» «

רובע ביישה

ביישה
רובע בָּאִישַה
#על הרובע הציורי של ליסבון

רובע באישה (Baixa) הוא אחד הרבעים המקסימים של ליסבון. חלק גדול מבתיו בנוי על הגבעות שמרכיבות את העיר. זהו הרובע הנמוך של העיר, שבמרכזו הרוסיו (Rossio). למעשה, פירוש המילה Baixa בפורטוגזית, הוא "עיר תחתית".

באישה הוא הרובע שנבנה בליסבון אחרי רעידת האדמה של 1755, שהתרחשה כאן בדיוק בזמן המיסה. בתוך רגעים קרס שם הכל בסערה. כנסיות, מנזרים וארמונות קרסו בפתאומיות, כשנרות השעווה מציתים אש בכל ושרפות מתפשטות בעיר במהירות. הניצולים ברחו מהאש והתמקמו ליד הנהר אבל אז הגיע גל צונאמי ענק מרעידת האדמה והרג אותם, תוך שהוא הורס את כל העיר התחתית.

רובע באישה היה התוצאה של שיקום ההרס הרב. ישבו אז ביחד שלושה אנשים חכמים, המרקיז דה פומבל, שמונה לשקם את העיר, האדריכל יוג’ניו דוס סנטוס והמהנדס מנואל דה מאיה, ויצרו עיר ובמיוחד רובע, מתוכננים לתפארת. צורתה של העיר המתוכננת הייתה מהפכנית לזמנה. היא כללה רחבות גדולות, שדרות ישרות ומבנים מסוגננים אך פשוטים. את כל אלה ניתן לראות כאן עד היום בבאישה והם נראים נפלא!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r2M7j9JyRLU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.