» «

קסטל נואובו

קסטל נואובו
קָסטֶל נוּאוֹבוֹ
#על הטירה המרשימה מימי הביניים

טירת נוּאוֹבוֹ (Castel Nuovo), או "קָסטֶל נוּאוֹבוֹ", בעברית "המבצר החדש", או "הטירה החדשה" היא מבצר ענק ועתיק, שנבנה במאה ה-13 וחולש על כיכר מוניצ'יפיו, היא כיכר העירייה (Piazza Municipio) המקומית. ממקומו אל מול בית העירייה שבמרכז נאפולי הוא שומר על מבואותיו של הנמל הגדול והציורי של נאפולי.

מאסקיו אנג'ואינו או "הטירה החדשה", כמו שיש המכנים את המצודה הזו, היא טירה שגם בצורתה מזכירה את ימי הביניים ומהווה סמל לאדריכלות העירונית של העיר. היא נבנתה בשנים 1279-1282, כדי להיות המרכז השלטוני של מלך נאפולי וסיציליה, המלך שארל הראשון, משושלת אנז’ו הנורמנית. מאז היא שרדה כמה מצורים היסטוריים וגם שופצה והורחבה לא פעם. בפעם האחרונה היא שופצה ושוחזרה בשנת 1823.

קסטל נואובו נמצא בשימוש עד היום ומשמש כמוזיאון, מרכז מנהלי ואטרקציה תיירותית אייקונית של נאפולי. בשנת 1990 נפתח במבצר המוזיאון שבו מוצגים ציורים, פסלים וכלי פולחן, שנאספו מהכנסיות בנאפולי.

בתוך הטירה תוכלו לבקר במוזיאון שמוקדש להיסטוריה של העיר. מבחוץ שימו לב לשער הניצחון הלבן שבין שני מגדלי השמירה. הקשת שבו הושלמה בשנת 1468. שימו לב לפסלים הנפלאים שמשובצים בה.

בצדה השני של הכניסה לנמל ניצב "מבצר הביצה" (Castel dell’Ovo). זהו עוד מבצר עתיק מאותה מאה, שגם הוא שומר על הכניסה אל הנמל העתיק של העיר.


#אדריכלות קסטל נאובו
"המבצר החדש", קסטל נואובו, נבנה בימי הביניים (1279–1282), בתקופת שארל הראשון, מלך נאפולי וסיציליה.

הוא בנוי על בסיס יסודות מוגבהים עם חלקלקה, בצורה של טרפז לא-סימטרי. את מערך ההגנה שלו מרכיבים 5 צריחים עגולים משוננים וגבוהים, כשביניהם חומה עבה. החומה הזו משמשת גם כקיר החיצוני של החדרים הצמודים אליה בטירה.

בצידה המזרחי של הטירה הזו ניצב הקיר הגדול והמסיבי ביותר. הקיר המזרחי הזה, בצד הפונה לנמל, הוא קיר מוצק ועבה, עם חלונות קטנים יחסית ומעטים.

בטירה ניתן למצוא לא מעט קמרונות בסגנון גותי ומרכיבים מהאדריכלות האיטלקית ואדריכלות תקופת הרנסאנס.

את הטירה שיפצו וביצרו בתקופת בית אראגון כדי שתעמוד בפני הארטילריה החדשה של צבא אלפונסו החמישי, שהציגה כאן לראשונה תותחים שהתבססו על אבק שריפה.

כניסתו אל נאפולי של אותו אלפונסו החמישי, הכובש החדש של העיר, מבית אראגון, הביאה לבניית שער הניצחון, שתוכנן בידי פרנצ'סקו לורנה ומוקם מעל השער הראשי שלה. שער או קשת הניצחון הזו תוכננה לכבוד כניסתו לנאפולי של אלפונסו בשנת 1443, תקופה בה עבר המבצר שינויים מבניים רבים. השער המעוטר נמצא בחזית המבצר.

ואכן, החזית המערבית של המבצר, זו שפונה אל מרכז העיר, היא המרשימה ביותר שלו. בחזית זו רואים 3 מתוך חמשת הצריחים של הטירה. את מרכז תשומת הלב של החזית תופסים שניים מהם, השומרים על השער הראשי שביניהם, עשוי השיש הלבן. השער הזה מזכיר בעיטורים שעליו שער ניצחון קלאסי, עם פסלים רבים. לפיסול הזה שעל השער, אחראים פרה ז'ואן וגיום סגררה, שני פסלים שזומנו על ידי אלפונסו מקטלוניה.


#טיפים
רבים ממליצים לוותר על המוזיאון שבמבצר החדש. המחיר אמנם רק 5 יורו אך הביקור כאן ממש לא הכרחי, ביחס לזמן שמקדישים לו ולמה שרואים.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/gPy27bDnY10


ומבפנים:

https://youtu.be/9HnMg8X37MQ


תמונות:

https://youtu.be/MK3OuhPhwt0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.