» «
מוזיאון אנדרסון-גאייר
מוזיאון אנדרסון-גאייר
#על בית קולוניאליסטי שהפך מוזיאון

מוזיאון אנדרסון-גאייר (Gayer-Anderson Museum) הוא מוזיאון קטן ומעניין עם סיפור היסטורי קטן. בין השנים 1935 ו-1942 התגורר כאן הקולונל הבריטי אנדרסון-גאייר, באישור מיוחד מממשלת מצרים. אנדרסון-גאייר היה קצין בריטי שסייע למצרים. גאייר כל כך הצטיין במילוי תפקידו עד שקיבל ממלך מצרים את תואר האצולה "פאשא".

הבית עצמו הוא דוגמה נהדרת לאדריכלות הביתית של המאה ה-17 בקהיר. הוא נקרא אז "בּית אל-כריתילייה", או בעברית "בית האישה הכרתית".

לאחר שרכש את הבית, השקיע רס"ן גאייר-אנדרסון פאשה ממון רב, בריהוטו בסגנון מזרחי. הוא לא הספיק ליהנות ממנו הרבה זמן ונקרא בחזרה לאירופה. הימים היו ימי מלחמת העולם השנייה והקולונל נהרג ב-1944. לפני מותו הוא הספיק להודיע שהוא מוריש לעם המצרי אוסף עצום של רהיטים מזרחיים, שטיחים, חרבות, חפצי נוי ואמנות שהוא אסף, במהלך המסעות הרבים שעשה במזרח התיכון.

ביחד עם כל אלה הוא הוריש גם את הבית, שהפך עם מותו למוזיאון. ואכן, מוזיאון אנדרסון-גאייר מאפשר, בנוסף לאמנות והמוצגים שבו, לחוות גם ביקור בבית עשירים מצרי מסורתי, מקושט, מעוצב, יפה ואותנטי.

בין החדרים המסוגננים שבבית ניתן לראות את ההרמון לנשים, חדרי המגורים, הסלון הקייצי והחורפי, היכל הנשפים, וחדרים בסגנונות עיצוב שונים, כמו טורקי, ביזנטי, דמשקאי (סורי) וסיני.

הבית נמצא בסמוך למסגד אחמד בן טולון בשכונת זיידה זיינב. כאן צולמו חלקים מאחד הסרטים המצליחים בסדרת ג'יימס בונד - "המרגלת שאהבה אותי".


ביקור במקום:

https://youtu.be/pLTeMYNfMlU


ומבט מקרוב:

https://youtu.be/s8pFxHsUgUk
עיר המתים
עיר המתים של קהיר
#על המקום שבו אנשים חיים בין קברי המתים

עיר המתים (City of the Dead), או בשפת המקומיים ה"מוקאבר" (Mkaaber), היא אכן העיר התחתית של קהיר, מקום שבו חיים אנשים ומשפחות ממש בין ובתוך הקברים.

בעיר המתים תוכלו לראות משפחות עניות המתגוררות באחוזות הקבר הממלוכיות שבתוך מתחם בית הקברות המוסלמי. בשיטוט בה תוכלו לראות את פניו של העוני המצרי והלא-פשוט. חוטי כביסה מתוחים בין המצבות, כשלבנים ובגדים תלויים עליהם. ילדים קטנים משחקים בין, על ובתוך הקברים ואבני קבר משמשים כשולחנות לימוד מזדמנים לאכילה או להכנה של שיעורי הבית מבית הספר.

עניים מרודים ישנים שם באחוזות קבר של עשירי מצרים בעבר ובעלי תפקידים חשובים מחצרות מלכי מצרים והצבא המצרי. לא נדיר לראות אנשים שאימצו את אישיותו של האיש שטמון בקבר "שלהם". מי שישן ליד קברו של חכם דת חשוב מרבה למלמל תפילות מהקוראן ומי שגנרל מהעבר טמון בסמוך אליו מצדיע למבקרים ליד ביתו. כך, באופן מיסטי ומשונה, ממשיכים המתים לחיות דרך העניים החיים באחוזת הקבר שלהם.


#טיפים
נהגו בנדיבות בילדים המבקשים בקשיש או ממתק. יש אמנם משפחות שבקיץ משכירות את דירתם בעיר ועוברות לכאן לגייס כסף, אבל העוני, גם שלהן, הוא אמיתי לחלוטין.


ביקור במקום:

https://youtu.be/RHHBn-nvOCA


וסיפורים ממנו:

https://youtu.be/kDC-65tWAQ8
מסגד אבן טולון
מסגד אבן טולון
#על המסגד העתיק בקהיר

מסגד אבן טולון (Mosque of Ibn Tulun) הוא המסגד הגדול בקהיר והשלישי בגודלו בעולם. הוא נבנה בשנת 879 והוא העתיק שבמסגדי בקהיר. הוא נשמר בצורתו המקורית.

המסגד נבנה בידי השליט הפטימי אחמד אבן טולון, שהוא דמות מרתקת בפני עצמה. הוא הגיע לקהיר בתפקיד של מושל מצרים, מטעם הח'ליפות העבאסית. אבל לאחר זמן מה, הוא ניצל הזדמנות, בגד בשולחיו וייסד בקהיר מדינה מצרית עצמאית, שבה הוא גם שלט.

אגב, במסגד ובמוזיאון גרייר-אנדרסון צולמו חלקים מהסרט המפורסם בסדרת ג'יימס בונד "המרגלת שאהבה אותי".

מעניין גם שהשלב השלישי של משחק המחשב "Serious Sam 3: BFE" כולל לא מעט חלקים שמתרחשים ממש במסגד הזה.


#תולדות המסגד
המסגד נבנה על ידי אחמד אבן טולון, מי שהיה מושל מצרים, תחת החליפות העבאסית, עד שנת 884. הוא נבנה על גבעה קטנה בשם "גבעת ההודיה", או בערבית "ג'אבל יאשקור". על פי אגדה מקומית, זוהי הגבעה שבה נעצרה תיבת נח.

המסגד היה צמוד לארמונו של אבן טולון והייתה ממנו דלת, שאפשרה לו ולמשפחתו מעבר ישיר מהארמון למסגד. ואגב, המסגד הוא השריד האחרון והיחיד ששרד, מהעיר אל קאטא'י - עיר הבירה של שושלת טולון, שאבן טולון הוא הראשון בה ושהמסגד עצמו היה המרכז שלה.

במהלך ימי הביניים נבנו מספר בתים לאורך הקירות החיצוניים של המסגד. רובם נהרסו ב-1928, במטרה לשמר את המסגד, כמו שהיה במקור. רק שני הבתים נשארו כשהיו ושלא נהרסו. הראשון שבהם הוא "בּית אל-כריתילייה", בעברית "בית האישה הכרתית" - שהיה הבית הישן ביותר במתחם והפך ל"מוזיאון גרייר-אנדרסון". השני שהושאר הוא הבית השמור ביותר כאן, "בּית אמנה בינת סאלם", בעברית "בית אמנה בת סאלם".

במהלך השנים שוחזר מסגד אבן טולון ושופץ מספר פעמים, כולל השיחזור הגדול ביותר, שנעשה כאן ב-2004. השיחזור הראשון היה זה של הווזיר הפטימי בּדר אל-ג'מאלי, שהוסיף על אחד מקירות המסגד את המשפט "ועלי הוא הואלי של אללה"("وعلي ولي اللة").


#האגדה על המינרט
במבט אחד ניתן להבחין שהמינרט, צריח המסגד שממנו קורא המואזין למאמינים אל התפילה, לא מתחבר בסגנונו עם המסגד הראשי. שמתם לב לזה?

האגדה יודעת לספר כיצד קיבל המינרט, את צורתו המשונה. זה קרה כשאבן טולון, מושל מצרים מטעם החליפות העבאסית ומקים המסגד, ישב עם יועציו ותכנן את הפרויקט. בשלב מסוים ובהיסח הדעת, כרך אבן טולון חתיכת קלף, גוויל, מסביב לאחת מאצבעותיו. אחד מיועציו העיז ושאל אותו מה הוא עושה. אז אבן טולון, מפוצץ מחשיבות עצמית ומנסה להסתיר את מבוכתו, לא יכול להודות שסתם כרך את הגוויל על אצבעו, אמר שהוא מתכנן את המינרט... כך יצא המינרט שונה מהמקובל ואפילו משונה, תודות לגחמת המנהיג הנפוח.


#אדריכלות המסגד
מיד בכניסה למסגד אבן טולון בולטת הפשטות המרהיבה שלו. החצר המוקפת בשדרות עמודים ושבמרכזה באר קדושה, הבנייה הזו מוכרת ממסגדים אחרים, אבל כאן יש קסם שנדמה בו שהכל צמח כאן מתוך הקרקע.

המסגד שבו אתם נמצאים הוא דוגמה מרהיבה לאדריכלות הפטימית העתיקה. סגנון אדריכלי זה היה מקובל בקהיר, עד להתחלפותו בסגנון הארכיטקטוני הממלוכי ואחריו העות'מני.

שימו לב למינרט, הצריח הגבוה שממנו קורא המואזין למאמינים לבוא להתפלל. לא ידוע בדיוק מתי הוא נבנה, אבל ברור שהמדרגות הלולייניות שסובבות אותו הן פרי סגנון אדריכלי שונה ונבנו אחרי זמן. נראה שהוא לא נבנה באותו זמן עם המסגד כולו. חלק מהמומחים מעריכים שהמינרט נבנה ב-1296, בהוראתו של הסולטן לאג'ין לשפץ את המסגד.

אותו סולטן, לאג'ין, בנה אז מזרקה עם כיפה, במרכז החצר של המסגד. לשם כך הוא הרס סביל, מעין מזרקת רחצה, שהייתה כאן במסגד המקורי.

היכנסו אל תוך המסגד והרימו ראש. שימו לב לקשתות המחודדות שבו. אנו מכירים את הקשתות בסגנון הזה, במבנים גותיים. באירופה תראו אותם בדרך כלל בכנסיות וארמונות שנבנו לפי האסתטיקה והאדריכלות הגותית. אבל כאן במסגד, נבנו קשתות כאלה 200 שנה לפני ימי הביניים ולפני שנולדה האדריכלות הגותית. הנה שוב הוכחה לקידמה המוסלמית בתקופה שבה אירופה הייתה שרוייה בחשכת ימי הביניים. ואם כבר קידמה - הייתכן שמכאן שאב הסגנון הגותי את הרעיון?


#טיפים
מראש המינרט, או מחומות המסגד המבוצרות, לסובלים מפחד גבהים, תוכלו לצפות בנוף המרהיב של העיר העתיקה. ראו מכאן את מסגד סולטן חסן הענקי המתרומם מעל הסיטדלה של צלאח א-דין.


ביקור במקום:

https://youtu.be/6Oz-JTH4oOg


כך הוא הוקם במאות הקודמות:

https://youtu.be/xOBgFOt7RIg
פארק אל אזהאר
פארק אל אזהר
#על הפארק שממנו נשקפת קהיר

פארק אל אזהר (Al-Azhar Park) שבקהיר הוא אזור ירוק שבו ניתן ליהנות מנוף נהדר אל קהיר, תוך הנאה מהמרחבים הירוקים, שוודאי הבחנתם כבר שאינם נפוצים ברחובות בירת מצרים.

הפארק נפתח כאן לציבור רק בשנת 2005. נעשה כאן שיקום של שטח רחב ומוזנח, שהכיל שרידים היסטוריים מתפוררים והפך עתה לפנינה היסטורית ורגועה, המשלבת טבע, חוויות ורוגע לתושבי קהיר ואורחיהם.

יש בפארק אזורים נהדרים לילדים ומתקני משחק ושעשוע, המון ירק ואסתטיקה ומסעדות ובתי קפה שניתן לשבת בהן ולמצוא ארוחה טובה.

העיצוב של הפארק משלב בין אלמנטים אסלאמיים היסטוריים ומסורתיים, למרכיבים מודרניים ועכשוויים. במבנים שונים כאן ניכרים המראה והעיצוב האיסלאמיים. ודאי תראו כאן גם את הקיר האיובי ההיסטורי, החומה והמגדלים האיוביים שנותרו כאן. הללו נבנו על ידי צלאח א-דין, מאות שנים בטרם הוכרז כאן הפארק.

פארק אל אזהר הוא מקום נהדר לפיקניקים ואזור רגוע ושקט, הרחק מהמולת העיר הסואנת. כאן תוכלו גם לסעוד בארוחת ערב חביבה, עם נוף יפה ואוכל טוב.

מהפארק תוכלו לצפות מצד אחד אל המצודה, שאינה רחוקה ממנו והרחק עד לפירמידות שבגיזה. צמוד לפארק אל-אזהר, ממש מתחתיו, נמצא "אל-דרב אל-אחמר", אחד האזורים העניים בקהיר. ניתן לצפות אליו מרחוק. כאן נמצאות השכונות העניות ביותר של מצרים ורבים מהאנשים העניים בעולם. העוני שלהם קשה ושובר את הלב. לא קל לראותו מקרוב, האמינו לנו. זה הרגע לומר תודה על חייכם ומזלכם.


#טיפים
עדיף לבקר בפארק במהלך ימי השבוע כי בסופי שבוע צפוף מדי.

נראה שהתשלום הלא גבוה בכניסה לפארק נועד יותר לווסת את המקום מהצפה מאשר להעמיס על תקציבכם. שלמו אותו.

אל אזהר פארק הוא אמנם חלק מהעיר העתיקה, אבל הוא לא נמצא במרכז העיר, כמו מרבית האטרקציות האחרות. כמו אל המצודה שנמצאת בקרבתו - לכאן מגיעים ברכב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iwWxDsDoOFc


ביקור במקום:

https://youtu.be/YsS-aJUY4xQ

קהיר הפטימית

מסגד אל אזהר
מסגד אל אזהר
#על המסגד של הסטודנטים

לא גדול כמו אחיו, מסגדי הענק שליד מצודת קהיר, אבל מסגד אל אזהר (Al Azhar Mosque) הוא בעל מראה ועיצוב בלתי נשכחים, במיוחד אם ייצא לכם לראותו בשעות הערב או הלילה.

מסגד אל אזהר מיוחד גם בכך שהוא שואב אליו את הסטודנטים של אוניברסיטת אל-אזהר, המוסד הלימודי המוביל בעולם האסלאם הסוני, ומהווה בשבילם מרכז דתי ורוחני. ואכן, רבים מהם יושבים על שטיחים ססגוניים, באולמות הרבים שבמסגד, ולומדים במשך שעות רבות.

אוניברסיטת אל-אזהר עצמה היא מהאוניברסיטאות העתיקות ביותר בעולם. חוץ מהיותה המרכז החשוב והיוקרתי ללימודי תיאולוגיה מוסלמית-סונית, מהווה גם מי שנושא בתפקיד הרועה הרוחני שלה ונושא בתואר "שייח' אל אזהר", את אחת הסמכויות החשובות ביותר של העולם המוסלמי בכלל והפלג הסוני בפרט.


#תולדות המסגד והאוניברסיטה
מסגד אל-אזהר נוסד בתקופת הח'ליף אל-מעז לדין אללה, בשנת 972, זמן קצר לאחר שנולדה קהיר הקדומה. קהיר הצעירה הייתה ידועה אז כ"פוסטאט", שמה המקורי באותם ימים.

את המבנה המרהיב של המסגד תכנן ועיצב אז הגנרל הפאטמי ג'ווהר אס-סקולי.

בשנת 988 החל המסגד למלא תפקיד נוסף, שהפך אותו למפורסם ומרכזי כל כך בעולם הסוני - הוא החל משמש כמוסד ללימודי דת האסלאם.

את שמו של המסגד "אל אזהר", הוא קיבל משמה של בת הנביא מוחמד, פאטמה א-זהראא'. בני השושלת הפאטמית, מקימי המסגד והמוסד הלימודי שבו, מייחסים עצמם אליה ומזהים עצמם על שמה, כ"פאטמים".


#טיפים
הכניסה לאוניברסיטה עצמה אסורה לתיירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AqFtFcYrafU


ביקור במקום:

https://youtu.be/5QK3AFgPzlM


ומואזין קורא ממנו:

https://youtu.be/8pwhh8kdbO8
שוק חאן אל חלילי
שוק חאן אל חלילי
#על הבזאר הגדול של חאן אל ח'לילי

שוק חאן אל חלילי (Khan el-Khalili) הוא הבזאר הגדול של קהיר. זהו שוק צבעוני ומלא חיים, ריחות ופירמידות של ממתקים. הוא מתקיים כאן מאז המאה ה-14 ברציפות והיום הוא תיירותי מתמיד.

השוק נמצא בקהיר הפטימית, אותה שכונה מוסלמית שבה נמצאים גם מסגד אל אזהר והאוניברסיטה המפורסמת שלידו.

חאן אל ח'לילי, שנולד כנקודת מפגש של שיירות הסוחרים, משמש כיום כבזאר הגדול של העיר ופרוס על סמטאות צרות ומתפתלות. בדוכני השוק הזה תוכלו למצוא כל דבר שיעלה על הדעת - מבגדים, מזכרות, תבלינים, תיקים, שטיחים, בדים, משי, חרבות ופגיונות, תכשיטים, כלי בית, הנעלה, הלבשה, בשמים בהכנה עצמית, דגים מיובשים, פרחים ועוד.

לידם מככבים דוכני אוכל רחוב ובתי קפה אפופים בריח נרגילה מתקתק, מסעדות שהמלצרים מזמינים אותך להיכנס (לא מומלץ), מוכרים שינסו לזהות מאיפה באת ולפנות בשפתך ושלל ברנשים שיציעו את עזרתם "ללא תשלום" אבל ישמחו בדיעבד ל"בַּקְשִיש" ויעשו הכל לרצות.


#טיפים
בשווקים מומלץ לנשים להתלבש בצניעות.

הימנעו ממארחי מסעדות שאוחזים בתפריטים ומזמינים אתכם פנימה. לרוב האוכל רע...

מזכרות בזול? - חפשו בפינות הלא מרכזיות של השוק והמחיר יצנח לחמישית ואפילו עשירית ממחירי החנויות המרכזיות. בכל מקרה שווה להתמקח.

ממגדל המסגד שנמצאים מעל שער הכניסה לעיר העתיקה, תוכלו ליהנות מתצפית יפה על האיזור.

יקר וממוסחר מדי? - בירידה לכיוון המחלף הגדול, תמצאו את שוק אלעטבה המקומי והעממי מכל הבחינות. עוד שוק עממי יש ממש בצד השני של הכביש שממנו נכנסים אל חאן אל חלילי, בצד של מסגד אל אזהר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O8lf1zGTd5Y


ועוד אחד:

https://youtu.be/wOn1afd3XOA
הדרווישים המחוללים
מופע הדרווישים המחוללים בקהיר
#על המופע המהפנט של הסופים המחוללים

אם אתם בקהיר בימים רביעי או שבת והערב פנוי לכם, אל תפספסו את הופעת הריקודים הסוּפִיים המקסימה הזו. ההופעה החינמית, המסובסדת על ידי הממשלה באמצעות משרד התרבות המצרי, היא מלהיבה ומרהיבה. חגיגה ססגונית ומהפנטת של ריקודים מיומנים ובעלי דבקות דתית, שליטה אמנותית מרשימה ואקסטזה שלא נגמרת.

מדובר בהופעת התַּנוּרָה (Tanoura) ההיפנוטית של הדרווישים הסוּפִיים (Sufi), זרם דתי באיסלאם, שחוץ מרוחניות מדגיש את מרכיב האהבה, לאלוהים ולאדם. לסופים יש שורשים עמוקים במצרים ולריקודים האקסטאטיים יש חלק חשוב מאד במורשת שלהם.

המופעים הללו מציגים את מה שמוכר בתור "הדרווישים המחוללים" (Whirling Dervishes). הם מתקיימים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), אולם גדול הממוקם ברובע המוסלמי, ליד מסגד אל אזהר ובסמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
המופע מתקיים בימי רביעי ושבת והוא נמשך כשעה וחצי.

מתחיל ב-19:30 או שעה אחר כך, אבל הרוצים לתפוס מקום מגיעים למקום כבר ב-18:00.

במופע מותר לצלם סטילס, אך לא וידיאו.


ריקוד הדרווישים:

https://youtu.be/9YfOU3HV0M0


ועוד ריקוד סופי:

https://youtu.be/2Bx7I4qYrG4


וכלי הקשה וקצב:

https://youtu.be/rjr-bn-vOyk
מכון מקאן
מכון מקאן
#על המקום לחובבי מוזיקה מצרית קלאסית

מקאן (Makan) הוא המכון למוזיקה מצרית שבגרדן סיטי בקהיר. כאן תוכלו לשמוע מופע מרתק של מוזיקה עממית מצרית. אם אתם חובבי המוזיקה המצרית הקלאסית, אתם תהנו מאד!

המופע הוא של קבוצת זמרים, בעיקר נשים, ששרה מוזיקת זאר, מוסיקה שמבוססת על שירים עממיים שמנקים ומזככים, לפי האמונה כאן, את נפש המאזין להם. היא כוללת בלדות כפריות מצריות וסודאניות והזמרת הראשית במופע היא המייסדת שלו.

המופע מתקיים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), ליד מסגד אל אזהר, בניין גדול הנסתר על רחוב סמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
שימו לב שהביקורות מצויינות, אם כי יש מופעים שונים ואין בטחון מוחלט בכל מופע בתכנית.

ההופעות הן לרוב בימי רביעי וחמישי. מומלץ ליצור קשר דרך המייל makan@egyptmusic.org או באתר שלהם ולהזמין מקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YdeoLJZXodg


עוד ממנה:

https://youtu.be/JSas3xn_VdU


ואמנים עממיים אחרים:

https://youtu.be/qZKWfQXjibk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.