» «
רובע בלם
רובע בֶּלֶם
#על הרובע של תור הזהב הפורטוגלי

רובע בֶּלֶם (Belém) הוא הרובע המערבי של ליסבון ונמצא כ-6 קילומטרים ממערב למרכז העיר. "בֶּלֶם", שמו של הרובע, נגזר מהשם "בית לחם". עד שנת 2012 הייתה בלם חלק נפרד מליסבון. היא נקראה אז סנטה מריה דה בלם (Santa Maria de Belém), "הקדושה מרים מבית לחם".

הרובע מכיל חלק מהאטרקציות והאתרים והבניינים המיוחדים והאופייניים לעידן התגליות ולתור הזהב של פורטוגל. בתקופה זו יצאו מכאן יורדי ים פורטוגלים למסעות ארוכים בים, שהביאו אותם למחוזות חדשים, ביבשות אסיה, אמריקה ואפריקה. מכאן יצאו המגלים הפורטוגזים הגדולים, שהניחו את היסודות לצמיחתה של האימפריה הפורטוגזית הקולוניאליסטית, ששלטה בארצות רבות מעבר לים. ביניהן נמצאות ברזיל, אנגולה ומוזמביק של היום ואפילו איים שנמצאים מול חופי סין.

מהאזור יצאו מגלי עולם הללו אל הים. הם עתידים להיות האירופאים הראשונים שיציבו במאה ה-15 את רגליהם במקומות כמו איי מדירה, האיים האזורים וקונגו. מכאן יצאו המגלים של כף התקווה הטובה בשנת 1488 ועשור אחר כך ימצא וסקו די גאמה שם, את הדרך הימית להודו. בתחילת המאה ה-16 ייצאו מכאן מגלי וכובשי ברזיל, ניו-פאונלנד ולקראת סוף המאה גם של יפאן.

אחד מהמקומות שמזכירים את עידן התגליות ברובע, הוא מגדל בֶּלֶם (Torre de Belém), הניצב ממש על גדת נהר הטז'ו. לא הרחק ממנו נמצא מנזר ז'רונימוש (Mosteiro dos Jerónimos), מהאתרים היפים בעיר. עוד ברובע תוכלו לבלות את היום בטיול רגוע בין הגנים הבוטניים והטיילת שעל הנהר. 2 קילומטר מזרחית ממנה תראו את גשר ה-25 באפריל (Ponte 25 de Abril). במאפיית פָּשְטֵייש דֶה בֶּלֶם (pastéis de Belém) המפורסמת תוכלו לאכול את המאפים הנהדרים בעיר, בכיכר האימפריה (Praca Do Imperio) תצפו במזרקה הגדולה והמרשימה ואת הספנים הגדולים בתולדות פורטוגל תראו בפסל מגלי הארצות (Padrao Dos Descobrimentos), שליד הים.


מבט מקרוב על שכיות הרובע:

https://youtu.be/9o9S8V7LaXg
מרכז התרבות של בלם
מרכז התרבות של בֶּלֶם
#על המרכז התרבותי של ליסבון


כשנולד מרכז התרבות של בֶּלֶם (Centro Cultural De Belem), כאכסניה לפעילות תרבותית מגוונת, היה הבניין שלו שנוי במחלוקת. רבים ראו חוסר טעם טוב, במיקום של הבניין העצום, המרשים והמודרני, בכיכר אִמְפֶּרְיוֹ, ממש בסמוך מוזיאון המנזר ההיסטורי. שני האדריכלים הפורטוגזיים וִיטוֹרְיוֹ גְרֵגוֹטִי ומַנוּאֵל סָלְגָדוֹ, עמדו תחת התקפה...

אבל מאז הפך המקום לקלסיקה בפני עצמה. מוצגות בו מספר תערוכות לאומיות והוא כולל מוזיאון לעיצוב, אולמות למופעים וקונצרטים, חנויות מרשימות וקפטריה, בית קפה.

המוזיאון לאומנות מודרנית, שנוסף אליו בשנת 2007 ואוסף בררדו (Berardo Collection), מהאוספים הידועים בעולם האומנות העכשווית, הפכו את המקום גם למרכז של אמנות מודרנית. מוצג בו כיום אוסף עשיר של עבודות מהמאה ה-20, כולל יצירות מופת של גדולי האמנים המודרניים, כמו פיקאסו, סלבדור דאלי, אנדי וורהול ואחרים, לצד אמנים פורטוגלים מתקדמים וחשובים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/V5xifqQoDAA
ארמון בלם
ארמון בֶּלֶם
#על מעונו הרשמי של נשיא פורטוגל

פאלאסיו דה בֶּלֶם, או ארמון בֶּלֶם (Palácio Nacional de Belém) הוא ארמון שנמצא בכיכר אלבוקרק (Albuquerque) ושימש בימים עברו כמשכנם של המלכים והשליטים של ליסבון ופורטוגל.

הארמון יושב בסמוך לקו המים של נהר הטז'ו, בשיפולי גבעה קטנה, בסמוך למרכז ההיסטורי של רובע בלם ולא רחוק ממנזר ג'רונימוש.

הארמון נבנה בשנת 1559. ברעידת האדמה שהרסה את ליסבון בשנת 1755 שהה כאן המלך גוס הראשון, אך הנזק שנגרם לארמון היה מזערי. במאה ה-18, עבר המקום שינויים ושיפוץ כולל, בידי המלך גוס החמישי.

באופן טבעי, מה שהיה בעבר הארמון המלכותי, הוא כיום מטה הנשיאות של הרפובליקה הפורטוגזית ומונומנט לאומי. מאז שנת 1910 יושב בארמון בלם נשיא הרפובליקה. הארמון משמש גם כמעונו הרשמי של הנשיא וגם כמקום שבו הוא מקבל את פניהם של אורחים רמי מעלה.

כאשר הנשיא נמצא בבלם, מונף בארמון דגל ירוק עם הסמלים הלאומיים של פורטוגל.

בחזית הארמון ניצב עמוד בגובה של 20 מטר, שעליו פסל של אפונסו דה אלבוקרק (Afonso de Albuquerque), המשנה ההיסטורי למלך בהודו. בשער הכניסה ניצבים חיילים המאבטחים את הארמון ומסביבו יש גינה יפה, המקיפה אותו.

חוץ ממשכן הנשיא נמצא בארמון גם מוזיאון הנשיאות, המספר על ההיסטוריה של הרפובליקה של פורטוגל והנשיאות שלה.

במוזיאון אוספים ותערוכות קבועות ומתחלפות. כמו כן במוזיאון מוצגות עבודות אמנות שניתנו לנשיא ונתרמו למדינה בתקופות שונות.


הנה חילופי המשמר בארמון בלם:

https://youtu.be/-bKR4RZH82s


ותמונות מתוכו:

https://youtu.be/D-dNShx1MzI
מגדל בלם
מגדל בֶּלֶם
#על המגדל שנבנה כדי להגן על הכניסה לנמל ליסבון

ברובע בלם, על גדות נהר הטז'ו, ניצב לו מגדל בֶּלֶם (Torre de Belem), מגדל מבוצר שנבנה בראשית המאה ה-16 ונחשב לאחד מסמלי העיר ליסבון.

המגדל הזה נבנה בימי המלך מנואל הראשון, בשנת 1515, ולמעשה היווה שער הכנה בכניסה לנמל ליסבון. במקביל, מגדל בלם שימש כנקודת יציאה למסעות יורדי הים הפורטוגזיים ל"עולם החדש", הוא אמריקה.

יש 5 קומות במגדל המבוצר. במקור שימשה הקומה העליונה לתצפית ובתחתונה השתמשו כמחסן תחמושת. מאוחר יותר המגדל שימש גם כמגדלור, המסמן את הנמל ותחנת טלגרף.

מעניין לדעת שבשלב שלפני שהפך לשער הכניסה של הנמל, שימש "טוֹרֶה דֶה בֶּלֶן" המרשים כבית סוהר. במיוחד נאסרו כאן אסירים פוליטיים. המלך ידע שכאן יהיו מתנגדיו בסכנת חיים מתמדת, בשל הגאות בים, שלא פעם הציפה את תאי הכלא והצינוק והטביעה את האסירים. אופס, אמרו ודאי המלך ויועציו, בכל פעם שזה קרה...

המבנה עוצב בידי הפסל פרנסיסקו ארודה וניכרות בו השפעות של התרבות המורית, אבל גם השפעות ביזנטיות ואפילו הודיות. גובהו של המגדל 35 מטרים ואם תבחנו את המבנה היטב תוכלו לראות עליו עיטורים מגולפים באבן שבהם מוטיבים ימיים שונים.

כשתעלו למרפסת התצפית שבקומה העליונה של המגדל, תראו את הנוף המרהיב של העיר ליסבון ושל שפך הנהר לאוקיינוס. במפלס התחתון עומדים תותחים אל מול כל אחד מהחלונות.

המגדל מהווה היום אנדרטה לתקופת המסעות של פורטוגל ואף אתר מורשת של אונסק"ו.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.

האתר סגור בימי שני, כמו במרבית המוזיאונים והאתרים בעיר.


מבט קצר:

https://youtu.be/QE74ZaYirhQ

רובע בלם

פשטייש דה בלם
פָּשְטֵייש דֶה בֶּלֶם
#על עוגיית הפודינג שאסור להפסיד בליסבון

זוכרים מה אנחנו אוהבים לומר על תורים? - כשמשתרך תור ארוך לפני מקום של אוכל, כנראה שיש בו משהו מיוחד להציע לכם. פָּשְטֵייש דֶה בֶּלֶם (Pastéis de Belém) היא מאפייה, או קונדיטוריה, מזן "התור המשתרך", שדומה שיש לו נציגים בכל עיר גדולה בעולם.

אתם נמצאים בתור למאפייה המיתולוגית של ליסבון, שעומדת על תילה מאז 1837. כאן הוא המקום לאכול את המאפה המזוהה ביותר עם ליסבון - ה"פשטייש דה נאטה". זהו טארט פריך במילוי של קרם וניל, שעליו זורים מעט אבקת סוכר וקינמון ומתענגים בהנאה, כאילו אין דיאטה בעולם...

אם תרצו להתענג על טעמן של עוגיות הפודינג הללו, כדאי שזה יקרה בקונדיטוריה הזו. החבר'ה כאן מייצרים את המעדן המקומי הזה על פי מתכון סודי שעובר במשפחתם כבר 200 שנה ונשמר בקנאות שלא תאומן.

בקיצור, עוד מעט התור נגמר ואתם תקבלו את הפשטייש דה נאטה שלכם. פזרו על המאפה את אבקת הסוכר והקינמון ותגלו עד כמה טעים ומתוק יכול להיות הרגע הזה בליסבון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PUy7Lb8KpEY


כך מכינים את הפשטייש דה נאטה:

https://youtu.be/GDKYxhFm4gc
הגן הבוטאני באז'ודה
הגן הבוטאני באז'ודה
#על הגן הבוטאני של ליסבון

יש שני גנים בוטניים בליסבון, כשהגדול בהם נמצא בארמון אז'ודה (Jardim Botânico d'Ajuda) שבלב רובע בלם. מדובר בגן הבוטאני העתיק ביותר בפורטוגל, עם מתחמים עתיקים ואלגנטיים מאד.

הגן הבוטאני בנוי משני מפלסים. הוא נוסד ב-1768 על ידי המרקיז דה פומבל, כחלק מארמון אז'ודה. בעבר הגיע אוסף הצמחים כאן ל-5000 מינים וסוגים. הכובשים הנפוליאונים ב-1808 לקחו מכאן יותר מ-1500 מיני וזני צמחים לפריז. חלקם מעולם לא הושבו ולא הושלמו בדרך אחרת עבור הגן הבוטני של ליסבון.

למרות האבידה הזו, יש כאן לא מעט צמחים נדירים, מהקולוניות שבהן שלטה בעבר פורטוגל. הגן עשיר במינים טרופיים מארצות רחוקות, דוגמת אוסטרליה, ניו זילנד, יפאן ודרום אמריקה. יש כאן גם לא מעט עצים עתיקים, פסלים רבים של דמויות מיתולוגיות, לצד מזרקה מתקופת הבארוק המעוטרת בדגים.

קחו את הזמן לשוטט בין הצמחיה הפראית, עצי דקל מזנים שונים ולבקר בתערוכת הפטריות. מצאו גם זמן לתצפית יפה על הנוף, שכן מהגנים הבוטניים של אז'ודה נשקף מראה נהדר של נהר הטז'ו, של רובע בלם ושל גשר ה-25 באפריל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9sh62N00HYM
MAAT
מוזיאון אדריכלות, אמנות וטכנולוגיה
#על המוזיאון האייקוני של ליסבון

מוזיאון ה-MAAT החדש בליסבון (Museum of Art, Architecture, and Technology), השוכן ברובע בֶּלֶם, על גדת נהר הטֶז'וּ, הוא מוזיאון לאדריכלות, אמנות וטכנולוגיה, שנפתח בליסבון בשנת 2016. באמצעות מחשבים, כלי תוכנה וטכנולוגיות עכשוויות, מתמקד המוזיאון בהצגת הקשר שבין אמנות, אדריכלות וטכנולוגיה.

שטחו של המוזיאון, פרי יוזמתה של EDP, חברת החשמל הפורטוגזית, הוא 3000 מ"ר. אבל מה שבולט לעין מיד היא צורתו האדריכלית המיוחדת של המ.א.א.ט (MAAT). זו נראית כמו חללית של חייזרים. זהו מבנה ייחודי, בעיצוב אדריכלי מודרני וממזג עם העבר. מבנה המוזיאון החדשני הוא חלק מפרויקט גדול של קמפוס לאמנות הנבנה על גדת הנהר בלב רובע בֶּלֶם, כחלק מחידוש קו החוף המשקיף אל גשר הפלדה המרשים של העיר, גשר ה-25 באפריל.

למעשה, מדובר בשני מבנים שיוצרים את המוזיאון. הראשון שבהם הוא מבנה תחנת הכוח המרכזית הישנה של ליסבון. הוא מהווה דוגמה לאדריכלות התעשייתית של המחצית הראשונה של המאה ה-20 בפורטוגל ועבר חידוש ששימר הרבה מהבניין הישן, תוך חידושו המסעיר למדי. השני הוא מבנה מודרני וחדשני, שתוכנן בידי האדריכלית הבריטית אמנדה לווט. היא השכילה ליצור שילוב מעודכן ויצירתי של חיפוי האזולז'ו, אותם אריחים עתיקים שניתן למצוא במבנים רבים בפורטוגל, ובין העיצוב העדכני, מודרניסטי ומיוחד של עולם האדריכלות והעיצוב המודרניים.


מבט מהאוויר על המוזיאון:

https://youtu.be/iQ18zBG130U


מבט נוסף:

https://youtu.be/_c94PmvZT_A


ומבט מבפנים:

https://youtu.be/-EN0oarmuAo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.