» «
הקטקומבות של פריז
הקטקומבות של פריז
#על המחילות הארוכות והמפותלות עם הגולגולות והשלדים

דמיינו מנהרות תת-קרקעיות, המרוצפות באינספור עצמות וגולגלות מפחידות. זו אינה זירת צילום של סרט אימה מפחיד אלא הקטקומבות בפריז (Les catacombes de Paris).

זהו מקום מצמרר ומסקרן כאחד. מדובר באתר קבורה עתיק שנוצר בתוך רשת מחילות, מנהרות וחדרים תת-קרקעיים, כ-20 מטרים מתחת לרחובות העיר פריז ועל שטח של 2 ק”מ.

עד שנת 1785 היה אזור הקטקומבות מחצבה רומית של אבן גיר, שננטשה. במשך מאות שנים היא עמדה ריקה ואז, בסוף המאה ה-18, החליטו שלטונות פריז לשפר את ההיגיינה בבתי הקברות של העיר ולפנות את הקברים העתיקים. הם הפכו את המנהרות לאתר קבורה המוני, עבור מיליוני גולגולות, שלדים ועצמות שנאספו מבתי הקברות.

במהלך השנים מאז התקיימו במחילות האפלות שכאן מסיבות מין הזויות וקינקיות. כיכבו בהן אצילים בעלי סטיות ובכללם המלך שארל העשירי. במהלך השנים מצאו כאן מחסה פושעים נמלטים ומורדים במשטר. אל מול סיפורי הזוועה הללו עומד התפקיד ההיסטורי שמילאו המנהרות במהלך הכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה. אז שהו כאן מורדים אמיצים, אנשי תנועת ההתנגדות הצרפתית וחברי המחתרת שנלחמו בנאצים. קטקומבות אחרות, אגב, שימשו באותה תקופה ממש כבונקר של החיילים הגרמנים.

במסלול של סיור האורך כשעתיים, תראו את המחילות שמתחת לאדמה. מסלול הביקור התיירותי עובר אמנם רק מתחת לרובע ה-14 של בירת צרפת, אבל מחילות כאלה, עם קטקומבות דומות, מצויות גם מתחת לרבעים רבים אחרים.


#טיפים
הסיור לא מומלץ לבעלי לב חלש ולילדים קטנים. די מוזר שהכניסה לכאן מתחת לגיל 13 היא בחינם.

בואו בבגדים חמים ונעליים שאינן מחליקות. עם טמפרטורה ממוצעת מתחת ל-14 מעלות, קר כאן ולח מאוד.

מומלץ לקנות כרטיסים מראש. התורים לא פעם ארוכים מאוד.

לא לאחר - הקבוצה האחרונה נכנסת לכאן בשעה 16:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KQIuGLoGeNo


ביקור במקום:

https://youtu.be/6t8yRqgdUnE


בלוגרים:

https://youtu.be/FSBFurOhMPg


הדרכה:

https://youtu.be/yinRTE2dpSU
הקטקומבות של סן סבסטיאן
הקָטָקוֹמְבוֹת של סן סבסטיאן
#על הקטקומבות

ככל שהנצרות התפשטה ברומא, נרדפו בה הנוצרים על ידי השלטון הרומי. משום כך הם נהגו לקבור את המתים שלהם בכוכים שחפרו מתחת לאדמה. הדבר נועד בעיקר להגן על קבריהם, בכדי שלא יחוללו בידי הרומאים הפגאנים, עובדי האלילים. שרידי הקברים הללו הן הקָטָקוֹמְבוֹת, מערכות קבורה תת קרקעיות שנחפרו על ידי אדם ובדרך כלל נחצבו בקירות.

הקָטָקוֹמְבוֹת של סן סבסטיאן, הממוקמות ממש מתחת לבזיליקת סן סבסטיאן, הן רק חלק קטן ממערכות הקבורה הרבות המפוזרות ברומא. תוכלו לראות בה דוגמאות למגוון סוגי קבורה שאפיינו את המאה ה-2 וה-3 לספירה. אל הקָטָקוֹמְבוֹת תוכלו להיכנס באמצעות סיור מודרך שמתחיל בכל חצי שעה.

מפורסמות גם הקטקומבות שנמצאות לאורך דרך "ויה אפיה" שברומא ונחשבות מהאתרים המעניינים ביותר שלאורכה.


#מהן קטקומבות?
קָטָקוֹמְבוֹת הן מערכות קבורה תת קרקעיות שנחפרו על ידי אדם. לרוב הן מסודרות בתוך פרוזדורים ואולמות שבקירותיהם חצובים קברים עם עצמות אדם.

מי שהקטקומבות שלהם הכי ידועות ברומא הם הנוצרים הראשונים של בירת האימפריה. בתחילת ימי הנצרות, נרדפו הנוצרים על ידי השלטון הרומי, שעשה הכל על מנת לעצור את הנסיונות שלהם למשוך את תושבי רומי לדת הצעירה. משום כך נהגו רבים מהם לקבור נוצרים מתים בכוכים שחפרו מתחת לאדמה. בכך הם הגנו על קבריהם, מפני עובדי האלילים הרומאים וידם הארוכה והמחללת.

על גבי מערכות הקבורה תראו בדרך כלל עיטורים מהימים הקדומים של ראשית הנצרות, כאלו שסיפקו השראה ללא מעט ציירים ואומנים מפעם. אגב, תתפלאו לדעת, אבל בקטקומבות של רומא תמצאו לא רק קטקומבות נוצריות, אלא גם יהודיות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SENK3kEOsNA
כנסיית סולומוני
כנסיית סולומוני
#על הכנסייה שמתחת לפני האדמה

על העצים הסמוכים לכנסיית איה סולומוני (Agia Solomoni Church) מתנופפים הרבה בגדים ופרטי לבוש שתלו המאמינים. האמונה הרווחת היא שיש למקום סגולות ריפוי ולעץ שבכניסה מיוחסת היכולת לרפא מחלות.

מתחת לכנסייה יש חללים תת קרקעיים שבהם כנסייה מהמאה ה-12. קטקומבות, פרסקאות וציורי קיר מעטרים אותה.

חלק מציורי הקיר הללו במצב קשה, הן בשל נזקים של מאות שנים, הן מידי אדם והן מנזקי חלחול של מים.#טיפים
הכניסה חופשית.

הביאו פנס לכנסייה התת קרקעית.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3WF1Gp0BRDs
מנזר אלג'ה
מנזר אלג'ה
#על המנזר השוכן בתוך מערה

כ-20 קילומטרים מהעיר ורנה, בקצהו המערבי של פארק הטבע "חולות הזהב" ושעת הליכה מחוף "חולות הזהב" עצמו, נמצא מנזר אלג'ה (Aladzha Monastery) - מנזר בולגרי מפורסם שחצוב בסלע ומציע שיעור קצר בהיסטוריה של האזור.

זהו מנזר נוצרי אורתודוקסי קדום, שנחצב ע"י נזירים בתוך מערה והפך את הצוק הגבוה לכנסייה מרשימה במיוחד. מדובר באתר ארכיאולוגי מסקרן ומיוחד, שבו תוכלו לראות את שרידיו המרשימים של מנזר המערות שנחצב בהר, מבפנים ומבחוץ.

מנזר אלג'ה נחצב, ככל הנראה, עוד לפני המאה ה-10. הוא בנוי בכמה מפלסים, על פני מצוק בגובה של כ-25 מטרים. נזירים התגוררו כאן בעיקר מהמאה ה-12 עד המאה ה-18 כששיא הפעילות בו הייתה במאות ה-13 וה-14, עת נזירים רבים אכלסו את המנזר. במאה ה-16 הוא ננטש כמעט לגמרי.

זהו אחד ממנזרי הסלע היפים ביותר באירופה והידוע ביותר ממנזרי הסלע שלאורך חופי הים השחור הבולגרי.

בעיני תושבי הסביבה נחשב גם היער שמסביב למנזר למקודש. זו אחת הסיבות לכך שהמנזר שרד בצורה טובה יחסית ולא הושחת, גם לא בעת השלטון העות'מני המוסלמי.

בשנת 1927 הוכרז המנזר, שבתקופת האימפריה הבולגרית השנייה היה מרכז רוחני רב חשיבות, כמונומנט היסטורי. ב-1968 הוא הוכר כמונומנט לאומי בולגרי, בעל חשיבות ארכיאולוגית ותרבותית ראשונה במעלה.

זו חוויה מהנה מאוד לטפס אל המנזר בשביל הצר שמוביל אליו ולבקר במערות שבהן הוא שוכן. מסביב תראו נופים טבעיים של יערות ומצוקים, שחובבי הטבע יאהבו מאד וגם הילדים ייהנו מהם מאד.


#מה אפשר לראות כאן?
ביקור במנזר העתיק מזכיר הרפתקה במערות, מחילות וחורבות עתיקות בנוסח אינדיאנה ג'ונס. המנזר חצוב עד גובה של קרוב ל-40 מטרים. תוכלו לראות בו את תאי ההתבודדות וחדרי המגורים של הנזירים, את הכנסייה העתיקה ולצידה את הקריפטות, הקטקומבות ומערות הקבורה של הנזירים.

לצד הכנסייה תראו במנזר החצוב גם את חדר אוכל והמטבח של הימים ההם, לצד החדר התת קרקעי ושפע הפרסקאות היפים שבקפלה המרכזית, אותם ציורי הקיר המרהיבים והפסיפסים יפים שהצליחו לשרוד על הקירות ובולטים כאן במיוחד.

יש במקום מוזיאון מעניין, שבו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המנזר. בחוץ נמצא אזור החווה, שבו עבדו הנזירים וגידלו מזון לצרכיהם. שביל קצר ונחמד ממערב למנזר, מוביל אל חלקת יער קטנה עם מערות קבורה עתיקות של הנזירים.


#טיפים
דמי הכניסה לא יקרים.

המיצג האורקולי "אגדות מנזר אלג'ה" (Legends of Aladzha Monastery). מוצג כאן בתוספת תשלום, בימים ראשון או רביעי בין החודשים מאי לאוקטובר.

שעות הפתיחה: מאי עד אוקטובר ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-21:00, נובמבר עד אפריל ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-17:00.

המנזר סגור בשבתות ובימי ראשון.


מבט פנימה לכנסיית המערות:

https://youtu.be/J0TzshQMwbc


וגם הסביבה:

https://youtu.be/D4K2BnXj0os

קטקומבות

בית הקברות הייגייט
בית הקברות הייגייט
#על בית הקברות
בית הקברות הייגייט נפתח בשנת 1839. עם השנים הוא הפך לאחד מאתרי הקבורה המפורסמים בלונדון. שטחו הכולל הוא כ-150 דונם ונקברו בו אישים ידועים ומוכרים מהבירה הבריטית, כמו גם תושבי העיר הרגילים. את בית הקברות, שנבנה בשנת 1839, תכנן הארכיטקט סטפן גירי. בבית הקברות הזה נפגשים בסופו של דבר מחוללי מהפכות כמו קארל מרקס, מדענים (כמו מייקל פראדיי), יוצרות (כמו מרי אן אוואנס), אנרכיסטים וקומוניסטים, חברי פרלמנט, קציני צבא וקפיטליסטים.

הסיבה לפתיחתו היו הבעיות שעמדו בפני עיריית לונדון בתחילת המאה ה-19, בכל הנוגע לקבורה. הכנסיות באותה תקופה לא עמדו בעומס המתים והפרלמנט התיר באופן חוקי להקים בתי קברות פרטיים. כך נפתח הייגייט - בית הקברות שבו אתם עומדים עכשיו.

האדריכל שתכנן את בית הקברות היה סטפן גירי. עם השנים התווספו לו עוד מבנים, מצבות קבורה מפוארות, חלקן הגדול בסגנון ניאו-גותי. אלו משקפים את ההיסטוריה החברתית והפוליטית של לונדון הוויקטוריאנית, לונדון של המאה ה-19. שטחי בית הקברות מלאים בעצים, שיחים ופרחים, הגדלים כמעט ללא מגע יד אדם. גם בעלי חיים רבים תוכלו למצוא כאן - פרפרים וציפורים, קיפודים, עטלפים וגם שועלים.

במתחם תראו גבעה בגובה 114 מטר. בקרקע הגבעה נחפרו ונבנו קברים, קטקומבות, אחוזות קבר ומעברים. מבנים ידועים בגבעה הם השדרה המצרית - מעבר בבטן הגבעה שמשני צידיו חדרי קבורה המעוצב בסגנון מצרי בהשראת עמק המלכים שליד לוקסור. מבנה נוסף הוא מעגל הלבנון - שדרה שנחפרה בקרקע מסביב לעץ עתיק ממין ארז הלבנון ושבקירותיה חדרי קבורה.

ניהול בית הקברות מאז הקמתו נעשה על ידי חברת בית הקברות של לונדון, אם כי ככל שיורד הביקוש לקבורה במקום, הוא נעשה מוזנח בשל מחסור בכספים. החל משנת 1981 עבר ניהול בית הקברות לידי קרן ידידי בית הקברות הייגייט, שמשקם ומשפץ את האזור.


#הצד האפל של בית הקברות

ממוקם באזור הצפוני של לונדון, בית הקברות הייגייט שנוסד בשנת 1839, מהווה את מקום משכנם האחרון של יותר מ-170,000 אנשים, ביניהם כמה מפורסמים במיוחד.

למרות הפסטורליות והצבעים הירוקים שעוטפים אותנו מכל עבר, אנשים רבים מדווחים על קברים המוקפים ברוחות, כוחות על טבעיים, קולות אפלים ופעילויות מוזרות שמתרחשות בעת שהייתם בבית הקברות.

המוכר ביותר מביניהם הוא הערפד של בית הקברות. הערפד, אגב, הוא לא מה שמוכר לכם מסיפורי הילדים, אלא הוא למעשה פנטום בגובה של מעל 2 מטרים. הוא לובש גלימה שחורה ארוכה ויש לו עיניים אדומות חודרות. האגדה מספרת כי הוא נצפה כמה עשרות פעמים בבית הקברות, מאז שנות ה-60.

לפי השמועות, הערפד היה בעצם אציל שחי בתקופת ימי הביניים ברומניה. גופתו הועברה לאנגליה בשלב כלשהו במאה ה-18 והוא נקבר באדמת בית הקברות הייגייט. שם הוא שכן במשך כמה עשורים, עד ש"הוקם לתחייה" על ידי כת שטנית שפעלה ברחבי בית הקברות. באופן מטריד, נמצאו כמה גופות של שועלים וחיות מתות אחרות בבית הקברות. את הכל, כמו תמיד, אפשר לפטור ב"שטויות" או לפחד ולחפש באימה את הערפד המשוטט בינות הקברים - אתם תבחרו את מה שנראה לכם...

מבט מקרוב על בית הקברות:
https://www.youtube.com/watch?v=8CEZJAvNQdM
קתדרלת סטפנוס הקדוש
קתדרלת סטפנוס הקדוש
#על הקתדרלה הראשית של וינה

קתדרלת סטפן הקדוש היא אחד מהסמלים המוכרים ביותר של העיר וינה. זוהי קתדרלה מרשימה ביופיה ואחת מהקתדרלות הגבוהות בעולם. יושב בה הארכיבישוף הקתולי של וינה.

במהלך השנים התקיימו בה לא מעט אירועים וטקסים חשובים, ביניהם טקסי נישואים וטקסי קבורה של אצילים, נסיכים ומלכים ושל אישים נוספים כמו מוצרט.

היום מהווה הקתדרלה את אחד מסמליה הדתיים והתרבותיים של העיר ואתר מורשת בינלאומי. מדי שנה מגיעים אליה מאות אלפי מבקרים ואוהבי אדריכלות וארכיטקטורה מתפעלים.

עלו גם אתם אל מרפסת התצפית, אליה תגיעו אחרי טיפוס של לא פחות מ-343 מדרגות וממנה תיחשפו לנוף עוצר נשימה של העיר כולה. שימו לב לגג הרעפים הגרמני-גותי, שכולו מקושט בקישוטים צבעוניים. יש בו לא פחות מרבע מיליון רעפים המנצנצים באור השמש ויוצרים דמות של נשר דו-ראשי.

#אדריכלות הקתדרלה
קתדרלת סטפן הקדוש נבנתה בשנת 1147. אורכה הוא 107 מטרים ורוחבה 70 מטרים. במהלך אלף השנים מאז, היא עברה לא מעט שינויים, עד שהגיעה לעיצובה הנוכחי, שנבנה בשנת 1511. גם אחרי כן, לאורך השנים ועד שנת 1952, המשיכו להתבצע בה שיפוצים ושינויים קלים, באמצעות תרומות של העם האוסטרי. מדי פעם עוברת הקתדרלה עבודות תיקונים, תחזוקה ושחזורים נוספים והתוצאות נראות נהדר, גם למי שאינו נוצרי.

יש בה מגוון אולמות, מבנים וחדרים שתוכננו בכל מיני סגנונות בניה - חלקם בסגנון הרומנסקי הקדום, שריד לבנייה הרומית הקדומה וחלקם בסגנון הגותי, של ימי הביניים. תוכלו לראות בקתדרלה גם מזבחות, מצבות, פסלי קודש וקפלות. בנוסף יש בה גם קטקומבות, מערות קבורה מפוארות של בישופים, דוכסים ואצילים נוספים שנקברו כאן.

לאחר מלחמת העולם השניה, בשל הפצצות בנות הברית נשרפה לחלוטין פנים הקתדרלה. אחד מסמליה, הפעמון הענק, שבמקור נוצר משרידי תותחים שננטשו בווינה בשנת 1683, קרס. עם הזמן הוחלף אותו פעמון באחד חדש והיום הוא מצלצל רק באירועים מיוחדים.


מבט מקרוב על הקתדרלה:

https://www.youtube.com/watch?v=Bvu5-jd_8fs
הקטקומבות של סן ג'נארו
הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ
#על אתר הקבורה המסתורי של העיר

הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ (Catacombe di San Gennaro) הן קומפלקס הקבורה החשוב ביותר בדרום איטליה. זהו מתחם בן שתי קומות, שנבנה בסלע הוולקני שבאתר, במאה ה-2 לספירה. עם השנים נוצרו כאן בזיליקה בת שלוש סיטראות ובית טבילה נוצרי.

כאן נמצא גם קברו גם של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של נאפולי. הוא נקבר בקטקומבות, לאחר שעצמותיו הועברו אליהן במאה ה-5. את קברו תוכלו לראות מתחת למזבח בקתדרלה.

ואגב, רבים לא מודעים לכך שאותו סן ג'נארו הוא סלב היסטורי, ששמו הזה אולי אינו מוכר כל כך בעולם, אך שמו הלטיני, סנט ינואריוס, מצלצל יותר מוכר, נכון? - ודאי. סנט ינואריוס שנקבר כאן במאה ה-5, הוא מי שעל שמו נקרא חודש ינואר!

לאתר הזה חשיבות עצומה בהיסטוריה של האמנות הנוצרית. באולמות ובקפלות הקבורה שכאן, מצויים פסיפסים עתיקים, ציורי קיר מתקופת הנצרות המוקדמת ועוד. יצירות האמנות הקדומות הללו שנמצאו בקטקומבות, סייעו רבות למחקר ההיסטורי-אמנותי. כאן למדו החוקרים רבות, על צמיחת האיקונוגרפיה הנוצרית והאופן שבו היא התפתחה, מהאמנות הפגאנית, הטרום נוצרית, שהייתה קשורה בעבודת האלילים של התרבות הרומית ועד לאיקונות הקדושים הנוצריים ולתיאורים האמנותיים של סיפורי ישו הנוצרי, שליחיו והקדושים שבאו אחריהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Quy2C7r8WE8


תמונות מהמקום:

https://youtu.be/4Psi8KxY4ug


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_DBUoV-bU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.