» «
דה ואלן
דה ואלן (רובע החלונות האדומים)
#על הרובע

רובע החלונות האדומים המפורסם, מוכר מאד בקרב התיירים שמגיעים לביקור בעיר. לאזור מגיעים אלפי תיירים מדי שבוע, במיוחד כאלה שמחפשים הצצה לאזור הזנות המפורסם. הולנד היא בין המדינות היחידות המאפשרות את העיסוק בזנות כעיסוק חוקי וממוסד, שבראשו אף עומד איגוד.

אם תהיתם לגבי מקור השם, משמעות המילה "ואלן" היא קירות או חומות והיא הגיעה מהחומות שהיו בעבר במרכז העיר העתיקה. הבתים באזור נבנו כולם במאה ה-16 וה-17. גודלו הכולל של הרובע 6500 מטרים רבועים.

ברובע תוכלו לראות כ-300 חלונות ראווה שבהם מוצגות הזונות כמעט בעירום מלא. באזור גם חנויות סקס, מועדוני חשפנות ושירותים נוספים השייכים לתעשייה המפולפלת. האורות הבוקעים מבין חלונות הראווה הם אדומים, כמובן, ומושכים את מלוא תשומת הלב של המבקרים בו. כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, אסור לצלם באזור בכלל!

בשנים האחרונות מנסים את מזלם באזור מעצבים צעירים והם תורמים להתפתחות מעמד האזור והפיכתו לאופנתי ושיקי. יש בכך גם אולי ניסיון כן להפחית את הפשע והזנות הבולטים בנוכחותם באזור.


#המחלוקת על פני האזור

בשנים האחרונות נעשות לא מעט פעולות שמטרתן לסגור את הפעילות השנויה במחלוקת המתרחשת באזור. אמנם הזנות חוקית בהולנד, אך יש דיון לא פשוט לגבי הנושא בכל העולם וגם כאן.

בשנת 2007 עיריית אמסטרדם שמה לעצמה כיעד "לנקות" את האזור ולשנות את פני הרובע ההיסטורי. הם ניסו לצמצם את היקף המקומות בהם התרחשה פעילות מינית, במילים אחרות - חלונות הראווה הידועים לשמצה. שמו של הפרויקט היה "Project 1012" והוא ניסה לפנות לקהל "איכותי" יותר ולמשוך אותו למקום, תוך שהוא מנסה להקטין את היקף הזנות.

כחלק מפרויקט 1012 נסגרו 115 חלונות מתוך ה-500 החלונות הפעילים. נכון לעכשיו הודיעה העירייה שאין בכוונתה לסגור חלונות נוספים, אך אלו שנסגרו לא ייפתחו יותר.

בשנת 2015, 200 עובדות מין וחברות בארגון ההולנדי Proud ארגנו הפגנה כנגד סגירת האזור והפעילות הנעשית בה. הן הפגינו ברובע וצעדו לקראת בית העירייה כשהן חובשות לראשן פאות ומסכות ונציאניות. הן קראו לעירייה לאפשר את המשך הפעילות באזור.


#על השם "החלונות האדומים"

אוקיי, אז לא צריך להיות גאוני הדור בשביל להבין שהשם "החלונות האדומים" הגיע מהאור האדום הבוהק מהחלונות השקופים שלאורך הרובע. מטרתם להיראות למרחקים ולהדגיש מידית כי הפעילות המתרחשת כאן היא ספציפית מאד. עם זאת, ניתן לדבר על הצבע האדום גם בהקשרים עמוקים יותר, כמו בסיפור התנ"ך לדוגמא, בו רחב הזונה נדרשה לתלות חוט אדום על חלון ביתה.

כנראה שהאור האדום הפך כבר לסוג של סמל, כיוון שאנחנו יכולים לראות לא מעט רבעים אדומים במקומות שונים בעולם. באירופה יש מספר רבעים אדומים במדינות שונות ובהם בדרך כלל מרוכזות תעשיות מין שונות.

הצבע האדום, הבולט, הפתייני, הנשי - הוא השולט ברובע - ולא במקרה. מה שבטוח - לא תוכלו להגיד "לא ידענו"...


#טיפים
לא מומלץ להביא ילדים אל הרובע.

להתרשמות בלבד, הגיעו לפני השעה 18:00.

אין לצלם את הנשים בחלונות!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4H76SW8Su_4


בלוגרים:

https://youtu.be/NtMkwq0BzZM


סיור:

https://youtu.be/SBQoacJozYI


הדרכה:

https://youtu.be/eVpw3OiEdmk


מתיחה:

https://youtu.be/c2reI3pp2LI
מוזיאון הזנות באמסטרדם
מוזיאון הזנות באמסטרדם
#על מוזיאון האורות האדומים באמסטרדם

מוזיאון הזנות של אמסטרדם (Amsterdam's Red Light Secrets) הוא המקום היחיד שמצליח להסביר מעט את המקצוע העתיק כל כך והמסתורי של הזנות. ככל הידוע לנו, אין עוד מוזיאון אחר בעולם, שנותן הצצה מאחורי הקלעים של המקצוע ותובנות מעניינות על עולם הזנות.

המוזיאון שוכן בבניין שבו שכן בעבר בית בושת. הכניסה אליו עוברת דרך הולוגרמה של אשת מקצוע מזמינה, המפתה להיכנס. אתם בממלכת הנשים שמציעות שירותי הרפייה לגברים ומשלמות על כך מס הכנסה, כמו כולם.

בתוך המוזיאון תכירו את העולם שאחרי הווילונות, מתחת לאורות האדומים, בחדרים הסודיים, החבויים מהעין הסקרנית. כאן תלמדו על הסודות הנסתרים של המקצוע. תצפו כאן במוצגים שונים מעולם הזנות, בדגש על כאלו שנאספו ברובע האורות האדומים. יש כאן פריטי לבוש ואביזרים אירוטיים שהם חלק מהמקצוע, פריטים היסטוריים והסברים מההיסטוריה של הזנות ועוד.

במוזיאון תוכלו גם ללמוד על תולדות הזנות באמסטרדם, שהיא לגמרי חוקית. הולנד ידועה כמדינה הראשונה ממדינות המערב, שאפשרה את מיסודו של המקצוע העתיק בעולם והפכה אותו לגמרי חוקי. מאז מיסוד הזנות בהולנד, לפני מאות שנים, שואב אליו רובע האורות האדומים סקרנים, תיירים וצרכני השירותים הללו.


#מה תראו כאן?
לאנשים דתיים המוזיאון עלול להיות לא צנוע ואף מוגזם ממש. מוצגים כאן פריטים שבאמצעותם תכירו את חיי הפרוצות המקומיות, כולל סרטים, תמונות, סיפורים של נשות מקצוע מקומיות ומצגים בתלת מימד.

המוזיאון מאפשר גם להציץ אל אחרי הקלעים של המקצוע הסודי והמסקרן הזה. תקבלו תשובות לשאלות מעניינות, כמו כמה עולה לשכור חלון ברובע החלונות האדומים, מה יש בארון שבחדר העבודה של הפרוצה, כמה שעות היא עובדת ביום, למה נשות המקצוע לא משתמשות בבושם, מי הפרוצות שמרוויחות הכי הרבה כאן ועוד.

כאן תוכלו גם לפעול ולהשתתף בעניינים. במעין תא וידוי מיוחד, שנועד כאן "לווידויים מיניים", תוכלו לכתוב את הפנטזיות המיניות שלכם... זה רגע של פתיחות וגם מעט חוש הומור, אז תבואו מוכנים ובראש קליל...

יהיו מכם גם מי שיצטלמו במוזיאון, לרוב תצטלמנה, בצילומים חביבים ופרובוקטיביים, בסגנון הנפקנית...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wbMXby7oi7M


פרסומת:

https://youtu.be/QKXFaef6hhA


ביקור במקום:

https://youtu.be/TH4f0dfG1lM


בלוגרים:

https://youtu.be/wrS6XFrPPjs
מוזיאון הסקס
מוזיאון הסקס באמסטרדם
#המוזיאון הרציני לענייני סקס

אמסטרדם ידועה מאד באווירת הליברליות והחופש שבה. לא נדיר למצוא מוזיאונים העוסקים בסקס ברחבי העולם וגם באמסטרדם תמצאו מוזיאון כזה, אך חשוב להדגיש כי הוא לא זול ופורנוגרפי, אלא מעניין ויצירתי.

מוזיאון הסקס באמסטרדם (Sexmuseum de Venustempel) נבנה בשנת 1985, הוא קיים כבר יותר מ-20 שנה ושוכן במבנה שנבנה במאה ה-17. הוא מחולק ל-3 קומות ובכל אחת מהן תוכלו לראות תערוכות ותצוגות שונות על סקס - מתקופת האימפריות היווניות והרומיות ועד היום. המוזיאון שומר על מעמד גבוה בין מוזיאוני הסקס ברחבי העולם.

אוסף הפריטים הרחב נאסף על ידי הבעלים של המוזיאון באופן אישי. תוכלו לצפות בו בתמונות, ציורים, חפצי אמנות, פסלים בגודל מלא וקטעי אודיו, פריטי לבוש ואביזרים אירוטיים. כולם עוסקים בהיסטוריה של הסקס.

במוזיאון חדרי תצוגה מגוונים, עם שמות של אנשים שונים. בכל חדר קולות רקע ויצירות מגוונות. חדר מעניין הוא "חדר המרקיז דה סאד", שבו תשמעו צעקות עונג של אישה המגיעות מהרמקולים ולא במקרה. המרקיז דה סאד היה סופר ופילוסוף שידוע בעיקר בזכות ספריו הפורנוגרפיים וענייני הסדיזם שנקראו על שמו.

שמו המקורי של המוזיאון הוא "המקדש של ונוס", על שם אלת הגנים והכרמים מהמיתולוגיה הרומית. בכניסה למוזיאון תוכלו לראות את פסל השעווה של ונוס, בנוסף לעוד כמה פסלים מרתקים, ביניהם מרילין מונרו והחצאית המתנפנפת שלה, או איברי מין זכריים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uAtCIVXga6E


ביקור במקום:

https://youtu.be/qZ-IaD7UcHs
טאי בירד סנקבר
טאי בירד סנקבר
#הספר ריבס הטוב בעולם

מקום מעולה לנשנוש מהיר של מנות תאילנדיות מצוינות, בערב של בילויים. תוכלו לבחור את כמות דרגת החריפות ואת המנות הספציפיות, על פי הרעב ועד כמה אתם זקוקים לאיזון בלילה של בילויים.

#טיפים
התור ארוך? - לא להתרגש. הוא מסתיים מהר!

ממול למזנון יש מסעדה שלהם. אם תרצו ארוחה של ממש - האיכות זהה.

רובע החלונות האדומים

כנסיית אודה קרק
כנסיית אודה קרק
#על הכנסייה


הכנסייה הוותיקה שלפניכם עומדת כאן כבר מעל 700 שנה, ברובע החלונות האדומים. היא נבנתה כקפלה צנועה בשנת 1213, שנבנתה מקורות עץ, אך בשנת 1306 היא הוחלפה בכנסייה יציבה, עשויה אבן. היא נחנכה לראשונה על ידי הבישוף סנט ניקולאס. מאז ובמשך חמישה עשר דורות, עברה הכנסייה שיפוצים שוב ושוב.

משמעות המילה "אאוד" שמצויה בשם שלה, היא "ישן", ולכן שמה של הכנסייה בתרגום חופשי הוא "הכנסייה הישנה", כמובן בזכות ההיסטוריה המפוארת שלה.

במהלך המאה ה-16 הכנסייה נבזזה והושחתה לא מעט פעמים והמבנה המרכזי ספג הרס כבד. ציורי התקרה הם אולי היחידים שנשארו אותנטיים מהתקופה ההיא, בזכות גובהם שהציל אותם מהרס.

עם השנים הכנסייה היוותה לא רק מקום התכנסות דתי, אלא גם מחסה בעבור קבצנים ורוכלים שחיפשו מקום למכור את מרכולתם. הקלוויניסטים, שלקחו את הכנסייה תחת חסותם מהקתולים, במהלך המרד הספרדי, ניסו לסלק את הקבצנים. וכך, החל משנת 1578, הפכה הכנסייה גם לארכיון העיר אמסטרדם וניתן היה להירשם בה לנישואים.

כמו הרבה מבנים עתיקים ובעלי היסטוריה משמעותית, גם הכנסייה הזו נבנתה על בית קברות. זוהי הסיבה שהרצפה שלה כולה מורכבת משורות של מצבות. קבורים כאן קרוב ל-10,000 אזרחי אמסטרדם. ביניהם: הצייר פיטר לסטמן, שהיה המורה של צייר מפורסם לא פחות - רמברנדט. גם אשתו של רמברנדט קבורה כאן, החל משנת 1642. עוד קבורים כאן המשורר לורנס בייק ומושא השראתו של רמברנדט מהציור המפורסם "משמר הלילה", פרנס באנינג קוך.

בכנסייה מגדל גבוה ומרשים, שנחשב לאחד היפים, בזכות העיטורים ומערכת הפעמונים הענקית שלו.


#מבט מקרוב על הכנסייה:
https://www.youtube.com/watch?v=zce0xM9lTdM
איי פיוז'ן
איי פיוז'ן
#מסעדת פיוז'ן במחירים אפשריים

כמו כל בירה גדולה, גם אמסטרדם, בירת הולנד, היא עיר עתירת מסעדות שהמטבחים שלהן הם מטבחי העולם הגדול. A-Fusion היא מסעדת פיוז'ן אסיאתי שהמטבח שלה מנפק מנות גדולות במיוחד, המשלבות בין מטבחים וסגנונות אוכל. מהמטבח הסיני, ועד לאינדונזי, ההודי והתאילנדי, יש כאן מנות שמזכירות אוכל וייטנאמי ואפילו יפני.

במנות כמו עוף בקארי או בקר בנוסח סצ'ואן, אי אפשר לפספס. אבל יש כאן גם מנות הרבה פחות מוכרות, יותר יצירתיות וכאלה שממזגות מטבחים שונים, כמיטב מסורת הפיוז'ן, בטעמים שלא מפסיקים להפתיע לטובה.

עם מנות עיקריות במחירים סבירים, של 10 יורו ומעלה, המסעדה הזו, הסמוכה לרובע החלונות האדומים, נותנת תמורה נהדרת לכסף שלכם. אתר "עכבר העיר", המדרג מסעדות טובות ברחבי העולם, ממליץ לבחון את הקינוח שמציע תה מתוק בחלב, המוגש עם כדורי טפיוקה.

בכל מקרה, המנות כאן מאד גדולות. אם אתם שניים - שווה להזמין מנה בודדת ולהתגבר עליה ביחד... אם אתם סועד בודד - בקשו doggy bag עם מה ש(בטוח) יישאר, כשלא תוכלו יותר לאכול ממנות הענק שמוגש כאן.
מוזיאון אמסטלקרינג
מוזיאון אמסטלקרינג
#על המוזיאון ה"דתי" של אמסטרדם

ברובע התעלות של אמסטרדם, בלב רובע החלונות האדומים, תוכלו לבקר במוזיאון אמסטלקרינג. זהו מוזיאון משונה במקצת, אם לוקחים בחשבון שהוא נראה כמו כנסייה. ואכן, אם תהיתם למראה הכנסייתי שלו, לא טעיתם בהשערה - החל משנת 1661 היווה המקום כנסייה שבה נאלצו הקתולים לערוך את טקסיהם בסודיות מוחלטת. מדובר בשנים שבהן עברה הולנד להיות פרוטסטנטית, כשהחל משנת 1578 לא הורשו להתקיים טקסי מיסה קתוליים בממלכה. עם זאת, הכנסייה היא רק עליית הגג. למעשה, היה כל המבנה כולו בית מגורים.

בשנת 1888 המקום נפתח כמוזיאון ומאז אותה השנה הוא לא מקיים פעילות כנסייתית. במוזיאון ניתן לצפות גם בבית עצמו, כמו שהיה מרוהט במאה ה-18. בקומת הגג של המבנה, אחרי עלייה במדרגות עץ תלולות, תוכלו לראות את הכנסייה, את המזבח, כשמסביבו 150 מקומות ישיבה. עמודי שיש, ציורים ופסלים הם רק חלק מהעיצוב האופייני לכנסיות, שאפשר לראות כאן.

בקומות התחתונות תראו את חדרי המגורים, אוסף הפסלים, הציורים וכלי הכסף. כדאי להיכנס גם לחדר הציור המרשים שנמצא בבית.

בשנים האחרונות עבר המוזיאון שיפוץ משמעותי והוא פתוח לקהל הרחב. מבקרים בו כ-85,000 מבקרים בשנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wZZOZfwj3e0
קאבוקיצ'ו
קַאבּוּקִיצ'וֹ
#על רובע הבילויים המפוקפק של טוקיו

אחד מרובעי התענוגות האפלוליים של טוקיו הוא קַאבּוּקִיצ'וֹ (Kabukicho) שבמזרח שינג'וקו, שיבויה. האזור הזה של העיר, שמתחיל להתעורר בשעה 18:00, מקדיש את עצמו, אם לומר זאת בעדינות, לצד הפחות רגיש של הבילויים.

במילים אחרות, בצד היות רובע קבוקיצ'ו עמוס במסעדות, ברים וחנויות, הוא קודם כל רובע הסקס והמין המזדמן של טוקיו. כי קבוקיצ'ו הוא רובע החלונות האדומים ולב תעשיית התענוגות הגופניים ו"מלונות האהבה", או הבגידה של העיר.

מדובר בסופרמרקט אדיר של עינוגים, שהוא אמנם לא בוטה כמו זה של אמסטרדם, אבל עדיין מצטיין באינספור שלטי ניאון, של עסקים מפוקפקים העוסקים בזנות והימורים, עם מעורבות פעילה של היאקוזה (המאפיה המקומית) ולא מעט סרסורים ונוכלים, המציעים את הבנות המקומיות לכל המרבה במחיר ואת הארנק שלכם לשודדים וקלפנים.

חוץ מהזנות וההימורים, תוכלו להכיר כאן את היכלי מכונות הפאצ'ינקו, שבהם מצטופפים צעירים ומהמרים על כספם כנגד מכונות משחק משוכללות ואת בית הקולנוע עם הגודזילה הענקית שמעליו והסרטים הנחמדים שמוצגים בו.

ואגב, מקור שמו של הרובע הוא מתיאטרון הקאבוקי, שהיה אמור להיות מוקם כאן, אך כמו שוודאי הבנתם - לא הוקם מעולם...


#טיפים
מומלץ להימנע מהברים שכאן, בעיקר מחשש לנוכלים שמנהלים כאן לא מעט עסקים ועושים מעשים פליליים בתיירים.

אם בכל זאת נכנסים למקומות בילוי, אל תלכו אחרי מי שמזמינים אתכם להיכנס ברחוב. חלק מהם מכניסים אתכם למלכודת.

בתוך ברים בקאבוקיצ'ו, ודאו שאין COVER CHARGE גבוה מדי, שפירושו שאתם מתחייבים להזמין משקאות בסכום מינימלי יקר!


מבט מקרוב בלילה:

https://youtu.be/kEJuTytiwAU


וביום:

https://youtu.be/CVD7owHqirY


דה דאם
כיכר דָּאם
#על הכיכר


הלב הפועל של בירת הולנד והמקום המרכז את כל התיירים והמבקרים באמסטרדם, הוא כיכר דָּאם (Dam Square) הפופולרית. היא ממוקמת במרכז העיר העתיקה ולמעשה מורכבת משתי כיכרות שאוחדו והפכו לאחת. למרות שהתרגלנו לזהות כיכרות בצורת עיגול, כיכר דאם היא דווקא ריבועית, אורכה כ-200 מטרים (ממזרח למערב) וכ-100 מטרים (מצפון לדרום). היא נמצאת בסמוך לרובע החלונות האדומים המפורסם ובמרחק של כ-750 מטר מדרום לתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם.

בכיכר תוכלו להיכנס לביקור במוזיאון השעווה, אחד מהסניפים של רשת המוזיאונים המפורסמת של מאדאם טוסו. בין היתר תוכלו לראות כאן גם את כלבו "דה ביינקורף" (אחד ממרכזי הקניות הגדולים והמפורסמים של אמסטרדם). לא סתם הכיכר כל כך מתוירת, האטרקציות המגוונות שהיא מציעה, כמו גלגל ענק מרשים, דוכני מזון, חנויות, מסעדות, קופי שופים ובתי מלון, מושכים את התיירים מכל קצוות העיר. גם הירידים, מופעי הרחוב והתאטרון שפועל בה עושים את העבודה.

בכל שנה, בערב השנה החדשה מתאספים אלפי מבקרים ומקומיים לרגל הספירה לאחור וחגיגות השנה החדשה.


#מה מסביב לכיכר?

בקצה המערבי של הכיכר תוכלו לראות את הארמון המלכותי ששימש החל משנת 1655 כבניין עירייה והפך לארמון בשנת 1808. עד היום הארמון משמש את המלכה כשהיא מגיעה לביקור מהבירה האג, מקום מושבה.

בצד הצפוני של הכיכר תראו את הכנסייה החדשה שנבנתה במאה ה-15.

בצד המזרחי של הכיכר נמצאת אנדרטה לאומית (אובליסק בגובה של 22 מטרים). האנדרטה הוקמה בשנת 1956 לזכר המחתרות והחיילים שנפלו במלחמת העולם השנייה.


# על שמה של הכיכר

פירוש המילה דאם הוא סכר וכמו שאתם בטח יכולים לתאר לעצמכם, היא קיבלה את שמה בעקבות שימושים היסטוריים אחרים שנעשו בה.

בעבר, במקום שבו שוכנת היום הכיכר הסואנת, ניצב היה סכר שעל נהר האמסטל. הוא נבנה בשנת 1270 ומשני צידיו נבנו הבתים הראשונים שסימלו את הקמת העיר אמסטרדם. עם התרחבותו של הסכר במהלך השנים, התפתחה הכיכר שעליה אתם עומדים היום. היום כמובן, לא תוכלו לראות אותו יותר כי הסכר אינו נמצא שם יותר.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://www.youtube.com/watch?v=QEaVo_ubQkE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.