» «
רחוב ג'וזפה
רחוב ג'וזפה
#על הרחוב החם בקז'ימייז'

אם צריך להבין למה קאז'ימייז' נחשב בקרקוב לאזור מגניב וכיפי, הרי שרחוב ג'וזפה (Ulica Józefa), הרחוב המרכזי ברובע קאז'ימייז' של היום, הוא הדובדבן שבקצפת. לרחוב הזה יש אופי משלו. לצד מסעדות, ברים ובתי קפה שווים, הוא מלא בשלל חנויות נחמדות לבגדים ואופנה, סדנאות וחנויות מעצבים, בתי סטודיו לעיצוב, גלריות, חנויות אמנות וקונספט.

לאחר מלחמת העולם השנייה הרחוב הזה די נזנח. פולין של אותם זמנים היא מדינה קומוניסטית, שבליינות וטרנדיות היא לא בראש מעייניו של איש. הרובע היהודי לשעבר היה מקום עם זיכרונות רעים לאוכלוסיה הפולנית ולרבים היה אולי אף מקור לרגשות אשם.

בשלהי שנות ה-80 נולד ברובע פסטיבל התרבות היהודית ואנשים החלו לשוב אל הרובע. היו אלה בעיקר חבר'ה צעירים, שהעבר היהודי של קאז'ימייז' לא הטריד אותם. כשהבמאי והמפיק ההוליוודי סטיבן שפילברג צילם בקאז'ימייז' את הסרט "רשימת שינדלר" החלה התעניינות רבה ברובע היהודי לשעבר. תיירים רבים החלו להגיע אליו ובעקבותיהם החלו בו תהליכי שימור משמעותיים.

רחוב ג'וזפה וקאז'ימייז' של היום הם מקומות המשלבים קירות מתקלפים עם בתים משופצים למשעי. מבנים סדוקים קיבלו שכבות חדשות של אמנות רחוב וגרפיטי מקומי. הקשישים שחיו כאן שנים רבות, מצאו עצמם חיים לצד היפסטרים ובליינים מעודכני טרנדים, בתי קפה אפנתיים צצים כאן מאז בכל יום, לצד בתי כנסת שהיו למוסדות הנצחה ומוזיאונים.


חנות בגדים ברחוב ג'וזפה:

https://youtu.be/Pi5YoDQD7Hk


בר אופייני:

https://youtu.be/g113S6GSyys


ביקור ברחוב:

https://youtu.be/Wlzqvz-wnBw
רחוב פלוריאנסקה
רחוב פלֹוריאנסקָה
#על הרחוב המסחרי הוותיק בקרקוב

רחוב פלֹוריאנסקָה (Ulica Floriańska) היה בעבר הרחוב המסחרי העתיק של קרקוב. גם כיום הוא עדיין בזאר שוקק של אמנים ורוכלים, המוכרים בו ציורים ומזכרות שונות.

אחת האטרקציות ברחוב פלוריאנסקה היא זו של ציורים שנמכרים כאן וצוירו בצבעי מים. מעניין למי שאוהב או מעוניין לקנות מתנה אמנותית יותר.

כמובן שלצד כל אלה, הרחוב הזה הוא מדרחוב שופינג נהדר, המציע חנויות אופנה, מוצרים ומותגים שונים, בצד גלידריות נחמדות ובתי קפה קטנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PynKXlNJhcE


ביקור במקום:

https://youtu.be/CE-tmcZEr1E


הדרכה:

https://youtu.be/_bxNOkNFnJo


בשעות הערב:

https://youtu.be/_SVJWFKm4Cg
רחוב גרודזקה
רחוב גרֹודזקָה
#על הרחוב המרכזי של קרקוב

רחוב גרֹודזקָה (Grodzka) הוא רחוב עתיק, שקדם לכיכר המרכזית של קרקוב, כיכר השוק מימי הביניים. הרחוב הזה, מהרחובות העתיקים בקרקוב, הוא שמחבר בינ כיכר השוק לבין גבעת ואוול.

זה הרחוב המרכזי בעיר ואורכו כ-650 מטר. עוד בעבר הוא שימש כרחוב המסחר של העיר ובעת העתיקה הוא היה חלק חשוב בדרך המלך שהובילה אל טירת וואוול.

הרחוב מרוצף האבן מתהדר בשלל סגנונות אדריכליים, המשתלבים בהרמוניה ומייצגים צירוף נחמד של תקופות, צבעים וזרמים מגוונים בארכיטקטורה ההיסטורית, ששלטו בעיר בתקופות שונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DLkA0UM9wyY?t=10


אמני רחוב:

https://youtu.be/OQ33dMx2Nfc
שדרות איסטיקלל
שדרות איסטיקלל
#על המדרחוב התוסס של איסטנבול

שדרות איסטיקלל (Istiklal Caddesi), בעברית "שדרת העצמאות", הוא המדרחוב המרכזי של הרובע ההיסטורי בייאולו ומהרחובות החשובים בעיר. אורכו של המדרחוב הוא כ-1.6 ק"מ והוא משתרע מתחנת הטונל העליונה שבגלאטה (Karaköy) ועד לכיכר טקסים המרכזית בעיר. לאורך השדרה האלגנטית תראו את קו החשמלית הנוסטלגי העובר ומקשר בין קצותיה.

השדרה היא רחוב מרכזי בעיר ובו מתרכזות הפגנות, מחאות, תהלוכות וכינוסים אזרחיים. בכל יום מימי סוף השבוע מבקרים בה 3 מיליון בני אדם.

איסטיקלל הוא גם מדרחוב ארוך וגדוש בחנויות יוקרה ותכשיטים, לצד סניפים של רשתות אופנה בינלאומיות, חנויות, בתי קפה, קונדיטוריות, מסעדות, כנסיות, מועדונים, בתי קולנוע, גלריות לאמנות, שגרירויות ובתי מגורים יוקרתיים.


#מה תראו כאן?
שדרות איסטיקלל מתחילות משכונת גנואה, שכונה שנבנתה על ידי איטלקים שהגרו לעיר בימי הביניים ובה המוכר ביותר הוא מגדל גלאטה המחודד.

באותו רובע היסטורי, רובע קראקוי (Karaköy) שנקרא גם גלאטה, תוכלו לראות את תחנת הרכבת התחתית המכונה כאן "Tunel", בעברית "המנהרה". היא התחילה לפעול בשנת 1875 ונחשבת לתחנת הרכבת התחתית השנייה העתיקה ביותר בעולם, אחרי זו שבלונדון. בתחילת שנות ה- 90 הותקנה בשדרת איסטיקלל מחדש החשמלית הנוסטלגית שנעה מה"טונל" אל כיכר טקסים והחייתה מעט מהאווירה ההיסטורית של האזור.

בערך במרכז השדרה נמצאת כיכר גלאטסראי (Galatasaray), שהיא בית לאחד ממוסדות החינוך הטובים שהוקמו בטורקיה בתקופה העות'מנית.

סמוך לארמון גלאטה תראו גם את סמטת הפרחים (Çiçek Pasajı) המקורה. זו שימשה במאה ה-19 למגורים והייתה רחוב מסחרי מקורה, בסגנון האיטלקי. כיום יש בה הרבה מסעדות ובסמוך לה נמצא שוק הדגים (Balık Pazarı) המצוין של גלאטה.

הרחוב מסתיים בכיכר טקסים, הכיכר המרכזית באיסטנבול המודרנית והלב הפועם של העיר.


#אדריכלות באיסטיקלאל
חלק מהמבנים בשדרה נבנו במאות ה-19 ותחילת ה-20, ממש בסוף העידן העות'מני. בשדרות איסטיקלאל יש לא מעט מאפיינים עירוניים מהמאה ה-19, כמו הסגנון הניאו-קלאסי, המשתמש בתבניות רומיות ויווניות עתיקות.

עוד סגנון אדריכלי נפוץ ברחוב הוא האר-נובו. סגנון קישוטי זה התאים את הביטוי החזותי לסביבה המודרנית וממש כמו האמנות האיסלאמית העדיף מוטיבים קישוטיים מהחי והצומח. זאת במקום עיטור וקישוט של בניינים לפי אוסף צורות שהושאל מסגנונות העבר.

ליד המבנים בעלי האופי העות'מני יש גם מספר מבנים משנות ה-20, שנותיה הראשונות של הרפובליקה הטורקית, שנבנו בסגנון האר-דקו, שפרץ באותן שנים בדיוק. הם מאופיינים בעיטורים גאומטריים ובאמנות קישוטית ומסוגננת, כשהסגנון מושפע בבירור מזרמים אוונגרדיים באמנות, שהיו אז אופנתיים, כמו קוביזם ופוטוריזם.

מטבע הדברים ברחוב כה מרכזי וחשוב בעיר, תראו כאן גם מבנים חדשים שנבנו בסגנון האדריכלות המודרנית.


#טיפים
במדרחוב ניתן לערוך קניות בחנויות של מותגים בינלאומיים רבים, לצד חנויות מקומיות עם בגדים מעיצוב מקומי, שטיחים, מוצרי עור, כלי נחושת, קרמיקה, תכשיטים ותבלינים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/L4sRDhTynRs


ביקור במקום:

https://youtu.be/wz3QlMAyiro

רחובות

סמטת הפרחים
סמטת הפרחים
#על הסמטה שהפכה לאזור עמוס במסעדות מצוינות

סמטת הפרחים (Çiçek Pasajı), המאוכלסת כיום בצפיפות, במסעדות עממיות ופופולריות, הייתה במאה ה-19 רחוב מקורה מהיפים והיוקרתיים בעיר, ששימש למסחר ולמגורים. את המבנה המסוגנן, עם גג המתכת והזכוכית, נהגו להשוות אז לגלרייה המפוארת של מילאנו שבאיטליה, גלריית ויטֹוריֹו אימָנוּאֶלֶה השני.

הסמטה זכתה לשמה על שום הפרחים הרבים שרואים בה בכל חלון ובכל מקום. מנהג הפרחים כאן מקורו ככל הנראה בתחילת המאה ה-20, אז ישבו כאן נשים רוסיות, גולות מרוסיה של אחרי המהפכה הבולשביקית, ומכרו פרחים.

מיקומה הקרוב של סמטת הפרחים למרכז ולאטרקציות שונות בעיר הופך אותה למקום שתרצו לבקר בו ולאכול. היא נמצאת בסמוך לארמון גלאטה ולא הרחק משוק הדגים (Balık Pazarı) של איסטנבול.

השדרה הסמוכה היא שדרת איסתיקלל, המתחילה כאן ומסתיימת בכיכר טקסים, מהאתרים המרכזיים בעיר.


#טיפים
קל להגיע אל סמטת הפרחים ממרכז העיר ומומלץ במיוחד, כשאתם רעבים ורוצים לאכול ארוחה תורכית באווירה של פעם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yu6A-rCphbI


נגני המסעדות:

https://youtu.be/w-VuZotcFas


הדרכה:

https://youtu.be/sWH-wyWyH9A
השדרה החמישית
השדרה החמישית
#על השדרה שמצטיינת באופנה ובקניות יוקרה

השדרה החמישית נקראת גם "עמוד השידרה" של מנהטן, כי היא ממוקמת במרכז ניו יורק והיא אזור הקניות היוקרתי של העיר. היא בעצם מהווה את נקודת ההתחלה, בה מתחיל מספור הבתים בכל הרחובות החוצים אותה.

רוב השדרה החמישית הוא מסחרי ותמצאו בה המון חנויות, באזור היהלומים, בנייני משרדים ומבנים מוכרים כמו אמפייר סטייט ומרכז רוקפלר, חנויות יוקרה דוגמת טיפאניס, ו-Apple ומלונות. באזור הצפוני של השדירה ניצבים המוזיאונים העיקריים של ניו יורק - מוזיאון המטרופוליטן ומוזיאון גוגנהיים.

השדרה היא גם הלב החברתי והציבורי של ניו יורק. מצעדים רבים מתקיימים בשדרה במשך השנה - ממצעד יום פטריק הקדוש, דרך מצעד הגאווה והמצעד השנתי של תמיכה בישראל.

השדירה הזו נותנת המחשה טובה למושג "ווינדואו שופינג", כי גם אם אתם לא מעוניינים לקנות בחנויות היוקרה ובחנויות המעצבים היקרות שבה, תמיד תוכלו לשטוף בהן את העיניים. האזור עמוס במבקרים ולעתים צפוף. אבל כדאי לבקר בו ולחתוך כשנמאס...


מבט מקרוב על השדרה:

https://www.youtube.com/watch?v=fCdwFgeO2o4
רודיאו דרייב
רודיאו דרייב
#על רחוב הקניות היוקרתי של לוס אנג'לס

שופינג. איך אנחנו אוהבים את הקניות שלנו? נכון! ברחוב אחד ארוך ומפתה, מלא אופנה ולייף סטייל! כזה הוא גם רודיאו דרייב, רחוב הקניות המפורסם ביותר בעולם. הרחוב ידוע כאחד ממוקדי התיירות היקרים ביותר ברחבי תבל. אגב, לא סתם הוא הפך כוכב. הוליווד צילמה כאן לא מעט סרטים שהפכו אותו לאזור בעל מעמד הוליוודי ראוי.

רודיאו דרייב (Rodeo Drive) ממוקם בבוורלי הילס ותוכלו להיכנס בו לחנויות של מותגי האופנה והתכשיטים היוקרתיים והמפורסמים ביותר: טיפאני, ואן קליפ & ארפלס, בולגרי וקרטייה, שאנל, ולנטינו ופראדה. שימו לב למוכרות המטופחות שעומדות בחנויות, הן ישימו לב ברגע אחד האם אתם תיירים מתבוננים או לקוחות פוטנציאליים. עם זאת, אל תתביישו להיכנס פנימה גם אם אתם לא מתכננים לקנות.

השדרה מעוצבת כמו רחוב אירופאי נעים, עם מדרכות צרות ופרחים צבעוניים. לא רחוק מהשדרה תוכלו לראות את שלט בוורלי הילס המפורסם, אליו תוכלו להגיע להצטלם לתמונה למזכרת.

אז נכון, אולי לא תוכלו לקנות כאן הרבה, אבל השיטוט ברחוב מרתק לא פחות, במיוחד כשאפשר להיתקל מדי פעם בכוכב או שניים, יוצאים מהלימוזינה שלהם היישר אל תוך חנות האופנה האהובה עליהם.


#טיפים
רודיאו דרייב מיועד למסודרים. אם אתם בענייני מציאות - המשיכו למקום אחר בתגית "שופינג בלוס אנג'לס".


ביקור במקום:

https://youtu.be/_q_xW4b2SOY


נסיעה ברודיאו דרייב:

https://www.youtube.com/watch?v=J0zhd268eVk


בלוגרים:

https://youtu.be/OGE2MDk1glU


ברחוב עם טיילור סוויפט:

https://youtu.be/6BnPCs7ULjQ
שדרת מלרוז
שדרת מלרוז
#על מלרוז פלייס של החיים האמיתיים

כן כן, השם של שדרות מלרוז לא מוכר לכם במקרה. זוהי תוכנית הטלוויזיה המפורסמת, "מלרוז פלייס" שצולמה כאן והפכה את מתחם הקניות הזה למפורסם במיוחד, בעיקר בזכות האופי המעניין שלו והמחירים האטרקטיביים שהוא מציע למקומיים ולתיירים. מרבית המקומיים שמגיעים לכאן הם צעירים ובני נוער.

שדרות מלרוז הן למעשה שדרת קניות גדולה, שבה תוכלו למצוא הכל - החל מחנויות בגדים ויד שנייה ועד לחנויות מותגים יוקרתיות, חנויות אלטרנטיביות, חנויות תקליטים וגלריות.

במלרוז תמצאו חנויות עם מחירים בינוניים ונמוכים. אגב, למעוניינים בחנויות יוקרתיות יותר - קצת אחרי שדרת FairFax תמצאו את האזור היותר יקר, שבו חנויות כמו Dash - החנות המשפחתית של הקרדשיאנס...

בין החנויות תוכלו לראות גם את בתי הקפה השכונתיים ואת המקומיים שמעבירים שם קצת זמן של נחת. עוד בשדרה - גלריות אמנות, בתי קולנוע, פאבים ומסעדות.


#טיפים
רכבת לא עוברת בשדרה הזו ולכן אתם מוזמנים להגיע במונית או Uber.

אל תפספסו את נקניקיית Pink hotdog שנמצאת בפינת שדרת La Brea Avunue.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=4ZnLfFZD-zk


רחוב דיווניולו
רחוב דיווניולו
#על הרחוב המרכזי של איסטנבול העתיקה ההיסטורית

בימינו רחוב דיווניולו (Divanyolu) הוא רחוב הומה ושוקק חיים, עם מסעדות, בתי קפה, דוכני גלידה, ערמונים, בייגלה (שנקרא כאן "סימיט") ותירס. אבל בימי קדם הוביל הרחוב אל הדרך האימפריאלית מקונסטנטינופול לרומא.

פירוש השם הטורקי דיווניולו הוא "הדרך למועצה הקיסרית". שמו של הרחוב ניתן לו בתקופה העות'מנית, כשהיווה את הדרך אל המועצה הקיסרית, שישבה אז בארמון טופקפי.

ואכן, צעידה של חצי שעה, מכיכר סולטנאחמט וההיפודרום ועד לכיכר בייאזיט (Beyazıt), היא כהליכה בהיסטוריה של העיר.

לאורכה של דיווניולו תוכלו לראות את מבני קבריהם המפוארים של 3 סולטנים עות'מנים. תראו גם עמוד מחושק שהקים בעיר קונסטנטינוס לציון חנוכת "רומי החדשה" בשנת 330 לספירה. כמו כן תראו ברחוב, בדרך לכיכר בייאזיט והבזאר הגדול, גם מסגדים, ספרייה, מדרסות ללימודי איסלאם ופורום ביזנטי.

ההולכים את כל הדרך, ישימו לב ודאי שמדי פעם משתנים שמות הרחובות המודרניים שעוברים בה. כך תהיה דיוואן יולו ל-Yeniçeriler Caddesi היא "שדרת היניצ'רים", דרך כיכר Beyazıt (בייאזיט), לאחר מכן Ordu Caddesi, "שדרת הצבא", ועד לכיכר Aksaray (אקסאראי).

לבסוף, כשתגיעו אל חומות העיר, תוכלו לעבור דרך "שער הזהב" ותתחברו אל הדרך הראשית לרומא, מרחק של 1,600 קילומטרים מכאן.


ביקור במקום:

https://youtu.be/Pv2pfy342yA
התעלה הגדולה
#על התעלה שהיא הרחוב הראשי של ונציה

התעלה הגדולה (Grand Canal), שתושבי העיר קוראים לה "קנלאצו", היא "הרחוב הראשי" של ונציה, התעלה המרכזית של העיר. התעלה, המתפתלת בצורת S הפוכה, חוצה את מרבית חלקי העיר ומהווה את עורק התנועה הראשי בעיר. עוברות בה, מלבד הגונדולות המפורסמות, גם סירות אוטובוס, מעבורות נוסעים, מוניות מים וסירות פרטיות. כדי למנוע נזק ליציבות הבניינים העתיקים שמסביבה, מהירות הנסיעה בה מוגבלת בחוק.

עומק התעלה הממוצע הוא 5 מטרים ואורכה כמעט 4 קילומטרים. התעלה עוברת דרך המרכז ההיסטורי של העיר. משני צידיה ניצבים ארמונות רבים, חלקם מפוארים, ששימשו את המשפחות העשירות והחשובות של ונציה. רבים אחרים בלויים משהו וניכר שידעו ימים יפים יותר.

את התעלה חוצים 6 גשרים, מהחשובים של ונציה, ביניהם גשר הריאלטו, גשר האקדמיה וגשר החוקה, כמו גם גשר החירות, גשר מסילת הברזל וגשר היחפנים, הוא "פונטה דלי סקאלצי" (Ponte degli Scalzi). במהלך פסטיבל הסלוטה, פעם בשנה, נמתח גשר שביעי וזמני, העובר בסמוך לכנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה.


הנה התעלה הגדולה:

https://youtu.be/V7GhvrH5SmI


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DZl2yBmgT6k


ושיט בגונדולה:

https://youtu.be/yB7OqwkBHU4
שדרת ויקטוריה
#על שדרת ויקטוריה

שדרת ויקטוריה (Calea Victoriei), או שדרת ויקטורי, נחשבת לשדרת הקניות המפוארת של בוקרשט והשדרה היפה בעיר. בין בתי המלון המפוארים השוכנים לאורכה, תראו גם חנויות עם שמות כמו גוצ’י, ורסאצ’ה וארמני. ודאי כבר הבנתם שכאן תמצאו את החנויות של מעצבי האופנה הבינלאומיים הידועים ביותר בעולם.

ואכן, יש כאן מגוון של חנויות יוקרה יקרות, שאת כולן תוכלו לראות במהלך השיטוט כאן. כל אלה יספקו את הצורך שלכם בשופינג, או לפחות ב-window shopping... המחירים, אתם יודעים, המחירים...

אבל רגע! - חוץ מקניות, יש כאן גם היסטוריה ויופי של גאווה רומנית. לאורך השדרה נמצאים כמה מהמבנים היפים והחשובים ביותר בעיר בוקרשט. שוכנות כאן אטרקציות מרכזיות בעיר כמו ארמון הפרלמנט, ארמון ויקטוריה, שבו שוכן הממשל הרומני, הבנק הלאומי וארמון העירייה. בנוסף, תוכלו למצוא כאן גם את המוזיאון להיסטוריה ואמנות והמוזיאון להיסטוריה לאומית.

בשדרה נמצאת גם כיכר המהפכה. אם תתקרבו אל קירות המבנים שבה, תוכלו לראות עליהם את סימני כדורים שנותרו בהם מימי המהפכה שעשו כאן ההמונים, בתום העידן הקומוניסטי, כנגד הרודן הרומני נִיקוֹלַאֶה צַ'אוּשֶׁסְקוּ.


מבט מקרוב על השדרה:

https://youtu.be/k0UczHjWJLc
הרחוב הצר ביותר בפראג
#על הסמטה עם הרמזור

ברובע המאלאסטראנה נמצאת סמטת וינרנה צ'רטובקה (Vinarna Certovka), מי שמתיימרת להיות הרחוב הצר ביותר בעולם או הצר ביותר בצ'כיה, אבל נראה שהיא, במקרה הטוב, הכי צרה בפראג (The Narrowest Street in Prague).

קשה להיות בטוחים לחלוטין בתארים, אבל ברוחב של פחות מ-20 אינטש, כ-50 סנטימטרים, מדובר באמת בסמטה צפופה מאד. הרוחב של הסמטה כה צר, עד שהוא לא מאפשר ליותר מאדם אחד לעבור בה בכל פעם, לכן הציבה מחלקת התנועה של עיריית פראג את מה שהפך לאטרקציה תיירותית - רמזור שנועד למנוע פקק תנועה בין שני אנשים הבאים משני צידי הסמטה - אתה נכנס רק כשיש לך אור ירוק!


מבט מקרוב ברחוב הצר ביותר שבפראג:

https://youtu.be/zbm07QFn64M
רחוב המלכה
#על הרחוב הראשי בהונג קונג

מאז שנת 1840 מהווה רחוב המלכה (Queen's Road) את הרחוב הראשי של האי הונג קונג. הדרך הזו מכונה גם "דרך המלכה המערבית". מעבר להיותו רחוב משמעותי והומה בעיר הענקית, הוא אינו מעניין במיוחד. אבל משני צידיו של הרחוב יוצאים רחובות קטנים שבהם תמצאו בוטיקים, חנויות אופנה, תכשיטים ואביזרים שונים, לצד קניונים ומרכזי קניות גדולים יותר.

ברחוב עצמו גם כנסיות, בתי מלון, ספריות, מכוני עיסוי, קצביות, מכוני עיסוי, מקדשים, חנויות עתיקות וחנויות למקלות קטורת ולאמנות עממית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xOFhNehW9hI


הליכה ברחוב:

https://youtu.be/_Ej86bNixBM
רחוב קַאו-סָאן
#על רחוב התרמילאים של בנגקוק

דמיינו רחוב קצר, עמוס במוניות וטוק-טוקים, שהם סוג של מוניות תלת-אופנוע, המון שלטי פרסום ותרמילאים שנעים בדרך לגסטהאוזים שלהם. זו לא הודו - זה קַאו-סָאן (Khao San), או "הקוואסאן", רחוב קצר במרכז בנגקוק, המרכז את התרמילאים הבאים לעיר.

מיקומו הנוח, ברובע בַּאנְגְלַאמְפּוּ, כקילומטר מארמון המלך, הופך את קַאו-סָאן למקום המושלם בבנגקוק, ללינה זולה. זו הסיבה שזהו מרכז התרמילאים ההומה והתזזיתי של בנגקוק. כאן ישנים מי שמטיילים בתקציב לחוץ ומצומצם ומוכנים להמולה שלו ואוהבים את הפעילות האינסופית, 24 שעות ביממה, כשכל הזמן קורה כאן משהו.

אבל גם למי שלא לנים כאן, שווה להגיע לביקור ברחוב התוסס והצעיר הזה ולחוות את הלם הגסטהאוזים, ההוסטלים ומגוון בתי ההארחה שבמקום, לצד שפע שלא יאומן של דוכני אוכל, מסעדות, ברים, מועדונים, חנויות לכל דבר אפשרי, תאילנדיות הקולעות צמות או רסטות בשיער והיכלי מסאז' תאילנדי.

כי מעבר לשכונת לינה זולה, רבים כאן יציינו שהמילה "קַאו-סָאן" כבר מזמן הפכה לסוג של מנטרה אצל התרמילאים בתאילנד. בשביל רבים מהם הוא סוג של גן עדן לתרמילאים, לא פחות. מדובר ברחוב שהוא מרכז בילויים לצעירים, אמנים, סטודנטים לאמנות, תיירים עם תרמילים וגם לצעירי בנגקוק, הבאים לכאן לשמוע מוסיקה, לשתות ולרקוד במועדונים שלאורך הרחוב.

אגב, בשפה התאית "קהאו סאן" היא "אורז עדין". כאן היה ממוקם בימים עברו שוק האורז המרכזי של בנגקוק. גם היום יש ברחוב ובסביבתו מגוון לא יאומן של דוכני פאד תאי ושלל מטעמים תאילנדים, במחירים מצחיקים. לידם יש אינספור מסעדות, עם אוכל מכל העולם והמינים. יש כאן הכל, מאוכל הודי ועד אוכל איטלקי, סיני, יפאני, אמריקאי ועוד ועוד.

בתיאבון!


#טיפים
מרחוב קאו-סאן יוצאים טיולים ואמצעי תחבורה לכל יעדי התיירות העיקריים של תאילנד. מגוון סוכנויות תיירות מציעות כאן דילים זולים לכל הכיוונים - מצ'יאנג מאי שבצפון, דרך קופנגן שבדרום תאילנד וגם לארצות הסמוכות, כולל ויזה ותחבורה אליהן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lUwFJV2ax7Y
רחוב ווינג לוק
#על הרחוב הסיני של הונג-קונג

מתחנת שאונג-וואן תוכלו לצעוד בסמטאות הרובע המערבי ותגיעו במהירות לרחוב ווינג לוק (Wing Lok Street), שבו שלל חנויות, עם סחורות אקזוטיות, המשמשות בעולם הרפואה הסינית והמטבח המסורתי של סין.

ברחוב, שבתרגום חופשי פירוש שמו הוא משהו כמו "מומחי העשבים", תוכלו לחוות את הונג-קונג הסינית והמסורתית, המיסטית והקסומה, במובן הטוב של המילה.

כאן תראו שלל סחורות שייראו לכם כלקוחות מעולם קדום, אך הן רלוונטיות כאן ממש כבעבר. מפירות ים מיובשים ושיקויים שונים, דרך קמיעות מרתקים, קיני ציפורים וציפורים של ממש, סנפירי כרישים ועוד הפתעות שונות ומשונות.

את הרחוב הזה מכנים כאן המקומיים "רחוב הג'ינסנג וקיני הציפורים" (Ginseng and bird's nest Street), כשהם מכוונים להתמחויות של רוכלי הרחוב בעבר ובאופן מסוים גם בהווה. כאן המקום להחשף להונג קונג הפחות מודרנית ויותר אמיתית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NH4hmx_F4NQ


סיור במקום:

https://youtu.be/RJiLVTFDjEs
שדרות רוטשילד
#על הרחוב שמדגים את העיר הלבנה, הסגנון הבינלאומי והבאוהאוס

שדרות רוטשילד בתל אביב הוא רחוב יוקרתי וותיק בעיר. בשנים האחרונות הפכה השדרה הארוכה לאחד העורקים החשובים של חיי התרבות והחברה בתל אביב.

כשבצד אחד שלך מצויים התאטרון הלאומי הבימה והיכל התרבות, ביתה של התזמורת הפילהרמונית המעולה של ישראל, ובצד השני נמצא היכל העצמאות, המקום שבו הוכרזה הקמת מדינת ישראל - לא תוכל לפספס. אבל ברחוב הזה קורים כל הזמן דברים מעניינים נוספים.

אבל שדרות רוטשילד הם גם תערוכה אדריכלית של בתים שנבנו בסגנון הבינלאומי, או סגנון הבאוהאוס. בסיור רגלי בשדירה נוכל לראות דוגמאות לבתים שונים בסגנון זה, שנבנו בתל אביב החל שנות השלושים.


#על המחאה החברתית
בשנים האחרונות הפכו שדרות רוטשילד ללב היוקרתי והמתנשא של תל אביב הצעירה והנהנתנית. הנדל"ן בו התייקר להחריד וכיום רק עשירים מצליחים לשרוד בו.

זו כנראה הסיבה שבשנת 2011 יצאו צעירים רבים לשדרות רוטשילד ופתחו במחאה החברתית הגדולה בתולדות מדינת ישראל. בשדרה הזו הם גרו במשך חודשים, באוהלים ובחושות מאולתרות שבנו להם ומחו כנגד אי-השוויון במדינת ישראל. המחאה הזו שינתה את התודעה של החברה הישראלית לעד.


# אדריכלות העיר הלבנה בשדרות רוטשילד
חוץ מרחוב פעיל ופועם, שדרות רוטשילד הם גם תערוכה אדריכלית מרשימה של בנייה בסגנון הבינלאומי. סיור רגלי בשדירה יפגיש אתכם עם כמה מהיפים שבבתי העיר הלבנה, תל אביב של שנות השלושים.

חלק גדול מהבתים בשדרות רוטשילד נבנו החל משנות ה-30 של המאה הקודמת. הסגנון המודרני, שנולד אז בבית הספר הגרמני לאדריכלות, בית הספר "באוהאוס", פרץ אז מגרמניה לעולם האדריכלות. חלק מבוגריו היו יהודים מגרמניה והיו גם שבאו מארץ ישראל ללמוד בו. אלה גם אלה הגיעו לתל אביב הצעירה, בנו בה כ-4,000 בתים בסגנון הבינלאומי, באוהאוס, ובדיעבד הפכו אותה למוזיאון אדריכלי לסגנון הבאוהאוס.

בין המרכזיים שבאדריכלי העיר הלבנה היו זאב רכטר, אריה שרון, אברבוך ודב כרמי.

את הבתים בסגנון הבאוהאוס תוכלו לזהות בצורתם המרובעת בדרך כלל, בשימוש בצורות גיאומטריות בסיסיות, ביניהן החלונות הצרים והארוכים והמרפסות העגולות. יש בבתי הבאוהאוס הרבה א-סימטריות ולא פעם שילבו בהם המתכננים סממנים מודרניים מעולם התעשייה והמיכון התעשייתי, כמו חזיתות מעוגלות או חלונות עגולים שמזכירים את חלונות האוניות.

בשל הבדלי האקלים, בין גרמניה לארץ הקודש, התאימו האדריכלים בתל אביב את הבאוהאוס למזרח התיכון. הוכנסו כאן מאפיינים ייחודיים, שברובם נועדו להתגבר על חום השמש ולהגדיל את המיזוג הטבעי של הבתים. האדריכלים התל אביביים תיכננו את הבתים כך שיהיה בהם אוורור טבעי, בהתאם לכיווני הרוח. הם מאד הגדילו את החלונות בתל אביב, לעומת אלו שנבנו באירופה. מעליהם הם הוסיפו גגונים שיצרו צל. על גגות הבתים בתל אביב הם תכננו לא פעם פרגולות, שאפשרו בריזה נעימה ליושבים על הגג ואף מקום שינה נעים בלילות החמים.

כך נוספו גם המרפסות הגדולות שאפשרו לנפוש בשעות הערב מחוץ לדירה החמה ולהתגבר על הזיעה של תל אביב. המרפסות גם פתחו את הבתים לרחוב וחיברו את האנשים. כל אלה תרמו לא מעט ליצירת החברה הישראלית הפתוחה, שיוצרת קשר ושייכות בין אנשים ומערבת את כולם בחיי כולם, לטוב ולרע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Jctq4r-dFhY


במחאה החברתית של 2011:

https://youtu.be/blVgUQWjCLI
אוּנְטֶר דֶן לִינְדֶן
#על השדרה האלגנטית של ברלין - שדרת אוּנְטֶר דֶן לִינְדֶן
השדרה הרחבה הזו, מלאת ההוד וההדר האירופי הקלאסי, תחילתה בשער ברנדנבורג וסופה באי המוזיאונים, היא ללא ספק הציר התיירותי המרכזי של העיר ונקודת פתיחה מצוינת לסיור מרתק בהיסטוריה של בירת גרמניה ואל מול מכמני התיירות שלה.

את שמה קיבלה השדרה מעצי הטיליה שנטועים בה, שנקראים בגרמנית "Linden". בשנים האחרונות שופצה השדרה באופן מקיף.

שדרת אונטר דן לינדן (Unter den Linden, שפירושו "מתחת לעצי התרזה") משתרעת לאורך כקילומטר וחצי. משני צדדיה שוכנים כמה מהאתרים והבניינים החשובים של העיר. היא תביא לפניכם כל כך הרבה אתרים מסקרנים ומונומנטים ארכיטקטוניים הניצבים לאורכה ובסביבתה.

ממנה תוכלו לראות את אוניברסיטת הומבולדט - האוניברסיטה הראשונה בברלין, בניין האופרה והאקדמיה לאמנויות, הברלינר דום, גלריית גוגנהיים, כמו גם את אלכסנדרפלאץ שממזרח, עם מגדל הטלוויזיה הנזקף ממנו, בניין הרייכסטאג, אנדרטת השואה ממערבה ורחוב הקניות פרידריכשטרסה שחוצה אותה.

אבל השדרה הזו, על המבנים הניאו-קלאסיים שבה, היא לא רק יפה. כאן התרחש אחד האירועים ההיסטוריים הקשים בהיסטוריה המודרנית. בכיכר בבלפלאץ (Bebelplatz), אל מול אוניברסיטת הומבולדט, התרחשה בשנת 1933 שריפת הספרים הידועה, שבה העלו הנאצים באש אלפי ספרים, שהתוכן שלהם נגד את האידאולוגיה המעוותת שלהם.


#טיפים
יריד אמנים שבועי מתקיים כל שבוע בימי שבת וראשון. זה קורה במדרחוב הקטן שלפני הגשר החוצה את נהר השפרה.


מבט מקרוב על השדרה:

https://www.youtube.com/watch?v=5N_ZLdU7-18


טיילת הרחוב השלישי
#על הטיילת של סנטה מוניקה

עיר החוף סנטה מוניקה היא מקום מושלם לטיול משפחתי שכן יש בה שילוב של פרמטרים שהופכים את השהייה בה לנעימה במיוחד - מזג האוויר הנוח של לוס אנג'לס, חוף הים המרגיע ו... שופינג!

טיילת הרחוב השלישי (3rd Street Promenade), שהיא למעשה מדרחוב בתוך העיר, היא מתחם אוכל ובידור יוקרתי, אך כזה שלא תרצו לוותר עליו. הטיילת מלאה בחנויות בגדים, חנויות בוטיק ומזכרות, רשתות מוכרות ועוד. לא מעט מבקרים מגיעים לכאן לקנות, או סתם להסתובב וליהנות מהאווירה התוססת של המקום. אל תתפלאו אם תפגשו באמני רחוב שיציגו בפניכם את מיטב הכישרונות שלהם בהופעות רחוב אנרגטיות וצבעוניות.

בימי שבת ורביעי מתקיים כאן שוק איכרים עם מוצרים אורגניים.
מאונט הוליווד דרייב
#על הכביש עם התצפית הנפלאה על העיר

כביש מאונט הוליווד דרייב (Mount Hollywood Drive) הפתלתל מציע נופים מרהיבים, של הרי הוליווד, עם שלט ה-Hollywood המפורסם, מצד אחד, ונופה של לוס אנג'לס מהצד השני.

מאונט הוליווד דרייב מומלץ לטיול גם בשעות היום וגם בשעת שקיעה. אז הוא הופך לאתר רומנטי כמו שניתן לראות במיוזיקל המרהיב “לה לה לנד”. צילומי ריקוד כאן, עם מחווה מצולמת לריקוד ההוא, או לפחות לצפות בזוג שמנסה לעשות את זה, הם קסם משעשע של בילוי זוגי נעים, שלא תשכחו.

אז אם יש לכם קצת זמן, צאו לטיול קצר בהליכה אל מאונט הוליווד דרייב. תהנו!


#טיפים
מתחת לשלט Hollywood האייקוני תמצאו את פארק Lake Hollywood Park הנחמד, עם חנייה מסודרת לידו, שבו תוכלו לצלם ואולי אפילו לראות שחקן כלשהו עם כלבו.


נסיעה מקרוב בכביש המפורסם:

https://youtu.be/pZ0QXWrnmNw


זוג מבצע את הריקוד על הוליווד דרייב, מהסרט "לה לה לנד":

https://youtu.be/ee2nIhyImWY
מלהולנד דרייב
#על הרחוב המפורסם מהסרטים

אין הרבה דרכים בעולם שמופיעות בסרטים ובסדרות ושנכתבים עליהן שירים. בטח לא כאלה שסרט הוליוודי נחשב נקרא בשמן. הסרט מעולה של הבמאי והיוצר דיוויד לינץ', ששמו "מלהולנד דרייב", מנציח אחת כזו - "מלהולנד דרייב" היא אחת הדרכים הנודעות של הוליווד.

ואכן, אורכה של הדרך המפורסמת, "מלהולנד דרייב", הוא כ-30 קילומטרים. הדרך הזו משתרעת מצידה המזרחי ההררי של סנטה מוניקה, דרך גבעות הוליווד שבהן גם ניצב שלט Hollywood המפורסם. היא מהדרכים היפות ביותר של לוס אנג'לס ומציעה נוף מרהיב אל העיר המוארת, בעיקר בלילה.

בדרך ישנן כמה נקודות לעצירה שבהן ניתן להתרשם מהנוף, גם ביום וגם בלילה.

דרך מלהולנד דרייב נסללה בשנת 1942 ואחרי שצולמה באינספור סרטים וסדרות טלוויזיה, היא נחשבת לאחד ממוקדי התיירות הפופולריים ביותר בלוס אנג'לס.


נסיעה בדרך:

https://youtu.be/ygRlGHY2vuQ


בית אופייני לאזור של מלהולנד דרייב:

https://youtu.be/fgiBDRohGdg


טריילר הסרט מלהולנד דרייב:

https://youtu.be/jbZJ487oJlY
לה רַמְבְּלָה
#על השדרה הכי מרכזית של ברצלונה

לה רַמְבְּלָה (La Rambla), השדרה המרכזית של ברצלונה, היא קילומטר ורבע של תיירות פרופר. לאורך השדרה כמה נקודות נוספות בהן שווה לבקר, כמו שוק הבוקריה למשל. יש בה לא מעט סוחרים, חלק מטרידים, קבצנים וטיפוסים צבעוניים נוספים. השדרה מטופחת ותמצאו בה מגוון חנויות ומסעדות.

מקור השם, אם תהיתם, הוא בעצם שיבוש של המילה "רמל" שפירושה חול בשפה הערבית (אגב, זה גם מקור שמה של העיר הישראלית רמלה). במקור הייתה זו שדרה שישבה על נתיבי נחלים שהתייבשו.

היום כוללת השדרה מלונות, שלטים, פסלים, מופעי רחוב של שחקנים מוכשרים ובניינים עתיקים, כמו בניין התאטרון, השעון הראשון של ברצלונה ומבנה האוניברסיטה העתיק. בין היתר, תוכלו לראות כאן את הפסיפס הצבעוני שבכניסה לשוק. יצר אותו האמן חואן מירו, בשנת 1976 והוא מציין את נקודת הכניסה לרובע הגותי.

בסוף השדרה, תוכלו לראות את הפסל לזכר קולומבוס, הידוע כ"אנדרטת קולום", את מוזיאון השעווה, בניין האופרה ומבנים מעניינים נוספים.

לפני משחקים בינלאומיים הנערכים בין קבוצת הכדורגל של ברצלונה לבין קבוצה אירופאית אחרת, ניתן לראות כאן מאות אוהדים נרגשים צועדים, שרים וצועקים בקולי קולות. זוהי אחת מהשדרות שוקקות החיים וניתן למצוא כאן המון תיירים, המטיילים ומסתובבים בין כל מוקדי התיירות. לפעמים בסופי שבוע מתקיימים כאן ירידי אמנים, המושכים אלפי מבקרים ושבהם דוכנים רבים עם עבודות יד המוצעות למכירה. בימים צפופים במיוחד, שימו לב היטב לתיקים שלכם, כי גם כייסים מקצועיים לא חסרים כאן.


מבט מקרוב על שדרת ראמבלה:

https://www.youtube.com/watch?v=Fu4fHfpf2LQ
שדרת שוסאה קיסלף
רינגשטראסה
שדרות דיאגונל
הדרך המלכותית בקרקוב
רחוב טברסקיה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.