» «
כיכר המלך החדשה
כיכר המלך החדשה, קונגנס ניטורב
#על הכיכר הגדולה בעיר

קונגנס ניטורב (Kongnes Nytorv), בעברית "כיכר המלך החדשה" (King's New Square), היא הכיכר הגדולה של קופנהגן.

הכיכר נבנתה בשנת 1680, אך את המראה הנוכחי שלה היא קיבלה לפני יותר מ-300 שנה, עת נחפרה תעלת המים נוּהָאבְן, שנועדה לחבר אותה אל נמל קופנהגן ולקרב את הים למרכז העיר. התעלה אפשרה אז לסוחרים להביא את הסחורה בקלות, ישירות אל מרכז העיר ולכיכר המרכזית הזו.

את הכיכר מקיפים כמה בניינים עתיקים ומרשימים, שנבנו גם הם במאה ה-17. ביניהם בולטים בית האופרה, התיאטרון המלכותי וארמון שרלוטנבורג המרשים של קופנהגן (Charlottenborg). הארמון הזה, ארמון המלך, בנוי בסגנון הבארוק ההולנדי. כמו הכיכר, גם הוא נבנה במאה ה-17.


#יריד האמנים בכיכר
בכל שבת נערך בקונגנס ניטורב יריד אמנים נחמד מאד, בו מציגים ומוכרים רבים מאמני ואומני העיר את פרי עבודתם ויצירותיהם. רבים מהתושבים והמבקרים כאן נהנים וגם קונים.

הגיעו לכיכר הגדולה ותוכלו לשוטט כאן בין מגוון של עבודות אמנות. יש כאן ציירים, פסלים, תכשיטנים, אמני בד וטקסטיל, מעצבי אופנה עצמאיים ועוד. שווה למצוא כאן דברים ייחודיים ולתת פרנסה לאנשים טובים.

היריד מתקיים בכיכר בין 10:00-17:00 בכל שבת וביום א' הראשון של החודש בשעות 9:00-14:00.


#טיפים
בבית מספר 2 בכיכר תמצאו חנות שוקולד ועוגות מובחרת, שנקראת "לה גלאס". שווה טעימה...


מבט בלילה:

https://youtu.be/rFuk7FonC7g
פסל כריסטיאן ה-5
פסל כריסטיאן החמישי
#על פסל הרוכב שבכיכר המלך החדשה

פסלו של המלך כריסטיאן החמישי, שניצב במרכז כיכר המלך החדשה (King's New Square), מוקדש למלך שחיבר את הכיכר החדשה הזו אל הים.

כריסטיאן החמישי הוא שהקים, לפני יותר מ-300 שנה, את נמל נוּהָאבְן (Nyhavn). הוא הורה לחפור את התעלה שחיברה את הים אל צידה המזרחי של הכיכר החדשה. בכך אפשר המלך לסוחרים להביא את הסחורה שהביאו בספינות, היישר למרכז העיר. זה היה חידוש משמעותי בחיי העיר ובחוויית תושביה.


#מי היה כריסטיאן החמישי?
מלך דנמרק, כריסטיאן החמישי, מלך בדנמרק ונורווגיה החל משנת 1670 ועד מותו. הוא היה המלך הדני הראשון שהוכתר מתוקף ירושה. לכבוד ההכתרה שלו הוא הזמין וקיבל כתר וחרב חדשים ויקרים.

כמי שנמשח בטירת פרדירקסבורג והיה המלך הראשון בדנמרק-נורווגיה, הוא הפך למונרך אבסולוטי, הראשון מאז מיסוד העליונות של המלוכה הדנית. המוטו שלו היה "אדיקות וצדק", או בלטינית "Pietate et Justitia".

כריסטיאן החמישי חיזק את מעמד המלוכה אל מול האצולה הדנית, בכך שהרחיב את הנוהג של אביו לפתוח את שערי המשרות הממשלתיות, גם לאצילי הושלטיין ואפילו לפשוטי העם.

כריסטיאן החמישי התעניין מאד בענייני צבא וציד, אך מצד שני הוא דיבר רק דנית וגרמנית ומעולם לא יצא מגבולות דנמרק. עובדות אלה הוציאו לו שם של מלך לא משכיל ובעל אופקים צרים. חוסר יכולתו לתקשר עם דיפלומטים זרים שביקרו אצלו הפך אותו למלך מקומי, מוגבל מבחינה מדינית ותלוי מאוד ביועציו.

אולי משום כך, הפגין כריסטיאן החמישי את כוחו באמצעות הבניינים שבנה. חלומו הגדול היה להקים גרסה דנית של ארמון ורסאי.


הכיכר בלילה:

https://youtu.be/rFuk7FonC7g


וביום:

https://youtu.be/jXWAyhG7xhQ
מגזין דה נורד
מגזין דה נורד
#על בית הכל-בו המרשים והידוע בדנמרק

מגזין דה נורד (Magasin du Nord) הוא אחד מבתי הכל-בו הגדולים והמשמעותיים בדנמרק ואולי המרכזי בקופנהגן כולה.

תמצאו כאן רבים מהמותגים והפירמות המפורסמים, ביחד עם מעצבים ומוצרים של חברות דניות מקומיות. חידושי אלקטרוניקה, מחשבים ומוצרים חכמים גם הם נוכחים כאן, במחלקה מרשימה ועדכנית ביותר.

זו לא רק חזיתו המרשימה והיוקרתית של בית הכל-בו הזה, הממוקם בכיכר קונגנס ניטורב - גם בפנים המחירים הם מהיקרים, ודאי בהשוואה לבית הכל-בו אילום (ILLUM) שבמדרחוב ושהוא עממי יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MskRvAJYSyw


החזית של החנות:

https://youtu.be/X9akPqlYz6A


הדרכה:

https://youtu.be/NURXP3so4Gw
רוזנדאהל
רוזנדאהל
#על חנות החובה לאוהבי עיצוב הבית

רוזנדאהל (Rosendahl) היא רשת חנויות דנית ובינלאומית המפורסמת בעיצוב המוקפד של הפריטים שנמכרים בה לבית. מוצרי החברה משלבים יופי ואסתטיקה עיצובית, ביחד עם שימושיות ואיכות גבוהה.

יודעי דבר רואים בסניפי הרשת מקום עליה לרגל לקניות שוות ויוקרתיות ולהתעדכנות בחידושי עיצוב הפנים וטיפוח הבית. חנות הדגל, שנמצאת לקראת סוף מדרחוב הסטרוייט, נמצאת בקרבת הכיכר הגדולה, קונגנס ניטורב.

מכלי אוכל ובישול, דרך רהיטים, מנורות, בדים ומוצרי טקסטיל - תמצאו כאן מבחר מוצרים גדול ואיכותי, בדגש על מוצרי נוחות למטבח.


#טיפים
זה אחד המקומות הטובים לחפש בו מזכרת דנית אותנטית או מתנה שכדאי להביא הביתה.

קונגנס ניטורב

נוהאבן
תעלת נוּהָאבְן
#על הבר הארוך באירופה

נוּהָאבְן (Nyhavn) הוא הנמל החדש והציורי שבתוך תעלת מים והרחוב הכי פוטוגני בעיר קופנהגן. מדובר ברחוב בן 400 שנה היושב על תעלת נוהאבן עצמה, שהיא המפורסמת שבתעלות קופנהגן.

נוּהָאבְן פירושו בדנית "הנמל החדש", כלומר תעלת מים צרה, המחברת בין נמל קופנהגן לכיכר קונגנס ניטורב. התעלה הזו נחפרה בכדי לקרב את הים אל מרכז העיר. תודות לבתים הצבעוניים שמתנשאים מעליה ולסירות העץ העוגנות בה היא מצטלמת נפלא.

הבניינים הללו שעל התעלה נבנו עוד במאה ה- 17. כיום שוכנים בהם מסעדות, בתי קפה וברים רבים. לא סתם זכה המזח הזה לכינוי המחמיא "הבר הארוך באירופה", אם כי חייבים לציין שכאן מבלים בעיקר תיירים. המקומיים מעדיפים אזורים אחרים לבילוי.

תוכלו לבלות כאן בנסיעה על אופניים, הליכה נעימה, שייט בסירה או צפייה באנשי המקום. אבל אחת החוויות הרומנטיות בעיר היא ישיבה בקיץ באחד מבתי הקפה שצופים אל התעלה הציורית של נוהאבן ואל הבתים הצבעוניים והיפים שעל גדת התעלה, רובם עתיקים. בצידי התעלה ניתן לראות עשרות סירות ויכטות שעוגנות בה.

לכל אורכו של הרחוב תוכלו לראות ולהאזין לנגני רחוב ולמופעי להטוטים, משחק ומוסיקה בשלל סגנונות.


#היסטוריה
נוּהָאבְן נולד במאה ה-17 כנמל קופנהגן. באותה תקופה הוא פרח, כשנחפרה התעלה שנועדה לאפשר הכנסת סחורות למרכז העיר. משני צידי התעלה הסוחרים בנו את המחסנים ואת בתיהם.

אך בסוף המאה ה-19 נסגר הנמל ויצא משימוש. נטישת הבתים והמחסנים בנמל הפכה אותו למקום עזוב ונטוש. מלחים שיכורים ונפקניות גדשו אז את הנמל והעליבות חגגה.

באחד מבתי התעלה הצבעוניים והיפים, אלו עם הגגות המשולשים, במספר 69 ליתר דיוק, התגורר במשך כמעט 20 שנה, הסופר הלאומי הדני הנס כריסטיאן אנדרסן. למעשה הוא גר בבית 20 ואז בבית הזה ולבסוף עבר לבית 18, בו הוא גם נפטר. בכל מקרה, בבית הזה כתב אנדרסן כמה מסיפוריו הידועים, שאחד הידועים שבהם הוא "הנסיכה והעדשה". זוכרים?

בסוף שנות השבעים של המאה ה-20 החלו לשקם אותו. מרבית הבתים הקטנים שבנו הסוחרים במאה ה-17 וה-18 נצבעו ושופצו והפכו את נוּהָאבְן לאחד המתחמים היפים באירופה.

תיירים ובליינים, אנשי עסקים וסתם דנים שמחים, החליפו אז את השיכורים והזונות והחלו להגיע לבתי קפה, המסעדות והברים שבו. "הבר הארוך באירופה", החלו אז לכנות את המזח.

מאז הוא הפך לאיזור צבעוני ותוסס בעיר, שלאורך שעות היום, הערב והלילה הומה מבליינים. אם תגיעו בשעות הצהריים, תמצאו מקום מלא חיים וכל המסעדות, בתי הקפה והברים כאן מלאים עד אפס מקום.


#בילויים
גם ביום וגם בערב, תעלת נוּהָאבְן (Nyhavn) הציורית היא אבן שואבת ואחד ממוקדי הבילוי של תיירים בקופנהגן. גם ביום שמש אביבי וגם בצהרי הקיץ, תוכלו להגיע לכאן ולצפות ביפים והיפות של קופנהגן, המשתזפים על גדות התעלה, עם כוס בירה צוננת בידיהם.

בילוי רומנטי נחמד הוא לשבת כאן בערבי הקיץ. שבו באחד מבתי הקפה הפתוחים וצפו אל תעלת נוּהָאבְן השלווה והמיוחדת. מגוון ברים ובתי קפה פזורים כאן לאורך שני צידי התעלה. תיירים ותושבים רבים מגיעים בכל ערב לנוהאבן, לשבת באחד מבתי הקפה או הבארים וליהנות מארוחת ערב, קפה ועוגה או כוס בירה וקוקטייל מיוחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tv1uy3nuRjw


ביקור במקום:

https://youtu.be/0MhiaSkL7Fk


הדרכה:

https://youtu.be/MLdsi0fLnak


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.