» «

רובע לסר

רובע לסר
רובע לסר
#על הרובע שמחבר בין מוצרט ללנון

רובע לסר (Lesser Quarter) הוא רובע באווירת המאה ה-18, שבו יש רחובות וכנסיות יפים להפליא.

ברובע, שבצידו המערבי של נהר הוולטבה, תוכלו לבקר בכמה אתרים מרתקים, כמו כנסיית סנט ניקולאס החולשת מעליו, עם תקרתה המרשימה עם הפְרָסְקַאוֹת ועיטוריה הרבים, כמו גם כיפתה ירוקה. בכנסייה הזו תוכלו לראות ואולי גם לשמוע את האורגן שעליו ניגן מוצרט בתקופת שבה שהה בפראג.

מקום מעניין נוסף ברובע הוא הקיר של ג'ון לנון, קיר הגרפיטי שנולד בתקופה הקומוניסטית, עת סימל את רוח המחאה של צעירי העיר, כנגד המשטר הקומוניסטי הקשה והחיים הקשים שהביא אז על צ'כיה.

אחד הבילויים הנעימים ברובע השקט הוא של ישיבה רגועה באחד מבתי הקפה שפזורים ברובע וצפייה באנשים ובנוף הבנוי, של רחובות רובע לסר והכנסיות הרבות שבו.


הנה רובע לסר:

https://youtu.be/j9zGaQEBj4A
קיר ג'ון לנון
הקיר של ג'ון לנון
#על הקיר עם הגרפיטי לזכר ג'ון לנון

ברובע לסר, בעל הרחובות היפים והכנסיות המרשימות, הנמצא מעברו המערבי של נהר הוולטאבה, נמצאת פינת זיכרון שרבים קושרים לג'ון לנון.

אבל נתחיל באמת - הקיר של ג'ון לנון מעולם לא היה מצבת זיכרון לזמר החשוב, שנרצח מידי מעריץ מטורף. הוא נולד בכלל כדרך של צעירים צ'כיים להביע מחאה שקטה כנגד המשטר הקומוניסטי. זהו קיר המעוטר בגרפיטי רב, מהימים האפלים של פראג.

ואכן, רבים מהסטודנטים של פראג נהגו לבוא לכאן, לצייר ולכתוב ואז לברוח מהמשטרה. שוב ושוב נדרשו השוטרים לצבוע את הקיר, אך הצעירים ציירו עליו גם הם בחזרה. מישהו הוסיף אז לכתובות האנטי-קומוניסטיות גם כתובות למען השלום ואת דיוקנו של לנון. ההמשך היה ברור. לנון ושלום, שלא לדבר על דמיון, הלכו תמיד ביחד...

ואז הגיעה מהפכת הקטיפה של 1989. היא הייתה סוף העידן הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה, שמה הקודם של צ'כיה הקומוניסטית, שאוחדה תחת הסובייטים עם סלובקיה. אחרי המהפכה הזו החלו תיירים שונים להסיר ולקחת פיסות טיח מהקיר. לאחר שחלקים משמעותיים בכתובות ובציורים שעל הקיר, נלקחו למזכרת, החליטו פרנסי העיר לשחזר את הכתובות ואת ציורי הקיר, מה שהפך את הקיר גם לצבעוני ומלאכותי גם יחד.

המעניין הוא שגם היום, כשצ'כיה היא מדינה דמוקרטית וחופשית, לא מפסיקים לכתוב כאן עוד כתובות למען השלום, ההיגיון והאהבה.

דמיינו שלנון חי!


מבט מקרוב על הקיר של ג'ון לנון:

https://youtu.be/uIqm5gWGmcY


ושיר:

https://youtu.be/hUb47nRmXyY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.