» «

קינגס קרוס

קינגס קרוס
קינגס קרוס
#על תחנת הרכבת "של הארי פוטר"
תחנת הרכבת המפורסמת מסדרת הספרים של "הארי פוטר" נמצאת בצפון מרכז לונדון. במקור נבנתה התחנה על ידי לואיס קיוביט בין השנים 1851-1852, באותו המקום שבו עמד קודם לכן בית חולים לחולי אדמת. בתחילה נפתחה התחנה עם רציפים 1-8 ובהמשך התווסף בניין נוסף ובו רציפים 9-11.

בשנת 1987, בעקבות שריפה שפרצה בתחנה, נספו 31 בני אדם. האש התחילה בתור להבה קטנה, אך בשל "אפקט התעלה", התחממו המדרגות שמעל המקום וגרמו לאש לפרוץ ולגרום לנזק רב. השריפה התגברה עוד יותר כשחלפו 2 רכבות ויצרו משב רוח, שגרם לגל האש לעלות ולהגיע לטמפרטורה של מעל 600 מעלות צלזיוס, מה שגרם למותם של מבקרים רבים.


#קינגס קרוס של הארי פוטר
רבים מכירים את תחנת הרכבת קינגס קרוס (Kings Cross) כתחנה של הארי פוטר. הסיבה - מכאן יוצאת הרכבת הספרותית אל הוגוורטס, בית הספר לקוסמים.

בתחנה תוכלו למצוא את חנות הארי פוטר הרשמית. החנות מעוצבת לפי התיאור של חנות השרביטים אוליבנדרס, לפי מיטב התיאור של ג'יי. קיי רולינג. שעות הפתיחה הן בכל יום בין השעות 20:00-7:30.

הנצחה יפה להארי פוטר היא שלט קטן שהוצב במהלך השיפוץ האחרון, על ידי עיריית לונדון. ליד השלט הוצבה עגלה שנכנסת אל הקיר. היא נועדה להנציח את הרציף המפורסם של "תשע ושלושת רבעי" (9 ו-3/4). כמובן שהעגלה מרמזת על הדרך שעושים הנוסעים בדרך אל הרכבת המיוחדת להוגוורטס.


משימה לבלשים:
===========
חפשו את העגלה שנכנסת אל הקיר. רמז: הם מחוץ לתחנה...
עיצרו את ההקלטה עכשיו, כי עכשיו ניתן את הוראות ההגעה אליה.

לא הצלחתם למצוא את העגלה שבקיר? - לא נורא!
הביטו אל הקו השחור שעל הרצפה. זהו קו Northern. לכו עליו, עד למשרד הכרטיסים של קינגס קרוס. עלו במדרגות ולמעלה פנו שמאלה. כשתראו את השלט "St. Pancras International" פנו ימינה ותראו מכונת כרטיסים. עלו בגרם המדרגות שלידה, עד שתגיעו אל הרחוב. זהו רחוב Euston. פנו בו ימינה ותראו קיר לבנים אדום. לכו לצדו, עד שיתגלו לכם השלט והעגלה עם המזוודות, שתקועה בקיר.


#ההיסטוריה של התחנה
את תחנת "קינגס קרוס" הקימו ב-1852 לפי תוכנית של המהנדס לואיס קאביט. היא נועדה להיות תחנת המוצא מבירת בריטניה אל מסילת החוף המזרחי של בריטניה. משנת 1862 משמשת התחנה את "הסקוטי המעופף", רכבת הנוסעים שמחברת בין לונדון לבין העיר הסקוטית אדינבורו שבצפון הממלכה. במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעה תחנת "קינגס קרוס" וניזוקה קשה, כתוצאה מהפצצה של הלופטוואפה, חיל האוויר הגרמני. אולם נוסעים חדש נוסף ל"קינגס קרוס" במהלך שנות ה-70 של המאה ה-20. האולם הלא ממש יפה נוסף בחזית התחנה וכיער אותה מאד, שכן הוא הסתיר את רוב החזית המקורית והמיוחדת שלה.

אבל בשנת 2007, לקראת האולימפיאדה שאירחה לונדון, התחנה הורחבה ואולם הכניסה שלה שודרג וחודש לתפארה. שימו לב לקונסטרוקציה המפוארת והמודרניסטית שצורתה צורת מפל הפוך, פרי תכנונו של האדריכל ג'ון מקאסלן. המבנה הזה מורכב מכ-2000 משולשי פלדה שמשתלבים ביחד כדי ליצור את הקסם של התחנה, שהייתה עד לא מזמן ברווזון מכוער והפכה לברבור אדריכלי מקסים. בנוסף לשיקום התחנה עצמה בשיפוץ, נעשה כאן גם שימור למבנה המקורי של התחנה, זה שכוסה פעם באולם המכוער ההוא.


מבט מקרוב על תחנת הרכבת:
https://www.youtube.com/watch?v=7log1qkN330


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.