה, או לצפות על העיר מלמעלה.

יש כאן גם פינת ציור שבה נפגשים אמנים ומציירים במשותף. הפארק הגדול, ששטחו הוא מעל 500 אלף מטרים רבועים, ידוע גם כמקום פופולארי מאד לצילומי חתונה. זוגות רבים אף עורכים את חתונתם בביתן שמיועד כאן לטקסי נישואין.

כמו בכל פארק בעיר, במגרשי הספורט, במתקנים השונים ובמרחבי הפארק הפתוחים, נוהגים רבים מתושבי ונקובר לעשות ספורט, לשחק בגולף, טניס ופריסבי, או סתם ללכת, לרוץ ולהתעמל.


#על החממה הציורית בלודל
מעל כל האטרקציות שבפארק המלכה אליזבת ניצבים, תרתי משמע, חממת בלודל (Bloedel Conservatory) וכיפת הזכוכית שמעליה. לפחות 500 זני צמחים, משלושה אזורי אקלים שונים בעולם, גדלים בחממה הזו, שנמצאת בפסגת הגבעה.

יש בחממת בלודל צמחים מאזורים שונים בעולם. מצמחי ג'ונגלים ועד צמחים מדבריים. לצידה חיים בחממה שפע של דגים וציפורים, מסביבות המחייה הללו. יש כאן עשרות רבות של סוגי ציפורים טרופיות ודגים ססגוניים שיעניקו לכם חוויה מיוחדת במינה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XNxk8o0Utvo
בית מונה והגן בג'יברני
#על הגן הבוטני של קלוד מונה

הכפר ג'יברני (Giverny) הוא כפר צרפתי קטן שנמצא באזור נורמנדי, על גדות נהר הסיין. זהו הכפר שבו חי ופעל במשך כמעט 40 שנה הצייר קלוד מונה.

בגן מונה והבית של הצייר הנודע (House of Claude Monet) אפשר לראות את הגשר היפאני המפורסם מציוריו של הגאון, אך הוא גם שופע חבצלות מים רבות, אותן נימפאות שהופיעו ביפים שבציוריו. יש בו גם אגמים זעירים עם השתקפויות מושלמות, אוסף של עצים וערוגות פרחים צבעוניים, ציוצי ציפורים ועוד. מונה טיפח את הגן בצורה מיוחדת. דומה שהוא גן של צבעים ולא סתם של פרחים. לא מסודר מדי או מופרד בצבעיו אלא טבעי ומתפרץ. בבת אחת ובמבט אחד ניתן לקלוט את שלל צבעי הקשת.

לראשונה התגלה הכפר לבכיר האימפרסיוניסטים קלוד מונה בעת שנסע ברכבת וראה אותו במקרה מהחלון. הוא כל כך התלהב מיופיו המתפרץ שהחליט לעבור ולהתגורר בו. לאחר שחסך פרוטה לפרוטה הוא רכש בכפר המרוחק מפאריס בית ושטח שעליו החליט לנטוע גן. עשר שנים עמל מונה על הקמת ועיצוב הגן. הוא יקפיד על איזון והרמוניה, שלווה וסדר ובשנים הבאות הוא יצייר בו ובהשראתו רבים מציוריו.

בגנים שאותם טיפח האמן המפורסם ובשטחם צייר חלק מיצירותיו המוכרות ביותר, מתהלכים כיום מאות אלפי תיירים בכל שנה. ציוץ הציפורים והמים המפכים ממלאים את הלב בתחושה שציוריו של מונה התעוררו לחיים. המעניין הוא שהציוריו ניסו להעביר את תחושות האמן בגנו שלו ולהנציח אותו, כך שבמבט אחד הם יזכירו את הגן המופלא. אבל התחושה אצל המוני המבקרים, רובם מכירים כבר את ציוריו, היא הפוכה - הגן הוא שמזכיר להם תמונה אימפרסיוניסטית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wdbwdawlVIo


ביקור במקום:

http://youtu.be/BMey7gOLEgY


בלוגרים:

https://youtu.be/p_oq0hry5Gc


הדרכה:

https://youtu.be/DVve8Qif614


סיור מפריז לג'יברני:

https://youtu.be/SSbtXRQkARc
לורו פארק
#על גן החיות הסוב-טרופי של האי טנריף

אנחנו תמיד בעד ביקור בעלי החיים המקומיים, אבל הלורו פארק (Loro Park), יאפשר לכם לעשות היכרות מעמיקה לא רק איתם אלא גם עם תוכים, יונקים ימיים ובעלי חיים מיבשות העולם השונות.

כשהוא מתפרש על פני 135 דונם, בעיר פוארטו, גן החיות הזה הוא למעשה מקום מגוריהם של כלבי ים, דולפינים, לווייתנים ושפע של חיות אחרות ומגוונות, מכל רחבי העולם.

הפארק הוקם לפני 30 שנה, על ידי יזם גרמני בשם וולפגנג קיסלינג, שהיום הוא אחד מהשמות הידועים ביותר בשימור מיני תוכים הנמצאים בסכנת הכחדה. לאחר כמה שנים, הוא תרם את הפארק לקרן לורו פארק, המשתמשת ברווחים שהוא מניב לטובת מטרה נעלה זו.

יש כאן כמה חלקים מרתקים במיוחד, כמו מתחם קרחונים מלאכותי, שהוא למעשה בית לעשרות פינגווינים חמודים. באקווריום עצום עם 1,200,000 ליטרים של מים, מתקיימים מופעים עם דולפינים, לווייתנים וחיות אוקיינוס. כ-3000 תוכים חכמים, מ-340 זנים ומינים שונים, מאכלסים כאן את חוות התוכים בעלת האוסף הגדול ביותר בעולם.

עוד תוכלו לראות כאן טיגריסים, גורילות ושימפנזים, קופים, כרישים, ציפורים אקזוטיות ועוד. מליוני מבקרים מגיעים מדי שנה לבקר בפארק המקסים הזה, המקפיד לשמור על בעלי החיים, במיוחד על אלו שבסכנת הכחדה. גם הוא עצמו מטופח ומוקפד. השבילים כאן נקיים ושמורים והמבנים שלו, הבנויים בסגנון תאילנדי, מרשימים ויפים.


#טיפים
עם דמי כניסה של 31 אירו למבוגר ו-20 אירו לילד בגיל 11-6, שווה לרכוש את הכרטיס המוזל שמשלב את לורו עם פארק סיאם.

טלפון: 34.922373841


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zERyHwRUSyw


ובעין המבקרים:

https://youtu.be/2v38REKNypc
אי המלחמה הגדולה
קניון אבאקס
גרנן
מֶטֶאוֹרָה
הר האוֹלִימְפּוּס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.